Raad lang van Oegstgeest praatte over schoolkwestie Voor behoud van teelt in de Bollenstreek is boven-gem. bestuursorganisatie nodig Bloedtransfiisieteam is klaar voor vertrek Corry Schimmel was op recordjacht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 28 JULI 1960 Principieel subsidiedebat Waardering voor de ontworpen locale busroutes T~JE GEMEENTERAAD van Oegstgeest heeft zich gisteravond bijzonder A-J spraakzaam getoond: alleen de rondvraag, waarmee de vergadering door omstandigheden werd begonnen, vergde al meer dan een uur het ging over de verhuizing van een klas van een openbare school en daar na duurde het nog een half uur voordat men door de mededelingen heen was. De elders in dit blad gepubliceerde toekomstige locale busroutes brachten namelijk de tongen ook nogal in beroering; de waardering voor de tot stand gekomen routes was unaniem. Over de gewraakte klasverhuizing ha'd mevr. G. A. Kramers-de Vlaming Pley- sier (P-v.d.A.) enkele vragen gesteld en deze waren pas kort voor deze raadsver gadering schriftelijk door B. en W. be antwoord. Aangezien mevr. Kramers de vergadering vroegtijdig moest verlaten, werd eerst deze kwestie behandeld. De belangstelling op de publieke tribune hiervoor was grootalleen dit punt bleek niet minder dan zeven belangstellenden te hebben getrokken. Na een mondelinge toelichting van me vrouw Kramers op haar vragen, meng den zich verscheidene raadsleden in de difcussie. De zaak zelf was nu wel niet zo bijzonder belangrijk maar bleek ver scheidene betrokkenen toch „hoog" te Burgemeester H. L. du Boeuff maakte ten slotte een eind aan alle gepraat door te zeggen, dat B. en W. de huns inziens meest aanvaardbare oplossing hebben ge kozen (er konden beter 25 grotere kin deren verhuizen dan 40 kleuters) en dat zij niet van plan zijn van standpunt te veranderen tenzij de drie belanghebbende partijen zelf tot een eensluidende andere oplossing komen. Paar honderd meter Ten aanzien van de busroutes deelde de voorzitter nog mede, dat alle Inwo nen van Oegstgeest nu hoogstens slechts een paar honderd meter behoeven te lo pen als de routes worden goedgekeurd De routes zullen nooit meer door het oude dorp gaan maar net ervoor afbuigen in noord-oostelijke richting aangezien de uit- breiding van Oegstgeest die kant op gaat. Wethouder J. F. M. Steenmetsor (KVP) gaf over de routekwestie ten slotte nog •en schriftelijk opgesteld, fraai en uit voerig overzicht. Met de eigenlijke agenda was, de raad sneller klaar dan met de twee genoemde punten. De meeste voorstellen werden zonder veel commentaar aanvaard. Zo werd besloten bij de Kroon verhoging aan te vragen van het maximum aantal ver gunningen van 7 tot 9 en van het maxi maal aantal verloven A van 10 tot 12 Minnelijke schikking De subsidie-aanvragen bleken meer stof tot praten te geven maar ten slotte werden toch de voorstel len inzake subsidiëring van de me dische en opvoedkundige bureaus, de jeugdorganisaties en de algemene openbare bibliotheek aanvaard. De discussies bewogen zich voorname lijk op principieel terrein. Zo stelde de heer J. P. Brouwer (Prot.