Jlicutue geitectte GTtmranl 0ENDEZ NOUS PAPA Blanken vluchten uit chaotisch en ontbindend Kongo MR.LE MINISTRE Minstens 15 Europeanen door muiters gedood Bevestiging uit België: tien Europeanen gedood Wilde staking in Londen Amerika duldt geen Russisch ingrijpen Bejaarde vrouw door twee mannen beroofd Mau Mau in Kenia werd gereorganiseerd Raab contra Chroesjtsjef MAANDAG 11 JULI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11915 A.Y.R.O.-rel Directie; T. DIBMER Hoofdredacteur: Dr. E. CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken MINSTENS VIJFTIEN EUROPEANEN zijn dit weekeinde in Kongo om het leven gekomen toen zich op verschillende plaatsen onlusten voor- wsr deden. Dor de dreigende houding en handtastelijkheden van de Kongo lezen gedwongen, nemen velen de vlucht. Op de wegen naar Rhodesië ziet het zwart van de mensen en de scheepvaart- en luchtvaartmaatschappijen hebben handenvol werk de blanken, die het land willen verlaten, te ver voeren. De KLM heeft een aantal extra-vluchten ingelast, voornamelijk om de vijftienhonderd Nederlanders die in Kongo verblijven, naar Nederland te brengen. - - - - - - In Stanleystad beletten sol daten vliegtuigen te vertrekken. Zij j drongen ook het Europese deel van de stad binnen, nadat de Belgische officieren waren ontwapend en door Kongolezen vervangen. In Eliza- bethstad zagen Belgische para chutisten kans de orde te herstellen. Vannacht was het er rustig, behou dens enkele gevallen van plundering en vernieling. De toestand in Boekavoe schijnt normaal te zijn, evenals in G o m a waar wel gevochten is tussen Euro pese vrijwilligers en het Kongolese leger. Uit Elizabethstad kwam de officiële bevestiging dat de minis ter-president van de provincie Ka- tanga assistentie heeft gevraagd van Britse troepen. De hulp zal echter niet worden verleend. In Le o poldstad ontstond gro te verwarring door het besluit van de minister van arbeid om alle lonen met dertig procent te verhogen. Op het militaire vlak is de situatie ech ter rustig. In Loeloeaburg, Goma en en kele andere plaatsjes bevrijdden Bel gische militairen vluchtelingen die werden vastgehouden. In Kitona, Bo- ma en Matadi veroverden zij strate gische punten. gen opgeworpen. Het treinverkeer tussen Elizabethstad en het gensstation Sakania is verbroken. Het Noorse motorschiup Thorscape is in Loeanda aangekomen met 145 vluchte lingen uit Kongo aan boord. Er waren Belgen, Fransen en Italianen onder de passagiers. De luchtmacht van Rhodesië heeft bij (Zie t r vervolg pag. 6) Blanken nodig Een stroom Europese vluchtelingen komt per hoot in Brazzaville aan, de (rustige) hoofdstad van de andere republiek Kongo, die vroeger Frans was. Laatste nieuws over Kongo ALS GEVOLG van het optreden van muitende troepen in Eliza bethstad (zeven) en Loeloeaburg (drie) hebben tien Europese bewo ners van deze plaatsen het leven ver loren. Een Europeaan werd gewond. Dit is vandaag officieel in Brussel medegedeeld. Voorts wordt gemeld, dat een Belgische militair werd ge wond bij de operatie in Loeloeaburg. In een communiqué van het kabinet van de Belgische minister-president wordt voorts medegedeeld, dat het in de provincie Katanga overal rustig is. De evacuatie van Elizabethstad gaat door. Belgische troepen nemen maatregelen tegen plunderingen. Het vliegveld van Loeloeaburg is door Belgische parachu tisten bezet en met het wegvoeren van de Europese Inwoners kan thans worden begonnen. Ook in Stanleystad heerst rust, aldus het communiqué. Autoriteiten van het bureau van pre mier Eyskens hebben vanmorgen beves tigd, dat de Belgische ministers De Schrijver en Van der Meersch gisteren op het vliegveld van Leopoldstad ruw behandeld zijn door woedende vluchte lingen, die op het punt stonden Kongo te verlaten. De ministers zijn volgens deze autoriteiten een wachtkamer op het vliegveld binnengesleept, waar de vluch- Een wilde staking van personeel bij de drie elektrische centrales die stroom leveren voor de Londense trolleybussen en de ondergrondse heeft vanmorgen het openbaar vervoer in Londen gro tendeels ontwricht. I> circa 800 trolleybussen verschenen niet op straat en er ontstond een rush op de ondergrondse die echter zeei regelmatig reed. Hoger personeel op de drie centrales hield de