DE TIJD Cracks' rijden wel de helft zuiniger in Economy Run' M U Kennedy vraagt meer offers Westduitsers kopen veel aandelen op krediet Wie Amstel drinkt... doet zó India koopt Sowjet-olie Onze hangmatten DIACONESSEN GAAN IN SURINAME PIONIEREN Cepublick Kongo ndigheden, het beste iyn gewet veren dooi de gegeven :r is. Welis die staten noga] naar olie op hi moeilijk troepen uit blok kunnen weren. Men moet intussen maar afwacl er van terecht komt. Wij blijven bij onze mening, dat dan ook -?eni i Afrika ondanks alles slandig wordende landei instellen Deze landen hebben hulp nodig. Ook K« go zal daar straks zeker om vragen. I: deed het eigenlijk reeds. En het Westen z een verschrikkelijke verantwoordelijkheid dragen, zowel tegenover Afrika als tegen over zich zelf. indien Afrika alleen in hel communistische blok een geopend oor zou vinden. We behoeven wel niet te zeggen hoe ge vaarlek in internationaal politiek opzicht de ontwikkeling in sommige landen van Afri ka nu reeds is. Linkse elementen winnen veld. Maar men kan daar alleen maar on der de huidige verhoudingen iets aan doen, door zelf bereidheid tot hulp op te brengen DE MAASBODE Rusland betreffende de verongeluk te RB-471 Men kan ook opmerken, dat als de Ame rikanen hun spionagevluchten boven de Sowjet-Unie hadden willen voortzetten, zij dat niet niet met laagvliegende bommen werpers van het type RB-47 zouden hebben gedaan. Een RB47 vormt een al te gemak kelijk doel voor de Russische luchtverdedi ging. Als de RB-47 inderdaad een verkennings vlucht heeft gemaakt langs de Russische grens en als hel vliegtuig daarbij per on geluk die grens heeft overschreden, geeft dat Moskou nog geen reden om zoveel op hef te maken van het incident. De Russen maken zelf voortdurend ver kenningstochten langs de grenzen van wes terse landen, niet alleen met vliegtuigen maar ook met duikboten en zogenaamde vissersvaartuigen. Er zijn de laatste tijd herhaaldelijk berichten geweest over Sow- jet-vaartuigen, die zich op verdachte wijze in of nabij de territoriale wateren van an dere staten ophielden. Men krijgt de indruk, dat de Sowjet-Unie de nieuwe affaire vooral wil gebruiken in de campagne tegen de Amerikaanse buiten landse bases. In Engeland zou ongerustheid gewekt moeten worden over de vraag of van Britse vliegvelden Amerikaanse toestel len opstijgen voor spionagevluchten boven de Sowjet-Unie. In Noorwegen zou men zich zorgen moeten gaan maken over de mili taire samenwerking met de V.S. Tenslotte zou het Russische verhaal over de RB-47 de neutrale volkeren in de wereld tot de overtuiging moeten brengen, dat de Ameri kanen met spionage vluchten de wereldvre Raketproeven in Australië Speciaal uitgeruste straalvliegtuigen van het type Valiant en Vulcan zullen de komende weken van Engeland naar Woomera, het oefenterrein voor raket ten in Australië, vliegen in verband met proeven^ met de Britse „Blue Steel''- Bij een geleid projectiel, dat i de lucht uit op doelen op (Van onze speciale verslaggever) T"Te vijfde, Europese Mobil Eco- nomy Run start dit jaar in Utrecht. Als burgemeester De Ranitz a uur 's morgens de zwart-wit ge blokte vlag heft, gaan vieren veertig teams Nederlandse, Belgische, Duitse, maar voor 't merendeel toch Franse een vierdaagse zuinigheidsproef tege moet, die hen over een traject van achttienhonderd kilometer naar Cannes moet brengen. De route gaat van de Bisschopstad naar Antwerpen en vandaar via de Kanaalkust naar Le Touquet. Over Bourges en Grenoble wordt ten slotte de Riviera bereikt. Vooral de derde en vierde dag beloven zwaar te worden. Het Hoogland van Auvergne met zijn honderden bochten moet worden ge passeerd. zomede de Franse Alpen met zijn moeilijke „Cols". Graadmeter Van Nederlandse zijde wordt dit jaar iet meer teams dan bij vroegere ge legenheden deelgenomen. In totaal zijn er zeven, verdeeld over vijf klassen. Maut Gatsonides, die het vorige jaar slechts twee centileter benzine meer verbruikte dan de winnaar en daar- een speciaal ingestelde tweede eer ste prijs ontving heeft wegens druk ke werkzaamheden niet kunnen