Vanavond in KATWIJKS raad Verkoop grond verlengde Laan van Nieuw-Zuid aan stichting Hervormd Bejaardencentrum Ontwerp De Visserijgolf Akkoord Zwanenburg-Frionor opent gunstig perspectief Hammarskjoeld is in Brussel aangekomen Institutionele beleggers 28 miljard OPENING VAN 't BRILLENCENTRUM BOSPLEIN 8 1 19<t NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 28 JULI 1960 - 30 januari 1958 werd uitvoerig gespro ken over een voorstel inzake de bouw van een bejaardencentrum. De raad be sloot toen in principe mee te werken aan de stichting van een bejaardencentrum. De „Landelijke Hervormde Bouwstich- ting voor Bejaarden" te Utrecht zou het bouwplan realiseren, waarna de exploi tatie zou worden overgedragen aan de in het leven te roepen „Stichting Her vormd Bejaardencentrum Katwijk aan Zee". Het gebouw zou moeten verrijzen op een strook grond gelegen aan de zuid- jijde van de Nachtegaallaan, ten oosten van do Meeuwenlaan. Nadien heeft de Landelijke Hervormde Bouwstichting voor Bejaarden zich teruggetrokken, om dat de plaatselijke „Stichting Hervormd Bejaardencentrum" nader besloot de rea lisering van het bejaardencentrum niet in de woningwetsector maar in de pre miebouwsector tot stand te brengen. Het is nu de bedoeling van de „Stich ting Hervormd Bejaardencentrum" om na de aankoop van de grond verricht, de bouw verzorgd en de financieringsmid delen aangetrokken te hebben het geheel te verhuren aan de stichting „Christelijk Bejaardencentrum". De „Stichting Her vormd Bejaardencentrum" is in het leven geroepen door de kerkvoogdij, de diako nie, het gasthuis en het weeshuis van de Herv. Gemeente te Katwijk aan Zee. Uit elk van deze instellingen wordt één ver tegenwoordiger aangewezen om deel uil te maken van het bestuur der stichting, welke vier leden tezamen een vijfde lid benoemen. De „Stichting Christelijk Bejaarden centrum" (de toekomstige huurder dus) wordt in het leven geroepen door de dia conie der Herv. Gemeente, het Hervorm de Gasthuis, beide te Katwijk aan Zee, de diakonie der Herv. Gemeente te Kat wijk aan den Rijn, de diakonie der Geref. Kerk te Katwijk aan Zee, de diakonie der Geref. Kerk te Katwijk aan den Rijn en de diakonie der Chr. Geref. Kerk te Kat wijk aan Zee. Het bestuur van deze stichting zal uit een oneven aantal leden van tenminste 5 personen bestaan. Daar van worden er 4. of (in geval daardoor een even aantal bestuursleden zou staan) 3 benoemd door de diakonie Herv. Gemeente te Katwijk aan Zee, wijl de overige genoemde organen elk uit hun midden 1 bestuurslid benoemen. Het doel van deze stichting is de huis vesting en verzorging van bejaarden van alle gezindten en levensbeschouwingen binnen de gemeente Katwijk door middel van het exploiteren van een of meer be jaardencentra, eigendom van de Stich ting Hervormd Bejaardencentrum, ge vestigd te Katwijk. Het architectenbureau Wentink Baarn heeft een ontwerp voor het te bouwen complex gemaakt. Het plan bevat erzorgingstehuis, bestaande uit 4 bouwlagen met souterrain en 18. functio neel aan het verzorgingstehuis verbonden flatwoningen. In het verzorgingstehuis 1 totaal 134 bedden gedacht, die na aftrek van de voor het personeel be- :hikbare ruimten voor de bejaarden een opnamecapaciteit geven var terwijl in de flatwoningen ruimte schikbaar komt voor 38 bejaarden, in to taal dus 172 personen, van wie 150 bo jaarden. Er bleken al spoedig ernstige bezwaren te bestaan, gezien de hoogte van het ge bouw, tegen de bouw op de bovenge noemde plaats. Om niet te veel kostbare tijd verloren te laten gaan, werd uitge- laar een plaats elders in de gemeen- iar de bouw volgens het bestaande plan in hoofdzaak zou kunnen doorgaan. Het college van B. en W. schrijft naar aanleiding daarvan aan de raad, dat het nieuwe plaats gevonden heeft: aan de verlengde Laan van Nieuw-Zuld, on middellijk grenzend aan het Duinpark. Een klein gedeelte van het park zal dan sn zijn bestemming worden onttrok ken. Het park zal echter nog 3,7 ha. groot blijven, een uitstekende mogelijkheid Schatgravers op het strand Een internationaal gezelschap van on geveer 