-Chr.), dat hij er eigenlijk be zwaar tegen heeft, dat de Kerken ge bruik kunnen gaan maken van over heidsgelden. Hij kon beslist niet blij zijn met de onderhavige subsidies, al hoewel hij niet tegen wilde stemmen. De Kerken zelf moeten hun bijdragen vergroten. Hij informeerde naar de mogelijkheid om van het aangekoch te historische pand aan de Wijtten- bachtweg een opvangcentrum te ma ken. De voorzitter was het volledig met hem eens en zou persoonlijk de subsidie-vra- gende kerkelijke verenigingen slechts een financieel „schouderklopje" willen' ge ven. Het voorstel v steeds op een compromis. Overigens gaat het hier om subsidies voor het zgn. „open" jeugdwerk. Over het aangekoch te pand hopen B. en W. in een volgende vergadering een voorstel te kunnen doen. De onteigeningsprocedure met de gebrs. Lubbe behoeft niet door te gaan omdat OEGSTGEEST Busroutes thans vastgesteld Burgemeester cn wethouders van Oegst geest delen mede, dat op 26 juli j.I. door d« N.Z.H.V.M. na overleg met en met in stemming van B. cn W. (onder voorbe houd van goedkeuring door de Rijksver keersinspectie) de busroutes als volgt zijn vastgesteld; Hjn I; Leidse Buurt - Rhijngeester- straatweg - Schoutenburgstraat - Wijt- tenbaohstraat - Floralaan - Korenbloem- laan - Lange Voort - Schoutenburg- straat Rihijngeesterstraatweg - Leidse Buurt. Hjn II; Leidse Buurt - Nassaulaan - Terweerweg - Emmalaan - Marelaan - Hofbrouckerlaan - Laan van Alkemade - Hareriboslaan (langs bejaardencentrum) - Biet Hejnlaan - Hofbrouckerlaan - Ma relaan - Emmalaan - Waldeck Pyrmont- laan - Van Giuefthuysenplein - Oranje laan - Leidse Buurt. Van de Leidse Buurt af komt er een 6-mlnutendienst op Leiden, terwijl er van de belde eindpunten in deze ge meente af een 12-mimitendienst komt. Door het bovenstaande zijn de door het lid van de naad de heer Blansjaar gestelde wagen met betrekking tot de busroutes 'beantwoord, alsmede een door do heer D. J. Kommer tot de raad ge richt schrijven. Masker- en mimespel Ter gelegenheid van het negende oecumenisch Europees jongerencongres zal door de deelnemers een Europees masker- en mimespel worden gebracht. Hierin worden hun ideeën over de sa menwerking van de kerken en volken tot lerven gebracht Dit spel begint daffnididag om 3 uur op het speelveld van Oud-Poelgoest bij ongunstige weersomstandigheden in het koetshuis. i W. berust ech- Advertentie Voor KOELKASTEN NAAR RADIO KROMHOUT Vliet N.Z. 32 - RIJNSBURG op het laatste moment een minnelijke schikking kon worden getroffen, zo deel de de voorzitter mede. Tot vakonderwijzer lichamelijke opvoe ding werd de heer W. Wendt gekozen en tot onderwijzer aan de tweede openbare lagere school de heer J. N. Gelok. Voor de aanleg van een tijdelijk voet balveld werd f 1400 beschikbaar gesteld. Zeilen Gebr. Guina bleven op eerste plaats De derde race van het Europees kam pioenschap in de Starklasse die gisteren op de rede van Bendor werd gehouden, is gewonnen door de gebrs. Quina (Por tugal). Zij behielden daardoor de ei plaats in het algemeen klassement. Door de sterke wind die soms snelheden bereikte rond de 70 km per uur n ten vele deelnemers de strijd staken. Maas, is, in tegenstelling tot andere richten, niet van de partij. Tennis De Amerikaanse promotor Jack Kramer heeft zijn groep van fessionaltennisspelers uitgebreid met" de 28-jarige Fransman Robert Haillet. He* contract werd gisteren in Parijs gete kend. Voetbal Het Deense nationalevoet balteam behaalde gisteravond in Ko penhagen een verrassende zege met 1—0 op Hongarije, Cricket Aan het einde van de eer ste dag van dc tweedaagse cricketwed strijd tussen een K.N.C.B.