Zoek samenwerking in de evangelisatie Socialistische moraal Naast theologische ook sociologische verschillen Een woord voor vandaag Woudsclioten-groep gaat meer naar buiten treden Kanttekening cle c/rootóte gave 2 Lessen uit het toto-debat In „Tijd en Taak" het onaf hankelijk blad voor evangelie en socialisme schrijft de hervormde predikant ds. L. H. Ruitenberg: ALLE BETOGEN over het onge wenste van een uitgebreide voetbaltoto zijn dus langs Pie- ter 't Hoen heengegaan, als wij Het Parool van 9 juli goed be grijpen. De tegenstanders hebben niet waar kunnen maken, dat in derdaad de geestelijke volksge zondheid bedreigd zou worden, zegt Pieter 't Hoen. Nu is Pieter 't Hoen, zoals men weet. het PvdA-kamerlid Frans Goedhart, en hij heeft de behan deling van de wijziging der lote- rijwet persoonlijk bijgewoond. Het lijkt mij niet prettig voor onze lezers, als wij doorzeuren over deze zaak. Er is een beslis sing gevallen. Zwaarwegende bij motieven hebben gemaakt, dat de wens van de kamermeerderheid naar een onbeperkte toto niet in vervulling is gegaan. De gehele behandeling was een schoolvoor beeld voor het gewicht van poli tieke, niet aan de zaak zelf ont leende argumenten; zij zal niet nalaten „de politiek" bij velen in diskrediet te brengen, omdat lang niet iedereen begrijpt, dat die bij motieven, waardoor b.v. mr. Blaisse ten slotte vóór een wet stemde, die hij afremde, uiter mate gewichtig zijn. Er is echter één punt, waarop ik hier in wil gaan. Dat betreft de socialistische moraal. Pieter 't Hoen schrijft nL: „Be- gaald komiek was het de heren ruins Slot en Beerman te horen betogen, dat dc Partij van de Arbeid tegen loterijen met hoge prijzen behoorde te zijn, omdat zulke prijzen arbeidsloos inko men opleveren." En de Parool- schrijver gaat dan verder met erop te wijzen, dat van dit woord géén partijdogma is gemaakt en dat „Dij de grote massa, die achter de PvdA staat, bepaald niet de opvatting leeft, dat alleen zuur verdiend geld goed is." die opmerkingen van de heren Bruins Slot en Beerman bepaald niet. Natuurlijk, men kan stellen, dat de heren, die zelf géén bezwaar maken tegen ar beidsloos inkomen, die grienen van vermogensvermeerderingsbe- lastlng, de laatsten dienen te zijn die voor de zuiverheid van so cialistische beginselen op mogen komen. Nochtans: zij wezen naar het beeld, dat de buiten staander van de socialist heeft. En niet alleen de buitenstaander. Zij brachten in herinnering, hoe het socialisme zijn oorsprong vond in het verzet tegen het los laten van het verband tussen ar beid en inkomen. Niet als redres- seerbare fout van een overigens goede maatschappij, maar prin cipieel: teken van een fundamen tele misstand in een slechte maatschappij. Nu zegt Pieter 't Hoen: „geen arbeidsloos inkomen" behoort niet tot de dogma's van de PvdA. Dat Is zo. Ik ken zelfs helemaal geen dogma's van de PvdA. Op het ik met enige klem zeggen: partij, die in 15 jaar twee nieu we beginselprogramma's opstelt, kent geen dogma's. Zij kent uitgangspunten, zij heeft een bepaalde visie. Maar dogma's, neen, die heeft zij niet Gelukkig niet. Ik zie nog niet in, dat Pieter 't Hoen zich op loffe lijke wijze zou onderwerpen aan een dogma van de partij, als hij er niet oprecht van overtuigd ECHTER de socialistische be weging heeft weliswaar geen „dogma's", maar wel een mo raal. Niet voorgeschreven, niet in stellingen gebracht, zelfs niet beschreven. Maar daarom is die „moraal", dit gedragspatroon op grond van overtuigingen niet on werkzaam. Integendeel, zij werkt krachtig al werkt zij niet bij ie dere socialist met gelijke intensi teit. Er is een hele reeks beslissin gen, oordelen, waaraan socialis ten elkaar herkennen. Wij verket teren elkaar niet, wanneer men bepaalde overtuigingen niet heeft maar toch zijn er typische socia listische overtuigingen die hun etraling hebben op gedragingen. Voorbeeld: sociale verhoudin gen bepalen gedrag en denken mede. Wij zullen dus