DE TIJD Burgemeester laat Rome voor IJ-tuimel schieten Gewijzigd ontwerp van archiefwet ingediend Economische expansie kenmerkt Nederland Kustvaarder Pax voor Westkapelle gestrand Snel en afdoend Kritiek op boterbeleid van produktschap Parlement kritiseert generaal 5 REGERING SLECHT VOORGELICHT? DE MAASBODE schrijft, n.a.v. de krltl K.N.A.C. In haar orgas geleverd heeft op de Het siert intussen de minister, dat hij erkend heeft, dat de knipperboilen geen succes zijn geworden, maar liet excuus, dat het hier 6lcchls een proefneming gold, ver goedt de gemaakte onkosten en overlast niet. Een proef had naar onze mening wel op wat beperkter schaal genomen kunnen worden. De knipperboilen zijn echter uit het trottoir gegroeid als sinaasappelboom pjes aan de Riviera. Van de spatlappen is door de minister blijkbaar nooit een af doend effect verwacht. Uit onze eigen erva ring geven zü alleen maar enige beveili ging tegen opspattend „split", maar niet tegen de veel frequenter voorkomende modderdoucbes bij slecht weer. De ont- storingsvoorschriften mogen zeer zorgvul dig gedurende een lango reeks van jaren zijn voorbereid en een vergelijking met die van het buitenland kunnen doorstaan, dit neemt niet weg dat menige garagehouder van die voorschriften niet op de hoogte blijkt te zijn of het nodige ontstoringsma- teriaal nog niet kan verkrijgen. Wanneer er, zoals de minister zegt, een mentaliteit gekweekt wordt om het met de voorschrif ten niet zo ernstig te nemen, dan dragen ook die voorschriften zelf daarvan goed deels de schuld. door de Roemeense autoriteiten uit gewezen, omdat hij zich schuldig heeft gemaakt aan een activiteit die ontoe laatbaar is voor de diplomatieke ge bruiken, zo heeft het Zuidslavisohe persbureau Tanjug gemeld. Het bureau gaf geen nadere bijzonderheden. Mr. G. van Hall, burgemeester van Amsterdam, heeft zijn va kantie onderbroken en is gister avond uit Rome zonder jas in de regen op Schiphol teruggekomen, waar hij door loco-burgemeester De Roos en de wethouder van publieke werken Van 't Huil be groet werd. Het regeringsbesluit aan de Coen-tun- nel, die Zaandam een goede verbinding met het achterland zal geven, voorrang te verlenen boven de IJ-tunnel tussen Amsterdam-centrum en Amsterdam- Noord, had hem er toe gebracht ijlings naar ons land terug te keren. Vandaag werden in de Eerste Kamer, waarvan Van Hall deel uitmaakt, de bespre kingen over de tunnelkwestie voortge zet. ,,Ik was met vakantie gegaan na overleg met het gemeentebestuur. Eerst zou ik van de winter al zijn gegaan, maar daags voor mijn vertrek over stroomde Tuindorp Oostzaan, zodat er toen ook al niets van kwam", zei de burgemeester. ,,In de begroting 1960 verkeer en waterstaat stond niets, waaruit men zou kunnen concluderen, dat in de Eerste Kamer de oeververbin dingen ter sprake zouden kunnen komen. Wij hebben toen aan de regering ge vraagd of wij de IJ-tunnel als gemeente lijk object mochten uitvoeren. Ik vind j-» __jn onbillijke zaak, want er is im- duidelijk genoeg gebleken, dat dit niet uitsluitend een Amsterdamse zaak is. De Eerste en Tweede Kamer heb- moties uitgedrukt, dat het rijk bij moest dragen aan de financiering van de IJ-tunnel." VERKEER ,,Het zijn niet alleen de gemeente raad en B. en W., die de IJ-tunnel voor staan", zo vervolgde mr. Van Hall, „maar ook de Kamer van Koophandel die betoogd heeft dat noord en zuid van Amsterdam deze verbinding niet langer kunnen ontberen. Alle Industrie- en in Amsterdam-noord kampen met enorme personeelsproblemen. Én dan is er bovendien het alles overheersende probleem, dat wij bij ds bouw van een