Ilicuiuc £riltóclje GTimmnt IEKTE EN HONGER IN KONGO Rode Kruis doet beroep op aantal landen Voorzitter Wettelijk van C.N.V verklaart: loonregime moet spoedig worden gewijzigd Loemoemba tevreden over Hammarskjoeld Vijf doden in het verkeer Rockefeller weigert 't vice-presidentschap Rockefeller wil drie niet rode statenbonden Katanga toont zich verbaasd Diplomaat van Ghana in Londen neergeslagen Perzië erkent staat Israël - MAANDAG 25 JULI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdellng Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang i VANDAAG het tlotartikel in de reportageserie Directie; F. D1EMEK Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTEL1JK-ISATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is gbebltoea mgn bert ia tegbenspoef ONS VIR JOU, SUID-AFRIKA gewaarschuwd tegen het gevaar van epide mieën als gevolg van het vrijwel volledig uitvallen van de medische diensten. Overal in het land zijn er moeilijkheden doordat de bevolking zich heeft onttrokken aan alle preventieve geneeskundige maatregelen, die haar zijn voorgesteld als onnodige dwang maatregelen van de Belgen. Hongersnood weg. 1 Een van de oorzaken van het voedsel tekort is het feit, dat er onvoldoende wordt gewerkt. Van de 100.000 ingeschre ven arbeidskrachten in Leopoldstad bij voorbeeld, werken er 62.000 niet. Door de .sluiting van vele bedrijven, wegens het vertrek der Belgen, dreigt de werkloos- heid nog meer toe te nemen, m. De Kongolese minister van landbouw, „Joseph Loetoela, heeft „een laatste ringend beroep" gedaan op Belgische landbouwdeskundigen om op hun post :terug te keren. Anders zal hij buiten- tre^landse technici led Technisch herstel Een andere maatregel is het ve!gebruik stellen van de oliepijpleiding majtussen de havenplaatsen Matadi (sinds n jjkort in handen van de V.N.-troepen) er aajLeopoldstad. Ook de haveninstallaties ko- fdpo111611 weer in gebruik, evenals de spoor- rou^weg van de Beneden-Kongo. l! Verder is luitenant-generaal A. Whee- de liler gearriveerd, die het herstel van de ha- verder zal leiden. De haven drqigt icht te slibben. Ook zal Wheeler, die zijn en heeft verdiend bij het herstel het Suezkanaal, de algemene opbouw het transport te water en op het land leiden. Zijn echtgenote zal als V.N.-advi- ieuse voor fiscale aangelegenheden op- Op Schiphol, waar hij op doorreis eni ge tijd verbleef, antwoordde de generaal :n vraag over Nederlandse medewer king aan zijn plannen: ..Je kunt nauwe lijks zo'n internationaal project uitvoeren zonder Hollanders". Hij voegde er echtet toe; „Maar denk er om, ik ben maar adviseur". Economie l is de politieke situatie in Kongo niet verslechterd, op vele an- lere terreinen doen zich thans grote pro lemen voor, waarvan het nijpend tekort ean medische verzorging zich het ernstigst ./„Jaat gevoelen. De Belgische regering heeft i'gdJan ook secretaris-generaal Dag Hammar- pkjoeld van de Verenigde Naties gisteren 4 Daarbij komt nog dat Kongolese medische hulpkrachten de dokterstitel, tenet de daaraan verbonden bevoegdheden, eisen. Zij willen zelf opereren jpn recepten uitschrijven. Tevens staan zij er op dat alle Europese medische hulpkrachten onmiddellijk zullen vertrekken. Alle medische en sanitaire instellingen in Kongo wensen zij onder hun leiding te krijgen. In dit alles heeft de Belgische re gering aanleiding gevonden de Ver enigde Naties te waarschuwen. Zij heeft er aan herinnerd, dat vele Bel- ngische artsen gedurende de onlusten ekiprnstig in hun werk zijn belemmerd. a.^!