België klaagt over de verklaring-von Horn mm IlicutPC fdisctfe ÖTourortl Nixon vindt republikeins partijprogramma te slap f Hammarskjöld bespreekt Katanga in Brussel Onthullingen over neerhalen RB-47 Minder wandelaars, goed wandelweer Ook bij ons proeven met snelheidsbeperking Relletjes in Zuid-Rliodesië: spoor van vernielingen DINSDAG 26 JULI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- c Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Kenenveertigsle jaargang no. 11928 Familieberichten f 0. Directie; F. DIEMEK Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEH CHRISTELIJK-ISATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvoslicfi is qbtblcoen myn bert ia tcoljcnspoef REPORTAGES over: ZENDELING uit Kongo (21 MODE uit Parijs (5. VIERDAAGSE Nijmegen (6) REPUBLIKEINEN bijeen Chroesjtsjef nog niet bereid tot een gesprek i Premier Chroesjtsjef heeft in brieven 1 san zijn collega's van Engeland en Canada Macmillan en Diefenbaker, kri tiek geoefend op de jongste Amerikaan- i se ontwapeningsvoorstellen. De brieven vormden een antwoord op de boodschap- pen, waarin de Britse en de Canadese regeringsleider Chroesjtsjef onlangs hebben gevraagd, van het besluit om niet langer aan de besprekingen in de Geneefse ontwapeningscommissie deel te nemen, terug te komen. Zoals gemeld heeft de Sowjetunie voorgesteld, het ontwapeningsvraagstuk in de algemene l vergadering van de V.N. te bespreken. In zijn brief aan Macmillan schreef de I Russische premier, dat de inhoud van de I boodschap van de Britse eerste-minis- j ter „ongelukkigerwijs" niet overeenkomt met de door Macmillan uitgesproken wens om tot een ontwapeningsakkoord j te komen. Volgens Chroesjtsjef hadden de westelijke mogendheden in de ont wapeningscommissie een hele maand verdam met „loos gepraat". De jongste Amerikaanse voorstellen noemde de Sowjetpremier in zijn brief j aan Diefenbaker een nieuwe poging om het de voorstanders van de bewape ningswedloop gemakkelijker te maken, j de uitbreiding van de bewapening voort te zetten, met alle gevaarlijke conse quenties van dien. Overstromingsgevaar in Valdivia (Chili) De genie van het Chileense leger heeft gisteren de evacuatie versneld van 40.000 personen in de Zuidchileense stad Val divia, die bedreigd wordt door een ge weldige overstroming van het door een aardbeving afgedamde Rinihue-meer in de Andes. In het op 80 km afstand gelegen Rini hue-meer heeft zich, nadat de aardbeving de normale waterafvoer naar de San Pedrorivier hadden geblokkeerd, naar schatting bijna 222 miljoen kubieke meter water verzameld. TAE BELGISCHE regering zal morgen, na aankomst van Dag Hammars- kjoeld in Brussel, mondeling protesteren tegen het feit dat de Zweedse generaal von Horn, commandant van de V.N.-troepen in Kongo, zich openlijk met politieke zaken heeft hemoeid. Het geruchtmakende inter view dat hij een verslaggever van het Britse blad Daily Mail toestond en waarin hij verklaarde dat V.N.-eenheden ook Katanga zullen binnentrek ken, heeft veel stof doen opwaaien in België en Katanga. In het Engelse Lagerhuis zijn vragen bver de verklaringen van de generaal gesteld. Minister Sellwyn Lloyd heeft voorzichtig laten doorschemeren, dat Enge land geen voorstander is van V.N.