1 3 ie ene m Waarom we niet naar Baraeveld gingen Wereldraad hielp duizenden in Chili oc VICTORIA-WATER Geref. Kerken streven naar federale raad Paus verkort het bidden van het brevier Een woord voor vandaag Kanttekening Verenigde Staten bezaten kerken en pastorieën Ds. Vink geeft antivoord op artikel van ds. Lammens In hun bladen hebben de twee voorzitters van de gerefor meerde en vrijgemaakte jeugd bonden een gesprek gevoerd over de vraag waarom de vrij gemaakte jongelingsbond zich niet liet vertegenwoordigen op de jeugddag van Jong Gerefor meerd in Barneveld op de afge lopen hemelvaartsdag. Reeds eerder citeerden we uit het artikel van ds. Lammens in ,Jong Gereformeerd", waarin hij zijn teleurstelling uitsprak over de weigering van de vrij gemaakte jongens. In het Cal vinistisch Jongelingsblad", dat in zijn vijftiende jaargang is, reageert "ds. J. A. Vink op zijn artikel. Na een uitvoerige inleiding, waarin hij de woorden van ds. Lammens citeert vervolgt hij: En hiermee komen we dan tot de zaak zelf: nL de uitgesproken teleurstelling over onze weigering om naar Barneveld te gaan. Het antwoord dat onze weigering in hield zou voor ds. Lammens beter te verstaan zijn geweest wanneer men ons bijv. gevraagd had om tot een fusie tussen hun en onze bond te komen. Dan zouden we terecht kunnen zeggen: ,.Het jeugdwerk is zó nauw verbonden met de kerk, dat we door een dergelijke daad de verdeeldheid zouden ca moufleren." Er was echter alleen maar ge vraagd om een afvaardiging, waarmee waren we er op inge gaan niets gecamoufleerd werd. Onze aanwezigheid in Barneveld zou integendeel het kerkelijk con flict temeer hebben geaccen tueerd. En dat kan alleen maar goed zijn omdat we de pijn vanwe ge dit conflict moeten voelen tot in onze botten! 'k Ben er dankbaar voor dat ds. Lammens, evenals wij, het jeugdwerk, en dus ook de jeugd organisatie. zeer nauw verbonden ziet met de kerk. Want hier zit voor ons nu juist alles op vast. Om maar bij ons zelf te blijven: we, naar het oude dc- ds. Vonkenberg, de le- aen onzer jeugdorganisaties, me de door ons jeugdwerk, zoeken op te leiden tot „nuttige leden der kerk....", dan betekent dit voor ons zeer positief tot nuttige leden van de vrijgemaakte Gerefor meerde kerken. Wij willen zeer bewust onze jongens dan ook lei den tot de dankbaarheid voor wat Christus heeft gedaan, toen Hij ons in Zijn kerk uitleidde uit het diensthuis van een synodale hiërarchie. Wij geloven dat er tussen de kerk, waaraan ds. Lam mens zich met het jeugdwerk van zijn bond zo nauw verbonden V/eet, en de kerk waaraan wij ons met ons werk zo nauw verbonden weten, een kloot ligt die uit Chris tus is. Wanneer we dit niet konden ge loven. zouden we in een vrijge maakte Gereformeerde kerk geen ërond onder onze voeten hebben. Iet is dit gelóóf waartoe onze jongens in de kerk door het Woord des Heren worden ge leid. En we zouden dit geloof te genstaan wanneer wij hen in ons jeugdwerk van de waarheid over het werk dat Christus in de loop der kerkgeschiedenis heeft ge daan, zouden afleiden. Daarom streven we in ons jeugdwerk zeer bewust we mogen ook niet an ders een leiding na. die de jon gens in hun dankbaarheid voor dit werk van Christus zoekt te fun- Maar daarom willen we onze jongens niet in verwarring bren gen en ons zelf ook niet! door als „leiders" van onze jeugd organisatie naar een bondsdag te gaan en laat ik het in dit ver band nu zo mogen zeggen van een synodale jeugdbond. De we gen die we met onze jeugdbon den gaan, liggen zó uit elkaar, vanwege de toespitsing van ons werk op de kèrkjeugd dat we niet bij elkaar binnen kunnen lo pen zonder de schijn te wekken dat het met dit uit-elkaar-liggen nog wel mevalt Dit bedoelde ik met mijn woord camouflage, 'k Heb al eens meer gezegd: een dergelijk officieel-naast-elkaar- gaan-zitten wordt zo gemakkelijk aanleiding voor het scheppen van een klimaat, waaruit de gedachte zich ontwikkelen kan dat onze kerkelijke