inschrij- De bekende rallye-rijders Jetten Bijlsma zijn echter wel weer de partij. (Advertentie) Die hoge eisen stelt, kiest Evenals in de voorafgaande jaren zullen ook nu de Fransen de geducht- ste tegenstanders van de Nederlanders zijn. In de vierde Mobil Economy Run, die een dag langer duurde, kwam Fa- vière als winnaar van het algemeen klassement uit de bus; in de derde, eveneens een van vijf dagen, Hébrard Door de beperking van het aantal deel nemers thans in totaal vierenveertig zou men kunnen zeggen, dat de kan sen der vaderlandse teams gestegen zijn, doch aan de andere kant is het zo, dat de selectie-eisen nóg hoger zijn ge steld. De Mobil Economy Run is a.h.w. een graadmeter voor het minimale benzineverbruik van automobielen. De prestaties, die in de rit worden be haald, hebben betekenis voor alle autorijders, ook al zullen dezen nooit de zuinigheid van de „cracks" berei ken. Door voorzorgsmaatregelen en rijtechniek is het benzineverbruik van de plaatsen echter zo fenomenaal laag, dat de gemiddelde automobilist met vijfentwintig procent van hun bespa ringen al een gat in de lucht mag springen. Over 't algemeen wordt er in rallyes als deze nl. slechts de helft van de benzine verreden, welke de gewone tourist voor hetzelfde traject moet uittrekken Een zorgvuldig uitgedokterd regle ment zorgt ervoor, dat er tijdens de rit niet geknoeid kan worden. Een strenge controle voor de start (eventueel ook na de finish) is er waarborg voor, dat alle ingeschreven automobielen een zuiver standaard-type vertegenwoordi gen. Er zijn bepalingen betreffende het toegelaten slijtage-percentage van de banden, het gewicht, dat bereikt moet worden etc. Verkeersovertredingen kun- tot diskwalifikatie leiden, evenals het rijden met een ingetrapt koppelings pedaal of een vrijstaande versnellings- handle, en het verbreken van de ver zegeling van de motorkap. De juiste route een staalkaart van de moei lijkheden, waarmee de automobilist het hele jaar door geconfronteerd wordt wordt verder pas enkele uren voor de start bekend gemaakt. 75 kilo Waarnemers naast elke bestuurder dient er een plaats te nemen heb ben erop toe te zien, dat de bepalin gen van het reglement strikt door de eelnemers in acht worden genomen. Dit jaar is een contingent van hen uit de Technische Hogeschool te Delft ge put, waarbij een van de belangrijkste condities was, dat het lichaamsgewicht niet groter dan vijfenzeventig kilo mocht zijn... Ook ten opzichte van het totale gewicht, dat zich voortbeweegt, moet van een zo groot mogelijke ge lijkheid van kansen sprake zijn. De Franse automobielclub Basco-Bé- rnais treedt opnieuw als organisatrice op. Voor het Nederlandse deel van de route verleent de K.N.A.C. haar mede werking en voor het Belgische deel de Koninklijke Belgische Automobielclub. Als primeur is ingevoerd, dat ook de bijrijder, die tot nog toe uitsluitend als Bundesbank: toestand is ongezond kaartlezer fungeerde, elke wedstrijddag gesteld deel van het traject. Klassewin naar er zijn zeven klassen, onder verdeeld naar de cilinderinhoud is de rijder, die in zijn klasse het laagste benzineverbruik heeft. Algemeen win naar degene, die van alle klassen het hoogst aantal ton/km per liter benzi ne haalt. <dit laatste wijkt af van de vroeger geldende formule, die op het punt van het gewicht een begunstiging van merken als Panhard en Citroen in hield). De Nederlandse deelnemers aan de ijfde Mobil Economy Run zijn: P. R. Zeist en E. v. Denzel. beiden uit Kampen (klasse 2; Renault Dauphinei; S. Jansen en L. J. H. Englebert. beiden uit Den Haag (klasse 3; Skoda Octavia): M. Bijlsma en mevr. J. de Munck- Bijlsma en mevr. J. de Munck-Bijlsma, beiden uit Zandvoort (klasse 4; Wolse- ley 1500); P. J. Jetten en W. M. J. B. van Kuyk, beiden uit Boxmeer 'klasse 6; Chevrolet Corvair); J. Knegtel te Tilburg en W. P. A. J. M. Mutsaerts te Haarlem (klasse 6; Ford Falcon); H. Haenen Jr. en J. W. P. H. Brcnzwaer, beiden uit Heerlen (klasse 7; Opel Ka- pitan); F. V. d. Vlugt te Den Haav en F. Henrichs te Utrecht (k bier Super 6). Hogelijk vereerd, voldoet