Luchthaven Meisbroek centrum vluchtelingen flwsrf) JDaoblaö Belgische luchtbrug werkt snel en doeltreffend Na elke landing nieuwe hoop en teleurstelling Pas na anderhalve eeuw Vrijstelling dienstplicht voor onderwijzers 5 Mt&ruf op de bedreiging van Chroesjtsjev Inzake de kwestie Cuba het volgen- de: Amerika moer in menige internationale kwestie blijk gegeven hebben van een aar- gelende houding, nu Cuba dreigt een com munistisch bruggehoofd te worden lijkt de ze aarzeling geheel verdwenen. De Rus sische premier Chroesjtsjev heeft zaterdag de mce6t brutale bedreiging uit zijn loop baan gelanceerd, toen hij Amerika ertegen waarschuwde, het Cubaanse probleem met geweld op te lossen, cn daaraan in een adem aan toevoegde, dat de Russische ra ketten een afstand van 13.000 km kunnen overbruggen. Voor Amerika zou een Russische vesti ging op Cuba echter in strijd komen met de oudste grondslag van de Amerikaanse politiek, de Monroeleer, die inhoudt, dat Amerika voor de Amerikanen is en geer enkele buitenlandse mogendheid zich heef', te bemoeien met de gang van zaken op bet westelijk halfrond. Geheel overeenkom stig deze traditie reageerde president Ei senhower dan ook zeer krachtig op Chroe sjtsjev's verklaring dat de V.S. niet zul len dulden dat het internationale commu nisme zich op Cuba vestigt. Prompt vcrschrompcldo Chrocsjtsjev's zware dreigement tot een propagandisti sche redevoering; de op Eisenhower's ant woord volgende Russische reactie bestond slechts uit de zouteloze opmerking, dat er geen sprake van is, dat Fidel Castro door het internationale communisme gedomi neerd wordt. Een krachtig antwoord, dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat, kan soms zeer nuttig zijn. CHRISTELIIK NATIONAAL DAG BLAD Margaret gaat deze week verhuizen Margaret ki intrek neme dat geheel opnl rong-Jones en prinses n nu elk ogenblik hun Kensington palace 10, -rklngei de vol- Maar de hoofdzaak ligt anders. Binnen enkele weken is in allerlei organisaties, bij het Groene Kruis, bij het bestuur van Bea- trixoord, bij het bestuur van stichtingen voor gezinszorg, bij dat van Elim, «n bij dat van vele andere organisaties, en bij de federaties, waarbij zij zijn aangesloten, de vraag aan dc orde: gaan wij ons mel den voor een deel van de buit uit de toto- Dat vinden wij het ergste van de gehele zaak. Als de toto uitsluitend een zaak was ge bleven van beu, die op de dag des Heren voetbal willen zien en oin dat zo goed mo gelijk te krijgen, een handel in mensen drijven, dan was het wel een ernstige zaak, maar op beperkt terrein. De beslissing, dat de buit voor vele organisaties moet zijn, die zich daartoe kunnen melden, heeft het veel en veel erger gemaakt. Heel het cha ritatieve werk dreigt erdoor gecorrum peerd te worden en elke samenwerking met principiële tegenstanders van deze zon dagse gokkcrij is op het spel gezet. Wij menen, dat allen, die op verantwoordelijke posten in dit werk zijn geplaatst, wel moe ten weten wat zij doeD. En wij adviseren allen, die met ons de Vakantiegenot gegarandeerd Verslaap hem niet,die stralen de morgen van elke nieuwe vakantiedag; neem zo'n handig reiswekkertje mee, maar dan een, waar u van op aan kunt; die vindt u alléén bij de vak man... uw eigen horloger wereldmerk voor reiswekkers (Van een onzer verslaggevers) „Over tien minuten zal een Sabena-toestel uit Leopoldville landen." De stem uit de tientallen luidsprekers op het vliegveld Meisbroek bij Brussel veroorzaakt direct opwinding onder de duizenden op de luchthaven, sinds enkele dagen het eindpunt van de luchtbrug, die België met de Kongo onderhoudt. Hoop leeft op in de harten van duizenden belangstellenden, voor het allergrootste deel familieleden van hen, wier verblijf in de Kongo zo abrupt een einde heeft genomen. De restaurants