verdeeldheid eigenlijk een soort bijkomstigheid is. Iets wat er in onze situaties niet be hoefde te zijn. De geschiedenis van het werk van Christus leert ons in deze echter iets anders. Daarom is het voor mij ook de vraag, of we de pijn van het ker kelijk conflict méér gevoelen wan neer we als bonden bij elkaar in lopen of wanneer we eerlijk te gen elkaar zeggen: gezien het ka rakter van ons jeugdwerk dat zijn geschiedenis krijgt langs de weg van de kerk kunnen we het zó niet. Ds. Lammens schrijft nog: „Och. er zal voor de vrijge- maakten wel een logisch be toog te vinden zijn, waarmee zij hun bedankje kunnen argu menteren. Je kunt met conse quente redeneringen alle kan ten uit." In dat verband doet hij dan een beroep op ons hart Dat ds. Lam mens zelf ook een betoogje nodig had. over die pijn en zo, om zijn teleurstelling te motiveren, ne men we hem niet kwalijk. We vragen wel of hij iets van ons hart kan verstaan, waarin iets anders leeft dan de gedachte dat er tegen onze weigering niets steekhoudends is in te brengen, omdat onze redering klopt als een bus. Er leeft, eindigt ds. Vink ten slotte, een gelóóf in ons hart dat niet roemt in één of andere apartheid, maar dat wel de eer bied wil bewaren voor wat we uit de Schrift kennen als een „afscheiding", die niet uit de mensen is, maar uit God. Wie dat gelooft, die kan niet véél kanten uit! Daarom was het méér dan logisch, toen we zeiden: we gaan niet naar Bar neveld. Ook Gereformeerde kerken springen bij (Van een onzer redacteuren) ,OK de Gereformeerde Ker ken, die onlangs besloten hebben hun medewerking te ge ven aan de Interkerkelijke Hulp verlening" van de Wereldraad van Kerken, zullen gelden bijeen gaan brengen voor Chili. De de- putaten hebben dit besluit geno men en zullen zich binnenkort wenden tot de diaconieën met een verzoek om giften. De nood in Chili is hoog gestegen. De aardbevingen hebben een groot aantal steden grondig verwoest nog is het einde van deze ellende niet te overzien. Gisteren meldden we nog dat de dammen van het Rinuhue- meer zijn bezweken en de verwoeste stad Valdivia door het ijskoude water wordt overstroomd. Bijna 80.000 mensen moesten opnieuw worden ge- evacueerd. In do afgelopen maanden zijn meer dan 44 procent in totaal 1.131.550 mensen dakloos geworden in de tien provincies van Zuid-Chili. Reeds mins tens 1500 mensen kwamen om het leven. Deze getallen betreffen ongeveer 15 pro cent van de totale bevolking van Chili. Onmiddellijk is de Wereldraad OPWCKKIND DE NEDERLANDSE TAFELDRANK GEZOND Naar meer contact in Australië De plannen om te komen tot een Federale' Raad van Gereformeerde Kerken in Australië beginnen vaster vorm aan te nemen. Op de laatste synode van de Presbyterian Church of Eastern Australia (dikwijls Free Presbyterians genoemd) waren ook enkele predikanten van de i eformed Churches of Australia aanwezig, te zamen met professor A. Barblcy en ds. W. R. McEwen van de Reformed Presbyterian Church of Australia. Zij vergaderden met een commis sie, die door de synode van de Free Presbyterians was benoemd, en be sloten de volgende aanbevelingen te doen aan de kerken: 1. dat „een Federale Raad van Kerken, die het Gereformeerde geloof vasthou den" wordt georganiseerd. 2. dat aan de betreffende commissie van de Gereformeerde Oecumenische Syno de wordt gevraagd deze raad te er kennen als „De Regionale Raad van de Gereformeerde Oecumenische Sy node in Australasia". 3. dat iedere deelnemende kerk drie vertegenwoordigers benoemt, waarvan één predikant moet zijn. Een quorum bestaat uit één gedelegeerde van iedere deelnemende kerk. 4. dat de constitutie van de Gerefor meerde Oecumenische Synode voorlo pig wordt aanvaard. 