-elftal en de North Middlesex Cricketclub uit Enge land. gespeeld op het terrein van Rood en Wit in Haarlem, hebben de Neder landers een kleine voorsprong van 29 Ned. Roode Kruis helpt Kongo Uitstel van zijn promotie tot doctor inI „bloedbank" (de voorraad bloed waaruit dc medicijnen had dokter F. Peetoom er artsen in noodgevallen en bij operaties zelfs voor over om deel te kunnen nit-| kunnen putten) dreigde uitgeput t« ra- maken van de medische eenheid van het ken Omdat Nederland op het gebied Ned. Roode Kruis, die op verzoek van de Liga van Rode Kruisverenigingen te Genève naar Kongo zal vertrekken. Nadat de Belgische artsen als gevolg van de houding der negers waren ver trokken en de Kongolese medische hulp krachten de dokterstitel met de daaraan verbonden bevoegdheden eisen, ziir er heel wat problemen in de nieuwe staat ontstaan. Een van de gevolgen was, dat de de bloedtransfusiedienst een inter nationale faam heeft, deed de Liga van Rode Kruisverenigingen een beroep op ons land om een bloedtransfusieteam te leveren. Zondag bereikte het verzoen het Ned. Roode Kruis en de dag daarop was de zaak voor elkaar. Dit hield o a in dat het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid de kosten van het team op zich zal nemen. Tour de Lisse W. Rietveld neemt gele trui over van Ton Zeldenthuis Ook voor de derde etappe van de Tour de Lisse was weer veel belangstelling en het was prima fietsweer. Jammer dat Europese tijden 1500 en 800 m vrije slag scherper gesteld De 22-jarige Bussumsezwemster Corrie Schimmel verbeterde gisteren tijdens de wedstrijden o mde nationale titels 1500 meter vrije slag in het bosbad in Ermelo twee Europese- en twee Nederlandse records. In de eerste serie zwom zij namelijk de 1500 meter in de tijd van 19 minuten en 45.1 seconde en bleef daarmee 1.1 seconde onder de oude Europese- en Ne derlandse records op deze afstand, die zij op 15 juli 1959 in Utrecht ves tigde (19.46.2). Het wereldrecord staat met 19.25.7 op naam wan de Austra lische Ilsa Konrads. Bovendien verbeterde Corrie Schim mel tijdens de race de Europese en Ne derlandse records 800 meter vrije slag. Haar tijd was 20 minuten 18,8 seconde. De oude records, die eveneens op haar naam stonden, waren 10 minuten 22,3 seconde en werden op 1 augustus 1959 gevestigd, ook in Ermelo. Wereldrecord houdster 800 meter vrije slag is Ilsa Konrads met een tijd van 10.11.4, Dames: 1. en kampioen van Nederland' Corry Schimmel ('t Gooi) 19.45,1 (nieuw Europees en Nederlands record); 2. Ma rian Heemskerk (Naarden) 19.54.8; 3 Jans Hulsegge-Koater ('t Gooi) 19.58. Heren: 1. en kampioen van Nederland* Johan Bontekoe (HPC) 19.15.5; 2. J. de Witte (AZC, Apeldoorn) 19.51.6; 3. André Hermsen (Robben) 20.19.6. Voor de aanvang van deze kampioen schappen werd met het oog op een eve» tuele uitzending van een 4 x 200 meter vrije slag estafetteploeg een selectie 200 Corry Schimmel (op voorgrond) in een fel duel met Marianne Heemskerk, tijdens de wedstrij den om de nationale titels 1500 en 800 m. vrije slag in het Bos bad te Ermelo. Dat het hard ging staat vast, want Corry verbeter de twee Europese records. meter vrije slag gezwommen. Het resu) taat hiervan was: 1. J. Bouwman ('t IJl 2.11.4; 2. Ch. Ritton (DJK) 2.12.1; 3. Leo Verburgt (PSV) 2.12.2; 4. J. Bontekoe (HPC) 2.12.8; 5 W. V. Spingelen (HZPCJ 2.13.6; 6. G. Korteweg (DZC) 2.14.2. Joop de Mos in de halve finales De Nederlander Joop de Mos verraste gisteren in het internationale toernooi voor-tennisleraren in Eastbourne door de kwart-finales in twee sets te winn van de als nummer drie geplaatste Aus traliër Peter Molloy. De cijfers: 86 64. De uitslagen van de andere wed strijden voor de kwart-finalès waren; Worthington (Australië) versl. Pottinger (Did) 64 62; Moss (Engeland) versl Stuhldreyer (Did) 6—3 2—6 8—6; Cuwt- hom (Australië) versl. Sehmrau (Did) 7-5 e-i. Schaken Ruime Russische In de eerste ronde van de schaakont moeting tussen West-Duitsland en Rus land die gisteren in Hamburg werd ge speeld, behaalde Rusland een ruime 