Dior van ster een vraagteken geworden Tocht door Land van Maas en Waal: 42 uitvallers Veel te doen voor de blarenprikkers Ook op tweede dag was er veel belangstelling Nederland in finale van Songfestival 7 DONDERDAG 28 JULI 1960 Wat bezielt de Vierdaagselopers (Van sportredacteur.) Nijmegen, woensdagavond. \U aardeloo«, meneer", een dame van zo tegen de zestig zakte aan onze voeten in het fcras. „Nee, schrijft u mijn naam alstublieft niet in de krant, maar u mag het gerust weten, 't hangt me zover de keel uit Je hebt geen centimeter ruimte om je voeten neer te zetten en dat noemen ze nu nog wandelen. Ik ben maar naar de achterhoede gezakt om wat uij de drukte te komen, maar dat betekent dat je straks in Nijmegen een van de laatsten bent en dus minder vrije tijd hebt. Nee, voor mij is de lol er voor een groot deel af. Als individueel wandelaar wordt je volledig onder de voet gelopen door al die militaire colonnes en vrijwel geen ogenblik heb je om echt te genieten van de natuur." We keken de dame daar in het gras van het mooie plaatsje Wijchen medelijdend aan. Waarom loopt u dan mee in die stoet van duizenden, vroegen wij haar. We stelden die vraag aan tientallen wandelaars. Wat bezielt u om aan de Vierdaagse mee te doen? Ze zijn toch immers niet allen zo Idealistisch als de marsleider ma joor b.d. Breunese, die geen gelegen heid voorbij laat gaan om te verkla ren, dat de duizenden in de Vier daagse de mogelijkheid aangrijpen tot het sluiten van vriendschap tus sen de volkeren, tussen burger en militair en dat zij allen gedreven worden door de eerzucht vrijdag het Vierdaagse-kruisje te veroveren. „Beter vier dagen hier lopen dan een velddienst", zegt Jan Soldaat en bovendien weet hij in zijn achterhoofd dat er enkele extra verlofdagen wach ten wanneer de tocht met goed gevolg wordt volbracht. „Ik vind het de meest ideale vakantiebesteding", meent een 64- jarige Amsterdammer. ,,'t Is weer eens heel wat anders dan de 'huishouding", vertelde mevrouw Van der Does uit Nijmegen en tussen die mening .valt geen speld te krijgen. „De sfeer en de emotie die je elk jaar op nieuw weer beleeft, zijn de trekpleis ters voor mij", geeft mevrouw Gerritse- van der Koppel ten antwoord en de 73- jarige heer Hoogertoorn uit Amsterdam die voor de tiende keer van de partij is, zegt: ,,'t Is voor mij sport, de enige tak die ik nog kan beoetenen. En goed j ook." „Ik zal u eerlijk vertellen dat ik het mezelf ook al reeds enkele ke ren heb afgevraagd", vertelde me vrouw Dittlof Tjassens-Lips uit Den Haag, die opvalt door haar charme. 1 ..Ik vind de Vierdaagse enorm gezel- I lig. Jaarlijks kom ik er enkele maan den voor uit het buitenland. Vooraf train ik en nu dagelijks de 30 km- Jammer dat de Apeldoornse vier daagse op dezelfde dagen valt, an ders ging ik vast ook daar heen." U ziet het, een conclusie trekken ls onmogelijk. Dat is trouwens ook niet verwonderlijk, want in zo'n groot leger met een dergelijke grote verscheiden heid liggen de meningen ver uiteen. Zandgronden Vandaaig zijn we weer in het Land van Maas en Waal geweest. Van dc Betuwse klei naar de zandgronden. Veel verandering in natuurschoon bracht dat evenwel niet. Ging het" parcours giste ren tussen boomgaarden en weilanden, dit keer waren het vrijwel uitsluitend de groene graslanden die de tippelaars kregen voorgeschoteld. Van de zon on- dervond het wandelleger weinig hin der, maar in de vroege morgenuren wer den de lopers verrast door een fikse regenbui, waardoor de meesten geen droge draad meer aan hun lijk hadden voordat de regenkleding was opgediept. Maar er werd niet getreurd en toen Wijchen op tweederden van de route werd bereikt, was alias weer koek en ei en klonk het gezang uit de duizenden kelen, terwijl de zon vriendelijk toe I keek. Maar zoals elk jaar het geval gingen eok nu reeds bij velen de kilometers diep in de benen zitten. Er werd hier i en daar nog al wat gekreupeld en het verwonderde ons, dat vanavond het uit- 1 vallersaantal slechts op 42 kwam te staan. Dat 1» uitzonderlijk laag (vorig 1 jaar 185). Dat het vandaag opnieuw fraai wandelweer was. is hier zeker debet aan. Er is vandaag evenwel ook goed ge lopen. De getraiinden hebben geen hin der van voetblessures en tal