KNOPEN ZONDEK TAL arijó West-Duitsland krijgt een 2e (commercieel) tv-net Ifriesrt] ®agblaö Veel kritiek op beslissing Negenennegentig graven Weer militair in Frankrijk verongelukt ZET DE DEUREN WIJD OPEN 960 5 ADENAUER HAKT KNOOP DOOR CHRISTElllft NATION AAI OAGBLAD Ber-I t.a.v. de la&tsten op: Op hun arbeidsmarkt is veel aanbod, want bet is geen slecht bestaan, als men succes heeft. De publiciteit is voor dat succes van veel belang, en is dat succes er eenmaal, dan zorgt de publiciteit voor bestendiging en vermeerdering van het succes. De grootste artiesten hebben een manager, die op vakkundige wijze de publi citeit bevordert, en de contracten meer winstgevend maakt. Alles is daarbjj belangrijk. Het uiterlijk en de kleding doen er héél veel toe. Een onvergeeflijke fout is het, een haardos te hebben, zoals een gewone burger heeft. Het is beter, dat er een begin van een paarde- staart zichtbaar wordt. U hebt er stellig wel eens zo iemand gezien. Verder zijn liet vlinderdasjc en het excentrieke jasje van betekenis. En vergeet vooral de nai broekspijpen niet, waarin de benen ritmi moeten schokken, als er een nummer v de televisie wordt gegeven. De televisii de kans voor de artiest. Als lijj het in het humoristische genre zoekt, dan wel sentimenteel probeert te zijn zijn repertoire is zeer beperkt. Het is vreem< aan wat onder het volk leeft. Het is imitalh van wat in Soho of aan de Broadway wordt gegeven, en dat is ook weer imitatie. En imitatie van imitatie is pet. HET QÖ VADERLAND naamloze vennootschap in welker handen de verzorging van het tweede Westduitse televisie-programma zal orden gelegd. Ondertekenaars van de oprichtingsacte waren namens de Westduitse regering bondskanselier dr Adenauer en namens de deelstaten de minister van justitie Fritz Schaffer die daarmede slechts optrad als „be heerder" der „Lander"-belangen. De Westduitse deelstaten, die de hui dige tv. leiden, hebben geweigerd om de oprichtingsacte te ondertekenen. Zij zullen later echter nog door separate handtekeningen tot de vennootschap kunnen toetreden. Het was n.l. de be doeling. dat „Deutschland Fernsehen G.m.b.H." het gemeenschappelijke be- worden van de federatie en de deelstaten, die respectievelijk 51 en 49 procent der aandelen zouden krijgen. De programma's der vennootschap die haar zetel in Keulen zal krijgen zullen gedeeltelijk uit kijkgelden en voor de rest uit reclame-t.v. worden gefinan- ceerd. Voor laatstgenoemd deel van het 2e programma zal de vennootschap li centies verlenen aan daartoe reeds op gerichte bedrijven, waarvan de grootste en kapitaalkrachtigste de N.V. Freies Fernsehen in Frankfurt-am-Main olgende opmerk Ingei He overigens zeer de vraag of met handhaving van het bestaande zuilenstelsel, de commerciële televisie do oplossing van de moeilijkheden kan brengen. Kan men van commerciële televisie verwachten, dat zij datgene aan cultuur en geestelijke ming zal bieden, wat de huidige om: verenigingen weigeren te verstrekken? Het moet do C.H. een doorn in het oog zyn, dat de N.C.R.V. goeddeels beheerst wordt door de A.R., maar meent zij werkelyk, dat een commerciële televisie veel invloed zal toekennen aan de C.H. en de met kerkelijk verwanten? Eenzelfde vraag men stellen ten aanzien van de A.V.R.O. en dc vele liberalen, dio wel lid zijn, althans hun programmablad hebben, maar moeten constateren, dat hun wereldbeschou wing in de ncutralistische organisatie niet aan bod komt. Rijnland-Palts heeft gezegd dat het vol komen onverklaarbaar is dat de bonds regering besloten heeft de stichtingsak te te ondertekenen. De regeringen van dc deelstaten zul len te zijner tijd stelling nemen tegen „deze merkwaardige akte", aldus de woordvoerder. De sociaal-democraten