Middenstand kan gerust zijn Calvinisme is er voor de wereld Maria-ikoon in New York zou hebben geweend Deputaatschap Kerk-opbouw der Geref. Kerken benoemd t Staatssecretaris Veldkamp: Actuele, sociale vraagstukken (Van onze soc.-ccon. redactie) Do middenstand kan er van overtuigd zijn, dat van over- heidszijde alles gedaan wordt om te bevorderen, dat het middenstandsbedrijf de sterke positie, welke het nog steeds in het Nederlandse bedrijfsle ven inneemt, ook in de toekomst kan behouden. Met deze woorden geven en kele bladen van de christelijke middenstands-vakpers de me ning van staatssecretaris Veld kamp weer, uitgesproken tij dens een interview met de hoofdredacteur van deze vak pers. Mocht er in bepaalde secto ren van het middenstandsbe drijfsleven een noodtoestand ont staan, dan zullen ongetwijfeld bij de omstandigheden aange paste maatregelen worden ge nomen. Daarom heeft de heer Veldkamp ook altijd gesteld, dat hoewel hij in het algemeen een tegenstander is van het in voeren van het behoefte-clement dit in een bepaalde noodtoe stand toch zal worden toege- Toen onlangs de verkoopplaat sen van een aantal middenstanders in handen dreigden te komen van één grote eigenaar, heeft men met volledige medewerking van het directoraat-generaal van de mid denstand het verloren gaan van de zelfstandigheid der betrokken middenstanders weten te voorko- Er gebeurt, naast de bekende activiteiten, die verband houden met het specifieke middenstands- beleld. aldus de staatssecretaris nog wel meer, dat niet algemeen bekend wordt. ,.Als er moeilijk heden zijn, kan men altijd bij de directeur-generaal en bij mij aan kloppen". ONGELIJKHEID De staatssecretaris erkende te vens, dat er ondanksgelijke maatregelen voor middenstand en grootbedrijf toch altijd ver schil zal blijven. Studerende kin deren van gefortuneerde ouders hebben het nu eenmaal gemak kelijker dan de studenten, die op een beurs of voorschotten zijn aangewezen. Zo moet ook de kredietpolitiek voor de midden stand gezien worden. Zij is er op gericht de middenstand dezelfde kansen te geven als het grool-_ bedrijf. Dit neemt echter niet weg, dat het grootbedrijf desondanks toch gemakkelijker kan investeren dan het middenstandsbedrijf. Welke maatregelen men ook op het gebied van de kredietverle ning neemt, deze ongelijkheid zal blijven. De overheid gaat echter zo ver mogelijk met haar beleid. Daar om heeft de staatssecretaris de suggestie gedaan, dat het mid denstandsbedrijf eleven Initiatie ven zal ontwikkelen tot dc op richting van ccn grondaankoop- maatschappij. Als men met een deugdelijk voorstel voor dc dag komt, zal men zeker op dc me dewerking van dc overheid kun nen rekenen. Ook door het schep pen van kredieten voor objecten van economische samenwerking poogt de overheid gelijke kansen te bevorderen. Dat de kansen voor het midden standsbedrijf er ook in de prak tijk inderdaad nog zijn, meende de staatssecretaris bewezen te zien in het feit, dat er nog steeds kleine bedrijven groot worden. Voorts meende hij, dat de mid denstand in de Nederlandse ver houdingen geen belang heeft bij een apart ministerie voor de mid denstand. In België waar men de figuur van de staatssecretaris niet kent, liggen deze zaken anders. De mid denstand in Nederland, is naar mijn ervaring, aldus do heer Veldkamp, meer gebaat bij een integratie in de verschillende eco nomische departementen dan bij een desintegratie. BAKKERS CONTENT In het orgaan van de Bond van Christelijke Bakkerspairoons wordt grote voldaanheid uitge sproken over de veroordeling door drie hoogleraren van het S.E.R.