van mili taire detachementen marcheren dat het een lust voor het oog ls. Enkele onder- delen mariniers kunnen zeHs de kracht nog. opbrengen in de dorpen en steden een nummertje geweerexercitie weg te Keven. Zij hebben overigens wel be kijks, want evenals gisteren was het ook vandaag opvallend druk langs de route Honderden vakantiegangers hadden een dag voor de Vierdaagse uitgetrokken. ..Ik wilde het spektakel ook wel eens •en keer zien", zei mevr. Jongejan ii> Barendrecht ons. Menige knip De 24 controleurs die zo dagelijks met de tang ln de hand de lopers opwach ten, hebben weer menige knip gegeven deze dag. Men kon het bijna niet aan gebeend krijgen, want ook nu lag het tempo vrij hoog. Natuurlijk werd er van de diverse rustpunten gebruik ge- Op een schoen en een slof...... Erna Amelina uit Den Haag kreu pelde gisteren in Wijchen een beetje. Haar gezicht stond wat verbeten. Maar het was niet daarom dat zij op de tweede dag van de Vierdaagse wat bekijks trok. Neen, Erna liep op een schoen en een slof Op de eerste dag was er een lastige blaar doorgeprikt en die verdroeg geen strakke schoen meer. Daarom startte Erna gistermorgen op sanda: Itn. Zij had echter de pech dat vlan voor Wijchen een riempje brak. Goe de raad. was duur: aan de rechter voet, gelukkig de gezonde, werd de stevige wandelschoen weer aange trokken! En het ging. heeft ging i op stap. De Vierdaagse jictrii, üier en daar al bijzonder ver broederend gewerkt. Zo liep een Hol leisje i de hand Zwit ser uit Luzern en vormden enkele indi viduele Nederlandse militairen een groep met een klein Duits detachement. Ook de forse Canadezen met hun ruige snor ren zijn „in trek", terwijl iedereen ruim baan maakt om de Israëliërs aan het „werk" te zien. De helft van de Vierdaagse is weer achter de rug en de ruim 11.000 deelne mers die nog van de partij zijn, zetten tlch schrap voor de dag van morgen, want dan betekent het erop of er onder. Wie morgen de finish haalt, weet ook de vierde dag te volbrengen. Dat leert men wel, want niemand wil voor een ander onderdoen. De morele kracht die uit de deelname groeit, is van enorm veel belang, belangrijker zelfs dan de lichamelijke conditie. Wie moreel tegen de vermoeidheid is opgewassen, is voor drie-kwart klaar. Welke afstanden, welke categorie (Van onze sportredacteur) Zoals bekend mag worden ver ondersteld, kent de Vierdaagse te Nijmegen vier verschillende afstan den: 55, 50, 40 en 30 km. Wie moet nu 55 km. per dag tippelen en wie 30 km. We hebben het reglement er eens op nageslagen en willen u het gaarne vertellen. Een portie van 55 km. is er elke dag uitgemeten voor heren tussen 19 en 49 jaar. Op deze afstand lo pen voor het merendeel individuele heren, enkelen in heel klein groeps verband. Vijftig kilometer lopen wordt er dagelijks gevergd van de mannelijke militairen met een be pakking van tenminste 1 kg. en het overheidspersoneel In uniform eveneens met een bepakking van tenminste een kilogram. Op deze route kunt u diverse buitenlandse en Nederlandse militaire detache menten aantreffen alsmede de po- litiegroepen die van de partij zijn. Op de veertig kilometer lopen de meeste wandelaars die voorzien zijn van een witte deelnemers kaart. Dat is dan ook niet verwon derlijk, want voor deze afstand zijn de meeste categorieën aange wezen. In de eerste plaats de da mes tassen 16 en 55, voorts de heren tussen 50 en 69, de jongens van 16 t/m 18 jaar. de vrouwelijke mili tairen en de mannelijke militairen met een minimum bepakking vaD tien kilogram. Dan rest nog de 30 km., waarop uitkomen de dames die ouder zijn dan 55 jaar, de heren boven de 70 en tot slot dc jongens en meisjes van 14 en 15 jaar. Alle deelnemers hebben in totaal elf uur ter beschikking om hun af- stand dagelijks af te leggen. Men kan dns direct concluderen dat het geen snelwandelarij behoeft te wor den om tijdig binnen tc komen- wm Slechts een uitvaller Beste stemming in Apeldoorn Van de 1072 wandelaars en wandelaar- sters die gisteren gestart zijn voor de tweede dag van de zevende Apeldoornse vierdaagse, zijn er in de loop van de middag 1071 binnengekomen. Het wan delleger telde derhalve slechts een uit valler. Ook op deze tweede dag heeft het wandellegioen genoten