Jlictuue £cihsrlje (Garant Kongolese Senaat tegen Russische tussenkomst Cuba beschuldigd van willekeur De Gaulle niet tevreden over Amerika Marokkaanse troepen vechten met muiters Tsjombe stelt ultimatum aan Verenigde Naties W egver voerstarie ven niet openbaar eist van Amerika vrijlating twee piloten Mijnramp treft Neder-Saksen DINSDAG 19 JULI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantvastich is ghcblcoea mgn hert ia tcgljcnspcef Eenenveertigste jaargang no. 11922 Artikelen over: Blanke bracht veiligheid (5) Bantoestan» (7) Generaal De Gaulle heeft er bij de Amerikaanse regering op aan gedrongen om als leider van het Westen krachtiger te antwoorden op de herhaalde dreigingen met gewa pende interventie door de Sowjet- unie sedert het uitbreken van de cri- sis in Kongo. Dit is gisteren verno- j men uit de naaste omgeving van de j Franse president. De zwakheid van de Amerikaanse raac- i tie zou ook zijn opgevallen in de perma nente Navo-raad die vorige week een aantal malen heeft vergaderd in verband I met de Kongolese crisis. President De Gaulle heeft verder zyn ontevredenheid kenbaar gemaakt over het feit dat Amerika vorige week in de Vei ligheidsraad de Tunesische resolutie heeft gesteund waarin afkeuring werd uitge sproken over het zenden van troepen naar Kongo door België. Frankrijk cn Engeland onthielden zich toen van stemming. Wel is de Franse regering van oordeel dat de toestand in Kongo op internationaal plan moet worden behandeld aangezien dat de enige kans zou zijn een oorlog tus sen Oost en West te voorkomen. Minister Luns: Grote sympathie voor België De algemene toestand in de wereld en de situatie in Kongo zijn de belang rijkste onderwerpen van gesprek ge weest tijdens het informele politieke overleg, dat gisteren in Den Haag door de regeringen van de zes landen der Europese gemeenschappen is gehouden. Na afloop deelde de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, mee dat zijn Belgische ambtgenoot Wigny de conferentie ge durende de middagbijeenkomst een „bij wijlen dramatisch" verslag over de ont wikkeling in Kongo had gegeven. De heer Wiguy lichtte de delegaties uitvoe rig voor over de door zijn regering ge nomen politieke en militaire maatrege len. „Gebleken as", aldus minister Luns, ,.dat binnen de Zes de meningen over de achtergronden van het Kongolese drama parallel lopen. Er is blijk gege ven van grote sympathie voor België en het spreekt vanzelf, dat de andere landen van Kleiu-Europa hun partner zullen helpen en steunen waar zulks maar mogelijk is. Met name tussen Bel gië en Frankrijk heeft reeds een zee: intensief overleg plaats." Minister Wigny heeft alleen aan de middagbijeenkomst kunnen deelnemen, 's Morgens woonde hij in Brussel een kabinetsvergadering bij. 's Middags be gaf hij rich in een hefschroefvliegtuig van Brussel naar het vliegveld Valken burg en vandaar per auto naar Den opnieuw een deuk gekregen doordat de Kongolese Senaat eenstemmig eventuele tussenkomst van Russische troepen heeft afgewezen. De Senaat keurde het ultimatum van Loemoemba aan de de V.N. af, waarin de ver hitte premier dreigde Moskou om troepen te vragen wanneer de Belgische strijdkrachten niet snel worden teruggetrokken. Voorts hebben de senato ren een telegram naar Stanleystad gezonden waarin zij Kasavoeboe en Loemoemba verzoeken, in verband met de ernstige situatie, onmiddellijk terug te keren naar het regeringscentrum Leopoldstad. Vandaag zouden zij daarom teruggaan om morgen het regeringsprogramma te kunnen voor leggen. De openlijke parlementaire afkeuring van Loemoemba's geflirt met Moskou was gisteren het enige lichtpunt tussen het vele sombere nieuws over de ontwikkeling in Kongo. Overigens heeft de Kamer van afgevaardigden nogmaals het vertrek der Belgische troepen geëist. Vandaag zou een gezamenlijke vergadering van Kamer en Senaat beslissen over de verbreking der diplomatieke be trekkingen met België. Dr. Ralph Bunche, de V.N.