Kennedy's taktiek had de ^groten uitgeschakeld OP REIS... fotovreugde met de ideale ILF0RD Taktiek won Er werd reeds gekaakt Aan melkprijs wordt (nog) niet getornd Natu-raLax IIF0RD 's werelds beste film Premier Kisji werd bij aanslag gewond Onderzoek Griekse piloot wordt voortgezet 5 Kanttekening T~)E Democratische nationale con- ventie in Los Angeles is afge lopen. We weten nu, wie de Demo cratische partij bij de presidentsver kiezingen in november zal verte genwoordigen als kandidaat voor het presidentschap. En in Los Angeles is men nog aan het bijkomen uit de feestroes, die onvermijdelijk het ge volg is van het kermisachtige gedoe op de conventie, die zich in dit op zicht van geen enkele andere heeft onderscheiden. Dit jaar had de conventie meer van een politieke kermis weg, dan vroe ger over het algemeen het geval is geweest. Senator Kennedy had de nominatie eigenlijk al in zijn zak, toen de conventie nog moest be ginnen, en toen de eerste stem ming vannacht moest worden ge houden, waren de koppen al geteld. Kennedy wist op dat moment, dat de overwinning volledig in zijn be reik lag. Het zou niet sportief zijn, Kennedy de eer te onthouden, die hem onge twijfeld toekomt. Als rooms-katho- liek politicus, hoe populair ook, was het voor hem een waagstuk, de grote klim naar de top in de partij-hiërar chie te ondernemen. Gehandicapt als hij aanvankelijk ook was, sloeg hij zich met een verbluf fende vaardigheid door de moeilijk heden heen en wist hij zelfs een einde te maken aan de mythe, dat een r.k. politicus geen schijn van kans heeft om de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen te winnen. Een schaduwzijde van het effect van Kennedy's optreden is echter het vele, zeer vele geld, dat hij tegen zijn verkiezingscampagne gesmeten heeft. Niet dat hij met zijn kapitaal de stemmen heeft gekocht, die hij in elke staat nodig had om zijn aan hang te vergroten. Dit is beslist niet het geval geweest. Maar wèl is het zo, dat hij het zich kon veroorloven, een groot aantal zeer bekwame me dewerkers gedurende vele maanden in dienst te hebben, die zijn per soonlijke propagandamachine op gang wisten te houden. Het succes van Kennedy moet men dan ook niet in de eerste plaats zoe ken in zijn persoonlijke populariteit en evenmin in de bijzondere kwali teiten, die hij als staatsman zou be zitten. Ongetwijfeld is hij populair en heeft hij de nodige capaciteiten. Maar het is voornamelijk zijn tak tiek geweest, waarmede hij de uit slag al had gesuggereerd, vóórdat er met stemmen moest worden be gonnen. Het geheim van Kennedy is geweest, dat hij langzaam maar zeker de ver tegenwoordigers van talrijke staten heeft weten te overtuigen van het feit, dat de kandidatuur hem niet zou kunnen ontgaan. Dat is de reden geweest, waarom zo- velen in de weken die achter ons liggen zich bij zijn stoet hebben aangesloten want als Kennedy pre sident wordt, willen zij er bij zijn, wanneer de buit verdeeld wordt. En deze gang van zaken heeft velen een gevoel van onbevredigdheid ge geven. Ziet hij er te jong uit? CENATOR John Kennedy heeft dus gewonnen. Hij was naar de Democratische partijconventie gegaan met een indrukwekkende reeks successen uit de voorverkie zingen. En hij bleek niet meer te stoppen. De snelheid en efficiency van de „Kennedy for president"- organisatie heeft de bewondering van d'e meest doorgewinterde po litici afgedwongen. En dat heeft vannacht de doorslag gegeven. Kennedy is de eerste rooms ka tholiek die imet een goede kans een gooi naar het presidentschap van de Ver. Staten doet sinds de mis lukking van Al Smith, een gou verneur van New York die zich in 1928 kandidaat stelde. Van het ogenblik af dat Kennedy zich vorig jaar december formeel kandi daat stelde is in elk