van het prach tige natuurschoon van Apeldoorn en omgeving. Na een wandeling langs het kanaal bereikte men de Loenense stren gen. De veertigers en vijftigers bogen daarna af naar Hoenderlo, terwijl de dertigers rechtstreeks op Beekbergen afstevenden, waar later op de middag ook de lange afstanders arriveerden. Via Ugchelen trokken de wandelaars daarna op naar Apeldoorn. Het weer was de hele dag, behoudens enkele buitjes, ideaal voor de wandelsport, de stemming was opperbest „Tachtig jaar Oranje" De bekende publicist op het gebied van het Oranjehuis, D. Wijnbeek, heeft een nieuw boek samengesteld, dat als titel draagt „Tachtig jaar Oranjehuis", dat ter gelegenheid van de tachtigste verjaar dag van prinses Wilhelmina zal verschij nen bij De Graafschp in Aalten .Het boek zal tachtig foto's bevatten. De tekst wordt in vier talen gebracht; Het illustratie materiaal is ln hoofdzaak uit ds verza meling van de auteur. PRIJSVRAAGBUREAU Voetbaltoto moet commercieel zijn Een commerciële organisatievorm van de voetbaltoto verdient verre de voorkeur boven zelfwerkzaamheid van welke verenlgtng(en) dan ook. Dit Js de mening van het Prijsvraag service bureau Lanrens A. Daane N.V. te Am sterdam, dat een plan voor de organi satie van de Nederlandse voetbaltoto heeft ingediend bU de minister van Ju stitie, mr. A. C. W. Beerman, het Co mité van instellingen voor overleg In zake sportprUzvragen en de Neder landse sportfederatie. De heer Daane is van mening dat de organisatievorm van de Nederlandse voetfbaltoto commercieel moet zijn, ten einde verzekerd te zijn van het goed functioneren. Hij denkt daarbij aan een apparaat van agenten (sigarenwinke liers). hoofdagenten, inspecteurs en hoofdirwpecteurs, die betaald kunnen worden uit de opbrengst van een toe slag van 20 cent per poolformulier. De heer Daane meent de totale organisatie van de voetbaltobo te kunnen financie ren tegen een honorarium van 4,79 pet van de bruto-inleg. Ten slotte geeft de heer Daane als zijn mening te kennen dat de organi satie van de Nederlandse voetbaltoto géheel in de lijn van de werkzaamhe den van zijn gespecialiseerde bureau ligt Kind verdronken De tweejarige Leendert Plug uit de Grahainstraat te IJirruiden is gisteren verdronken in do vijver aan het Moehbergplantaoen. Het kónd was omstreeks twealf uur met een bal buiten gaan spelen en werd even daarna vermist V.P.R.O.-klankbeeld over Hans Lodeizen Morgen, vrijdagavond, kunt U tussen 8J0 en 835 uur in het VPRO-program- raavia Hilversum I luisteren naar een klankbeeld over de jonggestorven dich ter Hans Lodeizen. Het was op 26 juli juist 10 jaar gele- België's nieuwe FM-zendernet België heeft grote plannen voor de opbouw van zijn nieuwe net van FM-zenders (radiozenders op metergolven), dat zestien stations zal omvatten. De verdeling is: 8 Franstalige zenders, 7 Nederlandse en 1' Duitse. De Franse stations komen in Houdeng (2), Luik (2), Anlier (3) en Brussel (1), de Neder landstalige in Veltem (2), Genk (2) en Ruiselede (3) en de Duitstalige zender wordt eveneens in Luik gebouwd. In Anlier, de minst-bevolkte provin cie van het land, komen 3 FM-zenders plus een nieuwe televisie steunzender omdat zowel radio- als televisieontvang sten daar te wensen laten. den, dat de 26-jarige Nederlander irt Amerika aan een bloedziekte heenging. Hans Lodeizen, die in 1924 werd gebo- ren, studeerde korte tijd aan de univer siteit in Leiden en ging daarna naar Amerika om biologie te studeren. In 1950 openbaarde zich bij hem de ziekte, welke hem nog enkele maanden in le ven liet. Hans Lodeizen heeft zich in zijn korte leven toch onderscheiden als een van onze Nederlandse dichters, wiens werk ook na zijn dood niet vergeten is. Adriaan Morriën. die samen met Jaap Maarleveld de uitzending verzorgt, schreef een klankbeeld over zijn leven en werk, dat U dus vrijdagavond kunt horen Zielig.. DIOR, eens de grootste ster aan de Parijse modéhemeI, ts nu nog slechts een vraagteken. Nog wil men het niet geloven, dat de glans van dit huis verloren is, dat er niets is over gebleven van het onfeilbare inzicht dat de grote Christian Dior toonde bij het ontwerpen van de nieuwe modelijnen en dat Yves St. Laurent, toch zo schitterend begonnen, slechts in vreemde