POSIBLUFT Geen extra-subsidie voor chr. sportorganisaties Minister Korthals leed nederlaag EEN ROOD OVER HET Krappe arbeidsmarkt in West-Duitsland SPIONAGENET VRIJE OOSTEN Kamer over nota: dankbaar en teleurgesteld fiets! (£sso) Gouden Esso Extra Motor Oil Reseringscontrole over de Indonesische partijen 9 WOENSDAG 13 JULI 1960 Bij weigering van geld uit toto: (Van onze parlementsredactie.) De protestants-christelijke sportorganisaties, die geen geld uit de voet baltoto wensen te aanvaarden, kunnen niet op een extra-subsidie van de overheid rekenen. Dit heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, gisteravond bij het debat over de sportnota in de Tweede Kamer meegedeeld. De heren drs. D. F. van der Mei (c.h.) en dr. J. Meulink (a.r.) hadden naar heft standpunt van de regering over deze kwestie gevraagd. De c.h. afge vaardigde had de minister verzocht te willen toezeggen dat de protestantse sportorganisaties die om principiële redenen toto-geld weigeren niet in hun ontplooiing zullen worden geremd. Minister Cals zei in zijn antwoord, dat het rijk ten opzichte van de sport geen rechtstreekse taak heeft. De bewindsman verklaarde, dat de charitatieve organisa ties, die indertijd niet van loterijen ge bruik wensten te maken, ook geen extra subsidie hebben gevraagd. Indien alles wat wenselijk is door de overheid moet worden gesubsidieerd, krijgen we geen verlaging, maar een verdubbeling van de belastingen. Als het wel mogelijk is 25 miljoen voor de voefcbaltoto bijeen te brengen, waar om kan men dat dan niet voor de sport? vroeg de minister. De wijziging van de Loterijwet tast de vrijheid de burgers om hun geld naar goeddun ken te besteden niet aan. Kritisch De „nota betreffende lichamelijke ming en sport" was in de Kamer nogal kritisch ontvangen. Wij zijn dankbaar, maar tevens teleurgesteld, gaven met name de heren mr. M. Vrolijk (soc.), C. F. Kleisterlee (kath.v.) en drs. D. F. van der Mei (c.h.) te kennen Dankbaar men omdat de nota een belangrijke ventarisatie van de aanwezige gymna stieklokalen en andere sportaccomma- daties behelst. Teleurgesteld was men, omdat peiling van de bestaande behoeften een plan tot opheffing van de tekorten nagenoeg geheel ontbreken. „Ik had een soort Deltaplan voor d« lichamelijke vorming en de sport ver wacht", zei de c.h. woordvoerder. Overi gens wilde de heer Van der Mei niet tot „het gilde der planaanbidders" worden gerekend. Het meest tevreden was n dr. C Berkhouwer (lib.), die vond dat „geen reden voor geharnaste kritiek" v Verbaasd Minister Cals zei later, dat het verzoek van de c.h.-afgevaardigde om „een Delta plan voor dc sport", hem had verbaasd. „Na alle kritiek op de Mammoetwet, doet deze vraag van deze zijde om plannen, mij zeer weldadig aan", merkte de be windsman ironisch op. De minister voeg de er echter aan toe, dat de overheid ten aanzien van de sport een heel andere, meer beperkte taak heeft, dan ten aan zien van de waterstaat. Een van de punten waarop volgens het kabinet decentralisatie tot haar recht kan komen, is nu juist de sport, zei de bewindsman. De verzorging op het ge bied van de sport is een taak van de ge meenten. Vergroting van de financiële middelen der gemeenten, waarvoor scheidene afgevaardigden hadden pleit, zou voor de gemeentebesturen inderdaad de mogelijkheid scheppen om meer voor om sport te doen, maar 'het zou op dit punt geen zekerheid scheppen. De gemeentebesturen hebben hun eigen verantwoordelijkheid. Als een bepaalde geméente bijvoorbeeld alumi nium lantaarnpalen laat neerzetten, hoe wel de oude palen nog goed zijn, zou het onjuist zijn haar rijkssteun voor de bouw van sportaccommodaties te verlenen. Crisis waarrl Aan het adres van mr. Vrolijk (soc.) merkte minister Cals nog op, dat voor de toto geen crisis moest maken, maar dat de sport hem zo nodig wel een crisis waard zou zijn. Sport en toto zijn echter twee verschillende dingen. De belangstelling voor dit debat over de eerste sportnota stond, zoals minister Cals terecht