Jlieuuic £rihsrf)c GTourmtl Kongo: rust keert weer, blanken herademen Muiters gehoorzamen Kasavoeboes bevel Russen uit Oostenrijk dreigement na Toestand in Italië is verontrustend Dreigende overstroming in Chileense stad Emigrant keert terug voor laatste bezoek Instituut niet betrokken bij spionagezaak Straaljager slokt meeuw op en vliegt in brand ZATERDAG 9 JULI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11911 Directie; F. DIEMER HoofdredacteurDr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONA4L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tflntuastich is abfblmn mgn hert in legljcnspaet" 2000 NAMEN Repatriëring van Nederlanders uit de Kongo Het ministerie van buitenlandse ?aken heeft de Nederlandse consul-generaal te Leopoldstad, jhr. E. Boreel, gemachtigd naar bevind van zaken te handelen, met name wat betreft overleg met vervoer maatschappijen over een eventuele repa triëring van vrouwen en kinderen. In Kongo wonen ongeveer 1.500 Neder landers van wie een kleine 300 in Leo poldstad. Louw ongewenst opening van Smitshuis De Zundafrükaanse mivniister van buiten- loiKise zaken. Bric Louw heeft verzocht orvtfrieven te wonden van de taak. een ge bouw te openen dat is gewijd aan de na>gedac4itenlis van generaal Smuts, omdat de familie van Smuts er bezwaar tegen gemaakt heeft dat de minister de opening verridht 'Het gebouw, dat Smutshuis genoemd za'l wonden, zou woensdag dor minister Louw geopend worden. Het wordt de hoofdzetel van het Zuwdefrikaanse insti tuut van internationale zaken. Jan Smuts, een zoon van de voormalige Zundafrikaanse premier en leider van de Verenigde partij, heeft vorige maand het besluit om een lid van de Zulidöfrfkaanae regering te verzoeken de opening te ver richten. ..een afschuwelijke blunder" ge noemd. Hij zei dat zijn familie de plech tigheid zou boycotten. Det West-Duitse ministerie van defen sie heeft meegedeeld dat West-Duitisland, FFram-kirijk, Italië en Groot-Britannië be gonnen zijn met de ontwikkeling ion een militair vliegtuig dat loodrecht kan opstijgen. Verwacht wordt dat het vlieg tuig rond 1965 gereed zal zijn. IV] adat president Kasavoeboe gistermiddag het opperbevel van het Kon- -L golese leger op zich had genomen en, nadat een overeenkomst was ge tekend tussen regering en een delegatie van de muitende militairen is een betrekkelijke rust weergekeerd in Leopoldstad, dat bijna een dag lang was geterroriseerd door de manschappen van het Kongolese leger. De blanken in de Kongolese hoofdstad voornamelijk Belgen, maar ook vooraan staande buitenlanders die de onafhankelijkheidsfeesten hebben bijgewoond zijn echter nog bang dat de chaotische toestand zal terugkeren. De vlucht naar de andere zijde van de rivier de Kongo waar gisteren een boot met vluchtelingen werd beschoten en naar Angola duurt voort. Vele honderden Europeanen (de schattingen lopen uiteen van 1300 tot 1600). meest vrouwen en kinderen, zijn over de grenzen gevlucht. Hun hele bezit bestaat uit de kleren die zij dragen. Zij denken aan de mannen die in Kongo achterbleven en aan hun bezittingen, die een onbewaakte prooi voor de muiters werd. Zij vertellen van de vernederingen, die de blanken moeten ondergaan en vragen zich ver twijfeld af wanneer er eindelijk zal worden ingegrepen. Inmiddels, zo heeft het Brusselse blad Le Soir vernomen, heeft de Belgische regering een officiële waarschuwing ge zonden aan de Kongolese minister-pre sident. Belgische troepen zullen vol gens de waarschuwing worden inge zet indien de rust In de jonge republiek niet weerkeert. Een eerste detachement van 164 vrijwilligers is gisteravond in gevechtstenue uit België vertrokken met bestemming Kongo. In de middaguren, toen bewapende litairen het straatbeeld van