K.N.V.B. bezorgt jeugd sportieve vakantie KNCG V-Zomerwerkweek dit jaar op Overvoorde Ria van Velsen verloor wereldrecord rugslag Kringkampioen schappen van Gouwe-Rijnstreek Reünie van „Stockholmers" bij Olympische Spelen in Rome CIOS Vele records sneuvelden UEUWE LEiDSCHE COURANT MAANDAG 18 JULI 1960 Noordwijk houdt de beker Prestatietocht Leidse Reddings Brigade Een TIENTAL groepen deed zaterdagmiddag: mee aan de jaarlijkse prestatie tocht van de Leidse Reddings Brigade, die werd gehouden in het RQn-Schie- kanaal ter hoogte van de fabriek van Van Wijk en Heringa. Er waren niet alleen deelnemers uit Lelden, maar uit verscheidene delen van Zuid-Holland. Zo waren er uit Wassenaar, Noordwük, Gouda en Boskoop. Zelfs Brabant liet zich niet onbetuigd, want er waren onder de 150 deelnemers ook bewoners van Roosendaal. De voorzitter van de L.R.B., de heer A. van Egmond, sprak een begroetings woord. Hij dankte de heer M. Boulogne, inspecteur van de provinciale water staat, die voor het vrijhouden van het water had gezorgd. Het eerste programmapunt was twee- honderd meter gekleed zwemmen tot zestien jaar. De heer H. Oudman, in specteur van politie, loste het start- sohot. De deelnemers sprongen van een in het kanaal gelegen boot en zo begon de wedstrijd, waarvoor een groot uit houdingsvermogen vereist is. Na dit zwemmen volgde een demon stratie van de leden van de LJt.B. De dames en heren lieten diverse reddings- grepen zien. onder meer de kopgreep i om drenkelingen over vrij grote af stand te trekken, de bovenarmgreep, wanneer de drenkeling „lastig" is, en de Nelson-geep als die lastigheid wel WATERPOLO W.-Duitsland verloor van Rusland IHet Russische waterpolo-tcam heeft zijn tournee door West-Duitsland zater dag in Hamm besloten met een krappe 4—3 zege op het officiële YVestduitse zevental. Bij de rust leidden de Russen, die in snelheid, zowel als in condtie de meer deren waren van hun tegenstanders, met 21. De Duitsers speelden vooTal op het voorkomen van doelpunten en 1 bijna hadden ze met deze taktiek nog j een gelijk spel uit het vuur gesleept, want vlak voor tijd stond het nog 3—3. Toen wist Grigorowski zich van zijn I directe tegenstander te ontdoen en te doelpunten. De andere drie treffers wa ren het werk van de Russische midvoor Maehwenieradse. Voor Duitsland scoor den Schneider (2 x) en Nagy. Waterpoloploeg gaat in Rome oefenen Negen kandidaten voor de Ned. water- ooloploeg zullen zich begin angustus in Rome voorbereiden op het Olympisch toernooi. De training, onder leiding van de coaches Frans Kuyper en Cor Braas- -tm geschiedt in samenwerking met de Italiaanse Olympische ploeg. De geselecteerde spelers zijn: Fred van Dorp, Henk Hermsen, Ben Kniest, Har- ne Lamme, Bram Leenards, Hans Mul- I Ier, Ha-ro Ran, Harrie Vriend en Fred van der Zwan. ZWEMMEN Het Kanaal trekt Het Kanaal komt weer in de belang stelling van de Iange-afstandzwemmers en niet te vergeten zwemsters. Een knappe 25-jarige Amerikaanse huis vrouw, Jane Baldasare, traint op het ogenblik elke dag ijverig in Margate om in augustus Het Kanaal te bedwin gen en dat op een ongewone wijze. Jane Baldasare, die houdster is van het we- reldduurrecord onderwaterzwemmen (100 uur) wil namelijk ook de oversteek ma- \en onder water op een diepte van 4.5 meter waarvoor zij 38 a 50 uur denkt nodig te hebben. Om zich tegen de kou te beschermen zal zij een rub ber pak dragen. In Frankrijk bereiden dr. Hiram Bad- ieley en zijn 16-jarige dochter Sue zich voor op de Kanaaitocht. Zo zij slaagt 'al Sue Baddeley de jongste Kanaal- /.wemster zijn op de lijst van hen, die