-advies over dc wijziging van de Bakkerij-Paragraaf. In dit advies beval de meerderheid van de Sociaal-Economische Raad aan voor de bakkerij over te gaan tot invoering van nacht arbeid met ploegenstelsel en ver vroeging van het tijdstip van broodverkoop, maatregelen, die voor de kleine bakker moeilijk te verwezenlijken zouden zijn. Het bakkersorgaan schrijft, dat de hoogleraren Van Muiswinkel, Groeneveld en Haccou tot de con clusie komen, dat het in het materiaal een te zwak fundament is om daarop een beleidsbeslis sing te baseren. Een beslissing die voor de bakkerij cn allen die daarin werkzaam zijn, verstrek kende en diep-ingrijpende gevol gen zou hebben. Gesproken wordt van ccn on dubbelzinnige verklaring van drie volstrekt onpartijdige en tot oordelen bevoegde wetenschaps mensen. Een verklaring waarin wordt afgerekend met het sprook je, dat het S.E.R.-advies zulk een knap werkstuk zou zijn. Het is een rammelend geheel. Het ad vies is ontdaan van de glans en luister, welke het grootbedrijf er zo hartstochtelijk omheen gewe ven had. Zou de staatssecretaris dit advies in de Kamers gebracht hebben, dan zou er terecht een hoongelach zijn opgegaan. Er kan nu met het S.E.R.-advies nog maar één ding gebeuren: ver frommelen en heel diep wegstop pen in de staatssecretaarlijke prullemand. GEEN PRESTIGE Ten slotte nóg een kwestie, die in middenstandskring commen taar heeft uitgelokt. Het orgaan van de Christelijke Kruideniers- bond is verbaasd over de mening, in het weekblad voor de Groothan del in Kruidenierswaren, dat na het advies van de commissie Thurlings inzake een vestigings- besluit voor de levensmiddelenbc- drijven, voorlopig een dergelijk vestigingsbesluit nog wel niet tot stand zal komen. De staatssecre taris zou dit moeilijk vallen, om dat van zijn aanvankelijk con- cept-vestlgingsbesluit niets is overgebleven. Het blad van de Christelijke Kruldeniersbond brengt ln herin- nering dat do staatssecretaris in een televisie-uitzending heeft dui delijk gemaakt, dat hij zijn con cept anders zou hebben geformu leerd, Indien hij de reactie in middenstandskring had kunnen voorzien. Hij hoopto toen dat de S.E.R.-commissie Thurlings hem aan een goed advies zou helpen. De commissie heeft nu niet al leen een advies, maar ook een nieuw ontwerp opgesteld. Het komt ons voor, aldus de Christe lijke Kruidenier, dat prestige overwegingen buiten beschouwing gelaten kunnen worden en dat de staatssecretaris na enig bijscha ven van het S.E.R.-ontwerp vrij snel tot een besluit zal kunnen Groot Gereformeerd congres Woudschoten (Van een onzer verslaggevers) Het groot-gereformeerd congres, dat maandagmiddag op Woudscho ten bij Zeist begonnen is, moet men niet zien als een grootse manifes tatie van vele honderden want er waren slechts enige tientallen deelnemers maar als een samen komst van gereformeerden uit verschillende kerken. Niet alleen aanvaarden zij dezelfde belijdenis, maar ook behoren zij allen tot wat men aanduidt als de intellectuelen. Voorheen kwamen zij bij elkaar in de congressen van academici der gereformeerde gezindte. Verschillende reünistenorganisaties van gereformeerde studentencorpora, christelijke gereformeerde predikanten- vereniging, het verband van hervormd- gereformeerde intellectuelen en het in ternationaal reformatorisch verbond hebben samengewerkt in de organisatie van dit congres. De voorzitter, prof. dr. L. W. G. Schol ten te Utrecht, meende dat de wijze, waarop het congres werd samengeroe pen, een reden voor verootmoediging was. Want wat zijn er veel organisaties, waarin het woord gereformeerd voor- Anderzijds is het ook een teken van hoop. Met de vorige congressen mee gerekend. komt men thans voor de derde keer bij elkaar; een bewijs dat de samenwerking geen eendagsvlieg was. Het besef is algemeen groeiend, dat hier de levende kracht van het ge reformeerd beginsel wordt geconcre tiseerd. Het nieuwe testament beschouwt heel het christelijk leven in verband met het lichaam van Christus. „Ge' steld zijn in de wereld" is niet een individualistisch pionieren, maar een gemeenschappelijke opdracht in de behartiging van het goed van de ene Heer. Men kan zich niet beperken tot het uitwisselen van gedachten onder de ge reformeerde gezindte zelf. De gerefor meerde intellectuelen laten door dit con gres hun besef van verantwoordelijk heid blijken. Dat