Vlasveld krijgt aan de Rooseveltstraat zijn servicestation niét Bevrijdingskerk in Leiden (Zuid-West) misschien nog dit jaar klaar garage vlasveld Leidse kantonrechter had weer een dag vol verkeersfouten NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 26 JULI 1960 Agenda voor Leiden Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte. Oegstgeest, Gemeentehuis, uur: Raadsvergadering. Donderdag Speeltuin Morskwartier, 10 uur: Je vakantie^bezigheden; 2.30 uur: L.F C rein, idem voor Zuidwest. Vrijdag "Werninks Beton Mij-, 11 uur: Inge bruikneming nieuwe hal. Leidse Hout, 2 uur: Concours Hippiqui Speeltuin Zuiderkwartier, 10 uur: Jeugd- vakantie-bezigheden; Speeltuin Ooster kwartier, 2.30 uur: idem. Leiderdorp, Herv. kerk, 3 uur: Orgelfondsconcert m.m.v. Han Boeleé, or gel en Rie Grims-Strootman, sopraan, Ca roline van Dorp-van Heyningen, so praan, Dick Kniters, tenor, Rudi Roest, fluit, Nico Verhoeven, viool en Arie Plomp, orgel. Apotheken Film Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Het konink rijk der humor (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Teenager- edhlagerparade (alle leeftijden). Studio (2-30, 7 en 9-15 uur); Een les in liefde (18 jaar). Casino (2^0. 7 en 915 uur): De Vikings (14 jaar); 2.30 uur: Sissi. de jonge keize rin (a.l.); donderdag: De hel der ver lorenen (14 jaar). R.ex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Met de drie Stooges de lucht in (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9-15 uur); Mag ik een lift van u? (alle leeftijden). Tentoonstellingen Lakenhal, tekeningen uit de collectie Welcker (tot 27 juli). Hortus Botanicus, tentoonstelling Ned. beeldhouwkunst (tot 11 augustus). Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: expositie over Ruanda Urundd, (dagelijks geopend van 10 tot 5 uur). Lakenhal, Jan van Goyen (tot 27 jul1" Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen, Steenstraat la: Herinneringen aan Willem Einthoven (tot 31 juli); Musea, Instituten, leeszalen e.d. Lang debat in Leidse raad Overweg aan Leider shade kan nieuwe brug naar Jan van Goyenkade tot gevolg hebben HET BEROEPSCHRIFT van de heer H. Vlasveld met betrekking tot de bouw van een garage met twee bovenwoningen aan de Roosevelt straat, in het zuid-westen van de stad, is in de gistermiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad verworpen. Er is lang over gepraat en er was even een tendens om de „straf" voor de ondeugendheid van de heer Vlasveld niet zo zwaar te laten zijn, maar de uiteenzetting van de wethou der van openbare werken, de heer Jongeleen, overtuigde de raad ten slotte geheel van het gelijk van het college. Vlasveld heeft de gemeente grond gevraagd voor een garage-zonder meer, dus niet voor een benzinestation. Het ontwerp werd goedgekeurd, maar tijdens de bouw werd 't zonder toestemming van de gemeente gewij zigd voor de plaatsing van enkele pompen. De toegangsdeuren werden daarvoor twee meter naar achteren geplaatst, want op het trottoir mochten de pompen niet. B. en W. weigerden goedkeuring op grond van stedebouw- kundige motieven, zo deelde de wethouder mee. Ten aanzien van de plaat sing van benzinepompen langs de openbare weg streeft het college uitdruk kelijk naar beperking. er aan, dat de bouwverordening en d« politieverordening door de raad zijn vast gesteld en dat B. en W. tot taak hebben zich daaraan te houden. straat zou wellicht op een andere pl kunnen worden gebruikt. Wethouder Jongeleen bleek hier esthetische overwegingen niet veel Het college zal erover praten. Overweg v.v.v. lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. 