5. dat de federale raad jaarlijks sa menkomt, indien dit enigszins moge- Advertentie Textiel stoffen met het FELISOL-etiket zijn kleurecht I Let U dus voortaan op FELISOL. FELISOL écht kleurecht lijk is. om zaken, die het gereformeer de geloof raken, te overwegen en te doen wat gedaan moet worden, 6. dat de predikanten W. R. McEwen, A. Barkley en J. F. H. van der Bom worden aangewezen om een verklaring op te stéllen over de Zuidafrikaanse situatie in antwoord op artikelen in de pers, die verband leggen tussen de Zuidafrikaanse rassen-politiek en het calvinisme. 7. dat door publicaties, publieke samen komsten cn andere passende midde len het gereformeerde gfeloof in Aus tralië wordt verbreid en verdedigd. De bedoeling is dat de commissie op nieuw zal samenkomen op 28 maart 1961 cn dat op de avond van die dag een openbare samenkomst zal worden georganiseerd in St. George's Free Church, Sydney. Emeritaat voor ds. D. van Dijk en da. H. C. Zijlstra De classis Groningen van de Geref. Kerken (vrijgemaakt) heeft aan de nes tor van de predikanten van het kerk verband ds. D. v. Dijk te Groningen, een diensttijd van 47 jaar, waarvan 40 de stad Groningen, op zijn verz-iek eervol emeritaat verleend. Ds. v. Dijk was voor hij in Groningen predikant werd, predi kant te Blija cn te Uithuizen. Hij is o.m. president-curator van de Theologische Hogeschool te Kampen, voorzitter va vrijgemaakte predikantenconferentie was bij herhaling lid van de generale synode. Ds. v. Dijk is ridder in de orde van Oranje-Nassau. Aan mej. da. H. G. Zijlstra. doopsge zind predikante tc Stadskanaal, is op haar verzoek met ingang van 1 augustus eervol emeritaat verleend. Da Zijlstra werd in 1895 geboren en eerst op gevor derde leeftijd predikante. Zij aanvaardde haar ambt in 1946 te Tcrnaard en kwam januari 1952 in StadskanaaL I Kerken begonnen met de hulpverlening. Reeds op de eerste dag ontvingen 1000 mensen in Conception voedsel en dekens. De volgende dag kwamen er 9000 men sen om hulp naar de methodistenkerk die als uitdeelcentrum was ingericht. Die dag brak er bijna een opstand uit toen er een groot tekort aan voedsel en de kens bleek te bestaan. De plaatselijke politie greep "echter in en kon de men sen er van overtuigen dat de kerken ook in de volgende dagen hulp zouden blijven bieden. Vele landen steunden dit werk. Onder meer de kleine en vaak armoedige her vormde gemeenten van Frankrijk, die bijna 4000 gulden bijeen brachten. Tot vorige week had Nederland bijna v tigduizend gulden geschonken stonden wij na Groot-Brittannie Duitsland als nummer drie op de lijst met de grootste bijdragen. De Duitse bijdrage overschreed de een miljoen gulden voor Chili. Samaritanen Hoewel er in heel Zuid-Amerika een groeiende anti-Amerikaanse stemming is te bespeuren, heeft de Ameri kaanse hulp aan Chili veel bijgedra gen aan de goede verhoudingen tussen Verenigde Staten. Binnen een week bracht de Amerikaanse luchtmacht 500 doktoren, verpleegsters en tech nici naar de verwoeste gebieden. Zij zetten gaarkeukens op en wasserijen. Zij werden verwelkomd als „Goede Samaritanen." De regering van Chili heeft prompt gereageerd op de hulp van de protes tantse kerken. Binnen de tien dagen na de ramp ontvingen vier protestanten eer hoge onderscheiding. Ondr hen bevond zich de Zweedse vrouw van een metho- disfenbisschop, een echtpaar van het Leger des Heils en een verpleegster. Ook de Rooms-Katholieke Kerk pluk te nog wat onverdiende vruchten. De hulp werd verleend onder de titel: „Dienst van de Wereldkerk." De mees te Chilenen kenden maar een Wereldkerk was de Rooms-Katholieke. Al spoedig werd daarom gezocht naar een andere naam. Reactie Deze snelle en zeer doeltreffende hulpverlening, die nog steeds door gaat, heeft de rooms-katholieken van Chili echter wel aan het denken gezet. Zo heeft McGrath, deken van de Rooms-Katholie ke universiteit van Santiago, in een ar tikel geschreven dat de „priester in Chi li het sociale prestige mist." De schrijver zoekt de oorzaak hoofd zakelijk in het feit dat de priester zich zo weinig heeft aangepast aan de mo derne cultuur. Dat kan ook moeilijk, zegt hij, door die ouderwetse priester kleding, die hem op straat zo op doét De schrijver