Jïicuiue £ciitsd)e GTourant Leger 6000 van V.N. wordt sterk man hamol weer vandaag!j Met een strop om de hals... W oedeuitbarstingen van Loemoemba België betaalt lonen in Kongo uit PTT legt weer beslag op zenderonderdelen Kotter strandt tweemaal Doodstraf voor Maukar Bureau 0-6 verzamelt feiten tegen Eichmann Nederlandse in Duitsland onder brandende bus Rusland wijst Amerika's protestnota af ZATERDAG 16 JULI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11920 Directie: T. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E CHRIST ELI JK-NA T IONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stantvastich is ghfbleoeo mgn hert in te^enspoet" Artikelen over: Te veel gevaren(7) Postzegelnieuws (7) Dreyfus stierf(9) Nederlandse pater TN DJOLOE in Equatoriaal Kongo heeft zich dezer dagen een ver schrikkelijke geschiedenis afge speeld, zo blijkt uit een verhaal van de Nederlandse pater J. Deen (26) van Mill-Hill, dat hjj heeft ge daan aan een Britse verslaggever, George Gale van de Daily Express. De missionaris is per vliegtuig naar Leopoldstad gevlucht, samen met andere priesters, zusters, amb tenaren, planters en hun vrouwen. Zij waren bevlekt met bloed, zaten vol schrammen en builen en waren somber gestemd. De vrouwen, ook de zusters, waren mishandeld en misbruikt. „Het is maandag begonnen", ver telde pater Deen. „Wij hoorden dat muitende troepen van Moempono in aantocht waren en het gevolg was, dat de meeste blanken een dag eerder vluchtten dan de bedoe ling was geweest. Ik was op de missie. De pastoor kwam van het kantoor van de administrateur naar me toe en vertelde, dat hij door dorpsbewoners was aangehou den. Die avond hoorde jk schoten. Een half uur later ging ik naar het huis van de administrateur, een paar honderd meter van ons af. Deze vertelde mij, dat hü twee mi litairen met machinegeweren had uitgestuurd om de blanken te be schermen. We wisten echter niet, dat de Kongolese gendarmerie uit Mompono was aangekomen. Vier van ons bleven wachten tot een uur in de nacht. Plotseling begon nen mannen, die overal rond het huis lagen, te schieten Wij vlucht ten de badkamer in cn lieten ons op de grond vallen. Eerst bleven zij nog schieten, toen gaven zij ons bevel naar buiten te komen Wij gehoorzaamden. Zij wierpen zich onmiddellijk op ons, haalden onze zakken leeg, sloegen ons met hun geweren en spuwden ons in het ge zicht. Zij bonucn onze handen op de rug vast. Toen liepen zg-enneie stappen van ons weg cn draaiden zich om alsof zij zouden schieten. Een uur lang lieten zij ons telkens knielen en opstaan. Toen lieten zij ons een halve kilometer lopen naar de gevangenis, 's Morgens vroeg lieten ze vijftien negergevangencn op ons los. Op het gevangenisplein zagen we de zusters. Zij waren on herkenbaar. We moesten lopen naar een andere gevangenis. On derweg schreeuwden de dorpsbe woners: „Blanke mensen, jullie moeten sterven." In de tweede ge vangenis waren de blanken die de avond ervoor waren gevlucht. Onze benen werden samengebonden en met een strop om onze hals moes ten we springen als apen. Toen werden de priesters cn zusters uit Jalisere binnengebracht. Alle vrou wen en twee zusters werden aan gerand. Telkens weer werden de vrouwen door nieuwe stomdronken negers misbruikt. De mannen wer den steeds afgeranseld. Eén neger, de telegrafist Jean "Langoloe. vroeg in Mompono om hulp. Zijn woorden waren: „Kom vlug. W(j zullen sterven. Ik ben dood." En toen was hij ook dood. TAag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal der V.N., heeft vandaag on- dersecretaris dr. Ralph Bunche tijdelijk belast met het bevel van de strijdkrachten der V.N. in Kongo, in afwachting van de aankomst van de Zweedse generaal