Coen-tunnel riet weten hoe wij in Am sterdam-west dat verkeer moeten ver werken. De gr^te attractie van een IJ- tunnel is, dat zij uitkomt, in een stads deel, dat gesaneerd is eri waar de we- buurt kunnen we het verkeer wel werken. Dat is dan onze verantwoorde lijkheid. Wij hebben het gezien bij de Velser tunnel, die enorme verkeerspro blemen veroorzaakte, in Beverwijk en Haarlem. Dat zal no® veel sterker wor den in Amsterdam, als er eenmaal een Coen-tunnel is. Ik had het vertrouwen, dat de regering goed zou vinden, dat wij de IJ-tunnel zouden uitvoeren als gemeentelijk object. Dit zou noodzakelij kerwijs met zich mee brengen, dat an dere projecten achteruit gezet zouden moeten worden, opdat het totale inves- terings-volume niet verhoogd behoefde te worden. Het blijkt thans dat de gering daartegen bezwaar heeft." VOORLICHTING De burgemeester zeide zich niet te kunnen onttrekken aan de indruk dat de regering onvoldoende was voorge licht, dit ondanks de vele duidelijke rapporten, die zijn uitgebracht en die allemaal duidelijk prioriteit verlenen ii de IJ-tunnel. ..Ik heb nog nooit een zakelijk argu ment tegen de conclusie van die raD- porten gehoord", zo vervolgde hij. Hij betreurde het dat de discussie over de verplaatsing van het marine-etablisse ment, noodzakelijk bij de bouw van een IJ-tunnel, drie jaar heeft geduurd en dat er thans blijkbaar nog geen defini tief besluit is gevallen. De staatssecre taris van marine had hem destiids ge- gd, dat er met de marine op dit punt gemakkelijk overeenstemming zou te bereiken. Levenslang voor Karoendeng straf. Karoendeng bekende dat hij van de leiders van de opstandige „Man- goenu"-beweging was. Hij wordt o.a. beschuldigd van samen zwering tot ontvoering van president Soekarno en drie andere leiders en het geven van een opdracht aan de lucht machtpiloot Maukar om aanvallen te doen op de paleizen van president Soe karno in Djakarta en Bogor. Karoendeng verklaarde dat hij slechts van plan was Soekarno er toe te bewe gen een bestand te sluiten met alle op standelingen in Indonesië. O.E.E.S. rapporteert: Waarschuwing tegen overbesteding rkE snelle expansie van de eco J nomische activiteit, die sinds 1958 in Nederland valt waar te nemen, is niet afgenomen en men verwacht in 1960 voor het bruto nationaal produkt een nog iets snellere opleving dan in 1959, in dien men de gegevens op jaar basis vergelijkt. Aldus wordt in een overzicht over de economi sche situatie in Nederland, dat door de Organisatie voor Euro pese economische samenwerking is opgesteld, medegedeeld. Tot nu toe heeft het gebrek aan ar beidskrachten geen belemmering ge vormd voor de economische ontwikke ling. De produktiviteit is in 1959 aar merkelijk toegenomen en zij zal in 19( nog meer stijgen, aldus het overzicht. De belangrijke Investeringen, die ln de na-oorlogse periode in Nederland tot stand zijn gekomen, werpen dus vruch ten af. Hoewel men er dus goed aan doet de expanslemogelijkehden niet te onderschatten, raakt de Nederlandse ar beidsmarkt onderworpen aan steeds ster ker wordende spanningen en het zal waarschijnlijk zeer moeilijk worden de vooruitgang ln de produktie gedurende dc rest van het Jaar ui dezeude mate als in de afgelopen maanden te hand haven. Tegelijkertijd heeft de vraag de nei ging om snel toe te nemen en zij stijgt thans sneller dan de produktie. De be groting van 19I3U voorziet in de vermin dering van bepaalde uitgaven, maar de investeringen in de overneidssector blij ven toenemen en men verwacht wat dit betreft, dat het globale tekort vrijwel op het niveau van het vorig jaar gehand haafd zal blijven. Na