met succes de tocht volbraohten. Deze '.ijst telt thans 77 namen, maar het aan- 'al pogingen om Het Kanaal over te zwemmen bedraagt meer dan 800. Van deze 77 was de Canadees Marilyn Bell de jongste, toen hij in 1955 slaagde, na melijk 17 jaar. De oudste is de Scho' Ned Barnie die 55 jaar was, toen hij in 1951 de oversteek maakte. De snelste tijd 10 uur 50 min. staat op naam de Egyptenaar Abdel Rehim (1950) wat betreft de tocht van Frankrijk Engeland. De Braziliaan Abilio Couto houdt met 12 uur 49 min. het record voor de tocht van Engeland naar Frank rijk. Verwacht wordt dat dit seizoen zo n zeven big A tachtig zwemmers(strs) een Kanaalpoging zullen doen. Bij zwemmen 52 landen Van de 83 deelnemende landen aa Olympische Spelen in Rome zullen er 52 vertegenwoordigd zijn bij het z' heel eng hinderlijk wordt. Verdere ge demonstreerde grepen zijnde onder waartse polsgreep, de voorwaartse hals- greep en de achterwaartse halsgreep. Het klinkt alles wel een beetje grieze- naar in feite zijn deze grepen voor de drenkeling een werkelijk levens- Gekleed zwemmen was aan de beurt. Hierbij moest de jeugd van onder de zestien, jaar aan'de wal blijven, want alleen de ouderen kwamen nu aan bod. Het slotwoord was aan de heer P. Viool, districtsbestuurder Ned. afvaardiging voor Eur. kampioenschappen Op advies van de nationaal technische commissie heeft het bestuur van de Ned. Roeiibond besloten een skiffeuse en een dubbel vier af te vaardigen naar de Eur. kampioenschappen voor dames, dié an maandag 8 t/m zaterdag 13 augus- as bij Londen worden gehouden. Nederland zal vertegenwoordigd wor den door de skiffeuse Marian Luderus (Nereus) en de dubbel vier Nautilius/ Dordtsohe Combinatie (F. de Rie, boeg; W. van Wieringen, W. Ek en D. Ver harde, slag, en A. Wolters, stuurvrouw). Zeilt Bob Maas in Napels? Het bestuur van de Kon. Verbonden Ned. Watersportverenigingen heeft de Ned. star-zeiler Bob Maas (bemanning Jo Scheffer) bij het N.O.C. voorgedra gen voor uitzending naar de Olympi sche zeilwedstrijden in Napels. EEUWFEEST VAN DE DUITSE TURNERS Het is deze zomer precies hon derd jaar geleden, dat in het Duitse stadje Koburg de eerste Duitse turnwedstryden werden gehouden. Turnsters en turners uit Duits land, dat ais de bakermat van de turnsport wordt beschouwd, zul len dit feit niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Zij komen op 10 augustus weer In Koburg bijeen om dan het eeuwfeest van hun sport te vie- Start van de 200 in. junioren bij de zaterdagmiddag in het Rijn- Schiekanaal gehouden prestatie tocht van de L.R.B. Foto N. van der Horst van de Koninklijke bond voor het redden van Drenkelingen. Hij wees niet alleen op het percentage niet-zwemmers, maar ook op hen die niet kunnen leren zwemmen, zoals invaliden. Hij attendeerde op het belangrijke werk van de bond bij het redden van bestuurders van te water geraakte auto's en bij de ijspatrouilles. Winnaar van de wisselbeker werd voor de derde achtereenvolgende maal Noordwijk, zodat de beker definitief bij de Noordwijkers blijft. Roosendaal kreeg een prijs voor de verstgekomen groep. Dat was een welverdiende lau wertak. Kaag week gestart Op de Kagcrplassen bij Warmond be gon zaterdag de veertigste Kaagweek van dc dit jaar 50 jaar bestaande Kon. Zeil-, Roei- cn Motorsportvereniging De Kaag. In de morgenuren werd de eerste teamwedstrijden gehouden. De uitslagen waren: Valkenklasse: 1 Braassemermeer 34 pt; 2 Elfhoeven 31 pt; 3 De Kaag 22 pt. Individueel1 Whippet (stuurm. ir. H. F. Zuiderbaan; 2 Annie (N. Both jr); 3 Watergeus (F. Goudriaam). Olympiajollenklasse: 1 Aegir 17 pt; 2 De Kaag 16 pt; 3 Het Witte Huis 11 pt. Individueel: 1 GILpper (S. H. H. Haaks- ma); 2 Mustafa (G. A. A. Visser); 3 Windveer (B. Tournier). Vrijheidsklasse: 1 De Kaag 19 pt; 2 Braassemermeer 18 pt; 3 Loosdrecht 3 pt. Individueel: 1 Rakker (Bouw v. Wijk); 2 Naatje (Jan Romke de Vries), 3 Stor my (F. Imhoff). Sternklasse: 1 HJC 30 pt; 2 Te Werve 21 pt; 3 De Kaag 14 pt. Individueel: 1 Carmen (H. F. van der Rest): 2 Lilofee (E Cancrinus); 3 Gau- gek (W. H. Holtrop). 