verwijt het de pries ters dat zij zich niet wenden tot de we reld die niet" tot hen komt. Bovendien worstelt de Rooms-Katholieke Kerk met de moeilijkheid dat er een ernstig te kort aan priesters is en dat meer dan 60 procent van alle priesters uit het buitenland afkomstig zijn, waaronder ook Nederland. Dank Inmiddels heeft de regering van Chili zich ook direct tot de Wereld raad van Kerken gewend, om hem te danken voor het vele werk, dat tot nu toe reeds is verricht. De consul van Chili in Berlijn, Wichmann, heeft Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld: S. de Jong, kand. te Molenaarsgraaf; te Zet- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Makkum-Cornwerd: J. A. Wapenaar te Hantum; te Rutten, N.O.P.: W. Visscher, kand. te Nieuw-Amslerdam. Bedankt voor 's-Gravenzande (vac. L. J- Boeijinga): A. Corporaal te Edam. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zeist: W. F. Laman te Hamilton, Ont. Can. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Lemmer en te Marknes- H. Ligtenberg, kand te Rijssen. Bedankt voor Leerdam: W. C. J. Bos- schaart, kand. te Wolfaartsdijk. Ds. P. den Broeder directeur van „De Hoorneboeg" Ds. P. den Broeder, luchtmachtpredi kant te Nijmegen, is benoemd tot direc teur van het remonstrants bezinningscen trum „De Hoorneboeg" te Hilversum. Ds. Den Broeder werd in 1919 te Rot terdam geboren. Hij bezocht het gymna sium aldaar en wilde, hoewel Iheologen van militaire dienstplicht vrijgesteld zijn, toch eerst in militaire dienst gaan om er de sfeer te leren kennen. Van 1938—1940 was hij ingedeel dbij de infanterie en dien studeerde hij aan de Gem Univ teit te Amsterdam theologie, alsook te Leiden. Tot juni 1951 was ds. Den Broeder als predikant in Schoonhoven werkzaam. Begin 1950 volgde zijn aan stelling tot reserve-luchtmachtpredikant in het toenmalige luchtmachtcentrum te Bussum. In 1952 werd ds. Den Broeder overgeplaatst naar Nijmegen. Advertentie Kodak fototipjir.7 niet Gebruik officieel zijn dank betuigd aan het hoofd van de afdeling Interkerkelijke Hulpverlening, dr. Cooke. Hij sprak de jaarlijkse conferentie, die in Ber lijn werd gehouden, toe en zei on der meer: ,,Ik geloof dat de gehele wereld thans weet welke mogelijkhe den er in de oecumenische beweging schuilen. Het gemeenschappelijk die nen openbaart de verbondenheid vat de kerken van alle werelddelen." Tegemoetkoming aan priesters R.K. Kerk was altijd modern ters meer tijd te geven voor het pastorale werk heeft de paus besloten wijzigingen in het bre vier aan te brengen, zodat de tijd, die de priesters nodig hebben om dit brevier te bidden ongeveer een uur met twintig minuten Toen ik ouder werd heb ik hem cr eens naar ge vraagd waarop hij mij een uitvoerig antwoord gaf. „Liefje, zei hij, de boeren zouden gauw komen kla gen als we alle haasjes en konijntjes hier maar lie- i korte ^ijd geen voedsel genoeg voor MB - WlijSMM allemaal en het vee at ons op. In het paradijs het niet zo... maar daar staat sinds lang een engel met een vlammend zwaard voor, omdat we ons daar misdragen hebben jegens God en nu is alles anders." Hij zweeg een lange tijd nadenkend, keek me toen glimlachend aan en zei: „maar alles werdt het is niet helemaal juist, dat ik er zo'n ple zier in heb." Daarna stond hij resoluut op en we hebben er nooit meer over gesproken. Of dat antwoord mij toen bevredigd heeft weet ik niet meer, ik weet wel dat ik later met „m'n Nim rod" meetrok. Vader leerde mij zelf het jachtge weer hanteren en ik was een goed leerling, zei hij. Ik zou kunnen vertellen over verrukkelijke dagen met vader en Tappa, onze jonge prachtige herders hond, die ons op al die tochten vergezelde, ware het niet, dat een droevig incident voor goed een scha duw heeft geworpen over dit deel van mijn jeugd herinneringen. Ik schoot op een van die tochten mijn eerste groot diep ingrijpend verdriet. Ik zie hem nog rennen, onze jonge sterke Tappa, door het lage hout, luid