stromen leeg. De banken in de ruime ontvangsthal, waar velen gelaten wachtten en probeerden wat te slapen, worden verlaten. Velen begeven zich naar de hoge platforms, waarvoor straks het toestel tot stilstand zal komen en dan zullen weer vele tientallen vluchtelingen de vaderlandse bodem betreden. Reikhalzend wordt ieder toestel, dat langzaam naar de platforms rijdt, gevolgd. Onder de wachtenden zullen er zijn, die hun familieleden weerzien en dan volgt meestal een ont roerende ontmoeting. Maar de meesten zullen weer teruggaan naar de restaurants of de ontvangsthal om nog langer te wachten. Tot het volgende toestel uit de Kongo zal worden aangekondigd. Met bewonderenswaardige kalmte verricht het personeel van Meisbroek zijn werk. Routinewerk. Maar voor de vele hulpdiensten, zoals het Rode Kruis en het Nationaal werk voor kinderwelzijn is het geen routinewerk, dat wacht. Evenmin voor de bureaus van diverse ministeries, die tijdelijk op Meis broek zijn ondergebracht. Voor hen is het bijzonder werk, door dat de omstandigheden waaronder de luchtreizigers de Kongo moesten verlaten, ook bijzonder waren. Plotseling moeten duizenden Belgen de luchtreis uit de warme Kongo naar het ondanks de zomer zo koude België ondernemen. Velen hebben niet eens een passagebiljet; zij arriveren nog met hun tropenkleding aan en zonder bagage, zonder papieren, zonder geld.... ach, het zijn alle tragische gevallen, die in Meisbroek arriveren De toestellen brengen hoofdzakelijk vrouwen en kinderen naar Meisbroek. Mannen kunnen tenzij zij een dok tersverklaring hebben geen luchtver voer krijgen. En zij, die arriveren, heb ben dikwijls al een lange reis achter de rug, voordat zij in de Kongo in vliegtuig konden stappen. Soms ook ko men kinderen alleen aan. Dan wachten de grootouders op de luchthaven. Velen weten, dat hun verwanten komen, maar het is vaak niet bekend met welk toe stel, hetgeen het zoeken en vinden be moeilijkt. In de grote ontvangsthal van Meis broek lopen daarom velen met grote ge- improviseerde naamkaartjes op hun kle ding. Daar zijn ook vele Belgische ko loniale maatschappijen vertegenwoor digd om de vrouw en de kinderen van hun employé's op te vangen en verder te helpen. Alle soorten tafels en bu reaus met daarachter een grote ver scheidenheid van stoelen, staan in rijen opgesteld. Borden vermelden de naam van de maatschappij en iedereen, die daar zijn maatschappij vertegenwoor digt. draagt de firmanaam duidelijk zichtbaar, AUTO'S Op deze wijze worden velen doeltref fend en snel geholpen. Zes hotels in Brussel zijn gereserveerd voor hen, die geen eigen huis bezitten of geen on derdak bij familie kunnen vinden. Doch hiervan behoeft maar in een enkel geval gebruik te worden gemaakt, omdat heel België meeleeft en allen, die familie in de Kongo hebben, onmiddellijk bereid zijn een plaatsje voor hen vrij te ken. De Belgische regering heeft een be roep op autobezitters gedaan om de vluchtelingen van Meisbroek naar hun woning of hun familieleden vervoeren. Deze vrijwillige actie is een enorm succes geworden: het aan bod overtrof de verwachtingen. Nau welijks een uur na aankomst zitten de meeste vluchtelingen in een auto die hen snel naar de plaats van stemming brengt. ingin-moeder Elizabeth logeert. echtgenoot geen cent kosten. Het is nl. een van de 100 hulzen waarover koningin Elizabeth vrijelijk kan be schikken. Een groot deel van deze domein woningen zijn ter beschikking gesteld aan oorlogshelden of hun weduwen en leden van de hofhouding. In dat uur heeft de geïmproviseerde ontvangstorganisatie vlug en doeltref fend gewerkt. Vooral vlug. Nauwelijks staat het vliegtuig voor het platform stil. of de trap wordt al voorgereden. Rode Kruis-helpers en helpsters, perso neel van de luchthaven, rijkspolitie en vrijwilligers