MORGEN - OPRUIMING 3 Adr. van Ooy Jr. BIJ Verdachten vrijgesproken van loonzak jesdiefstal Dollarmythe voorbij Rotterdam heeft Cinerama („je zit er midden in") O]) waterski's de haven uit FANTASTISCHE KOOPJES OP ONZE DAMESAFDELING NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DONDERDAG 14 JULI 1960 Het trompetterkorps der cavalerie uit Amersfoort onder leiding van wachtmeester J. C. van Cleef, onder kapelmeester heeft vanmorgen onder grote belangstelling de eerste luite nant M. Cohen gehuldigd. De heer Cohen is vandaag immers zestig jaar drager van de Militaire Willemsorde, vierde klasse. Alle bewoners van het Haagse bejaardencentrum Twickelstr. waar de heer Cohen met zijn echtge note verblijft volgden de muzikale hulde. De jubilaris nnast zijn echt genote. genoot zichtbaar van de hem gebrachte hulde. Foto: na afloop van de muzikale hulde ging de ridder, zelf oud huzaar, op de schouders van de jongste lichting, ter wijl het trompetterkorps rustig door- musiceerde. Polilmami komt nog niet vrij De in de moordzaak Rosemarie Nitri- bitt vrijgesproken Pohlmann is met dit al nog geen vrij man geworden. Hij zal waarschijnlijk weer naar de gevangenis van Bernau am Chiemsee terugge bracht worden waar hij reeds vijf de zestien maanden heeft uitgei waartoe hij verleden jaar wegens dief stal en verduistering veroordeeld werd Dan staat hem nog een nieuw proces te wachten wegens bedrog bij herha ling, dat hij na de dood van Rosemarie en na zijn vrijlating uit de eerste hech tenis begaan zou hebben. Tegen journalisten die hem na de vrijspraak vragen wilden stellen ver klaarde Pohlmann geen boek te zullen gaan schrijven en ook niet te denken aan medewerking aan een nieuwe film Wereldbank leent bijna miljard van Duitsland De Wereldbank heeft verklaard twee honderdveertig miljoen dollar te zullen lenen van de Duitse Bundesbank. Dat is het grootste bedrag dat door de wereld bank buiten de Ver. Staten is geleend De wereldbank zal het bedrag lenen in Amerikaanse en Westduitse valuta. De schuld zal belast zijn met een rente van 4,5 procent en heeft een inloster- Het is de grootste lening van de bank sinds 1947 toen het voor een kwart mil jard dollar aan obligaties uitgaf in de Ver. Staten. Pr 'insessen naar Zwitserland Prinses Beatrix is gistermiddag voor een privé bezoek naar Genève vertrok ken. Dit bezoek houdt direct verband met haar studie en zij zal daar enige internationale organisaties bezoeken ten einde een indruk te krijgen van hun structuur en wijze van werken. Zij werd vergezeld door haar parti culier secretaresse, mej. M. C. C. Wij nen en door twee vriendinnen, wier na men werden opgegeven als mej. Fas ting en mevr. De Bruine-Whidded. Prinses Irene is per trein naar Lau sanne vertrokken, teneinde aldaar deel te nemen aan de oecumenische jeugd- conferentie, welke vandaag geopend wordt. OEGSTGEEST Uitstel intrede In verband met de vakantie hebben vele leden van de Gereformeerde Kerk verzocht de intrede van ds. Kappers, die was vastgesteld op 28 augustus, uit te stellen. Kerkeraad en predikant zUn overeengekomen, dal de bevestiging eu intrede een week worden verschoven. Deze zijn nu vastgesteld op zondag 4 september Afscheidsavond van Herv. Jidianascliool Het bestuur en het personeel der Ko ningin Julianaschool namen der gewoon tegetrouw met de oudercommissie af scheid van de scheidende leerlingen in een samenkomst, die werd gehouden in het Zendingshuis. Met de scheidende leer lingen waren vele ouders bijeen, toen de voorzitter, de heer D. J. Kommer, de avond opende. Het