at Uet in keuken 0pen briel Blad NIET MEER AFWASSEN VERLEIDELIJK, MAAR.., Hoe staat het met uw ontbijt? Dubbel plezier van restjes zeep CHLQROPHYTUM ZATERDAG 16 JULI 1960 „DOS VECES-. BUEN PROVECHO" EENS SPAANS TOEGAAN Dos veces „buen provecho", oftewel: twee keer smakelijk eten en wel i aan l met een Spaanse schotel. Wat ons betreft mag u daarbij gerust de olijfolie laten staan en mar garine gebruiken, het blijft er allemaal even lekker om. Want smakelijk zijn ze, deze Paella Valenciana" Valenciaanse rijstschotel en de „Tortilla de Espinacas", wat zoveel betekent als een spinazie-omelet. We ontvingen deze gezellige recepten van een jonge Hollandse vrouw, die nu al weer een tijdje in Spanje woont, omdat zij als goed echtgenote de man van haar keuze naar zijn vaderland volgde. Deze Hollandse Car men wil echter eerst iets vertellen over „De Spaanse vrouw in de keuken" en voordat we ons dus in eigen keuken wagen aan die „Paella Valenciana" of de „Tortilla de Espinacas" gaan we eerst daar even een kijkje nemen. Ui die keuken nu ls de Spaanse vrouw een sloofje, geheel in over eenstemming met de opvatting die men in Nederland heeft van haar. Zij is echter een vrouw, volkomen verschillend van de reputatie die zij in ons land geniet. Hoe heeft zij dan de naam ge kregen, hartstochtelijk te zijn in de liefde, onderworpen in het hu welijk, opgesloten in het huis haars vaders of dat van haar ja loerse echtgenoot? Wel, zouden hieraan niet de beroemde opera .Carmen" van Bizet, alsmede di verse literaire werken schuldig zijn? Ook toeristen die eens een kijkje in Spanje genomen heb ben, en enkele vrouwen achter een gordijntje nieuwsgierig hebben zien gluren, vertellen later aan hun vrienden, dat de Spaanse vrouw haar neus niet buiten de deur mag steken, en dat men op de talrijke terrassen slechts luie en vroliike mannen ziet, doch geen enkele vrouw. Het is niet waar, dat de Spaan se man zijn vrouw achter slot en grendel houdt; wèl is het een feit, dat de bars en de terrassen altijd vol mannelijk publiek zit ten. En waar is dan de Spaanse schone, dat donkere kittige vrouw tje, dat we juist zo graag glim lachend en heupwiegend onder de wuivende palmen zien flaneren? Datzelfde elegante dametje, dat straks om een uur of zeven met waaier gewapend de luchtige com plimentjes van het mannelijk ge slacht uitlokt, werkt tot dat wan- dcluurtje heel hard in de keuken. Van haar wordt verwacht, dat zij met weinig geld een lekkere, overvloedige maaltijd voor man en kinderen bereidt, haar voor naamste dagtaak naast de ver zorging van de kinderen. De getrouwde in Spanje alle kleding zelf moet naaien. Voor zichzelf ook, want confectie is er (enkele taak zeer primitieve keukens de Spaanse de maaltijd moei klaar maken. grote steden uitgezonderd) nog weinig en bovendien erg duur. Haar grootste zorg zijn echter de maaltijden, die uitgebreid zijn en veel werk vergen. Twee maal warm Neen, in Spanje stelt men zich niet tevreden met een paar ge bakken aardappeltjes, een kropje sla en een biefstuk! Evenmin kent men er aardappelschil-machines, terwijl de blikken consérven er razend duur zijn, zodat de Spaan se huisvrouw zich die luxe maar zelden kan veroorloven. Zij moet dus zelf de ,,patatas" schillen, de groenten schoonmaken, het vlees braden en lang laten sudderen, want mals vlees vindt men hier maar schaars. Een volledige middagmaaltijd bestaat doorgaans uit: soep, sla- tje of hors d'oeuvre. aardappelen en groenten door elkaar of peul vruchten. vlees of vis met een smakelijke saus. Fruit toe. Dit alles begeleid door droog brood en landwijn. 