Belgische staat springt te royaal om met geld Koning Boudewijn sprak met uitgewekenen Wantoestand op afslag in Den Helder Het werk voor Zuidelijk Flevoland is begonnen Kandidaatstelling voor Eerste-Kamerverkiezing Sportdag en feestavond van elir. kweekschool Sassenheimse V.V.Y. is uit op goodwill NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 14 JULI 1960 Bevolking deelt volledig in welvaart (Van een correspondent) T^E BELG smeert viermaal meer boter op zijn brood dan zijn noorder- -L-' buren. Zijn porties vlees zijn tweemaal zo groot en hij drinkt tien keer zoveel bier. Negen miljoen Belgen beschikken (zonder rijbewijs dat hebben ze niet nodig) over tweemaal zoveel personenauto's als 11,5 miljoen Nederlanders. Er is in België de laatste jaren zoveel gebouwd, dat er voor jonge echtparen en voor hen, die eens van interieur willen veranderen, woonruimte te kust en te keur is. Dit zijn enkele verschijnselen, die er volgens de Belgen op wijzen, dat zij heerlijk leven in een economisch gezond land. Na een onderzoek van rapporten van de OX.E.S. en de E.G.K.S. over de levens voorwaarden in Europa kwam het minis terie van economische zaken te Brussel tot optimistitche conclusies. Dc levens standaard van de Belgische bevolking is voortdurend omhoog gegaan. Onder de landen met een hoge levensstandaard neemt België na de tweede wereldoor log al „de oase van Europa genoemd nog steeds een bevoorrechte plaats in. Moest do Belgische welstand een schjjn- weistand zijn, dan zouden een massale invoer en een te geringe export dc wis selreserves snel doen afnemen. Het tegen overgestelde is waar. De goudreserve van de Nationale Bank bedraagt thans nagenoeg 60 miljard B.fro. Da prijzen blijven stabiel en de koop kracht van de munt houdt flink stand. De Belgische export staat op een nooit be reikt niveau: 64,6 miljard francs voor de eerste vier maanden van 1960 tegen 51.9 miljard voor dezelfde periode dn Verwacht wordt, daft het recordcijfer 1959 (164 miljard) dit jaar aanzienlijk zal worden overtroffen. Er zijn thans 30.000 werklozen minder dan op hetzelfde tijd stip van het vorige jaar. De bevredigende economische toe stand weerspiegelt zich ook in het bruiik. Het feit, dat het aantal personen auto's in België jaarlijks met 50.000 meerdert, acht de minister van buiten landse handel J. van Offelen een bewijs vam goeded economlschce gezondheid. De toenemende pioduiktie leidde tot een ver- hoging van de levensstandaard in all< lagen der bevolking. De verhruiksuitga ven bedragen dn Belgiië per jaar en pe: inwoner 42.000 B.lns. tegenover 35.400 ii Frankrijk, 29.7.00 in West-Duiftsdand ex. 24.900 in NederJamdi Ondanks hun royale levenswijze zorgen de Belgen ook nog. voor een appeltje voor de dorst. Het spaaT geld-, dat zij jaarlijks opzij leggen, c treft -thans de 100 miljard. In 1956 het 76 miljard. Staat in zorgen Iedere medaille heeft echter haar keerzijde. Gaat het de Belgen dus blijkbaar voor de wind, de Belgische staat ziet zich voor ernstige finan ciële problemen geplaatst. Dezer dagen gaf minister Van Offelen toe, dat de staat beslist boven zijn stand leeft. De rijksuitgaven nemen op on rustbarende wijze toe. In de eerste plaats is er natuurlijk Kongo. Om de eerste levensstonden van de nieuwe Afrikaanse staat te vergemakkelij ken, heeft België zich aanzienlijke fi nanciële offers getroost. In de hoop natuurlijk, dat wat gezaaid werd voor de 30ste juni nog iets zou op brengen. Het tegenovergestelde zou men hier wel ondenkbaar vinden van de Kongolezen, die grote Belgische subsidies kregen toegezegd, om hun onafhankelijkheid te vieren met een grandioos vuurwerk en tal van an dere spectaculaire festiviteiten De voornaamste financiële problemen manifesteren zich in het binnenland. Zo werd reeds meer dan eens beklemtoond, dat het hoog tijd is paal en perk te stellen aan de inflatie van het rijksper- Produktie steeg De algemene produktie-index van het Centraal Bureau voor de Statistiek met basis 1953 100, met uitzondering van de bouwnijverheid was over mei 162 (vorige maand 156, vorig jaar 137). Ver beterd voor seizoen en lengte van de maand was dit cijfer 162 (v.m. 159, v.j. 139). Per bedrijfsklasse waren deze cijfers voor bouwmaterialen en aardewerk over mei 142 (v.m. 132, v. j. 128), mijnbouw 123 (120, 110), papier 146 (152, 125), gas, elektriciteit en water 154 (154, 136), per bedrijfsklasse over april: chemische nij verheid zonder aardolieprodukten 155 (v.m. 165, v.j. 146), leder en rubber 141 (147, 141), metaal 200 209, 162), textiel 114 (128, 113), voeding en genotmiddelen 127 (127, 119). Baconvarkens in prijs verhoogd In verband met het teruggelopen aan bod op de varkensmarkt en de als ge volg daarvan ontstane prijsstijging heeft het produktschap voor vee en vlees be sloten de prijs voor baconvarkens in gaande maandag 18 juli met 15 cent per kg te verhogen. Dientengevolge zal met ingang van de genoemde datum voor baconvarkens van 63 t.m. 70 kg in de kwaliteitsklassen 1 t.m. 4 een prijs gelden van respectieve lijk 2,17, 1,22, 2,08 en 2,05 per kg koud geslacht gewicht. Egyptische opdracht aan Zaanse werf De Hollandse Scheepsbouw Associatie heeft een opdracht ontvangen van de Ports and Lighthouses Administration te Alexandrië voor een 87 meter lang be voorradingsschip ten behoeve van de vuurtorens en kuststations in de Verenig de Arabische Republiek, dat 6 tot 6,5 miljoen zal kosten en gebouwd zal wor den door de Zaanlandse Scheepsbouw Mij. een der dertien bij de associatie aange sloten werven. De directeur der Admi nistration, vice-admiraal Yussuf Hammed, vertoeft op uitnodiging van de Neder landse regering in ons land. Meer mensen failliet In juni werden 192 faillietverklaringen uitgesproken tegen een jaar tevoren 151, aldus meldt Van der Graaf Co. N.V. Hiervan waren er 53 (vorig jaar 35) in Zuid-Holland en 16 (5) in Den Haag. Het aantal uitgesproken faillissementen in het eerste halfjaar 923 800). soneel. De volgende maanden zullen evenwel vele voormalige koloniale amb tenaren in het vaderland nieuwe be staansmogelijkheden moeten verwerven- Anderzijds hebben vooraanstaande poli tieke figuren steeds vrienden, die wach ten op een beloning voor hun toewijding ten opzichte van de partij. Er moeten af en toe dus wel nieuwe en dure in stellingen in het leven worden geroepen. De grootste zorgen van de regering evenals die van de vorige regeringen trouwens concentreren zich echter op vier, reusachtige subsidies opslokkende sectoren: de spoorwegen, de kolenmij nen, de rijksverzekering tegen ziekte en invaliditeit en de gemeenten. Pensioenlast De financiële toestand van de Belgi sche spoorwegen baart jaar in jaar uit de grootste zorgen. Vergeleken met het actieve personeel is het aantal gepen sioneerden buitensporig hoog. De in komsten laten veel te wensen over. Slechts één Belg op de vijf betaalt de volledige prijs, wanneer hij een spoor kaartje neemt. De anderen hebben alle maal een reductie, die varieert van 25 tot 100 pet. Financiële sanering. Dit is ook het- parool voor de Belgische steenkolen mijnen. De geleidelijke uitputting van de Waalse bekkens, de verouderde outilla ge in die streek en de wanhopige po gingen om mijnen die ten dode zijn op geschreven, kunstmatig in stand te hou den, hebben de Belgische Staat reeds miljarden gekost. Enkele sluitingen kon den echter niet worden voorkomen. In een korte poging om de subsidies af te schaffen en nieuwe industrieën in het leven te toepen in de getroffen gebieden heeft de regering sedert juli 1959 voor 5 miljard francs kredieten verleend. Iedere nieuwe minister van sociale voor zorg nam zich voor de rijksverzekering tegen ziekte te saneren. De malaise ver ergert voortdurend. Het tekort bedraagt jaarlijks 2 miljard fr. De oplossing van kwe: Ten slotte zijn er de gemeenten. Bel gië telt er 2.669. Brussel alleen reeds 18. Nederland slechts een duizendtal. Men haalt het Nederlandse voorbeeld aan en men vraagt zich af, of het aantal ge meenten door onderlinge annexaties niet kan worden gereduceerd. Tevens wordt de vraag gesteld of beroepsburgemees ters zoals