een passie hebben om het veranderen van sociale verhoudingen, ter wille van de mens. Ander voorbeeld: de mens is bestemd om vrij te zijn. Maar die vrijheid vraagt maatschappe lijke ordening, die enkelen in hun persoonlijke vrijheid beperkt. Wij zullen dus persoonlijke vrijheids beperking, mits zinvol voor een groter geheel aanvaarden. Derde voorbeeld: arbeid wekt waarden. Wij zullen de mens die werkt eerbiedig benaderen. En wie leeft voor zijn bezit heeft bij ons géén bijzondere voorkeur, zelfs wanneer dit bent hem met veel macht bekleedt. "\TRAAG: is het nu zo vreemd, V wanneer de man, die géén so cialist is, maar die (wie weet) er een verborgen eerbied voor heeft, kennende deze socialisti sche moraal, vraagt: en hoe zit dat nu met dat streven naar ar beidsloos inkomen, met dat op zwepen van in geld denken? Wan neer wij niet anders antwoorden dan dat wij die vraag komedie vinden, blijven wij onder de maat Men wekt nL de verden king, dat men geen antwoord heeft. En, wat erger is, men heeft, door deze vraag wég te lachen, geen recht gedaan aan hen, die de socialistische beweging gedra gen en vooral gestimuleerd zien door zedelijk besef. Die vraag alleen maar komiek te vin den zou wel eens de verdenking kunnen wekken, dat de PvdA zich oriënteert op wat in het WD-program zo onverbloemd staat, nL dat het eigenbelang een der voornaamste drijfkrachten in de samenleving is. De PvdA wordt, door op deze vraag naar socialistische moraal of wil men liever: socialistische moraliteit, géén antwoord te geven, niet veel anders dan een arbeiders-WD. Nu, en dan kunnen wij de zaak wel opruimen. Socialistische moraal (schrijft ds. Ruitenberg). Niet alleen een verschijnsel om studies over te laten schrijven. Maar een zaak, die in de dagelijkse politiek moet dóórglanzen. Zelfs, als 't gaat om zo'n schijnbaar onnozele zaak als een voetbaltoto. Wereldraad van Kerken bepleit: (Van een onzer medewerkers) TV7AAROM GINGEN de eerste twee voorbij in de gelykenis van de Barmhartige Samaritaan?, vroeg ds. Webber aan de jon gens van zijn gemeente in East Harlem, een wjjk van New York. ,,Ze dachten: die is toch al uitgeplunderd", antwoordde er één met het naïef-oprechte antwoord van een joch, dat in een onderwereld- buurt is opgegroeid. DAT VERHAAL intussen van ds. Webber beschreef het experi ment van een nieuw soort Chr, gemeenteleven in een stadsdeel, dat door alle kerken opgegeven was en waar pastoors en dominees gelykelqk uit teruggetrokken waren. Maar ds. Webber, die er als student al evangelisatiewerk deed, vormde er met zes andere pre dikanten van verschillende kerken een nieuwe gemeente en temid den van ontucht, misdaad en geweld ontbloeit daar een stukje Kerk van Christus, die zich als een nieuwe gemeenschap om Woord en Sacrement schaart en demonstreert, dat God ook in de stad een ge meente scheppen wil, die in de massa leven kan, Zulke verhalen zij waren uit alle hoeken der wereld te beluisteren hebben de deelnemers aan het beraad van de Wereldraad van Kerken over moderne evangelisatievragen een .ver breding van blik en bemoediging ge geven, die hen boven allerlei verschil van inzicht samenbond. De wereld is Conclusies groot-gereformeerd congres de Groot Gereformeerd Congres, dat op het conferentieoord „Woudschoten" werd gehouden, zijn na ampele besprekingen de volgende gedachten omtrent de gehouden beraadslagingen gefor muleerd: 1. Bij de drie voordrachten kwam voortdurend naar voren de spanning tus sen de gedachte, dat het Koninkrijk ge komen is en tegelijkertijd, dat het K<p- ninkrijk er nog niet is. maar dat wij deze komst verwachten met blijdschap. 