Meuwc gtihsdfe GTouraiil Regering handhaaft het plan-Wilsveen V.N.-leger zaterdag naar Katanga Noodzakelijk voor opvangen groei Ruim 100.000 inwoners Bij trambotsing in Wenen 17 doden Roeiboot slaat door geopende stuwschuif Alarmtoestand in Polen: water blijft stijgen 37 LEDEN VAN DE EERSTE KAMER GEKOZEN Noordkoreaans piloot vlucht naar zuiden WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang i CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticfi is gfaeblmn tngn hert ia Ugljeaspotf Regerende ONDERWIJSKRACHTEN Zie pagina 2 MOHAMMED V bedrijft politiek Zie pagina 5 Raad van PREMIERS Zie pagina 1 (Van een onzer redacteuren) IVFA AFWEGING van verschillende andere mogelijkheden is de regering tot de conclusie gekomen, dat de volstrekt noodzakelijke uitbreiding van de Haagse agglomeratie het best tot stand kan worden gebracht in het gebied ten noorden van de spoor- en autowegen Den HaagUtrecht (Wils- veenZoetermeer). Hier is ruimte voor de huisvesting van de honderd duizend mensen, die in of nabij Den Haag moeten wonen en daartoe over enkele jaren anders geen ruimte zouden vinden. Dit betekent dus, dat de regering het plan-Wilsveen handhaaft en het advies van gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland, dat op dit punt afwijzend luidde, van de hand wijst. Voorts acht de regering het blijkens de zojuist verschenen me morie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de uitbreiding van de Haagse agglomeratie noodzakelijk, dat een bovengeineentelijk openbaar lichaam wordt ingesteld voor ge noemd gebied, te weten de gemeen ten 's-Gravenhage, Rijswijk, Voor burg, Wassenaar en Leidschendam, alsmede de gemeenten Nootdorp en Zoetermeer. Een voorontwerp van wet wordt daar toe binnenkort aan gedeputeerde staten toegezonden met het verzoek de betrok ken gemeenteraden in de gelegenheid te stellen hun zienswijze kenbaar te maken. Op de vraag hoe de voorgestelde uit breiding tot stand moet komen wil de regering nog geen exact antwoord ge- Om de toenemende bevolking van de randstad Holland te herbergen, moeten huizen worden gebouwd. Maar waar? Deze vraag hebben tal rijke instanties zich gesteld en plannen laten uitwerken. In grove lijnen kwamen de plannen neer op het volgende: PLAN WILSVEEN, waar de re gering achter staat (van Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Nootdorp eu Leidschendam). Nieuwe stad tus sen Leidschendam, Zoetermeer en ten noorden van de rijksweg Den Haag-Utrecht; 1330 ha, 105 000 in- PLAN REIJENS: (van Delft en Pijnackcr). Uitbreiding van de kern van Pijnacker ten zuiden van de spoorbaan Den Haag-Utrecht. PLAN TOT UITBREIDING van gemeenten bij de grote steden. ven. Zij wil wat dit betreft niet op de besluitvorming of van het bestuur van het te vormen district vooruitlopen. Wel is het zo gezien het feit, dat het be wuste gebied zich uitstrekt over meer dere gemeenten, terwijl de gehele agglo meratie er belang bij heeft dat de verantwoordelijkheid onmogelijk bij een gemeente kan berusten. Vandaar, de op lossing van een bovengemeentelijk or gaan, „district" of „stadsgewest". Dit lichaam zal eigen planologische en coön dinerende bevoegdheden moeten bezitten, waardoor het de grote lijnen kan bepalen van het te voeren beleid bij het totstand- brengen van de uitbreiding. De recht streekse belangenbehartiging zal, bin nen de grenzen van de door het districts- bestuur te geven directieven, blijven be rusten bij de gemeentebesturen. Het is niet de bedoeling, zo schrijven do ministers Van Aartsen en Toxopens in hun memorie van antwoord, dat het rijk bij de financiering van de plannen op andere wyze wordt betrokken dan volgens de normaal geldende regelingen by het realiseren van stadsuitbreidingen het geval is. De plannen zullen, in het kader van de alsnog by de wet te treffen voorzieningen, worden vastge steld onder de normale