opmerkte, overigens :Sê schrille tegenstelling tot de interesse het totodebat. Op de tribunes zaten slechts weinig sportfiguren. De heer Berkhouwer (lib.) herinnerde raan, dat hij met staatssecretaris Schol ten, die nu achter de regeringstafel zat, in zijn Amsterdamse studententijd nog de hockeysticks had gekruist. Beiden zijn ook leerlingen van prof. mr. Paul Schol ten, de vader van de staatssecretaris. Ik constateer met genoegen, dat wij beiden ook thans nog actief zijn in de sport, zei Berkhouwer. „Dat garandeert een sportieve behandeling". De heer Berkhouwer vond dat op de lagere scholen elke dag een heel of half uur aan lichamelijke vorming moet worden gedaan. Als de klasse-onderwij zer die les niet kan geven, moeten vakleerkrachten komen. Een onderwijzer met een buikje moet zich niet belache lijk maken door in de ringen een vogel nestje voor te doen. Onrustbarend Onrustbarend vond dr Berkhouwei evenals verscheidene sprekers na hem, dat 65 procent van de Nederlandse recruten niet kan zwemmen. Er moet in dit waterrijke land geen kind de lagere sohool komen dat de z\ kunst niet machtig is. In zeshonderd gemeenten is momenteel geen open zwembad, laat staan een overdekt zwembad. Een groot percentage i de bestaande open baden is naar I giënisohe maatstaven onbruikbaar. Over de financiering heeft de sport nota terecht opgemerkt dat het rijk de centrale bonden moet steunen en dat de gemeenten de plaatselijke verenigingen moeten helpen. De gemeenten moeten dan echter over de nodige financiële* middelen en het vereiste bouwvolume beschikken, betoogde de liberale afge vaardigde. Verscheidene andere spre kers lieten soortgelijke geluiden horen. Toto „ondergraven" Mr. Vrolijk (soc.) verklaarde dat een der financiële pijlers waarop de sport moet rusten, namelijk de Toto, door het compromis van vorige week is onder graven. De totoconcessie moet volgens hem naar de Stichting Nederlandse Sporttotalisator gaan. Hij verzocht nister Cals (o„ k. en w.) in dit opzicht niet alles aan minister Beerman (justi- te laben. De minister beloofde eisen speciale aandacht schenken deze organisaties. Over de opheffing van het tekort aan gymnastieklokalen (ruim tweeduizend) was de heer Van der Mei minder opti mistisch gestemd dan de regering. De heer D. Kodde (sg.) zei dat aan de lichamelijke vorming teveel waarde wordt toegekend. Zijn fractie is niet tegen verpozing, maar wel tegen uit wassen daarvan, zoals sporbvergoding. Tegen de opmerking in de nota over de sport hebben de staatkundig-gerefor meerden ernstige bezwaren. Volksdans lekespel, die volgens de bewindslie- een waardevolle bijdrage tot de li- ohamelijke vorming zijn, kunnen tot allerlei verkeerde gewoonten leiden, zoals het laat op straat zijn en onjuiste omgang met personen van de andere sekse, aldus de heer Kodde. Ook tegenover lichamelijke vorming bij het schoolonderwijs stond de heer Kodde gereserveerd. De verantwoorde lijkheid van de ouders moet niet onder mijnd worden door „de helpende hand "an de overheid". De heer Kleisterlee (kath. v.) pleitte met klem voor financiële hulp van het gemeenten die deze ten behoe de sport nodig hebben. De rijks subsidies aan de sportorganisaties moe ten geleidelijk worden verhoogd. De sport zelf en de Toto kunnen de tekor ten niet binnen een verantwoorde ter mijn opheffen. Flatteus beeld Dr. J. Meulink (a.r.) zei dat de taak van de overheid in de nota over het al gemeen juist is uitgestippeld. Van Je bestaande toestand ten sportaccommodatie geeft de nota echter ;n wat te flatteus beeld. De wijze waarop de overheidstaak ten inzien van de sport in de nota creet is uitgewerkt, stelde dr. Meulink teleur. De gemeenten kunnen hun taak ten aanzien van de sport financieel niet aan. Er zal een oplossing moeten den gezocht door een bijzondere doel uitkering uit het gemeentefonds of door uitbreiding van de plaatseFjke belas tingheffing. De subsidies voor de cen trale sportorganisaties moeten worden verhoogd en bij de besteding ervan moeten