2. Algemeen was men van oordeel, dat de verschillende opvattingen in den lande ten aanzien van onze verhouding tot de cultuur mede oorzaak zijn van de gespletenheid der gereformeerde gezindte; en dat deze samenhangen met verschil in theologische voorstellingen, maar ook met sociologische onderschei dingen, welke laatste nog veel te wei nig zijn onderzocht 3. Op het congres werd duidelijk kentering zichtbaar aangaande de on der 2 genoemde verschillen. Zij die ge makkelijker komen tot een aanvaarden van wat de cultuur biedt hebben ster ker gevoeld, dat deze aanvaarding niet vanzelfsprekend mag zijn, maar bezin ning nodig maakt. Zij die meer aarze lend staan tegenover de cultuur hebben meer hun verantwoordelijkheid ge voeld, ook voor de verschijnselen in de moderne cultuur. Belde stromingen heb ben meer begrip gekregen voor eikaars standpunt. 4. Vooral in de gesprekskringen is al gemeen gevoeld, dat allen trachten te le ven bij denzelfden Heer, al gaven de klimaatverschillen wel aanleiding kleinere of grotere discussies. 5. Algemeen werd de noodzaak ge voeld, dat wij in ons denken en wer ken, meer dan tot dusver geschiedt, biddend tot onzen Heer en Heiland om den Heiligen Geest, ons moeten laten leiden door de Heilige Schrift, waarvan wij niet te gemakkelijk moeten denken, dat dit onder ons geheel „functioneert". dat de problemen van heden niet alleen moeten worden bezien naar binnen, maar ook als gevolgen van oorzaken van buiten. De laatste moeten meer onze aandacht hebben dan tot dusver is geschied. Philadelphia welke de nadruk legde op het „In Christus zijn" en „in den Geest zijn", en zo te staan in het he den, werd als bijzonder waardevol er kend en alleszins waard nader uitge werkt te worden. 8. Algemeen merkte men met dank baarheid op, dat ondanks blijvende ver schillen, o.a. omtrent de Kerk, er een sterk verwarmend gevoel van saamho righeid had geheerst, wat door hen, die ook de overige congressen hadden mee gemaakt, als een werkelijke vooruitgang werd gewaardeerd. 9. Het congres besloot aan de bereidende commissie der saamwerken- de organisaties voor te stellen over uiterlijk twee jaar een gelijksoortig con gres samen te roepen. Suggesties dien aangaande. bijvoorbeeld omtrent het dan te stellen thema, kunnen gezonden wor- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Amsterdam (Amstelkerk- gemeente): J. W. van Kooten te Amster dam (Oosterkerkgemeente). Beroepbaarstelling: de heer J. Mostert, kand. Bunschoterweg 56 te 's-Gravenhage is beroepbaar. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Toronto, Canada, Free Christ. Ref. Church en voor Murmur- woude: J. W. v. d. Gronden te Enschede- Oost. Zendelingpionier van de Gobi woestijn overleden Op 91-jarige leeftijd is in Engeland overleden miss Engeline French, de oudste van een drietal beroemde zen delingpioniers die als eerste blanken de Gobiwoestijn in China binnentrokken Zij werkte 54 jaar lang voor de China Inland Mission, een van de oudste Schotse geloofszendingen. Sinds zij Chi na moest verlaten heeft zij voor het Bij belgenootschap verschillende malen eer bezoek gebracht aan het vasteland var Europa en een reis gemaakt door Aus. traliè, Nieuw-Zeelana en Zuid-Amerika Zij werkte samen met haar zuster Fran- cesca en de onlangs overleden zendelin ge en auteur miss Mildred Cable. in gisting en schijnt noch van haar nood noch van haar redding weet te hebben. God echter is in een eindeloze variatie bezig onder tal van volkeren het leven in Christus nieuwe gestalten te geven. Het gaat er om of de Kerk voor dit handelen Gods in deze tijd oog .heeft en zich ootmoedig ter be schikking stellen wil als Zijn instru ment. Het zal haar vaak op een er kenning van haar falen tot nu toe te staan komen. Conclusies De eindconclusies die dit beraad van Kerken uit de gehele wereld ter tafel bracht, dringen er op aan deze vorm van contact gedegen voort te zetten. Ook als dat moeizame ge sprekken met mede-gelovigen van andere Kerken en groepen met zich brengt. Dan moet men terugvallen op die prachtige uitdrukking van Lu ther, de „consolatio fratrum", het verzoenend en geduldig dragen en verdragen van de broeders. De een ziet dan in het Evangelie Gods reddende hand naar de verlo ren enkeling uitgestrekt, de ander ontleent