01 zaterdag tot 1 uur Aoademisoh-Historisch museum Rapen burg 72. elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Legermuseum Generaal Hoefer". Pi Mm - gg 1 10- -' J eugdfoiblitheek leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maand dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 en vrijdag (speciaal voor de grot* jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Pilgrimfathers-huisje. Boisotkade 2, elke 1 half 10 tot 12 en v elke dag algemene studiezaal en afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Pieterskerkhof 6, juridisch elke dag te bezichtigen van 2 tot 5 uur en biblio«fceek Breo- 1 7 tot 9 1 1 tot 5.30 5.30 en van 7 tot 9 Ondeugend Mr. dr. Van de Poel (k.v.p.) gaf toe, dat uit formeel oogpunt weinig op de lezing B- en W. valt aan te merken. Maai door de mededeling van de zijde van eer ambtenaar kwam Vlasveld in de overtui ging te verkeren, dat de vergunning vooi deze niet-onbelangrijke verandering uit eindelijk wel zou worden verleend. De heer Van de Poel vroeg, hoe ver de be voegdheid van het gemeentebestuur strekt het plaatsen van een benzinepomp op niet-openbaar terrein te verhinderen. De heer Zitman (v.v.d.) erkende de ondeugendheid van de heer Vlasveld. Hij had het ontwerp op deze wijze niet mogen wijzigen en had de pomp niet mogen plaatsen. Maar is de „straf' die Vlasveld door de aanneming van het voorstel -. en W. zou worden opgelegd, niet erg De heer Van Iterson (prot-chr.) stateerde, dat door een zekere uitlating een ambtenaar klaarblijkelijk be paalde verwachtingen bij de heer Vlas veld zijn gewekt, op grond waarvan hij tot uitvoering van de wijziging meende te kunnen overgaan. Hij drong erop aan. dat op dit punt in het vervolg wat meer voorzichtigheid in acht wordt genomen. Twee plaatsen Wethouder Jongeleen (p.v-d-a-) deelde de raad mede, dat de twee betrokken ambtenaren categorisch hebben ontkend, zich in de gewraakte geest te hebben uit gelaten. De politieverordening laat het (anken van benzine aan de openbare niet toe, tenzU de pomp geplaatst is met toestemming van het gemeentebestuur. Het college heeft cr begrip voor, dat de lieer Vlasveld door deze gang van zaken in een moeilijkheid komt te verkeren, maar hoe kan de raad anders handelen dan B. en W- nu voorstellen, als h(j weet, dat nog meer aanvragen z(jn afgewezen. Er is nu eenmaal een planning op dit punt Zo zijn in Zuid-West twee plaatsen aan gewezen voor de verkoop van benzine. Het college blijft bezwaar maken tegen de handelwijze van de heer Vlasveld. Hij was bijna klaar met de uitvoering van zijn plan toen hij met de veranderingen officieel op de proppen kwam. Wie hier de fout heeft gemaakt, moet ook maar de financiële consequenties ervan dragen. De burgemeester herinnerde de raad Dit is de omstreden garage aan de Rooseveltstraat. De heer Vlasveld heeft de deuren twee meter naar achteren laten plaat sen om ruimte te krijgen voor zijn benzinepomp, die niet op het trottoir mag. Maar de gemeente gaat met die oplossing niet ak koord. De bouwverordening en de politieverordening zijn over treden. En dus moeten de deu ren weer naar de gewone rooi lijn. Vlasveld heeft om grond voor een garage gevraagd en niet voor een servicestation, zegt de gemeente. Men zie het verslag vare het debat in de ver gadering van de gemeenteraad. Foto N. van der Horst. In strijd met aanvraag Nog eens hield de heer Van Iterson het college voor, dat ambtenaren toch vooral geen verwachtingen moeten wekken. De heer De Kier (prot.