de organisaties meer vrijheid ontvangen. De chr. sportorganisaties zijn door het regeringsbesluit inzake de Toto lijkheden gebracht. De regering moet ook op dit punt haar verantwoordelijk heid kennen, zei dr. Meulink. Doorman-boycot afgelopen De secretaris van de vakbond van Australische zeelieden, D K. Dans, heeft toegestemd de boycot tegen de Kare] Doorman en de beide andere Nederlandse oorlogsbodems, die te Fremantle zijn aan gekomen. te beëindigen. Hij deed dit op een verplichte bijeenkomst, samengeroe pen door de president van het hof van arbitrage van de staat. Het initiatief was genomen door de redersvereniiging en de ze werd bijgewoond door vertegenwoor digers van het havenbedrijf en de vak bonden van sohieepssalviUd'ers en haven arbeiders. Een zeeman met 35 dienstjaren weiger de met de loodsbarkas naar de Karei Doorman uit te varen en wend ontslagen, iaar het is mogelijk, dat hij de volgende ig weer aangenomen zal worden. De loods, kapitein J. S. Burns, had ge holpen bij het meren van de Karei Door man. Hij was er met een privéboot naar toe gegaan en met zijn hulp voer hot schip langzaam binnen. Schoonvader zesmaal gestoken In Schiedam is gistermorgen in een woning aan de Alex Numanstraat een vechtpartij uitgebroken. De 43-jarige W. A. K. heeft zijn schoonvader H. P. B. op het balkon een zestal messteken toe gebracht. Als gevolg daarvan moest B. in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis worden overgebracht. De da der is kort na het misdrijf gearresteerd. Aftreden regering Tambroni geëist De linkervleugel in de Italiaanse Ka mer van Afgevaardigden heeft gister avond 't aftreden gecist van de christen democratische regering-Tramboni. als protest tegen het ingrijpen van dc politie in dc anti-fascistische relletjes van de af gelopen twee weken. De leiders van de oppositiepartijen heb- hen het debat geopend over de onge regeldheden waarbij 11 mensen werden gedood en ten minste 1000 gewond. Trambonii, wiens regering op het ogen blik de steun van de neo-faso;sten nodfig heeiflt om aan de macht te blijven, heeft beloofd in de herfst te zuiden aftreden als blijkt dat hij het bij een eventuele motie van wantrouwen niet zonder de fascistische stemmen kan stellen, heeft in het debat, dat twee of drie dagen zal duren, zijn stem nog niet laten horen, Verjong Uzelf en ook Uw fiets! Recordinschrijving voor 40ste Kaagweek Voor de 40ste Kaagweek, die van 16 t/m 21 juli op en rond de Kagerplassen wordt gehouden, is een recordinschrijving binnengekomen. De k. z. r. en m ver. „De Kaag", die haar 50-jarig bestaan her denkt, organiseert dan ook de grootste wedstrijd week, die ooit in Nederland is gehouden. Voor de open wedstrijden meldden zich 507 deelnemers; voor de eenmans-dames teamwedstrijden werden 510 zeilers in geschreven en in de nachtwedstrijd np za terdagavond komen 267 deelnemers uit. De baan zal met fakkels verlicht worden. ZWEMMEN Nieuw Ned. record 1500 m vrije slag Johan Bontekoe van HPC heeft dins dagavond tijdens de Haarlemse kming- kampioensehappen im het bad Kleverlaan Haarlem een nieuw Ned. record ge ringd op de 1500 meter vrije slag heren met een tijd van 18 min. 52.9 sec. Het oude record stond sinds 11 juli 1957 p naam van Herman Willemse (Robben) met 18 min. 57.6 sec. gevestigd in Hilver tin. De tijden van de drie tijdwaarne- ers waren: 18 52.2, 18-52-9 en 18.53.4. Sportflitsen Dammen De Russische wereldkam pioen Koeperman heeft met li punten oe leiding in het int. damtoemooi in Kief, waarin Nederland is vertegenwoor digd door Keiler. Onze landgenoot heeft tot heden vijf remises op zijn naam staan en heeft een partij verloren, nl. va jonge Rus Tsjeeholew, in wie velen de toekomstige wereldkampioen zien. Paardesport Harry Wouters van den Ouóenweyer (Eist) neemt als enige Ne derlander deel aan het int. concours hip- pique dat van 18 tot en met 23 juli in het Whdte-City stadion in Londen wordt ge houden. Hij komt uit met de paarden Hu- bertus en Frappant. Zeilen Onze landgenoot Bob