Carl Carlsson von Horn, die zondagavond in Leopold stad verwacht wordt. Het centrale vertrekpunt voor de troepen der V.N. wordt Kano in Nigeria, waar een groot door de Britten aangelegd vliegveld is. VWier functionarissen der V.N. zijn uit New York naar Kano vertrok ken. Drie anderen zijn tegelijk met hen naar Leopoldstad vertrokken. Over twee weken zullen de V.N over een strijdmacht van 6000 man in Kongo beschikken. Eind volgende week hoopt Ham marskjoeld 4000 man te hebben en voor het eind van de maand nog eens 2000 man, die negen of tien maanden in Kongo zullen blijven. Het eerste contingent zal bestaan uit on geveer 1500 man uit Marokko. 1000 uit Tunesië en uit Ethiopië, Ghana en Mali elk 600 militairen. Verder heeft Liberië militairen aangeboden en Guinee zelfs zijn ge hele leger. De delegatie van Ghana bij de V.N. heeft Hammarskjöld meegedeeld dat Ghana onmiddellijk 564 militairen naar Kongo kan sturen. De regering van Ghana heeft het schip Tano River gechar terd en dit de V.N. aangeboden. Indien de V.N. het schip niet gebruikt, zal Ghana het gebruiken om levensmid delen naar Kongo over te brengen. In .antwoord 'op een verzoek van Ham marskjöld heeft India besloten duizend ton tarwe naar Kongo te sturen. „Trek terug' De verbreking van de diplomatieke be trekkingen met België werd gisterei ficieel door de Kongolese regering be vestigd. Tegelijk werd geëist dat alle Bel gische troepen vóór hedenmorgen zes uur zouden zijn teruggetrokken en dat de twee militaire bases van België in Kongo voor die tijd geheel ontruimt zouden zijn. In Washington werden Chroesjtsjefs be loften van steun aan Kongo „misleidend en onverantwoordelijk" genoemd. Dit ge beurde na een dag vol dreigementen van Russische zijde en afwijzende antwoor- den uit de westelijke hoofdsteden, waar de Russische telegrammen met stijgende verontwaardiging werden gelezen. In White Hall, het Britse mipisterie van bi tenlandse zaken, sprak men van ee „nieuwe koude oorlog". Het Engel; flegma bleek overigens uitstekend b stand tegen de reeks Russische beschul digingen en dreigementen van de laatste dagen: De Engelse regering besloot niet meer te antwoorden op Russische nota's en mededelingen. De Belgische regering verwierp de Rus sische aantijgingen met een korte ant woordnota: zonder verder commen taar en met minachting Met veront waardiging heeft de Belgische regering en het Belgische volk kennis genomen van de houding van de Sowjetregering ten aanzien van de gebeurtenissen in Kongo, aldus de antwoordnota uit Chroesjtsjef heeft van dit antwoord geen kennis genomen: de man die de Belgische nota op het ministerie van buitenlandse zak enin optvangst had genomen keerde korte tijd later in opdracht van de Russische ambassadeur terug en overhandigde het document aan de eerste de beste portier die hij tegenkwam. De Russische ambassadeur OELGIË zal de lonen uitbetalen aan Belgische en Kongolese werkne mers in Kongo, die door de ontred dering van het bedrijfsleven aldaar niet konden worden gehonoreerd. Gisteren was het betaaldag in Kon go. Toen bleek dat geen frank kon worden uitbetaald, openbaarde zich onmiddellijk nieuwe onrust in het land. Verlaten woningen van Euro peanen werden geplunderd en voor het eerst werd ook melding gemaakt van een aanval van 300 burgers op auto's van blanken. Gisteravond zijn twee Europeanen door Kongolese bur gers in Leopoldstad gedood. Vermoed wordt dat de Kongolezen wapens uit de kazernes hebben gehaald. Intussen wordt wel duidelijk dat de regering van Kongo zich voor een financieel bankroet geplaatst ziet. Premier Loemoemba wisselde giste ren in de volksvertegenwoordiging venijnige aanvallen op de Belgen af met uiterst sombere woorden over