aan hetzelfde Evangelie de proclamatie van Gods grote plan voor de gehele wereld en de komst van Zijn Koninkrijk. Beider evange lisatie stamt legitiem uit de bijbel, de vraag, waarvoor zij staan en met hen alle Kerken, is, hoe zij, naast de hemel ook de aarde in het oog kunnen houden, hoe zij anderzijds in het gevecht met de machten der wereld om gerechtigheid de ziel van de enkeling niet vergeten. Van alle zijden werd het benadrukt: de Kerk is de gemeente in de wereld. Zij leeft niet alleen op zondag in de kerk dienst, zij functioneert in de gestalte der gemeenteleden concreet temidden van de anderen. Daar ligt haar zen- dingsveld, haar dienst aan de wereld, haar demonstratie van liefde en ge meenschap. Zij moet met Christus in de wereld uitgaan, maar zij mag er niet in opgaan. Een deel van haar leven, zei ds. Niles van Ceylon, moet in de andere wereld geworteld zijn en hij verwees naar de des, als Grieks-orthodoxe priester lich telijk huiverig voor westerse activiteit, noemde de heiligmaking een der eer ste gaven der gemeente, die in de vie ring van het sacrament en de aanbid ding de diepste dienst aan de wereld bewijst. Beschamende chaos Eén week overleg in zulk een wereldverband kan niet veel meer opbrengen dan een eerste kennisma king en herkenning van „broeders, lang verloren". Daarom besloot men; verrast door de ervaringen, tot ge degen voorzetting van het contact. En meer dan dat. Want hoe boeiend ook deze veelvormige dienst der Ker ken in de huidige wereld mag zijn, zij toont teveni een beschamende ordeloosheid waarin ieder maar doet, wat goed is in zijn ogen. Dr. Bilheimer, staflid van de Wereld raad van Kerken, heeft dat in een slot woord in strenge bewoordingen aange- nd. Er is, zei hij, overal voortgang de Oecumenische Beweging in ont moetingen, gesprekken en studie, maar er is een chaos op twee gebieden: in de werkelijke eenheid der Kerken en in de evangelisatie. De ongehoorzaamheid op deze beide terreinen is groot, een eenheid van werken in gezamenlijke evangelieverkondiging komt vrijwel niet voor. Deze eerste poging tot onderling contact en uitwisseling van gedachten is slechts een begin. Het zal onvrucht baar blijken, als het ergens in de top blijft hangen. De noodzakelijke tweede stap is het gesprek der kerken op na tionaal en regionaal niveau om te ko- tot een waarlijk oecumenische evangelisatie. Aa.i alle menselijke geduld komt ten slotte een eind. Heel lang kan iets, dat verontwaardiging opwekt of ergerlijk irri teert, worden geduld, maar op een gegeven ogenblik is het klaar. En dan volgt de uitbarsting, dan komen de maatregelen: we behoeven ten slotte niet alles te slikken. Hebt u er wel eens aan gedacht, dat allerlei dingen van ons God ongelofelijk ergeren en dat we het zó bont kunnen maken, dat Zijn geduld op raakt en Hij Zijn handen van ons aftrekt? U moet eens nagaan hoevele malen God het opnieuw geprobeerd heeft met het volk Israël, dat altijd maar weer dwars tegen de draad inging, met welk een eindeloos geduld Hij dat volk tot de orde heeft geroepen, nu eens met vriendelijke woorden, dan weer fel en striemend, totdat het niet langer ging. Dan komt het moment, waarop de profeet Jeremia zelfs verboden wordt voor het volk te bidden: „Dring bij Mij niet aan, want Ik hoor naar u niet?', zegt God tot de profeet. God zegt ook heel concreet waarom Hij het volk loslaat: „De kinderen rapen hout, de vaders steken vuur aan en de vrouwen kneden deeg om offerkoeken te maken voor de koningin des hemels en zij 1 brengen plengoffers aan andere goden teneinde Mij te kren ken". Dat is dan de „godsdienst" in de steden van Juda en op de straten van JeruzalemOch, die koningin des hemels is verleden tijd: de moderne mens is veel „verlichter", maar zij heeft plaatsgemaakt voor allerlei andere dingen, waarvoor de knie wordt gebogen. Het is veel geraffineerder. Maar God wordt zeker niet minder gekrenkt. Realiseren wij ons dat wel wanneer wij zo