is ook nodig. In deze tijd gaat het begrip „godsdienst" bij velen andere betekenis krijgen dat het eeuw geleden had. Toen had men de godsdienst in intellectuele kring niet veel ontzag meer. Die houding verander de later en in de periode 1910-1938 kre gen veel niet-gelovigen eerbied voor de godsdienst, welke zij echter bleven zien Advertentie Maagklachten? CHEFAROX i genezende laag op de maagwand Grieks-Orth. kerk erkent ivonder Een teken van goddelijke voorzienigheid zienigheid heeft de zoge noemde Heilige Synode" van het Oecumenisch Patriarchaat te Constantinopel, waarin vrijwel alle Oosters-Orthodoxe Kerken zijn vertegenwoordigd, het feit genoemd dat een Maria-ikoon in New York heeft gehuild. Daar uit blijkt dat ook de moderne Or thodoxe Kerken het geloof in wonderbare Maria-platen niet vreemd is. Besloten werd om in de onmiddellijke nabijheid van het huis waar de ikoon zich be vond een klooster te stichten. Deze synode ontving de bewijzen uit de handen van aartsbisschop Jacovos, de primaat van de Griek-Orthodoxe Kerk in Noord- en Zuid-Amerika. Hij reisde speciaal naar Istanboel (Constan tinopel) om daar te vertellen wat hij had meegemaakt. De kleine Maria-ikoon, die had ge huild. is het eigendom van een vroom Grieks echtpaar in Island Park bij New York. Medio maart ontdekten de beide mensen dat er een traan drupte uit het linkeroog. Midden april geberde dit op nieuw en op 7 mei konden een groot aan. tal gelovigen waaronder ook aartbis schop Jacovos dit voorval voor de derde maal aanschouwen. De aartsbisschop heeft toen het be- een intern verschijnsel. Hoe goed ook bedoeld, wordt op die wijze de reli gie toch gedenatureerd. Na 1940 blijkt er weer begrip te be staan voor de alomvattende betekenis Men kan de godsdienst niet reserveren oor een klein vakje van het leven. Zo kan het calvinisme niet tevreden zijn met overeenstemming in de eigen groep. „In'de wereld gesteld", luidt het thema voor dit congres. De calvinisti sche intellectuelen zijn zich ervan be wust, dat zij gesteld zijn voor de lood zware taak het nederlandse volk metter daad te tonen, dat hun beginsel van wijdere strekking is. Historisch, wijsge rig en bijbels zullen zij moeten bewezen in de wereld te zijn gesteld". Mede daarom juichte prof. Scholten de aanwezigheid toe van enkele buiten landse gasten, o.a. prof. Walters uit Noord-Amerika en dr. De Rooy uit Zuid- Prof. Ridderbos De Kamper hoogleraar dr. H. N. Rid derbos belichtte het congresthema van uit de heilige schrift. Dat dc Heer de God van Hemel en aarde is, wijst op de grote veronderstelling van de positieve houding van het oude testament tegen over' het leven in de wereld. Ook het nieuwe testament voert een doorgaand pleidooi voor het „in de we reld gesteld zijn" van de christen, waar bij onderscheiden wordt tussen hetgeen reeds gerealiseerd is van het rijk van God en hetgeen verwacht wordt. Beroepingswerk Beroepen te Middelburg (vac. dr. H. van der Linde): A. P. Nauta te St. Jo- hannesga. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Exmora-Alllngswier en Tjerkwerd: C. P. Meijer, kand. te Lei den; te Eernewoude: A. C. van Beek, kand. te Woerden. CHRIST GEREF. KERKEN Tweetal te Haamstede-Kerkwerve: A. J. Otter. kand. te Amsterdam en J. Vo gel. kand. te Wormerveer. Beroepen te Lutjegast: J. Vogel, kand. te Wormerveer. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Aagtekerke, Gr., te Melis- kerke, te Oostkapelle te Tholen te Kat wijk aan Zee en te Benthuizen: H. Lig- tenberg. kand. te Rijssen; te Apeldoorn C. J. Bosschaart, kand. te Wolfaarts- k. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Jaarvergadering van de Bond Chr. Geref. Mannenverenigingen De Bond van Christelijke-gcrefor- meerde Mannenverenigingen in Neder land zal op 20 en 21 september in Zwolle zijn algemene vergadering hou den. De bondsvoorzitter, het oud-lid van de Tweede Kamer, ds C. v.d. Zaal te 's-Gravenmoer, heeft te kennen gege ven zich niet meer herkiesbaar te stel- t-j 7*7 [lening aan Gereformeerde (plaat- rTGdlK'CLllteil V£V selijke) Kerken die voorzieningen 7 7 7 moeten treffen wegens structuur- Ui de minderheid |veranderingen. IN verschillende bladen heeft de laatste weken een advertentie gestaan waarin gevraagd werd om een „algemeen adviseur". De advertentie was ondertekend door de deputaten voor kerk-opbouw een nieuw deputaatschap in de Gereformeerde Kerken dat op de synode van Utrecht in april jongstleden officieel werd inge steld en dat zich zal bezig hou den met de hulp en steunver- Dit nieuwe deputaatschap zal zich in het bijzonder bezig houden met de pro blemen die zijn ontstaan door het leeg- stromen van bepaalde plattelandsgemeen ten en de onstuimige groei van industrie gebieden. Deze migratie roept een groot aantal problemen op die door de plaat selijke kerken niet meer op eigen houtje kunnen worden opgelost. Het deputaatschap is nu officieel ge vormd en is de officiële opvolger van het „deputaatschap voor kerkbouw en de door oorlogsschade en stormschade getroffen kerken". Een aantalleden uit dit oude deputaatschap hebben ook zit ting genomen in het nieuwe voor kerk-opbouw. sluit genomen om de kamer van het echtpaar, waar de ikoon hing tot „hei lige grond" te verklaren, bovendien heeft hij de ikoon laten overbrengen naar de St. Paulus-kerk in New York. Toen hij dit voorval aan de synode meedeelde, werd deze wenende ma- donna-ikoon algemeen aanvaard als een „oproep tot bekering en een aan sporing tot krachtiger zendingsijver." Voortdurend heeft de kerkelijke over heid van de Orthodoxe Kerken gesteld dat de ikonen-verering zich niet mag vermengen met legendevorming wonderdaden. Maar wel gelooft men deze kerken dat een ikoon ook boven natuurlijke verschijningen kan oproe pen. Een orthodoxe theoloog heeft zelfs eens geschreven dat „een Christus- ikoon in de aard der zaak niets anders is als Christus zelf. afgezien van de ma terie." Hetzelfde geldt voor een Maria- ikoon. Verering Er leven dan ook in Grieken land en in andere landen waar de Orthodoxe Kerken sterk zijn vele verhalen over wonderen van ikonen. Zij wenen, of bloe den. Men probeert hen te bewegen een tip van de sluier over de toekomst op te heffen en men kan voor een eed af leggen. In het algemeen wordt de ikoon magische krachten toegeschreven. Daar om worden de ikonen door de gelovigen gekust en brandt er dag en nacht een lamp voor hen. Op feestdagen worden ze versierd met bloemen. Nu de Orthodoxe Kerken een be langrijker plaats in de oecumenische beweging gaan innemen is er sprake van een hernieuwde bezinning op haar theologie en liturgie. We zullen even wel ook met deze vorm van door de reformatorische kerken verworpen vroomheid rekening moeten houden. 66 Naarmate die jongen opgroeide, moest ik meer aan hem denken, hij was mijn enige afstammeling, het enige, wat de moeite waard was geweest om er voor te werken, te verdienen en dat had je mij onmogelijk gemaakt. Toen je wegging, schreef je. dat je niet langer kon leven van de aalmoes, die ik je gaf. Waarom heb jc me verkeerd willen be grijpen. je wist immers dat ik van je hield, en dat ik je graag bij me had gehouden! Van een aalmoes was geen sprake! Dat met Gonnc was zo moeilijk; wat zou er van haar geworden zijn met haar ge zondheid en haar luchthartige aard? Eenmaal had ik haar toch werkelijk lief gehad cn al was er veel afgebrokkeld, helemaal verdwijnen kan zo'n groot gevoel, toch niet. Dat iets, wat er overbleef, dwong me Gonno te kiezen, niet jou en het kind. Dat ik veel leed over jc heb gebracht, dat ik verkeerd heb gehandeld, ik heb het toentertijd meermalen erkend, waarom dat nu dus nog eens herhalen. Waarschijnlijk heb je gemeend, dat alles na jouw vertrek tussen Gonnc en mij weer goed was; het is nooit meer goed geweest, kon het ook niet meer worden, zolang wc beiden wisten, dat ergens in do wereld jij met Paultje leefde. Ik geloof zelfs, dat het, ook al was jij er niet geweest, toch niet meer goed zou