Uitblijven van prikkelend en PBO werkt verstorend HEBT U EEN FLAT EN 3 helpen U eraf ELSEVIERJSkb^ Israël vraagt Rusland om medewerking Doorzettingsvermogen Piloot redt 30 minvoor Kongolese centrale bank OESO treedt september 1961 in werking Rode „voUvSStrijd" moet Adenauer omverwerpen Iwan Konjef ontslagen ZWITSALETTEN 5 Onze tijd wordt gekenmerkt door ge brek aan eerbied voor het leven. De vol strekt onzinnige races zoals de Tulpen- rallye en de Grand Prix van Zandvoort zijn daarvan het bewijs. Niet alleen dat zij aanleiding tot ongelukken geven, zij ryn een bron van ongelukken. Degenen die zich naar de baan van Zandvoort begeven of er zich van verwijderen is de snelheid in bet bloed gevaren. De chirurg van een van de grootste ziekenhuizen van Haar lem heeft onlangs op zulk een race zondag van elf uur 'e morgens tot één uur 's nachts geopereerd. Tientallen bedden waren die dag bezet door gevaarlijk ge wonden lieden plaatsen die aan normale zieken werden onthouden. De vraag rijst of onze academici moeten worden opge leid en onze toegewijde verpleegsters moe ten worden gevormd om lieden bij te staan die door races in de letterlijke zin van het woord op het verkeerde pad zijn gedreven. Er is zelfs in een van de Haarlemse zie kenhuizen het dreigement geuit, dat de zusters op zulke dagen de neiging voelen bun werk neer te leggen. VRIJ NEDERLAND i het feit, dat hoofdcc Wat wil men nog meer? Zelfs de onder wereld kan volmaakt tevreden zijn. Dit zaakje gaat de doofpot wel dn; hoogstens krijgt de pers nog een trap na. De Amster damse hoofdcommissaris weet blijkbaar niet, dat met een door hem aan een bonafide journalist verstrekte en getekende legiti matie (de perspenning) dank zy de inven tiviteit van zijn voorganger onmogelijk kan worden geknocM. En hij beseft blijkbaar niet, dat hij do"r dn zijn rapport een agent na te bauwen, die zonder sneer gelooft wat souteneurs en gelegenheidsgevers beweren, medeplichtig wordt aan de gezagsondermij nende fout in Amsterdam: de politie ont ziet de onderwereld meer en meer en gaat haar zoveel mogelijk uit de weg. Dat de hoofdcommissaris, zulks doende, de pers lichtvaardig denunciecrt ligt voor de hand. Intussen maakt hij tegenover Amsterdam èn tegenover het Amsterdamse politickorps de slechtste beurt, die roit enig hoofdcom missaris heeft kunnen maken. Hy moet dat echter zelf maar verantwoorden. Dieper gaat de vraag of onder deze napratende in stedo van richting gevende politieleiding van tyd tot tijd meer van soortgelijke rap porten naar de Justitie gaan, op grond waarvan dan een vonnis wordt geveld. Deze hoofdcommissaris heeft het vertrouwen van de Amsterdamse burgery volkomen ver speeld. Alleen de onderwereld kan zich gevleid voelen. met Chr. vakbeweging kan dit rustig blijven aanzien (Van onze sociaal-economische redactie) ff IJ DE BESPREKING van de taak van de christelijke vakbeweging ten opzichte van de structuur van onze maatschappij verklaarde vanmorgen de heer C. J. van Mastrigt op de algemene vergadering van het C.N.V. te Utrecht, dat de tijd voorbij is waarin de economische zaken alleen de werkgevers aangingen. De ontwikkeling heeft dit achterhaald. Het is in de huidige situatie onvoldoende, dat de vak- bev:eging in de S.E.R. mag meepraten, van hoe grote betekenis dit ook moge zijn. De christelijke vakbeweging kan het niet rustig blijven aanzien, zo meende de C.N.V.