die in de bondsrepubliek in de oppositie zijn, hebben gezegd dat de ondertekening van de overeenkomst definitief aan- toont dat bondskanselier Adenauer het „Deutschland Fernsehen G.mTb.H.", tweede televisieprogramma in handen een naamloze yennootschan in welker 8C° De Westduitse minister van binnen landse zaken. Schroder, heeft op een persconferentie gezegd dat men ln de overeenkomst geen regeringsultimatum de deelstaten moet zien. gering in Bonn motiveert met de standigheid, dat de tijd zeer dringt, neer men zoals de plannen luiden nog op 1 januari a.s. met de uitzen ding van een 2e t.v.-programma wil be ginnen. Het nogal dictatoriale optreden van dr Adenauer heeft in de deelsta ten, ook in die welke door C.D.U.-par- tijvrienden worden geregeerd, heftige kritiek uitgelokt. De deelstaten hadden hun toestem ming tot de stichting der N.V. „Deutsch- land-Fernsehen" afhankelijk gemaakt van een toezegging door de bondskanse lier, dat een eventueel nog later te or ganiseren derde t.v.-programma uitslui tend en alleen onder de competentie van de deelstaten zou vallen Dr Adenauer heeft deze garantie niet willen geven en inplaats daarvan de deelstaten voor een voldongen feit gesteld. KRITIEK Commerciële ondernemingen zullen in het 2e t.v.-net 10 pet.' van de zendtijd mogen gebruiken voor advertenties, maar zij zullen niets te zeggen heb ben over de programma's. De controle op de programma's zal in handen liggen van een directeur die ge kozen zal worden door een uit 15 leden bestaande raad van commissarissen. Deze raad zal als volgt samengesteld zijn: 5 leden te benoemen door de fede rale regering, 5 leden tebenoemen door de staten, waarbij katholieken, prote stanten en joden vertegenwoordigd zul len zijn, benevens de federale vakbon den en de industriële ondernemingen De regerigen van de Westduitse deelstaten hebben zich verrast en ver stoord getoond over de oprichting van Duitslands commerciële televisie. Een woordvoerder van de regering van „EET SMAKELIJK" „PROOST". (Maar w*t moet je zeggen, als je samen in de (geurige wolken van een heerlijke sigaar bent? |f,GENlET 'M" Ook al zegt U het niet, U doet het direct-al bij 'tie eerste trekken aan een Karei 1 ELEGANT, ale vernieuwde, verjongde, geperfektioneerde tolknak, met de bij kenners zo geliefde naam. (Deelt U nog eens rond uit dat fraaie kistje. U <kW. I 352) Toen de archeoloog Bingham in 1911 in het Urumbamba-gebied op zoek was naar de ruïnes van de oude Inca-beschaving, leidde zijn Indiaanse gids hem naar de top van een bijzon der steil en ontoegankelijk rots plateau. Daar deed Bingham de ont dekking van zijn leven, want hier ontwaarde hij de ruïnes van Macchu Picchu, de oudstbekende hoofdstad van de Inca's, overwoekerd door de vegetatie van eeuwen. Omstreeks het jaar 800 leefde hier, aan de Braziliaanse zijde van het machtige Andesgebergte. de Inca- stam, die op deze ongenaakbare rots zijn granieten hoofdstad bouwde. Met grote nauwkeurigheid werden de rotsblokken uit het gebergte gehakt, daarna opgestapeld en zonder cement bijeengevoegd. Hier bouwden zü hun ommuurde vesting, waarbinnen zich de paleizen, tempels en woonhuizen verhie ven. En met een zó grote nauwkeurigheid tastten zü uc geweldige rotsblokken op elkaar, dat zelfs nu nog bü verschillende intact gebleven bouwwerken geen mes tus sen de voegen kan worden gewrongen. Het altaar in de Grote Zonnetem pel bestaat uit één blok graniet en weegt omstreeks 100.000 kg. Hoe kregen zü dergelüke massale blokken langs de stelle wanden naar boven, en hoe werden deze op hun plaats gevlüd? We weten het niet. Maar zéker is, dat geen vesting zo'n ma gische en veilige aanblik moet hebben geboden als het grimmige Macchu Picchu. de rotsstad, 