Maas (bemanning Scheffer) zal met zijn star- jacht Hi-Fi deelnemen aan het Eur. kam pioenschap starklasse, dat van 14 - 20 juli bij Bendor, een eilandje voor de Franse zeekust wordt gehouden. Voetbal Brazilië heeft in Rio de Ja neiro een overwinning met 5-1 (rust 3-1) behaald op Argentinië in een wedstrijd voor het toernooi om de Coupe Atlaroti- que. MET ESSO BENT U BETER UIT! literaire en morele eisen die tl Anna B lam an was in haar leven een wat geprononceerd, maar beslist geen autoritair of verwaand type. En zo is (Vervolg van pagina 1) klaar zijn, zouden zij naar de IJ-tunne' kunnen worden gestuurd enz. Voor deze gedachte bleek ook de V.V.D.-fractielei- der mr. H. van Riel zeer geporteerc(. De discussie van de kant van de Ka mer werd besloten met een „cri de coeur" van Amsterdams burgemeester, mr. G. van Hall (soc.) ,,Ik heb de indruk", zo zei hij, „dat de belangen van Amster dam bij de regering geheel in het ver geetboek zijn geraakt." Uitvoerig be schreef hij de moeilijkheden, die zich de (Van onze correspondent in Bonn) DE recente arrestatie van de Sow- jetrussische student Smirnoff in Den Haag op aanwijzing van gege vens die werden verstrekt door een vroegere Oostduitse agent, die wat men in het jargon der onder wereld noemt „zong", nadat hij in de val der bondsrepublikeinse con traspionage was gelopen, heeft voor Wcst-Duits- nwoordig he arbeidskrachten. In het verwoeste Duitsland van 1945 bestond gebrek aan voeding, kleding en onderdak. Arbeidskrachten waren er echter meer dan genoeg, ook wanneer het werk meestal de moeite niet waard was. Na 15 jaar is de toestand tegenge steld en het enige, waarnaar met ver twijfeling wordt gezooht, zijn handen om te produreren. Er zijn 134.000 werk lozen, maar er zijn ook 500.000 niet-be- zettc arbeidsplaatsen. In 1949 moesten 1,3 miljoen werklozen door de regering worden ondersteund en nog in 1953 wa ren er 900.000 mannen en vrouwen zon der werk, die steun kregen. Sedertdien zijn de orderportefeuilles van jaar op jaar dikker geworden, er zijn meer arbeidsplaateen gekomen en de laatste jaren zijn er arbeiders uit minder welvarende Europese gebieden aangetrokken. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar zijn 53.000 Italia nen naar West-Duitsland gekomen en ook Grieken en Spanjaarden zijn in Duitsland geen bijzonderheid meer. Juist nu hebben bezorgde leiders van de industrie voorgesteld tegen zekere voorwaarden 10.000 Pakistani naar de bondsrepubliek te brengen of om ook Afrikanen te werven. Dc toestand ziet er als paradox des te ongunstiger uit. omdat de Westduitse minister van eco nomische zaken, Ludwig Erhaird, in het vooruitzicht heeft gesteld dat de hoog conjunctuur nog tien jaar zal voortdu ren. Hierdoor krijgen de „captains of in dustry" en ook de verantwoordelijke personen in de regering grijze haren De vakbonden willen nl dat het aan deel van de werknemers in deze mooi- w eer-periode niet alleen bestaat uit ho gere lonen, maar ook uit kortere werk tijden naar Amerikaans voorbeeld. Van de vermeende Duitse bezetenheid tot werken is nauwelijks Iets overgeble- dit. De nota als geheel noemde mr. Vro lijk „negatief, goedpraterig, struisvogel- achtiig en zonider perspectief'De rege ring hoeft zidh voor dë huidige stand van zaken, die mede een gevolg is de houding vóór de oorlog, niet te ontschuldigen, maar moet thans wel de hand mee aan de ploeg slaan Niet overdrijven Drs. Van der Mei (cii.) waarschuwde tegen de overdrijving van sportpresta ties. Hij vroeg maatregelen tegen do ping, d.w.z. het gebruik van middelen om de prestaties boven het normale op te voeren. Voorts informeerde hij of de regering maatregelen kan treffen tegen het kopen en verkopen van spelers bii het beroepsvoetbal. Het had de c.b. woordvoerder getrof fen dat de regering in de sportnota reeds naar inkomsten uit de voetbaltoto - - verwijst. De protestantse sportorganisa-1een Ogenblik de sluier opgelicht, die •ilien om principiële redenen geen I hangt over de omvangrijke