-chr.) onder kende het eigen risico, dat voor de heer Vlasveld in deze zaak zit. Maar als iemand bouwt, doet hij dat onder toezicht Bouw- en Woningtoezicht. Hoe is het dan mogelijk, zo vroeg de heer De Kier B- W., dat Vlasveld dit werk heeft kunnen afmaken? B. en W. hebben toch door de bouwverordening de bevoegdheid het werk te doen stoppen. In tweede instantie voerde ook de heer Van Weizen (c.p.n.) het woord. Welke krachten zijn hier aan het werk geweest om de verwachting te wekken, dat uit eindelijk de vergunning toch wel zou worden verleend?, zo vroeg hij. De heer Piena (p.v.d.a.) stelde, dat Vlasveld grond heeft gevraagd voor een gelegenheid tot stalling van zijn eigen auto's. Ook hij meende, dat ambtenaren zich dienen te onthouden van zulke uit latingen, ook al zijn deze niet als een positieve 'toezegging uit te leggen. Spelregels Wethouder Jongeleen ging in de tweede ronde nog uitvoeriger op de merites van de zaak in. B. en W. hebben de vergun ning geweigerd op stedebouwkundige ar gumenten. Met betrekking tot de bevoegd heid tot stopzetting van de bouw ver klaarde de wethouder, dat het co'lege moeilijk iets kan tegenhouden, waarvan het niet eens op de hoogte is- Vlasveld heeft inderdaad Bouw- en Woningtoezicht geraadpleegd over de wijziging van het project. Er is hem uitdrukkelijk te ken- gegeven, dat het achteruit zetten van de deuren geheel voor eigen risico zou m zolang het collage van B en W nog geen beslissing had genomen. De wethouder noemde een aantal ge vallen op, waarbij B- en W. een vergun ning hebben geweigerd. Dit niet alleen uit stedebouwkundige en esthetische over wegingen, maar ook om de handeldrij vende middenstand tegen zichzelf te be schermen. Vlasveld heeft een gelegenheid 3or zijn lesauto's aangevraagd. Meer iet. Het college streeft consequent beperking in deze. Zuid-West krijgt ben zinepompen op de hoek van de Roosevelt- staat en de Vyf-meilaan (bij de Hoflaan.) in de Fortuinwijk. „De ingezetenen onze stad zijn ons allemaal even lief ir zjj en wü zullen ons aan de spel regels moeten houden". Zo besloot de ■ethouder. Toen had niemand meer Iets te zeggen Noodscliool Aan de Sumatxastraat komt een houten noodschool. De heer Hagens vroeg, of de houten openbare school aan de Storm Buysingstraat, tot welker opheffing d< raad gistermiddag besloot, niet naar he noorden van de stad kan worden over gebracht- Wethouder Drijber. die wethouder Van Schaik verving, antwoordde, dat het col lege met de suggestie van de heer Hagens wel rekening wil houden, maar dat de school aan de Sumatrastraat binnen de kortst mogelijke tijd moet worden ge bouwd om in oktober te kunnen gaan draaien. De school aan de Storm Buysing- De heer Hagens stelde ook een vraag over de overweg die zal worden aange legd tussen de Telderskade en de Rijn- en Schiekade- Is h<jt formaat daarvan voor deze plaats (uitkomend op de smalle Rijn en Schiekade) niet 'te ■groot en zijn daar door de kosten niet te hoog? De wethouder -antwoordde, dat deze overweg is opgenomen in het plan tot automatisering van de overweg aa Herenstraat. De structuur van dergelijke overwegen brengt mee, dat er een dubbele rijweg is met tussenstrook. Overigens zou de consequentie vj overweg Telderskade-Rijn- en Schiekade kunnen zijn, dat er een nieuwe brug komt naar de Jan van Goyenkade ter vei ging van de tegenwoordige veel te hoge en dus uitermate lastige brug. Visitekaartje De plannen ter bebouwing van de entree van de stad ontmoetten aller instemming zowel wat de architectonische als de esthetische opzet aangaat. De heer Van Iterson stelde nog de vraag, of deze toe wijzing van invloed is op de toewijzing van woningwetwoningen, particuliere bouw en industriële bouw. Bewondering