12 voetsjollenklasse: 1 HJC 42 pt; 2 RZV 40 pt; 3 De Kaag 36 pt. Individueel: 1 Glipper (F. L. Plan- tenga); 2 Padroncito (C. H. de Goede ren); 3 Twinkel (mej. M. Bootz). PAARDESPORT Dodelijk ongeval bij j aclitspringconcours Zaterdag vond hij een jachtspringcon- cours in Hamburg een ongeluk met dodelijke afloop plaats. Bij het nemen van een hindernis met zijn paard Kas- tanie, kwam de 19-jarige Duitser Peter Staeven zo ongelukkig ten val, dat zijn paard bovenop hem viel. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis bezweek de jonge Duitser. Zijn long was door- Vijf Ned. schermsters voor Rome aangewezen De Ned. dames-schermploeg (floret) voor de Olympische Spelen is nu defi nitief samengesteld. Zij bestaat uit Elly Botbyl, Nina Kleyweg, Lenie Kokkes- Hanepen, Dany van Rossem en Riet Noels. Ons land zal vertegenwoordigd zijn, zowel in de individuele wedstrijden als in de teamwedstrijden. De 16-jarige Amsterdammer Max Dwinger werd als enige Ned. schermer ingeschreven. Hij komt uit op het de- genschermen-individueel. Ruim een maand lang heeft Ria Velsen, het frêle Haagse meisje zich de snelste ter wereld op dc 100 meter rug slag kunnen noemen. Ria verbeterde ln Leipzig het wereldrecord van de Ame rikaanse Carln Cone van 1 min. 11.4 sec. tot 1 min. 11 sec. rond en een week ge leden bracht ze in Maastricht het re cord zelfs terug tot 1.10.9. Deze laatste tijd heeft slechts kort standgehouden. Tijdens de kampioenschappen d« Verenigde Staten In Indianapolis wo het 17-jarige Amerikaanse meisje Lynn Burke de 100 meter rugslag in de on waarschijnlijk goede tijd van 1 min. 10.2 sec. Lynn Burke, die reeds het we reldrecord 200 meter rugslag op haar naam heeft, had tot nu toe voor de 100 meter als beste tijd 1 min. 11.2 sec Het wereldrecord op de 100 meter rugslag dames is vrijwel steeds in derlandse handen geweest. Willy den Turk plaatste in 1927 Nederland als eerste op de recordlijst met een tijd 1 min. 22.0 sec. Zij werd opgevolgd door zus Braun, die tot 1 min. 21 sec. kwam. Na een onderbreking van vier jaar, waarin een Engelse. Australische en Amerikaanse zwemster domineerden, kwam de grote tijd van Rie Masten broek,, die in de periode van 1934-'3ö het record terugbracht tot 1.15.8. Van 1936 tot 1956 bleef het record in bezit van Nederlandse meisjes: Nida Senff was tot 1938 de snelste met 1.13.6. Iet van Feggelen haalde daar nog 0.7 af en op 22 september 1939 kwam Cor Kint in Rotterdam tot de historische tijd van 1 min. 10.9 sec. Deze tijd bleef DAVOS KRIJGT... KUNSTIJSBAAN Het schaatsseizoen duurt nog niet lang genoeg, vindt men in Davos, waar men tot omstreeks Pasen schaatsen kan. Daarom wordt het huidige ijshockey- stadion door een kunstijsbaan vervan gen. Deze zal reeds in de loop van de komende winter in gebruik worden ge- De kringkampioenschappen, zaterdag avond in de zweminrichting De Zijl ge houden, werden ondanks vele vakanties, toch voor de kring Gouwe-Rijnstreek, mede door het weer en dc toch flinke be langstelling een succes. De finale-uitslagen waren als volgt: fi nale 50 m rugslag meisjes: 1 L. Flaman LWV 37,5 (kampioen); 2 D. Boef, BZPC. 40.13 R. Anker, GZC, 40,2. Finale 50 m vlinderslag jongens: 1 G. Beekman, GZC, 33.6 (kampioen); 2 A. v. Tilburg, SI. Stad 35,-; 3 J. Nieuwenburg, LWV 41,1. Finale 200 m schoolslag dames: 1 R. v. d. Water, De Zijl, 3.17.6 (kampioen); 2 G. Heemskerk. De Zijl, 3.20,3; 3 H. v. d. Vet. LWV, 3.28,9. Finale 100 m vrije slag heren: 1 N. Geers, Boskoop. 