Leopold stad beheersten, werden de onderhande lingen tussen regering en muiters beslo ten. Kasavoeboe zou zelf optreden als opperbevelhebber met een Belgisch offi cier als chef-staf en onmiddellijk zou worden begonnen met de „Afrikanisering" van het kader. Belangrijke posten rond- J~)E PREMIER van Rusland, Chroesj- tsjef, heeft voor zijn terugkeer naar Moskou, gisteren in Wenen op nieuw het afzonderlijke veiligheids verdrag met Oost-Duitsland te berde gebracht. De communistische landen, aldus Chroestjsef, zullen het sluiten van een dergelijk verdrag overwegen als de voorgenomen bijeenkomst van de Westduitse Bondsdag in West- Berlijn doorgaat. De bondsafgevaar- digden moeten dan aan Oost-Duits land visa vragen om naar Bonn tp kunnen terugkeren, aldus de Russi sche premier. In de westelijke hoofdsteden werd bet nieuwe dreigement met enige beroering ontvangen. In Bonn verklaarde regerings woordvoerder von Eckhardt, dat eerst de westelijke mogendheden geraadpleegd zullen worden alvorens besloten wordt tot het houden van een vergadering van de Westduitse Bondsdag in West-Berlijn. De voorzitter van de Bondsdag (Gersten- maier) zal de zaak met bondskanselier Adenauer bespreken, voordat hij een be slissing neemt. Namens de besturen van de socialisti sche en liberale partijen in West-Duitsland werd gezegd, dat het houden van de ver gadering in West-Berlijn ook dit jaar van zelfsprekend moet zijn. Men acht het on begrijpelijk, dat Chroesjtsjef een derge lijke vergadering nu een provocatie acht, terwijl sedert 1949 geen bezwaren werden gehoord. Ook ln Britse regeringskringen werd een soortgelijke mening gehoord. Reeds voordat Chroesjtsjef zijn dreigement uitte pleegde West-Duitsland met zijn bondge noten overleg over de wenselijkheid van een bondsdagzitting in West-Berlijn. De officiële woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken verklaarde, dat Chroesjtsjef's dreige menten kennelijk zijn bedoeld om „de bin nenlandse aangelegenheden van de lan den van de vrije wereld te beïnvloeden". Men was in de Verenigde Staten van me ning dat Chroesjtsjef ondanks dreige menten zich zal houden aan de belofte Bijna een Picasso weggenomen Een man en een vrouw hebben een gedurfde poging ondernomen een schilderij te ontvreemden uit de Picasso-tentoonstelling die in Londen wordt gehouden, door te trachten een vervalst werk in de plaats te stellen voor het origineel. De poging mislukte toen het ver valste schilderij onder de jas van de vrouw uitgleed en op de grond terecht kwam in het Londen'Tate Een suppoost wilde de vrouw erop attenderen dat zij iets liet vallen, maar merkte dat het een schilderij was. Onmiddellijk schoot een man toe die verklaarde detective te zijn. Hij zei de vrouw te willen ondervra gen. waarop de suppoost het twee tal in een kantoorvertrek liet. De suppoost waarschuwde daar op een van zijn superieuren en toen zij korte tijd later het kantoor betraden, waren man cn vrouw verdwenen. De vervalste Picasso werd door drie studenten op straat gevonden. De pseudo-detective en de vrouw zijn spoorloos. die hij na de topconferentie aflegde, nl. dat de status van Duitsland de komende maanden niet zal worden gewijzigd. Chroesjtsjef deed op de persconferentie ook weer een felle aanval op Adenauer, die hij vergeleek met Hitier: Als u hun foto's vergelijkt dan lijken ze niet op el kaar. Maar wat politiek betreft voert Adenauer dezelfde politiek als Hitler in In zijn afscheidsrede heeft kanselier Julius Raab zich gedistancieerd van en kele meningen, die Chroesjtsjef op Oos tenrijks grondgebied heeft uitgesproken. Chroesjtsjef, op zijn beurt, bood kanselier Raab zijn excuses aan: „Ik was niet van plan deze kwestie aan te roeren, maar het is mijn plicht geen vragen uit