900 graaflustige mensen wachtte gistermiddag met ongeduld op het sein de heer Merkclbach, waarna men zich vol energie op een afgepaald stukje strand voor de politiepost wierp. Het co mité van de Geref. jeugdverenigingen had hier vijftig schatten verborgen en de baten van de graverij kwamen ten goede aan de restauratie van het ver» üigingsgebouw. De meeste „schatten" bestonden uit oude blikjes- met een nummer er in en lummer gaf weer recht op een prijs, slaapkamerkleedje bijvoorbeeld of schemerlamp. De 12-jarige Cbrisje Verheij van Wijk, Golflaan 16, won de hoofdprijs: een plastic zak met honderd "lveren guldens. Motorrijder gewond Een 22-jarige dameskapper -uit Lisse wam gisteravond op de oude Zeeweg nabij het V.V.V.-gebpuw met zijn motor te vallen doordat hij komend van De Grcnt tegen een van rechts uit de Abra ham van Rooyenstraat naderende perso- auto reed. Hij liep waarschijnlijk KATWIJK Brand in de Pan Gistermiddag omstreeks drie uur brak in het recreatie-oord „De Pan van süm", waarschijnlijk ten gevolge va: wegwerpen van een sigaret, brand uit. Een strook duingrond met laag hout vatte vlam. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar behoefde niet meer op treden, daar de reeds gewaarschuwde boswachter het gevaar had bedwongen. Een beperkt gebied werd geblakerd. Met klem wordt er nogmaals op gewe zen, dat wegens het brandgevaar roken in hot park verboden is. KATWIJK AAJS ZEE Tentoonstelling In het voormalige gebouw Irene (Voor straat 43) zal van 30 juli t/m 27 augus tus wederom een expositie worden gehou den door de commissie voor de Oudheid- Dit keer zal men op de tentoonstelling de ontwikkeling van het vissersvaartuig, zoals dat in de loop der tijden do, Katwijkers gereed of bemand werd, kun nen zien onder de titel „Vissend Kat wijk". Diverse musea, instellingen en particu- iiren hebben scheepsmodellen beschik baar gesteld, terwijl daarnaast talrijke schilderijen, prenten en foto's zullen wor den tentoongesteld. Zo stond het Mari tiem Museum Prins Hendrik te Rotter dam een bomschuitmodel af van grote afmetingen. Dit model zal op een special» wijze worden opgesteld. De tentoonstelling, die vrijdagavond door burgemeester H. Duiker officieel zal worden geopend, is toegankelijk op werk dagen van 2—6 uur en van 7—10 Orgelconcert Organist Piet van Egmond zal vrijdag 29 juli om 8 uur een concert geven de Nieuwe Kerk te Katwijk aan 1 Het is niet de eerste keer dat Piet i Egmond hier een concert geeft. Ook deze keer zullen de muziekliefhebbers kunnen genieten van enkele werken, die hij op verzoek speelt. Enkele stukken zijn Sombere muziek over psalm i03 :8 Jan Zwart en de Toccata van W. R Dri/- fell. Wedvluchten De postduivenvereniging De Rijnmon- ders hield een wedvlucht met oude dui ven vanaf Bordeaux, afstand 898 In concours 44 duiven. De uitslag: Th. van Essen 1. 8; B. Paauw 2. 5, 6, 10. 11. 12; L. van der Plas 3; C. Kraayenoord 4; L. van Duijn 7. 15; N. Kleen 9; M. Souverein 13: J. de Best 14. Eveneens werd een wedvlucht gehou den met jonge duiven vanaf Sittard. Afstand 167 km. In concours 213 dui ven, welke gelost werden te 12 uur mei kalme noordwesten wind. De eerste duif kwam aan te 15.04,58 uur cn maak te een snelheid van 894 meter per De uitslag: T. de Mooij 1, 50; C. kraay enoord 2, 3, 7, 35, 38; J. Winters 4, 14, 48; B. Mulder 5, 19, 20, 30; J. Meulen- dljk 6, 10, 17; N. Kleen 8, 9, 16. 39. 40: T. de Kluyver 11, 18, 31, 32, 43; L. van Duijn 12, 15, 28, 36. 37, 41. 51; P. van den Eijkel 13; L. Knetsch 21. 47. 52: Th. van Essen 22; M. Souverein 23, 26. 29. 