's Avonds zijn er weer hon gerige magen en het diner moet ook warm zijn: vis met mayonnaise, ge bakken ei met tomatensaus, of weer aardappelen ,met groente en een kom warme melk Het ergste voor de Spaanse kokkin is echter wel, dat zij deze tijdrovende maaltijden moet be reiden op een ouderwets kolen- fornuis met alle bezwaren vandien! Sommige bevoor rechten beschikken wel over elektri- 1Finkelen op de markt; het gros van de Spaanse vrouwen doet hier haar boodschappen. sche keukens, maar de elektriciteit is duur en vooral voor de arme Spanjaarden. Kolenfornuis Gas verstrekt men alleen in de grote steden. De meeste huizen zijn voorzien van een ingebouwd fornuis met schoorsteen. Wil ie mand elektrisch gaan koken, dan moet zij voor eigen rekening de metselaar betalen teneinde plaats te maken voor het elek trische fornuis. Zij bedenkt zich evenwel tweemaal, want tevens verplicht het elektriciteitsbedrijf haar, de meter voor industrie- stroom te kopen. Bovendien zijn de apparaten van Spaanse make lij nog niet zo solide. Teneinde hoge aanschafkosten en narig heden van doorgeslagen weer standen te vermijden, kookt de handige Carmen dus maar, zoals onze grootmoeders dat deden. En ze kookt lekker! Vooral de plat telandsvrouw, die geen andere be zigheden heeft dan haar culinaire plichten, weet heerlijke schotels te bereiden. Maar onze Nederlandse kokkin nen zijn ook voor geen kleintje - vervaard, en wat let u, uw Hol landse heer gemaal eens enige schotels volgens Spaans recept bereid, voor te zetten? Hier vol gen twee zeer eenvoudige, doch heerlijke gerechten, en wij twij felen er niet aan, of u zult ze min stens net zo smakelijk klaar ma ken als uw Iberische sexe-geno- ten, al gebruikt u waarschijnlijk geen olijfolie, doch margarine! Paella Valenciana (Valenciaanse rijstschotel) Benodigdheden voor vier perso nen: 100 gram rauwe garnalen, 100 gram mosselen in gesloten schelp, >4 kilo vis, bijv. schelvis of kabeljauw, 1 uitje, enkele to maatjes, peterselie, zout, 4 kop jes rijst en twee keer zoveel wa- Pel en was de garnalen, laat de mosselen in schelp, snijd to maatjes, ui en peterselie fijn, de schelvis in mootjes. Smelt mar garine in de koekepan, doe alle ingrediënten, alsmede de droge rijst er in, en laat dit alles drie minuten flink bakken, totdat de rijstkorrels een tikkeltje bruin worden. Voeg er dan het water bij, dek de koekepan af en laat in ongeveer 20 minuten de gehele inhoud gaar worden. In Valencia eet men dit gerecht pas de volgende dag; men zegt, dat de rijst dan nóg lekkerder is! Tortilla de Espinacas (Spinazie-omelet) Als robots" de dienstmaagd'' vervangen en wat melk. Kook de spinazie met zout in tien minuten gaar met weinig water. Góed laten uitlekken. In een koe kepan flink wat boter smelten, de spinazie er in doen en wanneer deze weer kookt, de geklutste eie ren met wat melk er door roeren. Koekepan sluiten en op een laag pitje de omelet laten stollen. De ze schotel kan men apart opdie nen óf met gebakken aardappelen. In plaats van smakelijk eten wensen wij u: ,,Buen provecho". niet altijd efficiency Grootte ■Qen goed begin Legio is het aantal VAN BLOEM'EN PLANT maal niet aan een ontbijt toe komt. Met een „ik heb zo vroeg nergens trek in" of met een ge woon „ik heb er geen tijd voor", meent men dan voor zichzelf of anderen een verontschuldiging te hebben gevonden om met een lege maag de dag te beginnen. Om van haar, die aan „de lijn doen" en denken dat het niet ontbijten die lijn gunstig zal be ïnvloeden, maar niet te spre ken kan de combinatie van pap met een appel toe voor kinderen, die 's morgens geen hap door de keel kunnen krijgen, een oplossing zijn. Om wat variatie in het pap-menu te brengen, zou men eens geweek te "rauwe havermout met vruchten kunnen opdoen. Als u er nog in slaagt wat tijd voor het ontbijt uit te trekken om het niet ge haast, maar rustig te gebruiken, dan kunt u beslist zeggen de dag goed begonnen te zijn. En wat een goed begin betekent, wel, dat weten we allemaal! Vergeleken bij moeders en grootmoeders leeft de huisvrouw anno-1960 