en waardering uitten ook de heren Zit man, Piena en Ten Broek. De heer Lam- bermont bepleitte een zekere ordening ten opzichte van de winkels hier. De wethouder van openbare werken merkte op, dat Leiden ook woningen ir deze prijsklasse nog nodig heeft. Het col lege juicht de plannen van de bekwame Rotterdamse architect Bakker vanzelf sprekend van harte toe, maar het heeft ten opzichte van andere, eveneens urgente werken wel een concessie moeten doen. „Wij menen dat Leiden eindelijk eens voor een goed visitekaartje moet zorgen". De rest Het bestuur van de Vereniging voor chr. Fröbelscholen werd medewerking verleend voor het stichten van een kleu terschool aan de Van Vollenhovenkade. Aan de woning Medusastraat 28 worden bedrag van f 3080 voorzieningen getroffen. Met een opmerking van mej. Van Nienes betreffende een gootsteen hoopt <2e wethouder rekening te kunnen houden. De voormalige rijkswerkplaats de Oosterkerkstraat wordt voor de van vijf jaar verhuurd aan de Leidse Onderwijsinstellingen. De drukkerij Bat- teljee en Terpstra krijgt de beschikking grond aan de Rooseveltstraat. De verordeningen woonrwagenrechten, ha- liggeld en markt- en staangeld werden aangenomen. Het gymnastiek lokaal van vier Hervormde scholen wordt verbeterd- De vergadering begon met een groot aantal benoemingen voor verschillende scholen, alle overeenkomstig de voor dracht van B. en VA, die wij in ons blad vorige week dinsdag publiceerden. Even bij de opzichter Het weer en aantal vaklieden beslissende factoren „ONS streven is, de kerk nog dit jaar klaar te krijgen. Maar dan zeker niet vér voor het eind van het jaar. Als het gebeurt, zal het ons toch nog geweldig meevallen". Dat z(j opzichter De Klein ons gis termiddag toen wd even op het ter rein van de in aanbouw zjinde Geref. Bevrijdingskerk aan het eind van de Montgomerystraat in het zuid-westen rondliepen. Ja, de heer De Klein, hoe goed hij ook van wille is, heeft niet alles ln de hand. Om te beginnen het weer. Als een gebouw in de winter klaar moet ko men, kan juist de weerfactor van grote betekenis zijn. En dan is daar de vraag, of hij tot het eind over voldoende vaklieden de beschikking heeft. Dat aantal is niet altijd gelijk en er zijn soms dagen, dat verschillende categorieën arbeiders onvoldoende bezet zijn. Gemiddeld werken aan de uitvoering van dit project ongeveer twintig man. Maar over het werk zoals dit tot dusver zich heeft ontwikkeld is de opzichter ruimschoots tevreden. Hij vertelde ons, dat er een goede team geest Is en dat allen begrijpen dat hier het verlies op welk pnnt ook zo klein mogelijk moet zijn. „Want laten we eerlijk zün: het gebouw komt Leidse onderwater jagers besloten Spaans Kamp Camping Montgó, 21 juli i960. yANDAAG IS HET DAN WEER de laatste dag, die ik goed wilde beste den. 's Morgens trok ik dit keer met de jongens mee, en wel naar de rechterkant van de baai van Montgó. Om dit pont te bereiken moesten we eerst een uur langs smalle paadjes over de bergen klimmen. Het was eigenlijk levensgevaarlijk, want soms klotste tientallen meters onder om de zee tegen de sieile rotswanden cn da' betekende dat indien iemand zou stulke- len, hjj dat waarschijnlijk niet goed zou kunnen navertellen. Het was overigens een prachtige tocht door een brok machtige natuur. De rot sen, de zee, die onder je bruiste cn kolkte, aan de voorkant de Middellandse Zee, links de overkant van de baai en daar achter de camping Montgó. Drie appara ten gingen ook mee maar die konden niet geheel over land worden vervoerd. Onder leiding van Jaap Stenger zouden ze door hem, Niels en Joop worden overgezwom