blaffend, met een niet te remmen geestdrift. Hij joeg het wild naar de open plekken en dat werk kon niemand hem verbete ren. Af en toe bleef hij even staan met een schuine kop. de tong uit de bek cn een wuivende staart cn dan keek hij ons aan of hij zeggen wilde: hoe heb ik dat gedaan, knap hè? Als we dan.riepen: „Braaf Tappa, goed gedaan", dan sprong nij ver heugd verder. Op zo'n ogenblik gebeurde het. midden in de op winding van de jacht. Tappa stond ons af tc wach- winding i ten om c mijn voeten een haas opsprong i_. - liggen gullen. Vader versperde zonder dat hij het wist het dier de vlucht naar de ruimte en wat een goedkeuring te krijgen, toen vlak voor een haas opsprong aie in het zand had Op datzelfde ogen- öoor heRm. steqqeRöa, blik zag vader het gevaar cn hij schreeuwde: „Niet doenniet schieten!...." Maar het was een fractie van een seconde te laat, het schot ging af en een ijselijke gil scheurde door myn oren en mijn hart. Tappa deed een vervaarlijke sprong en stortte toen neer. Ik zag hoe vader op hem toerende en ik wilde ook maar mijn benen bega ven het en ik viel languit voorover in de hei. Daar bleef ik liggen met m'n handen voor m'n oren om het afschuwelijk gejank van Tappa niet te horen. Het werd heel langzaam zwakker cn toen hij eindelijk rustig werd durfde ik pas op te kijken. Juist zag ik nog dat vader zijn geweer aanlegde. Ik sprong op en schreeuwde: Vader!, maar het schot ging af en er viel een verschrikkelijke stil te. Eveu later lagen we beiden geknield naast Tappa en vader streelde, zonder een woord, zijn nog warme vacht Ik keek vader aan en ik zag weer die Wondere tederheid in zijn ogen. Zonder mij aan te zien zei hij alsof hij zich verdedigen wilde: „Ik moest het doen ouwe jongen, niemand kon jc meer helpen." Later, alsof hij uit een droom ontwaakte, keerde zijn blik zich plotseling naar mii cn hij zag hoe ik over al mijn leden beefde. Hij legde zijn arm om mij en dwong mijn hoofd tegen zijn schouder. Toen barstte ik opeens in tranen uit en ik voelde dit als een verlossing. Vader deed me geen enkel verwijt, maar zijn hand streek troostend over mijn haar. Zo hebben we een hele tijd zwijgend bij onze dode Tappa gezeten. Toen zette vader mij opeens resoluut op m'n benen. Hij nam mijn jachtgeweer en hing het naast het zijne over z'n schouder. In zijn ene hand droeg hij het geschoten wild en in de andere hield hij mijn hand stevig vast. goed moeten vinden. Meisjes moeten niet schie: het lijkt me erg onnatuurlijk. Het kind kan wel een schok gekregen hebben, want ze was gek met Vader is het daar blijkbaar niet mee eens geweest? want maanden later zei hij: „Je moest maar weer eens met me meegaan kind, dat lijkt me voor alles beter. Je moet er weer overheen komen." Ik heb het gedaan en ik heb geleerd feilloos te schieten. Ik kon toen niet weten dat dit incident voor mijn later leven zo van grote betekenis is ge weest, want zou het verhaal van die ene avond ooit de moeite waard zijn geweest te vertellen als dit alles niet gepasseerd was? Achteraf kan ik daar een beslissend antwoord op geven, zoals dit verhaal op meer vragen antwoord geeft die zich buiten mijn wil aan mij opdrongen. Thuis was mijn liefste plek, de brede vensterbank voor de kleine openslaande ramen van mijn-kamer. Met mijn rug steunend tegen de muur, m'n knieën opgetrokken, paste ik precies in de vensternis. Zo, uitkijkend in het stille bos. heb ik de mooie dro men van mijn leven gekoesterd, de wildste gedach ten tot rust gebracht, mijn verwarringen opgelost. Alleen wie midden in het bos heeft gewoond, kan weten welk een verheven rust er uitgaat van de roerloze dennen bij vallende avond, et" op een stil le winterdag. Ik heb bij ervaring, dat een mens een belangrijk element in zijn leven mist als hij het diepere contact met de natuur niet kent. Op die plek heb ik ook gezeten, kort na het inci dent met Samu. De bedreigingen trokken zich dien snel en benauwend om het huis op de