toch maar in een huis houdelijk zeer gvnstig klimaat. Want al moet men dan die veel geroemde „ouderwetse dienst maagd" uit vroeger tijden mis sen, daartegenover staat een aan tal huishoudelijke apparaten, die het werk van die dienstmaagd dan wel niet overnemen, maar zeker zeer kunnen vereenvoudi gen. Over het nut van de stof zuiger, wasmachine of de centri fuge hoeven we niet lang te pra ten, wie een electrische koffiemo len heeft weet zelf wel hoe han dig zo'n ding kan zijn en boven dien kunnen we onze keuken ook nog uitrusten met een mixer, zo'n kleiner hand-apparaat, dan wel een hele grote. En tochDie moderne huis houdelijke apparaten betekehen vergroting van de het huishouden, samenstelling van het gezin, afmetingen en indeling van de woning zijn factoren, die men eigenlijk steeds in het oog moet houden wanneer men de aankoop overweegt van weer zo'n gloednieuw, werkbesparend huishoudelijk apparaat, dat door gaans een behoorlijke aderlating van het budget betekent. Zelfs de vlijtigste Een goed voorbeeld hiervan kan zeker de vaten wasmachine zijn, een nog altijd kostbaar ge val. Hoe aanlokkelijk is het niet: zo'n modern gestroomlijnde „ma chine" in de keuken. Éénmaal per dag gaat al het vuile vaat werk er in om er dan automa tisch gespoeld, gewassen en ge droogd weer uit te komen. Des avonds na het eten geen halfuur meer in de keuken staan, lekker de krant lezen, een poosje zitten eer de koffie weer de aandacht vraagt....is het niet een heerlijke gedachte om mee te spelen? Zelfs de vlijtigste huisvrouw zal werk volmaakt en dan nog brengt die kostbare „afwaskast" alleen zijn geld op in grote gezin nen, of in een huishouding waar men veel gasten ontvangt. De huisvrouw met een normaal of klein gfezin haalt er beslist het aanschafgeld niet uit. Dat geldt al evenzeer voor de aardappel schilmachines: ze moeten van pri ma kwaliteit zijn (en dat kost geld. terwijl alleen heel grote gezinnen er nut en tijdsbesparing van ondervinden. Andere huisvrou wen kunnen naar verhouding snel ler werken met goed materiaal: in dit geval een goed aardappel- Drie maal nadenken Zo zijn er nog meer huishoude lijke apparaten, die hun werk al leen maar goed doen als ze uit het beste materiaal en de beste onderdelen vervaardigd zijn en 't spreekt vanzelf, dat daardoor de prijs vaak vrij hoog ligt, te hoog om de verkregen werkbe- sparing niet meer in redelijke verhoudingen tot de kosten van de aanschaf te doen staan. Om gekeerd gaat een prijsverlaging van dit soort moderne appara tuur weer vaak ten koste van de kwaliteit en het technisch vermo gen, waardoor men in wezen het doel voorbijschiet. Want wat heeft men aan zo'n apparaat dat zijn werk niet hele maal goed doet, of dat nog veel „neven-arbeid" vraagt. In be paalde gevallen draalt het naar verhouding op tijdverlies uit, ln- plaats van op werkbesparlng. Driemaal nadenken alvorens te kopen is een advies, dat zeker mag gelden wanneer het om aan kopen op dit gebied gaat! een oogje gewaagd deze verleidelijke be - heb- Maar die vaatwasmachine, doet (zoals onderzoekingen heb ben uitgewezen) alleen in de duurste uitvoeringen het afwas- JVfet restjes zeep kunt u heel wat doen.... Ze gewoon op het nieuwe stukje toiletzeep plak ken (even nat maken, flink aan drukken, laten drogen en 't zit); ze allemaal opsparen, in een lin nen doekje naaien en deze zelf- gefabriceerde zeepbol voor het handen wassen bij de gootsteen hangen, dan wel ze in een zeep- klopper stoppen en ze zo toch op gebruiken. U kunt ze echter ook gebruiken om... uw handen eens extra te verzorgen. Leg die flin tertjes bij elkaar in een bakje en giet er wat kokend water op. Als het vocht behoorlijk is afgekoeld en de restjes zeep zijn gesmolten, doopt u er uw vingertoppen in om er ze een minuut of vijf in het sopje te houden. Daarna af drogen en wanneer