700 m steil oprü- zend uit de Urumbamba-kloof en in de rug gedekt door de 3000 m hoge rotskammen van de Andes. De Inca's woonden hier tot om streeks 1020, maakten van hieruit TOCH IS HET ZO! hun eerste veroveringen en trokken toen naar de Peruaanse zijde van het Andesgebergte, waar zü Cuzco sticht ten, het middelpunt van hun gewel dige rük dat het tegenwoordige Bolivia, Ecuador, Peru en geweldige stukken van Columbia, Chili en Ar gentinië omvatte, maar dat door de gouddorst van de blanken in 1532 in een handomdraai werd vernietigd. Gedurende de vijfhonderd jaar dat het Inca-rijk zich ontwikkelde en uitbreidde, bleef Macchu Picchu, dat in het jaar 1020 verlaten werd, in de herinnering van de priesterkaste be waard als een veilig toevluchtsoord in tüdcn van gevaar. En hierheen zün dan ook de 100 Inca-priesteressen ge vlucht, toen zü in handen dreigden te te Spaanse horden. Over steile rotsen zyn zij geklauterd en langs duizeling wekkende afgron den hebben zü zich gespoed om uit handen van de wre de blanken te blüven. En tenslotte hebben zü een veilig toevluchtsoord gevonden in de sedert 500 jaren ver laten hoofdstad Macchu Ficchu, waar zü hun jonge levens in de stille ver latenheid hebben gerekt tot de dood hen riep. Want bü de Centrale Tem pel in deze stad zün 99 graven ge vonden. Het ontbrekende graf moet hebben toebehoord aan de langst levende, die echter niemand had om haar lichaam aan de aeilige aarde toe te vertrouwen. Vandaar het getal 99. Deze wiskundige uiteenrafeling van de geschiedenis brengt ons in herin nering, dat volgens vroegere definities cirkels met hoeken gesierd konden Daarover een volgende keer. In La Courtine is opnieuw een auto-ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan een Nederlandse sol daat. De 19-jarige dienstplichtige soldaat G. Th. P. van der Vaart, die woon achtig was in Vinkeveen, werd zon dagmiddag na een ongeluk, dat hem dichtbij La Courtine in het plaats je Tarnac als bestuurder van een één-tonner overkwam met ernstige buikwonden in het ziekenhuis van Gratadout opgenomen. Aanvankelijk liet het zich niet aanzien dat hij in levensgevaar was. Hij is echter gis teren in de loop van de ochtend over leden. De soldaat, afkomstig uit de leger plaats Harderwijk waar hij was inge deeld bij het 41ste verbindingsbataljon, moest op de weg ver naar rechts uit wijken toen een tegenligger, een Franse personenauto te veel uithaalde. Hij schoot van de weg en sloeg om. Het stoffelijk overschot van de zon- ïg in La Courtine bij een auto-ongeval verongelukte Nederlandse dienstplichti ge soldaat J. J. Monkel uit Bloemendaal, zal vandaag per vliegtuig naar Neder land worden overgebracht. Van Soesterberg is deze morgen als extra vlucht een Dakota van Martin's air charter naar het Franse vliegveld Clermont-Ferrand in de nabijheid van La Courtine vertrokken. Vanavond wordt de Dakota met het stoffelijk overschot op Soesterberg terugverwacht. Joop Z. blijft in arrest De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft vandaag de voorlopige gevangenhouding voor de tijd van der tig dagen bevolen van de Amstelveense drukker-publicist J. Z. die op 61 juli jl. werd gearresteerd in verband met zijn aandeel in het drukken van valse iden titeitsbewijzen voor de Algerijnse opstan delingen. Deze oud-verzetsman, die o.m. be kendheid heeft verworven als secretaris van de zgn. commissie-Oberlander, heeft tegenover de justitie toegegeven dat hij zijn drukkerij beschikbaar heeft gesteld voor het drukken van zgn. Cartes Natio- nales d'indentité voor de Algerijnse op standelingen in Frankrijk. Hij acht zich evenwel niet schuldig aan de tenlaste gelegde valsheid in geschrifte. Het onderzoek in deze zaak, die los staat van de valse