-venegenwoordiger in Kongo, heeft al laten weten dat de V.N. van niemand een ultimatum kun nen aanvaarden, dus ook niet van Kongo dat terugroeping der Belgische troepen eist. Radio Brussel deelde vanmorgen mee, dat dr. Ralph Bunche het hoofd kwartier van de V.N. in New York ervan verwittigd heeft niets te weten van slachtoffers onder de Marokka nen of andere V.N.-troepen die gis teren in Thysstad in gevecht zijn ge weest met muitende Kongolese sol- Van verschillende zijden werd ech ter meegedeeld dat zware verliezen geleden werden en in een telegram uit Angola werd gezegd, dat de R rokkanen de havenstad Matadi waren binnengetrokken, na een heVig ge vecht met muitende soldaten, die zware verliezen toegebracht zouden hebben. De Zweedse generaal Carl von Horn, commandant van het politieleger de Verenigde Naties in Kongo, is op weg New York voor overleg met de secretaris-generaal Dag Ilammarskjoeld. llij vergezelt Thomas Kanza, de Kon golese minister die afgevaardigd is bij dc Verenigde Naties en André Mandi, staatssecretaris voor buitenlandse za ken, die morgen de bijeenkomst inzake Kongo van de Veiligheidsraad zal bij wonen. Ook de commandant van de Ghanese troepen, dc Britse generaal- majoor Henry T. Alexander, gaat voor overleg naar New York. Redding Belgische parachutisten hebben giste ren 166 Europeanen gered, die in de plaats Boenia in de Oostprovincie door muiters waren ingesloten. De opstande lingen hadden de plaats bezet. De Europese inwoners slaagden er echter in S.O.S.-seinen uit te zenden. Inmiddels zijn maandag nieuwe een heden Belgische troepen naar Roeanda- Oeroendi vertrokken. De totale sterkte van het Belgische militaire apparaat in Kongo en het Belgische protectoraat wordt in Brussel geschat -op 10.000 man. Hammarskjoeld, secretaris-generaal der V.N., heeft verklaard dat hij in verbin ding staat met de regeringen van 27 landen, die troepen voor Kongo of het zenden van levensmiddelen hebben be loofd. De Verenigde Staten, Engeland, Cana da, Denemarken, Frankrijk, Zweden, Zwitserland, India en de Sowjetunie heb ben reeds toegezegd levensmiddelen be schikbaar te zullen stellen. Morgen komt de Veiligheidsraad bij een. In deze vergadering zal waar schijnlijk een voorstel van de secretaris generaal aan de orde komen om nog troepen naar Kongo te zenden. Reeds zijn 3500 man gearriveerd. Van daag komen nieuwe versterkingen bin nen. waaronder .Zweedse troepen, die uit de kuststrook van Gaza worden te ruggetrokken. In VN-kringen acht men het noodzakelijk, nog meer blanke een heden naar Kongo te zenden, waardoor met recht tot uiting zal komen dat een VN-macht, en niet „een Afrikaans be vrijdingsleger", zoals in Leopoldstad wel wordt gesuggereerd, orde op zaken zal stellen. Volgens Hammarkjoeld heeft de aanwezigheid van VN-troepen reeds :n heilzame werking gehad. Sinds zondag worden een Belgisch DE regering van Katanga heeft de Verenigde Naties verzocht bin nen achtenveertig uur te beslissen over erkenning van de onafhanke lijkheid van Katanga. Ook wordt een officieel antwoord gevraagd op het verzoek geen VN-troepen te zenden. Moise Tsjombe, premier van Katan ga, is voornemens een sterke dele gatie naar New York te zenden in dien niet binnen vierentwintig uur antwoord binnenkomt. Tsjombe heeft eveneens aan Londen en Parijs verzocht, de onafhankelijkheid van Katanga te erkennen. Aangenomen mag worden dat de Engelse en Franse regerin gen hierover overleg plegen met de Bel gische regering, maar dat de bereidheid van deze twee westelijke landen tot er kenning van de afscheiding vooralsnog Diet groot is. Inmiddels hebben Guinea, Ethiopië en de VA.R. reeds medegedeeld, de regering van Tsjombe onder geen be ding te zullen erkennen. Rust In Brussel schaarde premier Eyskens zich achter het standpunt van president Tsjombe dat in Katanga geen V.N.