een trage hervat ting zijn de investeringen in de parti culiere sector opnieuw zeer snel toege nomen. Het tempo van de stijging van de uit voer zou kunnen afnemen. Het verbruik de Schip als verloren beschouwd N02; drie mensen Toen dokter Mol en zijn gezin gis teren voet op Schiphol zetten wachtte hen een verrassing: een Brabantse boerenkapel blies hun een enthousiast welkom toe en een le vensgroot papieren spaarvarken gaf cle dokter de verzekering dat men hem verder zal helpen. Dokter Mol, vroeger arts te Etten, is namelijk in Tanganyika (Oost-Afrika) met de op bouw bezig van een ziekenhuis. Vier jaar heeft hij er gewerkt en ver schillende afdelingen staan al op poten. Het gezin is met vakantie naar Nederland gekomen zijn aanwe zigheid zal ook wel stimulerend werken op de offervaardigheid. aan boord? De Nederlandse kustvaarder Pax (200 ton), die maandagavond bij Westkapelle vlak voor het badstrand door de stormachtige wind aan de grond werd gezet, moet als verloren worden be schouwd. Tijdens het hoogwater van de afgelopen nacht werd de Pax steeds verder het strand op gestuwd en om vier uur vanmor gen, bij hoog water, zat het schip op nog geen 15 meter afstand van in het Grie- is, omdat ln Griekenland evenals de oudheid reeds be- bij ons de lengte der dagen wis- diende meer als speelgoed selt overeenkomstig de jaargetijden. 340) De machine \v kenland dan als arbeidsbesparend apparaat. Ook was er een tempel, Het zware en moeitevolle werk werd deuren automatisch opengingen door slaven verricht en deze werk krachten waren betrekkelijk goed koop. Waarom zou men dus machi nes voor dit werk construeren? Daar bestond niet dc minste behoefte aan. Neen, volgens de mening van de Grieken was daar geen enkele aan- leiding voor. Maar voor de oorlog denkt u, werd natuurlijk graag een uitzonde- de verd ring gemaakt. Want het menselijk vernuft beeft door alle eeuwen heen niet afgelaten te zinnen op middelen waardoor de medemens op snelle cn afdoende op het altaar ontstonken. Hero van Alexandria construeerde een zeer groot aantal automaten, zo als ecu wijwater-automaat, die op een ingeworpen geldstuk reageerde, automatisch theater, dat to neelstukje in verschillende bedrijven Toen Ptolomeus in 281 v. Chr. zijn tot koning verhief, werd tijdens kroningsfeesten een automaat rondgedragen in de gedaante TOCH IS HET ZO! nletigd kon worden. En de Grieken maak ten in dit opzicht geen enkele uitzon dering. Het zal dan ook niemand verbazen, dat men ruim 2000 jaar geleden reeds belegeringsmachines kende. Op naam van de Griekse con structeur Ktesibios staat byv. een werp-apparaat dat door middel van smeet^Maar tand. veels, drinkende adelaars. SS ingenieur nit de ondheid tot tijd opstond cn melk uit een gouden schaal goot. Een andere wagen droeg een grot, waaruit bronnen van melk cn wijn borrelden: wanneer de grot zich opende, vlogen er leviyide duiven uit. strueerde ook vredelievende gebruiks voorwerpen, zoals bijv. een water- orgel, waarvan de pijpen door water die dankoffers brachten, zodat we met de automaten va tijd wel een beetje Iaat zijn. Over „laat" gesproken, we hadden hun toonhoogte kregen. Voorts kende het misschien wat eerder moeten V men in die tijden een waterklok, die tellen, maar wist u, dat Willem met grote nauwkeurigheid de lengte Beukelszoon het haringkaken niet van dag en nacht aangaf, hetgeen heeft uitgevonden? Juist daarom zo verbazingwekkend Daarover een volgende keer. de strandhuisjes muurvast op een stenen pier van het strand. Pogingen van de sleepboot Burgemees ter Damme en het bergingsvaartuig Bruinvis om de Pax vlot te