de financiële perikelen van zijn onaf hankelijke land. De schatkist is leeg, vertelde hij de volksvertegenwoordi gers, die juist eind juni voor zichzelf een flink salaris hadden vastgesteld. Niemand van u hoeft erop te rekenen dat hij aan het eind van de maand iets van zijn wedde krijgt uitbetaald. Een delegatie van het Internationale monetaire fonds die in Leopoldstad de monetaire vraagstukken van de jonge republiek bestudeert, is eveneens tot sombere conclusies gekomen. De door de regering beloofde 30 procent salaris verhoging voor iedere Kongolees en de Afrikanisering van het bestuurskader kunnen niet uit de eigen inkomsten van de staat worden betaald. Bovendien ligt het bedrijfsleven als gevolg van de vol slagen chaos en de vlucht der Europea nen reeds tien dagen stil. zodat het, land zijn inkomsten steeds verder ziet dalen. Een uitzondering hierop is de afge scheiden provincie Katanga, waar vele aanvankelijk gevluchte Europeanen weer zijn teruggekeerd en de belangrijkste be drijven hun produktie hebben hervat. President Tsjombe, die van zijn parle ment goedkeuring op het afscheidings- besluit heeft gekregen, verklaarde gis teren dat de Belgische troepen, die vele Eudopeanen en Kongolezen van m moord redden, het land niet zullen laten voordat het leger van Katanga ge heel gereorganiseerd is. V.N.-leger Loemoercvba heeft gisteren geëist dat de VN-troepen niet zullen samenwerken met Belgische militairen. Wanneer dit toch modht gebeuren, moeten zij ook maar vertrekken, dreigde hij. De Engel se commandant Alexander van het leger van Ghana, die in Leopoldstad is aan gekomen, zag zich onmiddellijk geplaatsl voor een ingrijpende beleidsbeslissing, aangezien het hoofd der VN-troepen, Von Honn, nog niet was gearriveerd. In Leopoldstad dreigde, als gevolg van een moord op twee Kongolezen door een Belgisch en een Portugees burger, een lynohpartij van Kongolezen op Euro peanen. Een uur lang stonden Belgisch» militairen, met traangasbonvmen in d« hand en mitrailleurs gericht op de woe dende negers, tegenover een steeds aan groeiende menigte. Loemoemba en Kasavoeboe zullen waarschijnlijk vandaag naar Stanleystad vertrekken om, zoals de premier in het Kongolese parlement verklaarde, de spanning aldaar te verminderen. Waar nemers houden er evenwel rekening mee dat Loemoemba wil nagaan, of Stan leystad wellicht een betere hoofdplaats zal zijn dan Leopoldstad, Loemoemba beschikt in Stanleystad over een veel grotere aanhang dan in de hoofdstad had de nota teruggezonden, omdat het stuk „voor de Russische regering bele digende opmerkingen bevatte." Eerder had de Belgische minister ver klaard, dat volgende Russische nota's niet meer beantwoord zouden worden. Het Kongolese parlement werd giste ren toegesproken door een woedende minister-president Loemoemba. De felle aanklacht van Loemoemba veroorzaakte een golf van nationa lisme in het parlement. Zijn tirade werd herhaaldelijk onderbroken door de kreet „Verklaar de oorlog". Bui ten zichzelf van woede verklaarde Loemoemba, dat de Belgische vlieg tuigbemanning hem had uitgeschol den voor „makaque" (aap - het ergste scheldwoord in Kongo) en hoe op het vliegveld van Leopoldstad naar hem en de president gespuwd was. Groot gevaar Fulbert Joeloe, de president van de Kongolese republiek (voormalig Frans gebied), die drie dagen geleden onaf hankelijk werd, heeft gisteren op een persconferentie te Brazzaville gesproken over het grote gevaar, dat het interna tionale communisme vaste voet zou krij gen in het aangrenzende, door strijd ver scheurde gebied van voormalig Belgisch Kongo. Hij verklaarde dat de doodsklok ook voor zijn eigen jonge staat zou wor den geluid, indien dit zou geschieden. „Ik sta in