u vervolgens de nagels een manicurebeurt geeft, zult u merken, dat dit na het korte „bad" veel beter gaat. Bovendien hebt u op een prettige manier toch profijt gehad van de zeeprestjes, want een paar ver zorgde handen zijn toch altijd een „visitekaartje" om het zo maar eens te zeggen. HJlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| TIP VAN U! f 2,50 waard Eerst maar even inhaken op twee brieven, die binnen kwa men naar aanleiding van in deze rubriek opgenomen tips. Zo wil mevrouw Hoogerwerff uit Vlaardingen nader Ingaan op het idee planten tijdens dc vakantie goed te houden door ze op bakstenen in een teil wa ter te zetten. Deze methode ls wel goed, maar wordt nog be- ter als men een krant om de pot wikkelt en het onderste E deel van de krant In het water zet, het bovenste deel komt zo ver als de rand van de pot. De krant zuigt het water op en houdt de pot goed vochtig, zo- E dat men er verzekerd van kan E zijn bij thuiskomst nog frisse planten te hebben. Dan deelt mevrouw Schutte-KIst uit Den E Haag mee, dat zij voor borden E en bestek met haringlucht geen Koffiedik gebruikte. zoals de raad van een Schevenlngse lezeres luidde, maar een E scheut ammoniak, dat zij in het afwaswatex doet. Bijzonder leuk vind ik het te vertellen, dat Ik bij de post ook een tip vond van eenE dertienjarige uit Leidschen- E dam, tot nu toe onze jongste rijksdaalder-winnaar. Hij zet- E BET NIEUWSTE KINDERZITJE De dus dertienjarige Dolph Thierry zal het denkelijk wel van moeder hebben afgekeken, als hij heel vaderlijk het ad- vies geeft de baby met po en s al in een omgekeerde keuken- kruk te zetten. Nog niet zo grote kinderen willen wel eens van de po aftuimelen, maar dat hoeft beslist niet meer E voor te komen, als de po tus- s sen de poten van de omgekeer- de kruk wordt gezegd. Baby gaat er op en kan zich aan de 1 spijlen goed vasthouden. Dolph noemt het zelf een kinderzit- je! BARS VLEKKEN 9 Tijdens een vakantie in I een bosachtige streek heeft men de kans harsvlekken op i te lopen. Als u dan een citroen koopt en wat sap op de vlek druppelt, zal de hars zo ver- dwenen zijn, ook van de han- den. Góed naspoelen, zegt me- vrouw A. Slffcls-Felde uit Den Haag er nog bij. VOORKOM BET LUBBEREN Als verschillende soorten i vitrages zijn gewassen willen I ze nogal eens „geren en lubbe- ren". Dit zal niet gebeuren 5 schrijft mevrouw E. Th. Louw- I Melles uit Rijswijk als in het laatste spoelwater een scheut spiritus wordt gedaan. NYLONS LANGER MEE 1 Twee manieren ontvangen die uw nylons een langere le- vensduur garanderen. De eer- E ste komt van mejuffrouw M. Verwoerd uit Giessendam. U moet er wel een koelkast voor bezitten; heeft u die, dan wast u de kousen (ook nieuwe) en rolt ze daarna in een schone doek. Dan legt u de kousen I (in de doekt bij het koelli- chaam van de koelkast en u laat ze daar rustig zo'n 24 uur liggen. Het koude stijve pakje vervolgens laten ontdooien en vooral de kousen niet te vroeg E uit de doek halen, anders zou u de mazen kapot trekken. Verder kunt u de kousen ge- woon laten drogen en u zult zien, dat ze lang niet zo gauw ladderen, als dit anders het geval is. Dan schrijft me- vrouw Simonse uit Poortugaal (u bent wel produktief, me- vrouw, als ik het wel heb is dit uw derde tip) dat zij voor S dit doel altijd vloeibare plas- tic gebruikt. Zij lost dit op in een kopje lauw water en dom- pelt daar de nylons in, nadat E ze zijn gewassen en uitge- spoeld. Goed laten intrekken en dan drogen. Ook in dit ge- E val zullen er veel minder lad- I een sierlijke bladplant Er zijn vrij veel kamerplan ten, die ondanks het feit, dat ze veel in de Nederlandse huis kamers worden aangetroffen, toch nog geen algemeen beken de Nederlandse naam hebben gekregen. Dat vinden wij niet zo erg. Soms hebben kamer planten een minder passende Nederlandse