gesprek over zijn kansen zijn geloof ter sprake gekomen. Hij beantwoordde dit door als de grote overwinnaar uit de voor verkiezingen te komen. John Kennedy werd 29 mei 1917 ge boren. Zijn vader, stammend uit een rijke familie uit Nieuw-Engeland, was van 1939 tot 1940 ambassadeur in Engeland. In zijn jongere jaren had Kennedy er schatten verdiend als financier, en al zijn kinderen waren bij zijn dood miljonair. De jonge Kennedy kwam op de Demo cratische conventie van 1956 het eerst in de publieke belangstelling door ais betrekkelijk onbekend poli ticus op het laatste moment een poging te doen senator Estes Kefau- ver voor de kandidatuur voor het vice-presidentschap te verdringen. Bij de telling kwam hij slechts 38 te stem te kort. Kennedy's tegenstanders hebben opge merkt dat zijn knappe verschijning alleen'al voldoende is om zijn kan didatuur te torpederen. Bekijkt men hem goed dan is hij inderdaad 43, maar oppervlakkig bezien geeft men hem niet meer dan 30 jaar. En velen vinden dat dit hem een schijn van onrijpheid geeft. Overtroefd Niettemin overtroefde Kennedy sterke partijmannen als senator Lyndon B. Johnson, een van de grootste parle mentariërs van onze tijd, een man die in de senaat wonderen doet, maar wiens toverkracht faalde in de grote arena van de conventie. Senator Stuart1 Symington, een rijke, zakenman die in de politiek is ge gaan, een man met een gedistingeerd voorkomen, een specialist in defen sie-zaken kon ook niet tegen Kenne dy op. Zijn aanhangers hadden ge hoopt, dat de partij op hem zou over gaan na een impasse tussen Kennedy en Johnson, en Adlai Stevenson, GROOT NIEUWS root de echte liefhebbet. De Karei I ELEGANT is er weer. Nu als een echte „heren"- sigssr vsn (bolknak-) formaat. Van ons geen woord verder over zijn kwaliteitZelf proberen - en U zegt, «rat wij al wisteneen puike sigaarGeniet er «n> rustig van. IdjuLI twee keer kandidaat, geweest en twee keer verslagen, de lieveling van de intellectuelen, een meester in het taalgebruik. Ook Ste venson's aanhangers hadden gehoopt dat hy na een impasse tussen Ken nedy en Johnson met de overwinning zou gaan strijken. Ofschoon hij met zijn 43 jaar een der jongste kandidaten in de Amerikaan se geschiedenis is, zal hij, als hij president wordt, niet de jongste zijn die dit ambt bekleedt.Theodore Roo- 342) Vele eeuwen vóór de geboorte zich echter niet met de bereiding en van Willem Beukelsz. bestond er de uitvoer van haring bezig. Dat reeds gezouten haring, de zgn. korf- lieten zU over aan de kooplieden van baring. De aan boord gevangen vis de Duitse Hanze, vooral die van werd in manden gepakt en met zout Lübeck en Stettin, maar later ook besprenkeld, waarna ze aan de wal aan de kooplui van Kampen. Zutphen opnieuw verpakt en gepekeld werd. en Amsterdam, die hier tijdens het Deze wijze van verduurzamen is haringseizoen de aan wal gebrachte echter nog geen haringkaken. Daar- haring in aanzienlijke hoeveelheden onder verstaat men con behandeling, door vrouwen (gelieconcn) lieten waarbij een insnijding onder de linker kieuwen, zouten en in tonnen pakken, kieuw wordt gemaakt, zodat de ingc- De Schonense kaakharing was vanaf wanden of geilen verwijderd kunnen het begin van 1300 een van de voor- worden, waarna de vis onder toevoe- naamste en meest gezochte handels- ging van zout in de vaten of „kaken" artikelen in Nederland en Vlaan- wordt verpakt. deren. Deze ton- of kaakharing was ln de Dit alles speelde zich af lang voor- Nederlanden reeds lang bekend toen dat Willem Beukelsz. geboren werd Willem Beukelsz. nog in de windse len moet hebben gelegen, want reeds in 1323 werd er te Damme een afzon derlijke stapel voor de tonharing opge richt. Omstreeks die tijd (1337) spreekt ook liet charter van de Rekenkamer TOCH IS