in Nederland het geval is niet beter tegen hun taak zouden zijn opgewassen dan populaire politieke fi guren, die hun burgemeesterschap bo vendien nog kunnen combineren met het lidmaatschap van het parlement en tal van andere functies. Wat er ook van zij, het totale deficit der gemeentelijke fi nanciën bedroeg in 1958 3.8 miljard francs en het stijgt nog voortdurend. De oplossing voor al deze moeilijk heden? Het lapmiddel is altijd aangewe zen: belastingverhoging. Er is de laatste tijd meer dan eens sprake van geweest, al volgde er ook steeds een ontkenning. Is er geen rook zonder vuur? Objectieve waarnemers zijn het er over eens, dat een werkelijk doeltreffende oplossing dient te worden gezocht in een radicale sanering van de genoemde sectoren. Structuurhervormingen zullen hierbij wellicht onvermijdelijk zijn. Maar welke regering zal de moed vinden bepaalde politieke gevolgen te trotseren in het be lang van het algemeen welzijn? Een ge zaghebbend Belgische senator schreef dezer dagen, dat de energie van vele politici volledig verlamd is door de vrees voor hun kiezers. En hij voegde eraan toe: „Moed is de meest onontbeer lijke maar ook de meest zeldzame eigen schap in een democratisch regime." 17"ONING BOUDEWIJN heeft gis- •L*- teren een onverwacht bezoek ge bracht aan het vliegveld bij Brussel en daar lange tijd gesproken vluchtelingen uit Kongo waarbij hij haastige notities maakte over hun ervaringen. De jonge vorst arriveerde kort middernacht zonder tevoren te aangekondigd. Hij werd met een har- Visserij golfjes WANTOESTANDEN op de Heideree visafslag zijn gisteren in de Heideree meenteraad openbaar gemaakt door dc heer J. W. Stevenson (Prot. Chr.), die ook bestuurslid is van de Nederlandse Vissersbond. Een te Den Helder wonende groothandelaar in vis, aldus de heer Stevenson, beheerst de markt volkomen. Han delaren van buiten de plaats krijgen geen voet aan de grond op de Heideree afslag. De vissers krijgen hierdoor aanzienlijk minder voor hun vangsten vis dan bijvi beeld in IJmuiden. Toen de schol te IJmuiden f 35 per kist van 50 kg opbracht, teerde dezelfde soort schol in Den Helder f 12 per kist. De tongprijs in IJmuiden lag op dezelfde dag f 1 hoger dan in Den Helder. En garnalen worden in Den Helder niet meer aangevoerd. De vissers varen bij voorkeur door naar Wieringen om daar aan de markt te verschijnen. De heer Stevenson sprak van „schandalige uitbuiting" van de vissers in Den Helder. B. en W. van Den Helder hebben onmiddellijk een diepgaand onderzoek toegezegd. Wethouder mr. H. J. Knuwer nam voor het eerst van al deze feiten kennis, terwijl burgemeester mr. G. Rehorst het betreurde, dat de vissers niet direct met hun klachten bij de wethouder waren gekomen toen ont dekt werd, dat de toestand aan de afslag tc Den Helder niet gezond was. Evenals uit Den Helder kwamen ook an zee geen te beste berichten van de issers. In de noordelijke Noordzee vin gen de trawlers gisteren van 75 tot 200 manden, meest makreel, haring en. schel vis en kabeljauw per etmaal. Nogal wis selvallig waren de trekmeldingen van de trawlers. Schepen als de IJM 32, KW KW 4 en IJM 28 meldden trekken van 40 tot 60 manden.vis. De Golfstroom KW 4 had een dagvangst van 175 manden, meest haring. Uit IJmuiden ging de KW 121, de Brittenburg, weer naar zee. Van de kust kwamen eveneens meldin gen over uiteenlopende, meest slechte vangsten. Deze varieerden gisteren tij eens stevige bries van 50 tot 100 kg tong en van 10 tot 15 manden schol per etmaal. Er werd door de grotere kotters die op verse vis vissen ter hoogte van de 57e breedtegraad, van 50 tot 150 manden gevangen. De bijvangst bestond uit ongeveer 50 stuks stijve kabeljauwen. Van de visgronden waren voor de IJmuidense donderdagmarkt enkele trawlers thuisstomend. Daarbij was de KW 153 Francina en ook de VL 110 Michiel Jan. De vangsten waren gister avond nog niet bekend. Aan woensdagmarkt Niet minder dan 7 trawlers en een tiental loggers en kotters, waren aan de IJmuidense woensdagmarkt present met een totaalvangst van 4500 