Concreet pl toekomst an voor Europ a e Jlieutue £riitsrf)C (tfouraiti l Adenauer: akkoord met De Gaulle Vader met kind bij Kleef verongelukt Radioactieve neerslag is in 1959 sterk gedaald Rebellen beschieten badgasten: 11 doden Onderzeeër-Polaris ideale combinatie Op weg naar ongeneeslijk zieke dochter in Canada MAANDAG 1 AUGUSTUS 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaarpang no. 11933 CURISTEL1JK-NA Tl ON A AL DAGBLAD Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER „Staatnasticfi is gfjebltoen tngn hert ia Ugljeospatl" I Balans van de MODE KENNEDY en MXON (Van onze correspondent.) Bonn, maandagmorgen,. EUROPA ALS DERDE MACHT, was het onderwerp van het gesprek, dat bondskanselier Adenauer van West-Duitsland en president De Gaulle van Frankrijk vrijdag en zaterdag op het slot Rambouillet bij Parijs hebben gevoerd. Vele uren hebben de twee staatslieden, slechts een enkele keer bijgestaan door hun ministers van buitenlandse zaken, afzonderlijk met elkaar gesproken. Het resultaat was een overeenstemming over de toekomst van Europa en het opvullen van het vacuum in de leiding van de westerse wereldpolitiek tussen nu en januari, wanneer de nieuwe Ame rikaanse president wordt beëdigd. De Gaulle en Adenauer menen, dat West-Europa nu meer dan ooit politiek actief moet worden. Het mag in de komende maanden, wan neer Amerika door de presidents verkiezingen weinig kan doen en Rusland zijn diplomatiek offensief voortzet, geen speelbal van de wereldpolitiek worden. Het Kremlin moet er van overtuigd worden, dat het rekening moet houden met West-Europa. Frankrijk en West-Duitsland wil- DE GAULLE .geen directoraat. dan horen, dat Frankrijk en West- Duitsland van plan zijn in eo misch opzicht de E.E.G. en in mili tair opzicht de N.A.V.O. te verster ken. In Bonn is het laatste gesprek op Rambouillet het-geboorteuur van een nieuw Europa genoemd, vol Van le vensdrang en -kracht en bereidheid len het leiderschap in de nieuwe po litieke periode op zich nemen, zon der evenwel hun partners in de E.E.G. en de NA.V.O. iets te willen opdringen. ir de westelijke politiek initiatie- i en besluiten te nemen. t is de bedoeling het plan van De Gaulle tot instelling van een Europees secretariaat-generaal (in Parijs) voor de behandeling van internationale politieke vraagstukken met de overige E.E.G.- partners te bespreken. Gelukkig heeft bondskanselier Aden- uer zijn bezwar tegen De Gaulles lie- elingsidee van een directoraat van Ame- ika, Engeland en Frankrijk in de N.A.V.O. gehandhaafd. Vertrouwen Tijdens zijn gesprek met De Gaulle heeft Audenauer er vooral de nadruk op gelegd, dat er vóór alles vertrouwen moet bestaan tussen de westelijke hoofd steden nu Rusland in de naaste toekomst zijn offensief tegen Berlijn zal hervatten. Daarom wilde Adenauer niet al te veel nadruk leggen op de Frans-Westduitse vriendschap en alles vermijden wat En geland en de Verenigde Staten zou kun nen kreniken. Daarom heeft Adenauer Macmil- lan dan ook onmiddellijk uitgeno digd naar Bonn te komen om Enge land nadrukkelijk te betrekken in de Westeuropese besprekingen over de internationale vraagstukken. Frans Dahomey onafhankelijk Het Afrikaanse tropenland Daho mey is vannacht onafhankelijk ge worden. Dahomey is een voormalige Franse kolonie met 1.715.000 inwo ners, dat tussen Ghana en Nigeria ligt. Het eerste land dat de nieuwe staat heeft erkend is Rusland. Premier Chroesjtsjef zond premier Hubert Maga in een telegram zijn gelukwen sen. Voorts heeft communistisch Chi na de erkenning van Dahomey reeds aangekondigd. De onafhankelijkheid van Dahomey is een nieuwe stap naar het geheel vrij worden van alle twaalf Afrikaanse sta ten in de Franse gemeenschap. De Ivoorkust, Niger en Oppcr-Volta vol gen. Madagascar heeft zijn onafhan kelijkheid het vorige weekeinde ge vierd. Verwacht 'wordt dat de repu bliek Mauretanic als laatste van de voormalige Franse