Honderdjarige Akerboom op grootse wijze gehuldigd Festival-orgelprijs voor Franz Haselböck Groenteprijzeii liepen terug JVIELWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 25 JULI 1960 Hazerswoude-R ij n dij k Hazerswoudc (Rijndijk), 23 juli 1960 Hot was gisteren voor de heer H. Aker boom wonende Rijndijk 193 te Hazers- wonde wel een heel bijzondere dag, daar hij zijn honderdste verjaardag mocht vie ren. Bij de toegang naar de woning was een erepoort geplaatst, waarop met grote cijfers de jaartallen 18601960 waren aan gebracht. Binnen was het huis met slagare en bloemen feestelijk vorsierd. Nadat in de morgenuren pastoor Koene ten huize van de Jarige dc ma had opgedragen, kwamen in de namiddag burgemeester Smit met de beide wethouders Van Rijn en De Boer en de heer Kuipers hem namens het ge meentebestuur gelukwensen. Hiert>ij waren tegenwoordig pastoor Koene, dokter Blaauwendraaci, de com missie van ontvangst en vele belangstel lenden. Van het garderegament grena diers, waarbij de heer Akerboom 80 jaren geloden ddeixie, waren als vertegenwoor digers aanwezig de le luitenant Visser en de sergeant Schaffers, die namens de re gimentscommandant de gelukwensen kwamen overbrengen aan de oudste in leven zijnde grenadier. Van de parate eenihoid van dat regiment was de drumband uit Schaa.rsbergen ge komen om de oude wapenbroeder een muzikale hulde te brengen. Nadat de band een openingsnummer had gespeeld, nam burgemeester Smit het woord. Na mens de gemeente Hazerswoude en mede namens het Zwaantje bood hij de jarige zijn gelukwensen aan en hij liet deze wensen vergezeld gaan van een makke lijke stoel. Burgemeester Smit vervolgde: „Daar HAZERSWOUDE Roadsagcnda. Donderdagavond om half 8 vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt coder meer de volgende punten: verkoop grand In plan Rhynenburch aan de firma F. L. A. Plomp en t Hart te R< aan de firma J. van Wiestagen te Alphen en aan de firma F. de Boer te Hazers woude; vaststelling herziening iBtirrei- dingsplan-dorp en behandeling van de bezwaarschriften; benoeming lid advies commissie woonruimte wet in vacature-C. van Ommering; verlenen van medewer king aan bestuur R.K. school te Hazers- woude-dorp en aan bestuur der chr. nat. scholen aan de Rijndijk; aangaan van een geldlening; onderhandse aanbesteding en gunning van werkzaamheden in Rhynen burch; verstrekken van renteloos voor schot aan RK. sportvereniging „St B er na rdus"; beschikbaar stollen van voor schotten aan wonóngbouwverenigiinig voor bouw van 6 woningen in plan-Rhynei buch; verlenen van medewerking at bestuur der vereniging voor Hervormd schoolonderwijs ten behoeve kleuterschool. HILLEGOM Raadsagcnda Vrijdagavond om 8 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt onder moer de volgen do punten: vergoeding vakonderwijs; wijzigingen verordeningen; verbetering douchecel ln politiebureau; aankoop aandelen; aangaan geldleningen; onteigening grond voor watervoorziening; voorbereidingskrediet nieuwe zwemin richting; wijziging begraafplaatsenveror dening; venhoging huur sportvelden. Meer en Dorp Ten aanzien van de definitieve vast- stoilmg van de onteigeningsplannen Meer en Dorp II merken B. en W. in hun pre advies op, dat hiertegen geen bezwaren zijn ingebracht. De tegen het plan I gebrachte bezwaren wonden door hoofdingenieur-directeur van de volks huisvesting ongegrond verklaard W. stellen daarom voor beide plannen definitief vast te 9tollen. Grond voor watervoorziening Het meest geschikte terrein voor aanbrengen van nieuwe bronpuftten do waterleiding ls de strook grond de Derde Loosterweg. tegenover het pompstation, eigendom van men v. d. Klugt, Er zal een onteigeningsproce dure aanhangig moeten worden gemaakt. De grond blijft voor het grootste deel geschikt voor bollenteelt en zal later weer worden verpacht. Zwembad B. en W. stellen de raad voor eer voorbereidingskrediet van f 25.000 ba- •chikbaar te stellen voor de bouw van eer. nieuwe zweminrichting. Huur sportvelden Ten aanzien van de huur der sportvel den stellen B. cn W. de raad voor dt huur van de velden aan de Leekstraat er de Sportlaan met ingang van 15 augustus a.s. te verhogen tot l 1000 per jaar per complex en de bijdrage in de onderhouds kosten te handhaven op f 300 tot 15 augus tus. Daarna willen zij hiervoor f 500 be schikbaar stellen. L1SSE Eciimiljoenste polis uitgereikt Zaterdagmiddag werd de familie J. Ver- del, uit de Julionastraat verrast met eer bezoek van de heer Kouwenberg er secondanten van de coöperatieve levens verzekering Concordia te Utrecht. Dit bezoek had een bijzondere reden, want nadat er eerst oen grote mand met fruit was overhandigd werd de familie Verdel medegedeeld, dat hun op 30 juni j.L ge boren zoon Theo, die bij Concordia wat verzekerd, als polisnummcr had gekregen no. 1.000-000. De maatschappij wilde dit feit ndet opgemerkt voorbij laten gaan en daarom was op de polis de aantekening gemaakt, dat deze was vrijgesteld van premiebeta ling. een