hoog opgeven van Gods geduld? Voorbede Er is een gebrek aan contact tussen ons, die op of over de grens van kerk en wereld het werk doen, en de ge meente in haar dagelijkse gestalte, zei ten slotte voorzitter Tom Allan. Alles, wat hier gedacht en gezegd is, moet in concrete termen voor het gewone meentelid thuis vertaald worden, j het Evangelie vlees en bloed wordt in zijn betekenis voor de gehele mens. Daartoe moeten wij de gemeente eerst weer werkelijk leren bidden. Zijn wij misschien te bang geworden voor de eenvoudige vroomheid? Laat de gemeen te ook meer ernst maken met de voor bede. Waarom wordt er in de kerk niet gebeden voor de mensen in de wereld, de huisarts en de maatschappelijke Het is te hopen, dat de conferentie die voor Nederland werd bijgewoond door ds. F. J. Pop van ,J£erk en We reld" en ds. G. P. Kleijn van „De Open Deur") ook ten onzent tot een nauwere samenwerking in de evangelisatie zal leiden. De eerste gesprekken, die reeds eerder over een coördinatie in evange- lisatie-lectuur zijn gevoerd, hebben nog niet tot practische gevolgen mogen leiden. De zaak van het Evangelie voor de wereld is het echter waard een samengaan van Kerken en groepen te blijven nastreven, volhardend en ge- duldig, in de „consolatio fratrum". Conferentie ivas stimulans BEDROEVEND TTLKENS weer blijkt, dat verschil- Neen, dan in de communistische lan- lende Aziaten en Afrikaners die den! In Tsjechoslowakije werd hij in Europa hebben gestudeerd, toch door de rode gastheren steeds vrien- vervuld zijn met zekere haatgevoe lens jegens het Westen. Hoe is dit te verklaren? delijk ontvangen. Waarom men daar zo vriendelijk doet, kan men, en wellicht niet ten Er is, zien wij wel, een complex van onrechte, wel verklaren uit minder oorzaken. Vooreerst is er bij velen jalousie, wanneer zij de Westerse landen ver gelijken met hun vaderland. Het le venspeil in landen als Nederland, Engeland, Duitsland en Frankrijk is aanzienlijk hoger dan in Japan of in de voorheen koloniale gebieden. Ten dele zien zij daarin een gevolg van de koloniale overheersing. Deze beschouwing is voor een be- onbaatzuchtige motieven. Maar het leidt de student dan toch tot een voor de niet-communistische landen minder vleiende conclusie. De Oosterling die in Europa of Ame rika studeert raakt gewoonlijk los van de voorvaderlijke godsdienst. Maar helaas krijgt hij veelal geen nieuw geestelijk houvast. De student, die tegenover „Time" zijn hart uitstortte, schijnt niet in langrijk deel volkomen onjuist. Aan dieper contact te zijn gekomen met het koloniale bewind danken zij ve le bedrijven cn instellingen van al gemeen nut. Maar erkend moet worden, dat voor al in het verleden kolonisten ook praktijken hebben toegepast die de toets van een zedelijke kritiek niet lijk oordeel. de kerken en met christenen zonder rassenwaan. Wij leiden dit althans af uit zijn woorden: „En de kerken dat zijn de grootste huichelaars van allemaal". Een wel zeer oppervlakkig en onbil- kunnen doorstaan. Er heeft uitbui ting en onderdrukking plaats ge had. Ook onze Nederlandse koloniale ge schiedenis bevat donkere bladzijden. Maar er zijn ook andere oorzaken. Niet altijd wordt tegenover de Oos- Maar wij mogen niet vergeten, dat dit oordeel ook gevormd werd op grond van de houding van wie zich christenen noemen. Straks gaat deze student, en met hem vele anderen, terug naar hun va derland. Wellicht krijgen zij een lei- terlingen die hier in verband met dende positie en versterken zij de hun studie enkele jaren vertoeven de juiste gedragslijn gevolgd. Een Afrikaans student, die zes jaren ernstige bedenking, in Londen woonde, verklaarde on- Maar bovenal moeten wij bedroefd langs, dat de blanken telkens aan de zijn over het feit, dat velen in Euro- gekleurden hun minderwaardigheid laten gevoelen. Niet altijd in woor den, maar wel door heel hun optre den. „Als er twee lege plaatsen in een bus zijn, zal een Engelsman de an- pa zijn