gebieden in novem ber onafhankelijk zal worden. hebben de heuvels ten westen verwondde een zonnebader, van Algiers doorzocht naar een andere groepjes verwondde zes person- j nen waarvan er twee stierven toen z:] twaalftal rebellen, die zondag by naaJ. een ziekenhuis werden overgebracht een overval op een vol strand elf I pe schattingen over de aantallen ba- personen gedood en zeven gewond hebben. De rebellen vuurden vanaf de steile rotswand naar de menigte op hef Ca- roubierstrand, ongeveer 80 kilometer ten westen van Algiers. Zij waren het strand genaderd onder dekking van een brand in het lage hout op de heuvels landinwaarts. De rebellen openden het vuur eerst of een auto langs de kustweg, waarin een mohammedaanse vrouw en een Europees echtpaar om het leven kwamen. Twee andere inzittenden werden gewond. Op het strand zelf kwamen zes perso nen om het leven door de aanval van een ders variëren van 100 tot 1.000. De over val duurde slechts enkele minuten. Er ontstond een grote verwarring toen de baders dekking zochten of van de kust wegzwommen om te ontkomen Beste allemaal, We staan met onze tent in de omgeving van Stockholm. Het heeft nogal wat geregend. Daarom moeten we wat eerder weg dan ons plan was. Veel groeten van Sven en Eva Lindkvist I AUTOBUS IN RAVIJN: 29 DODEN In Pru zijn 29 leerlingen van een mid delbare school, die een schoolreisje maakten van Ayachucho naar Cuzco, om het leven gekomen toe^ hun autobus van een bergweg in een bij A a 300 meter diep ravijn stortte. Waarschijnlijk doordat zijn wagen ge slipt is, is op de grote verkeersweg bij Kleef in Duitsland de 42-jarige heer II. van Woerkom, gewoond hebbend in Dordrecht, tegen een boom opgereden met als gevolg, dat hij en zijn 7-iarig zoontje Rolde op slag dood waren. Zijn echtgenote en zijn schoonmoeder, die eveneens in de auto zaten, werden ge wond in het ziekenhuis van Kleef op genomen, de toestand van mevrouw Van Woerkom is zeer ernstig. Geslaagde proef in Amerika zeeër George Washington heeft zaterdag een geslaagde proef met een Polaris-raket genomen. De j raket werd gelanceerd, toen de Plannen In de komende week zullen alle part ners worden ingelicht over de plannen, die De Gaulle en Adenauer het afgelopen weekeinde hebben ontworpen en die zeer concrete vormen schijnen te hebben aan genomen. In de eerste plaats willen Frankrijk en West-Duitsland hun reeds zeer nauwe betrekkingen verstevigen en het onder ling overleg intensiever maken. De Fran se premier De'bré komt reeds in septem ber naar de bondsrepubliek. Het ligt zeker niet in de bedoeling Engeland buiten het overleg te hou den. Premier Macmillan heeft een uitnodiging aanvaard reeds 10 augustus een bezoek van een dag aan Bonn te brengen. Daar zal hij Soldaat getroffen door scliot uit pistool In Zwolle is gistermorgen overleden de soldaat G. Visser, oud 20 jaar, af komstig uit Zwijndrecht. Hij werd za terdagavond gewond door een pistool- Soldaat Visser, die behoorde tot de infanterieschool Harderwijk, maakte deel uit van de wacht in het kamp Kranenburg te Harderwijk en wilde zaterdagavond aan enige collega's een pistool demonstreren. Het vuurwane ging af en een kogel trof hem in het Zuid-Korea li lij ft onrustig Sinds de verkiezingen doen zich in Zuid-Korea nog steeds ongeregeldheden voor. Onder andere worden nog steeds stembussen verbrand. De minister-president ad interim Huh Chung heeft toegezegd de politici die de bevolking tot deze daden opruien te zul len straffen. Hij wijt de ongeregeldheden voornamelijk aan politici, die studenten gebruiken om hun doeleinden te berei ken. De autoriteiten hebben in totaal 322 personen gearresteerd, die er van beschul digd worden in 17 kiesdistricten onge regeldheden veroorzaakt te hebben. Bij de incidenten vielen 100 gewonden mee- rendeels politiebeambten. Volgens onbe vestigde berichten zouden er twee doden zijn. Nederlandse eisen tegen I.G. Farben