men, terwijl de rest, Nannirtg van Foreest, Albert Vossepoel en ik, de plaats bestemming zou bereiken door de laatste bergkam over te kümhien. Daar zouden we ons verkleden en naar een eilandje van een paar kante meter zwemmen, dat uit een paar rotsen bestond. Het tewaitergaan was vrij moeilijk, dat de rotsen door het voortdurend 0 komende water en de golfslag uiterst scherp waren geworden. Het vereist dan veel kunst om zonder snijwonden ir water te komen en het later weer te laten. Je moet echt het juiste moment afwachten en zorgen dat de branding je niet tegen de rotsen kwakt. Ben je een maal in zee dan doin je heerlijk o; golven mee. Ten slotte bereikten we liet eilandje waar ook Jaap, Joop en Niels met de ap paraten arriveerden. Je zat er werkelijk prachtig in de warme zon. Voor strekte zich de Middellandse Zee uit achter ons verhief oprijzend en dreigend voren hellend de tientallen meters hoge rotskust. In de rotsen bevonden zich spleten en grotten, die zich soms tot onder de wa terspiegel voortzetten. We zwommen een paar van die grotten in, die vrij ondiep n maar toch een benauwende indruk gaven. Snorkel verloren Jaap, Joop en Niels snorkelden naar een grotere grot en doken toen met perslucht beneden. Toen het water echter steeds donkerder werd, gingen ze toch niet verder maar verkenden zc de punt de baai en haalden daarbij een diepte 20 a 30 meter. Koraal vonden ze hier ook. toen dat de perslucht op was, haalde de reserve-afsluiter over, maar besloot met deze reserve-lucht niet diep te duiken. Ik had last van m'n oren en bleef daar mee tobben, er moeilijk in berustend dat ik nu door te weinig lucht niet op de bodem zou kunnen komen. Nanning zag ik stug doorzwemmend naar de bodem gaan, terwijl Albert in langzamer tempo volgde. En hé(tear zag ik m'n snor kel ook naar beneden gaan, die moest ik bij het overhalen van de reserve-lucht- handel hebben verloren. Albert moest, hoorde ik later, op de bodem de reservelucht aanspreken en kon dus geen duik maken. Alleen Nan ning lukte dit, doordat Jaap Stenger goed duiker als hjj is, met de lucht van dit apparaat zuinig was omgesprongen. Boven gekomen wist ik niet beter te doen dan naar het rotsachtige eiland te amen, hetgeen zonder snorkel veel zwaarder is dan met Al gauw volgden de anderen cn besloten werd toen dat onz< helft van het groepje met de lege cilin ders de punt om zou zwemmen ci daar op de anderen, die terug zouden klimmen, zou wachten. En maar wachten Honderden meters zwommen we zo, staaltje van uithoudingsvermogen 1 van weinig nut, want we kwamen twee inhammen te ver. Toen gebeurde het dat de ene helft urenlang op de andere helft zat te wachten, met als gevolg dat gen de tijd van liet avondmaal kamp terugkwamen. Omdat het de laatste dag was werd dit in La Escala genuttigd. Het dorp ligt op drie km afstand, dus re den we hier met onze twee volks wagenbusjes naar toe en. besloten daarmee eigenlijk ons kamp. Daarna gingen we inpakken om de volgende dag zo spoedig mogelijk te kunnen vertrekken. Dat we moesten vertrekken speet ons. We hebben het hier reusachtig naar onze zin gehad. De zee is mooi, het land is boeiend en met de bewoners valt ook wel op te schieten. De Spanjaarden zijn eer lijk. Uitgezonderd de visser, die ons met zijn boot zou meenemen maar r ten slotte niets van gekomen is. De Spanjaarden zijn ook vriendelijk en behulpzaam. Misschien gaan we volgend jaar wel weer hierheen. Adios. Fred Vos Zie voor stadsnieuws ook pagina 6 er door kleine gelden; de Kerk heeft nu eenmaal geen fantastische kapi talen tot haar beschikking". Er helemaal bij De heer De Klein heeft