HET ZO! van Parijs van ge- haringkaken op kaakte haring, waarbij wij opmerken inplaats dat de Franse kooplui in de hierop laten volgende jaren regelmatig kaak haring te Biervliet komen inslaan. Hoe is dit te rijmen met het feit stukken niet gelaten, want dat gelijk wij de vorige maal be toogden de haring in onze gewes ten eerst omstreeks het laatste kwart van de 14de eeuw werd gekaakt? Om dit te begrijpen moeten we ons begeven naar het schiereiland Scho- Willem Beukelsz. sprake ls. nen. een gedeelte van Zweden dat in de middeleeuwen as behoorde. Als gevolg der hier kuitschictende haringscho len, was op Schonen de grootste haringvisserij en -industrie van Europa ontstaan. De Denen hielden is dan ook geen sprake van dat hem de uitvin ding van het haring kaken toekomt. Om hem volledig recht nog de vraag kun nen opwerpen, of bij dan wellicht de man is geweest die het zee heeft ingesteld, deze bewerking over te betaalde vrouwen aan de wal? Helaas, ook deze eer wordt Willem Beukelsz. door de officiële privi lege van 1328, aan de stad Wismar verleend, spreekt uitdrukkelijk van: „degecn die de haring op zee zelf gezouten heeft". Ook het zouten op gebeurde dus al vóór er van Is Willem Beukelsz. geen uitvin- Dcnemarken der misschien ls hij dan toch een - de menigte m0nopolIebreker geweest, wat min stens even belangrijke gevolgen heeft Daarover i volgende keer. vice-president president werd. Kennedy heeft hard gewerkt voor zijn zege. Onvermoeid heeft hij een cam pagne gevoerd in alle staten van de Ver. Staten en verder intensief de individuele gedelegeerden van de conventie gecultiveerd. Tot zijn ploeg van helpers behoorden broers, zusters en andere familie leden, allen experts in het leggen van persoonlijke contacten waarin ook zijn grootvader zich destijds een meester heeft getoond. Uit de strijd van de Democratische partij en Kennedy's overwinning zou zich een nieüwe groepering van de machthebbers in de partij kunnen ontwikkelen. Er zou meer zeggen schap kunnen komen voor de orga nisaties in de grote steden en voor de vakbeweging. Vakbondsleiders zoals Walter Reuter van de automo bielarbeiders, David MacDonald van de staalarbeiders en Thomas Kenne dy van de mijnwerkers hebben sena tor Kennedy gesteund. Kennedy moet nu de strijd aanbinden tegen de man, die de republikeinen zullen benoemen op hun conventie in Chicago. Dat zal vrijwel zeker vice-president Nixon zijn. Zeeliedenstaking breidt zich uit in Engeland De wilde staking van zeelieden in Engeland heeft zich gisteren uitgebreid tot zes grote havens. De stakers zeggen niet aan het werk te zullen gaan voordat de gehele Britse scheepvaart stil ligt. Bij de Queen Elizabeth stelden zich posters op, toen het schip uit New York binnenkwam. De stakers hebben ver klaard, dat zij zullen proberen de beman ning aan hun kant te krijgen voordat het schip de terugreis kan aanvaarden. De Ivernia, die in Southampton lag, is naar Canada vertrokken: dc passagiers verrich ten het werk van de ontbrekende be manning. In Liverpool, waar de staking een week geleden begon over een looneis, staken 1750 man op 18 schepen. In Glasgow hebben 700 zeelieden van 20 schepen het werk neergelegd: zelfs geen roeiboot vaart uit. Andere havens waar gestaakt wordt zijn Manchester, Londen en Hart lepool. De stakers eisen een werkweek van 44 uur en een loonsverhoging van Drie Amerikanen zijn gisteren gear resteerd verdacht van een poging om het Philander Smith college voor negers in Little Rock met een zelf gemaakte bom op te blazen. Volgens de F.B.I. werden twee van de mannen gegrepen toen zij op het punt stonden een lont te ontsteken naar een kistje dynamiet. BOEKENHOEK Picasso: ongenadig oog in de tijd, door Robert Franquinet. In serie Hu- manitas-boekjes. Uitgave Lannoo, Den Haag. Ingmar Bergman zoekt dc sleutel, door Jos Burvenich. In serie Human i- tas-boekjes. Uitgave Lannoo, Den Haag. Industriële missie naar Suriname, rapport onder auspiciën van Verbond Prot.