De liquidatoren van I. G. Farben de len mede, dat 71 van de Nederlanders, xlie in de oorlog bij I. G. Farben tewerkge steld zijn geweest, elk 10.000 mark scha devergoeding hebben geëist wegens niet uitbetaald loon en schadevergoeding. De eis van 24 hunner is afgewezen i talingsopdracht voor de overigei gehouden. onderzeeër voor de kust van Cape Canaveral onder water voer. Het projectiel door samengeperste lucht uit de lanceerbuis geschoten, drong door 15 meter water heen en 75 cm boven de zeespiegel begonnen de raketmotoren te werken. Op een af stand van 1700 km raakte de Polaris precies het doelgebied. Zoals bekend heeft president Eisenho wer de vorige week op de republikeinse .conventie verklaard, dat decombinatie van de Polaris met de atoomonderzeeër een revolutie in de defensie betekent. Naar aanleiding van de geslaagde proef van zaterdag hebben militaire autoritei ten verklaard, dat geen vijand meer een verrassingsaanval op de Verenigde Sta ten durft te wagen, wanneer hij weet, dat er Polarisonderzeeërs in de buurt zijn kust zijn om een repressailleaanval te doen. Elke onderzeeboot bezit i explosieve kracht dan alle bommen, die de Verenigde Staten in de Tweede We reldoorlog, met inbegrip van de atoom bommen, hebben uitgeworpen. Het i wel zeker, dat de Polaris in de herfst operationeel zal zijn. Tegen het einde van het jaar zul- len de George Washington cn Patrick Ilenry in ieder geval op patrouille gaan, elk 16 projectielen meevoerend. Zij vormen de voorhoede van de vloot van 45 Polaris-onderzeecrs, die de Verenigde Staten binnen vijf jaar ge reed hopen te hebben. Ook Rusland Inmiddels heeft admiraal Arseni Golofko, opperbevelhebber van de Russische vloot bekend gemaakt, dat Rusland thans over onderzeeërs be schikt, die raketten kunnen afvuren naar ver verwijderd vijandelijk grondgebied. De onderzeebootstrijd krachten. zei de Russische admiraal, zijn van de grootste betekenis ge worden. Aan de gevel van het Ame rikaanse ambassadegebouw in Londen is zaterdag de omstre den arend aangebracht. De vo gel heeft een spanwijdte van ruim tien meter en is bijna drie meter hoog. Het „kunstwerk" veel Britten zijn van mening dat het niets kunstzinnigs heeft is geheel uit aluminium ver vaardigd en heeft 200.000 gul den gekost. Het gebouw vergde evenwel een investering van 20.000.000 gulden. Weer nazi-beul gearresteerd Friedrich Tillmann, een der uitvoer ders van het beruchte euthanasie-pro- gramma van de nazi's voor geesteszieken is twee weken geleden in Dortmund ge arresteerd, waar hij onder valse naam een tehuis voor jeugdige mijnwerkers beheerde. De 56-jarige medewerker van prof. Werner Heyde, de chef van het euthanasieprogram wordt verantwoorde lijk geacht voor het doden van 60.000 mensen. Prof. Heyde is in november ge arresteerd en zit in Karlsruhe in de ge vangenis in afwachting van zijn proces Kernongevallen: De 18 landen van de Organisatie voor de Europese Economi sche Samenwerking hebben een overeen komst getekend, waarbij de besturen van burgerlijke kerninstallaties de verant woordelijkheid voor deze ongevallen vaarden, ook al zijn deze niet aan schuld te wijten; verzekering tegen der de be-1 gelijke eisen wordt verplicht; de moeten binnen tien jaar na het ongeval worden ingediend. Reactor Petten pas midden 61 kritisch De door het Reactorcentrum Neder land in 1959 gemeten radioactieve rslag, afkomstig van kernexplo sies, is in de eerste helft van verleden jaar sterk gedaald. De gemeten ac tiviteit van grasmonsters daalde in een jaar tot 1/20, terwijl aan het einde van het jaar de uitkomsten zo laag waren dat aan de statistische .waarde daarvan werd getwijfeld, aldus het verslag over 1959 van het Reactorcen- Ook in 1959 deden zich moeilijkheden voor bij de bouw van de reactorinstal latie in de duinen ten noorden van Pel ten. Doordat enige onderdelen, o.a. het reactorvat, opnieuw moeten worden ge fabriceerd kan