welkome verrassing voo: ouders. Concordia schrijft jaarlijks 8000 babies in ter verzekering. Ook de verzekerde onder polisnummcr 1 in leven cn men had deze eersteling, die nu 80 jaren telt, graag tegenwoordig ge had bij de feestelijke uitreiking vai miljoenste polis. Zijn gezondheid echter niet meer zo goed. zodat hij de reis naar Lisse moest afzien. Joh. Wagenaarprijs voor Alex. Voormolen Het bestuur van de Johan-Wagenaar- rkchting heeft besloten de Johan-Wage naarprijs. bestemd voor de bekroning van een geheel oeuvre, voor het jaar 1960 toe te kennen aan Alexander Voormolen te 'a-Gravanhagc. r»eze prijs bedraagt f 2500 De uitreiking ral plaats vinden op een plechtige bijeenkomst in het aanstaande najaar. wij weten dat u van een goede sigaar t en ook op zijn tijd een hartverster king met versmaadt, meenden wij u ook hiervan iets te moeten aanbieden". Onder luid applaus overhandigde hij hem een kist sisaren en een fles met geestrijk Niet goed gezocht Hierna sprak de le luitenant Visser, ie namens de commandant van hot gar de-regiment grenadiers, luitenant-kolonel Rotteveel de gelukwensen overbracht. Deze spreker overhandigde namens hert regiment een fraai gedenkbord. Toen lui tenant Visser mededeelde dat zij in de oude straflijsten hadden gezocht, maar geen straflijst van Akerboom hadden aan getroffen, zodat de conclusie voor de hand lag dat deze gedurende zijn militaire diensttijd nimmer straf had gehad, rea geerde Airerboom met de opmerking: ,,Dan hebben jull'ie niet goed gezocht". De jubilaris zorgde terloops voor de vrolijke noot, door nog een oud grenadierslied te zingen. Hieruit bleek weer de oude spreuk van dit korps: „Eens grenadier, altijd grenadier". Daar op 26 juli in de Frederik Hendrik- kazerne te Vugt door H.M. de Koningin aan het garderegimant grenadiers een nieuw vaandel zal worden uitgereikt, no digde luitenant Visser, namens de regi mentscommandant, de heer Akerboom uit hierbij tegenwoordig te zijn. Nadat de drumband zich weer had laten horen, vertrok deze. Hierna werd door de harmonie uit Hazerswoude een sere nade gebracht. Gedurende de verdere dag kwamen velen de jarige feliciteren. BENTHUIZEN Voorstellen aan de raad Burgemeester en wethouders van Bent huizen stellen de raad voor om afwijzend te beschikken op verzoeken van de Cen trale van Rooms-Katholieke Militaire te huizen, de R.K. Reclasseringsvereniging, afdeling Leiden en de Mil. Matigheids missie, om subsidie uit de gemeentekas. Verder stellen zij voor om de rekening de stichting drinkwaterleiding „De Tien Gemeenten", die onlangs door ge deputeerde staten werd goedgekeurd, 1958 definitief vast te stellen en aan de Dr. Van Voorthuijsenstdchting (algemene nazorg buitengewoon lager onderwijs voor Leiden en omstreken) een subsidie ■erstrekken van f. 50,- ter dekking het tekort over 1959. Benthuizen sorteert onder het rayon van deze stich ting en de inwoners kunnen te allen tijde beroep op haar sociaal-pedagoog doen. De raad wordt meegedeeld, dat aa heer K. Oostingh met ingang van l tember aa eervol ontslag is verleend als ïot-oommies ter secretarie en als co: mandant van de vrijwillige brandweer verband met zijn benoeming tot chef de bureau in de rang van administrateur A bij de technische dienst Hoeksche Waard. Tot zijn opvolger is benoemd de heer A. Makkelenberg, thans in dezelfde func tie werkzaam te Moerkapelle en wonende te 's-Gravenhage. Tot commandant de vrijwillige brandweer is benoemd de heer S. Bakker, thans ondercommandant Na overleg te hebben gepleegd met het ministerie van onderwijs, kunsten en tenschappen ds aan mevrouw W. C. Stik kers-Walvis met ingang van 16 aug. ontslag verleend in verband met haar vertrek naar Groningen. Mevrouw Stik kers was tijdelijk onderwijzeres aa: openbare lagere school. Van 6 april j.l. ej. Venstrijden als zodanig aan deze school werkzaam. Voor de vervulling van de functie van vaste onderwijzeres de openbare lagere school heeft zich één sollicitante aangemeld, die momenteel met vakantie in het buitenland vertoeft. Het laat zich aanzien, dat zij voor een benoeming in aanmerking komt De di recteur-generaal van de volkshuisves ting en de bouwnijverheid kan er mee instemmen, dat de groodkosten voor de 9 woningwetwoningen, plan VII 5 wo ningen en plan VIII 4 woningen aan de Van Leeuwenhoekweg, zullen worden berekend naar f. 3140,- per woning, in clusief het renteverlies gedurende de Aan mej. A. P. van Noort is eervol ont slag verleend als vakonderwij zeres in he" vak huishoudkunde, in tijdelijke dienst bij het lager onderwijs in deze gemeente, Ln verband met haar benoeming aan een school te Middelharnis per 1 september Aanvullend bouw voorschot Het bestuur van de bouwvereniging .Algemeen Belang" heeft aan het ge meentebestuur verzocht om een aanvul lend bouwvoorschot voor woningen var plan VI in de Molenstraat ten behoeve van do wascellen in douchecellen en d« aanbrenging van een geiser in elk var deze woningen, tot een bedrag van f. 4098,- Het college