1.02,5 (kampioen); 2 W. Bergman, De Zijl, 1.04.8; 3 D. Timmer mans, LZC, 1.05.7. Finale 50 m vrije slag meisjes: 1 A. Slingerland, GZC, 31,7 (kampioen); 2 J. Kantebeen, LZC 32.2; 3 W. v. d. Drift, LGB, 34.4. Finale 50 m rugslag jongens: 1 P. On- vlee. De Zijl, 35.4 (kampioen); 2 A. v. Til burg, SI. Stad, 35.5; 3 J. Timmermans, LZC, 38.8 Finale 100 m vlinderslag dames: 1 H. v. d. Vet, LWV 1,36,3 (kampioen); 2 J. de Groot, LGB 1.37,1. Finale 200 m schoolslag heren: 1 H. Die ben, LGB 2.57_ (kampioen); 2 A. Kapaan, SI. Stad 3.04.4; 3 J. v. d. Hulst, LWV 3.05.3 Finale 100 m schoolslag meisjes: 1 R. v. d. Water, De Zijl, 1.32,4 (kampioen); 2 H. Ouwerkerk, LZC, 1.34,4; 3 M. Brouwer, GZC, 1.37,6. Finale 50 m vrije slag jongens: 1 A. v. Tilburg, SI. Stad, 30r (kampioen); 2 J. Ouweneel, SZPC, 31,1; 3 A. Timmermans, LZC, 31.4. Finale 100 m rugslag dames: 1 S. Fla man, LWV, 1.25,8 (kampioen); 2 R. Anker, GZC, 1.29,-; 3 G. Jonker, LWV 1.32,5. Finale 100 m vlinderslag heren: 1 Chr. Colpa, DKD, 1.16 (kampioen); 2 N. Geers, Boskoop 1.21,8; 3 H. Dieben, LGB 1.29.6. Finale 100 m schoolslag jongens: 1 G. Beekman, GZC, 1.26,6 (kampioen); 2 C. Stigter, SZPC, 1.33,6; 3 M. Biehl, DKD, 1.35,6 Finale 100 in vrije slag dames: 1 A. Slingerland, GZC, 1.14,6 (kampioen); 2 R. v. Zunderen, GZC 1.15,7; 3 J. Kantebeen, LZC 1.16.1. 100 m rugslag heren: 1 E. Köper, LZC, 1.15,2; 2 P. Heykoop, DKD 1.15,4; 3 P. Onvlee, De Zijl, 1.20,9. Waterpolo Leiden: Leiden—Gouda 0—3. Bij de overige waterpolowedstrijden van de afgelopen week waren onze stadgeno ten succesvoller. De Zijl, ingedeeld in een zeer zware competitie, stelde zich veilig door de Gouwe in eigen huis met 04 te verslaan. Door in 's-Hertogenbosch met 2—5 van Z.IJ.V. te winnen, heeft Sleutel stad de nek-aan-nek race met Merwede voortgezet. Donderdag zal wellicht de be- slissing vallen als beide ploegen elkaar ontmoeten in De Zijl. De overige uitslagen waren: De Zijl Vitesse (dames) 34; De Zijl—Sleutelstad (meisjes) 3—2; SI. Stad II—DWT II 7—2. LZC—HPC 4—2. Voor de thuisclub een fraaie overwinning op koploper HPC, Vrij spoedig bracht D, Timmermans met twee goede doelpunten de stand op 2—0, waar na HPC kon tegen scoren. Nog voor rust werd het door R. Slooter 3—1. Nadat S, Ouwerkerk in de tweede helft de stand op 4—1 had gebracht, ging een LZC-er naar de kant en met grote moeite brach ten de gasten de eindstand op 4—2. onaantastbaar tot 1956 toen de F.I.NA. besloot slechts tijden gemaakt op 50 meter- of 55 yardsbanen als wereldre cord te erkennen. Het duurde tot 10 juli van dit jaar, eer Ria van Velsen er in slaagde weer op dezelfde hoogte te komen als Cor Kint. Weer 100 in in 10 sec. Harry Jerome, een jonge Canadese sprinter uit Vancouver, heeft nu ook de 100. meter in 10 sec. gelopen. Volgens officials bij de Olympische selectiewedstrijden was de wind minder dan de toegestane 6.5 km per uur. Door zijn prachtige prestatie is Jero me verzekerd van een plaats in Olympische ploeg naar Rome. Tweede werd Lynn Eves en derde George Short, beiden in 10.5 sec. In kamp te Hoek van Holland Jullie G VA Vers spelen toch in de EREdi visie?" „Ja, natuurlijk." „Dat zou je anders niet zeggen." „Hoezo?" „Jullie eten niet met mes en vork Dit tweegesprek werd gevoerd door een voetballertje van de v.v. SML uit Arnhem en een van GVAV uit Groningen toen zij toevallig aan één tafel moesten zitten tijdens een maaltijd. Dit gezonde clubchauvenisme kunt u beluisteren in het KNVB jeugdsportkamp in Hoek van Holland. Een keurig geschilderd bordje .