-voorzitter, dat door het niet tot standkomen van publiekrechtelijke bedrijfsorganen of ondernemingsraden de werkne mers de mogelijkheid wordt onthouden hun verantwoordelijkheid te dragen voor en mede te spreken over alle (ook economische) zaken van het bedrijf. i g' Onderzoek Eichmann De Israëlische politie heeft de Sow- jetunie en verscheidene andere Oost- europese landen om visa verzocht voor Israëlische onderzoekers in het Eich- mann-proces, aldus is medegedeeld door de sous-chef van de Israëlische politie Selinger. Er is op het verzoek nog geen enkel antwoord binnengekomen. Als de visa worden verleend zullen le den van het bureau 0611 zich naar ge noemde landen begeven om aanvullen de documenten over het optreden van Adolf Eichmann te verzamelen. Selinger deelde mede, dat hij op zijn Europese reis in het Amsterdamse Apol- lohotel een brief had ontvangen waarin hij met een bomaanslag werd bedreigd. Hij gaf te kennen dat Eichmann nog steeds volledig samenwerkt in het aan de gang zijnde onderzoek. Omtrent de datum van het proces tegen Eichmann wilde Selinger niets zeggen. De Argentijnse minister van buiten landse zaken Taboada heeft verklaard, dat Argentinië geen verdere maatrege len tegen Israël overweegt als protest tegen de ontvoering van Adolf Eich- OM DE STRUCTUUR VAN DE MAATSCHAPPIJ In vele gevallen ontbreekt nog, met ime bij de werkgevers, de bereidheid, de ontwikkeling te aanvaarden. Men wil deze veeleer afremmen en zo mogelijk doen stilstaan. Ook aan werknemerskant bestaat niet altijd de goede instelling tegenover de p.b.o. en de onderne mingsraden. Maar de vakbeweging doet er ook wat aan om tot verandering van mentaliteit te komen. Wij vragen dit ook van de werkgeversorganisaties, al dus de heer Van Mastrigt. „Vandaag vragen wij aan iedereen in het be drijfsleven een royale en loyale uitvoe ring van de Wet op de Bedrijfsorganisa tie en de Wet op de Ondernemingsra den. We zouden het betreuren, indien de wetgever dit zou moeten afdwingen". „Men dient goed te bedenken", zo vervolgde de C.N.V.-voorzitter, „dat wachten ongedurig maakt en tot onrust leidt, hetgeen een geprikkelde stemming teweeg brengt, die er heel gemakkelijk toe kan leiden, dat er een verstoring komt van hetgeen, waarover men nu nog vriendelijke woorden spreekt". Rechtsvorm welwillend te staan tegenover de in stelling van een nieuwe vakcentrale. Enerzijds zullen hierdoor moeilijkheden worden opgelost, al zullen er anderzijds ook nieuwe moeilijkheden ontstaan. De categorale organisaties zullen echter vakorganisaties moeten zijn en bereid moeten zijn in het verband van centrale mede de verantwoordelijkheid te dragen voor het algemeen sociaal be leid. Ongehuwde vrouw Wat betreft de sector van de sociale verzekeringen bracht de heer Van Ma strigt de positie van de ongehuwde vróuw ter sprake met het oog op de uitkering krachtens de A.O.W. en de A.W.W. Het C.N.V. is er voorstander dat de leeftijdsgrens voor de Al gemene Weduwen- en Wezenwet gesteld zal worden op 45 jaar en bij de A.O.W. voor de rechthebbende vrouw op 60 jaar in plaats van op 65 jaar. Daardoor zou een beter sluitend geheel verkegen worden. De verschillende behandeling De heer Van Mastrigt had graag ge- zien, dat in de staatscommissie ter be studering van een eventuele herziening van de rechtsvorm van de onderneming ook 'personen uit de organisaties van het bedrijfsleven opgenomen waren ge weest. Het C.N.V. zal thans de totstand koming van het rapport van één harer commissies over het zelfde onderwerp, bespoedigen. Het gaat ons niet om reële of vermeende misstanden, die ei bij bepaalde ondernemingen zouden be staan, zo lichtte de heer Van Mastrigt het C.N.V.-standpunt tóe, maar om een doorgaande hervorming van onze maat schappij-structuur. Hoger personeel Het C.N.V. zal een commissie instel len, die zich speciaal gaat bezighouden met de status en de positie van het ho ger personeel. De voorzitter vond dat rondom dit vraagstuk veel ongewens- en onnodige drukte bestaat. Bij velen lijkt de vrees te bestaan, dat het ho ger personeel de weg zal vinden naar de erkende bonafide vakbeweging. Het C.N.V. heeft er begrip voor dat bepaalde organisaties zich niet willen aansluiten bij een der drie erkende vak- centralen. De heer Van Mastrigt bleek niet on- Indonesië verbiedt rode lectuur Er zijn de laatste tijd tussen de In donesische regering en de communisti sche partij sterke spanningen opgetre den. Zaterdag hebben de