-Chr. Werkgevers, Kneuterdijk 8, s-Gravenhage. Staatssecretaris De staatssecretaris van econo mische zaken wil een verzoek van het produktschap zuivel, loonkos tenstijgingen en de kostenverho ging uit hoofde van de jongste huurverhoging door te berekenen in de prijzen van melk en melk- produkten, thans niet in overwe ging nemen. Hij wil in het najaar beschikbaar ko> mende nadere gegevens afwachten. Uit de gegevens die hem nu ten dienste staan, zo schrijft de staatssecretaris, kan hij niet afleiden dat de bedrijfsre sultaten van de zelfstandige, efficiënt werkende melkdetailhandelsbedrij' een afwijking rechtvaardigen van stelregel, dat loonsverbeteringen zonder prijsverhogingen tot stand dienen te komen. Die gegevens wijzen er volgens hem op. dat de produktiviteit en d> rentabiliteit van de melkdetailhandel eei verbetering hebben ondergaan. Het produktschap had de staatssecre taris voorgesteld, opneming van d^ genoemde kostenverhogingen in de detailhandelsmarges mogelijk te ma ken door een prijsverhoging van de consumptiemelk met een cent per liter, in het westen geldend van 5 juli tot 22 oktober, in de rest van het land van 5 juni tot nader te bepalen datum. Het produktschap meende dat- niet veel verwachtingen kon worden gekoes terd van produktiviteitsverhogingen, waaruit de per 1 april optredende kosten verhogingen kunnen worden bestreden zonder de inkomenspositie van de melk handel absoluut en relatief te zeer aan te Moedige vlieger gehuldigd De 21-jarige reservc-sergeant-vlieger van de Koninklijke Luchtmacht G Schuur wonende te Putten, gestatio neerd op de vliegbasis Volkel, heeft gis teren namens de minister van defensie uit handen van de commandant der tac tische luchtstrijdkrachten, commodore A. L. Cox, een tevredenheidsbetuiging ontvangen. Dit omdat hij onlangs een straaljager onder moeilijke omstandig heden veilig op zijn basis terug wist te brengen. Nadat hij tijdens een oefening ln West-Duitsland in botsing was gekomen met een vogel, waardoor het wind scherm werd beschadigd, kreeg hij glas in de ogen, tengevolge waarvan hij aan een oog gewond raakte. Ondanks de grote hinder die hij hiervan ondervond, besloot hij zijn toestel naar de basis Volkel terug te vliegen en daar aan de grond te zetten, hetgeen hem zonder verdere ongevallen gelukte. Met ingang van 1 augustus zal vice-admiraal H. Bos. in diens functie van geallieerd bevelhebber der NAVO- zeestrijdkrachten in Centraal-Europa, worden opgevolgd door schout-bij-nacht G. B. M. van Erkel, die daartoe op 25 juli bevorderd wordt tot vice-admiraal. Schout-by-nacht Van Erkel is thans be last met de functie van inspecteur het onderwijs bij de zeemacht, welke functie hij op 23 juli zal overdragen commandeur H. A. W. Goossens. Peru heeft verzocht om een bijeen komst van de ministers van buitenland se zaken van de 21 Amerikaanse landen teneinde de kwestie Cuba te bespreken. Liefde bekwam haar slecht Liefde laat zich door niets weer houden, zoals ln Arnhem ook weer eens een voorval heeft uit gewezen. Een minderjarig meisje kreeg in het pension waar zij verblijft bezoek van een jonge man. Volgens de door de pension houder vastgestelde regels moest deze Romeo na een bepaalde tijd vertrekken. Toen de jongeman zich niet aan deze ongeschreven regel wenste te houden werd hij door de pensionhouder zonder pardon buiten de deur gezet. De deur werd door de pension houder op slot gedaan. Toen voor het meisje daardoor de kans ver- kèken was om op de normale manier naar buiten te komen, ging ze naar boven en sprong uit het