-Gravenzandseweg wijst u er heen. Een gedeelte van het Hoekse caravan-terrein is afgescheiden en vormt de plaats w; jaarlijks een groot aantal voetballers de dop hun vakantie doorbrengen natuurlijk het grootste gedeelte van tijd doorbrengen met hun uitverkoren In de afgelopen week is het eerste kamp van dit voor de KNVB dertiende seizoen gehouden. Twee honderd negen tien jongens hebben er genoten van sport, zee en zon. Dit eerste kamp werd gevuld met 62 leden van GVAV uit Groningen, 66 van AVC uit Amersfoort, 39 van Erica (Drente) en 18 van Eenrum. Een primeur was de aanwezigheid van 14 Bei-gen uit Antwerpen die uitgekozen waren als de beste spelers van twee schoolelftallen De heer J. E. Lionl, lid van de commis sie van jeugdsportkampen van de KNVB, die af en toe eens een kykje komt nemen vertelde ons dat het ln de bedoeling ligt steeds meer buitenlandse jongens aan te trekken en de sportkampen een inter nationaal karakter te geven. Het doel van de kampen is de jongens de gelegenheid geven ook buiten de sport elkaar beter te leren kennen en zodoende ze tevens van een sportieve vakantie te laten gen-ieten. De aanwezigheid van bui tenlanders zou tevens de jongens iets van vreemde talen kunnen bijbrengen. Al is het in de Hoek vakantie, het wil geens- zis zeggen da-t er -geen orde en regelmaat zou heersen. Hiervoor staat de heer Jan Reijers uit Arnhem garant. Zijn prima leiding als kampchef is reeds geheel be- De ruime tenten die op liet terrein staan opgesteld en waarin 20 jongens plus een leider kunnen slapen worden iedere morgen keurig opgeruimd. De reinheid op liet terrein heeft de zorg van de corveeploeg die iedere dag uit een andere groep deelnemertjes bestaat, soms aangevuld met jongens die net iets te veel van de vakantie en de vrijheid hebben genoten, het zgn. strafcorvee Dit laatste komt gelukkig zeer zelden voor want er wordt geen wanklank ge hoord. Iedereen heeft het naar de zin. Dat blijkt ook wel uit het feit dat heren die vroeger zelf als deelnemertje naar de Hoekse duinen kwamen, nu als leider en zelfs als leden van de kampstaf er een bezoek brengen. De animo voor de kam- groot cn de jongens sparen het hele jaar voor deze week voetbalva- ka-ntie. Dc juniores van Eenrum hebben hun reis en het (la-ge) kampgeld van f 17-59 per persoon bijeen gebracht met het rooien van aardappels. Assistentie De kampchef wordt, omdat hij niet al les zelf kan behandelen, bijgestaan door een kampstaf van zes mannen en een vrouw, de zogenaamde kampmoeder. Voorts brengen iedere twintig jongens een leider mee. Verschillende leden van de kampstaf wisselen per kamp, alleen de de heer W. de Korte (administrateur), zijn de heer H. Moolhuyzen de kok zijn vaste bewoners. De heer Moolhuyzen komt reeds voor de elfde keer naar de Hoek en heeft door zijn goede zorgen reeds de naam van „vader" verworven. Over het eten zijn bijna geen op- en aanmerkingen. Er mag eens een jon gen zijn die bij het zien van bruine bonensoep zijn neus ophaald. Maar niet zodra heeft hij zijn bord leegge geten of hij rent met een vriendje om het hardst naar de uitdeelplaats om te zien of er nog iets is overgebleven. Geen wonder, want de heer Moolhuy zen is gedurende de wintermaanden 'n Goede fiets wordt 'n betere fiets met een Sturmey Archer naaf! leraar aan de horecaf-school in Den