-interventie in Katanga. „Von Horn heeft niet het recht zich in politieke kwesties te men gen", zo vatte premier Eyskens gis teren het standpunt vap de Belgi sche regering samen. Ook zijn ver klaring dat de Belgische troepen Katanga zouden moeten verlaten, wees Eyskens van de hand. In het. Belgisch-Kongolese verdrag is gere geld dat wij twee bases, Kitona en Kamina, mogen behouden, aldus Eyskens. Intussen heeft de Zweed tegenover een correspondent verklaard, het slachtoffer te zijn geworden van een verkeerde uitleg van zaken. Hij ont kende voorts te hebben gesproken over „verdrijving" van Belgische troe pen uit Katdnga. Von Horn liet door schemeren dat de militaire aspecten van her vtaagstuk Katanga zullen worden aangehouden totdat Dag Hammarskjoeld donderdag in Kongc zal zijn gearriveerd. Premier Tsjombe van het afgescheiden Katanga heeft gisteren in Elizrfbethstad verklaard waarborgen te hebben dat geen troepen van de V.N..naar Katanga zul len komen. „Maar als dit wel zou gebeu ren dan zullen zij dit met geweld moeten doen," aldus Tsjombe. „Katanga heeft zijn eigen leger, dat het land zal verd< digen." Tsjombe vroeg zich af waaror Russen in het nauw derzoek inzake het incident met het Amerikaanse RB-47 vliegtuig in han den te geven van een onpartijdige commissie van de hand gewezen. De Russische gedelegeerde Koeznetsof zei in de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties dat hij zijn veto over het voorstel zal uitspreken, als het in stemming wordt gebracht. De Veiligheidsraad kwam op Russisch verzoek bijeen ter bespreking van het vliegtuigincidenit dat zich op 1 juli bo ven de Barentszee afspeelde waarbij de RB-47 werd -neergeschoten. De behan deling van de zaak wordt vandaag voortgezet. De Amerikaan Lodge verwierp de Russische beschuldiging dat het toestel boven de Russische territoriale wateren heeft gevlogen. Hij toonde kaarten waar op de vlucht en het vluchtplan van het toestel stonden aangegeven. Volgens Lodge heeft een Russische Jager de RB-47 gedwongen het maken van een bocht uit te stellen. Ten slotte hield de jager hiermee op. Lodge vroeg: Wij vragen de Sowjetregering: wat hebt u met dit vliegtuig gedaan? De Amerikaan diende een resolutie in waarin wordt verzocht om een onder zoek door een commissie bestaande uit door Amerikanen en Russen aangewezen leden en een regering of een andere autoriteit die voor beiden aanvaardbaar is. De zaak zou, indien de Russen de commissie zouaen verwerpen, voor het internationale gerechtshof in Den Haag kunnen worden gebracht, aldus Lodge. Huichelachtig Koeznetsof heeft de kaarten verval singen genoemd en zei dat de Ameri kanen op huichelachtige wijze spelen op de emoties van de vrouwen en weduwen van de bemanningsleden van het neer geschoten toestel. De Brit Dixon (Groot-Britannië) ver weet de Sowjetunie een internationaal geschil te maken van het incident. Hy maakte voorts melding van talrijke ge vallen van Russische spionage aan de kusten van Groot-Bntannië. De Veiligheidsraad zou altijd wel bij een kunnen blijven indien Groot-Britan nië steeds zou klagen als Russen hebben gekeken of geluisterd, aldus Dixon. De Britse regering beschikt over be trouwbare gegevens waaruit blijkt dat de RB-47 nooit dichter dan 48 kilometer van de Russische kust is geweest, zei hij. Dixon en ook de Fransman Bernard hebben er met nadruk op gewezen dat president Eisenhower verzekerd heeft dat de Amerikanen na het incident met de U-2 in mei zijn opgehouden met het maken van vluchten boven de Sow jetunie.'Beiden steunden Lodges voor stal voor een onderzoek. Lodge heeft na afloop van de bij-en- komst gezegd dat hij dinsdag met „be langwekkende" gegevens over het in cident zal komen. Men vroeg zich af of hij zal zeggen wat er werkelijk gebeurd is met de RB-47. Het is opgevallen dat Lodge op de bijeenkomst van de Raad alleen heeft gesproken over „neergeschoten" in verband met de Russische lezing van het incident. Hijzelf gebruikte uitdruk kingen als „neergehaald", „vernietigd" en „neergestort". het nodig zou zijn V.N.