kisten vis. Daar bij waren 750 kisten schelvis, 100 wijting, 400 gul en kabeljauw, 175 koolvis, 650 haring, 1500 kleine kisten haring, 2000 makreel, 50 haai, 100 schol en ver der 1300 stuks stijve kabeljauwen. Een enkele trawler, waarvan de vangst grotendeels uit schelvis bestond, is te IJmuiden aan een goede besomming ge komen. Bij de andere schepen moesten de kantjes gezouten haring de reis goed maken. De makreel ging van de hand voor 8 tot 12 per kist. de verse haring voor 14 tot 20 per kist. Grove schel vis werd door de export afgenomen voor 50 tot 35, terwijl middel en kleine soort het binnenland inging voor 40 tot f 18. Wijting bracht 26 tot 20 od. De rijen kabeljauw brachten van België 120 tot 50 per 10 stuks op. Tong no teerde bij schrale vangsten op de Noord zee 5 tot 2,60 per kg. Engeland be taalde voor grote soort schol van 65 tot 55 per kist. De trawler RO 46 Claesje was het schip dat een besomming van 25.300 in IJmuiden wist te behalen. Hiervoor werden aangevoerd van een op 30 juni begonnen reis 140 kleine kisten haring, 800 kisten vis, waarbij 280 schelvis en verder 750 stuks stijve kabeljauwen. De IJM 35 Postboy loste van een eveneens op 30 juni begonnen reis 1400 kisten, meest makreel; de IJM 57 Medan 700 kisten vis, 175 kleine kisten verse haring en 200 stuks stijve kabeljauwen. De Me dan maakte hiervoor nog een kleine 20.000. Ook van de Vrolijkvloot was een traw ler binnen: de SCH 171 van een op 29 juni begonnen reis met 185 kisten vis en 400 kleine kisten haring; de VL 84 Jan Senior met 550 kisten vis en 200 kleine kisten haring en de RO 53 Dirkje met 550 kisten vis en 500 kleine kisten haring en de VL 7 ADA met 425 kisten vis cn 300 kleine kisten haring. De RO 53 Dirkje besomde voor haar te IJmuiden geloste vangst 11.200. Minder dan vorig jaar juni In de afgelopen maand juni is minder vis te IJmuiden aangevoerd dan in juni van vorig jaar. Er werd nu 5,3 miljoen kg vis aangevoerd en vorig jaar 5,9 miljoen. De opbrengst steeg echter van 3,3 tot 3,5 miljoen. Daar de kottervloot niet ter industrievisserij ging, werd geen zandspiering en sardien aangevoerd. Daarvoor in de plaats kwam de dure tong. Vorig jaar juni werd bijna 100.000 kg zandspiering aangevoerd, dit jaar juni niets. De tongaanvoer steeg daardoor van 290.000 tot 526.000 kg. telijk applaus begroet door de menig te vluchtelingen en hun familieleden Eén van de dames met wie de koning een gesprek begon was zo aangedaan dat zij het bewustzijn verloor. Zij moes' op een brancard worden weggevoerd. Later verklaarden vluchtelingen tegen over verslaggevers: „We hebben met de Koning gepraat en hebben eindelijk iemand gevonden die ons begrijpt." Toen een van de vrouwen die uit Ka- tanga was overgekomen de Koning ver telde dat zij al haar bezittingen had achtergelaten en slechts 100 francs op »-ak had, vroeg de Koning of hij mis schien kon helpen. Zij antwoordde: „Ik wil geen liefdadigheid, Majesteit." Op aandringen van omstanders echter gaf rij de Koning toch haar adres hetgeen hij noteerde. Herhaaldelijk krabbelde :koning Bou dewijn-namen en adressen op papier. De Koning ohderhicld zich ook met een officier van de Force Publique van Loe- loeaburg, kapitein Wiels. In de vertrekhal bevond zich een ze ventig Belgische parachutisten die op het vertrek naar Kongo wachtten, de Koning bracht de groet en onderhield rich met de bevelvoerende officier, ko lonel Vivario, die destijds met Belgische eenheden in Korea heeft gestreden. De parachutisten werden in drie ge lederen opgesteld en de Koning sehudd' ieder van de mannen de hand en keek hen recht in de ogen. Toen de Koning de vertrekhal uitliep rende een meisje op hem af, wierp haar armen om hals en liet haar hoofd op zijn schouders ■■usten Het was een aandoenlijk tafreel- tje. dé Koning keek verrast en duwde het meisje zachtjes op zij, beiden spraken geen woord. De Koning vervolgde daarop zijn tocht 'engs de vluchtelingen, nam kinderen op zijn arm, praatte met de ouders en stelde vragen. Op een bank zat "een vrouw, die pas was