Haag, aan zijn vakbekwaamheid be hoeft men dan ook niet te twijfelen. Menig huisvrouw zouden de haren ten berge rijzen bij het zien vain de enorme hoeveelheden voedsel die die jongens naar binnen werken. Geen won-der want een dag sport in de gezonde zeelucht maakt hongerig. De stem van de wedstrijdleider, die tevens voor de orde aan tafel zorgt, behoeft slechts een enkele keer door de luidsprekers te klinken als teken van etenstijd of de tafels zijn al bezet. Alleen de Belgen hadden een kleine aamfterking op het eten: zij vonden de pap niet zoet genoeg en misten het bier. Maar daarvoor waren zij dan ook in Holland Reveille Om zeven uur begint het dagprogram ma met de reveille. Om acht uur is bui ten het ontbijt (bij regen in de ruime cantine). Van negen tot half twaalf wordt er gevoetbald voor het kamptoennooi met vrijdags de grote ontmoeting tussen een elftal van deelnemertjes cn een team uit leden van de kampstaf. Om een uur volgt dan de lunch waarbij alle jongens een ho-lve liter melk krijgen, 's Middags is er meestal een wandeling naar het strand waar de jongens d-an op gezette tijden, onder toezicht van de zeven leden van de Rotterdamse reddingsbrigade die bij de kampstaf zijn ingedeeld, kunnen zwemmen. Om half zes is de warme maaltijd en daarna begint het avondpro gramma. Dat is iedere avond anders en bestaat uit tafeltennis- en judodemon straties, film en op vrijdagavond de slui ting verzorgd door jongens uit het kamp. De woensdag is geheel vrU en verschil lende groepen maken dan van de gelegen heid gebruik uitstapjes ln de omgeving te maken. Zo zyn er deze week enkele verenigingen naar de Florlade In Rotter dam geweest. Zaterdags vertrekken de jongens weer per bus of trein naar huis waarna maandags het kamp weer vol stroomt met nieuwe jongens die een week zorgeloze vakantie willen doorbrengen cn daarbU de voetbal niet behoeven te laten liggen. Integendeel er kan volop getrapt worden en hierdoor Ieren zy ln en buiten de sport elkaar waarderen en respecte ren. Misschien helpt dit de sfeer by wed- stryden, waarover de laatste tyd zoveel aan te merken valt, in de toekomst ten gunste te veranderen. De jeugdsportkam pen van de KNVB vormen hiervoor een goede grondslag. Ralph C. Cralg (USA) die ln 1912 ln Stockholm de 100 m won ln 10.8 sec. de 200 m in 2L7 sec. heeft zich tot de nationale Olympische Comlté's gewend met zyn voornemen om ter gelegenheid van de Olympische Spelen in Rome al daar een reünie t« arrangeren va deelnemers aan de Olympische Spelen in Stockholm in 1912. Deze reünie zal bestaan uit een voudige lunch, waaraan ook de huidige president van het Internationaal Olym- Wegens verbouwing van Het sportcentrum CIOS in Overveen wordt teel verbouwd en dus moest het Kon. Ned. Chr. Gym- nastiekverbond uitzien naar een andere outillage om zijn jaarlijkse Zomerwerkweek te houden. Deze werd gevonden in het jeugdcentrum Overvoorde bij Rijs wijk. Hier werden de ongeveer 70 deelnemers zater dagmiddag hartelijk ontvangen en het was het bonds- hestuurslid, de heer H. H. J. van Lummel uit Den Haag, die tijdens de officiële opening op zaterdagmid dag erop wees, dat men helemaal niet eenkennig be hoefde te zijn, nu CIOS dit jaar niet gebruikt kon wor den. Overvoorde biedt ook veel en hij vertrouwde erop, dat deze zomerwerkweek even plezierig pn vruchtbaar zal verlopen als de voorgaande zomerwerkweken in Overveen. Na de begroetingswoorden ging de vlag van het Kon. Gymnastiekverbond hoog in de vlaggemast, waarna het bonds lied gezongen werd. En toen was het dan de taak van de jeugdige turnsters en turners de woorden van