contact met de autoriteiten in Leopolstad. Ik ben bereid mijn dien sten aan te bieden, om een einde aan de huidige strijd in Kongo te maken, dooh alleen wanner men mij hieTom aagt", aldus Joeloe. Na de met een huwelijk be kroonde romance van een Roc kefeller met een Noorse schone staan tussen een Amerikaanse miljonair szoon en een Noors meisje. Het betreft het meisje Anne en de Amerikaan Steven Gann, 19 jaar oud. Steven was aan boord van het jacht van zijn vader, de Amerikaanse mil jonair Ernest Gann, aan het „cruisen" in de Noorse fjorden, toen Steven plotseling bij hel stadje Mandel verdwenen was. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Al spoedig werd Ste ven door zijn vader teruggevon den. Met Anne, die hij in hel stadje ontmoet had. De vader had begrip voor liefde op hel eerste gezicht en ging met zijn jacht naar de Middellandse Zee om zijn tocht voort te zetten. Hij liet zijn zoon achter in Man del. Anne. die een paar jaar in New York gewerkt had, was thuis met vakantie van haar werk in Frankrijk. Zij spreekt vloeiend Engels, Duits en Frans. Steven is student aan de Okla homa Universiteit en zal daar volgend jaar afstuderen. Om naar Amerika terug te kunnen gaan. moet hij aan boord van een Noors schip werken om. zijn passage te kunnen betalen. Op dit. moment werkt hij op een kersenbedrijf in Noorwegen. Dat gaat zo met miljonairs- NIEUWE SLAG VOOR VERONICA TAE EERSTE twee zgn. trappen voor een te bouwen nieuwe grote mid dengolfzender voor de „Veronica" zijn gisteren in een complex garageboxen te Laren (N.EI.) in beslag genomen door een opsporingsambtenaar van de bijzondere radiodienst der P.T.T.. de heer D. Neuteboom. De trappen, die een waarde van te zamen circa 1000 hebben, stonden met ander materiaal, kennelijk bestemd voor een volgens een geheel nieuwe opzet te bouwen zender voor het radioschip, in een garagebox aan de Molenweg. Deze wat achteraf staande speciaal voor dit doel gehuurde garagebox, die als werk plaats is ingericht, ligt schuin tegenover de woning van een der technici van de ..Veronica", de heer A. Derksen. Deze Het was de derde keer dat de opspo ringsambtenaar zenderapparatuur voor het radioschip in beslag nam. De eer ste keer was in december van het vo rig jaar in het bedrijf van de technisch adviseur van de toenmalige „VRON", de heer H. Oswald te Amsterdam. De tweede maal werd in februari jl. een wagen van djens bedrijf met een la ding zendapparatuur bij de grenspost Ter Apel (Gr.) in beslag genomen. Gis teren geschiedde dit wederom op grond van de telegraaf- en telefoonwet van VERLOVINGSRINGEN Alle moderne modellen HORLOGES De beste merken GER0 CASSETTES V. d. Water Haarlemmerstraat 207 Tweemaal is de kotter VD 28 gisteren op een zandbank voor de Nederlandse kust gestrand. In de morgenuren strand de de kotter, die op garnalen en platvis dicht onder de kust vist, bij paal 39 ten zuiden van Egmond aan zee. Omstreeks half een kwam het scheepje weer vlot maar het slaagde er niet in tussen de eerste en tweede bank uit in dieper water naar zee te komen. Toen het laag water werd is de kotter die tussen de zandbanken doorvoer, gistermiddag om streeks twee uur opnieuw vastgeraakt, nu bij paal 45 iets ten zuiden van Bak- kum aan zee (Castricum). Bij hoog water gisteravond omstreeks acht uur is de kotter op eigen kracht vlot gekomen. In Bonn is tussen West-Duitsland en Frankrijk een overeenkomst getekend, waarbij de Duitse regering een bedrag van 400 miljoen mark ter beschikking stelt als schadevergoeding voor Franse slachtoffers van de nazivervolging. 