programma, dat, voorzien van aardige tekeningetjes, aan de bezoekers ter hand was gesteld, werd vervolgens in een vlot tempo afgewerkt Met pianobegeleiding van mevrouw J. W. van de Kaay-Kokkedee zongen de kin deren enkele liederen. Het schoolhoofd, de heer J. T. van Veen, sprak over de drang van het kind naar steeds meer vrijheid, die in de op voeding wordt geleid en waar nodig in geperkt. Hij was dankbaar voor het ver trouwen dat de ouders in de school en in zijn personeel hebben gesteld, door hun de kinderen toe te vertrouwen Het was niet slechts de bedoeling hun schoolsp kennis bij te brengen, maar hen in en door dat alles te wijzen op Jezus. Na accordeonspei van Corrie den Haan, begeleid door dezelfde pianiste, sprak dp voorzitter van het schoolbestuur die de kinderen als aandenken aan hun school- tijd op de Hervormde school een bijbeltje uitreikte. Drie kinderen namen de taak van de ouders over een dankwoord uit te spreken. Zij deden dit in een geza menlijk voorgedragen gedicht. Op deze avond werd ook afscheid ge nomen van mejuffrouw E. Verkuvl die na de vakantie naar Den Haag vertrekt. De heer J. A. Mulder merkte op, dat dit vertrek niet nodig was geweest, wanneer Hervormd Oegstgeest zijn verantwoorde lijkheid t.o.v. deze school had verstaan en meer kinderen had gezonden. Het bestuur vertrouwt dat dit volgend jaar anders zal zijn en weer een vaste kracht kan worden aangesteld. Ter overbrugging bleek de secreta resse van het schoolbestuur, mevrouw A. II. Mackaay-van de Kamp, bereid de klas van mej. Verkuyl over te nemen. TE VEEL ONZEKERHEDEN Een 30-jarige chauffeur en een 40-jarige verkoper uit Den Haag zullen zich de dag 13 juli lang herinneren. Afwisselend hadden ze reden om in de put te zitten en om te juichen. Nadat deze mannen wegens een diefstal van loonzakjes door de Haagse rechtbank waren veroordeeld tot respectievelijk 12 maanden gevangenisstraf en 13 maanden met aftrek, eiste de procureur-generaal thans respectievelijk 15 maanden en 16 maanden gevangenisstraf. Op verzoek van raadsman mr. dr. K. W. P. Klaassen direct uitspraak doende sprak het Haags Gerechtshof echter aan het slot van de morgenzitting beide verdachten vrij en gelastte de onmiddellijke invrijheidsstel- ling. Wel werd de verkoper voor een an dere diefstal tot een maand gevangenis straf veroordeeld, maar zijn voorarrest was veel langer geweest en dus kwam hij ook vrij. Op 29 oktober werd uit e,en auto op de Prins Hendrikstraat een stel loonzakjes met f 5000,- inhoud gestolen, bestemd om te worden 'gedistribueerd over de filialen van de sohoenenfirma De G. Het was duidelijk dat de daders getipt moes ten zijn. Toen het kantoormeisje Clara R. aan de tand werd gevoeld bekende zij, Maria Callas: „Geen tijd voor spelevaren" De operazangeres Maria Callas is per vliegtuig uit Milaan in Londen aange komen met de mededeling dat zij geen tijd heeft voor spelevaren. Zij ontkende berichten als zou zij een tocht hebben gemaakt aan boord van het jacht „Christina" van de Griekse reder Aristoteles Onassis. „Ik ben in Monte Carlo aan boord van de „Christina'' gegaan voor een party, maar ben dezelfde avond weer terug gekeerd", aldus Maria Callas. „Ik werd door mr. Onassis voor de Mid dellandse Zeereis uitgenodigd maat moest hem uitleggen dat ik operazan geres ben en moet werken". Maria Callas zal een week in Londen blijven voor het maken van opnamen. „Dorp aan de rivier" naar Vancouver Aan het filmfestival van Vancouver, dat van 11 tot 25 juli wordt gehouden in het kader van het Vancouver Internationa] Festival, zal