aangekomen, geheel alleen te hui len. De Koning ging naast haar zitten i praatte zachtjes met haar. In het baby-opvangcentrum sprak Koning met doktoren en verpleegsters wier zorgen de pas aangekomen klei- Amerikaanse meerderheid in Orgahell N.V. De Norwich Pharmacal Company ir Norwich N.Y. heeft een meerderheids belang verworven in Orgahell N.V. te Amsterdam, producente van nitrifuraan. vervaardiging van haar gepaten teerde nitrofuraan chemicaliën. ordt haar eerste produktiebedrijf Europa, en dit geschiedt met het oog op de Euromarkt. Orgahell hoopt in tember haar nieuwe fabriek te Mijdrecht gereed te hebben, en produceert thans :n noodpand. Nitrofuraan word» hoofdzakelijk vermengd in veevoeder en dient om ziekten te voorkomen. Een uit Kongo gevlucht meisje was zó enthousiast toen koning Boudewijn de evacuees gisteren persoonlijk op het vliegveld Meisbroek kwam begroeten, dat zij hem spontaan om de hals Bijna 200 miljoen schatkistpapier Bij inschrijving op schat kistpromessen van 13 juli werd f 131.2 miljoen toegewe zen aan driemaands en f 76,5 min aan twaalfmaandsDromessen tegen resp. 2Va en 2%% disconto per jaar. Voorts zal de agent van de schatkist met ingang van heden tot nader order over de toon bank twee-, drie- en vijfjarige biljetten afgeven tegen resp. 254. 3 en 3% rente 's jaars. Nieuwe polder met belangrijke functie (Van een onzer verslaggevers) 7O ZIJN dan de eerste dijkwerkers aan 't einde van 't lange Nijkerk - se kanaal met hun werk begonnen. Een natuurlijke haven biedt schuil- gelegenheid aan de schepen, nodig om de eerste stukjes nieuwe dijk rond Zuidelijk Flevoland te leggen. Over water en over de weg worden de lange persbuizen aangevoerd. Bag molens, twee in getal, liggen stoom" voor de kust. De eerste pers leiding ligt klaar op de vlonders - - „naar zee" te worden gesleept. Enkele bootjes tuffen af en aan sen de baggermolen, die een vijfhonderd meier uit de kust ligt, en de wal, waar aan het uiterste einde van het rechter- havenhoofd, de directiekeet van de rijks waterstaat is neergezet. Een enkele v gelegenheid is eveneens reeds verrezt aan de binnenzijde van de sluis liggen wat woonschepen voor de werkers het eerste uur. Waar tot voor kort de boeren hun koeien lieten grazen of de vissers on gemoeid hun hengel uitwierpen, heeft Kwaliteit van de consumptiemelk kan verbeteren In een van de periodieke besprekingen van het produktschap zuivel met tegenwoordigers der consumentenorgani saties zijn onlangs van de zijde dier ganisalies enige suggesties gedaan v de verbetering van de melkkwaliteit. De vertegenwoordigers van het c sumenteneontactorgaan zouden graag zien dat de met name in het Westen toegepaste maatregelen ter verbetering van de kwaliteit niet beperkt blijven tot de melkwinning, maar zich ook gaan uitstrekken tot de verwerkende industrie en eventueel de detailhandel. Gedacht werd aan een regeling, die aanvanke lijk zonder financiële consequentie is voor de verbruikereprijzen en waarbij onderscheid wordt gemaakt tussen melk van a-, b- en c-kwaliteit. De b-kwaliteit zou dan de gemiddelde zijn, terwijl de a-kwaliteit voor een toeslag, de c-kwa liteit voor een korting in aanmerking zou komen. Van de kant van de Nederlandse huis- houdraad werd de wens geuit dat via een scherper toezicht door de keurings dienst van waren wordt bewerkstelligd dat de melkinrichtingen geen kratten melk meer vervoeren in open vracht auto's zonder dekzeil. Ook achtte men het van die kant gewenst dat de con sumenten bij herhaling duidelijk wordt gemaakt, dat het een eerste vereiste is de melk koel en donker te bewaren. Prof. De Gaay Fortman senator? Zuid-Holland heeft deze week de kan didaatstelling voor de verkiezing van .eden voor de Eerste Kamer plaatsgehad In Zuid-Holland zijn ingediend: twee lijs- en van de P-v.d.A., twee van de K.V.P cn een van resp. de V.V.D., A.R.P., C.H.U. S.G P. en C.P.N. De verkiezingen vinden op 3 augustus a.s. plaats. In Zuid-Holland zijn voor de A.R.P de volgende personen kandidaat gesteld: J. Schipper, Utrecht, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, Den Ha3g, prof. dr. J. Zijlstra, Amsterdam, mr. T. A. van Dijken, Den Haag, mr. dr. H. H. Sillevis Smitt, dr. W. F. van Gunsteren. Wassenaar, mr J. J. Hangelbroek, Den Haag, jhr mr. J. M. M. van Asch van Wijck, Den Haag, mr. F. J. J. Besier, Den Haag, J. Wil schut, Rotterdam. Op deze IQst komt niet meer voor de naam van de 88-jparigc AR.