stelt de raad voor het ge vraagde voorschot te verlenen. De dou checellen cn geisers zullen respectieve lijk in 40 en 10 jaar worden afgeschreven. De huren van deze woningen, die thai f. 10.35 bedragen, zullen dan met 1 0,5 worden verhoogd tot f- 11.30 per week. In de raadsvergadering van 8 maart jj. werd de gemeenterekening 1958 ter voorlopige vaststelling aangebo den met de volgende eindcijfers: gewone dienst inkomsten en uitgaven f. 333,223,86. Kapiitaaldienst inkomsten f. 1.115.288,95; uitgaven f. 1.207.955,57; derhalve eer de hg saldo van f. 92.666,62. Intussen is de gemeenterekening door het centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gecontro leerd. Deze controle heeft aanleiding ge geven tot enkele opmerkingen, waarmee in het vervolg rekening zal worden ge houden. De eindcijfers ondergaan geen verandering. De commissie tot het na zien van deze rekening, bestaande uit de heren A. Voorwinden en P. de Vrij Mzn. heeft de gemeenterokemng onderzocht in orde bevonden. De bushokjes Het college van B. en W. ach; het ge wenst dat in de algemene politieveror dening een bepaling wordt opgenomen, die het zich zonder reden ophouden ir de zogenaamde bushokjes (wachtlokaal- tjes voor de reizigers van de autobus- ctienstonderneming N.V. Crtosa te Bos koop) strafbaar stelt Steed meer worden de wachthuisjes als speelplaatsen voor de jeugd en als plaats samenkomst gebruikt. Beschadiging ernielmg van ruiten enz. is hiervan het gevolg. Bovendien moeten busreizi gers soms buiten wachten, omdat de jeugd het wachthuisje heeft bezet Teneinde in deze een doeltreffend optreden van de politie mogelijk te maken, stelt het college de raad voor te besluiten tot vast stelling van een concept-verordening, welke het volgende inhoudt: Het is ver boden zich op te houden of te vertoeven wachthuisjes, bestemd voor buspas- iers, tenzij men gebruik wenst te ma- van het betreffende openbare ver voermiddel of voor het wegbrengen er ophalen van busreizieers. Juffrouw" Van Noort nam afscheid Vorige week namen twee onderwijze- ïssen afscheid van de christelijke lagere school. De eerste was mej. A. Noort, die als vakonderwij zeres vrouwelijke handwerken gedurende bijna 8 jaar aan de school was verbonden. Geruime tijd was zij tevens lerares in het vak huishoudkunde in de houten noodschoot, die zich bevindt op de hoek Schoolstraat-Graaf van Bloisstraat. Na- het bestuur, personeel en leerlingen sprak het hoofd van de school, de heer D. G. van Hoeven, mej. van Noort toe. Een cassette werd haar namens perso neel en schoolbestuur geschonken, ter wijl ook de leerlingen zich niet onbetuigd lieten. Zij droegen allerhande huishou delijke geschenken aan. Verbluft door deze afscheidswoorden er geschenken, sprak mej. Van Noort haar dank en tevens de hoop uit, dat haar werkzaamheid in Benthuizen nut zal heb ben afgeworpen. Ongeveer tegelijkertijd nam mej. Van Ingen uit Leiden afscheid van haar 6e klas, het personeel en het schoolbestuur. Mej. Van Ingen is na het vertrek van de heer C. Schnier naar Harderwijk aange steld als tijdelijk onderwijzeres aan de halschooL Ook voor haar was er een op rechte dank voor het prettig zoran van mooie woorden schenken. Nu zal ook de halschool met ingang an 1 september as. veranderen ïsklassige school, daar het 7e en 8e leer jaar verdwijnen. De openbare lagere school ging al een geruime tijd geleden Afscheid op openbare lagere school De openbare lagere school gaat grote wijzigingen tegemoet. Na de zomerva kantie, welke nu voor de deur staat, zul len de zes klassen moeten worden geleid door geheel nieuw personeel. Vrijdagmiddag sloeg het u scheid voor de heer P. Rijswijk, hoofd van de school. De heer Rijswijk is per 1 september benoemd tot leraar aan de Lieve de Keyschool, school voor indivi dueel lager techn. nijverheidsonderwijs. Mej. M. Verstrijden is waarschijnlijk van de veronderstelling uitgegaan, dat gedeel de smart halve smart is, want ook zij nam afscheid. Zij hert dan in verband met haar aanstaand huwelijk. Mej. Verstrijden tijdelijk onderwijzeres aan de school ter vervuiling van de vacature, ontstaan tij dens de riekte van mevrouw W. C. Stik kers-Walvis. De teleurstelling van d( kinderen om dit afscheid werd ruim schoots goedgemaakt door traktatie op zakjes patates frites en gebakjes. De kin deren dieden gezelschapsspelletjes, die door zang werden afgewisseld. NOORDWIJK Duitse gasl met dochter gered De 58-jarige heer W. Wolf uit Hamburg geraakte in moeilijkheden toen hij zijn io- jarig dochtertje, dat in zee met een lucht band in een mui op de derde bank terecht was gekomen, wilde redden. De 21-jarige Utrechtse student H. Bruins Slot schoot te hulp en wist de man boven water te houden. Met assistentie van de inmiddels gealarmeerde politieman De Vries gelukte het hem de man aan land te brengen. Agent Oldersma bracht ondertussen het dochtertje in veiligheid. Kleuter onder bromfiets Een nog onbekend: gebleven bromfietser reed op het rijwielpad in de duinen de