NOORDSTER Jtii DE BLANKE BRACHT VEILIGHEID... Meer loon voor achterblijvers Commentaren inzake Kongo maar de jungle liet de Afrikaan niet los Politie moest 13-jarige jongen opsluiten Eendagsvliegen >60 5 "\/"RIJWEL alle Franse bladen leveren commentaar op de ontwikkelingen in Kongo. De on afhankelijke Le Parisien Libre schrijft dat ,,de zorg wekkende gebeurtenissen in de Kongo zich als een zorgvuldig afgesteld mechanisme ontwikke len. Van het voorwendsel van „afrikanisatie" van het Kongole se leger en de protesten tegen agressie is men thans aangeland bij de dreiging van Russische in- i terventie. Het betreft hier handi ge manoeuvres volgens een vast staand plan opdat de ontwikke ling niet anders zal verlopen." Derechts-radicale l'Aurore dringt aan op vastberadenheid. „Vastberaden heid bestaat hierin dat men een inter nationale situatie niet zo Iaat verslech teren dat zy nog slechts door oorlog kan worden opgelost. De vastberadenheid vereist dat de Sowjets duidelijk wordt gemaakt dat zij zich niet op Cuba kunnen nestelen. En wanneer de Sowjetunie ondanks waarschuwingen volhoudt zijn militaire maatregelen om een einde te maken aan deze penetratie onontbeerlijk. De vastberadenheid vereist dat men zich niet moet afvragen of de Russische strijdkrachten naar Kongo zullen gaan om de Belgische parachutisten die hun landgenoten te hulp zijn gekomen te ver drijven, maar dat Chroesjstjef wordt gewaarschuwd dat slechts de Ver. Naties gemachtigd zijn cn dat wij hun inmenging niet zullen dulden. In 1934 verscheurde Hitier het verdrag van Versailles en kondigde de herbe wapening van Duitsland aan. In 1936 bezette Hitier de linker Rijnoever. Na vergeefse protesten over de kanonnen die op Straatsburg waren gericht hebben wij hem laten gaan. Zonder twijfel zou een vastberaden houding tegenover deze twee provocaties paal en perk aan het Hitlerbewind hebben gesteld. In maart 1936 verwachtte de Wehrmacht dat wij de dictator zouden vernietigen. Zwakheid loont niet. Daarna kwam de Anschluss, Sudetenland, Tsjechoslowakije. München en de oorlog. Dezelfde passivi teit zal vandaag de dag dezelfde conse quenties hebben. De vrede hangt af van onze moed", aldus l'Aurore". De gematigd rechtse Le Figaro herinnert aan Hongarije. ,3U de dreige menten die Chroesjtsjef in zyn antwoord aan Loemoemba heeft geuit valt het moeilijk de Sowjetpremier niet te her inneren aan de houding die hij vier jaar geleden inzake Boedapest aannam. De Ver. Naties zijn niet afzijdig gebleven. Zij hebben deze jchendlr.g van het Inter nationale recht, deze brutale en bloedige Sowjet-Interventle in een land dat geen fictieve onafhankelykheld wilde, dat het recht op een vrye regering eiste, aan de kaak gesteld. Een commissie van onder zoek, onder leiding van Hammarsjkoeld, tou naar Hongarije gaan. De secretaris generaal van de V.N. behoefde niet te vertrekken. Het verbod van de Sowjet unie en de regering die zy (in HongarUe) vormde was absoluut. Het was aan de Ver. Naties dat Chroesjtsjef zei: „Handen af van Hon garije". Kongo is een andere zaak. Het betreft hier geen land dat door de Sowjetunie is gekoloniseerd en het juk wilde afwerpen, maar een vroegere Bel gische kolonie die onafhankelijk is ge wordenChroesjtsjef, die moordpar- tijen, verkrachting cn plundering als „een normaal dekolonisatieproces" be schouwt, zegt tot de gehele westelyke wereld „handen af van Kongo", aldus „Le Figaro". De links-onafhankeiyke Combat dringt er bü het Westen op aan zich te haasten voor het te