raary. Dit bekwam haar ech ter slecnt. Onder meer met een gebroken enkel moest zij worden opgenomen in het ziekenhuis. Ook daar zijn helaas echter voor geschreven bezoekuren.... s Kolendamp overvalt 2 bejaarde mensen In een woning aan de Loseweg te Apeldoorn zijn gisteren de 79-jarige mej. B. Vischer en haar 74-jarige broer de heer L. Vischer door omwonenden op de vloer van de huiskamer aangetroffen. Het bleek dat de eerste was overleden en de laatste in zorgwekkende omstan digheden verkeerde. Beide bejaarde mensen waren door kolendamp vergif tigd. De heer Vischer had enkele brand- wondjes aan de handen. In de brieven bus zat nog een krant van maandag, hetgeen doet veronderstellen, dat het droeve gebeuren reeds enkele dagen ge leden heeft plaatsgehad, temeer ook omdat men de beide oudjes zondagavond voor het laatst heeft gezien. De heer Vischer is naar het Julianaziekenhuis overgebracht. Bevolking van Nederland In de eerste maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken in ons land. volgens opgave van het C.B-S. 31.256 tegen 31929 in de overeenkom stige periode van 1959. Het aantal levendgeborenen bedroeg 100-577 tegen vorig jaar 104.104 en het aantal over ledenen 39.581 tegen 38.955. Het aantal immigranten steeg van 12.906 in de eerste vijf maanden van 1959 tot 14-941 in de eerste vijf maanden van dit jaar, terwijl het aantal emigranten steeg van 21.535 in de eerste vijf maanden van 1959 tot 24.628 in de eerste vijf maanden van dit jaar. Het aantal inwoners van Nederland bedroeg op 1 juni jl. 11463.200. Advertentie tigtlmaat dag in dag uit okklge verstopping60 Ubl. f 1.31 Zij, een SPORTI, de volwaardige geheel metalen 6x6 camera, die U tientallen guldens duurder schat 50 Hij, een SPORTSMAN,de superieure kleinbeeld camera, met een „alles üi een" sneltrans* port en haarscherpe 2,8 lens. 79.50 Nu ook met belichtingsautomaat en gekoppelde afstandsmeter en natuurlijk1 in elke camera Dolkstoten in de zij Hayato Ikeda benoemd tot partijvoorzitter D |E Japanse premier Kisji is, toen hij zijn ambtswoning in Tokio wilde binnengaan, met een dolk gestoken door een 50-jarige man, die zegt Tisoekoe Aramaki te heten en zich een niet-parlemen- tair lid noemt van de liberaal-de mocratische partij uit Karatsoe. Kisji kreeg enkele steken in de linkerzij en is bewusteloos naar een ziekenhuis gebracht. Hij heeft veel bloed verloren, maar de ver wondingen schijnen niet ernstig te zijn. Hij had juist een plechtig heid bijgewoond ter ere van de be- Het onderzoek tegen de 32-jarige Griekse piloot G. P. P., die begin van deze maand werd gearresteerd, maar drie dagen later door de officier van justitie in Den Haag weer op vrije voe ten werd gesteld, duurt nog steeds voort. De dienst liichtvaart der rijkspo litie wacht rapporten af uit Iran en de Verenigde Staten over de geldigheid luchtvaartbewijzen uit deze landen, rover P. hier beschikt. Op grond daarvan had de rijksluchtvaartdienst in Den Haag hem een Nederlands vliegbe- vijs afgegeven. dat echter niet tot uitvoering kwam. In tegenstelling tot een vroeger bericht werd Euravia echter niet opgeheven. Wel kwam er een nieuwe directie en verhuisde men naar Beek in Limburg. Daarna trad P. in dienst bij Aero Contracters in Den Haag, die hem te vergeefs naar Nigeria zonden, waar de ze firma een luchttaxibedrijf heeft. Om tot dusverre niet opgehelderde reden keerde P. al spoedig naar Nederland terug en beklaagde zloh er over. dat hij in Nigeria veel te weinig mocht Er volgde een klacht bij de politie, die thans poogt uit te zoeken of de bui tenlandse brevetten hier verlengd zijn op consulaten en of dit wellicht ge schied is zonder dat alle reglementen in acht zijn genomen. noeming van zijn opvolger Haya to Ikeda tot voorzitter van de