van Nederlandse zijde de speelfilm „Dorp aan de rivier", die Fons Rademakers heeft geregisseerd voor de N.V. Nationale Film Prod uk tie maat schappij, worden vertoond. „Das Dorf am Fluss" (Het dorp aan de rivier) zal op 2 september a.s. in Duits land in roulatie gaan en heeft van de filmkeuring aldaar de aanduiding „beson- ders wentvolfl" gekregen, hetgeen voor een buiitenilaaidse film een uitzondering is. De aanduiding „besonders wertvoü" is ongeveer te vergelijken met de benaming „cultureel - gekeurd", hetgeen in Neder land een verlaging van vermakelijkheids- belasting mat zich meebrengt en in Duits land een algehele vrijstelling van die be lasting. Martin Buber kreeg Münchenprijs De jaarlijkse culturele prijs van Mün- chen is toegekend aan de 82-jarige Joodse theoloog en schrijver prof. dr. Martin Buber, die hoogleraar is aan de He breeuwse Universiteit van Jeruzalem. Prof. Buber krijgt de prijs van 15.000 DM voor zijn ijveren voor goede betrekkingen tussen het Duitse en het Joodse volk. dat haar verloofde de dader was. Later werd deze verklaring ingetrokken en toen luidde het verhaal dat Clara haar ver loofde; had getipt en dat deze op zijn beurt de verdachten van vandaag had gelicht. Deze twee zouden de diefstal hebben gepleegd. Zij ontkenden echter hardnek kig. Ter zitting bleken de getuigenver klaringen van Clara S., inmiddels gehuwd met de bewuste verloofde, niet helemaal waterdicht te zijn. Gré Brouwenstijn niet naar Bayreutli Gré Brouwenstijn heeft, na ingewonnen medisch advies in verband met de in spanningen van de laatste maanden repeteren en optreden dn het buitenland en het Holland WFestival afgezien van haar optreden dn de Bayreufber Fesrt- spiele in augustus a.s. Zij zou daar de rol van „Ellsa" in Wagners „Loherngnm" heb ben gezongen. Geldomloop daalt traag Blijkens de weekstaat der Nederland- sche Bank van 11 juli is de bankbiljet- tenomloop slechts met 58 miljoen ver minderd tot 4629,6 min. tengevolge van de vakanties, vooral doordat de va kanties van de bouwvakarbeiders in gaan. Dank zij ruime belastinginkomsten is het saldo der schatkist met een fors bedrag van 175 min. geklommen tot ƒ549 min. De banken zitten met ƒ490,2 min. ruim boven hun gemiddelde hoe wel hun saldo met ƒ80 min. is ver minderd tengevolge van het afnemen van langlopend schatkistpapier voor naar schatting 90 min. In sommigi kringen acht men het niet uitgesloten, dat de Nederlandsche Bank deze maana het kasreservepercentage van 7 tot 8 pc zal verhogen. De geldmarkt bleef bijzon der ruim en een verlaging van het ta rief van daggeld zit in de lucht, maai deze zal toch niet eerder worden inge voerd dan na de inschrijving van 13 juli Doordat de banken 3 min aflosten aan voorschotten, kwam deze post op een laagterecord van ƒ8,1 min. De voorraad goud en deviezen is gestegen van 5459 min. ott 5496,8 min., waarvan goud toenam van 4654,9 min. tot 471-1,5 min., terwijl convertlbele deviezen daal den van ƒ863 min. tot ƒ832 min. en het dekkingspercentage vermeerderde van 93,95 tot 94,07. Er is dus harde valuta omgezet in goud. De ruime stand van de schatkist maakt het mogelijk om de zware verplichtingen te financieren, o.a 300 min. uitkering aan de gemeenten op 25 juli en vervallend schatkistpapier eind juli en begin augustus. Inlichtingen mogelijk over personen die nog in Kongo zijn Van de zijde van de Belgische ambassade in ons land is medegedeeld, dal personen die inlichtingen wensen In te winnen over personen in Kongo zich kunnen wenden per briefkaart tot Infor Congo 