de heer Van Lummel waar te maken, dat het ook in Overvoorde plezierig kan zyn. Ze had den er overigens weinig moeite mee. In de avonduren heeft een forum, be staande uit de heren J. Valkenburg, voor zitter van de Chr. Turnkring Den Haag (voorzitter), H. Anema, vice-VQorzitter van de Chr. Turnkring Den Haag, G. R, Visser uit Sneek, technisch leider van de zomerweek en mejuffrouw J. Jongedijk uit Rijnsburg ,een der voorturnsters, tal rijke vragen over de sport beantwoord. Het ging vlot en gezellig en het was een bijzonder gewaardeerde verrassing, toen de heer Valkenburg ten besluite prach tige ilia's van Spanje en Scandinavië en Debuterend West-Indië hoopt op gouden plak De West-Indische federatie maakt als land haar debuut op de Olympische Spelen. Zij vaardigt een ploeg af van 14 atleten onder wie een 4 x 400 m esta fetteploeg, die het in zich heeft, dit Olympische nummer te winnen. De vier lopers zyn George Kerr, Basil Ince en de tweeling Malvin en Meivin Spence. Dit kwartet verbeterde het vorig jaar in Chicago het Pan-Amerikaanse record en bracht het van 3:07.2 op 3:05.3. De Spence's zijn evenals Kerr van Jamaica Ince is van Trinidad. Een sterke loper is ook de 20-jarige Dennis Johnson van Jamaica die dit jaar de 100 yards in 9.5 en de 220 yards in 20.6 heeft gelopen. van diverse KNCGV-bondsfeesten ver toonde. De zondag is eveneens op prettige wyze doorgebracht. Ds. L. J. Boeyinga uit Rijswijk heeft 's morgens in Overvoorde voor de deelnemers aan de Zomerweek een kerkdienst geleid en 's middags is 'n zangdienst gehouden onder eiding van de heer Van Lummel. Een wandeling tussen de buien door leidde naar het Zuiderpark en ook in de avonduren was er een goede, gezellige sfeer. In de week, die volgt, wacht weer het werk. Onder leiding van de dames Breu- nesse en Miedema en de heren Belt man, Bloem en Werner, worden iedere dag praktijklessen gegeven. Het wordt hard werken op Overvoorde deze week, doch zij, die aan de KNCGV- kampweken deelnemen, weten dat en wensen eigenlyk niet anders, temeer ook niet, omdat de praktyk al heeft doen er varen, dat deze werkweken hun vruchten afwerpen, in de verenigingen Reshevsky heeft nog de leiding Reshevsky, de Amerikaanse grootmees ter, heeft nog steeds de leiding in het sterk bezette internationale schaaktoer nooi, dat te Buenos Aires wordt gehou den. Hy deelde het punt met de Rus Taimanov en heeft nu IJ punten ver- gaard. Tweede is de Rus Korchnoi, die zijn partij met Eliskascs afbrak, met 10 De overige uitslagen zijn: Rossetto— Benko 1—0; Ivkov—Guimard 01; Szabo Gligoric ViFisher—Bazan Ifc— PachmanEvans 14li; Uhlmann—Un- zicker li—li Wexler-Olaffson li—li; Foquelman—Wade 0—1. pisch Comité, de heer Avery Brundage zal aanzitten. De heer Craig heeft daartoe de be middeling ingeroepen van de pers, om namen en adressen van de nog in leven zijnde Olympische atleten 1912 te ver- Voor wat Nederland betreft gingen 33 atleten naar Stockholm. Ofschoon alle namen niet meer bekend zyn, wordt wel beschikt over de namen van dege nen die Olympische prijzen behaalden, t.w. in schermen en voetbal cn van de gene die een eervol resultaat had in het kleiduivenschieten. Deze waren: (schermen) W. P. Hubert van Blijenburgh, J. Doorman, A. E. W. de Jong, L. Nardus, G. van Rossem, II. de Iongh, D. Scalongne; voor wat be treft voetbal, J. W. Boutmy, P. Bouw man jr., N. J. J. Bouvy, J. G. van Breda Kolff, C. H. ten Catc, C. W. Felth, G. Fortgens, H. F. de Groot, M. J. Gobel, J. M. de Korver, D. N. Lotsy, J. v. d. Sluis. D. Wijnveldt, N. d Wolf, J. Vos, terwijl de kleiduivenschutter was de heer E. Jurgens. Het