|)esondanks zijn de meesten op hun Szj|»ost gebleven, terwijl er nog éénen- naar Kongo zijn gezonden. Ook het Internationale comité van iet Rode Kruis en de Internationale Rode-Kruis-verenigingen laan de toestand met bezorgdheid jade. Zij hebben daarom gisteren vele ïationale Rode-Kruis- en Rode- [alve-Maan-verenigingen telegrafisch rerzocht zonder verwijl vijf tot tien ïedische ploegen naar Kongo te zen- om aan de dringendste behoefte m medische hulp te voorzien en om lidemieën te voorkomen. Dit beroep een reactie op een verzoek van lammarskjoeld. Inmiddels was al een uit zeventien bestaande medische missie ui; naar Kongo vertrokken. He: Kruis van Canada en dat van loorwegen zijn eveneens bezig met ïmenstelling van medische ploegen In verschillende andere landen is men daar ook mee bezig, zodat het gevaar mogelijk nog tijdig wordt afgewend Des te meer kans is daarop nu uit van landen medicamenten worden ■notezonden. Behalve door ziekte wordt de bevol- Ektar vau Kongo ook bedreigd door hon- Er zijn al gebieden waar de ^voedselpositie precair is. De Zuidafri- -hrtiaanse regering is bereid hieraan iets ovcte doen, maar staat er op dat de levens- litimiddelen die zij zal zenden alleen de mfvluchtelingen te goede zullen komen, Premier Loemoemba heeft namelijk ver- dat het wens der bevolking was, ëjdat de diplomatieke betrekkingen zouden verbroken. Daarvoor reeds had -DhU gezegd, dat Zuid-Afrika niet welkom ;oH£ou zijn bij de onafhankelijkheidsfeesten, j z';Uit Rusland is echter een grote zending voedingsmiddelen (9000 ton tarw Iton suiker en 300.000 blikjes melk) onder- Een Belgische econoom, voormalig ad- seur van president Kasavoeboe, heeft Johannesburg verklaard, dat het gehele gebied van de Beneden-Kongo in een staat van volledige economische instor ting verkeert en zich waarschijnlijk nim- meer zal herstellen. In bank- en za- kenkringen in Leopoldstad is men even- ;ns zeer pessimistisch gestemd. De Amerikaan Edgar Detwiler daaren tegen is zeer optimistisch. Zijn Congo International Management Corporation zal (met Amerikaans, Frans, Japans, Ca nadees, Nederlands, Engels en West duits kapitaal), zo zegt hij, een be langrijke bijdrage leveren aan de econo mische bloei van Kongo. Zijn dubieuze reputatie is echter ook tot Kongolese regeringskringen doorge drongen. Drie leden van het kabinet, de minister voor coördinatie en planning, Kabanqui, de minister van finanqiën Nkay en staatssecretaris Tsjbangoe, heb ben al medegedeeld geen contract met Detwiler te willen aangaan. Marokkaanse troepen van het V.N.-politleleger hebben de be langrijke Kon golese haven stad Matadi van muiters gezui verd. En dat niet alleen, ze hebben bfl de muiters ook heel wat spullen ont dekt, die uit door de Belgen verlaten wonin gen blijken te zijn gestolen. Er waren vracht auto's nodig om al het geroofde bijeen te halen. (Van onze sociaal-econom. redactie.) De vakbeweging kan haar ogen niet sluiten voor de gestegen welvaart, maar evenmin voor het feit, dat de lonen voor langere of kortere tijd in c.a.o.'s zijn vastgelegd. Tussen deze beide zaken bestaat een spanning. Vele werkgevers lijken deze spanning te verstaan en wel licht daarom hebben zij de neiging de werktijdverkorting te versnellen en ook andere verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden aan te brengen. Overleg en samenwerking zal het mogelijk maken tot een oplossing te komen. Maar het is niet gewenst, dat een eventuele vernieuwing van de thans bestaande c.a.o.'s nog moet gebeuren onder het huidige wettelijke regime van loonvorming. In dit licht gezien is er enigermate haast bij de tot standkoming van een nieuwe vorm van loonpolitiek. In deze bewoordingen drukte zich vanmorgen de heer C. J. van Mastrigt, de voorzitter van het Christelijk Na tionaal Vakverbond uit, op de alge mene vergadering van het verbond te Utrecht, welke vanmorgen offi cieel werd geopend. Aandacht zal ook besteed moeten worden aan de vraag, aldus de C.N.V.