laat is om balkani- satie van Afrika te vermyden cn te helpen by de eenwording van Afrika. „Doch deze hulp zal slechts in die mate doeltreffend zyn voor zover zy op hechte basis wordt verleend. Niet op schimmige en kunstmatige banden moet het Westen aansturen, maar eerst cn voor alles op een financiële unie. Hulp die is afge stemd op de economie van de onderling op elkaar afgestemde staten beantwoordt aan de roeping van het Westen." De socialistische Le Populaire schryft: „Wat ook de fouten mogen zyn die België heeft gemaakt, de Kongolese regering, op zoek naar een hoofdstad, nationale eenheid en eensgezindheid, moet begrypen dat bepaalde spelletjes, in het belang van de wereldvrede, ver boden zyn. Voor 1914 heeft Europa het wespennest van de Balkan gekend, cn de moord op een aartshertog was het signaal voor een afschuwelyke slachtpartij die zozeer tot de verbeelding sprak dat zy de naam van „wereldoorlog" kreeg. Het Afrika van de tweede helft van de twintigste eeuw mag niet een dergelyk wespennest worden en de grote mogend heden zyn hiervoor rechtstreeks verant- woordeiyk. Om met een uitdrukking van Chroesjtsjef, wiens antwoord op het verzoek van Loemoemba een bewys vooi de oprechtheid van zyn beweerde vrede lievendheid zal vormen, te besluiten: „Handen af van Kongo". Slechts de Ver. Naties hebben hierin zeggenschap.' Als enig Londens blad levert de Daily Express commentaar op de Proces Powers Radio Moskou meldt dat 11 augustus het proces zal beginnen tegen Francis Gary Powers, de piloot van het Amerikaanse spio- nagevliegtuig U-2, dat op 1 mei boven Swerdlovsk werd neerge schoten. Het proces, dat voor de militaire afde ling van het opperste gerecht zal gevoerd den, zal voor het publiek toegankelijk De Amerikaanse ambassade is niet of ficieel ingelicht over het proces. De her haalde verzoeken van de ambassade voor een onderhoud met de 30 jaar oude piloot hebben geen resultaat opgeleverd. De vrouw van Powers heeft vandaag verklaard, dat de orde van advocaten in de staat Virginia voornemens is drie harer leden voor de verdedigüig van de piloot r Rusland te zenden. De Britse schrijver Cloete, die vele jaren in Afrika heeft doorgebracht en zyn erva ringen in een aantal boeken heeft neergelegd, constateert in een dagbladartikel dat Kongo is ineengestort cn niets ter wereld het land weer kan herstellen. Cloete acht het onwaarschijnlijk dat troe pen de orde in Kongo kunnen herstellen, be halve in de steden die per spoor of boot be- reikt kunnen worden. Het gunstigste waarop we kunnen hopen is dat de evacuatie van de nog overblijvende blanken met succes verloopt en dat de orde kan worden gehandhaafd in centra als Mata- di, Leopoldstad en Elisabethstad. Cloete heeft bijna 40 jaar over Afrika ge schreven. Tot zijn bekendste boeken behoren „Congo Song", Watch for the dawn" en „Turning Wheels". De vijand in Kongo, zo schrijft hij, is niet alleen de Afrikaan die thans teruggesprongen is in de psychi sche veiligheid van zijn verleden als wilde. Het zijn het klimaat, de vochtigheid, de insekten, de tropische ziekten, het gebrek aan voedsel, aan be huizing, aan alle gemakken waar de beschaafde mens niet meer huiten kan. Het is de aantasting van alles. Een geweer moet elke dag gepoetst worden. Des nachts groeit de schimmel op de schoenen. In negen maanden sluipt de jungle nader en overdekt een huis. Ik heb bomen van minder dan een jaar oud gezien die drie meter hoog waren en takken hadden zo dik als mijn arm. Fantastisch lekker! Fantastisch