militaire auto riteiten een verschijningsverbod uitge vaardigd voor alle brochures en vlug schriften van de communistische partij, waarin kritiek werd uitgeoefend op de rcgerlngspolitiek. Deze geschriften zou den gevaar opleveren voor de openba re orde en rust. Volgens een mededeling van het In donesisch leger is zondag dr. Sakir- man, een communistische leider en vice-voorzitter van de nationale plan- raad, in vrijheid gesteld. Hij wa: 16 juli in hechtenis genomen ,,uit ligheidsoverwegingen". Vier andere communistische voormannen, onder wie de voorzitter van de partij, Aidit, wor den nog verhoord. De Indonesische militaire dant „voor West Nieuw Guinea en Molukken" heeft aan de Chinezen zijn gebied een verbod opgelegd tussen de eilanden te reizen met schepen rood China. kering, die geregeld is in het Zieken- fondsenbesluit zou uitgezonderd moeten •orden. In het belang van de volks gezondheid zou deze kwestie binnen en kele jaren geregeld moeten zijn. Handelsreizigers Ontstemd toonde de heer Van Ma strigt zich over wat de heer Schumann onlangs heeft gezegd als voorzitter op de jaarvergadering van de als C.N.V.- bond geroyeerde handelsreizigersorgani satie, N.C.H.V. Hij achtte het onmoge lijk hierop in te gaan. Alleen als men de feiten onveranderd laat, is er een ge sprek te voeren. Men moet elkaar ern stig nemen. Liever dan een aanklacht in te dienen wegens het aantasten van de goede naam, wilde de heer Van Ma strigt nog eens vragen om ernstig be raad en het lezen van de geschiedenis. Verhouding overheid Met het oog op de steeds meer be sproken verhouding van vakbeweging en overheid verklaarde de C.N.V.-voor zitter, dat de vakbeweging haar ter rein niet verbreedt en zich ook niet met staatkundige vraagstukken bemoeit, r de overheid bemoeit zich intensie- met het sociaal-economisch leven. Daarom is er ook meer samenwerking tussen overheid en vakbeweging. dien de vakbeweging hier een mening uitspreekt over het optreden van de overheid, dan doet de vakbeweging niet aan politiek. Dan vervult zij alleen haar taak onafhankelijk van de over heid. kamer kinderen? Dan hebt u een Superfroster nodig! SUPERFROSTER 90 liter-absorptie systeem. Vnig folder met de vele voordel. Moeilijke vlucht uit Stanleystad De Canadees Michael D. McCallum is erin geslaagd 30 miljoen gulden aan Congo-franken onder de handen van rebellerende Kongolese soldaten te ha len en van Stanleystad naar Leopold- stad te brengen. De centrale bank in Leopoldstad had dit geld dringend no dig. Het gelukte de Canadese piloot het geld te redden door zich niet aan de order, het vliegveld niet te verlaten, te storen en snel te starten. Hij had de Kongolese staatssecretaris voor finan ciën en een Tsjibangoe-autoriteit van de Verenigde Naties aan boord. McCallum vloog een DC-4. Toen Tsji- bangoe en de autoriteit van de V.N. het vliegveld wilden verlaten, werden zij in het stationsgebouw aangevallen door een groep rebellerende Kongolese sol daten. Tsjibangoe werd een paar keer door de commandant van de Kongo lezen in het gezicht geslagen. Inmiddels dwongen Ethiopische soldaten van het V.N.-detachement de beman ning van het vliegtuig het toestel te verlaten. Zij werden grondig gefouil leerd en al hun geld en persoonlijke eigendommen werden afgenomen. Ver volgens moest de bemanning met de handen boven het hoofd onder de vleu gels blijven staan. Eindelijk kwam er een Ethiopische luitenant, die bevel gaf de eigendommen weer aan de be manning terug te geven. Compromis in Parijs Bredere taak dan C. J. van Mastrigt van de weduwe en de ongehuwde vrouw zou aanmerkelijk minder schrij nend worden. Een dringend beroep deed de C.N.V.