zijn geworden. Een breuk kan met ongedaan worden gemaakt, hoogstens gelijmd en Gonne en ik waren te zeer verschillend van wezen. Ze heeft ook dikwijls geklaagd, dat ik zo in mezelf gekeerd was geworden, ze vond me saai en tobbe- rig, al zei ze dat niet openlijk. Bovendien was er dat ene, waar ik niet met haar over kon spreken, omdat ze dan onredelijk werd. Je begrijpt, wat het was: het kind. Ze had de eer ste Jaren van ons huwelijk geen kinderen willen hebben, dat weet Je; toen ze merkte, dat xk dat ene kind, dat niet van haar was. niet kon verge ten. dat ik verlangde het terug te zien. besloot ze uit practische overwegingen, anders kan net niet noemen, toch maar een kind aan te schaffen. Maar nu ze wilde, verbood dc dokter het haar, en om het kind, én om haarzelf. Het geschenk, dat ze eerst had afgewezen, werd haar nu door het lot geweigerd. Vreemd is het, dat het onnatuurlijke cle cjrootóte gave WILLY STRUT op deze wijze als was. dat m'n auto absoluut vernield werd veel geleden. Als je Je mij nog goed herinnert, als je nog weet, hoe sportief ik was en hoe beweeg lijk, hoe heerlijk ik het vond lange wandelingen te maken liefst tegen de wind in, dan begrijp je misschien vaag. wat dit ongeluk voor mij betekent Oprichten kan ik mij niet, ik ben een wrak, levend dode, voor alles afhankelijk van mijn verpleegster, buitengesloten buiten het leven, geschikt voor mijn werk en heel dikwijls een i hopige. Waarom mensen als ik niet door „Hlhogerhand wordt gestraft. „Jede Schuld racht sich auf Erden". Als Je wraak zuchtig bent. kan dit met Gonne je misschien ver heugen. Trouwens, je zult straks ontdekken, dat ook mijn schuld aan jou gewroken werd. De jaren verstreken. De zaken gingen bijzonder goed, er werden grote winsten gemaakt, waar ik naar rato ook behoorlijk van heb geprofiteerd. Ik kan niet zeggen, dat al dat geld me gelukkig maak te. het tegendeel is eerder waar, want ik vroeg me telkens af, hoe jij je met een kind tot je last, door het leven heen moest slaan. Ik heb nog een paar maal informaties naar je genomen, maar wat Ik hoorde was onbelangr.jk en maakte me niet veel wijzer, ik wist enkel, dat jij en het kind leefden. Vijf jaar geleden schafte ik een auto aan. Gonne had er allang op aangedrongen en het was ook voor mij wel gemakkelijk, want nu hoefde ik niet meer elke dag met de trein van ons dorp naar Zwolle te reizen, maar was mijn eigen baas. Een half jaar geleden was ik echter door die auto bij na het hoekje omgegaan en meermalen kan ik het hevig betreuren, dat het maar niet gebeurd is ook. Ik moest geregeld een onbewaakte overweg passe ren, dat ging altijd goed. tot het ten slotte één keer misliep. Het was niet mijn schuld, er staat daar een rijtje struiken, die het uitzicht totaal be lemmeren. Ik zal je niet de bijzonderheden van het ongeluk vertellen, maar het resultaat er van lang hierover doorpraten. Jij, Anne, had altijd een open oog en een meevoelend hart voor ant* leed. Nu Gonne. Ze is zichzelf in deze tien jaar wel gelijk gebleven. Ze houdt nog altijd van dan sen, al heeft de dokter haar dit na haar ziekte verboden; van omgang met mensen, van lachen praten, van mooie kleren; ze sprankelt nog steeds van levenslust, al is ze juist twee en veertig ge worden. Ze heeft nog steeds afkeer van verdriet, van ziekte en moeilijkheden. Dat ze mij zou ver plegen, was natuurlijk totaal uitgesloten. Ze leeft dus nu haar eigen leven en brengt mij enkel da gelijks, zo regelmatig als een klok, ik zou haast zeggen plichtsgetrouw, een paar maal een bezoek op mijn kamer, die voor mij de wereld is. M'n verpleegster is een geschikte vrouw, enkel wat dom en eigenwijs, maar dat legt geen gewicht in de schaal Je weet, vrienden had ik niet en m'n ken nissen waren erg oppervlakkige kennissen. Natuur lijk komt er zo nu cn dan eens iemand, maa- J:- mensen, die me niets te zeggen hebben, verm en vervelen me enkel. Zo heb ik dan niets meer over dan boeken en m'n gedachten. Wat ik al die jaren