er zichtbaar plezier in Voor de woningbouw voelt hij niet zoveel. Het is zo massaal en vaak zo eenvormig. „Maar het bou wen van zoiets als een kerk Is meer persoonlijk. Je voelt je er meer bij betrokken. Ik heb ook de Geref. Koningskerk in Amsterdam gebouwd en ook de Hervormde kerk van Berkum". En de opzichter, met zün heldere blik in de ogen, laat ons dan van deze bouwwerken een heel stel kleine foto's zien, die hij zorgvuldig bjj zich draagt. En h(j weet er alles van. Van dc onderste steen tot de bekro ning van het gebouw, van de kansel- constructio tot do betekenis van de gebrandschilderde ramen. Hü ls er helemaal BIJ. Dat is ook het geheim van zjjn prettige omgang met allen die for- mced gesproken ónder hem staan. In werkelijkheid staan zij naast hem- dat merk je wel als hjj je het werk uitlegt cn je hem met zijn mensen hoort praten. Zijn gezag is natuurlijk. Opzichter De Klein woont in Ede. Elke morgen vroeg gaat hjj naar Leiden. Dat reizen vermoeit hem niet. Hjj weet wel dat hij op een an dere manier meer tijd voor thuis zou hebben, maar dit persoonlijk gerichte werk, waarin ondanks het uitgeba lanceerde ontwerp toch nog wel iets creatiefs valt te ontdekken en te be leven, geeft hem steeds weer de spi rit om te blijven waar hjj is en niet naar een andere sector van de bouw wereld over te slappen. Verrassend Op 7 december van het vorige jaar ging de eerste paal de grond in. Lut tele maanden daarna waren wjj op een zonnige zaterdagmiddag tegen woordig bü het leggen van de eerste steen met een liturgisch teken. Dat was in de openlucht. Nu vonden wij deze steen terug met al een heel gebouw eromheen. Dat was een verrassend wederzien. Zoals het zonder twijfel verrassend zal zijn als wü over een aantal maanden bij de voltooiing kerk en bUgebouw zullen terugzien. Het metselwerk is geheel klaar. In het bijgebouw, dat van de kerk door een grote hal wordt gescheiden, en de in het bijgebouw opgenomen kos terswoning is de stucadoor al bezig Naast de kerk komt de toren. Het fundament staat er al. Een naar het schijnt veel te kleine oppervlakte voor een hoogte van 23.60 meter. Tegen woordig zijn de torens niet zo dik meer. Het is onnodig duur en tegen het esthetisch gevoel. Of de toren gelijk met de kerk kan worden overgedragen, Is nog een open vraag. Het zou kunnen zün, dat de kerk alvast ln gebruik wordt geno men. Het streven is evenwel, het ge hele complex op écn moment èf te verklaren. Opzichter De Klein en zijn mensen hebben daarvoor wel wat over. Foto N. van der Horst Onderwijsopdracht Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten cn wetenschappen is aan dr. F. P. Woodford opdracht ver leend om gedurende het tijdvak van 19 september 1960 tot en met 17 september in de faculteit der wis- cn natuur kunde aan de rijksuniversiteit te Leiden onderwijs te geven in de fysisch- chemische scheidingsmethode, in het bij zonder chromatografie. Benoeming wetenschappelijke hoofdambtenaren Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen zijn benoemd aan do Rijksuniversiteit te Leiden: voor het tijd vak van 1 juni 1960 tot en met 31 mei 1961 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de kindergeneeskunde dr. M. A. H. Giesberts, te rekenen van 1 januari 1960 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A voor de organische scheikunde dr. S. J. Roorda, thans wetenschappelijk hoofd ambtenaar, te rekenen van 1 oktober 1959, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar dr. P.C. Boeren, thans wetenschappelijk amb tenaar 1ste klasse, Aan de rijksuniversi- te Groningen: gerekend van 1 mei tot wetenschappelijk