spionage, "die de communistische landen in het vrije Westen bedrijven en die Chroesjtsjefs opwinding over het Sverdlovske U-2-incident in een kwalijk daglicht stelt. De „Organisation Gehlen", die behalve met het verzamelen van inlichtingen uit de landen achter het IJzeren Gor dijn ook is belast met de contraspio nage kon volgens inlichtingen, die ik uit betrouwbare bron heb ontvan gen in de eerste vier maanden van I960 820 communistische agenten in West-Duitsland ontmaskeren. Van hen waren er 691 in dienst van de Oost duitse „Staatssicherheitsdienst" in Oost- Berlijn en 92 in dienst van Moskou. De rest handelde in opdracht van andere satellietlanden. Het ligt voor de hand, dat de jaar-balans van de Westduitse „Abwehr" in 1960 minstens hetzelfde cijfer zal bereiken als in 1959, toen in totaal 2-787 communistische agenten konden worden gevangen. Van hen werden er 2.325 door de Oostdu tse „regering" betaald en 264 door de Sov jets. Voorts hadden er 114 opdrachten uit Polen, 63 uit Tsjechoslowakije, 11 uit Roemenië en 2 uit Bulgarije. \mcrikaanse deskundigen schatten de uitgaven van de Oostduitse „regering" in Pankow voor spionagedoeleinden op minstens 100 miljoen gulden per jaar. Draaischijf voor deze spionage-activi- teit is het communistische deel van Ber lijn, waar alle satelliet-landen er spio- aage-filialen op na houden. In de Sov- Jetrussische sector van Berlijn de voormalige Duitse hoofdstad is ten slotte nog steeds een viersektorenstad onder militair bewind, ook al is de Rus sische sektor gepromoveerd tot „Oost- berlijn" en „hoofdstad" van de z.g. D.D-R„ de Duitse Demokratische Re publiek kent de Westberlijnse politie 1.200 woningen, en kamers, die worden gebruikt als rendez-vous voor agenten, Informanten en „Denunzianten", d.w.z. verraders die door de Oostduitse ge heime dienst gezochte Westduitsers ver raden. Een serie firma's, die onschuldig klinkende namen voeren, is belast met speciale spionage-opdrachten, daaronder drukkerijen en uitgeverijen, persinfor matiediensten, Lmportzaken, arbeidsbe middelingsbureaus, groothandelsonder nemingen en advocatenpraktijken. Er is geen twijfel aan: in Oostberlijr lopen de draden samen van de com munistische spionage en agitatie ln de landen van het vrije Westen. In het Dezer dagen heeft de vakbond van metaalarbeiders met de metaalindus trie in Beleren een overeenkomst geslo op grond waarvan in etappes tot 1 juU 1965 in deze tak van industrie een werkweek van 40 uur zal worden inge voerd. In vele gevallen wordt nog slechts 42 tot 44 uur per weck gewerkt. Op iedere veertien inwoners van de bondsrepubliek i8 er een televisietoestel, per vijftien inwoners is er een auto en naar schatting zullen dit jaar drie mil joen Duitsers met vakantie naar het buitenland gaan. Ook de houding ten opzichte van' de pensionering heeft zich gewijzigd, Uit enquête ds gebleken dat de meer derheid van de bevolking er de voor keur aan geeft niet op 65-jarige leef tijd, zoals thans het geval is, maar met hun zestigste jaar uit het pro-du kt iep ro te treden en van de levensavond te genieten. De wens naar pensionering bij 55, ja zelfs bij 50 jaar werd niet zelden geuit. Al met al werpt de gunstige econo mische toestand zware schaduwen op de arbeidsmarkt. De hoop is voorname lijk gericht op de vele huisvrouwen. Hun wordt in aanlokkende advertenties „een aangename bezigheid in lichte vriende lijke ruimten" aangeboden, al is het ook slechts vier A vijf uur per dag. Oost-Berlijn draaischijf licht van deze feiten is de eis van Chroesjtsjef en zijn Oostduitse zetbaas, Walter Ulbricht, dat „het spionagecen- trum Westberlijn" moet worden opge doekt en onschadelijk gemaakt door Jat deel van de stad in te lijven bij Oost- berlijn nogal belachelijk. Zoals ook wel blijkt uit het aantal in Westduitsland gearresteerde spionnen is de Bonds republiek het zwaartepunt van de com munistische spionage. Via de Bondsre publiek lopen echter, naar het geval Smirnoff bewees, talloze draden naar de andere Westeuropese