de weg te gaan". om Leopoldstad zouden direct onder be vel van een Kongolees onderofficier wor den geplaatst. Spanning minder Toen dit nieuws bekend werd nam de spanning onder de Belgen, die door het stilleggen van de veerdiensten noodge dwongen in de stad moesten achterblij ven, af. De ongeregelde troepen keerden naar de kazernes terug. Geruchten ble ven echter de ronde doen. Zo werd ver teld dat Loemoemba bij een aanslag door Europeanen zou zijn gedood. De regering heeft dit tegengesproken. In Brussel, waar het Belgische Rode Kruis een tijdelijk ontvangcentrum heeft ingericht en warme kleren gereed houdt, werd gisteren in een communiqué na af loop van een spoedzitting van het Belgi sche kabinet verklaard, dat de rust in geheel Kongo was weergekeerd. De troe pen. die naar Kongo waren vertrokken, konden alleen worden ingezet na toe stemming van de Kongolese regering. In een heftig onderhoud dat de Bel gische ambassadeur in Leopoldstad met Loemoemba had. wierp de laatste de schuld voor de gebeurtenissen van de af gelopen dagen volledig op de Belgen. Radio Moskou paste zich volledig bij deze beschuldiging aan. „De mui terij is een natuurlijk deel van het dekolonisatieproces," aldus de Rus sische commentator. De westelijke pers heeft gepoogd kleine ongeregeld heden in de troepen af te schilderen ten openlijke opstand tegen de re gering. De kolonisten zullen elk mid del te baat nemen om wanorde en pa niek te zaaien. Het Belgische kabinet kwam van morgen in spoedzitting bijeen omdat er tot nu toe onbevestigde berichten ontvangen zijn, dat de Kongolese pro vincie Katanga van plan is zich tol onafhankelijke autonome staat te ver klaren, aldus maakte de Belgische radio bekend. Nanette getrouwd. De 19-jarige Ame rikaanse miljarden-erfgename Nanette Vanderbilt is gisteren in Luxemburg in het huwelijk getreden met de in Bitburg. West-Duitsland, gelegerde Amerikaanse sergeant Wiley Lockamy. De Luxemburgse autoriteiten hadden dispensatie verleend voor de openbare afkondiging van het huwelijk. De huwe-J lijksvoltrekking werd bijgewoond door dq moeder van de bruid en twee vrien-l van de 23-jarige bruidegom. Dit is de 58-jarige Belgische generaal Emile Janssens, die vijf jaren aan het hoofd stond van de Force Publique in Kongo, maar nu met al zijn Belgische officieren, voor de muiters heeft moeten wijken. Gevechten duren nog voort DE E GOLF van bloedige onlusten die de laatste dagen Italië teistert, is gisteren overgeslagen naar het zui den van het land. In Palermo beko gelden betogers de politie met stenen, die onmiddellijk krachtig tegen de on ruststokers optrad. Twee personen verloren gisteren in Palermo het le ven. In Catania op Sicilië, waar het eveneens tot relletjes kwam. viel eer dode. Het aantal doden sinds het be gin van de opstootjes is voor geheel Italië thans tot tien gestegen. Giste ren liepen 80 betogers en 67 agenten verwondingen op. In een hartstochtelijke rede voor de Italiaanse Senaat heeft voorzitter Mer- zagora voorgesteld dat de politieke par tijen en vakverenigingen een bestand van 15 dagen sluiten om de gemoederen tot bedaren te laten komen. Aan deze t( stand die op de grens van een drama gekomen, moet onmiddellijk een einde worden gemaakt, aldus Merzagora. Tij dens het bestand dienen de strijdkrachten in de kazernes te blijven, terwijl de or ganisaties stakingen en betogingen zullen afgelasten. De voorzitter van de Kamer, de christendemocraat Leone. heeft zich achter het voorstel van de Senaatsvon zitter gesteld 4 Kort na de oproep van Merzagora ver klaarden de meeste grote politieke par- tijen, waaronder de communisten, dat zij akkoord gaan met het voorstel. De re gering Tambroni schijnt echter weinig voor een dergelijk bestand te voelen, daar