waarborgen openbaarheid, hoger toezicht en beroeps- mogeiykheid by de Kroon. Uitvoerig wordt in de memorie inge gaan op de noodzaak van de vi gen, tegen de achtergrond van de bevol kingsgroei. Voor Nederland als geheel moet voor 1980 worden gerekend op bevolking van ongeveer 14 miljoen woners, welk cijfer hoger is dan te v< werd aangenomen. De door de regering gevoerde decentralisatiepolitiek begint weliswaar haar effect te tonen, i van een afleiden van de bevolkingsgroei in het westen naar gebieden daarbuiten kan geen sprake zijn, daar deze groei onverbrekelijk samenhangt met econo mische activiteiten, die volstrekt aan het westen gebonden zijn. Daarbij wordt gewezen op de aanwezigheid van de r( gering en haar directe beleidsapparaat i: Den Haag en de particuliere instellingen die op een nauw contact met de ir' teries zijn aangwezen. Daarnaast heeft Den Haag, zo wordt gezegd, een nationale en internationale centrumfunctiè gekregen voor bepaalde bedrijven en kantoren, die niet wegge dacht kan worden. De regering is oordeel, dat de spreiding van bepaalde rijksdiensten ernstig onder het oog moet worden gezien: dit geschiedt door de commissie onder leiding van dr. Drees maar zij ziet daarin geen weg voor de oplossing van de urgente problemen van de Haagse agglomeratie op dit moment. Hoewel mede als gevolg van de de centralisatiepolitiek vooral ten zien van het zuiden en het oosten ons land van een voortdurende migratie naar het westen des lands geen sprake meer is, is niettemin door de snellere toeneming van de bevolking de groei in het westen tydens de periode 1950 to' 1959 ongeveer in overeenstemming ge bleken met de ramingen van destijds. Vooral voor de sfedengroep Den Haag —Lelden—Delft komt de toename van het Inwonertal overeen met de ramingen. De regering meent dan ook, dat de schat ting van 1,2 miljoen inwoners in 1980 voor deze stedengroep een reële basis kan vormen voor haar beleid. Dit bete kent echter een groei met meer dan 300.000 inwoners in de periode 1950 tot 1980. Groei opvangen De vraag js nu. aldus de regering, hoe deze groei in het westen moet worden opgevangen. Er zijn verschillende moge lijkheden: spreiding over omliggende ge meenten, uitbreiding van naburige steden met daarnaast spreiding over omringende gemeenten, bouw van Wilsveen volgens het voorstel van de gemeentebesturen van Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Leid schendam en Nootdorp, bouw van Wils veen, in de aanvang opgezet als uitbrei ding van de kern Zoetermeer, bouw volgens het plan Reyers, in de aanvang opgezet als uitbreiding van de kern van Pijnacker. Een sterke groei van Delft en Leiden is zeker te voorzien. Het is mogelijk, dat deze steden met hun onmiddellijke om geving uitgroeien tot resp 120.000 en 230.000 inwoners in 1980. Dit betekent dat van de totale verwachte groei van het gebied Den HaagLeidenDelft on geveer 140.000 personen voor rekening van deze steden zouden komen. Daar naast rekent de regering met de mogelij- heid dat ook enkele verderaf gelegen gemeenten als Gouda en Alphen aan de: Rijn een zekere bijdrage kunnen leverei tot het opvangen van de groei. Maar dit aandeel zal van bescheiden omvang zijn De Haagse agglomeratie zelf zal tot maximaal 730.000 inwoners kunnen groeien, hetgeen wil zeggen, dat zi; geveer 60.000 inwoners meer zou kunnen opnemen dan nu het geval is. Al deze mogelijkheden moeten worden aange grepen. Maar ook wanneer dit alles lukt, dan nog zal er ruimte nodig zijn vbor meer dan 100.000 mensen, die economisch en sociaal gebonden ziin aan de Haagse agglomeratie. Daarom is de reeds geschetste uitbreiding- Wilsveen nodig. De afstand tot de stad Den Haag is geen bezwaar: die is niet groter dan tegenwoordig bij uitbreidingen van grote steden. Men denke bijv. aan de nieuwe uitbreiding van Rotterdam in het gebied van Capelle. Rem weigerde