63,4voorsprong. De gedetailleerde uit slagen waren: TalLehman 10; Kotow -Ballias 1—0; Tolusch—Pfeiffer 1—0; Geiler—Morlok 10; Petrosjan—Tesch- ner 10; KeresTroeger 10; Boleslaws ki—Darga 1414; PolugajewskiHrtte afgebroken. Draw van Feijenoord Moskou tegen Feijenoord bereikte gisteravond, i derde wedstrijd van de toernee dopr Rusland, voor 20.000 toeschouwers verrassend goed resultaat tegen het sterke Dynamo-Moskou. De eindscore werd namelijk 22, nadat de Russen bij de rust een 2—1 voorsprong hadden. De gelijkmaker werd drie minuten vooi door Bennaars gescoord. Dynamo-Moskou opende in de 17« nuut de score met een doelpunt Shapovalov. In de 21ste minuut zc Meyers voor een 1—1 stand. Bijna kwartier later, in de 33ste minuut, kregen de Moskoviten door Shapovalov opnieuw een voorsprong (21), die dus kort voor tijd door Bennaars werd weg gewerkt. De wedstrijd werd gespeeld in het Moskou-Dynamo stadion. Het regen de vrijwel voortdurend, waardoor de publieke belangstelling relatief tfering Lamboo die een goede plaats in het indi viduele klassement had, niet meer mee kon doen. Toen h(j woensdagmiddag naar ielreparateur fietste brak zijn voorvork, hij vlei en kreeg een hersen schudding. Door zijn uitvallen is de oranje Tisslngplocg lelijk gehandicapt. Siem v. d- Ham die verleden jaar de Tour op zo overtuigende wijze won, loste het startschot. Al dadelijk kwamen de premies los en dat ging zo de gehele etappe door. De aanmoedigingen waren uiet -van de lucht en men staat Iversbeld: iver het geluidsvolume dat het jonge •olkje kan produceren bij het aanrooedi- ;en van zijn favorieten. In de eerste ronde werd er dadelijk hard aan getrokken, 7 min. 49 sec. was de tijd, hetgeen een gemiddelde anelheid betekent van 37,5 km per uur. Als eerste drie kwamen door de groene truidrager W. Rietveld, gevolgd door N. Zoet en H. Mens. De tweede ronde ging nog sneller 7.32 dit is 38.3 km/u; 1. H. Mens, 2. W. Rietveld, 3. N. Zoet. Met 825 d.i. 33,8 km/u ging de derde ronde in: 1. H. v. Lierop, 2- H. Mens, 3. Fr. v. Zeist. De laatste ronde in totaal worden 19 km gereden zodat elke ronde 4,75 km is was enorm snel: 7.15 is een gemid delde snelheid van 38,9 km per uur en dat op een gewone fiets, zonder versnelling en zonder race-onderdelen! De groene truidrager W. Rietveld finishte als ste en won daarmee de derde etappe. Het bracht hem bovendien in de gele trui Op een meter of vier werd hij gevolgd dpor T. Zeldenthuis die daardoor afstand moest doen van de gele trui; no. 3 was M. v. Dijk. De laatste sprint was geweldig. W. Rietkerk behaalde hierin een snelheid van 52 kml Ans Verheijen van de St. Agathaschool was de Tour-miss en beloonde de winnaar met bloemen en de gebruikelijke overwinnlngskus die ze reikhalzend de lange overwinnaar gaf. Er komt weer een hevige spanning in de Tour. want Ton Zeldenthuis zal dat niet op zich laten zitten en H. Mens N. Zoet zijn gegadigden met wie ernstig rekening moet worden gehouden. Na afloop spraken we nog even met de overwinnaar die. naar ons bleek vast be sloten is deze Tour te winnen. Zijn ploeg leider G- Huurman gaf hem ook de beste kans. Het zal er dus de volgende week weer gaan spannen, want voor deze week ts het Tour-spektakel afgelopen. Dit be tekent echter geen vier dagen rust want er zal nog flink worden getraind. Dagklassement: 1. W. Rietveld 31.47; 2. T. Zeldenthuis 31.57; 3. M. v. Dijk, N. Zoet, H. v. Lierop, P. Vrijburg, J Dege- naars. H Mens. Fr. v. ZeLst, F. Baak, ïd de tijd van 32-02. Algemeen klassement: 1. W. Rietveld 1.03.26; 2. T. Zeldenthuis 1.03.31; 3. H- Mens 1-03.46; 4 J. v. Rooijen; 