Republikeinse conventie een uitgemaakte zaak? Is Rockefeller kansloos tegenover Nixon Specialisten wijzen reglement ook af Belgisch songfestival 0111 de Tweede Europabeker Westduitsers loon met 91 zagen hun pet stijgen DINSDAG 26 JULI 1960 EEN RACE tussen twee paarden, waarvan er een besloten heeft, niet te starten. Zo maakte het Italiaanse blad II Messa- gero gisteren zijn lezers duide lijk, hoe de stand van zaken is op de nationale conventie van de Republikeinse partij, die in de goede stad Chicago is be gonnen. Met die twee paarden bedoelde II Messagero Richard Nixon, thans nog vice-presi dent van de Verenigde Staten en Nelson Rockefeller, de po pulaire en bekwame gouver neur van de staat New York. En het paard dat besloten heeft niet te starten, is Rocke feller, door zyn vele vrienden kortweg Rocky genoemd. Aan dat besluit zit een hele geschie denis vast. een verhaal, dat de nadelen tekent van het huidige kiessysteem in de Verenigde Staten. Dc nationale conventies van beide partijen dreigen een wassen neus te worden, door dat de partijleiders in de 50 staten, die de Verenigde Staten tellen, teveel vrijheid genieten bij het uitzoeken van de kandi daat hunner keuze. En het staat vast. dat de Republikei nen, als zij in de nacht van woensdag op donderdag Nixon tot president-kandidaat uit roepen, met Rockefeller een politicus passeren, die voor hen de presidentsverkiezingen op 8 november a.s. had kunnen win nen. Want Democraten en Re publikeinen zijn het er over eens, dat Rockefeller niet te verslaan is. België klaagt over von Hom (Vervolg van pagina 1) met het departement heeft, maar als zelfstandig zakenman optreedt. Het de partement kent de inhoud van de over eenkomst niet. Zuiver water Uit Kongo wordt vernomen dat medi- tche deskundigen zich niet meer bezorgd maken over het optreden van epedimieën i het land. Het drinkwater van Leo- oldstad is zuiver. Er komen diverse medische teams Kongo binnen om het vacuum, ontstaan door het vertrek van vele Belgische dok toren, op te vullen. De vakbeweging van Kongolese arbei ders heeft gisteren van de regering in Leopoldstad geëist dat provinciale com missies zullen worden benoemd om de problemen, ontstaan door de catastrofale toestand van de Kongolese volkshuishou ding, te onderzoeken. De vakbeweging juiste cijfers ovèr de-werkloosheid, steun aan werkloze arbeiders en prijs- 'lieheersingsmaatregelen. Ook moet de Iregering de heropening van gesloten za- en en ondernemingen bevorderen. Premier Eyskens heeft gisteren nog verklaard dat Belgische troepen regel matig verzoeken om hulp van geïsoleer de Europeanen ontvangen. Elke keer dat ns haasten blanken te redden, ver zoeken wij een V.N.-waarnemer mee te zenden, aldus Eyskens, maar ik ken geen enkel geval waarin dit is gebeurd. .Wanneer zij niets doen hebben wij het recht tot optreden." Vluchtelingen uit Stanleystad bevestigden gisteren dat pinken nog teeds door Kongolezen worden lastig gevallen, zonder dat V.N. troepen ingrijpen. Premier Eyskens deel de gisteren mee dat België een plan voor systematische redding van Europeanen heeft opgesteld, dat aan de V.N. ter goedkeuring is voorgelegd. Persgesprek Burke niet door regering geïnspireerd (Van onze parlemcntsredactie) De persconferentie, tijdens welke de Amerikaanse admiraal Burke op 28 juni in Den Haag o.m. zijn instemming heeft betuigd met het zenden van de „Karei Doorman" en Nederlandse legereenheden naar N. Guinea, is niet belegd op