plotseling overstekende 3-jarige Jantje Rotteveel uit de Van de Mortelstraat aan Hij nam het kind mee om naar een dokter te brengen maar gaf het even later over aan een Duitse automobiliste, die het jon getje bij dokter Mulder bracht. De jongen had een hoofdwond en ontvellingen op gelopen. Auto tegen trammast Doordat de bestuurster door niet opge helderde oorzaak de macht over het stuur kwijt raakte, kwam een auto za terdagmiddag op de Herenweg na een huppelende rit over een greppel en biel- ,-an de trambaan met een harde klap tot stilstand tegen een mast van de bo venleiding. De bestuurster, een 57-jarige vrouw uit Rotterdam, liep een shock en lichte verwondingen op. Twee inzitten den bleven ongedeerd. De aan de voor zijde totaal vernielde auto is door de po litie in beslag genomen. Bromfietsers werden ernstig gewond De heren A. P. Zuidhoek uit Lis9e en G. v. d. Holst uit Noordwijk botsten za terdagavond in de onoverzichtelijke bocht in de Sint Jeroensteeg in volle vaart op elkaar. Beiden liepen een zware hersen schudding op en de heer Zuidhoek bo vendien een kaakfractuur. Ze zijn naar het academisch ziekenhuis in Leiden ge bracht Hun toestand is thans redelijk. KATWIJK AAN DEN RIJN Geslaagd De heer H. W. van Klaveren behaalde het diploma H.T.S. (werktuigbouwkun dige) in Haarlem. Visserij golfjes Voorspelling haringvangst in de komende maanden TVTU DE NEDERLANDSE haringbiologen J. J. Zijlstra en K. H. Posthuma •f* van het Rijksinstituut voor visserij-onderzoek te IJmuiden steeds meer statistische en biologische gegevens ter beschikking hebben gekregen, zijn zij in staat geweest iets meer te voorspellen over de haringvisserij in de komende maanden. Deze verwachtingen hebben betrekking op normale omstandigheden. Tegenslagen door bijzondere weersomstandigheden kun nen zelfs de best gefundeerde verwachtingen te niet doen. In het algemeen merken beide biologen op, dat voor 1960 verwacht kan worden, dat de sterfce jaarklasse haring 1956 wederom, maar nu als vierjarige haring, de visserij ook in de nu nog volgende maanden van het jaar gunstig zal be ïnvloeden. Dit is in ieder geval zo in het gebied ten noorden van de 54e bre«dte graad, maar mogelijk ook ten zuiden daarvan. De in 1957 geboren haringen, die in 1960 ren en misschien wel iets i voor het eerst zullen gaan paaien daardoor ter beschikking komen var haringvisserij, zijn volgens de onderzoe kers stellig minder talrijk dan die van de jaarklasse 1956. Bovendien is hun groei gering geweest. De toevoer van jonge haring laat daarom dit jaar te wensen Omtrent de Schotse vleet)visserij in het gebied boven de 56e breedtegraad zeggen de biologen, dat de vangsten dit jaar goed zijn, zij het minder dan in 1959. De hoogste vangsten in dit gebied zullen behaald worden in juli en augus tus, waarbij augustus het hoogst zal lig- S Omtrent de visserij in de centrale Noordzee, tussen 56 en 53.30 Noorder breedte, zeggen beide heren: vergeleken bij mei en juni betere vangsten in juli en redelijke vangsten in augustus. Van de september- en oktobervisserij valt nog niet veel te zeggen, maar deze zou wel eens mee kunnen vallen. De haring zal in het algemeen klein van stuk zijn. Voor de Engelse wal voorspellen de biologen dit jaar eindelijk iets goeds: bij normale omstandigheden zal de vangst daar beter zijn dan in 1959. Zij voorspellen, dat het normale gemiddelde van voorgaande ja- Alphen aan den Rijn Groot bouwplan De vennootschap onder firma Goodwill Bouwbureau te 's-Gravenhage wenst ten behoeve van de bouw van ongeveer 100 flatwoningen in drie en vier lagen, 62 eengezinshuizen en 8 1 10 winkels met bovenwoningen van de gemeente aan te kopen een aantal percelen bouwgrond, tezamen ter grootte van ongeveer 18.900 m2, gelegen in complex Dambenoy. Met de koopster is overeenstemming bereikt over een koopsom van f 542.500 in totaal. B. en W. hebben tegen deze verkoop geen bezwaar en de commissie van bijstand voor het grondbedrijf kan zich hiermede verenigen. Grondaankoop Voor de verwezenlijking van de in voorbereiding zijnde plannen tot verbre ding en verbetering van de Oudshoornse- weg, die in de huidige staat niet voldoet aan de eisen welke daaraan door het in intensiteit steeds toenemende verkeer worden gesteld, heeft de gemeente de be schikking nodig over een gedeelte van het aan de heer C. Heenk te Leiden toe behorende perceel grond en water ter grootte van ongeveer 50 m2 en gelegen aan genoemde weg. Met de eigenaar is overeenstemming bereikt over de aankoop voor een prijs van f 128,75 in totaal- IJlo op Marthastichtiiig Het bestuur van de Vereniging „Martha Stichting" koestert het plan aan de be staande lagere school de mogelijkheid te openen voor het volgen van onderwijs op het niveau van u.l.o en wel voor die kin deren van de Stichting, die voor dit on derwijs voldoende intelligentie bezitten doch wegens hun bijzondere geaardheid niet geschikt zijn op een gewone uJ.o. te worden geplaatst. De stichting van een afzonderlijke u.l.o. is in verband met de daarvoor geldende wettelijke bepalingen niet mogelijk en ligt ook niet in het voor nemen van het bestuur. Het bestuur streeft er wel naar de kinderen die dit onderwijs zullen gaan volgen, zodra zij daarvoor geschikt zijn, over te plaatsen naar een ter plaatse bestaande u.l.om school, zodat zij daar in de gelegenheid zullen worden gesteld het u.l.o.