53; J. Hiemskerk 24, 45: W. van Zanten 25, 46, J. van Maanen 27; B. Paauw 33, 42; A. Hoek 34; J. Parlevliet 44 en J. de Best 49 Hoog en laag water Vrijdag 29 juli: hoog water 6-27 en Utt, laag water 2-21 en 14 35 uur. voor een rustige wandeling, ook voo bewoners van het te bouwen tehuis. In de raadszitting van hedenavond komt een voorstel van B. en W. in handeling om de grond aan de verlengde Laan van Nieuw-Zuid, groot 11.000 m2, tegen f 4,50 per m2 te verkopen aan de Stichting Hervormd Bejaardencentrum Katwijk aan Zee. Er zullen nog enige bijzondere bepa lingen moeten worden gesteld ten zien van de afvoer van afvalstoffen het bedoelde terrein in verband met de omstandigheid, dat de grond binnen de zogenaamde waterscheidingslijn van waterwingebied van de N.V. Leidsche Duinwater-Maatschappij is gelegen. Deze bepalingen zullen onder meer inhouden, dat alle buitenrioleringen uit gietijzeren buizen moeten zijn samengesteld. Van de Laan van Nieuw-Zuid en de Duindoornlaan zal een toegang i het complex komen. De toegangsweg de Duindoornlaan af zal geschikt moeten worden gemaakt voor autoverkeer, c daaraan verbonden kosten zullen ten laste van de stichting komen. Die kosten den begroot op ongeveer f 3400. Het is de bedoeling, de bouw zo spoedig mogelijk te beginnen. NOORDWIJK jls op en werd in het academisch snhuis te Leiden opgenomen. Prachtig vuurwerk Onder auspiciën van de Evenemen- tenoommissie Noordwijk werd gister avond op het strand voor de Koningin Wilhelmina Boulevard te Noordwijk vuurwerk afgestoken, dat tot de beste kan worden gerekend, die de badplaats tot heden heeft gezien Het vuurwerk werd besloten met een welgemeend „V.V.V. Noordwijk' groet Duizenden waren bij dit licht- knalfestijn aanwezig. Jongen van de bank gered De heer P. Viool, badman van Noorderbad, merkte op dat een onge- 14 jaar oude jongen op de bank e aan het spelen was zonder te be merken, dat het zwin bij opkomend ge tij was volgelopen. Te laat ontdekte de knaap het gevaar, toen hij terug geen grond meer kon krijgen. De heer Viool sprong gekleed te water wist de jongen op het strand te bren gen. Baders dienen wel te bedenken, dat het verblijf op de banken vo< kust bij opkomend water levensgevaar lijk kan zijn. hersenschudding en verder Kip goede patrijzen- moeder Enige dagen geleden vond de heer Vink uit de Katwijksestraat te Noordwijk in zijn narcissen- veld een nest met tien patrijzen- eieren. Als echte vogelvriend liet hij de bollen met het nest zitten toen er moest worden gerooid maar hij bemerkte al gauw? dat het patrijzenechtpaar de eieren in de steek had gelaten. Hij dacht na, nam de eieren voorzichtig mee naar huis en leg de ze in het hok bij een broeds% kip. Zijn opzet gelukte: na enke le dagen scharrelden acht jonge patrijsjes door het kippenhok. De andere kippen bleken echter niet gediend te zijn van de aanwezig heid van deze vreemde logees. Na een telefoontje met de direc tie van het dierenpark te Wasse naar vonden de patrijzenkuikens een gastvrij onderdak in het die renpark. IS OORD WIJKERHOVT Jaarvergadering VVSB De jaarvergadering van WSB in de achterzaal van hotel Van der Geest matig bezoaht. Van de 154 stem gerechtigde leden waren er, het be stuur inbegrepen, slechts een dertigtal. Voorzitter W. Oostdam weet de slechte opkomst voornamelijk aan de tijd het jaar. Mede daarom deed het be stuur het voorstel het boekjaar te stel len van 1 juni—31 mei. Het voorstel werd zonder discussie aangenomen. Voor de training is de medewerking verkregen van de vroegere traine: heer G. Koning, die met onmiddellijke ingang tweemaal per week komt. Po gingen worden in het werk gesteld wat later in het seizoen te komen tot drie avonden trainen per week. De technische commissie, die tevens belast is met het samenstellen der elf tallen, was mede een onderwerp bespreking. Het bestuur zag zijn voor stel de commissie te doen bestaan uit de heren Vryling, Seijsener, Manse Broekhof, onder voorzitterschap van een bestuurslid, na enige discussie genomen. Naar de voorzitter mededeelde komt er thans enig sahot in de plannen het gemeentelijk sportcomplex. Zodra de directie van de kalkzandsteenfabriek vergunning zal hebben verkregen zijn plannen in de binnendulnen uit voeren, zal worden begonnen met zanding van de .terreien waar het ge meentelijk sportcomplex is gedacht. Waarsdiijnlijk nog dit jaar zal hiermee een begin kunnen worden gemaakt. De gemeente heeft reeds contact opgeno men met deskundigen van de Ned. Sportfederatie over de aanleg va' complex. In de samenstelling van het bestuur kwam enige wijziging. Als eerste secre taris