verzoek of met medewerking van Nederlandse regeringsinslanties. Dit deelt minister president De Quay, ook namens de mi nisters Visser (defensie) en Luns (bui tenlandse zaken), mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid J. De Kadt (soc.) Prof. De Quay maakt ernstig bezwaar tegen de veronderstelling van de heer De Kadt, dat de Nederlandse regering ..buitenlanders uitspraken zou laten doen omtrent kwesties, die hier in Nederland van sterk controversiële aard zijn". Er is volgens de minister-president geen sprake van, dat admiraal Burke partij zou hebben gekozen in een controversië le aangelegenheid, want de mededelin gen van de admiraal hadden betrekking op een door de regering genomen en door de Tweede Kamer goedgekeurde beslis sing. Prof. De Quay meent dan ook, dat er geen aanleiding bestaat om, zoals de heer De Kadt had gesteld, de regering van de V.S. erop te -vijzen, dat het par tijkiezen van Amerikaanse militairen in voor Nederland controversiële zaken weinig bevordelijk is voor de bondge nootschappelijke verhouding. In antwoord op de vraag van het Ka merlid of de opvattingen van admiraal Burke de mening van de Amerikaanse regering weergeven, zegt de minister president ten slotte, dat het niet op zijn weg ligt mededelingen te doen over de mening van de Amerikaanse regering omtrent de uitingen van admiraal Burke ARGENTIÈ KRABBELT ENIGSZINS TERUG Door de uitwijzing van de Israëlische ambassadeur in Buenos Aires is vrijwel einde gekomen aan het Argentijns- Israëlisch conflict over de ontvoering van de oorlogsmisdadiger Eichmann, zo ver klaart men in kringen van het Argentij- se ministerie van buitenlandse zaken Ambassadeur Arien Levavi, die vrijdag tot persona non grata werd verklaard, zal vandaag naar zijn land terugkeren. Een normalisering van de diDlomatieke betrekkingen in een nabüe totkomst zou mogelijk zijn, daar de Argentijnse lege ring zich niet tegen de komst van nieuwe Israëlische ambassadeur zou ktten. HET ligt voor de hand, dat men de vraag zal stellen, waarom de repu blikeinen zo dom zijn, Rockefeller te negeren en Nixon door dik en dun naar voren te schuiven. Eenzelfde vraag hebben velen trouwens reeds gesteld, toen op de conventie van de Democratische partij( die veertien da gen geleden in Los Angeles werd gehouden) grote voorkeur werd gegeven aan de' 43-jarige John Fitzgerald (zeg maar Jack) Kennedy en niet aan Lyndon Baynes Johnson, de acht jaar oudere en veel bekwamere uit Texas afkomstige leider van de Democratische meerderheid in de Senaat. Als de gedelegeerden vrij waren geweest in het uitbrengen van hun stem, zouden zij Johnson gekozen hebben, dat is wel duidelijk gebleken. Maar zij waren niet vrij: zij wisten zich gebonden, door afspraken welke tijdens de voor- verkiezingen met Kennedy waren gemaakt. Pas na een tweede stemming zouden zij hun stem op een ander mogen uitbrengen. En daarom was Ken nedy erop uit, reeds bij de eerste stemming een beslissing te forceren. Zo liggen de zaken ongeveer ook bij de Republikeinen. Er bestaat een heel klei ne mogelijkheid dat hij bij de eerste stem ming nog niet het vereiste aantal stem men haalt. De oorzaak hiervan zou kun nen zijn, dat talrijke gedelegeerden of liever verschillende staten hun stém wil len uitbrengen óp de „favoritè son", dié ;ij graag onder de aandacht van de con ventie willen brengen. Maar zelfs wan- dit gebeurt, dan is het vrijwel zeker, dat Nixon bij de tweede stemming een e meerderheid