-senator prof. mr. A. Ancma. Hij zal in verband met z(jn hoge leeftijd in september de Eerste Kamer verlaten. Aangenomen wordt, dat in zijn plaats prof. De Gaay Fortman tot lid zal worden gekozen. Voor de C.H.U. zijn in Zuid-Holland kandidaat gesteld: mr. W. F. Liehtenauer, Rotterdam, J. W. van Hulst, Amsterdam, H- C. Kranenburg, Rotterdam, W. D. Okkens, Leerdam, mr. G. J. de Lint, Den Haag, dr. G. A. Kluitenberg, J. de Meer, Rotterdam, W. P. Cnossen, Woerden, prof ar. G. C van Niftrik, Amsterdam, C. J. Van Mastrigt, Zeist. Voor de S.G.P. werden in deze provin cie kandidaat gesteld: ir. H. Fokker, ds E. du Marchie van Voorthuysen, B. van der Graaf Jzn.. R. van Ommeren. J. A. A Adelaar. In Groningen. Drenthe en Overijssel zijn door de P.v-d.A., K.V.P., A.R.P, C.II.U., V.V.D. en C.P.N. gelijkluidende lijsten ingediend In Gelderland werden door P-v.d.A-, A.R.P., C.H.U. en V.V D dezelfde lijsten ingediend als in Gronin gen, Drenthe en Overijssel. De K.V.P. zal in deze provincie met een verbonden lijst uitkomen. De C.P.N. heeft ln Gelderland geen lijst ingediend, omdat ze daar geen statenleden heeft. Nieuw V .L.A.K.-bestuur De sportcommissie van de Christelijke kweekschool te Leiden, V.L.A.K., heeft gisteren in samenwerking met de gymnastiekleraar, de heer Bos, een sportdag voor de leerlingen gehouden op de sintelbaan en in de spring bakken van de Leidse Hout. De volgende onderdelen werden afgewerkt: balgooien, kogelstoten, verspringen, hoogspringen en hardlopen. De leraren en de door blessures gekwelde leerlingen waren juryleden. Het programma werd vlot afgewerkt. Er zijn enkele, goede prestaties gele verd, zoals het hoogspringen van Willy Vahrmeyer met e,an spreng van meter en de goede tijd van 56.4 van Wim Zijlstra c-p de 400 meter. Siem Oppe wist. zoals hij al jaren achtereen heeft gepresteerd, de 1200 meter te w in d'e tijd van 3.52.1. De verdere uitslag op dót nummer was: 2. Piet van Dui venvoorde 3.54, 3. Floor Koelewijn 3.54.3. 4. Rien Buys 3.55.1. Ook was er een avond voor de leer lingen in gebouw Irene. De voor van VLAK. de heer J. Benschop, heette in het bijzonder de voorzitter va: schoolbestuur, ar. K. J. Dronkert, de directeur, mr. dr. K. de Vries, de lera ren en de zusterverenigingen hartelijk van VLAK af en werd het nieuw stuur geïnstalleerd. De lieer Dc Vries dankte het bestuur voor het vele werk dat het heeft verricht en wees daarbij op dc bijzonder geslaagde avond ii Prediker. Hierna dechargeerde de voor zitter het hele bestuur, waarbij dc heei De Vries tot ieder lid enige persoon lijke woorden sprak. De voorzitter van de sportcommissie, Floor Koelewijn, reikte de prijzen de sportdag uit. De grote wisselbeker ging naar klas lc. terwijl de individuele prijzen, een lauwertak en medailles, bij de meisjes werden behaald door: 1. Willy Vahrmeyer 2150 pnt., 2. Loes var Eist 2145 pnt., 3. Joke Fuchs 1995 pnt Bij de jongens waren de gelukkigen: 1. Aad Ouwerkerk 2345 pnt., 2. Wim Zijl stra 2335 pnt. en 3. Piet Brusse, 2300 pnt Siem Oppe kreeg voor zijn prestatie op de 1200 meter een medaille. Ook Envilie Batteljee ontving een medaille, omdat zij het eerste aankomende je was in de tijd van 4.35.5. Ad den Hollander speelde op zijn gitaar tranqudllos del rasquado en bracht hienmee de zaal in een echt Spaanse sfeer. Rudi Spruit ging met allen op bezoek in de dierentuin. Op humoris tische wijze liet hij verschillende typeD voor de apenkooi zien. Afscheid Op deze avond werd ook afscheid ge- omen van de gymnastiekleraar, de heer M. Kouwenhoven, dóe inspecteur is geworden en van dr. H. Schilp, dde echt met lesgeven ophoudt. Eerst sprak dr. K. Dronkert bedde heren toe; daarna