5. P. v. d Lans; 6. N. Zoet; 7. W- Mooijekind; 8- J. v. d. Ploeg; 9. Fr. v. Zeist; 10. P. Vrijburg. Puntenklassement: 1. W. Rietveld 32 pnt; H Mens 18; T. Zeldenthuis 16; N. Zoet 15; H. v. Lierop 12; M- v. Dijk 5; J. Degen aars 3; Fr. v. Zeist 3; J. v. Rooijen 3; J. Boot 1 pnt. Plocgenklassement etappe: Ploeg Tis- sing 1.36.06; 2. Graficus 1-36.06 3. De VWnder 1.36.06 4. Bronkhorst 1.36.06; Waja 1.38.08 6. Ons Weekblad 1.39.86 Melkhandel 1-40-08; 8. Beijersbergen 1-44.57. Algemeen Ploegenklasscment: 1. Tlssing 3-18.17; 2- Bronkhorst 3.1858; 3- De Vlin der 3.19.26; 4. Waja 320-84; 5. Graficus 3.22.10; 6. Melkhandel 3-22.56; 7- Ons Week blad 3.25.43; 8. Beijersbergen met 3.4214 Tot de strijdlustigste renner werd ver klaard H. van Lierop en tot de ongcluk- 'cigste renner J- Boot. Uit de strijd werd genomen J. Lamboo zodat er thans drie uit de strijd zijn. Het schijnt nog maar steeds ondanks herhaalde waarschuwingen vanaf jurytafel niet tot de meest jeugdige kijkers te zijn doorgedrongen dat het voor hen en voor de rennertjes uiterst gevaar lijk is zich buiten de touwen te begeven. Laat het voor hen een waarschuwing zijn, dat de politie enige namen heeft geno teerd. Maandag 1 augustus wordt de Tour voortgezet met de vierde etappe: vier ronden over 19 km; aanvang half acht, start Spekkelaan tegenover het kleed lokaal van het gemeentelijk sportpark. De uitzending van het team betekent >k in wetenschappelijk opzicht een groot offer voor Nederland, getuige de functies deze specialisten. Het team staat on- leiding van dokter F Peetoom arts bij het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst te Amsterdam De andere leden van de groep zijn dokter D. Herderschee, bacterioloog-seroloog bij het laboratorium gezondheidsleer van de gemeente Amsterdam, mevrouw G. A. W. Peetoom-van Weel, echtgenote van de lei der, die diverse werkzaamheden zal verrichten, mej. M. van der Veer, ana liste bij het centraal laboratorium en de heer J. A. van Steenveldt, technisch as sistent bij het centraal laboratorium. De taak van het team zal zijn te zorgen dat bloed van donors wordt afgenomen bewaard tot het nodig is voor patiën ten. Omdat men niet weet onder welke omstandigheden men in Leopoldville zal moéten werken en wat aan materiaal nog aanwezig is, neemt de groep de ^gereed schappen" mee. die in Amsterdam, wor den gebruikt. Van het begin van de werkzaamheden in Kongo af zal men te- Groot offer Dezer dagen werd in Den Haag de Rode-Kruisuniform uitgereikt aan de leden van de medische groev die naar Kongo zal ver trekken. Op de foto v.l.n.r. mej. Af. van der Veer, de heer J. A. van Steenveldt, dokter D. Her derschee, dokter F. Peetoom en mevrouw Peetoom. vens trachten Kongolezen op te leiden voor eenvoudige praktijkwerkzaamhe den, omdat de groep beslist niet langer dan drie maanden kan blijven. Dokter Peetoom heeft door zijn ver- trek naar Kongo, zijn promotie moe ten uitstellen. Hij was in onderhande ling met een drukker, die zijn proef schrift zou gaan drukken. Het is al de tweede keer dat zijn promotieplannen worden doorkruist. De eerste keer verloor hij het manuscript van zijn proefschrift.... Interessant Het echtpaar Peetoom heeft geen kin deren. Toen dokter Peetoom dan ook het verzoek kreeg naar Kongo te gaan, heeft hij zonder dat zijn vrouw het wi.vt ja gezegd. Eerst later bleek dat zijn vrouw ook bereid was het avontuur te wagen. Iedereen vraagt, zegt dokter Peetoom, of wij het leuk vinden om te gaan Dat kunnen wij echter eerst zeggen als wij terug zijn. Voorlopig vinden wij het inte ressant om te gaan. Wanneer men zal