li- beraal-demcratische partij en toe komstig premier van Japan. De Japanse radio onderbrak haar uit zendingen om in een speciaal nieuws bulletin melding te maken van de aanslag op Kisji, die plaats vond om tien minuten voor half drie, dat is tien minuten voor halfzeven vanmorgen Nederlandse tijd. De dader kon onmiddellijk worden ge arresteerd. Andere berichten zeggen, dat de aanslag geschiedde in de grote ont vangstzaal van de ambtswoning van de premier. Ikeda De opvolger van Kisji, Ikeda (61), is minister van handel. Hij is voorstander van een krachtig pro-westelijk beleid en van een straffe economische plan- politiek. Er waren twee stemmingen no dig om Ikeda aan de vereiste meerderheid te helpen. Het staat wel praktisch vast, dat hij in de komende dagen het Japanse parlement om een mandaat zal vragen voor de vorming van een nieuwe rege ring, tenzij zich in de liberaal-democra tische partij een scheuring zal voordoen als gevolg van de oppositie van de con servatieve vleugel, die moest aanvaarden, dat haar kandidaat. Mitsoejiro Isjii, werd verslagen. De partij beschikt in het par lement over een meerderheid van 286 (van de 476) stemmen. In een toespraak direct na *Un ver kiezing heeft Ikeda beloofd alles te zullen doen om de harmonie in de party t« bevorderen. HU kan rekenen op de steun van de sterke industriële en handels, kringen. Ikeda staat bekend als een be kwame financiële expert, die, als dat nodig ls, onpopulaire maatregelen durft te nemen, hetgeen hU bewezen heeft ln de jaren van Amerikaanse bezetting, toen harde antl-inflatiepolltiek moest u B 47 komt voor Veiligheidsraad Minister Gromyko van de Sov jetunie heeft de Verenigde Naties telegrafisch verzocht de kwestie van het neergeschoten Amerikaan se vliegtuig voor de Veiligheids raad te brengen. Hij wenst, dat het „nieuwe agressieve optreden" van de V.S., dat de wereldvrede in gevaar brengt, wordt besproken. Eisenhower reageerde prompt. Wij staan gereed naar de Veiligheidsraad te gaan, verklaarde hij vanuit 2ijn vakantieoord op Rhode Island. Ame rika zal de aandacht vestigen op de onwettige daden en de vermetele dreigementen van de Russen. Tegelijkertijd maakte de Ameri kaanse marine bekend dat een Rus sisch „elektronisch spionageschip" op 26 april ter hoogte van de belangrij ke vlootbasis Cape Henry, Virginia, de oefeningen van de Amerikaanse atoomduikboot George Washington verkende. Dc mededeling van de Amerikaanse marine ging vergezeld van foto's die de ingenieuze radar- apparatuur van de Sowjetboot onthul den. Radio Moskou heeft gemeld, dat Rus land over bewijzen beschikt, dat de neer geschoten B 47 het luchtruim van de Sowjetunie is binnengedrongen. Het vliegtuig had geschut met munitie en ..ïnlichtingenapparatuur" aan boord ..Waarom was dit nodig?", zo vroeg Radio Moskou. ..indien het toestel alleen maar de onschuldige taak had om elktro-magnetische verschijnselen te be studeren boven het Poolgebied? Wash ington geeft geen antwoord op deze vraag, maar de twee overlevende be manningsleden hebben dit wel gedaan." Hit de uitzending van Radio Moskou men kunnen afleiden, dat de Russen delen van het wrak geborgen hebben en dat de twee overlevenden verhoord zijn. Duitse jongen in zee verdronken Bij de Koog op Texel is woensdag- liddag de zeventienjarige kampeerder 'arJ herman Schömber uit Remschcid m de Noordzee verdronken. Hij was zo ver van de kust gezwommen dat zijn vrienden hem nagenoeg niet meer za gen. Een hunner zwom naar hem toe maar was niet in staat hem naar het strand te brengen. Enige uren later is het stoffelijk overschot aangespoeld. Het slachtoffer maakte deel uit van een club van ruim 100 Duitse jongemannen die op Texel hun vakantie doorbrengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5