heb gehoopt en gewenst, is steeds sterker, dieper, pijnlijker geworden. Bedenk eens, hoe lang een dag is, hoe lang een half jaar en hoe lang een leven nog kan zijn, want de dokter heeft me verzekerd, dat ik oud kan worden met m'n kapotte rug, helaas- Wordt vervolgd Vijf sectics vijf secties. In de sectie voorlichting bouwzaken, die zich dus vooral zal bezig houden met de kerkbouw, zijn benoemd F. L. van der Bom, ir. G. Maas en W. Ommen. De planning en onderzoek zullen ver richt worden door ir. W. F. Schut, J. A. Harms en KI. Laansma. Voor financiële zaken zijn aangewezen de Haagse accoun tant R. Krol, A. Huyzer en G. Pb. Wie- lenga. In de afdeling kerkelijke sociale opbouw namen zitting J. de Boer, de Rotterdamse predikant ds. J. M. van Krimpen en ds. A. C. van Nood. Bovendien is er nog een sectie bijzon dere contacten gevormd waarin werden In het geheel zijn dus van de vijftien deputaten slechts enkelen predikant. Het is waarschijnlijk wel voor het eerst dat n kerkelijk deputaatschap dc voor gangers zo sterk in de minderheid zijn en er zo zeer is gebruik gemaakt van specialisten, die hun kennis en gave dus via dit deputaatschap kunnen geven aan de kerk. Oost-Duitsland mocht niet naar Lausanne Het ziet er naar uit dat de eerste oecumenische jeugdconferentie te Lausanne die georganiseerd wordt door het jeugddepartement van de Wereldraad van Kerken niet zal wor den bijgewoond door jongeren uit Oost-Duitsland. Er was een delegatie gevormd van 80 jonge mensen, maar zij hebben van dc communistische machthebbers van hun land geen uit reisvisum gekregen. De Duitse dele gatie zal dus slechts uit de 220 West- duitse afgevaardigden bestaan. Naar wij vernemen heeft ook het Oostberlijnse hoofd van een meisjes opleiding (soort „Nijenburgh" of „De Horst"), vikarin Ingeborg Becker, die te Lausanne een van de thema's zou inleiden, geen visum gekregen. De Nederlandse delegatie is morgen vanuit Arnhem vertrokken. De conferentie die zal duren tot 24 juli wordt morgen geopend door de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken dr. Visser 't Hooft. Dalai Lama tot volgelingen Monniken moeten vak gaan leren De Dalai Lama heeft de boedistische monniken die met hem uit Tibet ge vlucht zijn aangeraden een vak te le ren. In Tibet brengen zij de dag door met mediteren. De Dalai Lama verklaarde tijdens een recente bijeenkomst van boedis tische priesters dat de tijden veranderd zijn en dat zij zich ook moeten veran deren. Lichaamsarbeid zal nodig zijn. willen de monniken in een vreemd land hun brood verdienen. Nog zijnde in het leven zijn wij door de dood omvangen. En dat is niet zomaar een theorie van pessimisten, die zich christenen noemen, maar keiharde werkelijkheid. Bent u écht dankbaar, dat u elke avond weer veilig thuis komt en dat u gezond en wel aan het leven kunt deelnemen? De dood zal ons nooit vertrouwd worden, ondanks allerlei beweringen van het tegendeel. En als u leest van de ondergang van de wereld, van de sterren, die van de hemel vallen en van de zon, die radicaal verduisterd zal worden, dan krijgt u het benauwd. Want het betekent zoveel als het einde van het menselijk geslacht, waartoe u en ik behoren. De Bijbel laat ons op dat punt niet in het onzekere, maar zij zegt méér dan alleen maar hoe het zal zijn op die dag of in die nacht. De Bijbel geeft nl. uitzicht en doorzicht op een totaal andere stand van zaken, die geen angst en geen armoede, geen dood en geen oorlog meer kent. Deze nieuwe orde komt niet geruisloos, maar door catastrofale gebeurtenissen. Zal dat vandaag of morgen of over een jaar of over tien eeuwen zijn? Niemand weet dat, zelfs de engelen niet, ja, ook de Zoon des mensen is niet op de hoogte: alleen God weet het. Wat u en ik nu moeten doen? Waken, dat het ons niet overvalt als een dief in de nacht. U kunt ook zeggen: ons overgeven aan Christus, heel simpel geloven, dat Hij Zijn hand op ons heeft gelegd en dat Hij met ons meegaat, ook door de poort van de