3, Mon- toyerstraat te Brussel ZU dienen dc naam op te geven van de persoon, het adres cn eventueel dc maatschappU waarbij dlc persoon werkzaam was of andere nuttige gegevens. Het is gewenst, dat per persoon één kaart zal worden gestuurd; eventueel kan men ook zijn tclcfooi geven. Maar de kracht is De mythe van de almachtige cn on wankelbare Amerikaanse dollar is wel iswaar verdwenen, maar desondanks is deze nog steeds een zeer sterke valuta", aldus verklaarde prof. dr. H. M. II. A. van de Valk, alternate executive direc tor van het Internationale Monetaire Fonds voor de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Hij verdeelde de ontwikkeling van de Amerikaanse betalingsbalans der laatste jaren in vier tijdvakken: 1) 1951/1956 met jaarlijks goudverlies ;2) 1957 Sue/.- crisis met klein dollaroverschot; 3) 1958/ 59 grote tekorten; 4) huidige toestand. De tekorten zijn in zeker opzicht een voordeel voor de wereld geweest, o.a voor Europa omdat zij het herstel van de uitwendige inwisselbaarheid in de hand werkten en het zelfvertrouwen de den terugkeren. Voor Amerika hebben zij iets betekend door de uitbreiding der Amerikaanse investeringen. Men denke aan de uitverkoop van Nederlandse effecten. De tekorten hebben de Ameri kanen wakker geschud uit hun droom van het vrij gemakkelijke, leven. Het tekort werd zo groot, dat zij in paniek geraakten en niet over voldoende wa pens beschikten. Amerika heeft gehandeld als een goed" crediteur-natie. Voorheen stonden de campagnes voor de presidentsverkiezin gen in 't teken van protectionisme, doch thans is dit zeker niet het geval. Het is echter niet uitgesloten dat het pro tectionisme nog eens de kop opsteekt. De laatste 12 maanden is de betalings balans aanzienlijk verbeterd. Dit begor midden 1959, toen het tekort op jaar basis 5 miljard dollar was tegen tlian» 2% en 2% miljard. Deze verbetering heeft uitdrukking gevonden in de dis contoverlaging. "Wat er in 1961 zal ge beuren zal sterk afhangen van de poli tiek van de nieuwe president. Presiden' Eisenhower was de „kruisvaarder tegen de inflatie". Spreker verwacht dat de verbetering in 1960 zal voortgaan, ge steund door dividenden en winsten uit Amerikaanse vestigingen in de gehele wereld. Spreker noemt het decennium 1960/70 D.D.D. „dangerous and difficult decade (gevaarlijke en moeilijke tien jaren). In Amerika heeft de strijd om het bestaan plaats gemaakt voor de strijd voor on derwijs, want de toeloop naar de hoge scholen is zo groot, dat alleen leerlingen met zeer hoge cijfers worden toegelaten Het viel uit sprekers woorden op te maken, dat hij voorshands geen deva- luatie van de dollar verwacht Verstekeling uit Hamburg worclt teruggebracht Een verstekeling, de 47-jarige Alexan der Raymond Neumann, die gisteren met een Brits schip in Rotterdam aankwam, heeft zijn aanvankelijke houding laten varen en van verwarde verhalen is dan ook ,geen sprake meer. Hjj heeft nu ver- 'teld in'Alexandriëgeboren te zijn. Zijn vader was een Oostenrijker, zijn moeder een Italiaanse. Door achteloosheid van zijn kant zou hij in Canada statenloos geworden zijn. Dat hij, zoals hij verklaar de, door het internationale jodendom achtervolgd zou zijn, is dan ook maar een verzinsel. De politie heeft besloten hem weer aan boord van het Britse schip te zetten, wanneer dit schip de haven van Rotter dam zal verlaten. Vermoed wordt, dat hij ten slotte dan wel weer in de haven van Hamburg, waar hij zich aan boord heeft verstopt, aan land gezet zal wor- Soldaat met ruïneuze neigingen Ten slotte zijn een