-voorzitter op de adviesorganen van de regering (S.E.R. en Soc. Verz. Raad) om spoedig adviezen uit te brengen over intrekking en liquidatie van dc huidige Invaliditeitswet ei totstandkoming van een nieuwe Men kan niet blijven discussiëren over de vraag of er een nieuwe I.W. of een wet voor de gehele arbeidson geschiktheid moeten komen. Aan een regeling voor de Invaliden wordt een hogere prioriteit toegekend dan aan een algemene kinderbijslagwet. Betreurd wordt de handhaving van de loongrens voor de werkloosheidswet. Ook voor de andere wetten zou het aan houden van een loongrens met daar naast nog een uitkeringsgrens moeten vervallen. Alleen de ziektekosten verze- 351) BU het lezen van de moorden genoot goddelijke verering en nu hij woestingen die gepaard gin- ter dood was gebracht gevoelde het volk zich door de goden verlaten. gen met do verovering Zuid-Amerika door de Spaanse Bovendien verleenden de volken, die veroveraars, bekruipt onder het Inca juk zuchtten, weinig kere walging. Maar bij alle kwalijke of geen medewerking i rondborstige erkenning pen i van hun moed cn doorzettingsver mogen toch beslist niet achterwege blijven. Het troepje waarmee Pizar- ro bijv. in 1531 zuidwaarts zeilde om het grote rijk van de Inca's in Peru klooster 1 aar dc hoofdstad, terwijl de Inca legers in wanorde en paniek voor hem uitvluchtten. In Cuzco aangekomen, begaven de Spanjaarden zich het eerst naar het bestond slechts uit paar honderd man. Deze hadden wel iswaar het voordeel en paarden, waarvo een panische angst hadden, om daarmee een miljoenen-bevolking te onderwerpen, is cn blijft deson danks een meester stuk. Behalve dat Pi- zarro in politiek opzicht de wind mee had, was h(J boven dien ln zij" midde- de mooiste en lieftalligste meis van het land verbleven om er kanonnen hun opleiding tot priesteres te ont- de Indianen vangen en ingewijd te worden ln de mysteriën van de zonnedienst. Maar het bericht van de naderende Spanjaarden was het leger vér voor uitgesneld en daar door hadden de meisjes gelegenheid gekregen te vluch- ten. Het laatste wa ren zy gezien op de hoge rotskammen de Andes, boven Cnzco en daarna de Urumbamba TOCH IS HET ZO! len niet bijster kieskeurig. Door raad Het hy de (laatste) heersende in het ravjjn Inca vorst, Atahualpa, gevangen Vier. Maar geen sterveling heeft de- nemen cn onder belofte van vrij- ze priesteressen daarna ooit weer- lating werd deze er toe geprest een gezien. Z(j schenen in het niet te zijn goud- cn zilverschat ter waarde van opgelost en eeuwen lang heeft haar 42 miljoen gulden voor dc Spanjaar- verdwijning als een mysterie boven den bijeen te brengen. Toen hieraan de geheimzinnige wonden en geberg- was voldaan, liet Pizarro de vorst ten van Zuid-Amerika gehangen, echter door wurging om bet leven Tot, bijna een halve eeuw geleden, brengen en nu lag de weg naar ook dit raadsel werd opgelost. Cuzco, de hoofdstad van het Inca rijk voor hem open. Want de vorst' Daarover een volgende keer. Ned. soldaat in La Courtine verongelukt Volgens een mededeling van de le- gervoorlichtingsdienst te Den Haag is gistermiddag omstreeks 3 uur de 20-jarige diensplichtig soldaat J. J. Monkel uit Bloemendaal verongelukt. Hij reed met drie andere inzitten den in een jeep bij Messeix in de buurt van La Courtine in Frankrijk, waar zijn onderdeel, het 45e bataljon infanterie, gelegerd is. Het ongeluk gebeurde toen de jeep in een haarspeldbocht van de weg vloog en in een tien meter diep ra vijn stortte. Soldaat Monkel kwam door de val om het leven. De drie andere inzittenden werden slechts licht gewond. In La Courtine was juist de staats secretaris van defensie luitenant-ge neraal M. R. H. Calmeyer aangeko men voor een inspectiebzoek van 4 dagen. Staatssecretaris Calmeyer zal een deel van de manoeuvres bijwo- wonen en verschillende installaties van het Nederlandse kamp bezichti gen met leden van de parlementaire defensiecommissie, die vandaag La Courtine zijn gearriveerd. de O.E.E.S. De ministers in Parijs hebben zaterdag na moeilijke besprekin gen een compromis bereikt over de op te richten Organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling (O.E.S.O.). Deze organisatie komt in