vertrekken, staa: nog niet vast. Het wachten is op een vlieg tuig. In ieder geval staat het Nederlandse team, gekleed in de Rode-Kruisuniform, Premier Macmillan zouvandaag een belangrijke reconstructie van zijn kabi net bekend maken, waardoor Engeland bijna zeker een nieuwe minister voor buitenlandse zaken zalr krijgen. Voöx dit ambt wordt veel;:genoemd de 57-jarige graaf van Home,- -die de opvolger worden van Seïwyn Lloyd, voor wie fi nanciën bestemd zou zijn. Toch steun voor Tubantia De Hengelose gemeenteraad heeft haat drie weken geleden genomen besluit, om de semi-profclub Tubantia (tweede divisie) een renteloze geldlening 25.000 gulden te verstrekken, weer ten intrekken, daar uit gesprekken met Gedeputeerde Staten was gebleken, dat deze het voorstel zouden afkeuren. In middels heeft de Hengelose industrii het aanbod, dat de gemeente aan Tuban tia had gedaan overgenomen en de club nogmaals een bedrag geleend. De gemeente is overigens van plan, Tubanitia toch financieel te steunen, B. en W. willen Tubantia als bespeler van het gemeentelijk stadion Veldwijk een huurreductie geven, waartoe zij hel reoht hebben. De reductie zal gedurende tien speel jaren maximaal 2200 gulden per jaar bedragen- Joh. War dernier (van brandstofloze motor) in Meppel overleden In Meppel is op 47-jarige leeftijd over leden de heer Johannes Wardernier, dit 24 jaar geleden wereldbekendiheid kreej als uitvinder van de zogenaamde brand; stofloze motor. De gemeente Weststo!-; lingwerf (Wolvega) was mede in df uitvinding geïnteresseerd omdat daari een enorm gebouwencomplex zou ver-| rijzen voor de fabrikage van de motor. Van de zijde van het toenmalige ge-: meentebestuur werd veel betekenis aan' de uitvinding gehecht. De namen War-| dernier en Wolvega gingen over de hele wereld en uit buiten- en binnenland kwamen geïnteresseerden naar Wolvo] ga om ztóh daar met de toen 21-jarige! uitvinder in verbinding te stelièn. Een lezing die door de uitvinder voor! de studenten aan de technische hoge school te Delft zou wofden gehouden! liep echter op een mislukking .uit eaj nadat de kwestie van de brandstofloze motor wekenlang op _de frontpagina') van 's werelds grootste kranten had ge' prijkt, werd de uitvinder ter observatie' in een kliniek opgenomen. Om de uitvinding van Wardernier !i| altijd enige geheimzinnigheid blijven hangen, vooral omdat met de hetelucht-] motor (want dat zou ook de, vindinj van Wardernier geweest zijn) not' steeds geëxperimenteerd werd. D* ideeën van de hedendaagse geleerde;' en die van Johannes Wardernier zouj den elkaar ondanks grote principiëlt verschillen toch ontmoeten. Vele mem sen hebben hun geloof in de brandstol] loze motor van Wardernier dan ooi dimmer geheel verloren. Dr. M. J. Premselat In Westerveld is gisteren gecremeerd het stoffelijk overschot van de zaterdag in Amsterdam op 64-jarige leeftijd over] leden dr. M. J. Premsela, vooraanstaand! kenner van de Franse literatuur. In 193! was hij in Groningen cum laude gepro moveerd op een proefschrift over Edmonc Rostand. Dr. Premsela publiceerde vroe-j ger ook gedichten onder de naam Martii Permys. Ook was hij verbonden aan he: blad „Het getij". In 1931 werd hij leraai aan het Vossius-gymnasium in Amster dam. Enkele jaren geleden noopte zijn zwakke gezondheid hem zijn werk n« te leggen. Jarenlang Was hij verbonden aan de Nieuwe Rotterdamse courant cn later aan het Algemeen Handelsblad- Stelling in dissertatie Dr. ir. D. A. Kraaijenga, leraar aan de. middelbare tuinbouwschool te Lisse heeft in zijn dissertatie enige stellingen geponeerd die in de „Dollendorpen'' waar