trekken zijn in de afgelopen nacht mislukt. Omstreeks half een heeft men een lijn trachten te brengen door middel van een boei, die naar de kust dreef. Toen de boel eindelijk werd opgevist, bleek de lijn te zijn ge broken. Tot tweemaal toe heeft men daar na een poging ondernomen om een lijn met een vlet over te brengen. De tweede poging gelukte, maar toen de Pax bezig was de lijn binnenboord te brengen, sloeg het schip van zijn drijf anker af en werd het door de woeste zee op de dijk gedreven. Het Griekse stoomschip Megalochar meldde aan het eind van de middag aan Scheveningen Radio, dat de Pax in moei lijkheden verkeerde ter hoogte van Vlis- singen. De bemanning van het Griekse schip ontdekte gele rook bij het achter schip van de kustvaarder, welke veel leek op een noodsein. De Pax bevond zich toen ter hoogte van boei 3 halve mijl ten Noord-Noordoosten Steel Travelier boei. Uit Vlissingen is daarop het Nederlandse bergingsvaartuig Bruinvis vertrokken. Noodverkeer Radio Scheveningen heeft om kwart over zeven gisteravond het noodverkeer ingesteld. De Pax dreef toen in een ge vaarlijke positie op een mijl ten Zuid westen van Oostgatboei I in de toegang naar de Westerschelde. Het schip is eigen* dom van rederij Stam en Dijken in Gro ningen. Het is in 1928 gebouwd. Later op de avond heeft de Nederland se loodsboot Antarcs een vrouw, een baby en twee jongens van de Pax overgenomen. De reddingsboot uit Breskens, de Presi dent WIcrsma, was inmiddels ook naar het schip vertrokken. Het dreef toen vlak voor Westkapelle. Vanmorgen werd ge meld, dat nog drie mensen aan boord zouden zijn. Men hield zich in West kapelle gereed om hen van boord te halen indien de toestand hachelijk zou worden. De President Wiersma is in de buurt, maar kan niet bij de Pax komen omdat het water te ondiep is. De coaster was op j weg naar Oostende. Kaptein Bermuda aangespoeld Ruim een maand geleden, op 10 juni jl.werd in de mond van de Nieuwe Waterweg een in staat van ontbinding verkerend lijk gevonden van een man op middelbare leeftijd. Eerst thans is het gelukt tot identificatie te komen. Het stoffelijk overschot is van de 43-ja- rige Arie Westers, die kapitein was op het te Groningen thuisbehorende kust vaartuig „Bermuda", dat op 20 januari jl. bij Hoek van Holland met man i muls is vergaan. Vijftien mille voor schaakspel Een schaakbord met stukken, aan het begin van deze eeuw vervaardigd door de tsaristische hofjuwelier Carl Faber- ge, heeft op de veiling by Sotheby's in Londen meer dan 15.000 gulden opge bracht. De stukken zijn vervaardigd uit zilver a halfedelstenen. De vakken op het uit fraai hout vervaardigde bord zijn uit ame bergkristalsoorten geslepen. t is niet bekend wie het bord en de stukken te koop aanbood. Het spel werd gekocht door een Londense handelaar. Deze handelaar betaalde verder 20' pond sterling (ruim twintig duizend gul den) voor een gouden doos die op de deksel was versierd met de keizerlijke Russische adelaar, Ingelegd met dia mantjes. ook deze doos was vervaar digd door Faberge. Voorts bracht een Louis XV snuifdoos met miniaturen van de familie van de Hertog van Orleans ruim 24.000 gulden op en een eerste druk van een eenvoudig verluchte uit gave van Dante's „La divina comedia" ruim 25.000. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft bij de Tweede Ka- een nieuw ontwerp voor een Archiefwet ingediend. Het oorspron kelijke ontwerp werd, zoals be kend, op 21 juni jl. door de Eerste Kamer met 28 tegen 17 stemmen verworpen. In de nieuwe versie zijn niet meer opgenomen de artikelen 4 en 39, die tot de verwerping hebben geleid. Voor het overige is de tekst letterlijk gelijk aan het oude voor stel. In de memorie van toelichting op het gewijzigd ontwerp schrijft staatssecreta ris Scholten, dat de verwerping van de Archiefwet heeft geleid tot een impas se, die zo spoedig mogelijk dient te worden doorbroken. De belangen toch van een goede behartiging van het Ne derlandse archiefwezen zouden door het uitblijven van een nieuwe wettelijke re geling in hoge mate worden geschaad. Overigens blijft de staatssecretaris van mening, dat het streven dat aan de gewraakte artikelen ten grondslag heeft gelegen, nL het teruggeven van afgedwaalde archiefbescheiden aan de overheid, een wettelijke voorziening rechtvaardigt. Hierover zal hij zich be raden en nader overleg plegen. De artikelen 4 en 39 van het oude ontwerp schreven voor, dat archiefbe scheiden, die onder de overheid beho ren te berusten maar ln handen van derden zijn geraakt, aan de overheid moeten worden teruggegeven. De re geling hield voor bescheiden van voor 16 November 1813 een plicht tot af gifte in, zonder dat het niet nakomen daarvan strafbaar zou worden gesteld. Voor archiefbescheiden van na 16 no vember 1813 gaf het oorspronkelijke ont werp eveneens een plicht tot afgifte. In dien men daaraan niet zou voldoen, stelde men zich bloot aan strafvervol ging, doch uitsluitend in het geval, dat de minister van o. k. en w. de betrok kene schriftelijk zou hebben meege deeld, dat de archiefbescheiden beho ren te worden afgegeven. Wie na deze mededeling zijn stukken niet binnen een maand zou hebben ingeleverd, liep het risico te worden gestraft met een geld boete van ten hoogste 3.000,Het waren deze dwangmaatregelen, waarte gen de meerderheid van de Eerste Ka- De lonen Wat de loonsverhogingen betreft is het n belang streng tc zijn. Indien de vraag naar verbruiksgoeacren de ging zon hebben te sterk toe te nci zou men b.v. de belastinger kunnen verhogen of scherpere maatregelen kun nen Invoeren voor verkopen op afbeta ling. Bij de particuliere investeringen wordt de activiteit in de bouwnijverheid reeds scherp in het oog gehouden, waarbij het zeker wenselijk is zoveel mogelijk el ke nieuwe beperking op de produktieve investeringen te voorkomen. Er zou echter vermeden moeten worden, dat een buitensporige kredietexpansie op haar beurt niet een inflatiefactor wordt, terwijl de expansie van de geldmidde len, die het jaar 1958 en een zeer groot gedeelte van 1959 heeft gekenmerkt, de neiging heeft zwakker te worden door de consolidatie van de nationale schuld de vermindering van het batig saldo op de betalingsbalans. De verhoging van 'net disconto, waartoe de Nederland se Bank in november 1959 heeft beslo ten, is de eerste waarschuwing geweest. Hoewel liet disconto in Nederland een van de laagste is gebleven, thans ln Europa van kracht zijn, het de voorkeur verdienen, dat mer veel mogelijk voorkomt opnieuw zijn toevlncht te moeten nemen tot een zo danige maatregel, die in het internatio nale vlak ongunstige invloed kan heb ben, aldus het overzicht. Indische ambtenaren in staking De Indische politie heeft maandag avond, enkele uren voordat de staking van twee miljoen ambtenaren begon, niet minder dan 330 arrestaties in de grote industriecentra verricht Tot de gearresteerden behoren vele stakings leiders. De regering heeft de staking onwettig verklaard. Minister-president Nehroe heeft ervoor gewaarschuwd, dat, als de staking een succes wordt, de regering kan vallen. Volgens autoriteiten in New Delhi zijn veel arbeiders aan het werk gebleven. Spoorwegen en telegraaf werkten en kele uren na het ingaan van de staking