de plaats van de bekende O.E.E.S., maar zal een bredere taak krijgen. Met name zal aandacht worden be steed aan de jonge, in ontwikke ling zijnde landen. Tot secretaris-generaal van de toekom stige O.E.S.O. is de Deense hoogleraar in de economische wetenschappen en oud-minister van financiën Thorkil Kris- tensen benoemd. Zijn eerste taak zal zijn de instelling van een commissie van voorbereiding, die het ontwerpstatuut van de nieuwe organisatie in een defi nitieve vorm zal moeten gieten. Voor het einde van het jaar zul len de ministers moeten beslissen over de uiteindelijke vorm van de O.E.S.O., die in september 1961 in werking zal moeten treden. De functie van prof. Kristensen als secretaris-generaal van de O.E.S.O. komt overeen met die van Spaak al. secretaris-generaal van de N.A.V.O. Ontwerpstatuut Vele van de functies van de O.E.E.S.. de voorgangster van de O.E.S.O., zuUen in het ontwerp-statuut van de nieuwe organisatie gehandhaafd blijven, doch op aandrang van Frankrijk, dc Ver. Staten en enige andere grote landen zal de strenge controle van de O.E.E.S. ovei maatregelen tot liberalisatie van de lan den en het Europese betalingsverkeer worden afgeschaft. Deze afschaffing van collectieve zeggenschap over handelsaangelegen- heden vormde het moeilijkste punt van de conferentie. De kleinere landen, en met name Zwitserland, Noorwegen, Zweden en Portugal waren bevreesd, dat hun stemmen in het gedrang zouden ko men als het nemen van maatregelen op het gebied van de liberalisatie van de handel en het internationale betalingsverkeer in handen werd ge laten van grote organisaties als de G.A.T.T. en het Internationale Mo netaire Fonds. Er is echter algemene overeenstem ming bereikt over het compromis dat, hoewel de bevoegdheden van de O.E.E.S. in handelsaangelegenheden niet behou den blijven, voorziet in een „algemene confrontatie van de handelspolitiek de gelegenheid voor de leden om h delsproblemen bij een handelscommissie jor te brengen." Deze commissie zal zich o.a. bezighou den met vraagstukken, voortspruitend uit de concurrentie tussen de E.E.G. en d" E.F.T.A. (Europa van Zeven). Doornspijk verliest zijn burgemeester Zaterdagmiddag is na een kortstondi- :e ziekte burgemeester U. de Vries van ornspijk overleden. Hij bereikte de ambtenaar op de provinciale griffie Friesland. Na nog enkele jaren als amb tenaar in Dordrecht te zijn geweest, werd hij in 1938 tot burgemeester van Doornspijk benoemd. Einde van een tijdperk Zendelingen gaan weg uit Kongo De zendelingen, die al ruim 100 jaar de roep van de Kongo horen, verlaten het land thans. Het is buitengewoon twijfelaohtig of zij er op dezelfde basis weer zullen heengaan. Kongolezen zul len hun werk moeten voortzetten. Er zyn tekenen, die wijzen op het einde in een tijdperk. De Amerikaanse baptisten zonden in 1878 als eerste zendelingen naar Kongo Zij volgden het geestelijke spoor, dat door de beroemde medische zendeling dr. David Livingstone door het iano gehakt was. De zenaenngen laten instellingen met een totale waarde van ruim 95 miljoen gulden achter. Vele van die instellin gen moeten thans met uiterst kleine bedragen werken- Verder blijft een aantal van 6 miljoen christen op een bevolking van bijna 14 miljoen men- Avontuur in Tirol goed afgelopen Vier Nederlandse meisjes en een jon gen uit Amsterdam zijn het afgelopen weekeind bij de afdaling van de 1.600 meter Heuberg bij Walchsee in Tirol door mist. regen en duisternis overvallen, zo dat zij verdwaalden. Een van de meisjes, de 20-jarige mej. A. Boswinkel, is er met veel moeite in geslaagd het dal te bereiken en hulp te halen voor haar vier reisgenoten op de berg. Een reddingploeg Vit Walohsee, gezeid van mej. Boswinkel, besteeg de berg en slaagde erin het afgematte vier tal te vinden. Bij de afdaling langs een rotsachtige helling kwam mej. Boswinkel te vallen. Zij werd aan het hoofd gewond en moest naar het ziekenhuis van