-voorzitter, of ver bruik van de beschikbare ruimte al leen moet geschieden door loonsver hoging. In vele bedrijfstakken is de pensionering nog onvoldoende of kun nen nog winstdelingsregelingen wor den getroffen. Produktiviteit Het hanteren alleen van het criterium der produktiviteitsstijging voor het hepa ran loonsverhogingen achtte de heer Van Mastrigt voor de toekomst niet wel houdbaar. Ook de rentabiliteit en de werkgelegenheid zullen een belangrijke rol moeten spelen. Een nieuwe, verbe terde, vrijere en gedifferentieerde loon politiek zal echter niet gevoerd kunnen worden in het huidige wettelijke kader. De regering zal dan ook spoedig moeten komen met haar zienswijze op een nieuw wettelijk bestel, opdat daarover beraad de S.E.R. kan beginnen. PREMIER LOEMOEMBA van Kon- go toonde zich gisteren zeer te vreden over zijn eerste besprekingen secretaris-generaal Hammars kjoeld van de V.N. Gedurende twee heeft hij in New York met Hammarskjoeld gesproken over het plan van de secretaris-generaal, nog meer V.N.-troepen naar Kongo te zenden, hetgeen voor Loemoemba het voordeel inhoudt dat de Belgische troepen, op wier onmiddellijk vertrek hij zaterdag weer aandrong, langza merhand overbodig zou worden. De besprekingen worden vandaag en morgen voortgezet. Vandaag zitten Loemoemba en zijn delegatie ook aan een lunch met leden van dc Vei ligheidsraad. De lunch betekent in feite een geheime zitting van de Vei ligheidsraad met de Afrikaanse lan den als geïnteresseerde partij. In de vijf uur dat Loemoemba zaterdag in Londen verbleef, heeft hij op een persconferentie, naast het vertrek van de Belgische militairen, ook het heen gaan van de Belgische ambassadeur in Leopoldstad geëist. Hij deed echter een beroep op de Belgische technici in het land te blijven. Een journalist stelde hem de vraag of Belgische vrouwen waren aangerand. „Het is mogelijk," zei Loemoemba, „dat gedurende de tien dagen van door Bel gen geïnspireerde wanordelijkheden be treurenswaardige dingen zijn gebeurd. Ik weet het niet, maar in ieder geval worden zij door de Belgen overdreven." Zoals bekend werkt Brussel aan een officieel rapport over de wandaden die Kongolese muiters tegen de blanken hebben bedreven. Intussen komen steeds meer VN-troe- pen Kongo binnen. Geschat wordt dat thans meer dan 5000 militairen zijn ge arriveerd. Tunesische troepen hebben gisteren zonder moeilijkheden de stad Loeloeabrug ingenomen. Drieduizend Kongolese soldaten leverden hun wapens in nadat zij eerst voor de commandant van de VN in Loeloeaburg een parade hadden gehouden. Marokkaanse troepen hebben Boma en Tsjela in het westen Volgens radio Brussel zyn de V.N.- troepen in oostelijk Kongo nog niet In staat gebleken, door 't numerieke over wicht van de muitende Kongolese sol daten, de Europeanen te beschermen, in Stanlcystad hebben de soldaten va (Zie vervolg op pag. 9) Achterblijvers Gelet op de huidige economische situa- e is er dan ook geen reden meer om nog langer te wachten met het optrekken van de lonen der zogenaamde achterblijvers De coördinatie kan best nu plaats vin den, aldus de heer Van Mastrigt Ei moet niet gewacht worden op een dooi de overheid of een centraal oedrijfsor- gaan af te kondigen coördinatiemoment, Overeenstemmingen tot loonsverhoging tussen partijen zullen hier ook goedge keurd moeten worden al gaan ze buiten de bekende