-eenheden n? -n land te zenden dat in vrede leeft aarin de bewoners hard werken. Hij voorspelde dat V.N.-interventie het einde zou betekenen van alle ecor sche activiteit in Katanga, omdat de blanken dan het land zullen verlaten en de inheemsen zonder werk zullen komen. Tsjombe verklaarde nogmaals met na druk dat Katanga onafhankelijk is. Het parlement zal morgen bijeen komen om een program te bespreken voor oprich ting van een economische en financiële raad, een centrale bank, een interna- tionale bank en de indiening van wets ontwerpen voor het vervoer en het mijn wezen. Zeven leden van de oppositie hebben 'n ministersportefeuille gekre gen, aldus Tsjombe, zodat een nationale regering de zaken zal besturen. Ook als zijn voorstel tot vorming van de Ver enigde Staten van Kongo zou worden aangenomen, zal dat geen terugkomen betekenen op de onafhankelijkheidsver klaring. De centrale regering dient zich dan te beperken tot defensiezaken, mo netaire kwesties en buitenlandse zaken, terwijl de staten op andere gebieden souverein moeten zijn, verduidelijkte Tsjombe. Loemoemba Premier Loemoemba heeft gisteren een persconferentie in New York i klaard dat het vriendschapsverdrag met België niet.meer geldt. De Belgen had den het verdrag, dat door het Kongolese parlement nooit is bekrachtigd, „geschon- en vernietigd". De Belgen moeten daarom ook van de twee overeengeko- en bases vertrekken, zo meende hij. Loemoemba zei dat hij twee lange ge sprekken met Hammarskjoeld heeft ge voerd, die „geen moeite zou sparen om de Belgen weg te krijgen". Daartoe zou de secretaris-generaal morgen in Brussel onderhandelen. De pogingen tot afschei ding van Katanga waren door de Belgen •bereid. Volgens Loemoemba heeft Hammarskjoeld premier Tsjombe laten :ten dat de V.N. Katanga niet als onaf hankelijk beschouwen. De Kongolese premier schijnt wat te :ijn bekoeld in de samenwerking met de Amerikaanse plannenmaker Detwiler. Deze overeenkomst met Detwiler is slechts een akkoord in beginsel, dat nog door het Kongolese parlement moet wor- "?n bekrachtigd, aldus Loemoemba. Inmiddels heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken mede gedeeld dat Detwiler geen betrekkingen (Zie vervolg pagina 7) In een Nederlandse immigrantenkerk in Vancouver (Canada) is het huwelijk voltrokken tussen de Groninger piloot Henk Oudman en de Groninger dominees dochter Janke Mollema. Janke was in augustus 1950 naar Vancouver gevlogen om haar verloofde bij te staan, die levensgevaarlijk gewond was geraakt toen hij bij een duik in de rivier De Fraser, op een blok hout terecht kwam. Na de komst van zijn verloofde knapte piloot Oudman zienderogen op en thans kan hij lopen cn weer alles doen. Oudman heeft werk gevonden en het jonge paar heeft een huis gekocht cn betrokken in de voorstad Richmond bij Vancouver. VIERDAAGSE: Prachtige start (Van onze sportredactie.) TAE VIERDAAGSE 1960 heeft een definitief deelnemerstal van 11.598. Dat is aanzienlijk minder dan de 13.316 die zich voor de marsen heb ben laten inschrijven. Gisteravond meldden zich 1609 personen niet van wie de meesten buitenlandse militairen waren. Zoals elk jaar 't geval is. verschenen er ook vanmorgen nog enkele tientallen niet op het appel om hun startkaarten af te halen (namelijk 109). Dat betekende dat sonen minder aai deelnemen dan een jaar geleden. Met dit al