mr. dr. Do Vries en de voorzit- an VLAK, de heer W. Vodiker. Al len schotsten de heer Kouwenhoven als iemand die ook veel budften de gymnas tieklessen voor de school heelt gedaan Zo organiseerde hij kampen van de school en maakte ieder jaar het sche- ■oor hot eindexamen. De heer Kou wenhoven zad de Leidse kweekschool it vergeten, want zijm vrouw is een oud-leerlünge. Dr. Schilp is ter gelegenheid van zijn afscheid als directeur reeds toegesp ro an heeft toen vele cadeaus ontvan gen. Hij heeft een onvergetelijke plaats Na de pauze hield Godfried Bomans de volle zaal een uur in zijn ban. Het grootste gedeelte van zijn betoog ging over hot onderwijs. De schoolboeken zijn erg verouderd, maar de moderne kinderpsychologie pekt het kund op een verkeerde wijze aan. Het kónd wordt als een volwassene in Nederland be handeld. maar volgens Godfried Bo mans kan het kind a<lleen goed opgroei en als hot discipline en tucht worden bijgebracht. Ook vertc.'de hij op een fijne humoristische wijze enige voor vallen uit zijn leven en droeg enkele ge deelten uit zijn werk voor. dc staf van de rijkswaterstaat do micilie gekozen; een smalle strook gras land aan de noordkant van het Nijkerk- se kanaal, waar bij harde wind de gol ven hoog tegen de walkant opzwiepten. Rechts een wuivend rietveld, dat over enkele jaren een mooi breed strand kan zijn. Links een diepe inham, waar een ondernemende Nijkerkcr een kampeer terrein heeft gemaakt cn waar de zwemvereniging badhokjes liet bouwen Brug met sluis In de richting Nijkerk. enkele kilome ters het land in, ligt de oude ophaal brug met sluis, die bediend wordt door sluiswachter Kedde. De reddingboot C. A. den Tex van de Noord-Zuidhollandse In 1968 droog Dezer dagen zijn de werk zaamheden begonnen voor de polder Zuidelijk Flevoland, die in 1968 zal moeten droogval len. Nijkerk, het oude Veluwse plaatsje, kan de eerste werk zaamheden aanschouwen. Vanaf deze plaats zal de machtige, kilometers-lange dijk worden gebouwd. Het eerste gedeelte van de dijk zal komen te liggen tussen Nijkerk en Spakenburg. Daarna zal men de dijk moe ten doortrekken langs de kust van het Gooi naar het Zuid westen cn later naar het Noor den. waar men ten slotte bij de dijk van Flevoland zelf terecht zal komen. Van Harderwijk naar Nijkerk komt dan het laatste stuk dijk. Intussen zul len de verschillende kunstwer ken als gemalen en sluizen ge reed moeten zijn om miljoenen kubieke meters water weg te malen. Over deze eerste uren van de nieuwe dijk maakte één on zer redacteuren een reportage. reddingmaatschappij ligt nog steeds ge reed, klaar om uit te varen. Niet vaak meer, want de vissers beginnen het ge bied te mijden. Onder de rook van het inpolderings- werk ploegt de boer voort. Elk stukje land van de polder, dat nog niet ten of fer is gevallen aan de wegen of aan d» Zuiderzeewerkplaats, wordt benut Hoofd opzichter Zandbergen, die er al dertig jaar bij de Zuiderzeewerken op heeft zitten, kijkt vanuit zijn rustige directie keet naar het werk. Met het gemak, de deskundige eigen, spreekt hij over de dijk, die kilometers lang zal worden en een groot stuk land zal omvatten aan de éne zijde, met aan de andere kant een groot binnenmeer Onder water '.et werk voor Zuidelijk Flevoland is begonnen, de polder, die het gezicht ons land zal veranderen en van grote invloed zal zijn op de ontwikkeling van Veluwe en het Gooi. De baggermolen zuigt een grote sleuf onder water, haalt de zachte grond weg. Daarna komt een ander „zeemonster", dat zand in de sleuf spuit, opdat de dijk straks op een stevige ondergrond zal rusten. V3n die werkzaamheden is niets te zien, het gebeurt alles onder water en slechts het krakende, piepende cn knarsende geluid van de molen wijst er op, dat er gewerkt wordt. Intussen zijn de rijswerkers aan de wallekant bezig met het aanleggen van een dertig meter lange helling, wearop straks de zinkstukken worden vervaar digd. De persleiding ligt gereed om naar de molens te worden gesleept, waar doorheen de modder en de zachte grond worden afgevoerd. Strand