muntersaffaire, wordt voortgezet onder leiding van de officier van justitie, mr. H. A. van Re- Minister Zijlstra naar Suriname Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, nog dit jaar een bezoek te brengen aan Suriname. Het juiste tijdstip van het bezoek staat nog niet vast. De reis van de minister zou verband houden met de financiering der uitbrei ding van de polders der „stichting ma chinale landbouw" te Wageningen in Suriname. Omgekomen piloot via Schiphol naar Amerika Tegen vier uur gistermiddag is het stoffelijk overschot van de 39-jarige Willard G. Palm, gezagvoerder van de boven de Barentszec neergeschoten RB-47 fotoverkenningsmachine, met een extra KLM-toestel uit Moskou op Schiphol aangekomen. De eenvoudige zwarte hou ten kist werd tijdens een korte plechtig heid op het platform van Schiphol uit het KLM-toestel geladen en op een zgn. laadplatform naar de gereedstaande Dakota van de Amerikaanse luchtmacht gereden. Voordat de baar door personeel van de afdeling vliegtuigafhandeling der KLM uit de KLM-machine werd getild, werd deze bedekt met de Amerikaanse vlag. Zes officieren van de Amerikaanse luchtmacht, die tijdens dit korte vervoer van de ene naar de andere machine als slippendragers fungeerden, salueerden stram toen de baar op het laadplatform langzaam daalde. Vervolgens marcheer den zij naast het rijdende platform naar de Dakota. Bij de plechtigheid waren onder meer aanwezig kolonel Hamblin, luchtvaart attaché van de Amerikaanse ambassade in Den Haag en voorts een aantal hoge officieren die van het Amerikaanse hoofdkwartier uit Wiesbaden speciaal naar Schiphol waren gevlogen. Onder hen bevond zich majoor Robert B. Johnson. De vlucht van Moskou naar Schiphol werd meegemaakt door majoor John Mccan van de Amerikaanse ambassade in Moskou. Deze deelde mede dat Rus sische ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken hem het stoffelük overschot in de baar op het vliegveld van Moskou officieel hadden overgedra gen. Aldaar had een Amerikaanse leger aalmoezenier een korte dienst gehouden. Eugene Gifford Grace, cie in 1957 aftrad als president-directeur van Beth lehem Steel, is maandag in de ouderdom van 83 jaar overleden. lllltKi VAN LINKS NAAR RECHTS: Een hoed a double usage van Jean Barth: op de zwart zijden cloche met fluweel gegarneerd past een slappe muts, die er dus ook afgenomen kan worden. Twee hoeden voor één geld! Georgette de Treze maakte dit luxe gevalletje van gedrapeerde tule met een toefje nerz op de kruin. Zachte koningsblauwe mclusinc was het materiaal voor dit eenvoudige maar charmante model van Marie-Christine. Alleen een satijnen 6trikjc, met een broche bevestigd, garneert deze hoed van diepgroene pluche, ontworpen door Jane Blanchot-Mac Olivier. Voor iedere vrouw een muts naar haar smaak (Van onze moderedactrice) JE modekoorts heeft Parijs te pakken. In een onafzien bare reeks worden er shows ge houden door grote en kleine huizen. De spits is afgebeten door de modisten, de ontwerpers van hoeden. Maar ditmaal is er iets anders te bespeuren, er zijn niet alleen hoeden, maar ook mutsen. Onnoemelijk veel mut sen, gezellige, luxueuse, kleuri ge, bescheiden, voyante naar ieders smaak en ieders gezicht. Van de hoeden wint het cloche model het, maar ook daar zijn variaties in. Er zijn modellen die tot in de hals vallen en van voren net een centimeter haar vrij laten. Er zijn er die een vervaarlijke hoge bol hebben welke wat naar ach teren helt en wel iets heeft van een grote stijve koker. Anderen zijn gedrapeerd in verdiepingen, sems eindigend in een venijnige punt of ze zijn rond en stomp. De randen liggen pal tegen het gezicht aan, lijken soms een tame lijk dikke hourrelet of ontbreken