generatoren draaiende. Zaak-Powers. Dc Russische staatsvei- ligheidscommissie heeft de instructie in de zaak van de Amerikaanse piloot Fran cis Gary Powers, die op 1 mei 1960 met een vliegtuig van het type U-2 het Rus sische luchtruim binnenvloog, gesloten. telingen hun huilende vrouwen en kin deren lieten zien en waar hun toegeroe pen werd; „Kijk eens wat jullie gedaan hebben". Op een zendingspost bij Kapanga, in het noorden van KKapatanga, zijn zestig Amerikaanse Presbyteriaanse zendelin- en hun gezinnen door muiters inge sloten. In Leopoldstad is een radiobood schap opgevangen, waarin wordt meege deeld, dat niemand overlast is aangedaan, maar dat men de post niet kan verlaten. De zendelingen hebben het Amerikaanse consulaat in Salisbury verzocht hen per vliegtuig te verlossen. Sinds vrijdag zijn 4500 Europese vluchtelingen Brazzaville binnenge stroomd. Vandaag zou een Italiaans vliegtuig in Leopoldstad aankomen. Morgen wordt ten behoeve van de Zwitsers een toestel in de Kongolese hoofdstad verwacht. De Zweedse luchtvaartmaatschappijen Transair en Linjeflug hebben de Belgï- sceh regering negentien vliegtuigen voor het transport van vluchtelingen uit Kon go aangeboden. President Kasavoeboe en minister-pre sident Loemoemiha hebben gistermiddag een gesprek gehad met Europanen in MatadJi. Zij zitten in een hotel geïsoleerd Zij beloofden te zullen zorgen, dat de blanken het hotel zullen kunnen verla ten. Loemoemba zei in een radiorede nog dat de Kongolese regering de Europea nen zal beschermen. Tegen de onrust stokers zullen sanoties worden genomen, verzekerde hij. Tegelijkertijd beschul digde hij het Belgische leger, dat het de muiterij had veroorzaakt door met de Af ri kani se ring te beginnen. In middels is de Kongolese sergeapt-majoor Victor Loendoela tot generaal bevorderd en tot commandant van het nationale leger benoemd. Dit protest van Loemoemba doet wat vreemd aan, daar de Kongolese minister van buitenlandse zaken, Justin BombOko, voor de radio heeft verklaard, dat hü de Belgische hulp had gevraagd. Kasavoeboe heeft nog verklaard, dat het niet de bedoeling is dat de blan ken Kongo in de steek laten. „Gaat desnoods een tijdlang naar nw land terug, maar doe dat niet met het voornemen dit land voor altijd te verlaten. Wij betreuren de spontane uitbarsting van geweldplegingen: het zijn groeistuipen die in elke jonge staat voorkomen," aldus de president. De Belgeische ministers De Schrijver en Ganshof van der Meersch zijn naar Kongo vertrokken om overleg met de regering te voeren, opdat de geweldple gingen snel tot het verleden zullen be horen. In een gesprek met Loemoemba protesteerde deze laaste tegen de Belgi sche troepenzendingen. Hij noemde deze een inbreuk op de soevereiniteit van Gevlucht Uiterst nerveus was die kleine mevrouw Jacmain, een Belgische, die zaterdag met haar kind op de arm. met liet ïyntoestel uit Zuid- Afrika op Schiphol arriveerde. Zij was een van de vluchtelingen uit Kongo, die vrijdagmiddag een leeg- gebleven plaats in dc K.LJV1. ma chine in Brazzaville konden be machtigen. Haar man was in Kongo achtergebleven; zjj was met haar kleuter op tjjd de Kongo-rivier overgestoken. ,.Ik ben eigenlijk niet gevlucht", vertelde de heer E- F. ten Houten, een 44-jarige Nederlander die acht jaar in Kongo had doorgebracht. „Mijn Kongolese vrienden hadden mij allang gewaarschuwd, dat het na 1 juli te gevaarlijk voor de blan ken zou worden. Mijn bagage stond klaar en ik had passage geboekt voor 8 juli. Enkele negers, die bij mijn firma werkten, kwamen 's morgens om acht uur al bij me. Niet langer wachten, zeiden ze, an ders is het te Iaat. Mijn zwarte vrienden wisten me echter nog aan boord van de boot te krijgen". Voor vele andere blanken was het toen al te laat. De boot die de heer Ten Houten bereikte was de laatste die dc rivier mocht over steken. Het Kongolese „leger" sloot de rivier daarna hermetisch af- De heer Ten Houten, die vertelde dat hij de paniek in Leopoldstad wel had gehoord, maar er niets van had gezien, omdat hij zich „ge dekt" had gehouden, schatte dat er nog minstens 3000 blanken op ver voer met de Sabena wachtten. Antivoord op Chroesjtsjefs dreigement dulden, dat het regime van het internationale communisme op Cuba wordt