-diploma te behalen. LEIDERDORP Laatste orgelfondsconcert Het laatste orgclfondsconcert zal wor den gehouden vrijdag 29 juli om 8 uur in de Hervormde Kerk. Het eers'c gedeelte zal worden verzorgd door de sopraan Rie Grims-Strootman, Hans Boeleé zal haar op het orgelbegeleiden. Deze orga nist zal ook enkele soli ten gehore bren gen. Uitgevoerd worden werken van Bach, Handel (gedeelte uit orgelconcert) Bute, Zwart (Rust mijn ziel, uw God is Koning) Asma (Beveel gerust uw wegen) Boeleé (Psalm 6) e.a. Na het overdragen van de opbrengst der collecten aan de Kerkvoogdij wordt het concert beëindigd met een cantate, geschreven door Addie de Jong. „De dag door Uwe gunst ontvangen", opgedragen aan de kerkvoogdij. Aan deze cantate werken mede: Caro line van Dorp-van Heyningen, sop'aan; Dick Kniters, tenor; Rudi Noesi, fluit; Nico Verhoeven, viool: Ane Plomp, orgel. Het geheel onder leiding van Addie de In het Haarlemse stadhuis is dezer dagen de zesde zomer-academde voor orgel offi cieel gesloten met de uitreiking van de Holland-Fcstivalprijs aan de beste leer ling van de cursus, die dit jaar gegeven werd door Anton HeiUer. Lui-gi Taglda- vinl en Cor Kee. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijs en kunstzaken in Haarlem zei. dat de jury (Jos de Klerk, Piet Kee en G. Moed) na het concert dat tien dei dertien cursisten gisteravond op het Müllex-orgel in Beverwijk habben gege ven. niet tot aanwijzing van één winnaar had kunnen komen. Op advies van de jury werd daarom besloten dat het lot zou beslissen tussen de twee kandidaten, de 21-jarige Franz Haselböck en de 22- jarige Amsterdammer Thijs Kramer voor de u-treiking van de grote kristallen vaas. Hoewel de beide jeugdige organis ten de prijs liever zouden hebben gedeeld gaf dc ondeelbaarheid van de kristallen vaas (ontworpen door J. Heesen) toch de doorslag: Franz Haselböck werd door het lot als winnaar aangewezen. Na de uitreiking van de prijs ontvin gen alle cursisten een cursus-certificaat en het boekwerk „Versuch über die wehre Art das Klavier zu spiegelen" van Carl Philipp Emaniuel Bach. De voorzitter van de zomer-academie dr. J. F. Obermyr sprak hierbij het afscheidswoord. Franz Haselböck dankte namens de cursisten Deze Jeugdige organist ls een broer van dr. Hans Haselböck, die dit jaar de wis- Belastingverlaging De Russische re gering heeft bepaald dat de hoofd- en handarbeiders, die niet meer verdienen dan f 480 per maand, met ingang van 1 oktober geen belasting meer behoeven te betalen. Voorts is de inkomstenbelas ting verlaagd voor vrijgezellen en hen. die kleine gezinnen hebben en tussen de f 480 en f 570 per maand verdienen. Sterke teruggang van Aanvullende werken (Van parlementsredactie) Op 1 juli van dit jaar bedroeg het aan tal in uitvoering zijnde objecten voor aanvullende werkgelegenheid 182 met een totale bezetting van 4841 man. Op die datum was in de westelijke provin cies Noord- en Zuidholland 1 hoofdarbei dersobject (in Amsterdam) met 9 man in uitvoering, dat op 2 juli is stopgezet. In de provincie Utrecht was geen enkel A.W.-object in uitvoering. In Gelderland en Limburg bedroeg het aantal objecten op 1 juli resp. 3 en 2 met een bezetting van 39 en 20 man, afgezien nog va arbeiders die nazorgwerkzaamheden richtten aan sportvelden. Minister Van Rooy (soc. zaken) woordt dit op schriftelijke vragen het Tweede-Kamerlid Zegering Hadders (lib.) Deze had o.m. gevraagd, of het bij de huidige stand van de werkgelegen heid geen aanbeveling verdient de aan vullende werkgelegenheid in met name Noord- en Zuidholland, Utrecht, Gelder land en Limburg geheel te sluiten. De minister meent, dat er voor een algehele sluiting geen aanleiding bestaat,"nu deze in genoemde provincies praktisch reeds heeft plaatsgevonden. Hij wijst erop, dat het tewerkstellingsbeleid bij de A.W. steeds op gericht is het algemene we gelegenhcidsbcleid zoveel mogelijk te dersteunen. Blijkens het ministeriële antwoord wa ren er op 1 maart van dit jaar nog in totaal 805 A.W.