geheel, vooral van achteren. Toch zijn er natuurlijk ook cloches met normale bollen en even rond ge bogen randen. Ze doen wat nuchter aan na de orgie van geplooide, rondgedraaide en drie verdiepingen hoge cloches. Er is dus keus te over. Eigen lijk zijn de kleuren het aardigst van deze modellen. De meesten toch zijn in twee fel met elkaar kontrasterende tinten, iets waar de modisten vaak een verrassend effect mee weten te bereiken. Prachtig donker paars fluweel met licht rood bijv. of paars met groen. Drie schakeringen rood vindt men in veel collecties terug. En combinaties van zwart en wit natuurlijk ook, zowel van nertz als van dikke draden breiwol. Wat de cloches betreft, lijkt het nieuwste van het nieuwste wel de cloche uit de jaren 1925—1930. Van deze hoeden is de bol veel kleiner en het randje staat even af, een kokarde van mink maakt de garnering uit. Als twee druppels water lijkt deze cloche 1960 op die welke de Dolly Sisters in 1925 droegen. Die indruk wordt nog ver sterkt doordat de mannequins het haar precies gekapt hebben zoals toen mode was, dus met een lok haar over de oren naar voren ge legd en in een scherpe punt op de wang eindigend. MUTSEN EN TURBANS Gelukkig krijgen we ook nog wat anders voorgezet en wel turbans en mutsen. Wel een be wijs is dat de modisten er zich rekenschap van geven dat de vrouwen geen zware of lastig zittende hoofddeksels meer willen dragen en aan soepele modellen de voorkeur geven. De mutsen lopen allen in een punt toe maar zijn eerder klein dan groot. De turbans gaan van zeer hoog en op een ingewikkelde manier gedrapeerd, naar een model waarin slechts enkele plooien zijn gelegd. Dit model is soms gecom bineerd met ccn cloche, zodat men twee hoeden voor een geld heeft, tenzij de prijs naar twee hoeden berekend is. Men kan de cloche afzetten en houdt dan de turban over. Ook zijn er hoeden die aan twee kanten gedragen kunnen worden. Het is Svend in het Huis Heim die dit model uitgevonden heeft. Hij nam daar een cloche voor met een grote naar boven omgeslagen rand. Als materiaal jersey en veertjes, melusine en vilt of twee soorten leer. Alles bij elkaar gerekend zijn er zeker evenveel draagbare hoeden als excentrieke. Aardiger dan het clochemodel, dat heel beslist niet algemeen zal worden, zijn de mut sen. De keuze in die modellen is zo groot dat alle vrouwen er ge makkelijk een kunnen vinden die haar staat. Voor cocktail- en avond- hoeden blijven tule en kant mode. De modisten hebben daarin mate- riaal gevonden dat zich bijzonder goed leent voor geklede hoeden. We LINKS: Kleine groene hoed met nauwelijks aangegeven rand en gesierd met een heel lichtgroene roos. Een ontwerp van Pierre Cardin, geïnspireerd op de ge ëmancipeerde mode uit de jaren 1925—1930. RECHTSGoudglanzende 6tijve tule en kunstig in bladmotieven gelegde zwarte struisveren zijn het materiaal van dit hoedje ont worpen door Jean Patou. Portefeuille-lijn tekent de nieuwe mode (Van onze moderedactrice PARIJS, dinsdagochtend JAQUES GRIFFE heeft ditmaal de eerste show in het Parijse mode- circus, dat deze week draait, gegeven. Zoals gewoonlijk zijn de mantels van dit huis bijzonder mooi. Dit keer heeft hij er dikwijls stof voor genomen, die aan beide kanten gedragen kan worden. Hij gebruikt daarbij sterkcontrasterende kleuren, bijvoorbeeld helrood en helgroen. Deze mantels zijn afgezet met een randje bont, hebben wijde vleermuismouwen en een schouderstuk dat diep in de rug in een punt eindigt. De kraagloze tailleurs hebben zeer korte jasjes, die van voren een weinig aangesloten zitten en sluiten met tweemaal twee knopen. Ze worden op rechte rokken gedragen, die zo 44 tot 46 cm van de grond blüven, dus even over de knie reiken. Aan knopen wordt