Jlieuttic gtihsctte (fiourant Richard Nixon met algemene gekozen stemmen Brussel: Y.N.-leger moet van Katanga afblijven Cabot Lodge kandidaat vice-presidentsehap Ike wijst Europees op slecht voorbeeld Turken slaags met Russen In Rhodesië nu twaalf doden Hammarskjoeld in Kongo Zeven bergbeklimmers bij val in ravijn omgekomen Janus Verhoeven fietste van Jordanië naar Puttershoek Orval Faubus herkozen Cubaans agent in Venezuela neergeschoten was© 3 DONDERDAG 28 JULI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdellng Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11930 F. DIE MEK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD „Stonttastich is gbcblevea mgn bert ia legljeaspotT Portret van NIXON Zie pagina 5 Geld voor W ONINGBOUW Zie pagina S VIERDAAGSE Zie pagina 7 Par ij se MODE Zie pagina 1 ningcn. noch die van Kennedy oeslissend zullen zijn. Nixon meent dat tussen nu en de verkiezingsdag grote wereldgebeurte nissen kunnen plaats hebben -n hij ge looft dat de overwinnaaf waarschijnlijk die man zal zijn. die volgens >le kiezers het best tegen deze gebeurtenissen opge- Bedoelde hij Zweden PRESIDENT Eisenhower heeft gisteren grote consternatie ver wekt op de conventie van de Ameri kaanse republikeinse partij door, toen hij een aanval op het socialisme deed, te spreken over een met de Verenigde Staten bevriend Europees land, welks vaderlijke vorm van re geren heeft geleid tot toegenomen zelfmoord, dronkenschap en gebrek aan ambitie op elk gebied. De President noemde de naam van het land niet, maar als men nagaat welke Europese landen met de Verenigde Sta ten bevriend zijn, dan komt voor deze beschrijving alleen Zweden in aanmer king. „Als dat inderdaad zo is, laten we dan maar blij zijn dat Eisenhowers ambtsperiode bijna voorbij is," zei de Zweedse minister van defensie, Sven An- dersson, toen hem om commentaar werd gevraagd. Eisenhower kwam tot zijn vreemde uitspraak in een verkiezingsredevoering, waarin hij een beroep deed op de nieu we leiding van de Republikeinse partij, uit de buurt te blijven van de „goten" van extreem-links en extreem-rechts en de middenweg te bewandelen. Hij waar schuwde voor het socialisme en wees op "DICHARD NIXON is reeds bij de eerste stemming door de nationale con- L vcntie van de Republikeinse partij gekozen tot kandidaat voor het presidentschap. Vanmorgen vroeg heeft hij Henry Cabot Lodge, de Ame rikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, benoemd tot republikeins kandidaat voor het vice-presidentschap. Op het televisiescherm had Nixon zijn verkiezing kunnen volgen. Door de zaal van het kolossale amfitheater in Chicago zweefde een tros ballon nen met de woorden Nixon president"er werd met spandoeken gezwaaid en een harmonie-orkest speelde California here 1 come". Langs een draad gleed een verkeerslicht in de vorm van een Chinese pagode door de zaal. Rood toonde de tekst „Stop en denk na". Groen was voorzien van de woor den „Met Nixon". volg van het ruimtegebrek bleef ech ter de lawaaiige mars door de zaal achterwege, toen de 47-jarige vice- president met algemene stemmen was gekozen. Richard Nixon had geen tegenstanders. Gisteravond werd de naam van senator Harry M. Goldwater uit Arizona aan de conventie voor gelegd als tweede kandi daat voor het presidentschap. Goldwater stond echter onmiddellijk op. betrad het spreekgestoelte en verzocht zijn naam te laten vervallen. Hij vroeg zijn aanhangers op Nixon te stemmen en geen breuk in de partij teweeg te brengen. Toch stemden tien afgevaardigden van de staat Louisiana op Goldwater en Nixon; werd in feite met 1321 tegen tien stem men gekozen. Na de verkiezing stelde de delegatie van Louisiana echter voor de benoeming met algemene stemmen te doen geschieden, waartoe werd besloten. Vice-president Nixon was gisteren op de republikeinse conventie geïntroduceerd met de verklaring dat hij een man is, ten volle geschoold en bevoegd om het hoofd te bieden aan de titanische spa ningen die de beproeving van