naam. Een van die kamerplanten is de Chlo rophytum, ook wel Phalangi- um genoemd. Hier en daar hebben wijze wel eens horen benoemen als Sprietenplant. Maar mooi kan men die naam niet noemen. En bovendien zijn er meer planten aan wie deze naam gegeven wordt. Vochtige omgeving De Chlorophytum is een bij zonder mooie bladplant, voor al die met witte of met gele strepen over het blad. Soms gaan die lange smalle bladen slap neerhangen en krijgen ze dode punten. Dat staat lelijk. De bladen moeten krachtig in een sierlijk gebogen vorm uit een staan. Dat slap neerhan gen en die dode punten wijzen op een of andere fout. Het meest voor de hand liggend is. dat ze gebrek hebben aan vocht, doordat ze in een te droge omgeving staan. Veel be sproeien en boven water zetten is het beste voorbehoedmiddel. En ook het enige geneesmid del. Geen zonneschijn Hoewel de Cholorophytum wel van licht houdt, is de zon neschijn toch niet goed voor haar. Tenzij dan in de morgen- of in de avonduren. Door de zonneschijn worden de blade ren helemaal groen en ver dwijnen de gele of witte stre pen, die juist het blad zo sier lijk maken. Een Chlorophytum met enkel groen blad is lang niet zo mooi als de bontbladi- ge. Veel voedsel Deze plant moet zeer veel voedsel hebben. Elke week ge ve men haar iets. De soort van grond doet er weinig toe, als ze maar voedselrijk is. Daar om is het ook goed deze plant elk jaar weer verse grond te geven. De bloempjes zijn klein en verschijnen als een gerekt trosje aan een lange steel. Ze lijken veel op een lelie. Geen wonder, want de Cholorophy tum behoort tot dezelfde fami lie als de lelie. Na de bloei moet men de bloemsteel niet afsnijden. Deze groeit nl. door en er verschijnt een jonge plant aan. Door de zwaarte hiervan buigt de steel naar beneden. Het jonge plant je vormt ook weer een bloem, die op de duur weer een jong plantje vormt. Zo ontstaat een fraaie hangplant. Door veel mest te geven krijgt men een weelderige groei, een rijke bloei met dus ook veel hangers. Vorstvrij 's Winters zet men de plant in een koele kamer, die vorst vrij gehouden wordt door bv. 's nachts de deuren naar een naastgelegen huiskamer open te zetten, zodat er wat warm te in komt. En toch is een goed ontbijt zo belangrijk. Zij, die denken er slanker door te worden om door 's ochtends niets te nemen, voelen zich meestal na enige uren zo hon gerig, dat ze de schade bij de kof fie ruimschoots inhalen. Koffie met nogal wat erbij zet evenwel meer aan, dan een maaltijd 's morgens. Wie meent er geen tijd voor te hebben, doet zich toch beslist te kort en voor de „niet- trekkerigen" is het gewoon even een kwestie van wennen. Immers, proeven hebben duidelijk aange toond. dat de niet-ontbijters vaak humeurig zijn. Zij. die 's mor gens wel hebben gegeten, zo leer den deze proeven, werken beter dan zij, die dat onvoldoende of helemaal niet hebben gedaan. Een lege maag komt de algemene ge steldheid niet ten goede. Wat nu precies een goed ont bijt is? Fruit en melk mag men hierbij eigenlijk niet vergeten, vooral voor hen, die overdag prak tisch geen melk drinken. Eiwitrij ke belegging verdient de voor keur boven zoetigheden, omdat de waarde van het brood hierdoor wordt verhoogd. Omdat het voor het gebit niet goed is uitsluitend zachte kost te geven, zoals pap. Die lastige plakkertjes Stoom ze los weg" worden heel wat grote kleinere stukjes pakpapier netjes opgevouwen, in een doos of waar dan ook gestopt en bewaard tot een volgende gelegenheid. Al leen die stukjes plastic kleef- band bederven de pret heel dik wijls, omdat die doorzichtige waardoor men maar al te gauw dit papier kapot scheurt. Ook al le mogelijke zakjes en blikjes, die kan men maar al te vaak moei lijk openkrijgen. Wie pakpapier heel wil houden en blikjes spoe dig ópen. kan altijd de plak- sluiting even boven een ketel met kokend water houden. Door de stoom laat het zich dan mees tal zonder slag cf stoot verwij- |7R ZIJN deze week heel wat ■L' brieven gekomen zeker door het minder gunstige weer en over de meest uiteenlo pende onderwerpen. Ik zal mijn best doen ze zo goed en zo uit gebreid mogelijk te beantwoor den, en begin met mevr. B.