1904, waarbij het verboden is zonder ver gunning van de minister van verkeer en waterstaat een zender te bouwen of aanwezig te hebben. Het onderzoek in deze zaak is, even als in de twee vorige het geval was, in handen van de Amsterdamse officier van justitie, mr. R. L. Heukels. Het in beslag genomen materiaal zal door technici van de P.T.T. nader worden onderzocht. Daniel Alexander Maukar, de 29- jarige Indonesische officier-vlieger, die op 9 maart uit een Mig 17 het paleis van Sukarno mitrailleerde, is heden door een krijgsraad van de In donesische luchtmacht te Djakarta ter dood veroordeeld. Tegen het vonnis slaat geen beroep open, maar president majoor Prodjora- dono ried hem aan Sukarno om gratie te vragen. Hij kreeg nog tijd om afscheid te nemen van zijn ouders. Het is nog niet bekend wanneer de terechtstelling zal geschieden. Er waren nog geen honderd personen op de zitting aanwezig, hoofdzakelijk of ficieren van de luchtmacht en familie- Maukar werd ten laste gelegd: 1) Deel neming aan een samenzwering om Su karno te ontvoeren ten einde deze te dwingen tot onderhandelingen met de opstandelingen op Sumatra en Noord-Ce lebes, 2) hulp aan staatsvijanden in oor logstijd, 3) muiterij in oorlogstijd, 4) desertie, 5) vernietiging van een rege ringsvliegtuig in oorlogstijd. Commanderin Nederland: Proces niet voor komende lente TJET IS onwaarschijnlijk dat het proces tegen de Duitse oorlogs misdadiger Eichmann nog dit jaar zal beginnen „Volgend voorjaar zijn we vermoedelijk wel klaar." Dit zei gisteren de Israëlische poli tiechef Abraham Selinger, die woens dagavond in Nederland is aangeko men om kennis te nemen van docu mentatiemateriaal dat wellicht kan worden gebruikt in het proces Eich- De heer Selinger is chef van het bu reau O6, dat werd ingesteld om de ge dragingen van de oorlogsmisdadiger tij dens de oorlogsjaren te onderzoeken. De heer Selinger, die in gezelschap is van de diplomaat Aharon Karic van de Is raëlische ambassade in Parijs, heeft voor namelijk contact met het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie. Vandaag ver trok hij weer naar Israël. Frankrijk en Engeland heeft hij voor het verzamelen van materiaal tegen Eichmann reeds be- zoveel mogelijk documentatiemateriaal, zo zei hij, en zo zijn we ook blij met de medewerking die wij in Nederland heb ben gekregen. Na Frankrijk, waar de heer Selinger „veelbelovende resultaten" zei behaald te hebben, bezocht hij ge durende drie a vier dagen (hij kon hel zich niet meer precies herinneren) de Dr. Wienerbibliotheek in Londen, waar hij de uitgebreide verzameling oorlogs documentatie raadpleegde. Wij zullen het in Europa verzamelde materiaal, uitsluitend feiten en geen impressies, toetsen aan de documenten die wij reeds bezitten, zo merkte de heer Selinger op. De 46-jarige in Polen geboren politie chef wenste zich niet uit te laten over het politieke aspect van de zaak Eich mann. „Ik ben politieman," zo zei hij De 54-jarige mevrouw A. Sluk-Reber- gen uit De Bilt, die met haar auto een reis door Duitsland maakte, is gisteren in de buurt van Bregenz onder een bran dende bus gekomen, die van een helling rolde. Mevrouw S. was er getuige van dat de bus. die met 28 Amerikanen op weg naar Tirol was, in brand vloog. De passagiers konden allen uitstappen. Plot seling begon de bus van de helling te rollen in de richting van mevrouw S. Deze wilde opzij springen, maar struikel de en kwam onder het achterwiel van de bus terecht. Niet lang daarna bezweek ze aan haar verwondingen. 0 Het vijfjarig zoontje van de familie Burhenne uit Venlo is gistermiddag op de Tegelseweg te Venlo door een auto aangereden en aan de gevolgen hiervan 0 Nabij zijn woning stak gisteren de 53- jarige boer P. Dieleman uit Hoek (Zeeuwsch-Vlaanderen) de verkeersweg over. Hij werd gegrepen door een perso nenauto, bestuurd door J. M. uit IJmui- den. Het slachtoffer overleed ter plaatse. 