het Hoofdkwartier van de M-Brigade aan het verzoek van Hare Koninklijke Hoogheid - Prinses Beatrix (En-voorzitster van het Nederlands Comité Unicef) alle M-Brigadiers de betuiging van Haar dank te willen overbrengen voor de bijdrage aan UNICEF door de M-Brigadiers bijeengebracht ter gelegenheid van DAG raket. Dit dient om de grond afgeschoten te worden. De ongeveer 11 meter lang. raket Erhard overweegt maatregelen De Westduitse minister van economische zaken Erhard en president Blessing van de Bun desbank zijn zeer verontrust over de jongste koersontwikkeling op de Duitse effectenbeurzen. Zij hebben gisteren de besturen van de Westduitse effectenbeurzen ontvangen om hun bezorgdheid „Wat wil wit en wat wil zwart drinken?" vraagt de gastvrouw. Twee denkhoofden blijven over het schaakbord gebogen, maar twee handen worden omhooggestoken. Goed denkwerk: Amstel slaat alles. Schaak! KWALlïElïSIIERi AMSTEL PILS AMSTEL GOLD AMSIEL OUD BRUIN over de gang van zaken uit te spreken. Het is de Bundesbank bekend dat de laatste tijd omvangrijke aandelen, aankopen geschieden door middel var bankkredieten. Voorts zijn er aanwijzin gen dat vele kredietnemers kleine kre dieten hebben benut voor aandelenspe- cuiaties. Deze manipulaties bij effectenaanko pen en het feit dat de koersen voortdu rend sterk zijn gestegen, hebben een zo danige bezorgdheid bij de Bundesbank gewekt dat zij op 7 juli jl. de centrale Bankraad in West-Duitsland op de kwes tie heeft gewezen. De Bundesbank is bevreesd dat het gevaar van koersda lingen des te groter wordt naarmate de aandelenkoersen stijgen tot ver boven de reële rendementsgrenzen. Gisteren heeft de Bundesbank et de kredietinstellingen op aan gedron gen aan deze ongezonde ontwikkeling niet verder mee te werken. De banken moeten, aldus president Blessing, te rughoudendheid betrachten bij krediet verstrekkingen, waardoor zij kunnen bijdragen tot een minder verhit klimaat op de aandelenmarkten. Na de besprekingen die minister Er hard en de president van de Bundes bank gisteren met de besturen van de Westduitse effectenbeurzen hebben ge oord, is bekend gemaakt dat het over leg zal \vord°n voortgezet. Het ziet er laar uit dat Erhard maatregelen over weegt om de speculatieve aankopen, die niet met contant geld worden ge dekt, de kop in te drukken. Wapenstilstand in visserijconflict De federatie van Britse treilervissers heeft na een onderhoud met de mims- an landbouw en visserij John Hare aangesloten reders verzocht de schippers nabij IJsland opdracht te ge en de omstreden twaalfmijlszone te lijden. In Reykjavik voeren de IJslandse mi- ister van buitenlandse zaken Gud- mundsson en de Britse ambassadeur Stewart besprekingen die. naar verluidt, kunnen leiden tot een „wapenstilstand" het visserijconflict. Doch incidenten tussen Engelse vissers en IJslandse ka nonneerboten zoals de afgelopen weken zijn voorgekomen kunnen de onderhan delingen doen mislukken. Zoals bekend erkent Engeland het be sluit van de IJslandse regering, de ter ritoriale wateren tot twaalf mijl uit te breiden niet, en Engelse treilers vissen onder bescherming van de Britse mari- Te New Delhi is een overeen komst ondertekend volgens wel ke India in de komende drie jaar lxk miljoen ton Sowjetrussische olieprodukten zal kopen. De minister voor olie en brandstof van India deelde mede, dat de totale waarde van de in de komende drie jaar in te voeren Sowjetrussische olieproduk ten ongeveer 200 miljoen rup. zal zijn. Hij zei, dat het eerste Sowjetrussische tankschip met ongeveer 12.000 ton olie in de loop van de volgende maand ver wacht werd. De Russische olie zal door de Indi sche oliemaatschappij, die staatseigen dom is, worden verkocht. De minister deelde verder mede, dat er met Indi sche valuta betaald zou worden en dat de Russische prijzen beneden de wereld- prijzen lagen en zeer gunstig waren. Volgens de minister heeft de overeen komst hoofdzakelijk betrekking op de invoer van kerosine en dieselolie. Tijd voor jonge generatie JOHN F. KENNEDY heeft vrij. dagavond de benoeming tot kandidaat van de