landen. De Sovjetrussisohe inlichtingendienst Is in Oostberlijn rechtstreeks „vertegenwoor digd" door twee bureaus, nl. het „Co mité voor staatsveiligheid" (K G B.) en het „Hoofdbureau voor Inlichtingen" (G.R.U.). Beide bureaus bemoeien zich met de militaire spionage in West duitsland en de overige Westeuropese landen. Het kantoor van de chef der K.G. bevindt zich in het... St. Anto- niusziekenhuis in Karlshorst (bij Ber lijn), waar ook het Sovjetrussischc mili taire hoofdkwartier is gevestigd. De spionage wordt als „normale activi teit" ondersteund door de Sovjetrus sisohe ambassade in Oostberlijn en de handelsvertegenwoordiging U-d.S.S.R Tussen Oostberlijn en de Sovjetrussi- sche ambassades in de Westeuropese l^nd.en heeft een voortdurende uitwis seling en overplaatsing van personeel plaats. Wie er naar waar en voor welk doel wordt overgeplaatst bepaalt in hoofdzaak de Sovjetrussisohe geheime dienst in Oostberlijn. Naast de Sovjet russen en de Oostduitse „regering" heb ben Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Roemenië en Bulgarije eigen spionage- centrales in Oostberlijn. Merendeels werken zij onder de een of andere dek mantel. Alleen de Polen hebben offi cieel nog een militaire missie. De ove rige satellietlanden werken met z.g. „repatriëringsbureaus" „Werving' De behoefte aan agenten wordt gedek! met een uitgebreid systeem van „wer ving". De Westduitse autoriteiten alleen al kennen 49 camouflage-organisaties, die niets anders doen dan agenten voor de Oostzonale „Staatssicherheitsdienst" aanwerven. Zij hebben namen ais Afde ling voor arbeid en beroepskeuze" „An ker-Verlag Berlin-Germany", ,3erliner Pressenachrichiten" etc. Vaak wordt er in Westduitse bladen geadverteerd. Vele agenten worden ook aangeworven door bedreiging van en cantage op Oostduit- sens, die naar de Bondsrepubliek zijn gevlucht, doch wier familieleden nog in de Oostzone zijn achtergebleven. Tussen 31 augustus 1951 en 31 december 1959 zijn ln Westduitsland (met inbe grip van Westberlijn) 1.799 agenten ui' de communistische landen veroordeeld In totaal werden in diezelfde periode 16.500 agenten ontmaskerd. Democratische liga verboden C o DE INDONESISCHE REGERING heeft dinsdag bepalingen be kendgemaakt die haar de bevoegd heden zullen geven alle politieke par tijen in het land te beheersen. Su karno had in januari laten weten, dat de regering hiertoe zou overgaan. Volgens de bepalingen worden partijen, opgericht na de terugkeer (op vijf juIS 1959) naar de revolutionaire grondwet van 1945, verboden. (Dit slaat dus op de democratische liga.) Partijen van minder dan 150.000 leden zullen niet worden erkend. Erkende partijen moeten voor 31 de cember 1960 aan de president rapport uitbrengen over haar sta tuben, leden, steun en algemene omstandigheden. Elk half jaar moet opnieuw rapport worden uitgebracht. Geen partij mag buitenland se leden hebben. Alle partijen moeten het politieke manifest van de president, dc grondwet van 1945, de presidentiële theo rieën over „geleide democratie", „Indone sisch socialisme", „Indonesische identi teit" en de „Pantja Sila" (geloof in god, mensheid, nationalisme, democratie sociale rechtvaardigheid) als grondvesten van de staat erkennen. Een part(j kan worden ontbonden als blijkt dat zi| „tegen dc beginselen van de staat is, als haar programma een wijziging beoogt in de grondvesten van de staat" of als zü rebellie steunt. Dc president zou een dergelijk geval aan het hooggerechtshof voorleggen. Als bewezen wordt dat de partij daaraan schuldig is. zou de partij binnen dertig dagen moeten worden ontbonden of ver boden worden. Bekend door „Eenzaam avontuur Anna Blamanschrijfster met een eigen persoonlijkheid (Van onze Kunstredacteur.) ANNA BLAMAN is overleden. Men kent haar als de schrijfster van „Eenzaam avontuur". Men kent haar als de schrijfster van een boek dat veel opzien heeft gebaard. De sexuele problemen in dit boek zijn wat sterk uitgestald geworden. Anna Blaman heeft dat heel realistisch