berekeningsmethoden om, r maar geen prijsstijgingen uit voort vloeien. Waar dit wel noodzakelijk is zullen de betrokken organisaties moeten streven naar regelingen, die de geringste prijsverhogingen tot gevolg hebben. Met „achterblijvers" worden bedoeld de •erknemers, die wel onder een c.a bindende loonregeling vallen, maai onder de vrijere loonpolitiek nog geen loonsverhoging genoten. Hun zaak zal door de werkgevers- en werknemers organisaties moeten worden bezien. De overige groep zal allereerst zelf da den moeten stellen. Ook voor hen staat de weg naar de vakorganisatie open, verklaarde de C.N.V.-voorzitter. Onze economie biedt thans meer r gelijkheden dan was voorzien. De jongste loonsverhogingen hebben meer bedragen Zwemmend naar de vrijheid Een Tsjechisch gezin heeft zon dag in de Zuiddecnse plaats Ged- ser politiek asiel gevraagd. De duchtellngcn een ingenieur met zijn iv, twe der jaar en z(jn 68-jarige schoon moeder bevonden zich aan boord van een Oostduitse veerboot. Zodra het schip in de haven was, spron gen zij overboord cn zwommen naar de kant, waar z(j door be hulpzame Denen op het droge wer den gebracht. aan velen wenselijk of mogelijk achtten De heer Van Mastrigt bracht in herin nering dat bovendien een huurverhoging en een verlaging van de subsidie op melk konden worden doorgevoerd zon der dat het prijsindxeijfer noemens- aardige wijziging onderging. Er is waardering voor het prijsbeleid an de regering, waardoor de totstand gekomen loonsverhoging ook inderdaad reële betekenis is geworden. Bij het C.N.V. blijven er ook in dit opzicht ;en over, met name wat betreft de be staande prijskaitels. Waardering het te komen tot een ar.dere n van loonpolitiek. Het bevreemd, dat bij de in- iysteem moeilijk- daan heeft heeft hem voering va heden zijn Oorzaak was vooral de wijze waarop st nieuwe systeem gehanteerd werd. De organisaties moesten opnieuw meer vrij heid leren dragen en een grotere antwoordelijkheid aanvaarden. Ook bij de verheid was er te veel vrees en een te iel ingrijpen. Een ander nadeel was, dat deze loon politiek gevoerd moest worden ii. een dat doel verouderd wettelijk kader merkwijze bleef geheel afgesteld op het oude systeem. Toch heeft men i werkmethoden weten te vinden een goed eind gevorderd op de r een volkomen nieuw systeem dus de voorzitter van het C.N.V. In de buurt van Wieringerwerf is zater dagmiddag de 50-jarige S. C. Tijsen uit Den Oever met zijn personenauto door tot mog toe onbekende oorzaak in botsing gekomen met een uit tegenovergestelde richting komende auto uit Duitsland. De heer Tijsen kwam hiierbij om het leven. De vijf inzittenden van de andere wagen werden van zwaar tot licht gewond. Het tweejarig jongetje A. S. uit Wau- bacht (Limburg) is gistermiddag dn zijn woonplaats door een Duitse personenauto gegreipen en gedood. Omtrent de juiste toedraoht van het ongeval is nog niets be kend. De 23-jarige A. S. uit Dordrecht is gis termorgen met zijn auto even buiten Til burg tegen een boom gereden. De 24- jariige medepassagier A. van Lieshout uit Dordrecht was op slag dood. De bestuur der liep een hersenschudding op. De zaak van het ongeluik is nog niet bekend. De 72-jarige M. van Vught uit Tilburg is zaterdag in zijn woonplaats tegen rijdende auto opgereden en in de loop de avond aan de verwondingen hiervan overleden. De 62-jarige voetganger J. Coppens uit Den Bosch is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woonplaats aangereden door een brommer toen hij plotseling de rijweg overstak. De voetganger overleed op weg naar het ziekenhuis. Op de weg tussen Heerlen en Schaes- berg