op kruispunt /"AP HET SPITSUUR zijn gister- avond in Wenen twee trams in volle vaart tegen elkaar gereden. Volgens de laatste berichten zijn er zeventien doden en 104 gewonden. Van een dertigtal gewonden is de toestand kritiek. Volgens de politie is dit het ergste verkeersongeluk dat zich ooit in de Oostenrijkse hoofd stad heeft voorgedaan. Een overvolle tram vervoerde voor namelijk vrouwelijke fabrieksarbei ders die uit het wijnoord Sievering terugkeerden naar hun woningen het centrum van de stad. „De rem men weigerden onderweg al een ik heb daarom de tram maar laten", vertelde iemand. Hij ontkwam daardoor aan een vreselijk ongeluk. Toen de tram (met aanhangwagen) een druk kruispunt in het centrum naderde, weigerden de remmen melijk opnieuw en met grote snelheid schoot zij uit de rails, tegen een staande tram op. Een vrachtauto raakte tussen de twee trams bekneld en werd volkomen vernield. Drie personen omgekomen Drie inzittenden van een roeiboot in de Maas zijn gistermiddag bij de stuw te Roermond verdronken. De 42-jarige opperman A. Hinssen had tezamen met de 28-jarige J. Salentijn en de 25-jarige J. M. H. Houben een roeiboot gehuurd, waarin zij zich met enige kin deren op de Maas met de stroom lieten meedrijven. Ter hoogte van de splitsing in de Maas, waar het ene gedeelte van het vaarwater voert naar de sluis en het andere naar de stuw, voeren zij naar een ten noorden van de stuw liggende bok van rijkswater- Aangezien drie schuiven van de stuw getrokken waren, waardoor een sterke stroom het varen aldaar gevaarlijk maak te, wr arschuwden opvarenden van deze bok de roeiers daar weg te gaan. Zij sloe gen deze waarschuwing echter in de Even later werd de roeiboot meege sleurd naar de stuw, waar het bootje di de open staande schuiven zes meter n: beneden viel en in het kolkende water omsloeg. Salentijn en Houben slaagden er in zich aan de uitsteeksels van de stuw vast houden. Hinssen zijn zevenjarige zoontje Wim H. M., de vierjarige Manus Salentijn zijn zevenjarige broertje Hans werden echter door de stroom meegesleurd Hinssen, zijn zoontje Wim en Manus Sa lentijn zijn verdronken. De zevenjarige Hans Salentijn werd door de voorbijganger C. Leytten met ge vaar voor eigen leven uit het kolkende water gered. Ondanks pogingen van de sluisme om het tweede kind, dat zich aan plank vasthield te redden, verdronk dit op het laatste ogenblik voor de ogen de sluismeester. De doden en gewonden lagen over het gehele kruispunt verspreid. De beide trams lagen op hun kant. Poli tie en brandweer richtten op straat een paar hulpposten in om eerste hulp te kunnen verlenen. Ziekenauto's re den de gehele avond af en aan. Het plein deed na het ongeluk denken aan een slagveld. Het voertuig dat de ramp veroor zaakte behoorde tot de oudste typen die nog in Wenen rijden. Het dateerde 1929, maar werd later gemoder niseerd. vincie. Toch geloven w dat voor zaterdag van een .massale uit tocht sprake zal zijn. De V.N.-vertegen- woordiger Bunche en de Zweedse gene raal v. Horn zullen voor de troepen uit reizen om hun komst met Tsjombe te rege- WIJ laten de troepen van de Verenigde Naties weten dat zij niet in het land zullen worden toegelaten. Zij zullen zich vechtend een weg moeten banen. Dit heeft premier Tsjombe van Katanga vanochtend ver klaard, nadat bekend was geworden dat eenheden van de Verenigde Naties zaterdag de provincie Katanga zullen binnentrekken. Hammar- skjöld heeft hierover overeenstemming bereikt met de Kongolese regering en van de Belgen de verzekering gekregen dat zij zich er niet tegen zullen verzetten. Tsjombe zei op een persconferen tie: „De troepen van Katanga zullen niet het eerst schieten en wij zijn geen enkele agressie van plan, maar als de troepen van de Verenigde Naties zullen proberen hier binnen te trekken, zal dat een daad van agressie zijn en zullen wij ons er