stads gracht samen. Ik begreep wel, dat er niet veel tijd viel te verlie zen, en ik wist ook dat de eerste etappe van de lange weg naar de vrijheid voor Samu cn Martha zou zijn de weg van het huis aan de stadsgracht naar mijn ouderlijk huis in de Achterhoek. Moeder keek zeer bezorgd toen ik er over begon. „Het is hier niet minder gevaarlijk dan in de stad. al denk je dat", zei ze. Maar vader zei: „Laat ze maar naar hier komen. Veel keus is er niet. Het zijn mensen in nood en waar we helpen kunnen daar moeten we het toch doen." Ik kon niet helpen dat ik toen dacht aan Inge's: „ach... we zijn allen even reddeloos." Wordt vervolgd zal worden ingekort. De nieuwe voorschriften voor het Romeinse brevier zullen op 1 januari van kracht worden. Welke wijzigingen voor het brevier de mis van kracht zullen worden is nog niet bekend. De regels zullen echter „in ccn betere vorm, gerangschikt in duide lijker orde" worden opgesteld. Bepaalde wijzigingen die dóór Pius XII zijn gebracht zullen in de nieuwe code wor den opgenomen terwijl decreten en dere documenten van de congregatie der riten die niet in overeenstemming zijn met de nieuwe code zullen worden af geschaft. In een officieel document legt de paus cr de nadruk op dat de wijzi gingen die in de loop der eeuwen zijn aangebracht niet altijd in syste matische orde werden ingevoerd cn daardoor niet zonder schade voor de aanvankelijke eenvoud waren. De paus verklaarde dat hij bij het be vorderen van de door paus Pius XII ingeleide hervormingen aan het komend bisschoppelijk concilie „fundamentele beginselen" voor zulke hervormingen zou voorstellen, maar dat hij van mening was dat de wijzigingen van brevier en mis niet mochten worden uitgesteld. Coneilie In een toespraak tot ongeveer 10.000 mensen, die zich gisteren om zijn zomerpaleis verzameld hadden, sprak de paus ook over het concilie dat waarschijnlijk over twee jaar zal wor den gehouden. Hij gaf te kennen dat sommige personen abusievelijk ver wachten dat het concilie „concessies" zal doen in het godsdienstig leven. Hij stelde dat het concilie zich zal bezig houden met verschillende kerke lijke aangelegenheden, maar dat er geen compromis mogelijk is ten opzichte van de geestelijke waarden. De paus ging in op de eis die door sommigen is gesteld dat de kerk zou moeten worden ge moderniseerd. Hij betoogde dat de kerk altijd modern is geweest en dat haar leringen en leiding altijd gezond zyn geweest. De aartsbisschop van Salzburg, dr. Andreas Rohracher, heeft woensdag in de Ridderzaal van het aatsbisschoppe- lijk paleis de tweede Biennale van Chritselijke kunst geopend. Er is werk uit vijftien landen, waaronder Neder- Dat geen enkele mens op zichzelf staat, maar lid is van de gemeenschap in haar velerlei variaties is een waarheid als I een koe. V kunt maar heel weinig dingen doen, die alleen jl maar voor uzelf consequenties hebben en die van geen enkele -4% invloed zijn op anderen. De mens is nu eenmaal gesteld in de verantwoordelijkheid, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor anderen. Wij vergeten dat nogal eens, maar het feit blijft bestaan. Soms kunt u zeggen: „Als ik dit of dat niet zou I fi hebben gedaan, dan zou een ander het hebben gedaan en dan zou het feitelijke resultaat precies eender zijn geweest." „Ja", zegt Jezus tot Zijn discipelen, „er moeten verleidingen komen, maar wee die mens, door wie de verleiding komt." U ziet het: het komt toch wel zoals het komen moet, maar het is uw verantwoordelijkheid, dat het komt! U kunt zich nooit op een ander beroepen of op abstracte begrippen als natuurnoodwendigheid en dergelijke. En daarom is het zaak heel nauwkeurig op uw doen en laten te letten. Jezus ziet op dit punt de mens voor vol aan. Als die mens zo graag prat gaat op geleverde prestaties, dan moet hij ook begrijpen, dat hij aansprakelijk wordt gesteld voor ontwikkelingen in de verkeerde richting, weg van God. Wee de mens, door wie de verleidingen