-W. te bedanken voor haar origineel schrijven. Welk een bijzondere raad! Nog nooit had ik van de ze methode gehoord. Hartelijk dank, het bijgevoegde knipsel wordt doorgezonden. Dan mevr. K.-H. die me vraagt hoe ik over hobbies denk als ik zeg dat man en vrouw, b.v. bij emigreren en bij het aannemen van een kind je, het volkomen eens moeten zijn. Haar man houdt veel van vis sen en dat maakt dat hij een flink deel van zijn tijd aan de- genoeg te doen, en weet, dat het haar man ontspant. Hij komt als een uitgerust mens weer thuis. Bij kennissen ech ter geeft het botsingen. De vrouw zit alle dagen zonder man, hij maakt lange avonden ook nog in zijn werk, en dan is het zaterdagmiddag en daar weet hij 'nota bene niet hoe gauw hij moet wégkomen, in plaats van nu eens met haar te winkelen of de tuin op orde te brengen. Tot zover onze schrijf ster. Al eerder heb ik een der gelijke vraag gehad over: sa men het eens zijn is samen de dingen dóen, jouw plezier is mijn plezier. Wel, als ik het had over sa men eens zijn, dan ging het over iets dat ons leven veran dert: emigratie, of dat ons le ven diep doordringt: een kind. Het had ook kunnen zijn: vader of moeder bij ons in huis ne men, of: vakantie-houden, waar, en: hoe duur mag het zijn dat zijn allemaal dingen die op gezin terug- mening genomen hoe de zieken bij de grot aan het bidden waren, 't Gaf een heel goed beeld hoe het daar toeging. Achteraf zeiden toen ook veel dames dat ze het zo „rooms" vonden. Ja, wat wil je, mengaan, niet alleen in huwe- kan ook kostbaar zijn dan is daar ging het nu juist over lijk maar ook in vriendschap, het tijd om eens te gaan kijken Maar ALS we daarover iets dat we de ander juist zijn of of iemand niet verslaafd raakt vertellen en net aic ik nu iotc haar persoonlijkheid zo goed aan zijn liefhebberij. Maar dat aanha,"' Lr L hii kunnen laten. Dat we ons ver- is een andere kwestie. En wat j?™t. over ,wa* ,blJ mensen heugen, dat de ander, naast ons. al die vrije tijd betreft: ik heb het rooms-katholicisme be door het leven met ons geleefd, nog nooit gezien dat iemand bjden, voorvalt, dan is dat toch steeds meer zichzelf wordt. Dat jaar in jaar uit almaar het niet: aanbevelen! Als ik u over is ook het hele a.b.c. van het zelfde deed op vrije middagen, het Surinaamse binnenland ver- met-elkaar-eens zijn. Als ik wer- Vissen mag je alleen in een be- tel. dan hoeft u toch niet zwart kelijk zie, dat mijn man, mijn paald seizoen, auto-oppoetsen te worden Nee ik heh mot verloofde, beter tot zijn recht wordt 's winters ook altijd be- "S Jl?' zal komen, meer zich zelf zal denkelijk minder, knutselen op P® v j Ij j week kunnen zijn, meer zal kunnen uit groeien tot wat hij belooft te zijn, bij emigratie, dan zal ik het alleen maar graag willen. Dat is wel eens moeilijk. Vooral wanneer ik meen ook wel hier te kunnen leven. Maar wanneer de zaak zuiver ligt. kóm ziet, dat vrouw geen doel heeft thuis, omdat er geen kinderen zijn en ook buitenshuis niet zich nuttig kan maken, en je weet dat ze graag een kindje wil aan- „even" deed nemen, wel, dan zeg je toch ook Zat hij dan ti niet: het kan mij zoveel niet sche- hij si len want het kan u wèl schelen hard? of uw vrouw ongelukkig is in haar zolder of schuur ligt op dagen meestal stil, ach, het is alles een kwestie van wat ge- van wat humor en beweeglijkheid van denken. Als uw man naar zijn schuurtje of viswater ver dwijnt. kijk hem dan niet na met de Pf (foute) gedachte.dat hij nu wel gelukkig is maar