vadei' die zwijgt en een moeder die de jongen verwent de oorzaak van dat deze militair geen café op zijn weg kan vinden of hij moet er zijn soldij in opmaken. De verdediger van een dienstplichtig soldaat uit Ossen- drecht, de majoor K. Bakker, bracht dit gisteren naar voren voor de Krijgs raad te velde west in Den Haag. Nadat de jongeman ettelijke g'azen bier had gedronken had hij een wacht meester van de marechaussee die hem kapittelde geslagen en uitgescholden, daarna, toen hij in een cel was opge sloten, daar de boel kort en klem te slaan. Het bleek dat deze soldaat verder een uitstekend militair is, die, mits hij onder goede leiding staat, uitstekend verrichten. Na genoemde e geen andere meer gevolgd, De auditeur militair eis' den voorwaardelijke militaire detentie met een proeftijd van een jaar. Conform de eis was de uitspraak. Westen op de bres voor militaire missies Britse, Franse en Amerikaanse functio narissen hebben in Bonn vergaderd om een gezamenlijke gedragslijn vast te stel len in verband met de onheuse behande ling van leden van de geallieerde mili taire missies in Oost-Duitsland. Van ge zaghebbende zijde wordt vernomen dat, indien de westelijke mogendheden niet afdoende zekerheid krijgen over de on schendbaarheid van leden van de missies, zij de bewegingsvrijheid van Russische militairen in West-Duitsland zullen be perken en zelfs de militaire missies ge heel zullen sluiten. "D OTTERDAM is een Cinerama-theater TL rijk geworden. Het staat aan de Westblaak en het zal vrijdag zijn deuren voor het publiek openen. Gisteravond werd voor het eerst een volledige voorstelling in besloten kring gegeven. Twaalf films kwamen op het grote, ge bogen scherm, dat een oppervlakte heeft van driehonderd vierkante meter. Na af loop klonk een spontaan applaus: de eer ste Rotterdamse cinerama-kijkers toonden daarmee, dat de nieuwe vorm ontspanning was geaccepteerd. Cinerama is dan ook een overweldigend schouwspel, dat de kijker het gevoel geeft |bij de handeling betrokken te zijn. Om daarvan een voorbeeld te geven de laatste film had als onderwerp een vlieg- tooht boven de Verenigde Staten en heel wat kijkers bekenden naderhand tijdens de vertoning een „draaierig gevoel" te hebben gehad. Lowell Thomas, die op het scherm het Cinerama-procedé inleidt, merkt op: „Een film zien is als het kijken door een sleutelgat. U ziet en hoort uit sluitend datgene, wat zioh recht voor u uit afspeelt Cinerama is meer dan een film" Het sleept de kijker actief in het gebeurde meeAls in de Oimerama- film een vliegtuig neerstrijkt op de lan dingsbaan van een vliegveld houden de bezoekers onwillekeurig de leuningen van hun stoel vast en wachten zij gespannen op de schok, waarmee de wielen de be tonnen strip raken. Cinerama is niet nieuw De eerste film was in 1938 gereed. Het was een zwart wit produktie, die werd opgenomen in een verbouwde tennishal. Deze eerste proeve werd gisteravond getoond om de grote vooruitgang, o.m. door de toepas sing van kleuren, sinds 1938 duidelijk te maken. Die eerste proeve was heej een voudig van opzet: een kerkkoor, dat lie deren zingt in een sober decor. Na de oorlog werd het procédé langzaam i zeker verbeterd tot het grote succes werd bereikt van de vliegtocht over een Voor de vertoning van dit schouwspel was het noodzakelijk het traditionele filmtheater aan de Rotterdamse West- blaak ingrijpend te verbouwen, niet al leen moest een zeer groot projeotiedoek worden opgesteld, ook een aantal extra filmcabines moest worden geïnstalleerd. Het scherm (30 x 10 meter) bestaat uit 1100 vertikale sbrip6. die elkaar overlap pen en daardoor de indruk wekken van een ononderbroken doek Hierop worden naast elkaar drie films geprojecteerd, die te zamen een volledig beeld vormen. Het film-j geluid bij cinerama is „levend" doordat elf luidspreker-batterijen werden ge plaatst. Elke batterij omvat zes luidspre kers. In totaal zijn er dus 66. Vlucht uit Kongo Gistermorgen om elf uur is de tweede extra K.L.M.