volgens haar de politieke macht van het land dan niet meer in kabinet en volksvertegenwoordiging berust, maar op straat wordt gebracht. Later op de avond is een verklaring in de regering Tambroni gepubliceerd aarin wordt gezegd dat de regering iar plicht zal doen en de staat en staatsinstellingen zal verdedigen. In leidende Italiaanse kringen begint rn zich af te vragen of de voortreffe lijk georganiseerde relletjes in Genua, het begin van de onlusten bleken te zijn, wellicht op order van Moskou zijn ontketend. Sinds 1917 en 1948, toen de DE Chileense stad Valdivla leeft ii staat van eoll"c'ieve aan hysterie grenzende angst voor nieuwe aardschok ken en een dreigende enorme overstro- Leger en marine werken koortsachtig om de nog overgebleven 40.000 personen te evacueren uit deze plaats van oorspron kelijk 100.000 inwoners in het zuiden Chili, eens de mooiste stad van het land. In mei werd de stad door aardbevingen en vloedgolven verwoest en thans wordt zij bedreigd door een enorme overstro ming uit het Rinihue-meer dat hoog in de Andes is gelegen. Door de aardbevingen zijn er natuur lijke dammen rond het meer opgeworpen, maar als deze bezwijken en dit kan volgens de genietroepen elke dag gebeu ren storten zich miljoenen tonnen wa ter in de rivier San Pedro en over de stad. Gisteren heeft het leger een uitgaans verbod ingesteld om de evacuatiewerk- Waarschijnlijk volgende week arriveert in Nederland een 27-jarige landarbeider om voor het laatst een bezoek aan zijn ouders te brengen. Doktoren hebben hem voorspeld dat hij nog maar enkele weken te leven heeft. Hij lijdt aan leukemie. De 27-jarige A. N. Brakenhof emigreer de zeven maanden geleden uit een Noord- hollands plaatsje (Castricum) naar Nieuw Zeeland. Enige tijd later volgde zijn verloofde, met wie hij een maand ge leden in het huwelijk trad. Een Nederlands emigratiefunctionaris in Nieuw Zeeland, de heer H. W. Knot tenbelt heeft een oproep tot de Neder landse gemeenschap in Nieuw Zeeland gedaan om de overtocht voor de heer Brakenhof mogelijk te maken, aldus meldt Reuter uit Auckland. De mogelijkheid bestaat echter dat de heer Brakenhof toch niet sterk genoeg is om de reis te maken. Nederlanders in Nieuw Zeeland, die geld inzamelen voor de overtocht vertelden, dat waarschijnlijk pas maandag besloten zou worden of de reis gemaakt zal worden. Pelgrims omgekomen. Een a^nt^l In diase pelgrims dat op het dak van een overvolle trein was gezeten is bij het passeren van een lage brug omgekomen. De ongeveer 25 pelgrims waren op weg laar Mathoera in Uttar Pradesj. Aan de dainesracc van dc interna tionale zeilwedstrijden om dc Dra gon Cup op het IJsselmeer heeft ook H.K.H. prinses Irene deelge nomen. Zij zat aan de helmstok van de draak Nirefs van kroonprins Constantijn van Griekenland. Deze fungeerde in zijn eigen jacht als bemanning. Verder was aan boord Odissius Escitzogloy, die altijd met de Prins vaart. De gehele wedstrijd viel de regen gestaag neer. In te genstelling tot de andere jachten startte prinses Irene vrij laag. maar kreeg ten opzichte van de hoger gestarte draken toch al spoedig een positie in de kop. Helaas werd dit teniet gedaan door een totale windschrifting. De Prinses eindig de als vijfde. Prins Constantijn ver klaarde na afloop dat Irene opmer kelijk goed gezeild bad. „U moet bedenken," aldus de Prins, „dat het voor haar de eerste keer is. dat zij een draak vaart en dan vijfde te worden in een veld van 16 schepen". zaamheden te vergemakkelijken en be spoedigen. Valdivia had een bevolking grotendeels van Spaanse en Duitse afkomst, toen de aardbevingsramp in mei plaats greep. Sindsdien zijn er 60.000 inwoners geëva cueerd in een sfeer van angst en paniek, veroorzaakt door nieuwe aardschokken en de