0 Op de Rustenburgerweg te Heerhu- gowaard is gisteren een personenauto be stuurd door M. de V. uit Langedijk in botsing gekomen met een andere perso nenwagen, bestuurd door de 31-jariee E. Vooijs uit Amsterdam. De laatste verloor de macht over het stuur en terwijl zijn auto enkele malen om zijn as draaide werd hij uit de wagen geslingerd. Hij overleed in het ziekenhuis te Alkmaar. 0 Eveneens gisteren is de 30-jarige Ch. H. Holsman uit Amsterdam, die in Amster dam per motor de kruising Nieuwe Hem- weg-Vlothavenweg passeerde, in botsing gekomen met een tankauto met aanhang wagen. Ernstig gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. met nadruk, en voegde er aan toe dat zijn enige opdracht is zich te oriënteren over documenten en ander bewijsmate riaal dat in het proces tegen Eichmann kan worden gebruikt. Bureau 0-6 In vogelvlucht gaf hij vervolgens beeld van de opzet van het bureau O6, waarvan hij „commander' dat eind mei speciaal voor de voorberei ding van het proces-Eichmann werd gericht. Er werken ongeveer twintig mensen, twaalf rechercheurs en een tech nische staf, die de op de band v gelegde verhoren uitwerkt, vertaalt documenteert. Zes senatoren keren niet terug (Van onze parlementsredactie) Blijkens de thans bij het Centraal Stembureau ingediende kandidatenlijs ten voor de partiële Eerste-Kamerverkie- zingen op 3 augustus zullen de volgende, thans nog zittende leden niet meer in de Senaat terugkeren: prof. mr. A. Anema (a.r.), ir. C. Staf (c.h.), H. Oosterhuis (soc.), H. J. De Dreu (soc.), B. S. Polak (comm.) en mevr. J. A. A. Luijckx- Sleijfer (kath.v.). Warmer, later regen (Van onze weerkundige medewerker) In het kustgebied was het gisteren over- wegend zonnig maar door verwar ming boven land kwamen daar nog flin ke buien tot ontwikkeling, plaatselijk met hagel en onweer. Ook vandaag be vonden wij ons nog in onstabiele lucht waarin opnieuw het kustgebied het zon nigst is. Er is van een verbetering sprake die, zo zich laat aanzien; helaas van kor te duur zal zijn. Een rug van hoge lucht druk die komende nacht ops land pas seert, wordt gevolgd door een actieve depressie die met het centrum in de richting van Schotland oprukt. In Ier land daalde de barometer vanmorgen al flink. Wanneer deze depressie haar tem po zal volhouden, zal de bewolking mor gen gaan toenemen en kan er in de na middag of avond al wat regen gaan vallen. De zuidenwind neemt in kracht toe en voert warmere lucht naar ons land waarin de temperaturen morgen flink boven 20 graden Celsius kunnen komen. Al met al een weekeinde dat er aanvankelijk veelbelovend uitziet, maar dat nog niet toestaat zonder regenjas op pad te gaan. „De basis voor ons werk ligt in de landen waar Eichmann zijn misdaden heeft bedreven," zei de heer Selinger. „En daarom ben ik dus ook hier," waar aan hij toevoegde dat hij toestemming had ontvangen om hiervan mededeling të "doen, omdat zijn missie geen geheim karakter heeft. De heer Selinger die voordien commandant van het noorder politiedistrict van Israël was, zei dat de voorbereidingen van het proces veel tijd vergen, vooral omdat sinds de oor log zoveel jaren zijn verstreken. De heer Selinger zei dat het niet zijn taak was Nederlanders als getuigen voor het proces uit te nodigen, doch hij achtte zulks wel mogelijk en voorts zei de reeds voor de oorlog naar Palestina geëmigreerde politieman, dat hij niet betrokken is geweest bij de opsporing van Eichmann in Argentinië en dat de verhoren worden gevoerd „in de taal van de gevangene." „Buitenland schuld van explosie up schip" Een speciale rechter, die aangewezen was om een onderzoek in te stellen naar de ontploffing op 4 