behaalt om met de kandidatuur van de Republikeinse partij te gaan strijken. Dan is zijn eerste en voornaamste zorg, een sparring-partner inden, die als kandidaat voor het vice-presidentschap met hem in de ko mende maanden de verkiezingscampagne zal voeren tegen het Democratische kop pel Kennedy-Johnson. Het zou „de verrassing van het jaar" zijn, als Rockefeller er ondanks alle som bere en helaas juiste voorspellingen toch in zou slagen Nixon te onttronen. De medewerkers van de New Yorkse gouverneur hebben in de afgelopen we ken hun uitCTste best gedaan, aan de hand van opiniepeilingen aan te tonen, dat Nixon gedoemd is het onderspit te delven tegen zijn Democratische tegen standers. Maar hoewel velen vrezen, dat deze conclusie waarschijnlijk heel dicht bij dc waarheid is, zullen dc gedelegeer den ter conventie zelfs al zouden zij op het laatste ogenblik willen er bijna geen verandering meer in kunnen bren gen. Daarvoor is dc druk, die op hen wordt uitgeoefend, te groot. Belangen De aanhangers van Nixon wensen geen geloof te hechten aan de voorspelling, dat vice-president een „losing candidate" il zijn. een kandidaat dus, die voorbe stemd is om te verliezen. Zij kennen voorts geen enkele waarde toe aan de verwachting, die toch in beide kam- bestaat, dat Rockefeller zoveel men- er van zal kunnen weerhouden, uit gewoonte Democratisch te stemmen, dat j r in kan slagen^bij de presidents verkiezingen van november a.s. als over- aar uit de strijd te voorschijn te treden. Bij het eerste is de wens wellicht de vader van de gedachten van deze Nixon-aanhangers. Maar dan overschat- tij de aantrekkingskracht, die hun op de kiezers heeft. In het laatste geval maken zij zich aan onderschatting schuldig en stellen zij hun persoonlijke belangen boven die van de partij, waar* van zij deel uitmaken. Rockefeller is steeds van oordeel ge weest. dat Richard Nixon nooit met succes bij presidentsverkiezingen een beroep op het Amerikaanse volk zou kunnen doen. Dat was twee jaar geleden al het geval, toen hij temidden van een golf van Democratische overwinningen er in slaagde, de Democratische politicus Averell Hariman het gouverneurschap van de slaat New York te ontfutselen. De Republikeinse partij was toen op een dietepunt aangeland en het was geen wonder, dat velen naar Rockefeller gin gen uitzien als naar de eventuele op volger van Elsenhower, omdat hij be wezen had, de Democratische stemmen- barrière te kunnen doorbreken, zelfs in een periode, waarin voor de Republi keinse partij van een nederlaag op nationaal niveau sprake was. Gewijzigd Van het begin af heeft Nixon getracht Rockefeller aan zich te binden. Toen de geruchten over de New Yorkse gou verneur aanhielden en er zelfs al sprake was van rivaliteit tussen hen beiden, bracht de vice-president hem een bezoek in New York, liet hij zich met hem fo tograferen en deed hij het voorkomen, alsof er van rivaliteit geen sprake was. Rockefeller hielp hem een handje, door steeds te verklaren, dat hij nog niet na gedacht had over een eventuele kandi datuur voor het presidentschap, dat hij zijn handen vol had aan het besturen van de staat New York en dat er nog gele genheid genoeg zou zijn om deze kwestie van alle kaften te bekijken. Niettemin zag het er naar uit. dat Rockefeller langzaam maar zeker Nixon zou gaan overvleugelen. De New Yorkse gouverneur trad steeds meer op de voorgrond, liet zich van tijd tot tijd ook uit over nationale en internationale