N.O.C. zal gaarne de namen van de nog in leven zijnde 1912-atleten, die gedurende de Olympische Spelen in Rome zullen vertoeven, doorgeven aan de heer Craig. Olympisch speldekussen Rome is ter ere van de op handen zijnde Olympische Spelen zo vol met nog lege) vlaggestokken, dat de stad het aanzien heeft van een groot speldekussen. De vlaggen worden in groepen van meer dan tachtig op alle belangrijke punten geplaatst en bij alle sportterreinen. Ook in ander opzicht doet Rome zijn best zo goed mogelijk voor de dag te komen. Alles wat lelijk is wordt zoveel mogelijk aan het oog onttrokken en vooral de krotten, waarvan er nog enkele dicht bij het centrum staan, hoopt men voor de 25ste augustus te slopen. De stad heeft 12 nieuwe vuilnisauto's en een fors aantal sproeiwagens aangeschaft om de straten eerstdaags zo schoon mogelijk te houden. De straatverlichting wordt verbeterd en ook aan de speciale verlichting van fonteinen, monumenten en Romeinse ruïnes wordt extra aandacht besteed. Een groot aantal straten van Rome is nog opgebroken, omdat men viaduc ten en ondergrondse oversteekplaatsen heeft aangelegd om het Olympisch verkeer op te vangen. Het gemeentebestuur is er echter zeker van dat alles voor de grote dag puntgaaf in orde zal zijn. Vlak voor Ol. Spelen 0 De Oostduitsc vplleybalploeg behaal de zaterdagavond voor het zeslanden toernooi in Leipzig een 3-1 zege op Frank- rijk. Zuidslavië won met 3-2 vain dc Oostduitse b-ploeg. Topprestatie, cu records, dat zyn de termen waarmee ruim een maand de Olympische Spelen overal ter wereld wordt geschermd. En terecht, vrijwel nooit tevoren zyn zoveel nationale internationale records in een seizoen verbeterd. Ook zaterdag was het t raak. Csilla Madarasz zwom weer 0,3 conden sneller dan haar oude Europe se record op de 100 meter vrye slag. Helga Schmidt de 17-voudage West- duitse rugslagkampioene verbeterde in Osnabrück haar nationale record tot 112.7. 0 Tijdens de Amerikaanse damesselee- tie wedstrijden voor de Olympische Spe len in Abilene (Texas) kwam Willye White by het verspringen tot een af stand van 6.21 rtieter. De Amerikaanse, die in 1956 in Melbourne de zilveren medaille won, verbeterde hiermee het Amerikaanse record. 0 Wilma Rudolph, een 19-jarige kleur linge, die vorige week in Corpus Christi met 22.9 sec. het wereldrecord op de 200 meter dames verbeterde, won zowel de serie 100 meter als de 200 meter. 0 Billy Pat Daniels liep dc 800 meter in 2.15.6, waarmee zij het Amerikaanse record op deze afstand verbeterde. 0 Karen Anderseon Oldham kwam bij het speerwerpen tot 49.82 meter (nieuw Amerikaans record). 0 Shirley Crowder liep de 80 meter horden in 11.4 seconde, waarmee zy het Amerikaanse record evenaarde. 0 Earlene Brown wierp de discus 53.91 meter ver (nieuw Amerikaans record). 0 Tijdens de Russische kampioenschap pen die in Moskou worden gehouden verbeterde Tamara Press bij haar eer ste poging het wereldrecord kogelstoten dames tot 17.42 meter. 0 Haar zuster Irina evenaarde het we reldrecord 80 meter horden in 10 6 se- 0 Een berichtje uit Amerika maakt melding van bijzondere prestatie op de 200 meter vrye slag van Jeff Farrell Tijdens universitaire wedstrijden in New Haven bleef hy met 1.59.4 sec. beneden de twee minuten. Voor wereldrecord komt deze tyd echter niet in aanmer king, omdat Farrell zwom in een 25 moterbad. 0 lands Krasovskds verbeterde het Eu ropese record polsstokhoogspringen en bracht het op 4.65 meter Het oude re cord stond op naam van zijn landgenoot Vladimir Bulatov met 4,64 meter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7