De nieuwe dijk krijgt niet alleen een afsluitfunctie. Er is een zeer breed strand ontworpen, dat straks aan vele tienduizenden verpozing en recreatie zal bieden. De dijk zal bereikbaar zijn via een vaste oeververbinding, waarvan Nijkerk veneens de voordelen zal onder vinden. Een grote schutsluis zal de ver binding vormen tussen Veluwemeer en het „open water", dat tot Amsterdam toe bevaarbaar wordt. Die oververbinding wordt een belang rijke schakel tussen oud en nieuw land. Via de belangrijke, nieuwe verkeersweg, die de oude Noord-Zuid-verbinding. de Zuiderzeestraatweg, zal vervangen, is het van het Noorden naar het Zuiden of om gekeerd een belangrijke wegverkorting. Op dezelfde avond dat de gemeente raad van Sassenheim over de plaatse lijke VW sprak, was het bestuur bijeen om verschillende zaken te bespreken. De heer G. Wijntjes herdacht aan het begin van de vergadering de burge meester die voorzitter van de WV v Er werden enige ogenblikken stilte acht genomen. Besproken werd het voorlopige v slag van de afgelopen maanden na reorganisatie van de vereniging. In de weken van de bollendrukte ls aan 1296 vreemdelingen logies verleend. Van hen waren 71?» Duitsers, 11»/, Ame rikanen cn Engelsen, 3uit de Noor delijke landen en slechts 2% Nederlan ders. Deze loglesdlenst, die dit jaar voor het eerst werkte, heeft prachtige resultaten opgeleverd en nu nog ont vangt de VVV brieven met lof uit het buitenland. Het financiële resultaat is. dat de Sassenheimse bevolking hieraan f 10.119 heeft verdiend. Steeds meer wil senheim in de belangstelling vreemdeling brengen. De badplaatsen zijn overvol, Sassenheim is rustiger dicht bij zee en de Kagerplassen. an evenwel tot grote activitei ten komen, dan is daar eerst financiële hulp nodig. Daarom wil de VW good will kweken bij de bevolking door middel van een VVV-dag. Contact ls op-J genomen met plaatselijke muziek- en zangverenigingen. Zij willen meewet- tar het vaststellen van een da tum is niet gemakkelijk. Komt men niet tot overeenstemming, dan zal men contact zoeken met een folkloristische dansgroep. Reeds enige tijd geleden heeft het be stuur stappen gedaan om te komen tot kampeerplaats. B. en W. hebben de voorbereidende plannen bijna ln kan kruiken. De A.N.W.B. heeft het terrein in de Hellegatspolder geadvi seerd. Dit ligt tegen rijksweg 4 aan, langs de provinciale weg. Het zou dan ook te bereiken zijn voor dc boten van de Kaag af. Het streven is, deze cam ping in het volgende seizoen te openen, van april tot september. Er zal ook een ruimte zijn voor caravans. Het kamp zal een moderne accommodatie moeten hebben. Voorts heeft het bestuur van de VVV een schrijven gericht aan de organisatie Taptoe Delft om 100 kaarten te krijgen. Slaagt men hierin, dan zal dit spoedig worden bekendgemaakt. Burgerlijke stand GEBORENPaulus Johannes Louise, zn v J P Belt en M A Klaver, Willem War- naarlaan 18; Christina Gcrarda, d v T W de Zeeuw en A M van der Meij, A v Leeuwenlaan 7; Martha Maria Joan na, d v P H Damen en M A W v d Hoorn, Willem Warnaarlaan 3; Marianne Johanna Stefanus. d v H Geerlings en T M van Denzen, Sporthoflaan 21. ONDERTROUWWDPaulus Petrus IJsselmuiden, 28 j. te Voorhout. Heren itraat 37 en Petronella Maria Magtildis •an Vliet, 25 j. Charbonlaan 33, datum huwelijk 30 juli. GETROUWD: Petrus Jacobus Cornelis an Rijn, 24 j, Rusthof laan 4 en Marga- retha Maria Eldering, 22 j. W. Wan.aar- laan 37, toekomstig adres; Sassenheim, Rusthoflaan 4; Marinus Lobbezoo, 25 j, te Lisse, Broekweg 49 en Alida Agatha den Hertog, 24 j, Kerklaan 13, toekomstig adres: Lisse, woonark „Rini", liggende in de Nieuwsloot; Egidius Hubertus Maria van der Staak, 23 j, J P Gouverneur laan 56 en Johanna Francisca Maria, 25 j, Waalwijk, adressen blijven zo. OVERLEDEN: Margaretha Sistermans wed Schipper, 96 j, Hoofdstraat 195; Jonkheer Rudolph Sandberg van Boelens, 61 j, Hoofdstraat 80; Maria Terhorst wed Swart, 87 j. Hoofdstraat 82; Johannes Engelbertus Bakker, 86 j, Hoofdstraat 82.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9