onze tijd Gouverneur Mark O. Hatfield van Ore gon noemde hem een vrijheidsstrijder en een pelgrim voor de vrede. „Hij is de weg van de vredestichters gevolgd, maar hij zal de hoop, de ambities en de prestaties van ons land niet wegwerpen", aldus de gouverneur, die voorts opmerkte: Witte Huis is niet te koop, het huurcon tract moet worden verlengd De laatste zin wordt beschouwd als aanval op dc rijkdom van de democra tische kandidaat Kennedy. Nixon zelf ver klaarde overigens na zijn benoeming „een geweldige eerbied" te hebben voor zijn democratische tegenstander. Hij rekent op een vinnige strijd, maar volgens een verklaring van de pers acht hij het mo gelijk dat noch zijn eigen krachtinspan- De republikeinen hadden een mo derne conventie beloofd, maar daar van kwam weinig terecht. Als ge- het bevriende Europese land met zij weldige staat van dienst op het gebied van de toepassing van het socialisme en het volgen van de socialistische filosofie. „UH die staat \an dienst blijkt dat het zelfmoordcijfer van het land onge looflijk is gestegen. Ik meen dat hun zelfmoordcijfer bijna het laagste van de wereld placht te zijn, doch nu is het on geveer twee maal zo hoog. Dronken schap is toegenomen en gebrek aan am bitie doet zich voor op elk gebied," aldus de Amerikaanse president. Hij deed een beroep op de republikei nen om nabootsing van zulke voorbeel den te vermijden en Abraham Lincolns aansporing te volgen dat de regering slechts datgene voor het volk moet doen, wat het volk zelf niet kan doen. Turkse en Russische troepen zijn zon dagavond slaags geraakt in een grensge vecht dat twee uur duurde, aldus wordt van Turkse regeringszijde vernomen. Er zouden geen slachtoffers zijn gevallen- Van betrouwbare zijde wordt verno men dat het incident voorviel nabij de af gelegen grenspost Gomaham. Het dorpje ligt ongeveer een kilometer ten noorden van de grens die naar het oosten loopt van de Zwarte Zeekust uit. Over het incident zijn twee lezingen. Uit kringen van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken werd verno men dat de moeilijkheden waren be- f gonnen toen vijf of zes Russische sol daten geen gevolg gaven aan een be vel van een Turkse grenswacht halt te houden. De Turkse grenswacht zou van me ning zijn geweest dat de Russen de grens hadden overschreden en hij opende het vuur. Na een vuurgevecht van twee uur trokken Russen en Tur ken zich terug, aldus deze zegslieden. Van de zijde van het Turkse ministe rie van binnenlandse zaken werd ge zegd dat het incident was ontstaan toen Russische militairen probeerden een Turkse grenswacht te arresteren omdat deze de grens zou hebben ge schonden. De Turkse soldaat had om hulp ge roepen en zijn kameraden waren toe gesneld. Hierna was het vuurgevecht ontstaan. Bij de wanordelijkheden, die zich deze week in Boelawajo, in Zuid-Rhodesië, hebben voorgedaan, zijn twaalf negers gedood. Zes hunner werden door de po- doodgeschoten, hetzij omdat zij werd aangevallen, hetzij omdat de orde verstoorders winkels plunderden. Gister avond overleed in het ziekenhuis een neger aan verwondingen, die hem met een bijl waren toegebracht. De betrekkingen tussen Perzië en de Verenigde Arabische Republiek zijn gis teren verbroken in verband met het feit dat de Perzen hebben besloten de staat Israël officieel te erkennen. Zoals bekend beschouwt men deze erkenning in Tehe ran als niets bijzonders omdat Perzië Israël al jaren de facto heeft erkend. Tijdens zijn ontmoeting met de pers maakte Nixon ook bekend dat de 58-jarige Cabot Lodge, de man die bekend is ge worden door zijn voortdurende woorden strijd met de Russen in de Verenigde Naties, vice-president zal zijn wanneer het Amerikaanse volk hem tot president kiest. Lodge zal dus ook Nixons rechter hand zijn bij de verkiezingsstrijd die over enkele weken volop zal ont branden. Hun tegenstander, Ken nedy, heeft nog geen commentaar gegeven op de republikeinse verkie zing. Hij is met vakantie en toen de verkiezing gisteravond wat lang op zich liet wachten, besloot hij maar naar bed te gaan. De jonge Parijse mode-ontwer per Yves St.