nog normaal. Westduitse depots in Portugal De Westduitse minister van defensie, Strauss, heeft maandag meegedeeld dat Portugal bereid is Westduitse militaire depots op zijn grondgebied toe tc la ten als de NAVO zulks noodzakelijk acht. De minister zei dit in antwoord op een vraag van een correspondent van Reuter na afloop van de besprekingen die hij heeft gevoerd met zijn Portugese ambt genoot, generaal Botelhi Moniz, die een bezoek van tien dagen aan West-Duits- land heeft gebracht. In een uitgegeven verklaring zeiden de ministers: „Wij heb ben volledige overeenstemming bereikt in alle kwesties van samenwerking tus sen onze landen binnen de NAVO." Welingelichte kringen zeiden, dal West-Duitsland erin heeft toegestemd aan Portugal een order van twintig miljoen mark te geven voor munitie voor geweren, geweren en textieL Portu gal zal binnenkort de laatste leverantie doen van een order van 121 miljoen mark voor munitie voor de Westduitse strijdkrachten. Vrees voor misbruik van toeslag onjuist duktschap voor zuivel heeft gepro testeerd tegen de maatregel van het schapsbestuur, waarbij op 20 juni de mogelijkheid, boter van het voedselvoorzienings in- en ver koopbureau (V.I.B.) te kopen te gen inleveringsprijs plus kosten, werd stopgezet. Het bestuur nam deze maatregel om dat het vreesde dat handelaren de bo ter zouden ompakken in kleine verpak king, waarna zij de kort tevoren vast gestelde toeslag van een gulden per kg voor de binnenlandse afzet zouden in casseren, en vervolgens de boter in eigen koelhuizen zouden opslaan, in af wachting van grotere winstmogelijkhe den. Ook wilde het bestuur voorkomen dat de V.I.B.-voorraad die nodig kan zijn om de markt later in het jaar te sta biliseren, te zeer zou verminderen. La ter, op 1 juli, werd 5000 ton V.I.B.-bo ter voor verkoop vrijgegeven tegen een hogere prijs dan in het binnenland kan worden bedongen. Deze boter dient dus uitsluitend voor de export. De botercommissie van bet produkt schap meent nu dat het bestuur met het stopzetten van de V.I.B.-verkopen over haast te werk is gegaan. Door de maat regel is veel afzet verloren gegaan, al dus vele leden der commissie. De argu menten: de boter was destijds nodig voor de export en er behoefde geen vrees te bestaan, dat zij zou worden omgepakt ter verkrijging van de bin nenlandse toeslag van een gulden. Bo vendien was de ompakcapaciteit al vol op bezet en kwaliteitsoverwegingen zou den de handelaren er van weerhouden hebben. Kritiek werd ook geuit op de verla ging van de exporttoeslag op boter. Een aantal leden der commissie meent, dat de prijs in een te snel tempo is aangepast aan de prijs van de Nieuw- Zeelandsè boter op de Engelse markt: De Nederlandse boter werd min of meei stond een exportbelemmerende werking die de noodzaak tot vergroting van de binnenlandse afzet toespitste. De commissie acht verlaging van de binnenlandse toeslag mogelijk, maar niet wenselijk. Naarmate de overtuiging veld wint dat de toeslag voorlopig niet zal worden verlaagd, zal de animo voor speculatieve op slag verminderen, aldus de botercom missie. TERWIJL het Belgische parle ment gisteren ernstige kritiek spuide op het beleid van generaal Emile Janssens, de afgedankte commandant van het Kongolese leger, liep de generaal zelf naar het monument van wijlen koning Leopold II in Brussel. Stram stond de generaal in de houding voor het gedenkteken van de grondlegger van Kongo en hij riep ontroerd: „Sire, men heeft uw werk vernie tigd". Generaal Janssens, die juist uit Kon go was teruggekeerd en slechts door zijn adjudant was begroet, wenste geen verklaring af