-machine, die vluchtelingen uit Brazzaville gehaald heeft, op Schip hol aangekomen. In Brussel waren de Belgische vluch telingen uitgestapt, op Schiphol kw« nog slechts vijf vrouwen aan. Onder hen bevond zich de 22-jarige Madeleine Peters, een in Kenia geboren jonge vrouw, die huilend haar Neder landse schoonouders in de armen viel. Zaterdag is Madeleine uit Leopoldstad gevlucht. Met behulp van twee vrienden paste haar man een ware krijgslist toe „We konden de jachthaven bereiken, waar mijn man een motorboot had lig gen, maar telkens als wij probeerden met die boot de haven uit te varen, wer den we door zwarte soldaten bij de uit gang bedreigd." Toen besloten Rob en Madeleine Pe ters de hulp in te roepen van twee blanke vrienden. Een van hen begeleid de samen met Rob Madeleine naa bóót," riadatTze' "allé m a al~eerf'b'a clpak hacF den aangetrokken. Tevoren hadden ze een koffer met kleren in het bootje ver stopt. De tweede vriend gespte water ski's aan en stelde zich achter de booi op. Vervolgens joeg de boot snel naai de uitgang van de jachthaven met de tweede vriend op de waterski's er ach De militairen op de kade waren door dit schouwspel zo verbluft, dat zij de boot met de waterskiër toestonden rivier op te gaan. Ze bereikten veilig de overkant Madeleine vertrok met het K.L.M.-vlieg- tuig naar Europa. Haar man ging met de twee vrienden in de boot naar Leopoldstad terug.. „Voor de blanke mannen is er niet zo heel veel gevaar" zei ze. .Maar voor de vrouwen is het er levens gevaarlijk. Ze worden bij honderden aan- Ar restaties m Ver. Staten De populairste disc-jockey var V.S. cn nog zeven andere radiomede werkers zijn gearresteerd wegens het aannemen van steekpenningen grammofoonplatenfirma's. Zij worden ervan beschuldigd twee jaar tijds ongeveer een half mil joen gulden aan steekpeningen te heb ben opgestreken. Een regeringsverte genwoordiger verklaarde na dc arres taties, dat bet platen-schandaal inclu sief de kwestie van steekpenningen al tien jaar aan de gang is. Gustav Mahlermedaille voor Raphael Kubelik Prof. Erwin Ratz, president van het Internationale Gustav Mahler Gesell- schaft zal donderdagavond a.s. in Concertgebouw de gouden medaille deze organisatie uitreiken aan de diri gent Raphael Kubelik. Deze plechtigheid in de Rudolf Mengelberg-foyer zal wor den gehouden na afloop van de uitvoe ring van Mahler's 2e symfonie ter ge legenheid van het Holland Festival. Ra phael Kubelik zal dit concert door het Concertgebouworkest en het Amster damse Toonkunstkoor .dirigeren. Geen interpellatie over dc IJ-lunnel (Van onze parlementsredactie) Er zal in de Tweede Kamer geen in terpellatie meer worden gehouden over beslissing van de regering om een gelijktijdige bouw van Coen- èn IJ-tun- nel niet toe te staan. Aan het begin van de Kamervergadering zei de socialist Den Uyl hedenmiddag, dat de door hem aangevraagde interpellatie op dit mo- t niet tot verheldering van de zaak bijdragen, nu de Eerste Kamer zich gisteren zo duidelijk over de tunnel kwestie heeft uitgesproken. De Eerste Kamer aanvaardde namelijk een motie. in zij als haar oordeel