zijn zaterdagavond een Engelse er Duitse personenwagen met elkaar in bot sing gekomen. De twee inzittenden var de Engelse wagen en dc twee van de Duitse wagen werden gewond. Huren De heer Van Mastrigt zou het op prijs stellen, indien de werking van het Be sluit Eigen Woningbezit nog eens nader bezien werd. Hij is er niet gerust op er hier en daar geen misstanden zijn staan bij de koop van woningen. Ook vroeg hij zich af of het wel juist is om bij de komende huurverhogingen uit te gaan van de bestaande huurverhoudingen Alleen het verschil in huur tussen oude en nieuwe woningen kan geen motiei zijn voor verhoging van de huur van oude woningen. Er zal meer aandacht besteed moeten worden aan woongenot. Aan kleine huurverhogingen wordt de voorkeur gegeven boven een enkele forse verhoging. Ook zou het C.N.V lie ver van de procentuele verhogingen af willen, omdat dit de verschillen der ge- meenteklasscn nog zwaarder accentueert. Liever zag hij bij een huurverhoging no minale bedragen vastgesteld. fZie ook pagina 5) Brood is nergens zo goedkoop als hier Volgens het Verbond van de Dui-tse meelgroothandel bestaan er grote ver schillen in de broodprijzen binnen de Euromarkt. De prijs van een kg witte brood in West-Duitsland is volgens de berekening van het verbond 99Vfc cent, in Nederland 54,2 cent, in België 57 cent, in Frankrijk 60,6 cent en in Italië 87,7 ct TYE COMMISSIE voor het program- -L' van de Amerikaanse republi keinse partij heeft gisteren toegezegd dat de partij al het nodige zal doen ter verzekering vnn de veiligheid van de Verenigde Staten en de nietycom- munistische wereld. Hiermee is. zo wordt gezegd, een van de weinige hinderpalen opgeruimd op de weg naar vice-president Nixons aanwij zing tot kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap zonder dat een andere republikein op de conventie zal hebben gestreefd naar de kandi datuur voor het presidentschap. Er is, aldus de commissie over de de fensie, geen maximum voor de prijs van de veiligheid van de Verenigde Staten. De defensie is het eerste punt van het programma dat de commissie heeft be kendgemaakt. De republikeinse conven tie die vandaag begon, zal zich woens dag over het programma kunnen "uit spreken. Vice-president Nixon schijnt een breuk in de partijleiding te hebben hersteld. In een langdurige bespreking met gou verneur Nelson Rockefeller van New York, die plaats had op verzoek van Nixon, zijn beide mannen 't eens gewor den over de kern van een verkiezingspro gram. De laatste tijd heeft Rockefeller aan Nixon verweten, dat hij geen duide- lyk standpunt innam in belangrijke na tionale kwesties. Waarnemers zien in het bereikte ak koord een compromis tussen de politiek James Reston, correspondent van de New ork Times te Washington, meldt in een telegram uit Chicago aan zijn blad: „De berichten van het afgelopen week einde over onenigheid tussen vice-presi dent Nixon en gouverneur Rockefeller, hebben gemaakt dat slechts weinig aan dacht is geschonken aan een eer merk waardig punt uit de zaterdag uitgegeven bekendmaking over het resultaat hunner besprekingen. Rockefeller is er voorstander van dat Amerika zijn steun verleent aan de tot standkoming van drie gote, nieit-commu- nistische statenbonden, namelijk een voor het westelijk halfrond, een voor het Noordatlantische gebied en een federatie, die de Afrikaanse 6taten zou moeten om- De minister van binnenlandse zaken van Katanga, Godefroid Moenongo, heeft verklaard „verbaasd, teleurgesteld en be droefd" te zijn over de weigering van België, de zaak van Katanga in de Ver enigde Naities te verdedigen. Moet Katanga