te leggen HIJ zei slechts: „Ik ben onmiddellijk naar de koning gegaan om te zeggen, wat ik te zeg gen had." De kritiek op het beleid van gene raal Janssens kwam niet alleen van de socialistische oppositie; ook de voorzit ter van de grootste regeringspartij, de C.V.P. laakte zijn houding. Hij gaf de generaal zelfs gedeeltelijk de schuld voor de muiterij. „Belgische officieren hebben al jaren gepleit voor Afrlkanise- ring van het militaire kader. Maar ge neraal Janssens negeerde alle rappor ten en adviezen", aldus de voorzitter, de heer Lefèvre. De leider van de oppositie, Collard, eiste van minister-president Eyskens, dat generaal Janssens verboden zou worden in het openbaar verklaringen af te leggen en dat een commissie voor nader onderzoek zou worden in gesteld. De politiek van de Belgische regering kreeg ten slotte het vertrouwen van de volksvertegenwoordiging met 105 tegen 65 stemmen. Op verzoek van de socia listen werd de motie van vertrouwen in twee delen gesplitst. Het deel, waarin de slachtoffers van de opstand worden herdacht werd met algemene stem men aangenomen. In een eerder afgelegde verklaring zei premier Eyskens, dat tot dusverre 13.500 Belgen uit Kongo een toevlucht hebben gezocht in de omliggende ge bieden. Ongeveer 5000 Belgen verblij ven nog in Brazzaville, 3000 in Rhode sia, 3500 in Portugees Angola en 2000 in Roeanda-Oeroendi. Toen het Kongolese leger ophield een betrouwbaar instrument te zijn stond de Belgische regering voor de volgende situatie: enerzijds de onafhankelijkheid van de Kongolese staat eerbiedigen, an derzijds trouw blijven aan een dwingen de plicht van internationale moraal en een onbetwistbaar recht uitoefenen: het recht mensenlevens en in het bijzonder die van haar onderdanen te verzekeren. Geen enkele overweging kan een land, die naam waardig, er van weerhouden deze zending te vervullen. Met deze woorden rechtvaardigde premier Eys kens het optreden van de Belgische troepen. PRESIDENT EISENHOWER: leegaand Cuba deelt in hulp aan Zuid-Amerika President Eisenhower heeft maandag een Amerikaans hulp programma voor Latijns-Ameri- ka bekendgemaakt. Hij zei daar bij dat Cuba hier alleen onder zal kunnen vallen als het zich tot sa menwerking bereid toont. Tijdens een persconferentie in New port weigerde de Amerikaanse presi dent in details in te gaan op de situatie in Cuba of de mogelijkheid dat Cuba de Verenigde Staten zou kunnen verzoeken de marine-basis in Guantanomo prijs te geven. Eisenhower ontmoette de pers na een onderhoud van twee uur met minister van buitenlandse zaken Herter, waarbij over de Amerikaans-Cubaanse betrek- de hij zeer grof. De president verklaarde dat hij Her- ter opdracht had gegeven, het hulpplan met vertegenwoordigers van de Latijns- Amerikaanse staten te bespreken. Als er extra-geld nodig zou zijn, zou dat aan het congres worden gevraagd. Hij zei dat Latijns-Amerika een periode van so ciale en politieke omvorming doormaakt en dat „dictaturen uitvallen". „De belangen van de V.S. zijn, niet minder dan die van alle Amerikaanse staten, rechtstreeks bij deze strijd be trokken, die een bedreiging van de vei ligheid van het halfrond betekent. Het is een dwingende noodzaak, dat de in stellingen voldoende worden ontwikkeld, opdat door een ordelijk wijzigingsproces in de behoeften van de volkeren wordt voorzien", aldus de president. Hij zei dat het program voor coöperatieve hulp officieel zal worden ingediend op de con ferentie van ministers van economische zaken van de Amerikaanse staten, die op 5 september te Bogota begint.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5