voordelig! Proces maakt wonderdoosje onbetaalbaar Het Opperste Gerechtshof in Enge land heeft een aanklacht wegens frau de afgewezen, die was ingediend tegen de maker van „wonderdozen" bestemd voor het opsporen en genezen van ziekten. De aanklacht was ingediend door een 46-jarige vrouw, die voor 100 pond een doosje had gekocht, dat volgens de ver koper genezende stralen uitzond. De vrouw ontdekte dat het instrumentje geen enkel effect had. wees op aanra den van haar advocaat het aanbod van de verkoper de 100 pond terug te geven af, en maakte er een zaak van. Het is een zaak geworden die 10.000 pond is gaan kosten, welk bedrag ver haald zal worden op de eiseres. Bij de verhoren, die 13 dagen duurden, is na melijk gebleken dat de geestelijke va der van de wonderdoosjes geheel te goeder trouw is geweest en zelf nog steeds gelooft in de kracht van zijn maaksels. „Iets lichamelijks kunnen we niet genezen, maar ik geloof dat we met onze uitvinding geestelijk veel goed doen", zo zei hij. Wat er in Kongo is gebeurd kan voor niemand die Afrika kent een verrassing zijn. Elke koloniale admi nistrateur wist wat er zou gebeuren. Zonder blanken zal elk van die nieuwe landen die nu tot de gemeen schap van vrije naties behoren en lid zyn van de Ver. Naties onmiddel lijk disintegreren. Onverstaanbaar Welke Belgen zouden nu nog te rugwillen na de ervaringen die zij hebben gehad? Nadat zij hun vrou wen hebben zien uitkleden en ver kracht worden en hun levenswerk in vlammen hebben zien opgaan? De Ver. Naties beschikken niet over technici of administrateurs die dit onmetelijke land kunnen beheren. Slechts een paar duizend Kongole zen spreken Frans. De anderen spre ken een van de vijf inheemse talen welke geen enkele, blanke, behalve de Belgische autoriteiten die nu ver dreven zijn en enige missionarissen, kan verstaan. Welke blanke zal een plantage of een fabriek in de wildernis willen Drie maanden in cel te Rotterdam Geen inrichting kon hem houden Minister Beerman (justitie) heeft thans, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Daams, toege geven, dat een dertienjarige jon gen drie maanden op het Rotter damse hoofdbureau van politie heeft doorgebracht, zonder eni- gebeurtenisscn In Kongo. „Op het minis terie van buitenlandse zaken heerste gisteravond ernstige ongerustheid. In diplomatieke kringen is men er stellig van overtuigd dat het dreigement van Loemoemba (Sowjethulp in te zullen roepen) niet zonder voorafgaande goed keuring van het Kremlin Is gedaan. Men gelooft in deze kringen dat Chroesjtsjef alle maatregelen heeft genomen die noodzakeiyk zijn om zich actief in het Kongolese conflict te mengen wanneer het meest geschikte moment daar is." „Met ande andere Westelyke mogend heden is de Engelse regering van oor deel dat België volledig in zyn recht staat door troepen in Kongo te houden tot zyn onderdanen buiten gevaar zyn en tot zij door de strydmaebt van de Ver. Naties zijn afgelost." 346) In geweldige zwermen kunt u als een vlot op het water achter op warme avonden de ééndagsvliegen blyft, is het moeilijk te geloven dat in ritmische cadans boven het water het volwassen, onschuldige en vrede- zien dansen. Deze tere, byna door- lievende insect zich als larvenbaby zlchtige wezentjes met hun grote zo misdragen heeft. De eendagsvlieg vliezige vleugels en die eigenaardige die dan te voorschyn is gekomen, dunne draden aan het einde van het kent geen andere dryfveer dan de lichaam, zyn echter geen vliegen, voortplanting. Alle