zal optreden de heer J de Jong, terwijl de heer P. van den Berg, die jarenlang de last van het secretariaat der vereniging gedragen heeft, tweede secretaris wordt. TER AAR Ter Aarse IJsclub De Ter Aarse IJsclub houdt een bui tengewone ledenvergadering op maan dag 1 augustus in café Bos, aanvang 8 uur. Op de agenda staat een voorstel bot verhoging der contributie in ver band met de landijsbaan. Voor deze baan is de komende vergadering be langrijk. want deze contributieverho ging zal voor het aanleggen van dez» landijsbaan wel beslissend zijn. ER IS en belangrijk verschil tussen de vroegere bakvis en de hedendaagse tiener. Bakvis anno 1900: een bedeesd oudachtig dametje met opgestoken haar, compleet het beeld van haar mama. Tie ner anno 1960: een zeer zelfbewuste jon gedame met eigen ideeën, een eigen mo- 'e en een eigen stijl. En niet zo maar een oproer kraaiend haantje, naar wie door de twintigers, de dertigers, de veertigers, de vijftigers enz. met slechts een toegeeflijke glimlach ge luisterd wordt, maar een persoonlijkheid- je-op-zichzelf, dat op baar beurt slechts eenzelfde glimlach voor de oudere (in haar ogen alleen maar „oude") garde over heeft. De bakvis gaf je het behaag lijke gevoel van „arrivé" te zijn, de tie ner heeft in haar blik iets van „Daar heb je opa ook nog In ieder geval, ons toch zo rustige en conservatieve Den Haagje heeft haar jongedochteren een primeur bezorgd, waarvan gretig gebruik wordt gemaakt. In een druk winkelcentrum heeft een tienerkapsalon haar poorten geopend. Ontegenzeglijk een sfeervol geheel, waar de jongedames op knalrode en hel groene krukjes hun beurt kunnen af wachten. vloerbedekking. „Ach ja, stilzitten is ook wat moeilijk," zei wat zorgelijk de des ondanks toch zeer tevreden eigenaar, .,'k Zal wat sterkers moeten aanschaffen." Oorzaak van al dit jolijt is de grote juke box, waarvoor de klantjes zich steevast verdringen en die voortdurend enkele zoetgevooiste klanken als een huilerig ..O, Caryl" en enkele wilde Rock 'n Roll- geluiden de ruimte in slingert. Tot zelfs de kapstertjes (uiteraard ook tieners, want waar blijft anders het contact) neuriën de liederen mee. De zoldering behangen met platen van idolen cn moet je er een stijve nek voor over heb ben enkele „lievelingen" zoals de onover troffen Conny Froboes, Pat Boone en Paul Anka constant in 't oog te houden, ter plaatse trof ik ondanks de kleine bezwaar enkele tieners in de wat lijke houding met het hoofd achterover geknakt aan. Enkele stoffige chiantl-fles- sen. bierviltjes en visnetten voeren voorts het interieur op tot „tiener-peil". SN ZEER belangrijk attribuut is ook het snaarinstrument, waar tal van groten als Elvis Presley, Mario Lanza en Nat King Kole hnn handtekeningen op hebben geplaatst. Zelfs de langste tiener- rmen kunnen dit zeer hoog gehangen oorwerp niet bereiken, wat dus een garantie voor een langdurig bestaan be tekent. Trouwe helpster in dc salon is mfj. Ankie, die een zeer grote gelijkenis met de Duitse- Conny bleek te hebben. „De een heeft het kort, de ander lang." zei wijsgerig toen ik haar respectvol naar huidige tienerraode van het ogenblik roeg. „Dc allerjongsten" (men kent dns blijkbaar in deze beweging nog rangen en standen) „krijgen een zeer eenvoudig kapseltje. Die mogen nog geen watergolf De ouderen geven wc dat hoog opbollen de, of a B.B.". 'k Was al dankbaar, dat ik bij het laatste begrip begrijpend kon knikken en noteerde ijverig de laatste modekleur „Havannabruin", die het in tienerkringen uitstekend blijkt tc doen. Op dat moment arriveerde een zeer voor uitstrevende tiener, die zakelijk uit haar tasje een gitzwarte vlecht haalde, haar eigen zwarte haardos wees cn „Daar moet-ie aan" liet horen. Een zacht gegons van ontzag steeg op dat moment uit de rijen der wachtenden op en ik vrees, dat de modekleur „havannabruin" reeds op dat moment tot het verleden behoort! In ieder geval, mocht u vlecht tegenkomen, trek er dan niet i R1JNSATERWOUDE Chr. Nat. school De hoofdonderwijzer van de Chr. Nat. school, de heer P. Kroeger, hoopt per 1 september a.s. les te