tegen verzetten." „Als de troepen komen, zal er een on voorstelbare paniek en wanorde uitbre ken zo gauw zij voet op onze grond zet ten. Ik vrees dat er zwaar gevochten zou worden," aldus Tsjombe, die voorts verklaarde dat het geen verschil zal ma ken of Hammarskjöld nu zwarte of blanke soldaten zendt. Het ls namelijk de bedoeling dat Zweedse troepen naar Katanga gaan. Dit zou, naar men aanvankelijk meen de, paniek onder de blanke bevolking kunnen voorkomen. Na de krachtige taal van Tsjombe is echter toch grote on rust ontstaan onder de Belgen in de pro- naar Katanga gesteld, doch haar be zorgdheid uitgesproken over de mo gelijke gevolgen hiervan. In Katanga heerst orde en rust en wanneer de blanken uit de provincie wegtrek ken, zal dat fataal zijn. Loemoemba Terwijl de eerste 1500 Belgische sol daten op weg waren naar huis, heeft premier Loemoemba vanochtend vroeg in Londen verklaard dat zijn landgeno ten zullen opstaan en vechten als niet alle Belgische militairen worden terug- Tsjombe dreigt: Zij zullen zich vechtend een weg moeten banen Noodweer boven Venray Omstreeks vijf uur gistermiddag heeft boven Venray een hevig onweer gewoed, gepaard gaande met hevige reger.- en hagelval, waardoor schade werd veroor- :aakt aan tuinbouw- en fruitteeltgewas- en. Doordat de riolering het vele water niet kon verwerken kwamen ettelijke straten blank te staan. Het verkeer heeft ■uim een kwartier stil gestaan Natte zomer nog onstabiel (Van onze weerkundige medewerker) yuiD-HOLLAND mag dan in juli niet tot de natste provincies hebben be hoord vooral het Westland bleef in verhouding van het overige deel van Nederland aan de droge kant toch is juli op de meeste plaatsen ook hier nat ter dan normaal geworden. Koel was juli ook, zo niet koudwant er kwam geen enkele zomerse dag voor met een maximum boven 25 C. In De Bilt scheen de zon op 139 uren tegen normaal 206 uren. Verleden jaar zette juli ons bijna 290 uren in het zon netje. Deze hele zomer kan de stabiliteit die de zomer van 1959 kenmerkte, niet terug vinden. Steeds weer breidt de de pressie-activiteit zich over onze omge ving uit waardoor ook het aantal regen en onweerdagen groot is. Uit de opgaven van onze regenwaarnemers blijkt dat in onze omgeving Koudekerk aan den Rijn met 121 mm (normaal in juli 68 mm) de meeste regen kreeg, Willemstad 106, Oud- Beijerland 103, Sliedrecht 91, Rotterdam 88, Den Haag 85, Noordwijk 80, Noord- wijkerhout 74, Hazerswoude 77, Katwijk 76. Dordrecht 74, Hoek van Holland 55. Alphen aan den Rijn 80, Dirksland 92 en Boskoop 72 mm. TVeinig verandering .-/T\ De Bilt verwacht tot don- 1 derdagavond ,V|V Zonnige perioden en slechts nm enkele verspreid voorkomende //W buien. In het noorden van het .Wiljj- land echter tijdelijk veel bc- wolking en mogelijk enige re gen. In het Waddengebied ma tige westelijke wind. Elders weinig wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt 11.15 uur). S trandverwachting Rustig strandweer met tijdelijk iets meer bewolking maar ook zonnige perio den. Zwakke wind uit zuidelijke richting; Temperatuur ongeveer 20 graden, zee water 18 graden. Vooruitzichten: nog licht onbestendig, later wellicht iets war mer strandweer. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur len. Tsjombe heeft reeds verklaard dat Bunche welkom is. De blanken hopen nog op een akkoord. De Belgische regering heeft zich dus achter het zenden van troepen Oost-Duitsers wijzen aanbod af Namens de Oostduitse regering heeft le comn. mistisühe propagandist Horst Sindermann het Westduitse aanbod om Levensmiddelen naar Oostduitsland te zenden voor de televisie afgewezen. Hij zei, dat het aanbod is ingegeven door de bezorgdheid van de regering in Bonn die het afzetgebied van Westduits- land wil vergroten. Sindermann gaf ech ter toe dat er moeilijkheden zijn ontstaan bU de levensmiddelenvoorziening