aan gelegenheden (waarin hij zijn sporen reeds had verdiend) en werkte zich op die wijze, zonder ooit toespelingen te maken op de kandidatuur voor het pre sidentschap, op naar een niveau, dat hem in staat zou stellen de kandidatuur van zijn partij voor het presidentschap te veroveren. De situatie werd echter grondig gewijzigd door de mooi-weer- politiek van de Russische premier Chroesjtsjef, die eerst Nixon in Moskou ontving en later een tegenbezoek aan de Verenigde Staten bracht. Sindsdien trekt Nixon zich in politiek opzicht op aan het „debat" (het had meer weg van een ruw twistgesprek), dat hij in de modelkeuken op de Ame rikaanse tentoonstelling in de Russische hoofdstad met Chroesjtsjef heeft ge voerd. Het was nu bepaald niet iets om groots op te zijn, maar de gekruide taal. die Nixon ten aanhore van talrijke Rus sen tegenover de Sowjetpremier ten beste had gegeven, kwam op dat ogenblik in politiek opzicht in de Verenigde Staten goed te pas. En zo gebeurde het, dat dit helemaal niet hoogstaande debat een veel groter betekenis werd toegekend dan het in werkelijkheid had. Nixon had zich geprepareerd op de methode, dat je iemand die een grote mond opzet, met een nog grotere mond moet overrompe len. Maar hij vergat, dat je daar in de grote internationale politiek niets mee opschiet en dat je er echt geen proble- Dc leiders van de Republikeinse partij dachten er echter anders over. Zij r ten rekening houden met het feit, dat president Eisenhower dit jaar niet i herkiesbaar zou zijn en dat zij dus voor een opvolger moesten zorgen, die de za ken zo van hem zou kunnen overnemen. De oude garde, die tweemaal genoegen had moeten nemen met de helemaal niet conservatieve Eisenhower, klampte zich vast aan Nixon, die zich in dat gezel schap wel thuisvoelt en deze groep is het geweest, die de kandidatuur van de vice- president met alle mogelijke middelen heeft verdedigd, ook al om te voorkomen dat dc libera3ldenkcnde Rockefeller ge legenheid zou krijgen, een stevige vinger in de pap te steken. In de campagne voor de kandidatuur voor het presidentschap, die in feite al twee jaar heeft geduurd, was Rockefel ler steeds zwaar gehandicapt als gouver neur van de grote staat New York. Hij kon zijn werk in deze staat niet in de steek laten om deel te gaan nemen aan de voorverkiezingen, die in de afgelopen maanden in vele staten werden gehouden En toen Nixon uit de Sowjetunie en Polen was teruggekeerd en Chroesjtsjef bij zijn bezoek aan Eisenhower zijn beste beentje had voorgezet, besloot Rockefel ler niet naar de kandidatuur voor het Witte Huis te zullen dingen, omdat hij maar één ding tegelijk goed zou kunnen doen. Aangezien hij nog maar pas een jaar gouverneur was, nam hij zich voor, dit werk zo goed mogelijk tot een eind te gaan brengen. Toen Rockefeller deze beslissing nam, hield hij rekening met twee mogelijk heden: een op korte en een op lange termijn. Die op korte termijn was: dat op de nationale conventie van de Rep- blikeinse partij een beroep op hem zou worden gedaan, als Nixon om de een of andere niet te voorziene reden niet langer aantrekkelijk mocht blijken te zijn. En door zich volkomen van Nixon te distantiëren hield hij op langere ter mijn al rekening met de presidentsver kiezingen, die als we het mogen beleven in 1964 gehouden moeten worden. Rockefeller is er diep van over tuigd. dat Nixon in november zal ver liezen, als hij kandidaat wordt. En daarom voelt hij er niets, maar