-troe pen mogen binnenkomen. Het is niet nodig, meende Eyskens, aangezien de rust in Katanga is weergekeerd en de V-Nr eenheden uitsluitend tot taak hebben, in wanordelijke gebieden van Kongo orde en rust te herstellen. Hoewel de V.N. Ka- tanga niet als een onafhankelijk gebied beschouwen, mogen zij zich toch niet mengen in de binnenlandse aangelegen- Radio Moskou beschuldigde gisteravond Tsjombe ervan dat hij zich achter de ko lonialisten verschuilt. Een duidelijk bewijs dat in Katanga de rust is weergekeerd, is de terugkomst van duizenden Belgen, die tijdens de eerste dagen van de crisis naar het naburige Rhodesië waren gevlucht. militair vliegtuig i helikopter ver mist en gevreesd wordt dat hierbij twee Belgische militairen en de bestuurs ambtenaar, André Ryckmans, zoon van een vroegere gouverneur-generaal van Kongo, om het leven zijn gekomen. Ook werd een Amerikaanse helikopter zonder succes beschoten. In Brussel doen nog steeds geruchten de ronde dat de opstandelingen worden bevoorraad met wapens en munitie door een Pools schip, dat in de haven Mata di zou zijn aangekomen. Het Poolse schip vervoerde 300 ton wapenen voor Algerijnse opstandelingen, maar veran derde van koers na de muiterü in Kongo, aldus verhalen. De Belgische regering ontkent deze berichten. De toegang van de haven is al verzand, zei een woordvoerder, zo dat alleen een spookschip de kade zou kunnen bereiken. Matadi ligt aan de ingang van de Kongorivier en de toe- bang moet voortdurend worden uitge baggerd. Wel zal België de Verenigde Naties verzoeken wapenzendingen te verbieden. Tevens zegde de minister van buitenlandse zaken toe dat de Bel gische troepen Kongo zullen verlaten, zodra de V.N. de toestand beheersen. Oproep De Kongolese stafchef, Mpolo, heeft in een door de radio uitgezonden bood schap tot de leden van de Kongolese strijdmacht gezegd, dat „de Belgische agressie" de ware oorzaak is van de wanordelijkheden in Kongo. Hij riep de militairen op strikte dis cipline in acht te nemen en zich niet met politiek bezig te houden. Hij kon digde voorts een aantal maatregelen aan, waarbij het Belgische officieren wordt verboden kazernes van de Kon golese weermacht te betreden. „Zelfs niet voor het terughalen van achterge bleven eigendommen". Mpolo riep zijn soldaten voorts op de wapens neer te leggen overal waar de VN-troepen verschijnen. Leeuwenidylle in dierenpark In het Arnhemse Burgers-die renpark is het vijftiende jonge leeuwtje van het jaar onder onge wone omstandigheden geboren, doordat de moeder haar welpje onverwachts en niet in afzonde ring, maar op haar buitenverblijf temidden van haar soortgenoten ter wereld heeft gebracht. Papa-leeuw volgde het gebeuren met grote belangstelling en heette als eerste 't borelingske met zacht gegrom welkom. Direct daarop nam hij zelfs de anders aan moe der toekomende taak op zich om het jonge wicht schoon te likken. Toen moeder echter deze vader lijke zorg onvoldoende achtte, nam zij het initiatief terstond over en voltooide de schoonmaak. Daarna achtte papa-leeuw het nodig zich opnieuw verdienstelijk te maken en nam hij tot grote ontsteltenis van de toeschouwers het jonge diertje in zijn muil en droeg het, tot ieders opluchting, voorzichtig door het toegangsluik, dat inmid dels door een gewaarschuwde op passer was opgetrokken, naar bin- TJET SCHIJNT wel zeker dat de Veiligheidsraad de klachten Cuba inzake „economische agressie" tegen de V.S. zal verwijzen naa: Organisatie van Amerikaanse staten (O.A.S.) Vanmiddag zou de raad i-trriiii»-•=-{ sTtvW. >^P» De Karei Doorman op het ogenblik, waarop dit vlieg kampschip zich gereed maakt de haven van Fremantle bin nen te varen, juist nadat een Australische batterij twaalf sa luutschoten had gelost. Zoals men weet, meerde het schip zonder sleepboothulp, daar de Australische bond van zeelie den een boycot had afgekon digd. Onze marinemannen slaagden in dit staaltje van zeemanschap met behulp van vliegtuigen, die op het dek stonden te draaien. Later toen de Australische zeelieden de boycot hadden ingetrokken, weigerden onze marinemannen op hun beurt elke sleepboot hulp en voeren op eigen kracht Fremantle ondanks staking gastvrij De ontvangst van het Nederlandse smaldeel te Fremantle was volgens dc marinevoorlichtingsdienst ondanks de staking van de Australische zeelieden bijzonder hartelijk. Bemanningsleden werden uitgenodigd in gezinnen van Nederlandse emigranten; diverse kerken hielden, met de hulp van Nederlandse predikanten, „social