komen, zegt Jezus. En dat dwingt op z'n minst tot een serieus onderzoek van uzelf! ONHEUSE BEJEGENING T)E wijze, waarop de heer Ham- aannemen en op deze wijze beter dan marskjoeld, secretaris-generaal wie ook een bijdrage leveren om het van de Verenigde Naties, zijn zaken in België heeft afgehandeld, is type rend voor de bejegening, die het deel van de Belgen is, sedert Kongo onaf hankelijk is geworden: ze tellen een- en tussen de twee partijen, die beide conflict tussen België en de vroegere Pior kolonie van dit land te regelen. Maar dat moet niet buiten België om ge- beuren, maar in nauw overleg met heid voudig niet meer mee en ze zijn las tig, als ze zich tegen maatregelen ver zetten, waarvan ze zelf het slacht offer dreigen te worden. grote belangen op het spel hebben staan. Dat geldt voor de economische be langen, die België in Kongo heeft; Het was te gek om België geheel bet heeft betrekking op de twee mi- links te laten liggen en daarom bracht litaire bases, welke in het nog kers- de secretaris-generaal zo terloops een verse vriendschapsverdrag tussen bezoek van enkele uren aan Brussel, heide landen ter beschikking van de waar zjjn vligtuig een tussenlanding Belgen zjjn gesteld; cn het slaat ook maakte. °P de wens van de leiders van Ka- De ernstige politieke problemen, *an!>a> zich van de jonge Kongolese waarvoor België zich geplaatst ziet, republiek af te scheiden, konden nauwelijks behoorlijk worden Hammarskjoeld heeft niet het recht, doorgepraat, Iaat staan, dat er af spraken gemaakt konden worden, die rekening hielden met de wensen en verlangens van de Belgische rege ring. terwille van een goede en snelle af wikkeling van de Kongolese zaken een streep te zetten onder alles, wat in Kongo in een periode van tiental len jaren historisch is gegroeid. Hij En als men daar tegenover stelt, dat moe* zich bovendien onthouden van Hammarskjoeld tenminste vijf dagen nemen van stappen, die indrui- in Kongo zal doorbrengen en in de *e£en de bepalingen van het afgelopen dagen al uitvoerig had ge- v™endschapsverdrag tussen Kongo en confereerd met de Kongolese premier Belgie, zolang de verhouding tussen Loemoemba, dan kan men zich wel- Jjeide landen niet volledig is opgehel- licht voorstellen, hoe de politieke lei- en ,dc ro1' die de Belgen in ders van België zich gisteren gevoeld i0aï°J? fl. spe'en» no£ n*et vast- moeten hebben, toen Hammarskjoeld .aa Tenslot.^ mug Hammarskjoeld niet persoonlijk uitmaken, of het de taak van de Verenigde Naties is, dc provincie Katanga (naar de opvat ting van het kabinet van premier Tsjombe en die van hel parlement gehad voor hel beleid van secretaris- »n=<fHankeiijke staat) te bezetten zich alleen maar een ongeduldig toe hoorder toonde en blijkbaar geïrri teerd was door het verzet, dat men in Brussel tegen zijn plannen bood. We hebben steeds grote bewondering gehad voor het beleid van secretaris- generaal Hammarskjoeld, mede als Problemen van gevolg van persoonlijke ontmoetin- Leopoldstad ou fo l^cen Tesen"e il gen, maar dc wijze waarop hij ge^ t?op°ldstad op meend heeft, de Belgen te mogen be handelen, doet ons toch de juistheid Dit alles dient langs de weg van het onderlinge overleg te geschieden. En daarom is het maar goed geweest van zin optreden in verband met dat de Zweedse generaal Von Horn dit zeer gecompliceerde probleem in ir dit zeer gecompliceerde probleem in twijfel trekken. Een vluchtig bezoek aan Brussel was zeker niet op zijn plaats. bevelhebber van de VN-strijdkrach- ten in Kongo, in Londen zijn mond heeft voorbijgepraat. Hammar skjoeld is een voorstander van het men meer vertrouwen krijgt onpartijdigheid van de volkeren-I ganisatie. Hot draagt er geenszins toe bij, dat bedrijven van gebeiTe diptamaHe men meer vprirnnwnn Irriio-t in n„r l Deze heeft inderdaad vele voordelen. Maar zij moet er niet toe leiden, dat - x - er alleen maar geheimhouding be- Hammarskjoeld neemt m de Kongo, tracht wordt om de zwakste