komen de burgers verhoudings gewijs goed te liggen, want reeds gis teravond waren er vier Hollandse bur gers meer dan Nederlandse militairen. Het i echter duidelijk dat de vierdaagse te lijden heeft van de wandelmoeheid in de wereld. Zeker, het contingent militairen is aanzienlijk minder door allerlei oefeningen en operaties, ook het aantal wandellustige burgers is ruim 200 minder dan in 1959. die overigens weinig verontrustende rugslag as uitsluitend te bespeuren bij de Nederlanders, want met uitzondering van die van Israël en Noorwegen zijn de buitenlandse burgergroepen gegroeid. Opvallennd is dat het aantal dames gro ter is geworden. Vorig jaar 1491. dit keer 1586, een voorutgang die men hier in Nijmegen gaarne heeft geregistreerd. Gewoontegetrouw is het wandelleger op de eerste dag van de wandelt oer noordelijke richting getrokken. Reeds voordat de zon uit zijn slaap was ont waakt, tippelden de mannen op de 55 km de Keizer Karelstad uit, de Waal brug over in de richting van het Noord- Betuwse land. Maar zo vroeg kon het niet zijn of de bewoners van Bern mei, Houtakker Huissen hadden zich reeds geïnstalleerd om de moedigen toe te juichen en a vuren om op de goede weg voort te gaan. Met gezwinde spoed ging ook de rest van de karavaan op stap. dit keer 1615 per-1 De eerste morgenuren brachten voor de afstandsmarsen treffelijk wrjidelweer. Een achter een dun wolkendek schuilgaande zon liet de deelnemers op de eerste kilometers wat loskomen, maar inmiddels brak de bewolking en rond negen uur werd het fraai zomerweer, de trip van vandaag (waarbij het 9tadje Eist het centrum was), beloofde een groot succes te wor den! yiCE-PRESIDENT NIXON heeft 'zich gisteren ten gunste van de denk beelden van de liberale vleugel de republikeinse partij ten van het vraagstuk van de burger rechten en de internationale poli tiek uitgesproken. Hij zei zich niet te kunnen verenigen met hetgeen over het eerstgenoemde probleem in het partijprogram wordt gezegd. Hij achtte de formulering van de conservatieve meerderheid in de re dactiecommissie te slap. Evenals de democraten twee weken geleden op hun conventie te Los An geles hebben gedaan, nam hij stelling tegen de politiek van discriminatie, die in de zuidelijke staten tegen de negers wordt gevolgd. „Dit soort discriminatie moet verdwijnen", zo verklaarde hij met klem. Hij deelde mee, dat hij zo nodig op de conventie zou strijden voor aanvaarding van de aanbevelingen over hij het zaterdag met zijn enige eventuele rivaal, gouverneur Een K.L.M.-vliegtuig bracht gistermorgen het ^stoffelijk overschot van Willard Palms, in leven gezagvoerder van het door de Russen neergeschoten Amerik. RB-47-toestel, van Moskou naar Schiphol. Van daar werd het in een Ameri kaans legervliegtuig naar de Ver. Staten gebracht. Duitse omgekomen. Bij het overste- ;n van de Zeeweg in Bloemendaal aan Zee zijn gisteravond de 46-jarige mevr E. Abstoss uit Engelskirchen (bij Keulen) en haar achtjarig dochtertje door een auto gegrepen. Be>> slachtoffers werden vergebracht naar het marinehospitaal In Overveen, waar de vrouw enkele uren later aan haar verwondingen is overleden. De resultaten van de in West-Duitsland en andere landen genomen proeven een algemene snelheidsbeperking op de wegen zullen hie rte lande te zijner tijd nauwkeurig worden bestudeerd. Indien deze studie daartoe aanleiding mocht ge ven, zal worden overwogen ook in ons land dergelijke proefnemingen te doen- Dit zal echter slechts mogelijk zijn wan neer de in voorbereiding zijnde herziening van de wettelijke