gaan geven aan de Hervormde Kweeksahool te Amster dam. In zijn vorige loopbaan zal hij worden opgevolgd door de heer F. Vijf huizen uit Rhoon. De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, is vanmorgen in Brussel aangekomen, waar hij besprekingen met de Belgische regering voert over de Kon golese kwestie. Hij is voorts ontvangen door koning Boudewijn. Na te zijn begroet door de Belgische minister van buitenlandse zaken, de heer Wigny, en een erewacht te hebben ge ïnspecteerd, vertrok de secretarisgene raal direct voor een eerste gesprek met de heer Wigny. Daarna had hij een on derhoud met premier Eyskens cn de mi nister van landsverdediging, Gilson. Hammerskjoeld woont voorts een ver- gadeing bij van het Belgische kernkabi net, dat is gevormd voor de behandeling de Kongolese kwestie. Vanmiddag drie uur reisde hii met een KLM- toestel door naar Brazzaville. In commentaren in de Belgische pers op de besprekingen worden de volgende punten genoemd, waarop de Belgische regering duidelijk haar standpunt aan Hammarskjoeld zou moeten mededelen: 1. De verklaringen van de opperbevel hebber van de VN-strljdmacht In Kongo- generaal von Horn, waren misplaatst. De generaal zal eerst moeten trachten de vis .Frionor" en Zwanenberg opent een gunstig perspectief voor het Nederlandse visserijbedrijf. Het nieuwe diepvriesbedrijf is van plan vele miljoenen te investeren in containers voor detailbedrijven in geheel het land en straks wellicht ook in de landen van de Euromarkt. Het wil op korte termijn het verbruik van diepvriesprodukten in Nederland aanzien lijk verhogen, hetgeen ook zal leiden tot een aanzienlijke verhoging van de visconsumptie. Het zal zaak zijn voor het Nederlandse visserijbedrijf om deze ontwikkeling nauwlettend in het oog te houden, want door het ak koord van de twee bedrijven zal er een gehele nieuwe markt voor vis wor den geschapen. Voor het visserijbedrijf betekent dat, dat de vraag naar vis, die geschikt is voor de verwerking tot diepvriesfilets, zal toenemen. SCH 153 voor 40 wijting, 20 schelvis, 5 ïl en kabeljauw, 750 haring, 40 ma kreel, 70 stijve kabeljauwen. De Zweedse kotter GG 125 voor 750 kisten haring van 45 kilo. Amsterdam IJM 28 voor cc-n vangst an 200 schelvis, 55 gul cn kabeljauw, 5 koolvis, 950 makreel, 5 diversen en 320 stijve kabeljauwen. Deining KW 8 voor 10 radio, 25 wijting 200 schelvis. 200 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 785 makreel, 15 diversen en 350 kabeljauwen cn de VL 121 Willem 10 wijting, 15 schelvis. 25 gul en kabeljauw, 950 haring, 160 makreel, 5 di versen, 96 stijve kabeljauwen en 185 kleine kistjes haring. De IJmuidense visafslag werd woens dag door tien schepen voorzien van een aanvoer van ruim 7700 kisten verse vis. /aren 3600 kisten verse haring, 2800 kisten makreel, 725 schelvis, 130 wijting, 285 gul en kabeljauw, waarbij veel kleine kabeljauw (tor), 35 koolvis. 535 kleine kistjes haring van 25 kilo, 750 kisten ha ring van 45 kilo, 150 diversen, 1135 stijve kabeljauwen en 4000 kilo tongen. Dc schepen De treiler Noorderkroon SCH 55 kwam woensdag in IJmuiden aan de markt mei een vangst van 10 wijting, 15 schelvis, 800 haring, 320 makreel en 5 stijve tcabeljau- De HD 79 Drie Gebroeders zorgde voor 30 radio, 150 schelvis, 10 gul en kabc> jauw, 10 koolvis. 60 haring, 280 makreel, 10 diversen en 150 stijve kabeljauwen. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de nazorg De gezamenlijke nazorgorganisaties voor kinderen, die door leermoeilijkhe den een b.l.o.