andere instincten Ook deze dieren hebben wy een ver- zyn hem vreemd. Vandaar dat zyn keerde doopnaam gegeven, waardoor korte leven vaak slechts enkele uren allerlei misverstanden kunnen ont- duurt. staan. In tegenspraak met de naam De lijken van de eendagsvliegen die zy dragen, zyn de eendagsvliegen kunt u in Juni des morgens by honderdtallen langs de de TOCH IS HET ZO! binnenwateren treffen. Het zyn de stille getuigen verwant roofzuchtige libel len, maar hun ge drag Is aanzleniyk beschaafder. want ln tegenstelling tot hun vraatzuchtige neven (dus de libel len), doen zy geen vlieg kwaad. Een dagsvliegen kunnen zelfs niet eens voedsel tot zich Wanneer we het dus over eendags- nemen, want hun monddelen zyn vliegen hebben, bedoelen we in ieder totaal gedegenereerd. Hun larven in geval gcén vliegen. Zo heeft ieder zyn het water doen echter soms Jaren eigen taaltje. aan één stuk niets anders dan zich Wist u overigens, dat er in Afrika volstoppen. Deze kleine rovers negerstammen zün, waarvan mannen groeien onder veelvuldige vervel- en vrouwen ieder een eigen taal llngen op, en als het laatste omhulsel spreken? ïyke droom op eei zwoele avond aar het einde van di lente. ge vrijheid van beweging buiten het bureau en zonder enige vorm van onderwijs te genieten. Het betrof hier een jongen, die in juli 1955 op verzoek van de raad voor de kinderbescherming door de kinderrechter onder toezicht was gesteld. Sinds 1955 is deze jongen al in inrichtingen opgenomen geweest Het aantal mutaties van zijn verblijfplaats bedroeg in totaal elf. Geen inrichting slaagde erin de jongen voor lange tijd vast te houden. Het weglopen ging steeds gepaard met talloze diefstallen. Tegen deze achtergrond bleef er, aldus minister Beerman in zijn antwoord, voor de kinderrechter weinig anders over dan de jongen, zolang geen inrich ting bereid gevonden was tot opname, te plaatsen in de arrestantenbewaar plaats voor minderjarigen van het Rot terdamse hoofdbureau van politie. Dit is geschied in volledige overeenstemming met zijn ouders. De jongen is inmid dels ondergebracht in een inrichting voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen. Een voorlopig oriënterend onderzoek heeft uitgewezen, dat het in andere plaatsen zelden voorkomt, dat onder iets anders ligt, speelt de huisvesting een rol; te Rotterdam bestaat voor min derjarigen een afzonderlijke bewaar plaats. Hoewel naar de mening van de minis ter de getroffen maatregel bij de gege ven mogelijkheden noodzakelijk was. ook ter bescherming van de jongen zelf is hij toch van oordeel, dat een andere oplossing zo die mogelijk zou geweest de voorkeur zou hebben diend. Die andere oplossing zou hebben moeten bestaan ln onderbrenging in geheel gesloten opvanghuis. Reeds ge ruime tijd wordt door het departement van justitie de oprichting van dergelijke tehuizen, waaraan grote behoefte be staat, krachtig gestimuleerd. De minis ter belooft aan deze aangelegenheid zijn bijzondere aandacht te zullen blijven schenken. Hij wijst er nog op dat in 1959 ii taal 9 minderjarigen langer dan 40 gen op het Rotterdamse politiebureau zijn vastgehouden. Dit waren oudere minderjarigen, voor wie isolatie was ge boden. Voor 13-jarigen is een dergelij ke opsluiting een zeer hoge uitzondering. exploiteren? En zonder palmolie en koper, zijn er geen inkomsten voor Kongo. Vormeloos Afrika is een zwarte reus welks vlees bijeengehouden wordt door blanke beenderen, zenuwen en weef sels. Als deze worden verwijderd valt het vlees