-objecten met een bezet ting van 15.693. In vier maanden tijds verminderde dus het aantal objecten met 623 en het aantal daarop tewerkge stelde arbeiders met 10.852. De minister van Onderwijs, Kunsten Wetenschappen heeft voor de uitvoering van deze plannen zijn medewerking reeds toegezegd door het verlenen van toe stemming m.i.v. 1 sept. 1960 voor de aan stelling van een volledig bevoegde uJ.o,- onderwijzer. Luchtfotografie plan Noord B. en W. stellen de raad voor f 20.000 beschikbaar te stellen voor het in kaart brengen van 560 ha grond van het uit breidingsplan Noord. Hiervan is f 14.506 bestemd voor het fotograferen en op kaart brengen van het gebied door K.L.M. Aerocarto. De resterende f 5.500 komt ten koste van de gemeentelijke dienst. Verkeersongelukken Een niet in het bezit van een rijbewijs zijnde Utrechtenaar vloog zaterdagmid dag bij de Conradstraat met zijn motor met zijspan uit de bocht in de sloot aan de overkant van het Hazeveld. Hij kwam er zonder letsel af. Zondagochtend stak een Zoeterwoude- naar met zijn bromfiets onvoorzichtig de wég nabij de hefbrug over. Hij reed te gen een auto. Beide voertuigen werden beschadigd; de bestuurders liepen gees letsel OD. Viswedstrijd. De personeelsvereniging van de Sociale Werkplaats te Alphen aan den Rijn hield zaterdag een viswedstrijd in het Aar- kanaal, waarbij men fraaie prijzen kon winnen. De vangst was matig. De prijzen werden gewonnen door: 1. A. de Jong (2 stuks), 2. G. v. d. Ham Jr. (2 stuks), 3. D. Guldemond (1), 4. C. Verboom (1). Deze wedstrijd telt mee voor de wisselbeker Alphense Vriendenclub. Deelgenomen werd aan de laatste vlucht voor oude duiven van Bordeaux (898 km). Uitslag: 1, 2. 3 B Hoogervorst; 4 D Ver kade; 5, 6, 8 9 C Verdel; 7, 11 Jac Ver kade; 10 A Groeneveld Kampioen fond: 1. B Hogervorst 951 punten; 2. C Verdel 948 punten; 3. Jac Verkade 746 punten. Vlucht voor jonge duiven uit Sitibard, 152 km. De duiven werden gelost om 12 uur met westenwind. Aankomst eerste duif 14-41-9 uur; laatste 15-19-10 uur. Uit slag: 1, 17 A Groenendijk jr; 2, 13. 25, 32 J Domburg; 3. 39 D Verkade; 4, 5. 9. 20, 24 36, 37 Th Godthelp; 6, 12, 14. 16. 33. 34 C Verdel; 8. 11, 28, 35 Gebr Groenendijk; 7, 30 KI Vergunsf; 10, 27 J Rooda; 15, 18 B Rombouf; 19, 23. 29 G den Ouden; 21 jav Verkade; 22 B Hoogervorst: 26 A Bloos; 31. 38 A Dissel. TER AAR Waar blijft de landijsbaan Men zal zich kunnen herinneren, dat de gemeenteraad geruime tijd geleden gelden beschikbaar heeft gesteld voor C aanleg van een landijsbaan. Tot nog toe men niet met de werkzaamheden begon nen en naar wij vernemen, moet ov« uitvoering van dit plan nog verder den gesproken. Gedeputeerde Staten, die dc uitvoering van de verbetering van het sportveld van Altior hebben goedgekeurd, schijnen de landijsbaan nog even te wil Toen de plannen voor deze aanleg wer den gemaakt, hadden we het genoegen nog twee leden van schaatskernploeg onze gemeente te hebben, namelijk Kroon en Kocleman. Zij waren voor het uit schrijven van grote wedstrijden beslist „trekpleisters". Deze twee zijn nu voor hun werk naar elders vertrokken brengen alleen hun vrije dagen in gemeente door. Er zijn echter nog genoeg andere goede redenen voor de aanleg van deze baan, dan behalve het houden van wedstrijden. Ook uit het oogpunt van de schaatssport en de training van jonge rijders is zo'n baan van betekenis. De voorzitter van de Ter Aarse IJsclub, de heer Hijdra, zal geen middel onbe proefd laten om dit plan te verw lijken en daarmede een kroon op zijn werk te zien. Al zal men vrijwel zeker op het slagen van dit werk kunnen reke nen, toch zal het nog wel even duren voor men er mee kan beginnen. Het geld vormt de belangrijkste hindernis. Naar zendingsdag De plaatselijke vereniging tot hulp de Gereformeerde Zendingsbond in Hervormde Kerk houdt op 4 augustus busreis naar de zendingsdag in Drieber gen. De meeste deelnemers worden thuis opgehaald. Het is jaren geleden, dat zoveel me uit onze plaats naar deze zendingsdag gingen. Trawlvlsserij verwachting voor de haringtrawl- visserij op de Fladdengronden voor dit jaar is een vrij goede vangst, maar min der dan vorig jaar. Op de Noord-Oost- bank en op de Doggersbank wordt dit jaar een redelijk goede haringtrawl- visserij voorspeld. De jaarklasse 1956 moet daar vooral sterk vertegenwoordigd zijn. In het Kanaal en vooral bij de Sandettie verwachten beide IJmuidense biologen een vangst, die geringer is dan in 1959. Veel zal hier afhangen van de jaarklasse 1957, waarvan de sterkte nog niet bekend is. In 1959 bedroeg de gemiddelde vangst daar 155 ton haring per 100 visuren, het geen al zeer hoog was. Adviseur benoemd Commandeur B. Poortman, thans chef staf der Zeemacht in Nederland, is met ingang van 16 augustus benoemd tot ad viseur van de „Stichting van de Neder landse visserij". De heer Poortman, die op 21 oktober 1908 te Timor werd gebo ren, is officier in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Hij was gedu rende de afgelopen jaren ondermeer na 1950 hoofd van het bureau logistiek van de marinestaf te Den Haag, dat tot taak had het ontwerpen van een logistieke or ganisatie voor de Koninklijke Marine. In deze functie ontwikkelde commandeur Poortman een grote belangstelling voor het probleem van organisatie. Zaterdagmarkt Bijna zestig schepen, waarbij 4 traw lers, verschenen aan de IJmuidense zater dagmarkt om een vangst van 6000 kisten vis te lossen. Bij die vangst waren van de logger- en kottervloot 800 kiften schrO en 500 kisten tong De export had grote belangstelling voor het produkt platvis De grove- en middel-schol