evenings" en na een voetbalwedstrijd met de „Windmills sportclub" keerde de marinemannen met een 31 zege naar hun schepen terug. Bustochten en excursies stonden even- op het programma. Het bezoek aan bierbouwerij viiel „het meest in de smaak". Een bijzondere geste van Fremantle: de Nederlanders konden gratis gebruik maken van het openbaar vervoer. Ook erden talrijke officieren onderoffocie- ?n en manschappen door clubs geïntro duceerd. "POLITIEKE KRINGEN in Den Haag hebben met voldoening kennis ge- nomen van het arrest van het Hof der Europese gemeenschappen te Luxemburg, waarbij de Nederlandse en Italiaanse regering in het gelijk werden gesteld en de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap niet op de hoogte behoeven te stellen van wegvervoertarieven. In de omstreden beschikking van del de H.A. wèl de bevoegdheid een verzuim Hoge Autoriteit werd vastgesteld dat de' te constateren daarentegen mag zij zo- regeringen van de lidstaten en dus ooklals in het onderhavige geval niet aan de Nederlandse tekort zijn geschoten injde lidstaten een bepaalde wijze van na- een krachtens het K.S.G.-verdrag op henj koming van de betrokken verplichting rustende verplichting (Vrachtprijzen en I opleggen. tarief bepalingen, van toepassing op het vervoer van kolen en staal binnen de ge meenschap openbaar maken of ter kennis van de H.A. brengen). De H.A. had niet alleen het ver geconstateerd maar bovendien aange geven op welke wijze de lidstaten hun verplichtingen zouden moeten nakomen. In beginsel waren er twee mogelijk heden; beide betekenden dat vrachtprij zen en tariefbepalingen ter beschikking van derden zouden komen. De Neder landse regering was van mening, dat de kennisgeving aan de H.A. juist in het verdrag was opgenomen om desgewenst openbaarheid te voorkomen. Volgens het arrest van het Hof heeft Congo (ex-Frans) onafhankelijk op 15 augustus De Congolese republiek voormalig Frans gebied zal 15 augustus officieel onafhankelijk worden verklaard. Op dezelfde datum zullen Frankrijk en de nieuwe staat overeenkomsten tekenen, die voorzien in samenwerking en Fran se technische hulpverlening- Uiteraard heeft de uitspraak van het Hof een directe betekenis voor het vraag stuk van de publikatie van vervoerstarie- ven, dat niet alleen in de K.S.G., maar ook in de Euromarkt aan de orde is. Stel lig zal er in Nederlandse vervoerders- kringen voldoening zijn over dc vernieti ging van de beschikking der H.A. Zoals bekend bestaan bij de vervoerders ern stige bezwaren tegen openbaarmaking van de vervoerstarieven. Post voor Kongo Aangezien omtrent de uitvoering var de postdienst in Kongo geen gegevens be- kend zijn, zullen tot nader bericht aange tekende stukken en postpakketten voor dit land uitsluitend op risico van de af zenders worden aangenomen, aldus is medegedeeld door de P.T.T. Valse dollarstukken in Rotterdam De Rotterdamse politie heeft bij een juwelier gouden munten van tweeeneen- halve dollar dn beslag genomen. De juwe lier had de munten in Italië gekocht. Een deskundige heeft nu uitgemaakt, dat de dollarstukken falsificatien zijn. stemmen over een Latijns-Ameri kaanse ontwerpresolutie waarin zulks wordt voorgesteld e voorts een beroep op andere landen wordt gedaan, zich te onthouden vt elke actie die de betrekkingen tussen Havanna en Washington zou kunnen verslechteren. Het ontwerp werd gisteren door negen van de elf leden van de raad gesteund. Alleen de Sowjetunie moet haar mening nog kenbaar maken. De Poolse .afgevaar digde die al het woord heeft gevoerd wilde niet zeggen, hoe hij zal stemmen. Aangezien de O.A.S. zich gisteren Washington al heeft uitgesproken v een bijeenkomst van de ministers i buitenlandse zaken der aangesloten lan den acht men het onwaarschijnlijk dat de Rus Sobolef zijn veto zal uitspreken. Men verwacht wel dat hij de Cubaanse beschuldigingen aan het adres van de V.S. zal steunen. De Cubaanse minister van buitenland se zaken, Raul Roa, oefende gisteren felle kritiek op het beleid van de V.S. ten aanzien van zijn land. De vermin dering van de suikerinvoer uit Cuba noemde