hoofdambte- in vaste dienst voor de sterrenkun de dr. A. B. Muller, thans wetensehappe- Op de zitting van het Leidse kanton gerecht, waar als officier van justitie mr. Agterberg cn als kantonrechter Dc Koning fungeerde, werden wee* verse verkeersovertredingen behandeld. Een drietal chauffeurs uit Noordwijk, van wie twee waren verschenen, was gedagvaard omdat zij de door hen be stuurde auto aan de linkerzijde van de weg hadden geplaatst. Toen deze daar stonden was'een aan de rechterzijde van de weg staande auto door een autobus aangereden. Ter zitting bleek dat de drie auto's behoorden bij een bruilofts stoet. Na rechts van de weg te hebben gestaan, waren zij naar de linkerkant de rijbaan gereden om daar men- te laten instappen. Op dat tijdstip de bus komen aanrijden. De chauf feur van de bus verklaarde dat hij was afgeleid door de drie auto's. een vraag, of hij misschien was afgeleid door de bruid, antwoordde hij ontkennend. De drie chauffeurs werden en eis van 7.50 of 3 dagen hech- veroordeeld tot ƒ5 of 1 dag elk terwijl de buschauffeur na een eis van 45 of 10 dagen werd veroordeeld tot ƒ30 of 6 dagen hechtenis. Een rijksambtenaar uit Leiden had et een door hem bestuurd motorrij wiel geen voorrang verleend aan eer rechts komende auto, op een kruis punt van de De Genestetstraat. Hij be riep zich op het slechte uitzicht ter plaatse en op het feit dat de autobus- bestuurder onvoldoende naar rechts had gekeken. Op een vraag van de officier deelde hij mee te hebben gereden met een snelheid van 25 a 30 kilometer per welke snelheid de officier, gezien de plaatselijke situatie vrij hoog vond is luidde 35 of 7 dagen. Rekening houdend met de omstandigheden, ver- minderde de kantonrechter dit tot f 25 of 5 dagen hechtend». Een rietvlechter uit Leiden had als bestuurder van een bromfiets op het kruispunt Haarlemmerstraat—Pelikaan straat. geen voorrang verleend aan een wielrijdster, waardoor deze was geval len. De officier vroeg hem of hij het slachtoffer wel eens had bezocht. Hier op antwoordde hij ontkennend, daaraan toevoegend dat hij haar adres niet wist. Wel was de politie bij hem geweest, maar deze had hem dat adres ook niet gezegd. In het midden bleef of hij dit had gevraagd. De officier eiste tegen hem ƒ30 of 6 dagen. Daar de kanton rechter meende dat men het gehele kruisingsvlak moet vrijlaten, veroordeel de hij de man tot 25 of 5 dagen hech tenis. Een 24-jarige en een 22-jarige Leide- naar (broers) hadden, elk gezeten op «*en bromfiets, op de Hoge Rijndijk te Leiden gereden met een snelheid van 43 kilometer per uur. Volgens de oudste de broeders was dit onjuist, want de politie had hun gezegd dat de snel heid 38 kilometer was geweest. De offi- eiste tegen elk een geldboete van op 6 dagen hechtenis, de opmerking van cén van hen, dat dit wel erg veel was, veroordeelde de kantonrechter hen tot 25 of 5 dagen hechtenis, waaraan hij de waarschuwing verbond ervoor te zorgen dat herhaling voorkomt, ook al omdat de moge- tijkheid van inbeslagneming van de bromfiets aanwezig is. Een 30-jarige elektromonteur uit Lei en wilde op de Rijnsburgerweg linksaf de Wassenaarseweg oprijden. Daar dit plotseling gebeurde, moest een brom fietsberijder snel remmen en kwam deze ten val, waarbij hij zijn been brak 1 weken zijn werk niet kon doen. Verdachte verklaarde de bromfiets niet te hebben zien aankomen, maar te zijn gestopt, omdat hij een klap hoorde. Daar de officier vond dat dit een gevaarlijke ier van rijden is, eiste hij 60 of 10 dagen. De kan-tonrechter verminder de de »traf -tot ƒ40 of 8 dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3