Kufstein worden gebracht Toen piloot McCallum de stationschef kon melden, dat hij wilde vertrekken, merkte hij. dat de Kongolese staats secretaris en de man van de V.N. door de rebellerende Kongolezen waren ge arresteerd. Gelukkig kwam een Cana dese majoor van de Ver. Naties tus senbeide en deze wist het voor elkaar te krijgen, dat het vliegtuig met het geld kon starten. Toen McCallum de startbaan opreed, riep de verkeerstoren hem echter aan en verbood hem te vertrekken. De pi loot antwoordde dat hij terug zou ke ren. maar gaf vol gas. De Kongolese staatssecretaris was zeer opgelucht, toen de 30 miljoen gulden veilig in de lucht waren gebracht en naar Leopoldstad konden worden ver voerd. Acrobaat bengelde boven het IJ De Duitse acrobaat Johannes Höch- gemuth heeft zaterdag zijn trapeze kunsten vijftig meter boven de water spiegel van het Amsterdamse IJ ge demonstreerd. Vlieger Eelco Schuller hielp met zijn helikopter een handje. Achter het Centraal Station stuurde Schuller zijn wentelwiek naar een hoogte van vijftig meter, waarna Höchgemuth, bengelend aan een touw, enkele hals brekende toeren verrichtte. Uiteraard trok deze stunt het nodige bekijks. Geldig excuus Twee broertjes, de elfjarige George Wimbleduff en zijn zevenjarige broer Steven, uit Indianapolis in Amerika, had den een goed excuus toen zij te laat thuis kwamen van boodschappen bij de kruidenier. Zij moesten daar n.L wach ten op twee mannen, die de lade aan het lichten waren Een van de rovers zei, dat zij niet weg mochten voordat zij met hun werk klaar waren. De jongens heb ben toegekeken hoe de mannen 100 dol lar stalen en de winkelier en zijn be diende vastbonden. „Nu kunnen jullie gaan", zeiden e dieven, toen zij klaar wa ren En weg waren de jongens. Weer miljonair ontvoerd uit Singapore Wederom is een Chinese miljonair uit lingapore (de zevende dit jaar) ontvoerd. .Iet is de voocaanstaande rubberhande laar Ng Fong Sono, die donderdag in de Maleise staat Johore verdween. Ng reed naar zijn rubberplantage, toen hij door een auto met vier gewapende lannen werd klem gereden op de weg. Zijn chauffeur werd geboeid achterge laten, terwijl de bandieten zich met Ng uit de voeten maakten. Oost-Duitsland werkt aan plan Naar voorbeeld Japan Reeds 80.000 ha bos in de V.S. verwoest De uitgestrekte bosbranden In de Ver enigde Staten strekken zich op het ogen blik uit van Los Angeles tot de bergen van Oregon. Ondanks de Intensieve bestrijding van het vuur Is zeker al 80.000 ha verwoest. Vyf mensen zijn ln de vlammen omge komen. De schade loopt ln de miljoenen De brand is de ergste sinds 30 jaar. In het gebied van de branden is de tempe ratuur 90 graden Fahrenheit. Van het natuurreservaat van Los Angeles zijn meer dan 24.000 hectare verwoest. Ook de natuurreservaten van Oregon, Idaho en Washington hebben grote schade ge- van (Van onze correspondent in Bonn) BERLIJN, 24 juli. De commu nistische propaganda in Oost-Duits- land wil in de komende weken een stortvloed brieven naar West-Duits- land verzenden, waarin de bevolking der bondsrepubliek worden aange spoord om in een „volksstrijd" de re- gering-Adenauer ten val te brengen. De brief is door partijchef Walter Ulbricht geschreven. Volgens communistische funktionaris- sen wordt hiermede een nieuwe etappe ingeluid in de strijd tegen bondskanse lier Adenauer. In de kranten der Oost zone wordt duidelijk gemaakt, op wel ke wijze de S.E.D. de val van dr. Ade nauer wil bereiken: met een toespeling op de demonstraties tegen de inmiddels afgetreden Japanse premier Kishi zal de bevolking der bondsrepubliek worden aangezet om met de bondskanselier „Japans te praten' Dr. Adenauer van zijn kant koestert blijkbaar geen pessimisme ten aanzier van de stembusuitslagen van herfst 1961 wanneer hij tegen de 43-jarige burge meester van Berlijn Willy Brandt als lijsttrekker en kanseliers-kandidaat der sociaaldemokratische partij zal komer. te staan: dr. Adenauer neeft de afgelo pen week bij een schrijnwerker in Bad Honnef de gemeente, waartoe het dorp Rhoendorf behoort waar dc honds- Opperbe velhebber Pact van Warschau) De Russische maarschalk, Iwan Konjef, is ontheven van het opperbe vel over de strijdkrachten van de lan den van het Verdrag van Warschau. Volgens het Russische persbureau Tass zou Konjef wegens zijn slechte ge zondheid om ontslag hebben gevraagd. De Russische maarschalk Gretsjko is tot zijn opvolger benoemd. De 63-jarige Konjef was een van de weinige grote bevelhebbers uit de oorlog die nog een hoge post bekleedden. Hij is sedert 1944 maarschalk. Troepen onder zijn bevel hebben Praag op de Duitsers veroverd en na de oorlog is hij bevelhebber van de Russische troepen in Oostenrijk geweest Tegen het einde van 1953, na Stalins dood, was hij degene die benoemd werd tot president van het hof dat Beria, het hoofd van Stalins geheime politie, moest berechten. Beria werd ter dood veroor deeld en terechtgesteld. Sedert mei 1955 is hij opperbevelheb ber van de landen van het Verdrag van Warschau geweest. Ook de vijftigjarige Gretsjko was een vooraanstaande commandant in de oorlog. In 1953 werd hij opperbevelhebber van de Russische bezettingsstrijdkrachten in Oost-Duitsland In het zelfde jaar leidde hij de onderdrukking van het volksoproer in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland. In 1957 werd hij onderminister van de fensie en bevelhebber van alle Russische landstrijdkrachten. K rniswnorrfnnzzcl Horizontaal: 1. soort hamer, 5. houten bakje. 7.bijnaam van Ezau, 8. lis, 10. opstootje. 11. dikke boterham. 12. uit roep, 13. titel (afk), 14. hijswerktuig, 15. iemand die treitert, 16. staafje om een rad vast te zetten, 17. onzeker, 18. bloem. 20. platboomd binnenvaartuig, 21. vis, 22. voegwoord. 24. meisjesnaam, 25. keer, 26. familielid, 27. dorp in Gelderl., 28. bosgod, 29. haarvlecht, 30. slag, plof. Verticaal: 1. grote cirkel gaande door de twee nolen, 2. rivier in Duitsland, 3. heks, 4. emeritus (afk), 5. niets. 6. spil van een wiel. 8. gevangenis (bargoens), 9. onderpand, 11. stronkje, 12. heg, 14. zangstem, 15. zfjtak Moezel. 16. dikke duidelijk zal worden dat de partij uit boterham, 17. verschoten, 19. gemalin meelopers van de communisten bestaat, van de zeegod -legir, 20. zeeroof, 22. sap- In Bonn circuleren reeds geruime tijd >ig, 23. jongensnaam, 25. bijwoord, 26. geruchten dat dr. Victor Agartz, en de -Hand in de Ierse zee. 27. dag der week hoofdredacteur van de in Hamburg afk), 28. rivier in Italië, verschijnende Die andere Zeitunq. dr. Garhard Gleisberg, tot dc oprichters van de nieuwe partij zullen behoren Beiden zijn reeds enkele jaren geleden door de socialistische partij geroyeerd kanselier woont een nieuw schr bureau besteld voor zijn werkkamer het „Palais Chaumburg", de bondskan- selarij. Bij een kleermaker heelt hij verder een nieuw costuum in opdracht gegeven. Daarbij moeten twee pantalons worden geleverd, die dr. Adenauer voor nemens is nog te verslijten. Nieuwe partij? Het centrale comité van de Oostduit- se communistische partij heeft voorts opnieuw gesproken over voorstellen de thans verboden en ondergronds werken de Westduitse communistische partij on der de naam van „Onafhankelijke ar beiderspartij" of „Nationale arbeiders partij" bovengrond te laten komen, al dus is in Bonn vernomen. Men is zich in Oost-Berlijn echter zeer goed bewust dat een linkssocialis- tische arbeiderspartij in West-Duitsland kan worden erkend als de opvolgei van de communistische partij en oven eens ongrondwettig zal worden ver klaard. Een woordvoerder van de Westduitse socialistische partij heeft reeds ver klaard dat de socialisten niet zullen aandringen op een verbod van de nieu- Oplossing vorige puzzel 1. halma, 2. aleer, 3. lande, 4. Meden, 5. arend, 6. Assam, 7. store, 8. sober, _rena, 10. Meran.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5