ging voor ex port van de hand voor f 58 tot f 42, de kleine schol bleef in Nederland voor f 40 tot f 14. De tong ging de grens over: hier lagen de prijzen tussen f 4.50 en f 2.50 per kg. De door enkele kotters en de 4 traw lers aangevoerde vangst was groot 225 kisten schelvis, 125 wijting, 125 gul en kabeljauw, 1750 verse haring, 1000 kleine kisten verse haring, 1750 makreel 1000 stuks stijve kabeljauwen. Voor de aange voerde verse haring werd van f 20 tot f 16 genoteerd, voor de makreel van f 10 tot f 14 per kist. De grove en grootmiddel schelvis ging naar België voor f 35 tot f 30, de middel ging ons land in voor f 40 tot f 20 per kist. Kabeljauw haalde van export van f 120 tot f 45 per rij van 10 Enkele trawlers wisten bij deze prijzen aan een besomming boven de f 20 000 te komen: de IJM. 57 Medan was present van een op 14 juli begonnen reis met 1150 kisten vis. meest makreel en verder 600 stuks kabeljauw. Voor deze vangst werd f 21.000 gemaakt. Ook de Dirkje RO. 53 binnen van een reeds op 13 jjuli be gonnen reis. Hiervan werden 620 kisten vis en kleine kisten haring aan lar.d ge bracht. De besomming werd nog f ?0.6OO Van de Pronkvloot was de IJM. 7A Al- lanwater binnen met 600 kisten vis, meest haring en verder 200 stuks kabeljauwen. Hiervoor werd f 13.700 besomd. De Al- lanwater ging op 22- juli zeewaarts Van de Scheveningse vloot loste de SCH. 8 te IJmuiden. Er werden in de hallen 950 kisten vis, meest haring, ge plaatst, die f 20.900 opbrachten. Thnisstomend en op zee Enige tientallen kotters van de kust lagen zaterdagmiddag reeds voor de maandagmarkt aan de IJmuiderse afslag. Een ruime 1000 kisten tong en schol wer den aangevoerd. Van de trawlervloot kwam uit de Noord vandaag ook enige schepen binnenvallen: de RO. 46 Claesje onder andere met 800 kisten vis, waarbij 350 schelvis en 280 makreel en verder 180 stuks stijve kabeljauwen en 100 kleine kisten haring. Van eind vorige week is van zee nog te melden, dat de visserij door goed weer werd begunstigd. De vangsten liepen ook toen nogal uiteen, maar lagen toch tus sen 100 en 200 manden, meest haring, OEGSTGEEST Oecumenische dienst Zondag 31 juli zal in de Groene Kert een oecumenische dienst worden gehou- den ter gelegenheid van het Europa, congres op Oud-Poelgeest (2321 juli). Id deze dienst, die door het IKOR om hal! elf zal worden uitgezonden zal mr. A. V Kist de prediking houden en is ds. B. C, Visser de liturg. Na de prediking over het thema: „Als God vlootschouw houdt" zal ds. Visser de avondmaalsviering lel Herv. Kerkbouwactie Op 8 juli was de stand van de ui; Oeg9tgeest binnengekomen bijdragen t b.v. de Hervormde kerkbouwactij f 35.299,85. Kerkdiensten In verband met restsuratiewerkzaam- heden in de Pauluskerk zal er op zon dag 31 juli geen dienst worden gehouden Hiervoor zal een extra dienst worden ge houden in de Groene- of Willibrordkerl om 9 uur en in „Irene" om 10 uur. D( avonddienst is verplaatst naar de Groene- of Willibrordkerk en vangt aan om 7 uur KATWIJK AAN ZEE Wandelfestijn trok veel belangstelling Het was zaterdagmiddag een drukt van belang ln het paviljoen van het gf meentelük sportpark aan de Laan vai Nleuw-Zuid, waar honderden deelnemer aan dc wandeltochten samenkwamci voor het eerste wandelfestijn in dit zomer seizoen, georganiseerd door de V.V.Y Het prachtige wandelweer werkte er aai mee, dat alle lndividuelen en groepen me opgewektheid een van de ultgeschrevei parkoersen wandelden. Er was gelegen- held om 5, 10, 15 en 20 km. te tippelen. Om twee uur vertrokken dc eerstt deelnemers, die binnen de Katwijk»! grenzen de route van 5. 10 en 15 km. zou-! den lopen. De deelnemers aan de 20 km.- bocht vertrokken in de richting Noord: wijk-Birunen. Er werd gewandeld tot c- Koepelweg in Noordwijk aan Zee. Vii het rijwielpad kwam men Katwijk binne: om langs de boulevard weer naar he punt van uitgang terug te keren. De uitslag der jurybeoordeling is ai volgt: 10 km.; 1. sportvereniging „Kat wijk-Rijn"; 2. gemeentelijke opleiding* school, hoofd de heer Remans; 15 km 1. kampeervereniging „Katwijk". 's Avonds werd het wandelfestijn af gesloten met een marswedstrijd van alk verenigingen, die aan de wandel-tochtei hadden deelgenomen. De stoet werd aan gevuld door het C-J.M.V.