in de komende mode zeer veel aandacht besteed. Ze zyn groot of zeer groot en altüd in de kleur van mantel, japon of tailleur. Her ziin eenvoudige klassieke kno pen, die bovendien niet zomaar ais garnering gebruikt zün maar werke- lük een functie vervallen. Vele japon nen en ook mantels hebben een porte- feuillevorm en daarbü komen natuur- lük knopen tc pas. Dat geldt zowel voor de voorzüde als voor de rugzüde van de modellen. Opmerkelük zijn ook de blouses, die net boven de heup wüd uithollen boven een strakke band. De japonnen hebben een vrü hoge strakke halsultsnüding of een kleine bootvormlge draperie rond de hals. De geklede modellen hebben dikwüis een lange sjaal, die op een schouder is vastgehecht, en met de minste be weging achter de draagster aan- fladdert. EEN HOES i tussen de jaren twintig t JAQUES GRIFFE Mantels: aan twee zijden draagbaar, vleermuismouwen. Tailleurs: korte manteltjes, rechte rokken. Japonnen: portefeuille lijn, veel knopen, die werkelijk een functie hebben. Verder de ..avondhoes". Kleuren: zwart, paars, groen, maar vooral wit. RAPHAEL LOPEZ Tailleurs: Geraffineerde coupelijnen en incrustaties. Stoffen: Shetlands, mohairs, ottoman, fluweel en veel ge mengde stoffen. Knopen: heel groot en van velerlei materiaal. JEAN PATOU Tailleurs: korte manteltjes met a-symmetrische sluiting. Mantels: driekwart mantels hebben dikwijls een lang voorpand, dat tot de zoom van de japon reikt. Japonnen: steeds de porte- feuillelijn. Kleuren: roze, safraangeel groen, wit, grijs en zwart. zien dergelijke hoedjes zowel in hel zwart als in zandkleur of heel licht beige. De modellen zijn iets groteT dan deze zomer omdat ze meer ge plooid en gedrapeerd zijn. Alles bij elkaar genomen, veel goeds, vooral in de fluwelen hoeden. Het modenieuwtje, waar Griffe bü- zonder veel plezier in scheen te heb ben is de „avondhoes", die hoes dan letterlijk bedoeld, zoals onze zuinige grootmoeders boezen over de mooie stoelen deden. Over een nauwsluitende gedecolle teerde Japon brengt hü zo'n hoes, een rechtvallende mousseline hemd in de kleur van de japon. Van de buste af is het hemd aan een züde opengeknipt en dus valt bet heel losjes en vlinder achtig uit. Een enkele keer was de hoes afgezet met kraaltjes, zodat het overkleed wat zwaar viel. Weer net als bü som mige hoedjes een onmiskenbare nei. ging oin ons terug_ te dertig. Een mode overigens, die na die! jaren nooit anders dan hoon gekregen heeft. Veel aardiger waren dan ook; de kanten feestjaponncn met wQde; klokkende rokken en een hals, afgezet met een elegante 6atünen draperie, i Overigens wordt het wel duidelük,! dat de couturiers het steeds meer; zoeken in de toepassing van mooie en byzondere stoffen en minder in over tollige garneringen. In deze collectie zagen we veel zwart, verder veel paars, groen en ook veel wit. Voor dit laatste schijnen trouwens alle coutu riers een voorliefde te hebben. RAPHAEL LOPEZ De mcester-kleermaker Raphael Lopez gaf de tweede show en toonde daarbü weer *ün grote kunst: het maken van tailleurs. Deze zün zo vol maakt, dat zün japonnen altüd teleurstelling worden. De tailleurs hebben een heel aparte stijl, die nauwelijks door de confectie kan worden overgenomen. Geraffineerde coupenaden. füne incmsterlngen geven de pakjes bü- zondere elegance. Over bet algemeen wordt het figuur aan de voorzyde licht aangegeven en valt de rug iets wyder. De redingotes vallen bij hem werkelyk recht. Ook hier weer toepassing van grote knopen. Wat de kleuren betreft kunnen wel op een ware regenboog rekenen voor de winter. Ook die tinten, welke andere jaren voor zonniger dagen ge- rose, helgroen zachtgroen en heel veel wit Dit Is wel merkwaardig want de stoffenfabrikanten hebben ln