de bloembollenteelt het hoofdmiddel van bestaan is, niet onbekend mogen blijven. Dit proefschrift, getiteld „Groeimetingen bij de tuipebol" is uitgegeven bij H. Veenman te Wageningen. Alvorens een korte samenvatting te geven van het proefschrift willen we en kele stellingen daaruit belichten. Volgens dr. Kraaijenga verdient in de bollen streek een eenzijdige wegbeplanting, be staande uit bijv. Picea- en of Abiëssoorten waaronder begrepen worden de spar, de Canada-spar en de Sierspar alsmede da Zilverspar en de Andalusische den, aan beveling. In een studie van de sociaal- economische structuur en de stedebouw- kundige problemen wordt door hat LE.l. en het E.T.I. een lans gebroken voor eer, zware boombeplanting langs de weg. gezien uit de landschappelijke waarde van de bollenstreek. De heer Kraaijenga beziet het vanuit een cultuur-technische hoek waar hij schrijft: Voor de tulpenteler is het k;mnen van de wind als een groeiremmende facto: van belang, omdat de mogelijkheid wordt geboden de groei in gunstige zin hierdoor te beïnvloeden. Het reduceren van de windkracht 's nachts moet voor de teelt van belang geacht worden want de tuipebol groeit overwegend 's nachts en deze groei wordt voornamelijk be paald door dc nachtelijke transpiratie. De windreductie van de pl.min. 1 m. hoge en meestal 25 m uit elkaar liggen de hagen is te gering. Het aanbrengen van een enkele rij bomen zal de wind aan kracht doen afnemen en in bepaalde nachten de windkracht zodanig vermin- minderen, dat dan de periode zonder of met geringe transpiratie langer wordt, waardoor de groei van de bol zal toe nemen. De beplanting dient maar aan één zijdé plaats te hebben en wel zoda nig, dat de schaduw op de weg valt. De Picea- en Abiëssoorten die. hiervoor wor den aanbevolen geven reeds vroeg in het voorjaar beschutting en spelen geen rol in de levenscyclus van die luizen, die viren in de bolgewassen overbrengen Men zou zich kunnen afvragen of be doelde boomsoorten wel passen jn de bollenstreek uit een oogpunt van land- schapsschoon, maar de hyacint, de tulp en de narcis komen er van nature ook niet in voor. Het verbeteren van bollengronden leidt vaak niet tot het best bereikbare resul taat wegens daaraan verbonden hogere kosten. Voor dit onherstelbare verlies zou een geringe subsidiëring een oplossing kunnen bieden, is de inhoud van stel ling IV van de dissertatie. Met het verbeteren wordt bedoeld het vooraf karteren van de grond en het daarna indien de kartering dit recht- vaardigt omkeren van de grond door diepdelven met bronbemaling, door mid del van een dragline of door omzuigen met een zandzuiger waardoor diep gele gen goede grond naar boven wordt ge bracht en de dode, slechte of zieke grond in de onderste laag tot bijv. 2.70 meter terecht komt. Voor bollengronden ver dient aanbeveling het diepdelven in hand kracht. Voor het omwerken van weiden tot bollengrond kan men net zo goed de minder kostbare manier toepassen van omzuigen nadat eerst een zode van pl. min. 3 cm. wordt afgestoken en verkocht, welke zode gebruikt wordt voor het aanleggen van sportvelden, speelweiden Het omzuigen van bollengrond is niet de juiste methode omdat ^clerotiën en cysten van aaltjes blijven drijven. Het blijven drijven van onkruidzaden is niet meer zó belangrijk door de afdoende chemische onkruidbestrijdmg bijv, met chloor I.P.C. (het kruiskruid wordt hier door niet gedood). Een belangrijke stelling is ook deze: Voor het behoud van de bollenteelt in de bollenstreek dient deze streek zo spoedig mogelijk onder beheer te komen van een boven-gemeentelijke bestuurs