uitspreekt, dat met de bouw van de IJ-tunnel moe' worden begonnen. De heer Den Uyl deelde nog mee, dat hij opnieuw een in terpellatie over de tunnelkwestie zou aanvragen wanneer mocht blijken, da' de regering geen gevolg; geeft aan de motie van de Eerste Kamer. Nederlander tot zeven jaar veroordeeld De Nederlander G. v. d- K. is in Oosten rijk tot zeven jaar gevangenisstraf oordeeld wegens medeplichtigheid in zwendelaffaire waarbij voor 875.000 gelden van r.k. kerken was gestolen. De politie te Haarlem heeft de 28-jarige C. A. M. van der B. uit Haarlem in arrest gesteld, verdacht van oplichting tot bedrag van f 37-000- De man bood zich als bemiddelaar bij koop en verkoop huizen. :n visserij berichten 14 juli Prijzen per kg: r tong 7 501 60 grm tors tong 4 30—3 60. kl. 1 schol I 52. kl ring 18 80—11. n chc'vis"12^-": E! 1 50. poontjes 96. kl kool vis zwart 23- II 27: per 125 kg: gr gr koolvi; zwart 73-54 Aanvoer 7660 kisten- V. IV.-troepen naar Kongo (Vervolg van pagina 1) het Pact van Bandoeng te wenden als de Verenigde Naties niet snel zouden „Anarchie" De Belgische afgevaardigde Walter Loridan verklaarde in het debat dat de Kongo vreedzaam en op de meest demo cratische wijze onafhankelijk is gewor den. Een ongelukkige en onverwachte gebeurtenis, namelijk de muiterij van een „openbare macht" die zich van wapens meester maakte en „zich overgaf aan ge weldpleging", was oorzaak van een ver slechtering vpn de toestand. Er is ge plunderd en aangerand en het resultaat was „pen volslagen anarchie", aldus Loridan. Het was noodzakelijk om verder bloed vergieten te vermijden en een einde te maken aan de dreiging met- geweld. De regering beschikte niet over de middelen om de veilighéid te verzekeren en het Belgische optreden had slechts ten doel de orde tc herstellen. Castro. In Havanna is meegedeeld, dat de Cubaanse premier Fidel Castro zich normaal herstelt van een longontsteking en dat zich geen complicaties voordoen. Tot burgemeester van Kesteren is met ingang van 1 augustus benoemd de heer D. J. Pott, thans hoofdcommies, chef der afdeling financiën ter gemeentesecreta rie van Ridderkerk. De heer Pott is bijna 40 jaar, gehuwd. Hervormd en be hoort tot de A.R. partij. SPORT EN WEDSTRIJDEN Revanche O.S. in Amsterdam Naar het Ned. Olympisch Comité mee deelt, zullen donderdagavond 15 sept. a.s. in het Olympisch stadion te Amster dam olympische revanche-wedstrijden worden gehouden. De dan aanwezige olympische kampioenen en prijswin naars zullen worden gehuldigd, evenals bij dergelijke wedstrijden in het ver leden is geschied. Naast atletiek- en wielerwedstrijden, waarvoor prominente olympische atle ten zullen worden uitgenodigd, staat een hockeymatch van het Nederlands elftal tegen een nader aan te wijzen olym pisch team op het program. VOLLEYBAL Nederlanders verloren van Frankrijk3-2 Het Ned. heren-volleybalteam verloor woensdagavond de eerste wedstrijd <n het vijflanden toernooi, dat in Berlijn wordt gehouden met 32 van Frankrijk. Zuid-Slavië won de ontmoeting tegen Oost-Duitsland met 31. Schaaktoernooi Buenos Aires De uitslagen van de partijen, gespeeld in de 14e en 15e ronde van het inter nationale schaaktoernooi te Buenos Aires, luiden: 14e ronde: Rosetto (Arg.) Wade (GB) li—li. Fogueltoan (Arg.)— Bazan (Arg.) 1—o, Fischer (VS)—Korch- noi (Rusl.) Vi, Eliskases (Arg.)— Olafsson (IJsl.) li—'i, Pachman (Tsjech) Unzicker (W.-Dld.)— 1—0, Reshevsky (VS)—Wexler (Arg.) l—0, Uhlmann (O.- Dld.)Taimanov (Rusl.) l—0, Guimard (Arg.)Szabo (Hong.) 1—o, Ivkov (Rusl.) —Evans (VS) li, Benkoe (statenl.)