hun nieuwste collecties allemaal echte herfsttinten getoond. Ook zagen we nog geen ruiten, die juist in de stofffencoliecties de boven toon voerden De stoffen in de collec ties der couturiers zün een studie waard. Vele wollen shetlands, veel mohairs, ottoman, fluweel, alpacca en dan alle mogeiüke mengsels ervan, zodat het büna niet meer mogelijk is het materiaal precies te definiëren. De knopen zün van heel verschillend materiaal: soms overtrokken met de stof van mantel of japon, dan weer van hertshoorn, van hout of metaal. Soms zijn ze zo groot als een schotel tje en sluit de mantel met een knoop, die vlak onder de hals is aangebracht. JEAN PATOU Patou dee^ heel royaal met bont. Telkens zweefde weer een mannequin langs in een kostelüke en kostbare nertsjas gehuld, terwül nerts ais gar nering wel het enige gebruikte bont leek. Naast wyde mantels van de nor male lengte, toonde Patou ook drie. kwart mantels, waarvan het voorpand echter doorllept ot de zoom van de japon. Veel mantels hadden de dub bele portefeuillevorm, dus gingen zo wel van voren als van achteren open. Helemaal onpraktisch is dat niet voor haar, die veel in dc anto zitten. Andere mantels vielen recht van voren open en moeten dus met de hand dicht gehouden worden. Bü de tailleurs die ook alweer korte manteltjes hebben, viel de a-symme trische sluiting op. De jasjes hebben een sjaalkraag, waarbü de rechter helft ver over de linker wordt ge slagen om dan bü de zijnaad te slui ten. Ook hier waren die wonderlüke jasjes, met het voorpand tot de rok- zoom doorlopend. Soms zelfs met franje afgezet In de lün der japonnen was conse quent de portefeuillelijn volgehouden, zowel voor de wandeljapon als voor het middagtoilet of het lange avond kleed. Ook Patou heeft frisse kleuren ge kozen: roze, saffraangeel, verschillen, de nuances groen veel wit en wat grlis en zwart. Tot zover dan de opening van de modeweek. Morgen komen Cardin, Balmain cn Laroche aan de beurt. Fluoridering van drinkwater op verzoek mogelijk (Van onze parlementsredactie) Binnenkort zal in het Staatsblad een zg. Waterleidingsbesluit verschij nen dat de mogelijkheid opent flnoor aan drinkwater toe te voegen tenein de daardooi tandbederf tegen te gaan. De fluoridering kan geschieden op verzoek van de eigenaar van een waterleidingbedrijf en de minister van sociale zaken en volksgezondheid zal telkens wanneer hem zo'n ver zoek bereikt daaraan zijn goedkeu ring voorzien van de nodige waar borgen verlenen. Minister Van Rooy (soc. zaken) heeft dit megedeeld in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Kamer lid Van Lienden (soc.). De bewinds man zegt zich volledig te kunnen stel len achter de conclusies van het rap port van de Gezondheidsraad over de cariespreventie door fluoridering van de Gezondheidsraad is de minister van oordeel dat het stimuleren van fluoridering zich voorlopig kan beper ken tot 'net geven van de juiste voor lichting Met rte uitvoering van de daar toe geëigende maatregelen is intussen reeds een begin gemaakt. Dirigent Deflauw overleden Op 74-jarige leeftijd Is in Indiana, V.S., overleden Disrc Defauw, een in Gent geboren dirigent, die vele orkes ten in de gehele wereld heef* geleid. Defauw heeft het Belgisch* nationale orkest opgericht en dat 25 jaar geleid, nadat hij op 21-jarige leeftijd ervaring had opgedaan bij het Londcns Symfo nie Orkest. In 1958 keerde Defauw naar België te rug op uitnodiging van de regering voor een optreden als gastdirlgent met het orkest, dat hij had opgericht. Defauw heeft o.a het Berlijns en Lon- dens Filharmonisch Orkest geleid, ver schillende orkesten in Moskou, Lenin grad, Rome, Wenen, Boedapest en Ma drid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5