organisatie. Hierbij maken we de volgende aan tekening. Toen het plan voor een pro vinciale weg werd ontworpen en eraan werd gedacht westelijk van de He re- weg een zg. „Omlegweg" te maken, waaraan goede bollengronden geofferd moésten worden, werd dit, gezien de bo- demkftrtering door ir. v. d. Meer, met succes bestreden door de gemeentebe-' sturen van Hillegom en Lisse en kwam de ontworpen weg niet tot stand maar werd in de ambtsperiode in Lisse van burgemeester Lambooij een gemeentelij ke omleidingsweg gelegd oostelijk van de Hereweg door een terrein, dat vrij wel niet voor de bollenteelt werd ste bruikt, een weg die door de hoogst»' autoriteit dn Lisse wordt betiteld me' „Miljoenenweg". Naar een bepaalde mening zou de door dr. Kraaijenga bedoelde boven- gemeentelijke bestuursorganisatie er een moeten zijn met een permanent karakter waarin naast vertegenwoor digers van de bollenteelt de rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst, een be drijfseconoom en een stedebouwkun- dige zitting hebben en welke com missie tijdelijk aangevuld dient te worden met bestuursleden van die gemeenten in wier ressort het. Pro ject wordt ontworpen. Het sparen en dus ter beschikking houden van goede bollengrond vinden we ook neergelegd in meergenoemd rapport Bollenstreek waarin o.m. betoogd wordt, dat de eis tot het sparen va» goede bollengrond niet in een getal is uit te drukken, industrialisatie niet ten koste mag gaan van de bol lenteelt en, indien er in principe van wordt uitgegaan dat. goede bol lengronden niet aan hun bestemming worrlén onttrokken, de uitbreiding van het inwonertal en de niet-agra- I rische bestaansmiddelen zeker niet van een dusdanige omvang zijn dat 1 hiermede aan de belangen van de bollenteelt schade van betekenis wordt toegekend. Dit uitgangspunt leidt ertoe, dat het niet gewenst is de ontwikkeling van de streek als woon- en werkgebied extra te sti muleren. want de mogelijkheden tot dorpsuitbreidung zijn beperkt en naarmate het inwonertal sneller stijgt, zal eerder het moment aan breken waarop ofwel aantasting van de bollengrond op grote schaal zal moeten plaats hebben, dan wel iede re verdere ontwikkeling de pas moet* worden afgesneden. Beide ziin weinig aantrekkelijk. Conclusies Na de verschillende factoren die de proefnemingen een roT speelden - waarbij aan het zelfregistrerende instru ment, de groeimeter, een belangrijkt plaats wordt toebedeeld te hebbel genoemd, komt dr. Kraaijenga tot di volgende conclusies: a. een lage .tempt1 ratuur tijdens het planten en gedurendi de eerste maand na het. planten is fit wenst; de wjntertemperatuur moet niei te hoogi zijn; in het voorjaar is hel vroeg en regelmatig oplopen van df temperatuur gunstig; late vorst, behalvi extreme gevallen, doet de bol gec schade; het aantal uren zonneschijn is eind april en begin mei is van beteki gebleken; na het begin van mei ir de temperatuur zo lang mogelijk aas de lage kant blijven, opdat de lang zal aanhouden; er bestaat geen ver band tussen de groei per etmaal en d( straling per etmaal; alleen de eerst< regen na een droge periode blijkt eC toeneming van de groei tot gevolg t< hebben; gedurende de periode met hogt luchtvochtigheid 's nachts vindt de groei plaats, om stil te staan zolang de lucht vochtigheid overdag lager is; de groe per etmaal wordt in hoofdzaak bepaal: door de duur van de periode zonde de wjnd in kracht te laten afnemen waarvoor, een beschutting wordt of met geringe transpiratie; de trans piratie 's nachts is te verminderen door bevolen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4