vormeloos terug in het oerwoud. De algemene onkunde over Afrika, zowel in Amerika als Europa, is on gelooflijk, maar gemakkelijk te be grijpen. Er is nooit iemand geweest om het verhaal te vertellen. Geen enkele koloniale administrateur kon dit doen, ook geen leider van een grote maatschappij, zoals de Huileries du Congo Beige of de John Holt Company in Nigeria. Geen missiona ris is bereid te geloven dat hij in het algemeen zijn leven heeft ver spild. Niemand heeft voldoende af wisselende ervaring. Waarheid Het Britse en het Belgische pu bliek en de wereld in het algemeen willen de waarheid niet kennen. Zij hebben Afrikanen ontmoet die de universiteit hebben bezooht, smo kings droegen en een auto kunnen rijden, en zij hebben de massa der Afrikanen beoordeeld naar deze kele uitgezocht specimen. De openbare mening is anti-kolo niaal. Toch is het het kolonialisme geweest dat het eerst orde en stabi liteit op het Afrikaanse continent heeft gevestigd. Kolonialisme heeft een einde gemaakt aan de slaven handel, aan de oorlogen tussen de stammen en aan de rituele moorden. De beschaving en het onderwijs die er bestaan zijn een product van het kolonialisme. Veiligheid In het noordelijk gebied van de Goudkust heb ik een oude man ge vraagd wat volgens hem het groot ste voordeel was dat de blanke zijn land had gebracht. Na enig naden ken zei hij: „Mijn vader kon geen dorp in de buurt bezoeken zonder een speer bij zich te hebben. De blanke heeft voor de veiligheid ge zorgd." Nu dragen zij weer speren in Kon go en de meesten zijn blij dat ze dit weer kunnen. Beschaafd te zijn be tekende voor hen onder een druk te leven. Het verveelde hen ook. De meeste Afrikanen zijn de kleinkin deren van krijgers. Ze luisteren bij het vuur naar de oude mannen die hun schitterende verhalen vertelden van roof en moord. Er zijn grote beschavingen en cul turen in Afrika geweest van de Soe dan tot de Zambesi, maar zij hebben nooit stand gehouden. Waarom zou de beschaving die de blanken Afri ka hebben opgelegd langer duren dan andere?" so gezonken Cal)p! na ontploffing Het 700 ton grote Nederlandse mo torschip „Calypso" is maandag in het kustkanaal bij Esterwegen (Emsland, West-Duitsland) na een ontploffing ge zonken. Men vermoedt dat het schip op een oude vliegtuigbom is gevaren. Per- ;oonlijke ongelukken deden zich niet De Ford stichting heeft vijf Europe se instellingen schenkingen tot een be drag van 773.500 dollar gedaan. Het instituut voor economische research in Dublin ontvangt 260.000 dollar, het Euro pese produktiviteitscentrum in Parys 200.000 dollar, het instituut voor overzee se ontwikkeling in Londen eveneens 200.000 dollar, het Instituut voor toe gepaste economie in Parijs 80.000 dol lar en de universiteit van Frankfort 13.1 Dit is het flatteuze hoedje, dat de dames van de Duitse Olympische ploeg in Rome straks zullen dragen. Pas daarna gesprek over eventuele nieuwe „ruimte" (Van onze sociaal-economische redactie) TN de kring van de werknemers- vakbeweging is men de ge dachte toegedaan, dat alvorens eventuele nieuwe loonacties aan de orde worden gesteld, eerst de werknemersgroeperingen, die het afgelopen jaar nog verstoken bleven van een reële loonsver hoging, bijgetrokken zullen die nen te worden. Met verbetering van de lonen van de zogenaamde achterblijvers zal naar de me,- ning van de vakcentralen daarom spoed betracht moeten worden. In de eerste plaats, omdat deze mensen hier recht op hebben, maar ook omdat de produktivi- teitsstjjging