ge daan. Z&eg heeft er geen doekjes om gewonden. En toen dit boek uit kwam en later nog een prijs kreeg, toen begreep men niets meer van de i roman kan stellen. haar werk ook: geprononceerd, niet onuitstaanbaar. Ze wilde schrijven zoals ze was. Ze sprak ook zoals ze was. Meer malen heb ik met haar over haar werk gesproken, meermalen was ze het met me oneens. Maar niet omdat ze met opzet tegen een andere mening wilde ingaan, doch omdat ze zichzelf wilde zijn en zo sterk een eigen persoonlijk heid was, dat ze zich niet direct gewon nen wilde geven. Haar roman „Eenzaam avontuur", die dus het meest opzienbarend was, is wel een soort geestelijk en literair exhibitio nisme genoemd. Deze houding is bij meerdere „moderne" schrijvers merk baar. Zewillen met opzet de dingen bij de naam noemen en doen dat dan met een zekere graagheid, net zoals kleine kinderen vieze woorden willen zeggen. Bij Anna Blaman lag de zaak toch heel anders. Bij haar was het en wie haar kende weet dit niet de zucht om nu eens net anders te doen dan een ander en alle moraliteit met de voeten te tre den, doch alleen maar een volkomen uitschrijven van zichzelf. Dit laatste is door heel wat aanval lende critici over het hoofd gezien. Zelfs al'sta ik beslist niet aan de kant van Anna Blaman wat haar levenshouding betreft, toch moet ik erkennen dat Anna Blaman door haar consequente houding in het leven, door haar recht-door-zee- gaan, door haar sterke persoonlijkheid, door haar grote belangstelling voor an deren, door haar grote literaire kwalitei ten ook, m'n grootste waardering had. Zeker literair, want Anna Blaman ver stond de kunst een verhaal literair zo enorm knap op te bouwen, dat men wer kelijk met een kunstwerk te doen had. Haar laatste boek „Op leven en dood", dat werd onderscheiden als een van de beste inzendingen voor de Reisprijs 1950 door het ministerie van O. K. en W., is daarvan ook een heel duidelijk bewijs. Meer nog dan „Vrouw en vriend". afgelopen zeven jaar met betrekking tot de IJ-tunnel tussen het Rijk en de hoofd stad hebben voorgedaan. Ook hij vroeg zich af waarom Amsterdam de IJ-tunnel- bouw niet in haar investeringsprogram mag inpassen, terwijl dat Rotterdam, wat betreft de metro, wèl is toe gestaan. Voorts bestreed hij de medede van de minister, dat over de ver plaatsing van het marine-etablissement r.og geen overeenstemming tussen Am sterdam en de marine zou zijn bereikt. Minister Korthals hield op alle onder delen vast aan het kabinetsstandpunt, dat van een gelijktijdige bouw van Coen- èn IJ-tunnel onder de huidige omstan digheden geen sprake kan zijn. Op deze beslissing kan de regering niet terug komen. De grote spanningen in onze economie manen nu eenmaal tot eeri zeer voorzichtig investeringsbeleid en tot grote behoedzaamheid met betrek king tot dc arbeidsmarkt. De regerin- echter wel bereid met Amsterdam verder over de IJ-tunnelplannen te spre ken. De gemeente kan met voorstellen komen en die zullen serieus besproken welwillend bezien worden in het lich' an de dan bestaande omstandigheden Mochten de omstandigheden zich in gunstige zin wijzigen, dan zal op een Amsterdams verzoek om de zaak op nieuw in overweging te nemen, met een volmondig „ja" worden geantwoord. Om trent het tijdstip waarop zulks zal ge schieden wilde de minister zich overi gens niet aan voorspellingen wagen. Wel bleek hij niet afwijzend te staan tegen over het voorstel van de heer Tjalma (a.r.) om te zijner tijd ook weer: als de omstandigheden dit toelaten! de bouw van Coen- en IJ-tunnel „in elkaar te schuiven''. De minister ontkende pertinent, dat de belangen van Amsterdam bij de re gering in het vergeetboek zijn geraakt Hij wees er o.m. op, dat in de begroting van verkeer en waterstaat voor 1960 gelden zijn opgenomen voor de verbete ring van de IJ-mond, waarbij Amster dam in hoge mate is gebaat. De rege ring heeft ook in geen enkel opzicht met haar beslissing de autonomie van Am sterdam aangetast. De hoofdstad diem echter te bedenken, dat