gevestigd. President Eisenhower verklaarde dit enkele uren nadat de Russische premier, Chroesjtsjef, gisteren zijn volledige steun had toegezegd aan Fidel Castro en het dreigement had geuit, dat Russische raketten thans ..Manoeuvres" De regering van Noord-Rhodesië heeft de territoriale eenheden in het noorden des lands gemobiliseerd en eenheden van het leger houden „manoeuvres" langs de grens met Kongo. In de omgeving van de En dit is de reactie in Brussel: kinderen van een in Kongo ver toevende Belg vragen per spandoek: „Mijnheer de minis ter, geef ons onze pappie terug". Overval in Sliedrecht /"OMSTREEKS het middernachtelijk van zaterdag op zondag is de 69-ja- rige weduwe J. W. de Groot-Koeleman in haar woning in Wijk D in Sliedrecht door twee mannen overvallen en beroofd van een bedrag van zeventig gulden. De weduwe, die in bed lag, werd om streeks twaalf uur wakker door gestom mel en glasgerinkel. Ze stapte lit bed en liep naar de achterkamer van haar huisje, waar zc werd opgevangen door twee mannen, die haar vastgrepen en sommeerden „je geld of je leven" Me vrouw de Groot werd vervolgens hard handig aangepakt waardoor zij lichte kwetsuren opliep. Ze begaf zich vervol gens naar een bedstede, waaruit zu een blikken doosje met wat oude papieren en zeven bankbiljetten van tien gulden haalde. Ze overhandigde dit geld aan de onbekende mannen, maar deze namen daar geen genoegen mee Opnieuw be dreigden zij de vrouw en sloegen haar in het gezicht. „We weten, dat je meer geld hebt Geef het maar gauw, anders kost het je leven". Je vrouw had echter niet meer geld huis en haar koelbloedigheid maakte U-2's uit Japan Alle Amerikaanse U-2-toestellen zijn uiit Japan teruggetrokken, aldus is in Tokio medegedeeld. Onbewust van dit feit demonstreerden gisteren nog 10.000 perso nen tegen de aanwezigheid van de toe stellen. Rusland had gedreigd de bases te vernietigen als van daaruit het Rus sische luchtruim nogmaals zou worden geschonden. op de overvallers blijkbaar zoveel indruk, dat zij de benen namen met medeneming van de zeven tientjes. Zes leeuwen een straatje om Zondagmorgen omstreeks zes uur werden vroege kerkgangers in Gcleen opgeschrikt door leeuwen, die door dc Geieensc straten wandelden. Deze leeuwen, drie jonge leeuwinnen en vier welpen, bleken afkomstig van het op de markt in Gelecn verblijvende cir cus „Boltini". Dc politie slaagde cr spoedig met het circuspersoneel in de die ren te vangen. In auto's werden zij weer teruggebracht naar hun verblijf op de markt. Ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Een losgebroken paard van het circus heeft vermoedelijk dc slui ting van dc leeuwenkooi gefor ceerd, waarna dc leeuwen konden ontsnappen. Volgens de dompteur waren deze jonge dieren niet ge vaarlijk. Goedgemutst en goedgehelmd gingen Belgische militairen op weg naar Kongo, om daar de veilige evacuatie van hun be dreigde landgenoten te bevorderen. krachtig en nauwkeurig genoeg zijn om ieder gewenst doel in de Ver enigde Staten onder vuur te nemen „indien Amerika in Cuba durft te interveniëren". De verklaring van Eisenhower, die een vakantie op Rhode Island doorbrengt, werd uitgegeven na herhaald telefonisch overleg met dc minister van buiten landse zaken Herter. Eisenhower zei: Ik bevestig op de krachtigst mogelijke wij ze, dat de V.S. zich niet zullen laten afhouden van hun verplichtingen (jegens de landen van het westelijk halfrond! door dreigementen van de heer Chroesjt sjef. De steun aan Cuba en de dreige menten, aldus Eisenhower, onderstre pen de nauwe banden tussen Rusland en Cuba en tonen duidelijk de bedoelingen die de Sowjetunie op het westelijk half rond nastreeft. Drie verdragen bepalen Amerika's ver plichtingen op het westelijk halfrond: Rio de Janeiro (1947), de handvestconfe rentie in Bogota (1948) en de Caracas- overeenkomst van 1945. In deze verdra gen wordt nadrukkelijk gesteld dat het westelijk halfrond geen inmenging buitenaf in dat deel van de wereld Moskou'8 reactie Moskou heeft kalm op Eisenhower'! standpunt gereageerd. In een Tass-be richt wordt o.m. gesteld.: ,J)e fabel dat de revolutionaire volksregering va del Castro gedomineerd wordt door het internationale communisme wordt op het ogenblik in de V.S. alom gebruikt als rechtvaardiging