-school hebben bezocht (in Alphen o.m. de Chr. Koningin Emma- school en de Zonnebloemschool) doen op zaterdag 30 juli een beroep op ge heel Nederland hen te steunen in werk. Zij slagen er langzamerhand in over het gehele land sociaal-pedagogen aan te stellen, die voor de leerlinger van deze scholen gesohikte arbeid zoe ken, hen steunen in de eerste moeilijke jaren van hun tewerkstelling, de gezin nen raad en hulp verschaffen, enz Christelijke nazorgorganisaties in Rijnstreek willen de lezers gaarne op het belang van de collecte wijzen. Vakantlespel 1960 Sommigen hebben blijkbaar uit het artikel „Vakantiespel 1960" geconclu deerd dat zich nog kinderen voor deel neming kunnen aanmelden. Op verzoek van de stichting „Vakantiespel" melden we met nadruk, dat dit laatste niet het geval is. De groepen zijn ingi deeld en andere kinderen kunnen dit jaar niet meer meedoen. Bromfietser viel Op het rijwielpad in wijk Hoorn kwam dc bromfietser P. v. d. Leiden gistermorgen in aanraking met de laatste van een groep van acht wiel rijders, die hij passeerde. Er ontstond een valpartij, waarbij de duo-passagiere van genoemde v. d. S., mej. C. J. W. uit Leiden een snijwond en verschillende ontvellingen opliep, gelukkig niet van ernstige aard. Ook een Haagse jongen kreeg een lichte wond. De bromfiets en bet rijwiel bleven onbeschadigd. zeker niet hoog worden genoemd. Haring deed 12,50 tot 16 per kist van 50 kilo. Guldens minder dan voorgaande dagen. Met makreel was dit ook het geval. Deze ssoort noteerde 8 tot 13 per kist in 50 kilo De tongen haalden daarentegen met 3,80 tot 3,90 per kilo een hoog ge middelde. Er was echter weinig tong. Grote regels kabeljauw deden 110 tot 76, kleine regels 50 tot 60, grote schelvis 44 tot 56, grootmiddel 36 tot 44, kleinmiddel 28 tot 31, pen- 22 tot 27 en bfaad 13 tot 20 per kist van 50 kilo. De Job Gouda IJM 79 besomde jt 17.400 de Amsterdam IJM 28 17.700. Matige besommingen dus. En vandaag? Het haring door de treilervloot vermindert snel, De treilers voeren thans vrijwel uitsluitend verse haring aan. Ook veel vleetloggers gaan ertoe over een groot deel van de haringvangst vers in IJmui.' ;ri aan wal te brengen. Het betreft hier voornamelijk loggers e 's middags in IJmuiden binnenlopen Dc KW 78 liep gistermiddag bijvoor beeld binnen met 200 kantjes verse ha ring aan boord, die onmiddellijk werden gelost. De kwaliteit van de haring goed, omdat deze vrijwel onmiddellijk dc vangst naar IJmuiden wordt ge- Kostbare zalmen De kotters UK 89 en TX 19 zorgden gisteren voor een weinig alledaagse aan voer in IJmuiden. Vier zalmen met een gewicht van 4 tot 6 kilo. Voor deze visjes werd een zeer hoge prijs genoteerd- f 6 tot 10 per kilo. Defecte zender liet feit, dat de treiler „Michel Jan" VL 110 geen antwoord geeft op radio telefonische oproepen, behoeft geen zor gen tc baren. Andere schepen die in de nabijheid van deze treiler vissen, heb- oen namelijk medegedeeld, dat dc radio zender van dc ..Michel Jan" defect is. Schaarse Zweden Het is in lange tijd niet voorgekomen dat er Zweden met verse haring in IJmuiden aan de markt kwamen. Gis»»- ren is de laatste koter uit Zweden ge lost. Hei zal voorlopig ook wel weer Reel lang de laatste blijven, want er is heel weinig kans op, dat er spoedig weer andere Zweedse kotters met haring of verse vis in IJmuiden zullen komen Lage prijzen Voor een woensdagmarkt konden d» gisteren op de IJmuidense visafslag ge noteerde prijzen voor verse vis en haring >rgt 200 kreel, 50 diversen, 600 haring en 5 stijve kabeljauwen. De Maria van Hattem IJM 10 voor 200 schelvis, 15 wijting, 20 gul en kabeljauw, haring, 415 makreel, 68 kleine kistjes haring, 250 stijve kabeljauwen en 20 dl- De VL 84 voor 900 kisten diversen en 400 kleine kistjes haring. Dc KW 32 Sakina Martina voor 10 schelvis, 600 haring, 300 makreel, 40 wij ting, 30 gul en kabeljauw, 25 diversen en 20 stijve kabeljauwen. De Beatrice IJM 72 voor 1200 kisten erse vis en de IJM 36 voor 50 schelvis. 360 haring, 120 makreel, 130 wijting, 2u J:400 Op de visgronden Om de noord is het nog steeds goed de vangsten zijn er niet r in overeenstemming. De treilers en grote loggers moeten genoegen nemen ■met et maalvangsten van 60 tot 120 manden ha ring, makreel en schelvis. De Dirkje RO 53 deed een trek van 60 manden en c Elie een trek van 30 manden diversen. Op het Zand zijn de vangsten iets rui mer geworden. De schepen, die hier sen, geven etmaalvangsten door var tot 120 manden makreel, schelvis en Langs de kust is de visserij niet gunstig. De loggers en kotters vangen per etmaal gemiddeld 80 tot 200 kilo ton gen en 10 tot 15 manden wijting en schoL Brazilië