het rijk ten aan zien van het economisch beleid en de infrastructuur een eigen verantwoorde lijkheid heeft. Uitvoerig zette de minis ter nog uiteen, dat de verkeersspannin- gen bij de oeververbindingen over IJ en Noordzeekanaal nog niet die afmetingen hebben aangenomen, dat een gelijktijdige bouw van beide tunnels kan worden toegestaan. Verkeerstechnisch gezien is de bouw van de Coentunnel zeker urgen ter. Tenslotte deelde de bewindsman mee, dat over de verplaatsing van het marine- etablissement tussen de marine en de gemeente Amsterdam nog geen defini tieve overeenkomst tot stand is gekomen Niet overtuigend Het ministeriële betoog vermocht de meerderheid van de Senaat niet te over tuigen. De heren Van Riel (lib.) en Lich- tenauer (c.h.) hadden in eerste instantie verklaard geen behoefte te hebben aan een motie wanneer het antwoord van de bewindsman bevredigend zou zijn Zij gaven echter naderhand beiden hun stem aan de motie-Vos. De Tweede Kamer hoopt a.s. donder dag nog over de tunnelbeslissing van de regering te kunnen debatteren. Dan komt namelijk de interpellatie-Den Uyl (soc.) aan de orde. Met gespannen aan dacht volgde gisteren een grote groep Tweede-Kamerleden (onder wie prof Romme) de discussies in de Eerste Ka- De begroting-1960 van verkeer en wa terstaat is tenslotte door de Senaat zon der hoofdelijke stemming aanvaard Slechts de communisten stemden tegen De Eerste Kamer heeft gisteravond ook nog een begin gemaakt met de behan deling van de begrotingen van het ka binet van de vice-minister-president en van de P.T.T. Minister Korthals hoopt volgende week op de beschouwingen te antwoorden. Ze schreef die roman in opdracht o. k. en w. en in die roman hield ze zich daadwerkelijk met het probleem „dood" bezig. Ze heeft hot werk niet mogen vol tooien. Onlangs las zij in de Rotterdamse Kring van Auteurs nog voor uit die on voltooide roman. De Kring van Rotter damse Auteurs is mede door haar opge richt en daarvan was ze enige jaren pre sidente. Het probleem „dood" zal nu w.-arschijnlijk geen probleem meer voor haar zijn. Maar het was in haar leven al tijd een vraagstuk, waarmee ze zich heel vaak bezighield. Wie mochit denken dat Anna Blaman in dit opzicht een volkomen ongevoelige vrouw was, vergist zich. Ze zag de gees telijke problemen vaak heel scherp. Wat ze niet verdroeg was het altijd maar weer moraliseren van critici of lezers. Bij een openbare discussie over de waarde van de dagbladkritiek, zei ze me eens: „Ik vraag niet dat Je mijn werk op morele g. nden beoordeelt. Ze moet zeggen of het literaire waarde heeft, of het goed verteld ls, of de proplemen goed zijn ge steld, of de figuren leven. Die morele gronden verschillen voor elk mens en dan zou je eigen opvatting gaan projec teren tussen de schrijfster en de lezer". Anna Blaman had niet helemaal on gelijk. Waarin ze wel ongelijk had was, dat haar boeken vrijwel altijd enig uit zicht misten, enig geestelijk uitzicht. Dat was niet nodig geweest, zelfs niet met de problemen die zij in haar boeken stel de. Ook daarover heD ik met haar ge praat. Als antwoord daarop lachte ze dan wat en zei: „Ik zou bang zijn dan zelf ook te gaan moraliseren". Anne Blaman is overleden, een van de bekendste schrijfsters van de laaitste tijd. Haar boeken zijn bewijzen van haar schrijverstalenten, van haar vermogen een eigen wereld voor een ander te openen. Men moet wel het oordeel des onderscheids hebben om ongestraft tot die wereld door te dringne. En men moet dan ook Iets begrijpen van de mens Anna Blaman. BELGISCHE GIDS VOOR KONINGIN JULIANA De directeur van de Vlabmse toeris tenbond, de heer Jozef van Overstraeten, heeft dinsdag in het hoofdkantoor van de bond in Antwerpen een in leer ge bonden exemplaar van de door hem sa mengestelde Gids voor Nederland aan geboden aan de consul-generaal van Ne derland in de Belgische havenstad. Het exemplaar is bestemd voor konin gin Juliana. De gids telt ruim 1100 bladzijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9