-Laurent, de talent rijke opvolger van wijlen de modekoning Christian Dior, heeft gisteren zijn nieuwe herfst- en wintercollectie ge toond. Bewonderaarsters feliciteren hem. (Zie ook pagina 7. Helikopter stort op kerkhof elf doden Elf personen hebben het leven verloren bij het neerstorten van een helikopter op kerkhof in Chicago. Twee inzitten- worden vermist. Men heeft weinig hoop, dat zij het ongeluk hebben over leefd. Aan boord van de helikopter be- onden zich elf passagiers en twee be- nanningsleden. Ooggetuigen verklaarden dat de motor an de helikopter plotseling afsloeg. En kele seconden later deed zich een ont ploffing voor, waardoor hij neerstortte, wrak brandde uit. enigde Naties, Dag Hammarskjoeld, die gistermiddag korte tijd be sprekingen in Brussel voerde, te verstaan gegeven dat de Verenigde Naties de handen moeten afhouden van de afgescheiden provincie Katanga. Dit valt op te maken uit de woorden van premier Eyskens tijdens een gister avond belegde persconferentie, waarin Eyskens verklaarde de V.N. te zul len verzoeken niet tussenbeide te komen in de binnenlandse aangelegen heden van Kongo. Ook de twee Belgische bases in Kongo, waarvan er één in Katanga ligt, zjjn geen zaak voor de Verenigde Naties, zou Brussel aan Hammarskjoeld te verstaan hebben gegeven. De bases zijn geregeld bij verdrag tussen België en Kongo en alleen deze landen kunnen hierover verder onderhandelen, aldus Eyskens. Over de reacties van Hammar- skjöld is officieel niets bekend ge maakt. De secretaris-generaal hulde zich in stilzwijgen. Od vragen van journalisten in Brussel gaf hij geen commentaar. In Brussel deed echter het bericht de ronde, dat Hammar- skjöld zou hebben toegezegd, inzake Katanga en de twee Belgische bases geen beslissingen te nemen alvorens de Kongolesë regering en die van Tsjombe te hebben gepolst. Zeker is evenwel dat Hammarskjöld duidelijk heeft laten uitkomen dat de resoluties van de Veiligheidsraad onom wonden de terugtrekking van de Belgi sche troepen uit geheel Kongo, dus met inbegrip van Katanga eisen. De Belgen waren wat geprikkeld dat Hammarskjöld slechts enkele uren voor hen had uitgetrokken, terwijl hij in Leo- poldstad vier tot vijf dagen zal blijven. De secretaris-generaal heeft na bespre kingen met de Belgische ministers nog met koning Boudwijn ge confereerd. Omstreeks 4 uur is hij gis termiddag met een K.L.M. toested naar Brazzaville vertrokken, waar hij van ochtend arriveerde. Een aangeboden Cabenavliegtuig sloeg hij af, een gebaar dat in Brussel wrevel verwekt*. Het lijkt erop dat Hammarskjöld er een eenzijdige neutraliteit op nahoudt, verklaarde een Belgische functionaris De ontvangst van Hammarskjöld in Leopoldstad was nogal rumoerig. Er werd luidruchtig gedemonstreerd voor erenigd Kongo" en tegen Tsjombe. KATANGA nier Tsjombe had gisteren in het parlement van Katanga met ernstige moeilijkheden te kampen die werden ver oorzaakt door de oppositie. Zijn hoop dat de leider van de oppositionele kartelpar tij, Mwamba, zich achter het besluit van de afscheiding zou scharen, is niet in vervulling gegaan. De veertien afgevaar digden van Mwamba's partij hebben zelf uit protest de eerste werkelijke vergade ring van het parlement verlaten, na eerst te hebben verklaard het afschei- dingsbesluit niet te zullen steunen. Mwamba dreigde dat hij op zijn beurt noordoost Katanga van de rest zou af scheiden als Tsjombe zijn eisen niet in willigde. Een van die eisen is dat Tsjom be moet wachten met de onafhankelijk heid van de provincie Katanga. Het kartel van Mwamba telt 21 van d» 69 zetels in de nationale vergadering. Tsjombes Conakatpartij heeft er 24. De overige afgevaardigden zijn onafhanke lijk, maar steunen de politiek van de premier. LOEMOEMBA Premier Loemoemba is gisteren met eerbetoon, verschuldigd aan een buitenlands staatshoofd, in Washing ton ontvangen. Hij heeft enkele uren met minister Herter