experimenten zijn kracht zoekt. Zijn jongste collectie, gisteren voor een menigte inkopers en moderedactrices ge toond, is met stijgende verbazing, mei ijzige koelheid en met geforceerde be leefdheid ontvangen. Belangstelling genoeg voor de eerste shows van Dior. Wie een plaats wil heb ben moet er vroeg bij zijn en de Inkopers betalen er een enorm bedrag voor. Wte minstens een half nur van te voren al ln de rij gestaan heeft, de strenge controle gepasseerd is en de trappen vliegensvlug is opgedraafd, kan zich hoogstens nog op de derde rij wringen om daar dicht opeengeperst op de vergulde stoeltjes, de twee cn een half uur van show „uit te zitten". Men kan zich de wachttijd korten met het lezen van het proza waarin het huis Dior de nieuwe modellen beschrijft. Het is uitstekend werk en we lezen, dat de moderne vrouw „met beide benen op ae grond staat" en aldus de mode ontwor pen is. Maar dan komen de eerste mannequins binnen en al gauw slaat de schrik de modeminnaar om het hart. De tailleurs hadden vedal driekwart mantels en grof gebreide mouwen en rolkragen! De mantels waren het beste, eigenlijk ln grote lijnen gelijk aan die van het vorig jaar. Zeker draagbaar ondanks de vier De directeur van de Zwitserse verzekeringsmaatschappij Züricb uit de Parkstraat te Den Haag, de heer A. F. M. Lipman, is gisteren naar Nijmegen gereisd. Hij zal daar tot en met vrijdag blijven. Het be treft dit keer geen zakenreis, maar een bezoek aan dc Vierdaagse en in het bijzonder het volgen van de verrichtingen van dc wandelsport- club van de maatschappij, die met dertien dames op de veertig kilo meter en 5 heren op de 55 km. goed is vertegenwoordigd. Gisteren trof uw sportredacteur het groepje da mes tijdens dc doortocht in Wij chen. Getooid in de frisse blauw witte kleuren en de charmante dito strohoeden oogstte men menig ap- Leidster, mevrouw Van Limburg vertelde dat het bijzonder goed gaat dit jaar. Nog niemand heeft een blaar opgelopen en dat mag tijdens zo'n tweede dag wel een bijzonderheid worden genoemd. Evenals de heren op de 55 km. lo pen de dames perfect cn de stem ming is niet te verbeteren. Het is dan ook te verwachten, dat de heer Lipman vrijdag met trots zijn wandelgroep tijdens de triomfantelijke intocht kan gade slaan. Wij wensen Ziirich daarbij veel succes. Zeven Heuvelenweg: zware opgave Nijmegen, donderdagmorgen. (Van onze sportredacteur) Al of niet met hinderlijke spieren, blaren of doorgezakte knieën zijn vanmorgen 11.381 wandelaars begon nen aan de „bergetappe" van de Nij meegse vierdaagse. Op de derde dag begeeft het wandellegioen zich im mers zuid-oostwaarts naar de be boste en heuvelachtige streken van Groesbeek. Na gisteren is het deelnemerstal nog iets teruggelopen doordat 6-i wandelaars vanmorgen vroeg hun startkaart niet afhaalden en de moed opgaven. Maar ook dit getal is nie groot, zodat het uitvallerspercentage dit keer tot op heden beneden het algemene gemiddelde van 4 procent ligt. Vandaag dus de beroemde of zo v wilt de beruchte Zevenheuvelenweg De wandelaars hebben evenwel de troost, dat zij de mooiste kilometers voor de boeg hebben. Sommige ge deelten gaan zeker voor wat de deelnemers op de dertig kilomete' betreft door prachtige bossen er schilderachtig heuvellandschap. Evenals het de vorige dagen he geval is geweest, laat de zon zich van tijd tot tijd zien, maar het is nie warm, zodat het opnieuw voortref felijk wandelweer is. Dit zal voor d< duizenden een extra stimulans be tekenen om door te zetten. (Van onze sportredacteur) T)E TWEEDE DAG van de Vierdaag- se was geknipt voor het opdoen van blaren. In de morgenuren een on verhoedse en fikse regenbui die de meeste wandelaars totaal overviel, zo dat men drijfnat was voordat men regenkleding kon laten aanrukken, daarna een warm zonnetje, waardoor de vochtige voeten branderig werden en de blaarvorming sterk werd be vorderd. Dc centrale EHBO-post, die als van ouds was ingericht in een grote tim mermanswerkplaats tussen krullen cn zaagsel, werd dan ook overstelpt met werk. De grote stoet was reeds lang ge passeerd toen we de algehele leider, de heer N. J. de Vries uit Nijmegen aan schoten. Het was slechts enkele ogen blikken, want nog steeds kwamen d» kreupele