partij lees-Belgisohe kwestie a s secretaris, onwetendheid te bonden en t. generaal van de Verenigde Nat.es 2ijner „jd v00r een vo,dongen feit een slentelpositie in. Als hoogste re- ,e piaatsen. Dat zou een onheuse presentant van dc volkeren-organisa. bejegening zijn. tie kan hij een onpartijdige houding 5000 jaar oud Fortificatiestelsel opgegraven aan de Israëlische kust Een van de vroegste eh ingewik keldste fortificatiestelsels, die tot he den in het heilige land zijn gevon den, is dit seizoen opgegraven te Tel Gath in de Israëlische kustvlakte ten zuidoosten van Tel Aviv. Dit werd medegedeeld door een woordvoerder van het departement van oudheden van de Israëlische rege-ring. De ongeveer 5.000 jaar oude archeolo gische overblijfselen bestaan uit een muur van meer dan vijf meter dik te, gebouwd van leemblokken met een daarvan afhellende glooiing van aar de, overdekt met verscheidene lagen van leemkoek. De woordvoerder vervolgde: „Tegen deze glooiing zijn op regelmatige af standen vooruitspringende bouwsels van leemblokken opgetrokken, waar van de fundamenten in de glooiing wortelen. Elk daarvan wordt weer beschermd door een glooiende wal zoals die van de voornaamste muur". De opgravingen zijn uitgevoerd door het Israëlische departement van oud heden in samenwerking met het Centro per le Antichite e la Storia Dell' Arte de Vicino Oriente van het Isitu- to per l'Oriente te Rome. Het voor nemen bestaat, in de zomer van het komende jaar nader onderzoek te doen naar de pas uitgegraven fortificaties. Grondwet ongetvild overtreden Eigendomsrechten nu aan gemeenten overgedragen T~|E Amerikaanse grondwet houdt een scherpe scheiding tussen kerk en staat in, maar toch ont dekte de Amerikaanse regering onlangs dat ze de eigenaresse v*as van drie Lutherse kerken en twee pastorieën op de Virgin Islands in de Caraibische zee tussen Noord en Zuid-Amerika. Het congres van de Verenigde Staten moest er aan te pas komen om een oplossing te vinden voor deze grondwetsover treding. De Amerikaanse regering werd onge weten eigenaresse van de kerken en pas torieën, toen de Virgin Islands, die tot 1917 Deens bezit waren geweest, onder Amerikaans bestuur kwamen te staan. De lutherse gemeenten in Charlotte Amalie, Christiansted en Fredericksted sloten 'a in 1918 aan bij de Verenigde Luther- Kerk die in dat jaar werd gevormd door een fusie van verschillende auto- >me Lutherse Kerken. Wat de Amerikaanse regering op dat ogenblik niet besefte, was dat door een Deense wet van 1906 alle roerende onroerende goederen van de ge meenten van de Deense staatskerk het eigendom waren geworden van de Deense staat. Het verdrag van 1917 hield in dat de gemeenten, die op dat moment deel uit maakten van de Deense Kerk het gebruik zouden blij ven behouden van de kerkgebouwen en de pastorieën. Vraag In 1958 richtte de Lutherse Zending, die in de loop der jaren bijna een half miljoen gulden geschonken hadden om de kerken op de Virgin Islands tc helpen zich tot de Deense regering om nu eens uit te vinden wie nu werkelijk eigenares se van de gebouwen was. Het antwoord luidde dat de eigen domsrechten steeds bij de Deense kroon hadden berust, maar dat deze in 1918 aan de Verenigde Staten waren overge dragen. Het gevolg was dat de wetge vende macht van deze eilanden zich richtte tot het congres van de Verenigde Staten om deze zaak nu eens uit te zoeken. Voor de drie kerken en twee pasto rieën werden drie wetten ingediend bij het congres. De laatste wet, waarin werd afgezien van alle rechten, werd door het Huis van afgevaardigden in juni aangenomen en vlak voor het zomerreces eveneens door de senaat. Alle rechten werden overgedragen aan de plaatselijke gemeenten, die eindelijk konden gaan spreken van „onze kerk". Het gemoed van de Amerikanen is ook weer gerust, want de regering is niet langer de ongewilde eigenaresse van wat zij niet mag hebben. Vc

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2