dan ook werkelijk niets voor, de kandidatuur Ziekenhuisconflict B. op Zoom i Ber gen op Zoom blijft de gemoede ren bezig houden. Het ziet er naar uit dat de kerkeraden die geprotes teerd hebben tegen het besluit van de regenten van het Algemeen Bur ger Ziekenfonds om de rooms-katho- lieke medische moraal verplicht te stellen, steun hebben gekregen van de kant van de specialisten. De regenten hadden ter verdediging van hun ongelukkig beleid aangevoerd in de brief aan de kerkeraden en B. en W. van de gemeente Bergen op Zoom dat zij zich slechts hebben beraden over de in voering van een strafreglement voor en een contact met de aan dit ziekenhuis verbonden specialisten- Deze specialisten hebben nu de regenten medegedeeld dat hun lande lijke vereniging zelfstandig een over eenkomst specialist-ziekenhuis en een strafreglement voor dc in ziekenhui zen werkzame specialisten opstelt. Het college van regenten heeft nu de kerkcraden laten weten dat het nader zal bezien wat het zal doen aan de hand van de te verwachten concepten die door de landelijke vereniging van speoialisten zullen worden gestuurd. Inmiddels hebben B. en W. het schrijven van de kerkeraden, waarin zij stellen dat zij „onder de huidige omstandigheden de geestelijke en lichamelijke belangen van het niet-r.k. volksdeel van de stad en omgeving niet veilig achten bij de meer derheid van de regenten", op de agenda moeten plaatsen van de gemeenteraads vergadering die waarschijnlijk vrijdag a.s. zal worden gehouden. B. en W. stellen ou voor de brief voor kennisgeving aan te nemen. Het is echter de vraag of de -aadfracties van de prot-christelijke groe peringen en de P.v.d A. dit zullen goed- voor het vice-presidentschap ie aanvaar den. Hij wenst de handen vrij te hebben voor de strijd om de macht, die dan in de vier voor ons liggende jaren zal worden gevoerd. Positief Desondanks volstaat Rockefeller niet met het aannemen van een negatieve houding. Hij heeft geen enkele poging gedaan Nixon in discrediet te brengen. Het enige wat hij tot dusver heeft ge daan, is de Republikeinse partij wijzen op de grote verantwoordelijkheid, die zij draagt. Daarom heeft hij ideeën ge opperd, die naar zijn mening deel moe ten uitmaken van het partijprogramma dat dezer dagen door de conventie moet worden aanvaard. En om die reden heeft hij Nixon aangespoord, zelf met denkbeelden voor de dag te komen, opdat het Amerikaanse volk gelegenheid krijgt kennis te nemen van de plannen, die de kandidaat van de Republikeinse partij eventueel als president hoopt te verwe zenlijken. Rockefeller heeft zich nog steeds niet als kandidaat aangemeld. Hij heeft het zijne er van gezegd. Zondag jl. beant woordde hij vragen voor tv en radio. Voordat het echter zo ver was, ging Nixon hem In New York opzoeken om te trachten, hem het gras voor de voeten weg te maaien. Acht uren achtereen spraken zij met elkaar en na afloop leek het er op, dat zij het met elkaar eens waren geworden. Vooral Nixon trachtte die indruk te vestigen. Maar niets was minder waar. Dat bleek zonneklaar uit de antwoorden, die Rockefeller tijdens het tv- en radio-interview gaf. Jammer Het partij-programma, dat vandaag uit de bus is gekomen, draagt sterk het stempel van Rockefeller. Nixon wil het nu doen voorkomen, alsof de New Yorkse gouverneur niet de enige was, die met zulke plannen rondliep. Maar dat gelooft vrijwel niemand. Het is in feite ook van weinig belang, want de openlijke strijd tussen