voor dc economische blokkade tegen Cuba en de voorberei ding van een gewapende interventie op Fidel Castro zelf (hij moet wegens infectie aan zijn linkerlong verscheidene weken thuis blijven) verzocht de V. zaterdag „positief te verklaren, geen n litairen naar Cuba te sturen en een eind te maken aan elk aantasten van de Cu baanse economische politiek". Cuba zal anders antwoorden dan het Amerikaanse ministerie verwacht, aldus Castro De Nederlands-Engelse en Amerikaan- oliemaatschappijen, wier eigendommen de afgelopen weken zijn genaast, hebben de Cubaanse regering meegedeeld dat zij hun officiële vertegenwoordigingen op Cuba zullen handhaven ter bescherming ~an hun „juridische positie". West-Duitsland zal wellicht de invoer vergunning voor 90.000 ton Cubaanse suiker opschorten omdat een aantal le veranties van de Duitse industrie niet door Cuba betaald is, tenzij Cuba de leveringen met deze suiker wil betalen IAE MAU MAU, die zowel de blanke als de Afrikaanse bevolking v Kenia jarenlang heeft geterroriseerd, heeft een nieuwe gedaante gevonden in de GMK, aldus de leider van een Keniase delegatie die momenteel in Londen vertoeft, de oud-voorzitter van het parlement Sir Ferdinand Ca vendish Bentinck. De doelstellingen van de GMK die voornamelijk door vroegere leiders van de Mau Mau wordt georganiseerd en bestuurd komen in grote trekker overeen met die van de Mau Mau: de vermindering van de Europese en „loyale Afrikaanse" invloeden en ontei gening van Europese grondbezitters Bovendien ijvert de GMK voor vrijla ting van Jomo Kenyatta, de vroegere Mau Mau-leidcr die thans in balling schap in een onherbergzaam deel van Kenia verblijft. De delegatie, in Londen voor onder handeling over politieke en economi sche kwesties, zal waarschijnlijk bespre kingen voeren met de Britse ministei van koloniën Iain McL;od en premiei Maomillan. De delegatie heeft een rap port samengesteld waarin o.m. melding wordt gemaakt van de activiteiten van de „stoottroepen'' van de GMK, de Wa- linzi. Zij hebben tot taak, desnoods me' bedreiging van geweld, onwillige Afrika nen te overreden zich bij de organisatie De leden van dc GMK, die voor groot deel uit dc Kikoejoestam worden gcrecrutecrd, zweren plechtig gehoor zaamheid aan hun leiders en verplich ten zich in sommige gevallen tot het stelen van vuurwapens. De ccd vertoont overeenkomst met dc plechtige belofte die de leden van dc vroegere Mau Mau aflegden. De Afrikaanse minister van handel van Kenia, Kiano, heeft zaterdag te Kiamboe nabij Nairobi gezegd dat de regering weer de noodtoestand zal af kondigen indien eedafleggingen in de stijl van de Mau Mau onder de Kikoe- joes blijven voortduren. Kiano, zelf een KLkoejoe, zei op een bijeenkomst van de vrijheidspartij te Kiamboe, dat ondermijnende activitei' het uitroepen van de onafhankelijkheid Kenia alleen maar kan vertragen. In een radiorede heeft de Oostenrijk se kanselier Julius Raab verklaard, dat hij de Russische premier Chroesjtsjef in zijn gezicht heeft gezegd, dat zijn aanvallen op kanselier Adenauer vol strekt ongegrond waren. Hij had voorts Chroesjtsjef medege deeld, dat Oostenrijk het met zijn aan vallen op de Ver. Staten en Italië niet Raab zei, dat Chroesjtsjef tijdens zijn achtdaags bezoek aan Oostenrijk „over vloedig gebruik had gemaakt van de in Oostenrijk heersende vrijheid van spre- „Soms werd de grens tussen Chroesjt sjef de regeringsleider en Chroesjtsjef de partijman uitgewist, zei Raab. Over de toezegging van Chroesjtsjef, dat Rus land zou optreden als het de neutraliteit van Oostenrijk geschonden acht, zei Raab: „Ik wens met alle duidelijkheid te verklaren, dat de interpretatie en de toepassing van onze neutraliteit een zaak is die ons alleen aangaat." Later afnemende ivind De Bilt verwacht tot dins dagavond: Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk buien. Matige tot krachtige aan de kust tijdelijk harde, maar later afnemende wind tussen zuidwest en west. :randering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon op 4.34, onder 20.56 uur; maan op 2.56, onder 9.21 uur. 15 juli laatste HET WEER DN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Vp«no„rB Abt-rdpc Parijsmb B irdfau Nice r On h is

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1