geweest zonder gegrepen te zijn door het Evangelie. En dit voor een deel ook door de gedragingen der christenen die geen trekkende kracht ontplooiden. Worde er meer contact gezocht met dere kiezen, maar niet die naast mij. de Oosterlingen, die hier tijdelijk Niemand vraagt je in huis." vertoeven. Door de kerken. Door de Deze student betaalt een vrij hoge christenen persoonlijk. kamerhuur en moet op bekrompen wijze leven. Londen vindt hij in de winter eenzaam. Het geld ontbreekt blijkbaar, om eens ergens heen te gaan. Stote men niet af door zij het on uitgesproken gevoelens van supe rioriteit. Ga gerust in de bus naast hem zitten. Hij is niet minder. MONUMENT VAN KWADE TROUW De gereformeerden die jaar lijks op het conferentieoord „Woudschoten" bijeenkomen heb ben kennelijk besloten om uit hun besloten kring te treden en defi nitieve stappen te gaan onder nemen om de contacten met an dere kerken uit te breiden. Zo werd besloten dat het reeds be staande blad „Uitzicht" dat ge wijd is aan oecumenische vragen, voortaan maandelijks zal ver- 71 De jongen kijkt strak neer op het tafelkleed. Hij denkt er aan, hoe hij vroeger in stilte zijn moe der heeft verweten, dat er in zijn leven geen va der was. Het was moeders schuld niet. Die vrouw van vader had hem eerst in de steek gelaten, zoals een vriendje Je wel eens in de steek liet voor een andere jongen. Als zo'n overloper dan later weer zoete koekjes bij Je kwam bakken, keerde je hem de rug toe. Toen die vrouw weer terug wilde ko men, had vader moeten zeggen: ,Loop rond, ik wil niets meer met Je te maken hebben." Maar inplaats daarvan had vader haar terug laten Ko men, had hij moeder weg laten gaan. En nu moet hij naar die vader toe. moeder zal alleen achter blijven. nu Ja, met Letje en dokter Mees. maar hij hoort toch veel meer bij moeder dan die an dere twee. Hij zal moeder niet meer hebben, die zo'n reusachtige kameraad is met het verstand te verwerken, speurt zijn ridder lijke jongensaard iets onedels Hij heeft die onbe kende vader geïdealiseerd, hem alle eigenschappen toegeschreven, die hij hoog stelde en hoe bitter valt die vader bij de eerste nadere kennismaking te gen... Nee. hij gaat niet, voor zo'n vader gaat hij niet van moeder weg. Hij kijkt op. zijn ogeD staan somber, de mond hoeken trekken omlaag. „Ik voel er niets voor", zegt hij onverschillig, ruw bijna. Anne begrijpt het niet; zijn blijdschap eerst en nu deze koude, bijna vijandige afwijzing. Is ze dan toch niet onpartijdig genoeg geweest. Met een weigering van Paultje's kant heeft ze geen ogenblik rekening gehouden, ze was vergeten, dat hij een mens is geworden, iemand, die over zijn eigen lot begint te beschik ken. „Ik dacht', zegt ze zoekend, „dat Je vader graag wilde leren kennen. Stug zwijgt het kind. „Niet als hij zó is", zegt een stem binnenin hem. Anne kijkt tevergeefs naar zijn gesloten gezicht, WILLY STRUT ze kan geen verklaring vinden voor zijn nouding. Een stille blijdschap wordt levend in haar. groeit en groeit. Ze hoeft het offer niet te brengen, zo min als Abraham het zijne, de jongen wil niet, hij kiest haar. Het antwoord aan Mare verandert op nieuw. Tien Jaar geleden Is ze verslagen, nu over wint ze Maar de blijdschap taant alweer, ze wil niet overwinnen. Marc's gezicht op het witte kus sen. de gelatenheid van zijn brief, de innigheid van zijn verlangen. Ze buigt zich nog meer naar Paultje toe. „Ik bad zo graag gehad, dat Je het fijn had gevonden naar vader te gaan, het zou hem zo gelukkig hebben gemaakt." Haar stem is onvast geworden en als Paultje verwonderd opkijkt, ziet hij, dat haar ogen vochtig rijn. „Dan ben ik niet meer bij u". merkt hl) op. „Nee. maar vader is ziek. en je bent tot nu toe altijd bij mij geweest, Je bent toch ook vaders ^Nors wendt hij het hoofd af. „Vader had u bij zich moeten houden", zegt hij kortaf, „bet was ge meen om u In de steek te laten. Als een Jongen zoiets doet, kijk ik hem niet meer aan." „Jede