Nixon en Rockefeller vermag nauwelijks de houding van de gedelegeerden te be- invloeden. En dat is jammer, omdat het een houding is, die in strijd lijkt met de belangen van de Republikein se partij en naar wij menen van de Verenigde Staten en de rest van de wereld. kers aan met het Casino in Knokke. waar deze week vocalisten uit zes Europese landen elkaar bekampen om de door een groot concern dat dit songfestival organiseertuitge loofde Tweede Europabeker. De meedingende landen zijn West- Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië. België en Nederland. Er wordt een soort competitiesysteem gevolgd, waar bij het niet gaat om de liedjes in de eerste plaats, maar om stem en voor dracht. De liedjes zijn helemaal niet nieuw, van sommige kan zelfs het tegendeel worden gezegd. De landen kunnen winnen, niet de vo calisten individueel. Een ev. prijs geldt dus voor de gehele groep. Behalve de beker is voor de leden van de groep die de eerste prijs wint lk 2.000 uit geloofd en voor die van de groep die de tweede prijs haalt elk 1.000. Dc Vlaamse televisie zendt elke avond deze week de ivedstrijd uit. in Nederland komt alleen de strijd tussen Nederland en Italië op het scherm. De AVRO zal echter don derdagavond tussen 10.05 en 10.50 uur dc uitslag van de kamp via de radio uitzenden. De deelnemende vocalisten zullen ieder drie liedjes zingen in vastgestelde genres. Voor Nederland neemt Rita Reys de jazz voor haar rekening, Willy Alberti hot Italiaanse lied, Corry Brok ken het Franse chanson, Teddy Schol ten het Engelse cabaretliedje en Ton van Duinhoven de musical. De Italiaanse vocalisten zijn Isabella Fedeli, Adriana Vasto, Edda Montanari, Toni Cucchiara en Nuzzo Salonia. De Nederlandse groep zal, behalve Rita Reys, zingen bij het orkest van Henri Seghers, Rita houdt zich natuur lijk bij het trio Pim Jacobs. Bij de Franse groep is ook weer Ja- queline Boyer van de partij, maar zij doet mee buiten mededinging naar de prijzen, men kan haar dus als gaste beschouwen. Een internationale jury (ook uit dc zes landen) van twaalf man zal de wed strijd beoordelen. De AVRO zal de aansluiting met Knokke morgenavond via dc Vlaamse televisie tot stand brengen. Commenta tor daarbij is Paul van Dessel van het NIR. Familiebezoek in muzikale stijl Wanneer u morgen in de vooravond twintig minuten aandacht voor de ra dio kunt hebben, stemt u dan tussen 7 10 en 7.30 uur eens af op Hilversum II. U hoort dan in een NCRV-uitzen- ding hoe de heer A. van Herckenrath een bezoek brengt aan de familie Se venstern. Hij zal daar ontmoeten dc heer Jan Sevenstern, fluitist in het Omroepor kest, zijn dochter Lien die harpiste is en zijn zoons Harry en Wijnand, die resp. als trompettist en trombonist be kendheid genieten. „Zoals de ouden zongen piepen de jongen" heet deze rubriek, waarin al eerder een visite gebracht werd ten huize van Jaap Stotjjn. U zult iets te horen krijgen van de muzikale verbondenheid van de fami lie Sevenstern, niet alleen in een ge sprek maar ook door middel van en kele anecdotes en natuurlijk zal de familie ook samen muziek maken. In deze interessante reeks kunt u ln volgende uitzendingen nog luisteren naar bezoeken, gebracht aan de fami lie van de overleden componist Johan Wagenaar en aan de organist Cor Kee Plet Com meniaar Onbekende Nederlander iinavond Denkt u er aan, dat de televisie van avond om 7 uur begint? Er is dan eerst een Eurovisie-uitzending uit Salzburg Ier gelegenheid