van diverse diensten staan gereed om hulp te bieden. Wagens vol met dekens worden aangereden en wan neer dan de dokter met enige verpleeg sters een vluchtig onderzoek in het toe stel heeft ingesteld, komen de eerste luchtreizigers al de trap af. Bovenaan wordt hen eerst een deken omgehangen. Ambulance-wagens rijden aan om de zieken en de ouden van dagen direct weg te brengen. Kleine kinderen wor den gedragen. Hier helpt een Rode Kruis-helpster een moeder met een ba by, daar verleent een stewardess de moeder assistentie om een troepje kin deren, voor wie het allemaal zo vreemd veilig naar de Rode Kruis-vleugel te brengen. Een agent van de rijkspolitie draagt een reismandje. Een moeder, die over heel korte tijd haar baby ter reld zal brengen, wordt ondersteund. Kreten van herkenning weerklinken. Vanaf het hoge platform wordt gezwaaid terwijl degenen, die zojuist het vlieg tuig hebben verlaten, zich naar de Ro de Kruis-kamers begeven. Daér wacht melk voor de kinderen, eten voor de volwassenen; zij kunnen krijgen wat zij De hygiënische diensten werken op volle kracht. Met vijftig man personeel gaat het snel: leder weet wat hij of zij doen moet. Voor een enkeling is de emotie te groot. Maar vele bange da gen en een snelle vlucht, die eigenlijk nog veel te lang heeft geduurd, is s ter de rug. Iedereen is behulpzaam tracht de vluchtelingen op hun gemak te stellen. Het lukt, mede dank zij de voorbeeldige ontvangst. Men is weer thuis. Het moederland heeft hen niet vergeten. Het zorgt voor hen, ongeacht of zij en kinderen zijn van ambte- i ot van employé's van particulie- ...aatschappijen, ongeacht of zij reis biljetten hadden of dat zij zonder geld en zonder biljet en dat zijn de mees ten in het vliegtuig zijn gestapt. Het is een triest gezicht, iedere keer. ..anneer een luchtbrug-vliegtuig op Meisbroek landt. Vermoeidheid staat op de gezichten te lezen. En vele vra gen rijzen. Wat brengt de toekomst? En hoe is het met hen, die nog geen plaats in een vliegtuig konden bemachtigen? Ieder uur van de dag en ieder uur van de nacht is men in Meisbroek pa raat. En men zal het blijven, totdat de laatste vlucht de laatste vluchte ling heeft teruggebracht, terug naar België, dat gereed is hen te ontvan gen, voor wie een langer verblijf in dat verre Afrika niet meer mogelijk Op de Amazone bii Belem. de hoofd stad van de Braziliaanse staat Para, is dinsdag een veerbqot omgeslagen. Hierbij zijn 32 mensen verdronken. Op Meisbroek is de hoop van vele Belgische vluchtelingen gevestigd. Daar wordt een definitieve streep ge zet onder de angst en de onrust, die zij in de Kongo hebben ondervonden. Meisbroek betekent ook: weer thuis te komen, weer in het moederland te zijn, dat hen zal ontvangen en voor hen zal zorgen. Die hoop wordt niet beschaamd, want de Belgische lucht brug werkt doeltreffend en snel. De in korte tijd uit de grond gestampte 341) Naast de moord op Florls V, ser uit Biervliet schreef, dat hy voor de sprong van Jan van Schaffelaar het eerst „den tonharynck vynk ende van de toren te Barneveld, de in- sautte". Hier wordt dus ruim ander neming van Breda en de ontvluchting halve eeuw ha de dood van Willem van Hugo de Groot in een boeken- Beukclsz. niets méér van hem gezegd, en daarom het langst in het geheu gen blijven hangen. En nu de nieuwe haring weer in welhaast alle kelen Cats niet om wéér een eeuw later te dichten: „Maar Beukels heeft vooreerst den haring leeren kaken". die hem in zijn schooljaren aangewezen als de uitvinder vi haringkaken. In de Ned. Herv. kerk te Biervliet is de nagedachtenis van Willem Beu- kelsz. bewaard door een gedenkraam, waarin als zijn sterfjaar 1397 staat vermeld. Er is dus alle reden te ver onderstellen dat het haringkaken hier te lande voor het eerst heeft plaats gevonden in het laatste