produceert in Fokkerfabriek In de vliegtuigenfabriek van Fokker te Rio de Janeiro, die door de Brazi liaanse luchtmacht is overgenomen, zijn thans volgens AP. de eerste door Bra zilianen gebouwde vliegtuigen gereed gekomen. Het zijn tien T-22 opleidings toestellen voor drie personen cn volgens de Braziliaanse autoriteiten zouden zij slechts ongeveer f 122.000 per stuk hebben gekost terwijl Fokker f 205.000 in reke ning bracht. Intussen is het proces over de rechtmatigheid van deze overneming nog steeds aanhangig Dalende werkloosheid bij gerepatrieerden Op een vraag van het lid der Tweede Kamer, de heer J. H. Scheps (soc.) deelt de minister van sociale zaken mede, dat op 1 oktober. 1 januari, 1 april en 1 juni j.l. bij de gewestelijke arbeidsbureaus 878, 823, 763 en 506 mannelijke en 178, t29, 127 en 101 vrouwelijke werkzoekende ge- repatrieerden waren ingeschreven, waar van resp. 833, 786, 727, 472 en 157, 118, 117, 87 werkloos waren. Te werk gesteld waren op sociale werkvoorzieningsobjecten voor hoofd- handenarbeiders resp. 182, 181, 190, 198 en 6. 3, 4, 4. Op 1 oktober, 1 jam april, 1 juli waren resp. 651, 605, 537, 274 en 151, 115, 113, 83 gerepatrieerden nog niet op enigerlei wijze werkzaam. Het is niet mogelijk voor al deze data cijfers omtrent jeugdigen te verstrekken, daar inmiddels is gebleken dat het om een zeer gering aantal gaat. Eind septem ber 1959 waren nog slechts 7 neden de leeftijd van 25 jaar als werk zoekenden ingeschreven. Biljetteiiomloop gestegen De weekstaat der Nederlandsche Bank van 25 juli toont normale verschuivin gen. De banken konden gemakkelijk de voorschotten met f 15 miljoen tot f 10.4 min. verminderen. Goud bleef onveran derd f 4711 min., terwijl deviezen ver minderden met f 3 min., zodat goud en deviezen samen daalden tot f 5501 min. Convertibele deviezen daalden van f 831,1 min. tot f 830,1 min. en het dek- kingspereentage steeg van 94,31 tot 94,60. De geldomloop verrastte met een stij ging van ruim f 60 min. tot f 4666 min door hoge vakantie-uitgaven. Pas mid den augustus als het hoogtepunt voorbij is, zal de omloop geleidelijk aan normaler worden. De schatkist leed verlies van f 344 min en kwam daardoor op t 410 min., grotendeels door de stor ting van f 300 min. door het Rijk gemeenten via deBank van Nederland sche Gemeenten. De geldmarkt, die de laatste dagen aan de krappe kant was. is aanmerkelijk verruimd en daggeld, dat in de praktijk tot bijna 2%% was opgelo pen, is teruggekeerd tot het officiële peil Dooreen uitzetting van hun saldo met f 253 min. tot f 555 min. zijn de banken er in geslaagd nog iets boven het verplichte gemiddelde te komen, nadat de kasreserve met een vol procent tot 8% was verhoogd. Het saldo andere in gezetenen steeg van f 130 min. tot f 138.5 miljoen. .NINETY NINES" NAAR VLIEGVELD HILVERSUM De „Ninety Nines", een gezelschap Amerikaanse vliegsters, zullen op vrij dag 5 augustus tijdens een kort verblijf In Nederland ook een bezoek brengen aan de bij de K.N.V.V.L. aangesloten Aero Club Hilversum—Amsterdam. Le den van de Aero Club zullen de gasten een kijkje geven boven het Gooi en om streken. Daarna is er op het clubhuis op het vliegveld Hilversum nog een ge zellig OUDE WETERING Zangreisje Gistermorgen half tien vertrokken der leiding van Ome Jan Los de kleuters en het kinderkoortje van de Chr. Geref. zangvereniging voor hun jaarlijks reisje. Andere jaren ging dit per boot. maar ook zij gingen nu per touringcar. De reis was naar Duinrel bij Wassenaar, waar volop van de speeltuin en de bossen werd genoten. Om ongeveer 6 uur keerde het gezelschap te Oude-Wetering terug. orde te herstellen in de overige provin- alvorens zich bezig te houden met Katanga, waar volmaakte rust heerst. De Belgische openbare mening zal bet vertrouwen in de VN verliezen in dien niet onmiddellijk een onderzoek wordt ingesteld naar de in Kongo ba- dreven wreedheden. Er is geen kwestie van Belgische technische hulp aan Kongo, zolang de eiligheid niet volledig is hersteld. 4. De Belgische troepen zullen pas worden teruggetrokken nadat vaststaat dat de V.N.