van de opening van het Festspielhaus. Om kwart over acht be gint dan het NTS-programma met journaal en weerbericht, waarna een korte tekenfilm. Om 845 begint een film over „een (Spaans) dorp aan het einde van de wereld" en om 855 uur de hoofdfilm „Rare vogels", een Ame rikaanse komedie voor groot en klein. der de titel „Genoeg om samen van te leven". Daarin wordt vertellenderwijs een bezoek gebracht aan het gezin van een onbekende Nederlander" die wat vertelt over zijn werk, zijn liefhebbe rijen, zijn gezin. Vrouw en kinderen komen ook aan het woord en dit niet in een geforceerd gesprek, maar logisch in het verhaal ingevoegd. Het zijn altijd heel gewone gezinnen van gewone, eenvoudige mensen en het programma, geschreven door Tom Pauka en voor de microfoon geregis seerd door Gabri dc Wagt, is volkomen pretentieloos, zonder opvallende effec ten en zonder opsmuk. Dat is juist de kwaliteit van deze uitzendingen. Er worden geen namen genoemd, er wordt niet geprezen of gelaakt, er wordt verteld. Zo hoorden we gisteravond een so ciaal ambtenaar bij de kinderbescher ming vertellen over zijn werk in club huizen, over zijn ideeën over het werk, maar ook over hoe hij zijn vrouw had leren kennen. En zij vertelde hoe zij hem helpt in zijn werk en hoe haar mening erover is en hoe ze met de financiën omspringt. De VARA heeft hiermee o.t. een zui vere vorm gevonden om aandacht te vragen voor het werk en het bestaan van mensen in eigen land. Want eet. uitzending als deze spreekt minster s zoveel aan als het fraai-opgesmukUs programma „Dit is Uw leven". De KRO zendt tussen 8 en 9.55 uur een uitvoering van de opera „De liefde voor de drie sinaasappelen" van Pro kofiev uit, zoals die is gegeven door solisten, koor en orkest van de opera te Ljubljana onder leiding van Bogo Lescovic. Direct daarna speelt Robert Casadesus pianowerken van Debussy. Voor amusement kunt u tussen 8.05 en 9.55 uur terecht in het AVRO-pro- gramma. Eerst drie kwartier vermaak in de Tivoliclub en dan het hoorspel ,,'tWas op een mooie zondagmorgen" van Giles Cooper. Om 9.55 uur begint dan een concert van het Holland Festi val, te geven door het Juilliard Kwar tet, dat composities van Haydn cn We- bern speelt. Programma voor morgen 7 10 Gym 7 20 Grar de vocdingsmarkt republiek gedurende de afgelopen tien jaar is verlopen, blijkt uit een statistiek, welke door het Duitse mi nisterie van economische zaken is uitgegeven. In een voorwoord schrijft minister Er- hard dat de nog te vervullen taak slechts dan succes zal hebben, als men ook in de toekomst straks vasthoudt aan het be proefde principe van de sociale markt economie. In een overzicht over de werkgelegen heid wordt medegedeeld dat het aantal werklozen in West-Duitsland de laatste tien jaar is verminderd van 1,3 miljoen tot 150.000 of van 8.8 tot 0.8 pet. van all# werknemers. Het nationale inkomen steeg in de periode 1950 tot en met 1959 van 74.5 mil jard DM tot 188,6 miljard DM. Het ge middelde inkomen van de arbeiders, be ambten en ambtenaren nam met 91 pet. toe. Dc gemiddelde arbeidsduur is ver minderd van 47.3 uur in maart 1950 tot in februari 1960. Ongeveer 15 miljoen van de 20 miljoen werknemers zijn op het ogenblik reeds minder dan 48 uur per weck in dienst. De werkelijke lonen zijn volgens de statistiek gedurende de laatste tien jaar in West-Dultsland gestegen met onge veer 56 pet. De bewering dat loonsverho gingen teniet worden gedaan door prijs- stijgingen, wordt op deze wijze van alle grond ontbloot, aldus het verslag. Zoals uit de statistiek blijkt heeft de Duitse industriële produktie een interna tionaal hoogtepunt bereikt. De indus triële produktie is sedert 1950 met 130 pet. toegenomen. Proces tegen Eiclunaun pas in maart Het proces tegen de voormalige SS.