u niet. Denk dan ook e« die keertji „even" bij buur vrouw een kopje koffie haalde. Dat i de niet anders bedoeld dan te zeg gen, dat het gebeurt, om ons heen, zoals hier met deze moe der en dat kind. Neem kennis van levens naast de uwe ge leefd, uw geloof zal er niet min der door worden, noch door die interesse in gevaar komen. Vroeger hadden wij een r.k. buurvrouw, een lief en vroom iemand. Elke ochtend tegen r zag je haar overste- de kerk, en eens vroeg een van mijn zoontjes mij: „Waarom doet mevr. X dat nu. mam, en waarom doen wij dat 11 nu niet elke dag?" Toen vertel- de ik hem, dat zij, als haar iets kwelde, als één van haar kin deren een repetitie had of exa- moest doen, naar de kerk 7 EN leeg huis, of u 's avonds stralend en vol verhalen tegemoetkomt. over uitgesproken, dat ik de AT AAR NU die hobby. Die gun rige keer een voorbeeld 1 fc - - liet dat hij haalda va op dat ogenblik niet wezig was. „O", zei hij toen „dan is het haar dus tot troost." Wordt nu die zoon van mij gauwer rooms? Is dat gevaarlijk, zo'n inlichting? Nee. lezeressen, dat geloof ik niet. Weet u wat gevaarlijk is? gezim pat het aan ons maar zo nauwe- zien is soms waarom de kerk gaan. En wat WEER MUURVAST schuiven en het dan de hanger te draaien, aldus mevrouw C. J. Vollaard-Blji WEER EENS PLASTIC Mevrouw Hoogerwerf uit Vlaardingen, wier naam u ook tegenkomt aan het begin van de rubriek, vindt in de keuken van die plastic-valletjes niet zo aardig staan. Strookjes van stof heeft zij liever. Toch ge bruikt zij plastic voor de val letjes, maar dan aan de ach terkant. Als men b.v. plastic zakjes in kleurige repen knipt en dit materiaal aan de ach terzijde van de stoffen stroken vastzet, zal men zich zelf heel wat wasbeurten besparen. Vet en vuil dringen namelijk lang zo gauw niet in de valletjes als het plastic op deze manier wordt toegepast. PANNEN Al heel wat keren is in de ze hoek iets over het schoon maken van pannen gezegd. Wist u b.v. al dat u van bin nen lelijk aangeslagen pannen weer helder krijgt door ze even uit te koken met water, waarin een scheut bleekwater is gedaan? Vooral voor alumi nium pannen is dit geschikt, heeft mevrouw A. Links uit Dinteloord ondervonden. Nu we het toch over aluminium hebben: een theepot van dit materiaal wordt van binnen weer schoon als ze eventjes droog op het vuur wordt gezet. Mevrouw W. Koolc-Dc Bruyne i_ uit Schipluiden ontdekte dit zo- E gezegd „per ongeluk" U ZULT BET WEL WETEN, 1 MAAR.... Deze opmerking heeft op haar iijks te beurt mijn verwondering ge- wij i weet-ik-hoeveel-zorgen-en-drukte. wAl. I,'deer iels verkeerd, dn. ""'tr^efu. veer zichzelf wordt. Wij vrouwen aan? Ik heb de Indruk, dat ik ben zoiets dus eenstem" migheid moet bestaan. Een ènder ding echter is dat we, hoe hecht onze eenheid ook is, toch ieder een persoon apart ei- lopen toch ook wel eens bood schappen te doen en denken in eens: hè, ik heb zin in een reep chocola. Nu, wat let ons. wij kopen die reep. Zo is een hobby ook: een heel grote reep chocola. Pas neer het zaakje wat te wordt ik denk aan electrische treinen die ders racen, trouwens, Indruk, dat u rooms zoiets vindt als: raar, en iets waarmee je je met inlaten moet. In een plaats waar ik vroeger een tijdje woonde, was eens een weest, u weet wel, die t te duur vaartplaats in Frankrijk, sommige Toen ze terug was hield ze er over zol- een lezing over met dia's en vissen ook had ze op de band op- 9 Het verliezen monnaie of beurs is iets vervelends. Als u er altijd voor zorgt op een kaartje uw porte- een eerlijke vinder blijkt te zijn. Tenslotte: te koken bruine bonen, die een nacht in de week hebben gestaan, zijn (ge luk amandelen) vrij gemakke lijk te peT~ -T>— het zever verloren. tlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllë

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 15