eerst wanordelijkheden, moord en verkrachting organiseren en zich schuldig maken aan woordbreuk, voordat de beschaafde wereld aandacht aan ons besteedt, zo vroeg hij. De Belgische regering heetf laten we ten „kennis te hebben genomen" van Ka- tanga's onafhankelijkheidsverklaring. Moenongo's verklaring, die later door de radio werd uitgezonden, is het eerste teken van ontstemming jegens België van de regering van Katanga. Generaal von Horn, de Zweedse opper bevelhebber van de strijdmacht van de V.N. in Kongo, heeft in een vraaggesprek verklaard: „U kunt het als zeker be schouwen, dat wij Katanga binnentrek ken. Ik heb mijn orders en deze zullen worden uitgevoerd. Eveneens krachtens mijn opdracht maakt de provincie Katan ga deel uit van Kongo". Premier Tsjombe heeft zich tot de pre sident van de Kongolese senaat gericht. Hij stelt voor, dat men met hem zal samenwerken bij de vorming van een Verenigde Staten van Kongo Zaterdagavond heeft de hoge com missaris van Ghana, sir Edward Asa- foe Adjaye, bij het verlaten van het Londense Ritshotel, een klap opgelo pen, die misschien voor premier Loe moemba van Kongo bestemd was. Een groep blanken had namelijk van te voren geprotesteerd tegen de aan wezigheid van Loemoemba, die op Grootste basis voor geleide projectielen van de wereld De Amerikaanse luchtmacht bouwt in Wyoming de grootste installatie voor het arvuren van geleide projectielen van de vrije wereld. Gehoopt wordt dat de eerste intercontinentale wapens op die basis binnen enkele weken operationeel zullen Het programma voor de drie eskaders Atlasprojectielen is door een aantal re denen vertraagd en enkele maanden over tijd. Verwacht wordt, dat de eerste een heid thans echter in een maand aan het strategische luchtmachtcommando over gedragen zal kunnen worden. Wanneer alle drie lanceerinrichtingen operationeel en bemand zijn, zullen 24 Atlasprojectielen met kernladingen ge reed staan op lanceerinrichtingen op 13 plaatsen in drie staten met een straal van 100 kilometer rondom de luchtbasis Francis E. Warren. de aanslag op de Ghanese hoge issaris arresteerde de politie drie mannen die tot deze anti-Loemoemba- groep behoorden. Zij worden vandaag voor de rechter geleid. Sir Edward viel door de klap op de grond. Hij heeft zijn rug bezeerd en zal waarschijnlijk twee of drie dagen rust moeten houden. De regering van Ghana heeft onmid dellijk protesten ingediend bij de Engelse regering en het Britse hoge commissa riaat in Ghana. Lord Home, Engelse mi nister van Gemenebestzaken, heeft zijn diepe spijt over het gebeurde uitgespro- De secretaris van sir Edward, die eens een klap opliep, heeft er zijn twij fel over uitgesproken of de aanvallers het inderdaad op Loemoemba hadden ge munt. Zij kunnen zich haast niet vergist hebben, meende hij, want Sir Edward is klein van stuk, terwijl Loemoemba lang is. Sneeuw. - - Een onverwachte snelle temperatuurdaling heeft gisternacht de Oostenrijkse Alpen een sterke snee; val ten gevolge gehad. Op een hoogte 1600 meter viel 20 tot 30 centimeter sneeuw. De temperaturen in de dalen daalden tot 15 graden en in het gehele land regent het. de regering-Eisenhower, die naar Nixon eerder had verklaard de basis van campagne zou vormen, en het stand punt van Rockefeller. Op enkele punten schijnt Rockefeller terrein te hebben gewonnen, zoals bij de oplossing van het rassenvraagstuk, waar hij verder wil gan dan dc regering tot ontsteltenis van do zuidelijke afge vaardigden. Ook een versnelling van de economische groei heeft Rockefeller op het programma weten te krijgen, een raagstuk waar Nixon koel tegenover Op andere