elders zo aanzienlijk is geweest over de afgelopen pe riode, dat men redenen aanwezig acht voor een nieuw gesprek met de ondernemers om de werkne mers te laten delen in de steeds toenemende welvaart van het Ne derlandse bedrijfsleven. Reeds eerder schreven wij, dat de pmduktiviteitsstijging over 1959 en ook over het eerste kwartaal van dit jaar aanzienlijk hoger is geweest in verschillende bedrijfstakken dan bij de loononderhandelingen vorig jaar was aangenomen. Volgens voorlopige gegevens kan thans ook reeds ver wacht worden, dat het tweede kwar taal van dit jaar niet minder gunstig is geweest. In een van de grootste on dernemingen van ons land was de winst over het eerste kwartaal van dit jaar even groot als over het hele vorige jaar. Enkele ondernemingen zijn zelfs op eigen initiatief overge gaan tot het verbeteren van de vakan tie-uitkeringen, het toekennen van winstaandelen en het verhogen van de lonen. In welke mate de krapte aan arbeiders hieraan debet is valt yioei- lijk na te gaan, al mag enig ver band toel verondersteld worden. Dat de werknemersvakbeweging er naar streeft niet achterop te komen en dat zij haar rol b\j de welvaartsvermeer dering van de arbeiders wil blijven spelen, is zonder meer duidelijk. Met het oog op deze ontwikkeling werkt de commissie lonen en prijzen van de drie werknemersvakcentralen thans aan een rapport inzake de posi tie van de werknemers, die nog een loonsverhoging achter liggen. Het ligt in de bedoeling van het overlegorgaan van de drie vakcentralen zich in zijn vergadering van 30 juli a.s. in een brief tot de Stichting van de Arbeid te richten met het verzoek de kwestie van de zogenaamde achterblijvers nu snel af te doen. Naar wij vernemen gaat het hierbij slechts om een be perkt aantal. Daarna zullen op grond van de ln het afgelopen halfjaar sterk gestegen produktiviteit wellicht in verschillende bedrijfstakken nieuwe loonwensen ter tafel worden gebracht. In een aantal cji.o.'s Is de mogelijkheid open gelaten tussentijds het contract open te bre ken. Zonden zowel werkgevers als werknemers bereid zijn deze openbrc- kingsdatum in de c.a.o.'s te vervroe gen dan zou daardoor wellicht een nog grotere spreiding van eventuele loonsverhogingen mogelijk worden en worden sterke schoksgewijze loons verhogingen tegengegaan. Anderzijds blijft het nog een open vraag waar het accent voor de besteding van de nieuwe „ruimte" zal moeten liggen. Bij de lonen, bij secundaire arbeids voorwaarden, werktijdverkorting of nieuwe sociale verzekeringsmaatrege len. Zesde miljonair uit Singapore ontvoerd Dc familie van de Chinese antiquair miljonair Tang, die zaterdag ontvoerd is. heeft gisteren in het openbaar een beroep op de daders gedaan de man vrij te laten. Tang werd zaterdag voor zijn huis door bewapende mannen in een auto getrokken en hoewel de politie onmid dellijk gealarmeerd werd. is er tot nu toe geen spoor van hem. Tangs dochter Katherine zei tegen verslaggevers dat haar vader niet goed in orde was en dat zijn familie zich ernstig zorgen maakte over zijn gezondheid. Tang is al de zesde Chinese miljonair die dit jaar in Singapore ontvoerd is. De politie wordt gehandicapt doordat de families op eigen gelegenheid onder handelen met de ontvoerders en hoge losgelden neertellen. Oók in de zomer...fSk «n HANDCREME Bereid mei hel kost bare NerlsaI, uit de onderhuidse weefsel- laag van de nerts. Ir baic b^ukn! ^CD 2,40 Cm pr*Mt vw N.V. PHIUPS-OUPHAft

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5