voorschriften voor de vaststelling van maximumsnelheden tot stand zal zijn gekomen. Dit heeft de minister van verkeer cn waterstaat, de heer Korthals, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Daams (soc.). De bewindsman laat het Kamerlid nog weten, dat met de uitwerking van de resultaten der in het buitenland genomen proeven vrij veel tijd gemoeid zal zijn. De in de pers gepubliceerde gegevens over de jongste in Duitsland verkregen resultaten geven voorlopig de Indruk, dat het ook daar zeer moeilijk zal zijn tot betrouw bare conclusies te komen- Discriminatie negers moet verdwijnen I vraagstukken en uitdagingen van de moderne tijd op de beste wijze het hoofd te kunnen bieden. Rockefeller van New York. geworden. Het schijnt echter dat de vice-president ;r bij langdurige onderhandelingen, die nij in de loop van gisteren heeft gevoerd, in is geslaagd te bereiken, dat het pro gram inzake de burgerrechten de liberale fractie tege moet te komen, zal worden gewijzigd, zonder dat dit onderdeel woensdag nog in het openbaar en voor de televisie camera's zal behoeven te worden bespro ken. Voorts heeft de Republikeinse partij verklaring over de door haar voorgestane buitenlandse politiek zegd dat een republikeinse regering de verplichtingen der V.S. tegenover hun bondgenoten „tot iedere prijs en tegen elke opoffering zal nakomen". De verklaring zal morgen aa publikeinse partij conventie ter goedkeu ring worden voorgelegd. Er wordt verder in gezegd: 'n nieuwe republ. reg. zal nimmer buk ken voor communistisch geweld of eer dreigen daarmede. Ons besluit, om vast beraden stand te houden, heeft comn nistische agressie tegenover Berlijn, Libanon en in het gebied van Straat Formosa voorkomen. Zij zal zich blijven verzetten tegen erkenning van communistisch China en toelating van dit land tot de Ver. Naties. De partij doet een beroep op Israël en de Arabische landen om hun geschil len op te lossen. In een klaarblijkelijke zinspeling op de wijze waarop Egypte de Israëlische scheepvaart door het Suez- kanaal belemmert, zegt de partij dat de V.S. zullen streven naar opheffing a handels- en scheepvaartbeperkingen. Een nieuwe republikeinse regering zal bereid blijven met de Sowjetunie op welgemeende wijze te onderhandelen over rechtvaardige regelingen, een vermindering van de internationale spanning te komen. Een nieuwe republikeinse regering zou bereid blijven tot hervatting onderhandelingen met de Sowjetunie over ontwapening en een overeenkomst tot het verbieden van proeven met kern wapens, mits gepaard gaande met af doende veiligheidswaarborgen. Omtrent Cuba onderschrijft de party Eisenhowers waarschuwing, dat de Ver. Staten niet zullen dulden dat op het westelijk halfrond een door communis ten overheerste regering in het zadel De republikeinse partij wil voortzet ting der Amerikaanse militaire hulpver lening aan het buitenland op het peil, dat noodzakelijk is voor handhaving der gemeenschappelijke westerse veiligheid. Zij dringt er bij de landen van Mid- Zuid-Amerika, Afrika en het Midden-Oosten en Azië op aan, regionale groepen in het leven te roepen voor de uitwerking voor deze gebieden van plan ontwikkeling op economisch en onderwijsgebied. In het programma wordt de zaterdag door Nixon en Rockefeller uitgegeven erklaring waarin ojn. wordt gezegd dat de Amerikaanse buitenlandse poli tiek dringend behoefte heeft aan nieu- baanbrekende denkbeelden, niet on derschreven. Ook wordt niet gerept over de oproep van Nixon en Rockefeller voor de vor ming van statenbonden in