maart op het Franse munitieschip La Coubre in Havanna, heeft verklaard, dat de ontploffing het gevolg was van een „gemene samenzwering van onbekende buitenlanders om te voorko men dat wapens geleverd werden aan de revolutionaire regering ter verdediging van de soevereiniteit van Cuba". De ont ploffing kostte tachtig mensenlevens. Meer wind De Bilt verwacht tot zondagavond: Aanvankelijk opklaringen, later toenemende bewolking met plaatselijk enige regen, voornamelijk in het westen o£tjpr van het land. Ongeveer de- zelfde temperaturen. Tot ma tig of krachtig toenemende J wind tussen zuidwest en zuid. (Opge- maakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Zondag 17 juli: zon op 4.40, onder 20.57; maan op 00.40, onder 15.10; maandag 18 juli: zon op 4.41, onder 20.50; maan op 1.09, onder 16.11; 23 juli nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Vlies Eelde De Bilt dat het op 1 juli door de Russen neergeschoten Amerikaanse RB-47- vliegtuig boven open zee is omlaag gebracht, van de hand gewezen. De Sowjetunie herhaalt haar protest tegen „de nieuwe flagrante schending' van de Russische grens door een Amerikaans vliegtuig'' en beschuldigt de Amerikaanse regering van een poging om zich door holle verklaringen uit de onbetwistbare feiten te redden. Zü verklaart zich bereid het in e« rubber bootje gevonden stoffciyk ovei schot van de Amerikaanse commandai van het neergeschoten vliegtuig kap»- tcin-vlieger Willard G. Palm elk ogcu- hlik uit te leveren. Volgens de Sowjetnota waren de Am? rikanen niet op de hoogte van de plaat* van het vliegtuig en zij hadden er geen contact mee. Hoe kan de Amerikaans» regering dan in alle ernst beweren, dat het toestel de Russische grens niet ge schonden heeft, aldus de nota. De Ame rikaanse bewering, dat het toestel ge bruikt werd in verband met elektro magnetisch onderzoek, noemt zij, niet be paal dorigineel, en zij herinnert aan d» Amerikaanse verklaringen inzake de U-3 die later door de Amerikanen v/«""den losgelaten De nota herhaalt, dat de beide gevan gen genomen Amerikaanse vliegers be recht zullen worden volgens de Russische wet en beschuldigt Amerika's bondgeno ten van medeplichtigheid, waardoor zil hun volken in het grootste gevaar bren gen. Voorts raadt zij de Amerikanen aati het zinloos verlies der levens van Amc- ikaanse vliegers te voorkomen en de wereld niet aan de rand van een oorlog te brengen. Reuter vreneemt te Washington, dat de Russische nota geen enkel bewijs aan voert voor de Russische beweringen en het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken verklaart overtuigd te zijn, de Verenigde Naties het overtuigend be wijs te kunnen leveren, dat de Russen op 1 juli opzettelijk het Amerikaanse toe stel hebben neergehaald om een incident ie veroorzaken. Het is nog niet bekend wanneer de Veiligheidsraad zal bijeenkomen om het incident te behandelen. Inmiddels heeft Amerika de onderhan delingen met de Sowjetunie over de ope ning van een luchtlijn tussen New York en Moskou plotseling afgebroken. Voorts wordt gemeld, dat president Eisenhower en de Britse premier Mas- millan zijn overeengekomen de BriU- Amerikaanse overeenkomst betreffende Amerikaanse luchtbases in Engeland aan een bestudering te onderwerpen, met het ook op „mogelijke verbetering in de coördinatie". Dit zou reeds geschied zijn voordat het incident zie hhad voorge- Daggeld verhoogd Het tarief vavn daggeld is heden vao 1%'tot 1% procent verhoogd. Voor geld- marktkringen was dit geen verrassing, omdat de markt aan de krappe kant was door de storting van f. 200 miljoen op schatkistpapier. Op 4 juli werd het tarief van 1% tot \xh procent verlaagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1