het kritisch worden de installatie niet voor midden 1961 den verwacht. Verwacht wordt, dat de aanschaffing van een tweede reactor het argonauttype de nadelige gevolgen van deze vertraging bij dc installatie van de hoge-fluxrcactor zal verminderen. De personeelsbezetting van het trum te Petten bedroeg eind vorig jaar 114 man. Bij het R.C.N. werkten totaal 234 personeelsleden, van wie 51 behoor den tot de wetenschappelijke staf in Ne derland en 16 tot die in Noorwegen. Enige medewerkers van het R.C.N. wer den bij buitenlandse reactorcentra gede tacheerd. Dpor medewerking van de stichting Kernvoortstuwing Koopvaar dijschepen was het mogelijk een van hen bij het Amerikaanse Savannah-project, dat de bouw van het eerste door kern energie voortbewogen koopvaardijschip omvat, te detacheren. De groeiende financiële behoeften van het centrum hebben er toe geleid, dat de Staat het grootste deel der lasten op zich heeft genomen. Dit neemt niet weg, dat de financiering van de zijde van het be drijfsleven nog steeds van betekenis is voor het R.C.N. In 1959 kwam het aantal ondernemingen, dat aan het R.C.N. con tribueert, op 53. In het verslagjaar is het R.CJf. in toe nemende mate betrokken bij de interna tionale inspanningen op kernenergetisch gebied. Voor het centrum is de tenuit voerlegging van het programma voor de Euratom De exploitatielasten over het verslag jaar bedroegen bijna vijf miljoen gulden. Van dc niet gedekte exploitatielasten ad 4,7 miljoen komen 3,5 miljoen rekening van de Staat. Dc N.V. Kema cn het bedrijfsleven hebben tezamen bij na 1,2 miljoen bijgedragen. In totaal be droegen de kosten van de samenwerking met het U.A. in Noorwegen 776.000. De exploitatielasten in het verslagjaar waren ruim een miljoen gulden lager dan was begroot. Voor 1960 is een bedrag van 7.450.000 begroot. Voor de j na 1960 geldt, dat de lasten nog aan; lijk zullen toenemen, doordat de splijt- stofkosten voor de dan in gebruik zijnde hoge fluxreactor belangrijk zijn. Rekening houdend met een toekomsti ge bijdrage van 350.000 dollar vai U.S. Atomic Energy Commission ii bouwkosten van de hoge-fluxreactor, voor het Reactorcentrum in Petten ruim 23 miljoen beschikbaar. De regering heeft 14 miljoen verstrekt zodat onge veer 37 miljoen voor het centrum ii Petten beschikbaar is. In totaal staat di stichting 43 miljoen ter beschikking In de loop van 1959 is echter gebleken dat dit bedrag niet voldoende zal zijn. Op de Straelseweg te Venlo is terdagavond de 26-jarige ongehuwde invalide arbeider A. Pauwels uit Venlo angereden door een personenauto toen hij de weg overstak. Later is hij over- i In de Dorpsstraat te Weert is zondag middag de 22-jarige scooterberijder C uil Wehr bij Sittard op de natte weg geslipt. irdoor hij ter plaatse overleed. De 78-jarige mevrouw Th. Hölscher uit Enschede is in de nacht van zater dag op zondag overleden tengevolge een auto-ongeval. Zij reed als een va vijf inzittenden van een auto die, rijdend uit de richting Harsbergen. in de bocht bij Usselo (gem. Enschede) in volle vaart inreed op een dwars over de weg slippen de auto. Er werden nog vier inzittenden i beide auto's gewond. Op de rijksweg onder 's Heer-Arends- kerke is zaterdag een kleine personen- uto met twee Duitse vakantiegangers, die op weg waren naar Walcheren, in botsing gekomen met een andere auto. Hierin zaten vier van vakantie terugke rende Duitse toeristen. De twee inzit tenden van de kleine auto werden ern stig gewond. De 55-jarige bestuurder, D, Jermann uit Dinslaken overleed korte tijd later. Zondagmiddag botste op de Kalden- kerkerweg te Venlo de 28-jarige Duitse scooter-berijder P. Willems uit Viersen n een auto op. Hierbij werd ~bij raar gewond, dat hij kort na de botsing Zaterdag is bij de splitsing van rijks weg 1 en rijksweg la onder Eemnes een ■erkeersongeluk gebeurd, waarbij ie 50- jarige heer M. Rodenburg uit Amster dam het leven heeft