-tamboer- ei Pijperkorps „D.V.S." en de drumband va- de wandelsportvereniging „Amicitia^ Langs de gehele route, maar vooral aa- de Boulevard, stonden duizenden inwo ners en badgasten opgesteld. De eerste prijs in de marswedstrijt werd behaald door de sportvereniging „Katwijk-Rijn"; tweede werd kampeer vereniging „Ka/twijk" en derde de K.G.Y „Hercules". Tenslotte werd om kwart over tiei aan de Boulevard een groot vuurweri ontstoken. Duizenden waren op de beej en langs de Boulevard bewoog zicht ee: dichte mensenmenigte om het vuurwen te bewonderen Zang met carrillonbegelciding Morgenavond wordt op de Soulevarf een bijzondere evangelistatie-samenkoms gehouden, die een bijzonder karakte draagt. Er wordt namelijk een proef ge nomen met massa-zang met carillonba geleiding. Ds. E. I. F. Nijwijn, Gerei, predikant alhier, spreekt over het onde» werp „Gaat u ook naar huis?" Het Evan- gelisatiekoor verleent medewerking. Dl bijeenkomst begint om half 8. Fototentoonstelling Zaterdagmiddag werd in gebouw „Irt- ne" aan de Voorstraat de derde fototeo toonstelling, georganiseerd door de plaaV selijke amateurfotografenverenigir.g, g« opend. Naast een aantal mooie inzen dingen van de leden zelf, zijn er oo) foto's te zien van Duitse en Belgischi fotoclubs. Hoog en laag water Dinsdag: hoog water 4.45 en 17.03, laa{ i water 0.39 en 12.57. koolvis en makreel per etmaal. Trawlen als de KW. 8 Deining, IJM. 37 Delft IJM. 35 Postboy, KW. 153 Francina, IJM. 3; Elie Chenevierre en IJM. 33 Thorina de den trekken van 35 tot 60 manden. De IJM. 72 Beatrice had zaterdag eet dagvangst van 120 manden, meest haring) Op de kust werd einde vorige week wel nig gevangen door de meeste ketters Enkele schepen hadden een goede buit Zo varieerde de vangsten van 75 tot 20i kg tong en van 10 tot 20 manden schol et wijting benoorden de Waddeneilanden Enkele grote kotters visten in de nabij heid van de Silverpitt voor 25 tot 6 manden makreel, schelvis en wijting pej Katwijk aan clen Rijn Stond ons overzicht een week geleden in mineur, ditmaal kunnen we weer niet van groot enthousiasme getuigen, want de prijzen van de hoofdprodukten was- peen en bloemkool liepen verder terug. Dit bewijst weer eens te meer, dat het Ln de tuinderij zeer w-isselend kan zijn. Goede uitkomsten in het ene jaar waar borgen niets voor het volgende jaar. Het voornaamste produkt in de af gelopen week was zeer zeker de bloem kool, waarvan in totaal 178.000 stuks werden aangevoerd (vorige week 74.300 stuks). Onze verwachtingen, vorige week uitgesproken ten aanzien van prijsverloop en de exportvraag, zijn ten volle bewaarheid, want de prijzen lagen inderdaad op een wat lager peil. Maan dag waren de prijzen wel iets gezakt maar in de loop van de week liepen nog verder terug. Zo was de topprijs i de AI bloemkool maandag f 67 per 100 stuks, dinsdag zelfs f 72, maar daarna daalde deze geleidelijk tot f 49 op zater dag. Deze zelfde lijn was waar te nemen bij de minimumprijs. De teruggang was ook bij de All op te merken. De exportvraag was ook groter; was deze vorige week 9%, in de afgelopen week was het 15% (27.500 stuks). De oor zaak van de daling der prijzen was wel licht te wijten aan de grotere aanvoer aan de veilingen elders. De export richt te zich in hoofdzaak naar België en in geringe mate naar Duitsland. De weeknotering was als volgt: AI van f 24 tot f 72 (f 36 tot f 92); All van f 10 tot f 54 (f 12 tot f 69); Bil van f 14 tot f 23 (f 13 tot f 32). De kwaliteit was over hot algemeen goed. We verwachten een behoorlijke aanvoer deze week en onge veer gelijke prijzen. De waspeen deelde in de misère. De aanvoer was wel minder dan vorige week, namelijk 188.000 kg (206.000 kg), maar de prijzen van de vorige week, die ook al niet op hoog peil stonden, konden zidh ondanks de daling van de aanvoer, niet handhaven. De export nam ook af; vorige week werd 44% over de greni vervoerd, deze week 35V«. De B-peen was meer gevraagd dan di A-sortering en wel voor een groot deé voor het Amerikaanse bezettingsleger i; Duitsland, terwijl ook Engeland wat aai» trok De anders grote afname voo: Duitsland was slechts gering (10% van d( hoeveelheid van 't vorig jaar). De prijzer van de AII-peen waren nog de hoogste tenminste in de eerste helft van de week Dit sortiment is voornamelijk besten» voor de binnenlandse handel. Er draaide een behoorlijke hoeveelhcif peen door. Ook bij dit produkt was hei verschijnsel waar te nemen, dat de prij zen in de loop van de week terugliepen De notering was als volgt: AI van f i tot f 3.90 (f 2 tot f 4.30); All van f 2 to! f 4.50 (f 2 tot f 5.70); BI van f 1.40 tol f 3.80 (f 1.40 tot f 4.60). We verwachten een iets grotere aan voer, maar hebben weinig moed op eet hogere prijsnotering. Intussen is het zo dat -topaanvoeren van bijvoorbeeld 100.001 kg nog wel op zich zullen laten wachten' Bospeen bleef ongeveer op hetzelfdl peil; de aanvoer daalde van 31.700 bol op 28.000 bos, de notering was van f l! tot f 30 per 100 bos (f 12 tot f 31). Soep! groenten kwamen in groter hoeveelheden de prijzen waren lager: selderij van f tot f 10. peterselie van f 2 tot f 9, krui peterselie van f 4 tot f 7. Uien werdeil ook meer aangevoerd, de prijzen liepen van f 2.50 tot f 5.80. Het artikel wordl nu niet veel geconsumeerd Sla komt in geringe hoeveelheden, de prijzen lagen tussen de f 3 tot f 7.40. De prinsessebonen waren heel wat lager in prijs, maar dezl kon toch nog stevig genoemd wordera Het is ook nog geen massaprodukthet zelfde kan ook van de snijbonen gezegd tot f 1.03. Tuinbonen noteerden van f 1? tot f 20, tomaten van f 31 tot f 61 ep komkommers van f 11 tot f 25. De aanvoer in het algemeen is behoor lijk geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4