geconfereerd. In een persconferentie verklaarde hij later Herter te hebben gevraagd al zijn invloed aan te wenden om de Belgen ervan te overtuigen dat zij de wereldvrede in gevaar brengen. Vijf minuten nadat de Belgische troe- pen zijn vertrokken, zal het in Kongo weer rustig zijn, meende Loemoemba optimistisch. Minister Herter heeft Loemoemba te kennen gegeven dat Amerika de jonge staat wil steunen, maar dat deze hulp via de VN-organen zal worden verleend. Loemoemba kriiat van de Verenigde Naties reeds „zakgeld". Hij en zijn adviseurs zijn namelijk met zeer weinig geld in Amerika aange komen en volgens berichten uit VN- kringen zou hij financiële tegemoet komingen van de volkerenorganisatie voor zijn reis door Amerika hebben ontvangen. Een bericht dat Loemoem ba en zijn gevolg van 18 man vorige week uit Leopoldstad zijn vertrokker met slechts 20 dollar ov zak. kon niet bevestigd worden. SCHIPHOL »t een lijntoestel uit New York kwam gistermiddag de gedelegeerd minister bij de V.N. Thomas Kanza, op Schiphol Hij werd vergezeld door enkele Kongo lese regeringsfunctionarissen. Kanza be steedde de wachttijd op Schiphol, totdat het vliegtuig naar Brazzaville voorkwam met het beantwoorden van vragen aan de pers. zei te hopen dat de troepen van de in Kongo zullen blijven om de sta biliteit te verzekeren en een handje te helpen bij de wederopbouw van het Kon golese leger. Maar de Belgische strijd krachten moeten vertrekken, liever van daag dan morgen, gaf hij te verstaan Ook uit Katanga en van de twee bases. De kwestie Katanga achtte hij geen probleem. Die kan worden opgelost door gesprekken met Tsjombe, aldus Kanza. Hij stond ook nog even stil bij het ontwikkelinksproject van Detwiler. In principe is onze rege ring daarmee akkoord gegaan, ver klaarde hij, maar er is nog geen en kele overeenkomst getekend. de lichamen van zeven Italiaan se bergbeklimmers, onder wie drie vrouwen, gevonden op de gletscher van de 3.263 m. hoge berg Antelao, op 15 km ten zuid-oosten van Cortina d'Ampezzo, in de Italiaanse Alpen. QM TIEN VOOR ZEVEN kwamen gisteravond de gebroeders Adria- nus en Henk Verhoeven met het veer over de Dordtsche Kil in 's-Graven- deel aan. Vandaar reden zij op hun fiets naar de Molendijk in Putters hoek, waar zij door een grote schare juichende mensen, door de Putters- hoekse muziekvereniging fanfare en door de leden van de voetbalvereni ging P.V.W. werden ingehaald. De reden van al dat feestelijk vertoon was, dat voor Adrianus Verhoeven of Janus, zoals hij in de wandeling wordt genoemd, een einde gekomen was aan een monsterfietstocht tussen twee we relddelen, een tocht van ruim 7000 kilo meter. die op 2 mei begon in Turauf in Saoedi-Arabië, door tien landen voer- de en nu eindigd enin het landelijke Puttershoek, waarvan geen inwoner de intocht van de gebroeders Ver hoeven zou hebben willen missen. Van de gebroeders, want ook de 13-jarige Rit van 7000 kilometer Henk zag een voor zijn leeftijd grote prestatie voltooid. Hij was namelijk zijn broer met het vliegtuig tegemoet ge gaan tot Rome en vandaar tot aan Put tershoek peddelde hij lustig met Janus mee terug. Janus Verhoeven, die. voor hij in Afrika ging werken, een gewaar deerd lid van de wielrenclub „De Hoek se renners" is als elektricien werkzaam op het in Turaif gevestigde pompsta tion van de Transarabian Pipe Line Company, een dochteronderneming van de Arabian-American oil company. Hij was aan de beurt om met verlof te gaan, maar omdat het fietsen hem in de benen zit, piekerde hij er niet over om gebruik te maken van de voor een reis tussen twee werelddelen normale vervoersmiddelen. Hij ging op de fiets. Janus Verhoeven heeft op zijn lange tocht weinig last gehad van pech. In Griekenland had hij evenwel veel last van lekke banden, omdat dc wegen daar niet bepaald goed zijn. In Turkije heeft hij, in de buurt van Ankara, even In de studentenrelletjes gezeten, maar ge lukkig liep dat voor hem zonder kleer scheuren af. Tot en met Rome over nachtte hij in