alle grote gebieden der vrije wereld ten einde de Een primitieve manier om de kat melk te geven? Zeker, maar zo krijgt het dier tenminste nog wat. Dat zit zo: bewoners van 'n huis aan het Spinhuispad te Schiedam zijn vrijdag met vakantie gegaan, en hebben hun vier katten en hun hond achtergelaten. Die hebben dan nu wel „heerlijk" het rijk alleen, maar voor de voedsel voorziening was niet gezorgd.... Gevolg was dat de dieren dra op- geivekt miauwend fde katten dan) in de gordijnen klommen. Gealarmeerde buren schoven een raam een beetje open en voeren nu de poezen melk door een kiertje. Zi j was te mooi Een foto van een mooi Deens meisje heeft een duizendtal vrijge zellen het hoofd op hol gebracht en het pas begonnen huwelijksbureau van een invalide maar onderne mende jongeman ten gronde doen gaan. Het meisje was in feite de enige kandidate voor een huwelijk, die zich bij het bureau aanmeldde. Op de in Noorse en Zweedse bladen geplaatste advertentie kwamen van wijd en zijd brieven binnen van vrijgezellen die prompt de gevraag de vooruitbetaling deden om per brief bij het meisje geïntroduceerd te worden. De bureau-ondernemer bleek echter de grote toevloed van brieven niet te kunnen verwer ken en het meisje schrok zo van baar succes, dat zij alle trouwplan nen voorlopig verre van zicb wierp. Een der teleurgestelde reflectanten diende bij de politie een klacht in en deze heeft zicb nu over de berg brieven ontfermd Wisselend beivolkt De Bilt verwacht tot mor genavond Wisselend bewolkt en slechts een enkele verspreid voorkomende bui. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 27 juli: der 20.38 uur; maan 22.05 uur; 31 juli ee op 8.51 uur, onder ste kwartier. Str andverwachting Morgen zonnige perioden met over wegend goed strandweer. Zwakke tot ma tige zuidwestenwind. Temperatuur vrij aangenaam. In de middag ongeveer 20 graden, zeewater bijna 18 graden. Voor uitzichten: vrij goed strandweer maar zwakke luchtstroming blijft nog weste lijk. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Zd^Umb Aberdeen Nice Berlijn Frankfuri MUnehen 8 regen gh bew h bew 20 13 0 4 yOOR DE TWEEDE achtereenvol gende dag is het gisteren in Boe- lawayo, Zuid-Rhodesië, tot ongere geldheden gekomen. In de Afrikaan se wijken werden auto's, winkels en café's vernield. De politie maakte ge bruik van traangas om de menigte uiteen te jagen. In een stadswijk kwam het tot een schietpartij. De ongeregeldheden begonnen eergis teren met een demonstratie tegen het verbod van een vergadering van de Nationale democratische partij. De auto riteiten hadden hiertoe besloten, omdat het vorige week in de hoofdstad Salis bury, na de arrestatie van drie leiders van deze partij, tot ernstige relletjes De premier van Zuid-Rhodesië (een zei fbestu rende Engelse kolonie), sir Edgar Whitehead, heeft gisteren bespre kingen gevoerd met de politie-antoritei- ten van Boelawayo, Na afloop verklaar de hij dat troepenversterkingen onder weg zijn. Wanneer deze zijn aangeko men, zal krachtiger tegen ordeverstorin gen worden opgetreden. Ongeveer driekwart van de Afrikaan se arbeiders van Boelawayo verscheen gisteren niet op het werk. De ingangen van de fabrieken werden door soldaten met de bajonet op het geweer bewaak*. De burgemeester van Boelawayo, J. Millar, kon gistermorgen zijn kantoor in de industriewijk Arza niet verlaten, omdat een menigte schreeuwende en joelende Afrikanen het gebouw omring de, Eerst na enige tijd werd hij door een groep soldaten verlost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1