kwart van de 14de eeuw. Deze opvatting vindt steun in de toltarie- erd erger maken door te trachten het het woord bokking van Beukei af te lei den. In een stuk uit het jaar 1262 reeds het Engelse treffen we echter woord „buckings" aan, en omdat we moeilijk kunnen aan nemen, dat de En gelsen een gerookte vis genoemd hebben naar een vreemde ling die nog ge boren moest worden en die het haringkaken zou gaan uit vinden, Is deze woordafleiding hier- TOCH IS HET ZO! de afdeling duimzulgerij i het Hoewel In de officiële stukken jaar i377, waarin voor het eerst de Willem Beukelsz. nergens als de ult- de stad Slnt-Omaars Vlaamse kaakharing is opgenomen, alsmede in de stadsrekeningen van Blankenberghe van 1407, welke spre ken van de „nieuwe maniere van soutene ofte kaeckene". Van Willem Beukelsz. is in deze stukken geen sprake. Zijn naam wordt voor bet eerst met het haring- inder van het haringkaken wordt genoemd, dienen we toch de moge lijkheid open te laten, dat by des ondanks de uitvinder is geweest. Men kan immers zeer goed een uitvinding hebben gedaan, zonder ergens in de stukken als zodanig te zijn vermeld. Laten we dan de volgende keer mogen aantonen, dat Willem Beukelsz. kaken in verband gebracht door de het haringkaken werkelijk niet heeft De Sabena heeft al haar vluchten naar New York en Azië afgelast en over gedaan aan andere luchtvaartmaat schappijen, waaronder de KLM. Het was een moeilijk besluit, maar evenzeer noodzakelijk. Daardoor kwamen alle Sa- bena-toestellen beschikbaar voor de luchtbrug. Iedere dag landen op Meis broek zo'n vijftien toestellen uit de Kon- fo. Zij brengen iedere dag ongeveer 200 Belgen naar het vaderland terug. Heeft men geluk met een Boeing te ko men, dan duurt de reis een kleine ze ven uur; vliegt men echter met een DC 7 don is men elf uur onderweg en wordt de reis per DC 6 gemaakt dan heeft men dertien uur nodig. Maar in Meisbroek is men op alles voorbereid. De luchthaven heeft dan ook tijdelijk een ander aanzien gekregen. RODE KRUIS Een vleugel van het stationsgebouw is door het Rode Kruis in beslag genomen. Daar zijn ziekenkamers ingericht, daar staan de ambulances in lange rijen en daar heeft men de beschikking over gro te voorraden kleding en dekens. Aan het einde van deze vleugel staan de Belgische ambtenaren gereed om de reeds in de kleren gestoken vluchtelin gen verder te helpen. Zij. die geen identiteitspapieren meer hebben, wor den snel geregistreerd. Ook het geld vormt nog een "pro bleem. De Kongolese franken hebben praktisch geen waarde meer. Toch kunnen de vluchtelingen nog 2000 Kongolese franken tegen 2000 Bel gische franken omwisselen en voorts kunnen zij een lening met de staat aangaan tegen een eenvoudige schuldbekentenis van 2000 Bel gische franken per gezinshoofd plus 1000 Belgische franken per kind. In tragische gevallen zo heeft de mi nister bepaald mag meer geld wor den omgewisseld en -geleend. Maar In handige plastic tabakszak Onder bepaalde voorwaarden Hel zijn altijd de weerloze vrouwen en kinderen die het politiek gelag betalen.... De minister van defensie heeft aan de staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen, G. C. Stuben- rouch medegedeeld, dat aan de onge veer 100 onderwijzers die in het afge lopen schooljaar uitstel van eerste oefening hebben genoten voor het ver vullen van een onderwijsbetrekking, thans vrijstelling zal worden gegeven, indien aan de volgende voorwaarden wordt voldaan: 1. Het uitstel moet in de eerste plaats zijn verleend, omdat bij het on derwijs een plaats werd ingenomen die beslist niet onvervuld kon worden ge laten. 