dood. LANDBOUW EN INDUSTRIE (I) TAE LANDBOUW is een bedrijfs tak, welke de laatste jaren nog al de aandacht heeft getrokken, maar het was een aandacht waar mee deze bedrijfstak over het al gemeen niet zo gelukkig was. Telkenjare waren het immers de garantieprijzen voor de verschillen de agrarische produkten, die in het middelpunt van de belangstel ling stonden. De honderden mil joenen guldens, die door de schat kist uitgekeerd moesten worden ter financiering van deze garantieprij zen, wekten bij velen de indruk, dat de landbouw een blok aan het been was van de Nederlandse wel vaart. Er groeide zo hier en daar de op vatting, dat de landbouw toch eigenlijk maar een financiële scha depost was en in Nederland niet langer kon meekomen in het eco nomische gareel. Dat deze oppervlakkige redenering inderdaad maar oppervlakkig is, hebben we in het verleden reeds vele malen betoogd. Wie dieper ziet en de werkelijke, omvangrij ke betekenis van deze bedrijfstak voor onze economie tracht op te sporen, zal op vele positieve fei ten stoten. Wij noemen hier slechts het feit, dat over 1959 voor een waarde van vier en een half mil jard gulden aan agrarische produk ten werd uitgevoerd. Mr. B. W. Biesheuvel, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, heeft vo rige week op de algemene ledenver gadering van deze bond nog een belangrijk ander feit genoemd, na melijk, dat de ver doorgevoerde specialisatie in vele takken van land- en tuinbotiw, de zeer inten sief bedreven landbouw, de voort brenging van kwaliteitsprodukten, de veredeling van in eigen land aanwezige en ingevoerde grondstof fen thans aan de land- en tuin bouw een industrieel karakter geeft. De industrialisatie heeft op het moderne akkerbouwbedrijf al haar beslag gekregen. Hetzelfde ver schijnsel doet zich voor in de tuin bouw en de melkveehouderij, en de heer Biesheuvel zag gen enkele reden, waarom deze „industrialise ring" zich ook niet zou gaan uit strekken tot de varkens- en pluim veehouderij op de gezinsbedrijven van onzr boeren. De heer Biesheuvel, als belangrijk exponent van de georganiseerde boerenstand, onderschrijft het standpunt, dat de beste vorm van bescherming van een bedrijfstak is: de verlaging van de kostprijs, door mechanisatie, industrialisatie en dus opvoering van de produkti- viteit een regel die voor het ge hele Nederlandse bedrijfsleven geldt. Maar een zaak, waarvoor de land en tuinbouw terecht wel uitsluitend op de overheid meent te mogen re kenen, is die van de ontsluiting van het platteland. Wil men ook voor de land- en tuin bouw de maatstaf van de industrie aanleggen, dan zal de overheid voor deze bedrijfstak ook dezelfde economische mogelijkheden moeten scheppen. Dan heeft men gelijk, wanneer men vraagt wanneer de regering hu eindelijk eens de lang toegezegde beslissing neemt inzake het Meerjarenplan, dat wegenaan leg, water- en energievoorziening, kortom alles omvat, wat nodig is voor de ontsluiting van het achter gebleven platteland. LANDBOUW EN INDUSTRIE (II) LIET SCHOEIEN van de landbouw op industriële leest heeft ech ter nog meer consekwenties. Een verder voortschrijdende me chanisatie van het landbouwbe drijf zal ook gaan betekeuen een grotere produktie. Een grotere foro- duktie, die ook een afzet zal moe ten vinden. Gelet op de situatie in West-Europa zou men hier tegen bedenkingen kunnen opperen; gelet op de situatie in grote delen van de rest van de wereld, is deze gro tere produktie echter alleszins ge wenst. Maar er zullen dan ook wegen ge zocht en gebaand moeten worden om de overtollige voedselproduktie van het Westen te brengen, daar, waar er nog grote behoefte aan be- De landbouw kan echter ook in dit opzicht moeilijk verweten worden, dat hij niet met zijn tijd meegaat. Deze bedrijfstak werkt aan de eigen mechanisering en industria lisering, aan de verhoging van de eigen produktiviteit en de vergro ting van eigen produktie, maar te vens is men doende om in wereld- verband te komen tot