Democratische partij voor de presidentsverkiezin gen aanvaard met een beroep op de Amerikanen, de nieuwe pio niers te zijn aan de nieuwe grens van een veranderende en uitdagen de wereld. Hij drong aan op een heid in de partij, maakte stekelige opmerkingen over de Republikei nen en sneed de kwestie aan van zijn rooms-katholieke geloof, dat voor vele moeilijk punt was. Hierover zei Kennedy: U hebt vertrouwen in mij gesteld en in mijn vermogen een vrij en eerlijk oordeel te vellen de grondwet hoog te hou- 344) Toen Columbus op 12 oktober 1492 Guanahani had ontdekt en dit tot San Salvador had herdoopt, zette hy zijn ontdekkingsreis in de Caraï. bische Archipel voort en stiet vyf dagen later op een langgerekt eiland je, dat hy Ferdinandina noemde, maar dat van de Engelsen later de naam Long Island ontving, welke naam echter niet verward moet worden met Long Island, dat vlak vóór de stad New York Is gelegen en waar een belangrijk kwantum van de Amerikaans- se vermaakindustrie zijn tenten heeft opgeslagen. Laten we liever tot Columbus terug- der werd op Long Island niet alleen getroffen door de vredelievende leefregels van de be volking, maar in het bijzonder werd ook zyn aandacht getrokken door een byzonder soort „bedden", die van katoen gemaakt schenen tc zijn en aan palen waren bevestigd, zodat sij vrijeiyk boven de grond heen en weer konden schommelen. Dat was een ongekende sensatie voor de aan weinig luxe gewende zeebonken! De Indianen noemden deze bedden „hamacas" en volgens de zeelui, die de deugdeiykheid en het gemak TOCH IS HET ZO! daarvan direkt gingen beproeven, was het werkelijk heeriyk rusten en schommelen in deze opgehangen ka toenen lappen. Natuurlijk werden enige hamacas door de Spanjaarden meegenomen om aan het hof te wor den getoond. De hamacas werden later onze hangmatten, die wegens hun doel treffendheid en vooral dank zij het feit, dat zy in de benauwde schepen overdag konden worden weggebor gen, de slaapplaat sen werden van on ze zeelui in de vol- En het werden de luierplaatsen van hen, die In vakan- tietijd rust en bui tenlucht op zich willen laten inwerken zonder zich verdere Inspanning te getroosten. Tenzy die inspanning dan bestaat In het opsteken van een sigaret, waar van de slome rookwolkjes slaperig werden nageoogd. Ja, over die sigaret is natuuriyk nog veel te vertellen. Waarvan het merkwaardigste wellicht is, dat een in Nederland aangestoken sigaret onder gunstige omstandigheden in Noord-Afrlka kan worden waargeno men. Gelooft U het niet? Toch is het zo! den en mij te houden aan mijn ambts eed en elke godsdienstige druk of verplichting te verwerpen die recht streeks of onrechtstieeks invloed zou uitoefenen op het presidentschap in het nationaal belang Vrij man „Ik hoop dat geen Amerikaan. gezien de werkelijke kritieke kwesties waar tegenover dit land staat, zijn stem zal verspillen door voor mij of tegen mij te stemmen alleen op grond van mijn religieuze opvattingen. Ik zeg u nu waarop u recht hebt het te weten: dat mijn beslissingen in elk facet van de openbare politiek mijn eigen beslissin gen zullen zijn als Amerikaan, als Democraat en als vrij man". Verklarend, dat als hij gekozen wordt hy zal trachten het land te leiden naar „een veilige en gezonde toekomst" zei hy: „Op het ogenblik moeten wij ons bezighouden met die toekomst. Want de wereld verandert. De oude era loopt af. De oude middelen zullen het niet meer doen. „In het buitenland verschuift het machts evenwicht Er zijn nieuwe en ver schrikkelijker wapens: nieuwe en on zekere landen: nieuwe druK van be volking en verlies: een derde van de wereld, aldus wordt gezegd, kan vrij zijn, maar een derde is het slachtoffer van wrede onderdrukking en het andere derde wordt geteisterd door armoede, honger en afgunst. Er komt door het ontwaken van deze landen meer energie vrij dan bij het splijten van atomen „Inmiddels is de communistische invloed in Azië verder doorgedrongen, nestelt zich in het Midden-Oosten en dringt nu zelfs door tot op 150 kilometer uit de kust van Florida. Vrienden gaan zich neutraal houden