2. De desbetreffende onderwijzers moeten op de eerste plaats ook thans nog onmisbaar zijn en in hun vervan ging moet op generlei wijze kunnen worden voorzien- 3. De onderwijzers moeten nog niet in werkelijke dienst zijn of zijn ge weest De vrijstelling dient bij de burge meester te worden aangevraagd. Tot en met het schooljaar 1962/1963 zal de vrijstelling een tijdelijk karak ter dragen, daarna zal zij voorgoed worden verleend en zullen deze onder- wyzers niet meer behoeven te voldoen aan de eis van het werkzaam blUven aan de school, ten behoeve waarvan hun uitstel werd verleend voor het schooljaar 1959/1960. Voorts heeft de minister van defen sie medegedeeld, dat voor het school jaar 1960/1961 aan een beperkt aantal onderwijzers uitstel van eerste oefening kan worden verleend, Indien de be trokkene een vacature vervult of gaat vervullen aan een twee- of driemans- school by het gewoon, voortgezet of uitgebreid lager onderwils in Z^el^nd op de Zuldhnllandse ellsnden of In een afgelegen gehucht In het overige ge deelte van het land. De verzoeken, waarin het aantal leerkrachten en het aantal leerlingen der school moet worden vermeld, be horen te worden Ingediend by de bur gemeester van de gemeente, waarin de school is gelegen Aan in werkelijke dienst verbiyvende dienstplichtigen zal geen uitstel worden verleend- Evenals voorheen zal in zo ruim mogelijke mate vervroegd verlof wor den verleend aan dienstnlichtige on- lerwyzers, die een functie willen gaan vervullen bij een school voor lage' onderwijs. Uiteraard zal hierbij reke ning moeten worden gehouden met de wettelijke minimumduur der eerste 'efenlng. terwijl in ieder afzonderlijk leval zal worden nagegaan of de mi- 'itaire dienstbelangen zich niet in al 'e ernstige mate tegen vervroegde huis vaartszending verzetten. Nieuwe directeur van de C.E.R.N. In Geneve is dinsdag bekendge naakt dat de Brit John Bertram \dams benoemd is tot algemeen di- ecteur van de Europese organisatie oor kernonderzoek (C.E.R.N.). Hij volgt als zodanig onze landge noot prof. dr. C. J. Bakker op. die zoals bekend in april bij een vlieg tuigongeluk in de V.S. om het leven is gekomen. Kies voor het zelfde geld Zwaardemaker jam M-ni iktwi Neemt vaker Zwaardemaker Ceen beperkingen investeringsaftrek voor zeescheepvaart De koninkiyke Nederlandse redersver- «miging heeft er op aangedrongen, dat de per 30 april 1960 ingevoerde beper king van de investeringsaftrek en de vervroegde afschrijving niet van toepas sing wordt verklaard op de zeescheep vaart evenals op de luchtvaart. De redersvereniging heeft deze wens uitgesproken in een memorandum aan de Tweede Kamer inzake het wetsont werp betreffende de regeling van de ver vroegde afschrijving en de investerings aftrek. De redersvereniging betreurt, dat de maatregel van de minister en de stads secretaris van financiën voor het gehele bedryfsleven is getroffen en dat geen rekening is gehouden met de byzondere positie van de zeescheepvaart. Hierdoor wordt ook een sector getroffen, waar voor het ontstaan van spanningen als waartegen de maatregel is gericht, geen gevaar bestaat. De redersvereniging zegt dat continuï teit In de vervangingsnrogramma's van de Nederlandse rederlten een rebledende els is en dat deze continuïteit door de maatregel financieel err«tlg wordt be moeilijkt, en dit In een periode waarin binnen niet al te lange tlld een belasting herziening mag worden tegemoet gezien, welke, raar de red*rs<-e>-enlg'ne stellig verwaeht. met de speciale positie van de Nert^-landse koopvaardij rekening tal honden. BOEKENHOEK Orientation, socialism today and to- morrow, report of the conference on the situation of socialism in Western Europe. Published for the Dr. Wiardi Beekman Stichting. N.V. de Arbeiderspers, Am sterdam. Gervaise, door Emile Zola. Uitgave Bigot en Van Rossum N.V., Blaricum. De misstap van pastoor Mouret, door Emile Zola, uitgave Bigot en Van Roa- lum, Blaricum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5