-militairen orde en veiligheid kunnen garanderen. De beleggingen van de institutionele beleggers zijn in 1958 tot 28.210 miljoen gestegen. Dit betekent een toeneming van 2717 miljoen, of bijna een miljamd meer dan in 1957. De toeneming bedroeg in mil joenen guldens voor pensioenfondsen 1021 (vorig jaar 739). levensverzekering 622 (551). landbouwkrediet 596 (213), social fondsen en overige instellingen 478 (239). Bijna de helft der beleggingen was in onderhandse leningen, een derde in effec ten. Van de beleggingen is 51 (55) onder gebracht bij de overherld, waarvan weer 57 (56) bij het rijk en het overige meren deels als onderhandse lening bij lager* overheden. BIJ beleggingen van rijks- fondsen en instellingen is 77 (80) bU de overheid ondergebracht en bij de overige lichamen 40 (43) De kredietverlening aan bedrijven wai 18 (19) Ve van het totaal. De bank voor Ned, Gemeenten en de Mij voor Gemeen tekrediet zijn in deze statistiek niet op genomen. Van de totale geconsolideerde binnen landse overheidsschuld is 58 (54) on dergebracht bij institutionele beleggers, (56) van de obligatieleningen en 61 (76) van de onderhandse leningen. Hierbij zijn niet opgenomen de aan de overheid verschafte bedragen door de Bank van Ned. gemeenten en de Ned. Waterschapsbank. e.d Deze bankinstel lingen hebben 2389 min van hun lang lopende 6chuld bij Institutionele beleg gers ondergebracht, waarvan 503 min obligaties en 1886 min onderhand»* leningen. Onderzoek van CNV' naar verbetering van propaganda-apparaat In een besloten huishoudelijk* verga dering besloot de algemene vergadering van het C.N.V. gisteren een onderzoek ln te stellen naar de wijze waarop het propaganda-apparaat nog verbeterd zou kunnen worden. Studie zal ook gemaakt worden van de vraag of het wenselijk ls dat bestuurs leden van het C.N.V. tevens deel van het parlement uitmaken, en zo Ja, in welke omvang. Tevens zal daarbij het ge hele vraagstuk van de verhouding vak beweging en politiek aan de orde wor den gesteld. Nadere bezinning zal er ook plaat» hebben op de wenselijkheid nauwere con tacten te zoeken met andere vormen van christelijke activiteit, zoals de christe lijke dagbladpers en de christelijke radio. Ten slotte kwam men een aantal wij zigingen van de statuten overeen. Voortaan zullen het verbondsbeetuur, de verbondsraad of vier aangesloten organi saties de algemene vergadering bijeen kunnen roepen. Zij ls het hoogste orgaan van het verbond. In elk geval zal de al gemene vergadering eenmaal in de dri* laren vergaderen ter behandeling van de verslagen en het gevoerde bestuurs beleid. Ver. Naties komen op 20 september bijeen De agenda van de algemene vergade ring der Verenigde Naties, die op 20 september wordt geopend, bevat 73 pun ten. waaronder ontwapening, proeven met kernwapens, de voogdijschap over Zuidwest-Afnka en d« apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. Verwacht wordt, dat de algemene ver gadering ongeveer drie maanden zal du ren. Zij zal worden gekenmerkt door de toetreding als lid van een aantal nieuwe landen, waardoor het aantal leden, dat thans 82 bedraagt, vermoedelijk tot ruim 90 zal stijgen. Tweeling trouwde met tweeling Een tweeling trouwde een tweeling, gistermiddag dinsdag te Ouddorp „Dit heb ik, alhoewel ik al vele paartjes in de echt heb verbonden, nog nimmer meegemaaktl" verklaarde burgemeester Jac. Kleijenberg in zijn inleidende toe spraak tot de bruidjes Baaltje Jacomijna en Marina Arzina van Dam inwoon sters zijner gemeente en tot de brui- degoms Maarten Johannes en Hendrik Koese uit Stellendam. ,Jk heb ook nooit twee bruidsparen tegelijk aan de groene tafel willen hebben, maar nu moet ik wel een uitzondering maken". De jongemannen zijn 21 jaar oud, de bruidjes 20 jaar. Een van de jonggetrouw de vrouwtjes is linkshandig, een can de jongemannen ook. En zij hebben link* bij links *n rechts bij rechts gekozent Advertentie VRIJDAG 29 JULI om 3 UUR n.m. ir speciaalzaak voor optiek Ziekenfondsleverancier KATWIJK H. B. VEENEMAN Opticien

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9