en gepijnigde wandelaars bin- en vroegen de EHBO-ers hulp voor gecompliceerde gevallen. ,,'t Is vandaag wel uitzonderlijk druk geweest," vertelde de heer De Vries. Meestal wil het op de tweede dag al tijd goed, maar dit jaar is het toch zeker opvallend druk. De meesten komen met blaren of doorgezakte knieën. Duidelijk ik twee redenen voor deze manke menten. In de eerste plaats onvoldoende training, zodat de voet niet gehard ls en de tweede plaats niet deugdzaam schoeisel." Slecht schoeisel Over die laatste aangelegenheid zou _zn verhaal apart te schrijven zijn. Het is schrikbarend op welk schoeisel er wordt gelopen: op blote voeten in san dalen, op gymnastiek- en basketball- schoenen, met hele dunne nylonsokjes in alle mogelijke soorten lage schoenen, op „flatjes" cn gaat u zo maar door. De wandelaar probeert u wijs te maken er volle medische centra langs de route be wijzen dat men handen vol werk heeft om de tegenstribbelende voeten weer te „repareren". We gaan nog even terug naar de heer De Vries in de EHBO-post. Terwijl hij zijn helpers aanwijzingen geeft om al lerlei voetklachten te verhelpen, vertelt hij, dat het ontstaan van een blaar hei gevolg is van wrijving tussen de diver*® huidlagen. Onder de opperhuid kom» dan een vochtbel. Bij behandeling word* zo'n blaar, die er in alle mogelijk» grootten bestaan, bestreken met sterilon vervolgens geprikt, opnieuw bestreken met sterilon en daarna dakpansgewijs, zoals dat in vaktermen heeft, met pleis ters bedekt. Daarmee gaan geen meter» kilometers leukoplast gemoeid en het vergt uren werk om alle „cliënten" te helpen. Van 's morgens 7 tot 's avond* 11 is de EBHO !n de weer om haa» steentje bij te dragen om hot voetleger op de been te houden. Dat lukt ondanks de goede zorgen niet iedereen. Zo die student uit Til burg, die op de schaafbank van de timmerman lag en met een van pijn verwrongen gezicht naar zijn voeten in het verband keek. „Ik heb dit jaar niet kunnen trainen en u ziet de ge volgen. Ze zeggen hier dat het best gaat met mijn voeten, maar ze doen vreselijk veel pijn. Ook de Vierdaag se moet sport blijven en wanneer het niet gaat, stop ik er echt mee. Ik doe het voor mijn lol en niet om me te pijnigen." Hij keek wazig voor zich uit en had wel honderd gulden willen neertellen wanneer zijn voeten op slag weer 100 pet. werden. „We hebben heel wat 'vaste klanten," zei de heer De Vries. „Ze komen op de eerste dag al en we adviseren ze wan neer ze weer last krijgen de voLgende gemakkelijk op te lopen, maar de over dag op de centrale post terug te keren. En je ziet er dan ook menigeen. Opval lend is dat het lang geen ouderen zijn, die voor behandeling in aanmerking komen. Zij kennen het klappen van de zweep wel en zijn geroutineerd, maar vooral de jongeren die denken de Vier daagse „even" aan hun laars te kunnen lappen." Zo heeft de 19-jarige Frits Jansen uit Loenen aan de Vecht ook gedacht. „Maar het valt warempel niet mee," gaf hij gretig toe terwijl hij op de spijkerbalt op zijn beurt wachtte. „Klein krijgen ze me echter niet voordat ik vrijdag over de eindstreep ben," lachte hij schamper. Handen vol Met negen mensen waarvan er diver sen enkele vakantiedagen aan het Vier daagse „feest" opofferen, wordt er op de EHBO-post gewerkt. En ze hebben handen vol werk. „Maar 't is leuk en dankbaar werk," vindt de heer De Vries. „Je werkt in een heel bijzondere sfeer en bent blij te kunnen helpen waar dat nodig is. Het komt echter ook wel eens voor, aat we zelf niet kunnen in grijpen. Evenals dat in een dorp van zo ruim 11.000 inwoners kan voorkomen, kan men in het Vierdaagse-leger accuut last krijgen van een blindedarmontste king. Dan helpen de kilometers verband die we gebruiken niet. Opname in het ziekenhuis is dan het enige juiste. Maar in voorkomende gevallen zoals vorig jaar wordt ook dan de zaak rap ge regeld." De houtlucht in de timmermanswerk plaats te Wijchen was gisteren verdron gen door dc lucht van jodium, pleisters cn allerlei andere geneeskundige hulp middelen. Tientallen wandelaars hebben op de werkbanken hun behandeling ge had. En zij zijn er dankbaar voor- Aan de EHBO zal het zeker niet liggen Dior JAPONNEN: sluik en kort, me' rokstrook in ballonvonn. MANTELS: gesierd met vele grote opgestikte zakken. ONTVANGTOILETTENlange gewaden, maar het is een broek met tuniek. KLEUREN: veel bruin, wit, rose en zwart Grès JAPONNEN: nog steeds gedra peerd in klassieke lijn. MANTELS: herdersmantel me' heel wijde cape-achtige mou wen. STOFFEN: heel ruig met brede strepen. JAPONNEN: hebben een dub bele rok. De overrok heeft lange zijsplit. KLEUREN: tinten bruin in ve?e nuances, verder bruin-groene schakeringen. of zes grote opgezette zakken. De hoeden zijn niet anders dan uitgerekte ijsmutsen grof gebreid, of van tweed ofnerz! BALLONNETJES T)E JAPONNEN eisen van de vrouw dat zij snel een strenge vermage ringskuur zal doen. Hoe sluiker en platter des te beter. Het rechte Ui) valt tot midden op de heup; de rok is als een brede strook in ballonvorm aangezet en loopt bij de zoom, die nauwelijks ter kniehoogte is, iets toe. Alle japonnen voor welke tijd van de dag ook, zijn in dit model gemaakt. Daar de collectie ongeveer tweehonderd stuks telt, zagen we reeksen van dit model, waarvoor zowel wollen gaas, etamine, organza, crepe en jersey voor is geno men. De kleuren veel bruin, geel, wit roze, maar vooral zwart. Als „ontvangtoiletten" creëerde Si. Laurent dit maal lange gewaden, die echter geen rok maar een wijde broek zijn. Daarbij werden brocaten lange tu nieken gedragen, afgezet met nertz of geborduurd met kleine kwastjes. Uit dat alles konden we werkelijk niet concluderen, dat de vrouw die dit wil dragen nu zo „met beide benen op ae grond staat". Integendeel, het leek ons wat zweverig van gedachten. Nog erger werd het bij de bontmantels. Prachtige mantels van nerzmet gebreide mou wen en rolkraag! Een onbegrijpelijke combinatie. Mooi waren de byoux, die ook al in de stijl 1925 zijn gekomen. Geen veelsnoerige colliers meer, maar lange sautoir met een kwastje van parels of een hanger. Met strakke gezichten hebben de inko pers van hun dure plaatsen af dit allea aangezien, geen applausje klonk, totdat eindelijk de bruid, het slotstuk van de parade verscheen en beleefd handgeklap het slot betekende. MADAME GRÈS "MMINSTENS vijfentwintig of dertig jaar lang al heeft Madame Gres in Parijs een ereplaats weten te bezet ten, dank zij haar gedrapeerde japon nen, klassiek naar Grieks voorbeeld. Zijden jersey was onveranderlijk het materiaal. Helaas vereisen ze een techniek, die nauwelijks meer uitge voerd kan worden nu het handwerk steeds meer op de achtergrond raakt. Al zijn er in elke collectie nog wel van deze modellen, ze worden toch onmiskenbaar zeldzamer. Madame Grès heeft zichzelf echter nieuwe faam gegeven met mantels. Nie mand weet zo uit ettelijke meters stof een mantel te plooien en te vouwen Haar modellen hebben een volmaakt eigen stijl. Ditmaal had de herdersman tel haar geïnspireerd. Deze hebben enon me wijde laag ingezette mouwen, die als een pelerine uitstaan. Er wordt dikwijls ruige stof voor gebruikt met brede stre pen Een leek wel uit een deken me» zwarte en grijze strepen gesneden. Dit model had een kap en was van voren geheel afgezet met wit langharig scha penbont De mantel was als een pyra- mide geknipt, breed van onderen cn van boven in een punt schuin over el kaar geslagen. Bij andere modellen zagen we vleer- muismoupwen zo wijd ingezet, dat de uit snijding even boven de zoom reeds be gint. Bij de japonnen vielen die, welke een dubbele rok hadden, op Over een gladde rok wordt een overrok met lange zijsplitten gedragen van ruiger mate riaal. De kleuren waren hier over het al gemeen minder vrolijk dan in de an dere huizen. Veel bruin in alle moge lijke schakeringen, verder veel bruin groene tinten en absint in vele nuan ces. (Van een speciale verslaggever) TK GELOOF NIET dat Nederland vanavond veel kans heeft tegen Italië." Dat zei mij de taxichauffeur die mij gistermiddag naar het casino reed, waar het songfestival van Knokke wordt gehouden. En deze woorden typeren meteen de stem ming onder hen die zich interesseren voor zo'n festival. Het gonst van geruchten en niemand weet waar hij precies aan toe is. Ook de Nederlandse kolonie is niet verschoond gebleven van allerlei narigheden en had dan ook maar weinig gescheeld of de Nederlandse equipe was niet het voetlicht getreden daar België 495 