Schuld racht sich auf Erden" had Mare Seschreven... ook hier dus... Ze zal hem met de •oost kunnen schenken, die hij verlangt. Niets. Dringend zegt ze. „Vader kon toch niet helpen, dat lk met jou naar Amsterdam ging en vóór die tijd kwam hij veel bij ons. Je moet niet onrecht vaardig zijn. En die vrouw van vader, die had wel verkeerd gedaan, maar ze had berouw. Als iemand treurig is om zijn verkeerde daden, dan kun Je toch niet zeggen: „Ik vergeef je niet, ik wil niets meer van je weten!" Vreemd, dat ze nu Gonne nog moet verdedigen tegen haar kind en nog vreemder, dat ze meent, wat ze zegt. Hoe ver wikkeld is het leven soms; mensen doen elkander leed, misschien zonder het te willen „Zou u het dan leuk vinden, als ik weg was hier?" vraagt hij geprikkeld. Ze glimlacht zacht. „Hoe kun je dat vragen, mal le jongen, maar vergeet niet, dat vader ziek is. Ik zou blij zijn, als ik wist, dat hij wat vergoe ding kreeg voor al dat verdriet, ik gun je zc graag aan vader." „Houdt u dan nog van hem?" Groot van verba zing kijken Paultje's ogen in de hare. „Ja", zegt ze plechtig, en een innige vreugde vervult haar, dat ze dit zo oprecht kan getuigen tegen het kind, in wlen Mare en zij één zijn ge worden. Ze herinnert zich de ogenblikken in het ziekenhuis, toen Paultje aan haar bed stond en zij voelde, hoe goed het was, dat haar kind daar stond, de zoon, die eenmaal haar ogen zou sluiten. Dit moment van nu is aan dat andere verwant: het behoort de eeuwigheid toe. Het is goed een kind te hebben, een mens, wiens levenslicht aan het onze ontstoken is, maar kind moet ontvangen zijn van een medemens, die ons levenslang dierbaar blijft. „En daarom" vervolgt ze. „kan ik Je ook laten gaan. al zal lk Je heel erg missen." Nu wordt het Paultje te machtig. Een snik welt naar zijn keel, de tranen glijden langs zijn smal, kinderlijk jongensgezicht. Anne is opgestaan: ze legt de handen om zijn hoofd en beheerst zich met inspanning. „Je moet er maar een paar dagen over denken", zegt ze. „als je werkelijk niet wilt, hoeft het natuurlijk niet Maar ik weet zeker, dat Je veel van vader zou gaan houden." Wordt vervolgd schijnen als orgaan van deze Woudschoten-gereformeerden. Er is een comité gevormd dat tot opdracht heeft om het plaatselijk contact met de Hervormde Kerk te gaan stimuleren door de mogelijkheden van contact te gaan onderzoeken. In dit comité heb ben onder meer de Groninger predikant ds. W. Reeskamp en ds. K. A. Firet van Assen zitting. Tevens is het plan opgekomen om con tact op te nemen met de pinkstergroe peringen in ons land. Er zijn reeds enkele plaatselijke contacten. Men wil een poging ondernemen om deze pink stergemeenten te brengen binnen de bedding van de kerk. In dit comité hebben onder meer ds. H. J. Hegger, ds. G. Lugtigheid uit Maarn, drs. H. Schut van Bussum en de arts A. Ver- kuyl uit Driebergen zitting. Dit comité kreeg de naam van reveilgroep. Bovendien zal er nog een comité worden ingesteld dat tot opdracht zal krijgen contact op te nemen met het gerefor meerde Evangelisatiecentrum, met de nieuwbenoemde predikant voor de op de praktijk gerichte opleiding van predikanten, ds. J. Thomas, en andere deputaatschappen of instanties binnen de Gereformeerde Kerken. Oecumenisch leider Ds. Dagadoe van Ghana overleden Een van de eerste Afrikaanse (neger)- predikanten die een leidinggevende plaats innam in de Wereldraad van Ker ken, ds. Peter Kwei Dagadoe, van Gha na is vorige week geheel onverwacht te Akkra overleden. Hij was slechts 52 jaar oud. Van 1952 tot 1959 was deze jonge neger secretaris van de Christelijke Raad van Kerken van Ghana. Hij was tevens lid van het Uitvoerend en Centrale Co mité van de Wereldraad van Kerken. Ds. Dagadoe werd vooral bekend door zijn rede die hij in Evanstond heeft gehou den tijdens de Tweede Wereldassemblee. Ds. Dagadoe werd in 1940 tot predikant bevestigd. Hij diende enkele plaatselijke gemeenten en werd in 1945 benoemd tot