een goede afzet van de wereldvoedselproduk- tie. De Internationale federatie van agrarische producenten, het we- reldverband waarin alle boerenor- ganisaties samenwerken, heeft de nationale regeringen wegen gewe zen om te komen tot een afzet BEWIJS NIET GELEVERD van de overproduktie in de grote gebieden van Azië, Afrika en Zuid- Amerika waar nog gebrek heerst. Mr. B. W. Biesheuvel, de vice- voorzitter van de Ifap, heeft het vo rige week een verdrietige zaak ge noemd, dat vele regeringen de con structieve voorstellen van de Ifap nauwelijks serieus willen nemen. De heer Biesheuvel bracht hier de rede van dr. Abraham Kuyper, uitgesproken in 1891 op het eerste christelijk-sociaal congres, in her innering. De aanklacht tegen de so ciale toestanden in Nederland en West-Europa in 1891 geldt thans nog onverminderd ten opzichte van de situatie in de niet-Westerse we reld. Kuypers boodschap van 1891 is vandaag onze opdracht in de we reld. Gaarne willen we met deze woor den instemmen, en mèt mr. Bies heuvel vragen wij ons af, wat de Nederlandse minister van landbouw nu eigenlijk van de Nederlandse landbouw verwacht. Minister Marijnen heeft ernstig aangedrongen op beperking van de produktie van tarwe, suikerbieten, melk, varkens en pluimvee. Maar produktiebeperking kan toch niet het laatste woord voor de landbouw in deze wereld zijn? Is er geen ander alternatief, dat meer perspectief biedt, en dat de landbouw ook nog doet weten wat er wèl gebeuren moet, naast wat er niet mag? T\E Sowjetunie heeft opnieuw een een kwaadaardige poging ge daan, de Verenigde Staten in een kwaad daglicht te stellen, verdeeld heid te zaaien onder de voornaamste westelijke bondgenoten en zware druk uit te oefenen op een land als Noorwegen om de militaire samen werking met de Amerikanen te ver breken. Wat in dc eerste plaats opvalt is, dat de Russen niet durven bewe ren, dat het Amerikaanse vliegtuig boven het grondgebied van de Sowjetunie werd neergeschoten en dat zij niet het bewijs hebben gele verd, dat het toestel boven de Rus sische territoriale wateren vloog. Voorts trekt het de aandacht, dat men in Moskou pas tien dagen na het neerschieten van de RB-47 bo ven de Barendszee van dit feit mel ding heeft gemaakt. Hiervoor kun nen verschillende redenen worden aangevoerd, maar de voornaamste lijkt toch wel, dat men eerst zeker heid wilde hebben, zich niet te zul len compromitteren. Hierbij dient te worden vermeld, dat premier Chroesjtsjef zich in Oosten rijk bevond, toen op 1 juli jl. het Amerikaanse toestel werd neerge schoten. Blijkbaar heeft men in Mos kou op zijn terugkeer wi/len wach ten (na negen dagen) om hem in de gelegenheid te stellen, zelf te be slissen, hoe dit nieuwe ernstige in cident aan de openbaarheid zou wor den prijsgegeven. Van de periode tussen het neer schieten van het toestel en de terug keer van Chroesjtsjef heeft men vol op gebruik kunnen maken om de twee Amerikanen, die zich per pa rachute wisten te redden, te verho ren en aldus gegevens te verzame len voor het opstellen van een water dicht rapport over het incident. De Verenigde Staten hebben na het incident met de U-2 boven Swerd- lovslc in de Oeral de verkennings vluchten boven het grondgebied van de Sowjetunie gestaakt. Dit betekent echter niet, dat zij alle pogingen om op de hoogte te blijven van wat zich achter het ijzeren gordijn afspeelt hebben opgegeven. Naar alle waarschijnlijkheid werden totdusver de vluchten langs de gren zen van het Sowjetblok voortgezet. Of dit ook bet geval is geweest met het op 1 juli neergeschoten vliegtuig, zal spoedig blijken uit de officiële verklaring, die president Eisenhower over het incident zal (laten) afleg gen. Als de RB-47 zich inderdaad boven zgn. internationale wateren bevond, heeft de Sowjetunie zich aan een ernstig vergrijp schuldig gemaakt. Dan gaat er van dit jongste optreden tegen een Amerikaans vliegtuig een onverholen dreiging uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2