Nederland 403 punten behaalde. Ge lukkig is het niet zo ver gekomen, ge lukkig, want Nederland heeft, ondanks de voorspelling van onze chauffeur, met 100 punten verschil van het toch wel hoog aangeslagen Italië gewonnen. Italië opende de rij met Aida Monta- narl. die niet onverdienstelijk het liedje „Dovunque" ten gehore bracht. Direct volgde daarop de eerste mannelijke stee Toni Cucchiara, die wel de beste troef de equipe bleek te zijn. Vooral zijn liedje „Mamma" kreeg veel bijval het talrijk aanwezige publiek. Adriano Vasto, Nunzio Salonia en laatste Isabella Fedeli bleken nog niet en tegen hun taak opgewassen zijn. een kort muzikaal intermezzo door het Belgische orkest van Harry Seegera. die zelf alle solisten begeleidde, kwam dan eindelijk de veel besproken Neder landse ploeg, ingeleid door Teddy Schol ten, die meteen raak schoot met het wiegeliedje „Snoezepoes". Ton van Duin hoven volgde met ..Its too dam hot' (wat niet meeviel). Ook Willi Alberti scheen niet op dreef te zijn. Van voortreffelijke vakkunst konden e de daarop volgende tien minuten genieten. Rita Reys, meesterlijk begeleid door het trio Plm Jacobs, bracht voor enthousiast publiek een heel geraf fineerd gezongen Summertime van Gersh win. Dit was werkelijk een herademing alles wat we al gehoord hadden. Maar het succes van de avond moest nop ko men: Corry Brokken, die eerst het liedje „zigeuners" en daarna haar grote succes nummer „Milord" aan het publiek voor stelde. Jammer dat het orkest bij deze song Jammerlijk faalde Driemaal moest zij terugkomen. Het was een gelukkige ploeg die zich na de bekendmaking van de puntenver deling nog eenmaal aan het publiek liet presenteren. En nu maar afwachten wat de dag van vandaag brengt. De finale, waarin Duitsland, België cn Nederland zullen strijden om de zo fel begeerde Coupe d"Europe du tour de chante. Nederland over Lagerhuisdebat Naar aanleiding van liet Lagerhuis debat over de verhouding tussen Enge land en de Euromarkt verklaarde een vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandse zaken te 's Graven- hage, dat men in Nederland de duide lijke aarzelingen van de Britse rege ring zeer wel begrijpt. Het valt niet -e ontkennen, dat de reacties in het Euro pa van de Zes op de voorzichtige toena deringspogingen van Groot-Britannië voor dit land niet zeer hoopgevend zijn geweest. He? kan oor een toenadering weinig bevorderlijk zijn als Groot- Britannië voor de keus wordt gesteld tussen het Gemenebest en het Europa van de Zes. Anderzijds is het begrijpe lijk, dat men op het vasteland in het ongewisse verkeert over de werkelijke bedoelingen van Groot-Britannië. Ener zijds blijkt, dat de Britse regering zich bewust is, dat de tijd niet noodzakelijk in het voordeel van Groot-Britannië werkt, anderzijds wil men te Londen niet zelf initiatieven nemen uit vrees voor een nieuwe politieke nederlaag. Dit is zeer te betreueren, ook al is de tijd niet rijp voor een snelle oplossing dan blijft het nog van bijzonder belang deze rijpheid te bevorderen. De bereid heid daartoe blijkt helaas nog verre van algemeen. In het Duitse televisiejournaal werden de gebeurtenissen in Kongo bespro ken. Zulks moet, tot genoegen van de kijkers, zo aantrekkelijk mogelijk geschieden! Daarom begon de commentator aldus. „Reeds dagenlang roffelen in de jungle van de Kongo de tamtams en verkondigen, dat de blanke man de vlucht neemt U moet zich hierover niet verbazen noch u ergeren. Het ls alleen maar zielig wanneer een nieuws-commen- tator een beetje achter loopt tefètyfeia vanavond 9 Vanavond een veelbelovende toneel voorstelling: het spel „Acht paardjes van jade", voor de NCRV geschreven door Jan de Koek en buiten de studio opgevoerd. Plaats van handeling voor dit nieuwe „Fedder-mysterie" it het Hilversumse venduhuis „Wisseloord". Voordat het spel om 835 uur begint eerst op de gewone tijd het NTS-jour- naal en daarna zang, dans en muziek van de Baskische groep „Oldarra". vanavond Zomeravondgenoegens beleeft U in het NCRV-programma „Poste restan te", dat tussen 8 en 9.15 met de be kende rubrieken de lucht ingaat. Om.: klein cabaret op tekst van ds. Jan Wit. met als thema „strandleven" Om half tien poetst Lex Karsemeyef voor U de plaat en om 11 uur