verloren. De heet Rodenburg slipte met zijn motorfiets op een betonrand. Lieveheer s bees tjes plagen Bruinisse Bruinisse wordt nu. reeds meer een week lang geplaagd door een ii sie van miljoenen lieveheersbeestjes. Vooral langs de dijk komen op iedere vierkante meter tientallen per ongeluk doodgetrapte kevertjes voor en op elk grassprietje ziet men tientallen levende kevertjes. Ook in de huizen dringen door en d huisvrouwen kunnen de t niet buiten hangen omdat de diertjes het wasgoed bevuilen. Intussen zijn de beestjes ook verder het land binnen drongen en worden uit andere plaatsen eveneens aanzienlijke aantallen van deze kevertjes gemeld. De landbouw onder vindt geen schade. Integendeel: de lie veheersbeestjes verdelgen bladluizen. Weer uitbarsting van de Etna Op de vulkaan de Etna heeft zich wederom een geweldige uitbarsting voor gedaan. De ontploffing was de derde in drie weken tijd. Rotblokken, rood zand en rook vlogen tot meer dan 1500 meter de lucht in. Volgens geleerden waren zowel de centrale als de noordelijke krater van de meer dan 3200 meter hoge vulkaan in werking. De spectaculaire ontploffingen van de afgelopen paar weken betekenen d* eerste uitbarstingen van de grote mid denkrater sinds 1928 toen het dorpje Mascali onder de Lava werd bedolven. Er is nog geen gevaar voor de dorp jes aan de voet van de vulkaan Het eerste huis van Afgevaardigden van de Cyprische republiek zal bestaan uit dertig Griekse leden van het Vader landse front dat aartsbisschop Makarios steunt, vijf leden van de communistische Griekse Akel-partij en vijftien Turken. Aludus de volledige uitslagen van de gisteren gehouden verkiezingen. De Tur ken behoren alle tot de nationale coali tie die wordt gesteund door vice-presi dent Kutchuk. t de machinepistolen i de r Voonhuis afgebrand. Zondagavond is Alteveer (gem. Onstwedde) een wo ning, bewoond door de familie W van der Sluis, totaal afgebrand. De inboedel ging in de vlammen verloren. Toen de brand uitbrak waren de ouders an het gezin van negen kinderen niet SCHILDER ZELF MET DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKEHS-TJALLEMA PRODUKT FLEXA verkrijgbaar bij VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn Veranderlijk De Bilt verwacht tot dinsdagavond: In het noorden van het land tijdelijk enige regen. Elders wisselende bewolking met hier cn daar een buit. Zwak ke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. Wei nig verandering in t«mpe- ratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 2 augustus: Zon op 5.02, onder 20.29; Maan op 15.54, onder 00.26 7 aug. volle maan. Strandverwachting Morgen overwegend droog cn vrij goed strandweer met opklaringen. Zwakke wind uit zuidwestelijke richting. Tem peratuur ongeveer 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: hogedrukgebied boven de Golf van Biscaje brengt wat meer zon aan het strand. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Madrid Ma'.Iorca Lissabon 13 16 OJ. 20 14 0,5 De heer en mevrouw Sikkes uit Westzaan zijn zaterdagavond van Schiphol vertrokken om in Canada hun ongeneeslijk zieke dochter te be zoeken. Zij emigreerde in 1948 met haar echtgenoot, de heer J. Nachbar, naar Aldersgrove in Canada. Het secretariaat van het nationale reis- en spaarfonds „Wij Komen" heeft verder uit Canada bericht ontvangen, dat de uit de Amsterdamse Jordaan afkomstige mevrouw Van Bockel-Walther nog juist op tijd in Vancouver is aangekomen om haar dochter, die een hartoperatie moest ondergaan, te bezoeken. Ook deze reis werd door het noodfonds „Wij Komen" gefinancierd. Twee chirurgen en zes doktoren heb ben de operatie verricht. De jonge vrouw ligt nu in een plastic tent met een zuurstofapparaat. De medici hebben me degedeeld dat de jonge vrouw waar schijnlijk over vier weken naar een an der ziekenhuis zal worden overgebracht voor verder behandeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1