— Gligoric (Zslav.) afgebroken. 15e ronde ReshevskyUhlmann lili, Olafsson— Pachman liEvansEliskases li-li, Wade—Benko 1—0, Szabo—Bazan 1—0, KorchnoiIvkov 1o, Taimanov—Ro setto lili, Gligoric—Foguelman l—o. Wexler—Unzicker l-o. Guimard-Fischer afgebroken. ATLETIEK Snelle lijd op 800 m van Ine ter Laak-Spijk Tijdens nationale atletiekwedstrijden in Enschede liep Ine ter Laak-Spijk de 800 meter dames zonder strijd in de goe de tijd van 2 min. 11.9 sec. Zij bleef daarmede 0.1 sec. onder de door de I.A.A.F. gestelde limiet van 2 min. 12. sec., een norm waaraan men tenminste moet hebben voldaan wil men aan het N.O.C. voorgedragen kunnen worden voor een eventuele uitzending naar Ro me. Tweede werd haar clubgenote Fiep Twente in 2 min. 40.8 sec. en derde Ria Marking in 2.45.4. By het vèrspringen kwam Wemmy Spierenburg tot 5.75 meter, terwijl Toos Mutter op de 80 meter horden zegevier de in 11.4 sec. ZWEMMEN NIEUW WERELDRECORD VAN MIKE TROY De Amerikaan Mike Troy heeft tij dens de kampioenschappen van Indiana zijn eigen wereldrecord op dc 200 me ter vlinderslag, dat hij het vorige jaar op 11 juli vestigde in Los Al tos met een "jd van 2.16.4, verbeterd en gebracht od min. 15 sec. Zeilen. De Amsterdamse Flying- Dutchmanzeiler Ferry Laagwater is met zijn bemanning, J. Willemse, door de KVNWV aangewezen ons land te ver tegenwoordigen bij het Europees kam pioenschap tweemans-zwaardboten, dat "*jt jaar in augustus in Turku (Finland) i de Snip.e-klasse verzeild wordt. Waterpolo. Het Russische waterpo- lozeveptalis. in het zwemstadion,. m Wuppertal tegen een Westduitse selec- tieploeg niet verder gekomen dan een gelijkspel: 4—4. Waterpolo. De Haagse waterpolo- scheidsrechter Henk de Kok zal zater dag in Hamm de watcrpolowedstrijd West-DuitslandRusland leiden. Tevens is de heer De Kok de leiding opgedra- van de twee interlandwedstrijden, die Rusland in Oost-Duitsland tegen het Oostduitse zevental speelt. Waterpolo. Woensdagavond is voor de waterpolocompetitie van de K.N.Z.B. de hoofdklassewedstrijd tussen de Kik vorsen en G.Z.C. gespeeld. De Kikvor- len zegevierden met 114. DAMMEN Keiler speelde remise in toernooi le Kief In.de achtste ronde van het int, dam- toernooi in Kief is de partij tussen Kei ler en de jonge kampioen van Lenin grad Rats na 52 zetten in remise geëin digd. De partij tussen de wereldkam pioen Koeperman en Kaplan werd even- Na acht ronden leiden Koeperman en de kampioen van de Oekraine Soeplin. Op Overvoorde in Rijswijk Werkweek K.N.C.G.V. Dc komende week zal het Kon. Ne«l. Gymnastiekverbond weer een zomer- werkweek houden. Deze vindt In tegen stelling tot vorige jaren, toen men in de CIOS in Overveen bijeen kwam, in Overvoorde in Ryswtfk plaats. De leiding berust bij de heer H. H. J. van Lummel, die de deelnemers aan deze werkweek zaterdagmiddag, 16 juli om 5 uur hoopt te verwelkomen. Zondagmorgen houdt ds. L. J. Boeyin- ga uit Rijswijk een wijdingsdienst op Overvoorde, waarna er des middags een zangdienst is. Van maandag tot en met vrijdagmiddag zullen dan de praktijk lessen worden gehouden. Woensdag avond zal geluisterd worden naar een lezing door de heer R. M. Bloem cn vrijdagavond is er een vrolijke af scheidsavond. Na het ontbijt op zater dagmorgen vertrekken de deelnemers weer naar hun woonplaatsen overal in ALLE JAPONNEN 30 KORTING ROKKEN 20-50 KORTING Dat doet alléén Breestraat 39 (recht tegenover het postkantoor) ZIET HEDENAVOND ONZE ETALAGES MET HONDERDEN KOOPJES! 1-IAARLEMMEDbTRAAT 150 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7