punten daarentegen schijnt Rockefeller terrein te hebben prijsge geven, voornamelijk wat betreft de de- nsieuitgaven (die hij wilde verhogen) i de ontwapening. Later deelde Rockefeller mede aan Nixon te hebben gezegd dat hij onder geen enkele omstandigheid een kandi datuur voor het vice-presidentschap in verweging zou nemen. Hij voegde hieraan toe op het ogen blik niet van plan te zijn erin toe te -nen dat zijn naam als een mogelijke kandidaat voor het presidentschap maar n wordt gebracht. Hij sloot echter geheel de mogelijkheid van een kan didaatstelling uit. Inmiddels heeft de Amerikaanse mi nister van landbouw, Benson, verklaard, mening te zijn, dat Rockefeller do beste kansen zou maken om de kandi daat van de democratische partij, senator Kennedy te versuaan. Zijn lange reizen door dc V.S. hadden hem hiervan over tuigd. De sjah van Perzië heeft zaterdag be kendgemaakt, dat zijn land Israël heeft erkend. De sjah voegde hieraan toe, dat deze erkenning niets nieuws inhoudt, daar de de facto erkenning van Israël reeds jaren geleden heeft plaats gehad. Toen werd een gezant in Tel Aviv be noemd, die later werd teruggeroepen. Een woordvoerder van de Arabische Liga heeft het besluit van Perzië „ern stig" genoemd, te meer omdait Pezië een mohammedaans land is. Rood-China helpt Castro door suikeraankopen Cuba en communistisch China hebben :en handelverdrag met een looptijd van rijf jaar getekend. Op grond van dit be drag zal China jaarlijks een half miljoen ton Cubaanse suiker ontvangen. Het verdrag wordt beschouwd als een -oorloper van volledige diplomatieke be trekkingen tussen beide landen. Alleen in het eerste jaar zal Peking i pet. van de waarde van de Cubaanse suiker in ponden Sterling betalen. De rest zal worden voldaan in de vorm van Chinese produtoten. Op grond van het irdrag zal Cuba tevens een krediet krijgen voor de aankoop van Chinees materiaal voor de inrichting van fabrie ken. Cuba zal ook nikkel, koper, man gaan, chroom, kobalt, tabak, bonen, kof- e en huiden naar China uitvoeren. Uit gezaghebbende bron wordt verno- en, dat dr. Enrique Perez Cisneros, am- bassadeur van Cuba bij dc interraad, ontslag heeft genomen. Hij is het niet eens met de koers der Cubaanse rege- ringspolitiek. in het bijzonder wat be treft de toenadering tot communistisch* Bomaanslagen in Nicaragua In Leon, nabij Managua, de hoofdstad 'an Nicaragua is een man gedood toen ien bom, die hij bij een elektrische mast wilde plaatsen, ontplofte. In de hoofd stad zelf werden in de woningen van twee vooraanstaande functionarissen krachti- e, nog niet ontplofte bommen ontdekt. In Leon hadden zaterdag relleitjes laats, toen ongeveer 200 studenten, die ;n demonstratie hielden ter nagedachte- Is van studenten die een jaar geleden m het leven kwamen, de politie en na tionale garde met stenen bekogelden. Acht studenten werden gewond door slagen met geweerkolven en traangas- bommen. Grootliandelsprijzen onveranderd Het indexcijfer van de groothandels- prijzen is in mei onveranderd gebleven op 139 met 1948 als basis op 100. Busongeluk. Het Japanse persbureau Kyodo heeft bekendgemaakt, dat 25 personen om het leven gekomen zijn en 21 zwaar gewond toen een autobus bij Kyoto na een botsing in een ravijn stortte. Westelijke wind De Bilt verwacht tot mor genavond Perioden met zonneschijn cn op dc meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma- Ni tige* aiU1 dC kUSt a* Cn t0e vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 26 juli: zon op 4.52 u. onder 20.40 u.; maanop 7.45 u., onder 21.41 u.; 31 juli eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1