hotelletjes, maar al weer maakte Griekenland daarop voor hem een uitzondering. Daar ontmoette hij namelijk veel gastvrijheid. Na Rome heeft hij met zijn broertje in een sheltertje gekampeerd. Toen het tweetal gisteravond op de Molendijk was gearriveerd, kende de vreugde geen grenzen. Kinderen zwaai den met vlaggetjes, de muziekvereni ging speelde de ene vrolijke mars na de andere, er werden toespraken ge houden onder anderen door burge meester W. van der Ploeg kortom het was de meest blijde intocht, die Puttershoek ooit heeft gekend. biykeiyk omgekomen doordat zjj in 800 meter diepe kloof zyn gevallen. De reddingsploeg, bestaande uit al penjagers en politiemannen, trok gis termorgen op onderzoek uit, toen de bergbeklimmers niet in hun hotel in San Vito di Cadors waren teruggekeerd De leeftijd van de slachtoffers varieer de van 21 tot 28 jaar. De slachtoffers waren vertrokken van uit een op 2.000 meter hoogte op de noordelijke helling van de Antelao ge legen berghut, om te trachten de top te bereiken via een route, die volgens ervaren alpinisten niet bijzonder ge vaarlijk is. Zü beschikten echter niet over een ervaren gids. Dc reddingsploeg vond een houweel op de top van de berg. die vermoedciyk aan de slachtoffers toebehoorde. Dit zou erop wijzen, dat zij dc top hadden be reikt en op de weg terug naar beneden zijn gestort. Oostenrykse reddingsbrigades en twee vliegtuigen hebben gisteren het zoeken op grote schaal voortgezet naar een Belgische toerist die in de Tennenberg vermist wordt. De toerist. And ré Laura nt, 22, uit Var- viers, is maandag met een Belgische groep van acht man vertrokken om ber gen te beklimmen. Op de zogenaamde Eugenklamm ging hij echter in zijn eentje verder. Gouverneur Orval E. Faubus van Ar kansas heeft gisteren bij de democratische voorverkiezingen met ongeveer 60 procent van de stemmen een grote overwinning behaald op vier tegenkandidaten en zich daardoor verzekerd van een vierde ambts- termUn, hetgeen nog nooit is voorgeko- Dag Hammarskjoeld (links), secretaris-generaal der Ver enigde Naties, praat met Gas ton Eyskens (rechts), de Bel gische premier, en Pierre Wig- ny, de Belgische minister van buitenlandse zaken, bij zijn be zoek aan Brussel, waar hij het Kongovraagstuk heeft doorge- De politic van Caracas heeft gister avond de leider van de Cubaanse be weging in Venezuela, Andres Cova Salas, een vertrouweling van Fidel Castro, in zijn huis neergeschoten. De Cubaan is in ernstige toestand over gebracht naar het ziekenhuis. In af wachting van het onderzoek zijn de politiemannen geïnterneerd. Cova werd door de politie in zijn huis ondervraagd naar de ongeregeldheden dinsdag in Caracas, waarbij een do en 13 gewonden vielen. Cubaanse bannelingen hadden dinsdag een byeen- komst in de kathedraal van Caracas om te bidden dat hun land van communis tische invloed zou worden bevrijd. Een Castro-gezinde menigte omsingelde daar op de kathedraal, hetgeen aanleiding gaf tot enkele ongeregeldheden. Politiefunctionarissen die de agent van Castro In verband hiermee ondervroegen, hebben verklaard dat de man verzet bood. zy losten toen vyf schoten op hem. In het ziekenhuis is medegedeeld dat Cova's toestand zorgelijk is maar dat hij >ed heeft gereageerd op chirurgisch in- 'Üpen. Moskou heeft president Eisenhowers voorstel op de republikeinse partijcon ventie voor een volksstemming in de gehele wereld over de vraag of men communisme of democratie verkiest, als demagogie en cynisch bestempeld. Veel bewolking verwacht tot vrijdagavond: Veel bewolking met af en toe enige regen. Weinig ver andering in temperatuur. Matige, af en vrij krachtige wind tussen zuid en zuid west. (Opgemaakt om 11.15 ZON EN MAAN Vrijdag 29 juli: Zon op 4.57, onder 20.35; Maan op 11.06, onder 22.54; 31 juli eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Londen A'dam Brussel Grenoble Nice BerltJn Er.'in k f u r: Münehen Zünch Geneve Locarno Wenen Innsbruck gh bow regen

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1