- kolonel Adolf Eichmann zal niet voor maart van het komende jaar beginnen. De technische voorbereidingen, waar onder schikkingen ten behoeve van 600 tot 700 journalisten, die men voor het verslaan van het proces verwacht, zullen naar vernomen werd. omstreeks 1 maart voltooid zijn. Als op die datum het vooronderzoek niet is afgesloten< is een verder uitstel mogelijk. Drie doden bij explosie in Schotse mijn Als gevolg van een ontploffing die zich gisteravond in een steenkoolmijn bij Cardowan. in de omgeving van Glas gow, heeft voorgedaan, zijn drie mijn werkers om het leven gekomen en zeven ernstig gewond. Het ongeluk deed zich voor op een diepte van 300 meter. Bescherm Uw haar tegen zon en water met -haarcrème liste 15 00 V d Jeugd 16 15 Concert gebouw- erk cn soliste 1b 30 Gram 17 00 Versierde vakantletips 17-50 Regeringsuitz: Emigra- Festival: Harmonie, cn Fanfi VPRO: lil 3n V d Jeugd- VARA 20 00 Ni •05 Metropole-ork 20 40 Een stuk ram 22 2o Act 23 05 Gesprok» 3 0o Gram brood hoorspel 21 3o 22 30 Nws 22 40 Kamern portret 23 20 Moderne 23 55-21.00 Nws Hilversum II. 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 7 00 NV., 7 ;<J Gram 7 :;0 Een woord voor de dag 7 40 Gewilde muz 8 00 Nws 8-15 Radiokrant 8 35 Gram 3 00 V d zieken 9 30 Gram 3 40 V d vrouw 10 '5 Gram 10 30 Morgendienst 11 -00 Gram 12 Oo Vlooi en Diano 12 30 Land- en tulnbouwmeded 12 33 Bachkoor cn -ork 12 37 Alle-Dag-kerkd Hl ,.p p;id loruig 13 20 Lichte r 15-30 19-10 Huif ii". ur. ;0:0 krant 19 50 Lichte muz 20 10 Holland Fes tival I960- Concertgebouwork 21.05 Ruim tevaart: Grensgebied tussen fantasie en werkelijkheid, lezing 21 20 Gram 21 30 Koorzang 215 SStriJkork en harp 22 30 Nws en SOS-ber 22 4 0 Gram 22-43 .V. ndov.,:- denking 23 00 Holland Festival I960 Con certgebouwork en soliste 23 5524 00 Nws. Telcvlsleprogr. NCRV- 17 00 V d kind- NTS: 17 30—17 40 Int Jeugdjourn 20 00 Journ en weeroverz AVRO: 20 20 Sport - panorania 20 50 Volksdansen 21 3022 15 Song-Fesllval Knokke I960 GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP Friederikc (Lehar) Erika KÖth. Rudolf Schock. Koor en Orkest olv. Wilhelm SchUchter, Baltszene (Hellwiesberger). SymiphonJe Orkest van de Belgische Radio olv Franz Andrë; The petite Waltz (Hey- ne). Orkest Guy Lombards; Hora stac cato (Dlnicu). Fred Waring and the Pennsylvanians; Lolly too dumdy idem; Dry bonos, idem; The man with a horn (Jenny) Orkest Steve Allen; Am I that easy to forget? (Belew) Debbie Rey nolds: The blue room (ftodgers). idem; Moonlight becomes you (Van Heuscn), Orkest Erwin Halletz; Sugar blues (Wil liams) Idem; Tall story (Langdon). Bob by Darin; Mack the knife (Weill), Idem; the wind blows (Dunham) Doris Day: Bewitched (Rodgers) Idem; Orchids In the moonlight (Youmans). Orkest Werner MUl.er; Begin the begulne (Porter) Idem; Apamblchas. Los Espanolcs; La Paioma (Yradler) idem; Chdro nr 2 (Campos). Steve Bernard; Carraplcho (Teixelra), idem, Algo que yo no sc (Alguero) Los Indios: Musiqueada Jazmin guype (Mon- gelos) Idem; Cascada (Garcia) idem: Ghana (Wilkins) Mi'.t .'acl:v«a Bag's groove (Jackson), idem

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7