lector aan de Wesley College te Koemasi Vijf Jaar later werd hij de organisator van de Methodistenjeugd. Het laatste jaar was hij superintendent (bisschoppe lijke functie) van de nieuwe autonome Methodistenkerk van Ghana. „l'Aurore" het dreigement, dat de Russische premier Chroesjtsjef giste ren met betrekking tot de situatie in Kongo heeft uitgesproken. Kwade trouw, omdat hij de slacht offers in staat van beschuldiging stelt en op die wijze de aanranders aan moedigt. Kwade trouw, omdat hij zich recht streeks inlaat met zaken, die hem niet aangaan, terwijl de organisatie ben ingelaten. Een kern van waar heid zit er beslist in deze redenering. Maar nu zijn de westelijke leiders in een ander uiterste vervallen door zien volkomen afzijdig te houden. Dit zal niet onopgemerkt blijven in de rest van het Afrikaanse continent. Het gevaar, dat het prestige van het Westen opnieuw een ernstige slag heeft moeten incasseren, is dan ook niet denkbeeldig. En dat is de bedoeling van Chroesj tsjef. der Verenigde Naties bezig is, snel Het is nog niet duidelijk, of Loe- naar een oplossing van de ernstige moemba het aan hem toegeschre- moeilijkheden te streven. ven dreigement, de hulp van Rus- Kwade trouw ook, omdat hij zij sische troepen te zullen inroepen, als het nog in bedekte termen met de Belgen niet binnen enkele dagen het gebruik van geweld dreigt, het geval de Belgen niet vlug ge noeg uit Kongo zouden terugtrek ken. Kongo hebben verlaten, slechts een pressiemiddel is, of dat hij de voort durende aanwezigheid van de Bel gische strijdkrachten zal gebruiken De onverholen dreiging, die uitging als excuus om de Sowjetunie gele van het neerschieten van de Ameri- genheid te geven, tussenbeide te kaanse RB-47 boven internationale komen. wateren, vinden we terug in de hou- De wijze, waarop Loemoemba heeft ding, die Chroesjtsjef met betrekking gereageerd op de verklaring van tot net Belgisch-Kongolese probleem staatssecretaris Loembala, is voor heeft aangenomen. tweeërlei uitleg vatbaar. De moge- Er is niets overgebleven van de lijkheid bestaat, dat deze communis- mooie woorden, die de Russische pre mier vorig jaar na het bezoek tisch-gezinde medewerker van de premier dingen heeft gezegd, die Eisenbower heeft gesproken over njej mej waarheid in overeen vreedzame wedijver en het oplossen stemming zijn. Maar het is ook niet van internationale geschillen zonder uitgesloten, dat Loembala alleen van geweld gebruik te maken. maar zijn mond heeft voorbij ge- De westelijke leiders zijn hiervan praat, aj dan niet „in overleg" met terdege doordrongen, maar voelen Loemoemba. zien aan handen en voeten eebon Voor he, Russische voornemen, het den. Hoe groot de aarreling en de ,enden van troepen naar Kongo in verdeeldheid Is, bleek op demonstra de veiligheidsraad ter sprake te tteve wijze in de Veiligheidsraad, toen bren Ecldt hetzelfde als voor het over de resolntio werd gestemd drei(,ement van Loemoemba's staats- waarin met alleen machtiging werd .ecrelatis; hc| kan dienst doen aIs gegeven om V.N.-troepen naar Kon i(!m|ddel om het vcrtrck van go te renden, maar tevens de Belgen ae Bcl is(.he slrijdkl.achlen te be- werd opgedragen, hnn troepen terng dj Maar het kan ook een zien zou compromitteren, wanneer het zlcb in het huidige stadium met de moeilijkheden in Kongo zou heb- Kongo te kunnen interveniëren, als de Belgen niet vertrekken en de VN- troepen :en afwachtende houding aannemen. De universiteit van Natal (Z A) heeft prof. dr. Ph. J. Idenburg. directeur- generaal van de statistiek, in. zijn hoe danigheid van bijzonder hoogleraar in de pedagogiek aan de Universiteit van IAmsterdam, benoemd tot de opvoedkunde. Dit is geschied ter ge legenheid van de grote nationale con ferentie betreffende opvoeding en on derwijs, welke ter gelegenheid van het gouden jubileum van de universiteit van 9—20 juli te Durban gehouden •-doctor in'wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2