zijn er weer opnamen van het Int. Orgelim provisatieconcours. Anton Nowakow- ski bespeelt het orgel van de Grote Kerk ln Alkmaar, en daarna is de beurt aan de organist Louis Toebosch. Opera in het AVRO-programma. U hoort, via de plaat, een Italiaanse uit voering van „Andrea Chénier" van Umberto Giordano. Dirigent is Gia- nandrea Gavazzeni. De uitvoering duurt van 8.05 tot 10.15 uur en aan sluitend hoort U opnamen van het Songfestival in Knokke. Om 11.10 upr vervolg van de rubriek „Dagboek van een grootvader". Programma voor morgen am 8 30 V d Jeugd 9 0o Gym vrouw 9 10 Gram 9 35 Waterst 9 40 Gram VPRO. 10 00 Dit en het andere, lezing 10 05 Morgenwijding VARA: 10 20 Gram 10 30 Lichte mui 11.00 V d kleuters 11.15 Fluitduetten 1135 Orgelspel AVRO: 12 00 Gram 12-20 RegeringBultz: Uitz v d landb 12 30 Lana- en tuüibouwraeded 12 33 Sport en prognose 12 50 Gram 13 00 Nwa 13 15 Meded en gram 13-25 Lichte' mui 13 55 Beursber 14 00 Hobo en klavecimbel 14 25 Voordradht 14-45 Cellorecital 15 05 Gevar progr VARA: 16 Oo Muzikale lezing 16 30 V d zieken 17 00 Vragcnbeantw v d Jeugd 17 25 Versierde vakantietips- 18 00 Nwb 18 15 Polit praatje 18 25 Lichte rnuz 18 50 Act 19 00 V d kind 19-10 Lichte mui VPRO: 19 30 De stad nu lezing 19 45 Op bezoek bij anderen, lezing 20 00 Nws 20 05 Conferentie van Christen-stu denten in Straatsburg 20 io Deze wereld ls ndet de echte, klankbeeld 30 30 Gram 20 35 Het leven van Jacob Arminiua. le zing 30 50 Benelux lezing VARA- 2100 Gevar progr 2215 Bulten! weekoverzicht 32 30 Nwb VPRO: 22 40 Zorg 0m de mens gesprek VARA: 23-00 Soc mn la Esperanto 23-10 Gram 23 35—:24 00 Nws Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 7 00 Nws 7 10 Gram 7-30 Een woord voor de dag 7 40 GewHde mux 8 00 Nwb 8 15 Radio krant 8 35 Gram 9 00 V d zieken 9 30 Gram 9 4o V d vrouw 10-15 Gram Morgendienst li 00 Gram 1115 Voor 12 00 Planorecital 1230 De 7e zitting van dc algemene verga dering van de Internationale Unie voor Natuurbescherming door dr M F Mör- zer Bruyna hoofd van het Rijksinstituut voor veldbiologlsch onderzoek ten behoeve van het natuurbehoud 19-00 Nws en weerber 10 10 Hulemuz 19 30 Radiokrant Gltaarens 20 10 Zo Ik niet had gc- ralre lezing 23 20 Gram 23 55- 34 00 Nw Televlsleprogr. NTS: 15 0016 00 Rep aankomst vierdaagse te Nijmegen 20 00 Weekjourn VARA: 20-30 Act 20 45 Plano recital 2100 Documentair progr 2130 FUmprogr GRAMMOFOONPI.ATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e lijn) Vrijdag 29 Juli I960 van 16-20 uur: I Ambrolse Thomas uit „Le Caïd" Je comprends que la belle alme le militaire, Le Tambour Major tout galonme d'or. Fernando Corena. bas: l'Orchestj» de la Suisse Romande olv James Walker- II. Charles Gounod uit „Phllémon et Bau cis" Au bruit des lourds marteaux Idem: HI Jacques Offenbach uit „La Grande Duchesse de Gërolateln": A eheval sur la discipline. Idem: IV Canaille Saint Saëns: 1 Ouverture ,.La Prlncesse Jaune" ['Orchestra des Concerts Lamoureux olv. Jean Fournet 2 uit „Samson et Dallla", Bacchanale. Symphonle Orkest van Bam berg olv Fritz Lehnvann V. Georges Bizet: ..Carmen" (3e en 4e bedrijf), opera ln 4 bedrijven naar een novelle van Pros per Mérimée Plaats en tijd van hande ling. Sevilla omstreeks 1820 Personen: Zunlga. een luitenant Henri Medua. r Don Josë tenor: M bariton; Eecamlllo ...-.JPV Jullen Glovannetti. bas. Dancalro en Re- mendado. smokkelaars. Jean VleulUe. ba riton en Serge Rallier. tenof; Lillas Pastia. een herbergier Pierre Germain, bariton: Carmen, een zigeunerin. Suzanne Juyol, sopraan: Micaëla een boerenmeisje Ja- nine Micheau sopraan Frasqulta en Mer- cëdès zigeunermeisjes. Denlse Bourstn, sopraan en Jacqueline Cauehard. mezzo sopraan Koor en Orkest van de Opéra- ComSque te Parijs olv Albert Wolff VI. Emmanuel Chabrler Ouverture Gwen doline". l'O reheat re des Concerts Lamou- reux olv Jean Fournet. VII Jules Mne- senct uit „Grlaélldio" Jusqu-icl. san* dangers. J'al pu vtvre Invisible Loin dT sa femme qu'on est blent Fernando Co ra na. bas; l'Orohestre de Ia Suisse Roman- de olv James Walker V7II Henrl Ra- baUd uit „Mirouf Savetter du Calra", Balletmuziek. 'Orchestra des Concerts Lamoureux ohr Jean Fournet

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7