van de Oortduitse bevolking. „Maar er is geen sprake van een hongersnood of crisis". TN VERSCHILLENDE delen van Polen is de alarmtoestand afgekondigd als gevolg van het wassen van de Weichsel. Vooral in de districten Gdansk en Byd goszcz. in Midden-Polen, is de toestand gevaarlijk. Tal van dorpen zijn ont- In Warschau daarentegen wordt de situatie langzamerhand iei beter. In de afgelopen nacht is het water een meter gezakt. Het aantal slachtoffers in Mid den-Polen is inmiddels tot zes gestegen. In het zuiden van het land heeft de aangerichte schade een catastrofale om vang aangenomen. In 1600 dorpen staan de wegen blank, terwijl 8000 woonhuizen en andere gebouwen verwoest of zwaar beschadigd zijn. 140.000 hectaren graan en 70.000 hectaren andere landbouwge wassen zijn vernield, terwijl ongeveer 40.000 mensen moesten worden geëva cueerd. getrokken. Hij deed weer eens een felle aanval op de Belgen en verklaarde dat het gehele Afrikaanse contingent thans tegen hen is gemobiliseerd. Loemoemba reisde in de loop van de ochtend met een Russisch straalvliegtuig naar Tunesië. Hij zal voor zijn terug keer naar Kongo Guinee, Liberia en Ghana bezoeken. Voorts heeft hij een uitnodiging voor een bezoek aan Ethio pië aangenomen. Leipziger Messe van 4 tot en met 11 september zal 6900 exposanten uit 44 lan den tellen, waarvan ruim 1850 westerse ondernemingen; de grootste buitenlandse deelnemers zijn achtereenvolgens Frank rijk, Oostenrijk, België, Groot-Brittannië en de Scandinavische landen. windstil windstil windstil T/"ANMORGEN zijn er 37 leden van de Eerste Kamer gekozen. Aan deze verkiezing namen deel de pro vinciale staten van Groningen, Dren the, Gelderland en Overijssel (groep II) en Zuid-Holland (groep IV). In Zuid-Holland moesten achttien leden worden gekozen. Met zekerheid kregen een plaats J. Schipper en pro-f. onr. W. F. de Gaay Fortman (a.r.). mr. W. F. Lichtenauer (c.h.), mevrouw J. F. Schouwemaar— Franssen en prof. dr. H. J. Witteveen (lib.), ir. E. H. A. Kraayvanger en jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan eerden (kath. v.), mr. J. In 't Veld, P. J. Kapteyn, inr. M. de Niet, mej. mr. J. Zeelenberg, J. Hoogland, mr. G. van Hall en mr. M. van der Stoel (soc.) Bij loting werden vier leden aangewezen uit Nederlander omgekomen Iu de nabijheid van het dorpje Crans an het meer van Genève is gistermid- ag een Nederlandse motorrijder bij een Lnha ldngsmanoeuvre in volle vaart op een hem tegemoetkomende auto ingere den. De 20-jarige Hendrikus Monden, af komstig uit Breda, die het motorrijtuig bestuurde, was op slag dood. Zijn duo- passagier Gerrit Groenhuis, 22 jaar oud en afkomstig uit Breda, is ernstig ge wond in een ziekenhuis te Genève op genomen. Tengevolge van de botsing schoven vijf auto's, drie Franse en twee Duitse, op elkaar, waardoor zij ernstig bescha digd werden. de heren J. W. van Hulst (cJi.), Van Vliet (lib.), ir. A. L. H. Roebroek en Th. S. J. Hooy (kath. v.) en ir. H. Fok ker (s.g.) Nieuwe leden zijn de heren De Gaay Fortman, Van Nispen tot Pannerden en mej. Zeelenberg. Een 24-jarige luitenant van de Noord- koreaanse luchtmacht is vanochtend in een Russische Mig-15 naar Zuid-Korea ge vlucht. Ilij landde in Tetari aan de oost kust, drie kilometer ten zuiden van de demarcatielijn en heeft om asiel gevraagd. Dit is de eerste keer sinds 1953 dat een Noordkoreaan met een Russische Mig naar Zuid-Korea is gevlogen. De piloot, die in 1953 een Russische Mig naar Zuid- Korea bracht, kreeg een premie van 100.000 dollar. De communistische vertegenwoordigers in de Koreaanse bestandscommissie heb ben vandaag geëist dat het Noord- koreaanse patrouilleschip, dat zaterdag door een Zuidkoreaanse torpedoboot jager is beschoten, onmiddellijk teruggegeven wordt. Zij eisten ook de terugkeer van de icmanning.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1