hij contractbreuk, bedoeld om schade te berokkenen aan „de soeverei niteit, de welvaart en de vooruitgang van een klein land". Hierdoor werden zi. de vrede en veiligheid in gevaar gebracht en de internationale spanning verhevigd. Cabot Lodge van de V.S. noemde op zijn beurt de naasting van de raffinade rijen van twee Amerikaanse oliemaat schappijen op Cuba „willekeurig en o>«- De Brit Harold Beeley onderschreef dit standpunt. Hij wees er op dat ook de Shell slachtoffer was geworden willekeur van de Cubaanse regering. Hij verklaarde niet onder de indruk te zijn de bewijzen die de Cubaanse nister voor zijn beschuldigingen aangevoerd. De Sowjetunie heeft 700.000 ton ker extra van Cuba gekocht. Dit werd uit handelskringen in Havana Eerder kocht Rusland reeds joen ton suiker. De tweede bestelling kwam nadat president Eisenhower deze maand het Amerikaanse invoercontin gent voor Cubaanse suiker met 700.000 ton had verlaagd. In Havanna, waar Fidel Castro negen weken afwezigheid wegens longaandoening, weer aan het w ging, werd ook gisteren weer (door room "^katholieken) een arvtn-oomn sche betoging gehouden. Zondag de kreten gericht tegen de Yankees; gis teren tegen de Russen. Er waren geen ongeregeldheden. De directeur van het in Havan verschijnende blad Bohemia, Miguel An gel Quevedo, en zijn zuster, die mede- eigenares is, hebben op de Venezolaanse ambassade politiek asiel gevraagd. Zij verwijten Fidel Castro „de revolutie hebben verraden". Het gebouw van 1 hernia is door de Cubaanse arbeiders- nvilitie bezet. De 24-jarige hertog Carl von Wiirttemberg is gisteren ge trouwd met de 20-jarige prinses Diane van Frankrijk, dochter van de Graaf van Parijs. Het feest wordt gevierd op het kas teel van Altshausen. Donderdag wordt het huwelijk kerkelijk gesloten. Amerika heeft gisteren in een krachtig gestelde nota geëist dat de twee vliegers, die de Russische aan val op het B-47 vliegtuig overleef den, onmiddellijk worden vrijge- Op de komende zitting van de Veilig-, heidsraad aldus de nota zal de we reld duidelijk worden gemaakt dat de Russen illegaal en roekeloos hebben ge handeld met het neerschieten van het toestel, waarbij tenminste een beman ningslid om het leven kwam. De nota is het antwoord op de Sowjet- brief van 15 juli, waarin werd gezegd dat het vliegtuig het Russische luchtruim had geschonden. Amerika zegt dat in deze brief niets nieuws stond en dat slechts beweringen worden opgedist, w Moskou weet dat zij onjuist zijn. Tengevolge van een hevige brand die vanmorgen in een mijn bij Salz- gitter in Neder-Saksen is uitgebroken, zijn vijftig mijnwerkers van de bui tenwereld afgesneden. Tot dusver zijn twee lijken geborgen. Reddingsploegen zijn druk bezig te traeten de opgeslotenen te redden. Hun vluchtwegen zijn versperd door vlammen Het gehele gebied van de Hannover- sche Treue mijn is door politie brandweer afgezet. Een woordvoerder voor de mijn heeft meegedeeld, dat er nog steeds hoop be staat de opgesloten mijnwerkers levend boven te brengen Hij zei, dat het merendeel van de mijnwerkers in de mijn er in slaagde de oppervlakte te bereiken, kort na dat de gangen zich begonnen te vullen met bijtende rook. Prof. Alejandro Alvarez, een Chi leen- e jurist die ongeveer twdrotig jaar rech ter in het Internationaal hof van justitie Den Haag is geweest, is maandag, 02 jaar oud, in Parijs overleden. OPRUIMING KARPETTEN VAST TAPIJT LOPERS GORDIJNSTOP LINOLEUM BULTHUIS Botermarkt 23 (Advertentie) Veel bewolking De Bilt verwacht tot mor- genavond Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enkele buien. Iets lagere middagtemperaturen. Overwegend matige, later naar noordelijke richtingen draaiende wind. (Opgemaakt om 11.15 uj ZON EN MAAN Woensdag 20 juli: zon op 4 43, onder 20.48: maan op 2.18. oiïder 18 03; 23 juli nieuwe maan Strandi'ericachting Afnemend buiig cn zonnige perioden. Krachtige «later matige wind tossen west en noordwest. HET WEER IN EUROPA! Rapporten hedenmorgen 7 uur D Helder Eeldc De Bilt Eindh Zd -Limb Nice On ikfui- ZÖrïcb 7G

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1