en neu tralen worden vijanden De president die zyn carrière begon met naar Korea tc gaan, eindigt met uit Japan weg te biyven." „Het is tyd voor een nieuwe gene ratie van leiders. Nieuwe mannen om het hoofd te bieden aan nieuwe vraag stukken en nieuwe kansen." „In de ge hele wereld, in het bijzonder in de nieuwe landen, komen jonge mensen aan de macht." Wij staan op het ogenblik aan een nieuwe grens: de grens van de jaren '60; een grens met onbekende kansen en gevaren: een giens van onvervulde hoop en dreigingen „Woodrow Wilson en Roosevelt beloofden veiligheid en hulp aan hen die in nood verkeerden. Maar de nieuwe grens waarvan ik spreek is geen serie belof ten. Het is een serie uitdagingen. Het is een opsomming niet van wat ik van plan ben het Amerikaanse volk aan te bieden, maar wat ik van plan ben het te vragen. Het doet een beroep op hun trots, niet op hun portefeuille. Er zullen meer offers gebracht moeten worden in plaats van dat het meer veiligheid biedt." Maar ik zeg u: de nieuwe grens Is hier, of wij het willen of niet. Achter die grens liggen onbekende gebieden van wetenschap en ruimte, onopgeloste vraagstukken van vrede en oorlog, on- veroverde gebieden van onwetendheid en voordeel, onbeantwoorde vragen over armoede en overschot C. van Nierop nam benoeming Prov. Staten niet aan De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft gisteren bekendge maakt dat de heer A. Bakker te Vee- nendaal is benoemd tot lid van dc Provinciale Staten van Utrecht. Voor deze plaats was de heer C. van Nierop te Zeist, secretaris van het C.N.V., aangewezen. Volgens een mededeling van de voorzitter van het stembureau is de heer Bakker thans aangewezen omdat de heer C. van Nierop niet binnen de wettelijke ter mijn verklaard heeft zijn benoeming aan te nemen. kort het Zuster A. L. Saraber, tot besturend zuster (directrice) Haarlemse diaconessenhuis, c„ nes C. Brossaard. die verbonden aan het Utrechtse diaconessenhuis. zijn gisteren met de ..Oranjestad" van de KNSM uit Amsterdam naar Suriname vertrokken. Beide verpleegsters gaan er pionieren. Zuster Saraber gaat het dia- conessenwerk leiden, mede in verband met de bouw van liet nieuwe diacones senhuis in Paramaribo, waarvoor een groot deel van de benodigde gelden via een radio-actie van Johan Bodegraven bijeen werd gebracht. Diacones Bros saard gaat de bestaande wijkverpleging Paramaribo als vierde wijkzuster ;rsterken. „We vinden het erg leuk in S te kunnen gaan pionieren", v beide verpleegsters kort voor h trek. Ze hebben voorlopig voor Zuster Saraber voegde daaraan nog toe dat ze zich veel voorstelt van haar nieuwe taak „Het ligt in de bedoeling dat ik beherend zuster van het nieuwe diaconessenhuis in Paramaribo word", zei ze. Het nieuwe ziekenhuis krijgt een accommodatie van honderd bedden en wiegen en zal ongeveer drie en een half miljoen gulden kosten." j "?r,,was. een tekort van ongeveer an derhalf miljoen guldten. dat in Nederland bijeengebracht zou moeten worden", vertelde zuster Saraber „Johan Bode graven van de NCRV spande zich er zijn actie leverde maar liefst Zuster Saraber. die o.m werkzaam if, 6ewecst in het diaconessenhuis in Utrecht en de afgelopen zes en half jaar beherend zuster van het Haarlemse dia conessenhuis was. zei dat de polikliniek van het nieuwe diaconessenhuis in Pa ramaribo omstreeks de jaarwisseling Klaar zal zijn. Met de bouw van het zusterhuis is ook al een begin gemaakt. j t *'aar 's zal voorlopig een klein gedeelte voor patiënten worden gereser veerd. In oktober a s. wordt een begin gemaakt met het bouwen van het be- handelhuis. Over twee jaar zal het hele complex klaar zijn. Het ligt in de bedoeling dat over eni ge tijd meer Nederlandse diaconessen naar Suriname gaan om werkzaam te zijn in het nieuwe ziekenhuis. Ze zullen daarbij worden geassisteerd door Suri- -aamse diaconessen, die thans in Nedcr- »nd in opleiding zijn. De ..Oraniestad". die 122 passagiers an boord heeft waaronder 41 militai- ?n. zal omstreeks 2 augustus in Para- ïaribo aankomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5