overstromingsdreiging van het meer. Het waterpeil van het meer is thans ruim 20 meter hoger dan normaal. Smirnofs rector: In een oweraioht van het afgelopen aca demische jaar heeft de rector van het Institute of sociall studies, prof. dr. E. de Vries, gisteren onder meer gesproken over de arrestatie van de Russische stu dent Smdrnof, die ingeschreven een tweejarige cursus in de sociale weten schappen. De arrestartie „heeft droefenis en diepe teleurstelling bij ons allen ti bracht. Indien wij zouden zeggen dat wij geschokt waren, zou dat te zwak zijn uit gedrukt". aldus prof. De Vries. De stu denten waren eerst verbaasd. Zij vroegen zich af of dn-t misbruik van de gastvrij heid mogelijk was. Daarna kwamen de gevoelens van verachting en verontwaar diging bij hen op. Persberichten die sug gereerden dat Smirnof op de eursu« verkregen inlichtingen zou hebben ge bruikt voor illegale doeleinden, hebben grote ongerustheid veroorzaakt, evenails de veronderstelling dat contacten met andere studenten gebruikt zouden zijn. Voor de studenten was het duidelijk dat Smdrnof nooit heeft getracht geheime Inlichtingen te verkrijgen van mensen van andere naitionaiLiiteit op het instituut. Zij en de hoogleraren konden zich niet voorstellen dat de op de cursus kregen inlichtingen gegevens van enig belang konden zijn. Prof. De Vries sprak er dan ook zijn voldoening over uit dat minister Toxo- peus duidelijk heeft gemaakt dat Smir nofs activiteit ndiets te maken had met zijn status als student van het instituut. In het afgelopen jaar hebben tussen de 90 en 95 studenten uit 36 landlen instituut gestudeerd. In hetzelfde acade mische jaar hebben 53 studenten ee graad of diploma gehaald. Nederlandse jongen verongelukt De 12-jarige Nederlander Johan Dirk Prins is gisteren om het leven gekomen toen op hot 9trand van Le Havre plotse ling een granaat, waarschijnlijk een over- blijfsel uit de tweede wereldoorlog, ont plofte. De broer van het slachtoffer, de 18-jarige Rudolf, is met ernstige verwor dingen in het ziekenhuis opgenomen. Soldaat verongelukt In het artillerieschietkamp Oidebroek gisteravond een ongeluk gebeurd, dat de 20-jarige soldaat S. C. Hoedjes uit Ob- dam het leven heeft gekost. De militair, die behoorde tot de 14e afdeling veldar tillerie. reed als chauffeur in een een- tons vrachtwagen. Hij slipte, waardoor de wagon omsloeg. De bestuurder kwam on der de wagen en werd zo ernstig gewond dat hij tijdens het transport naar het zie kenhuis in Zwolle is overleden. Italiaanse politie met harde hand complete communistische opstand wist te onderdrukken die het land op het randje van een burgeroorlog had ge bracht, hebben de communisten zich over het algemeen onthouden van bloe dige straatacties. Bij velen groeit de overtuiging dat Moskou, na het succes van de relletjes in Japan, thans pro beert dergelijke tonelen ook in West- Europa ingang te doen vinden. Prinses Beatrix liet legpenning vervaardigen De Amsterdamse beeldhouwster Katin- ka van Rood Limpers heeft in opdracht van prinses Beatrix een nieuwe legpen ning vervaardigd, die de Prinses bij voor komende geleeenheden kan uitreiken. Op de penning, die in twee afmetingen in zilver en brons werd vervaardigd, staan rond de beeltenis van de Prinses de woor den: Beatrix Prinses der Nederlanden. De penning werd geslagen bij de rijks munt in Utrecht. De eerste penning zal dezer dagen na mens de Prinses worden uitgereikt aan de winnaar van de wedstrijd Friese jach ten, die van 8 t/m 10 juli in Grouw ter gelegenheid van de eerste zomerlustrum- tie van de stichting Stamboek ronde- platbodemjachten wordt gehouden. Prinses Beatrix is beschermvrouwe van deze vereniging. vrouw Van Rood heeft prinses Bea- »en aantal jaren les gegeven in beeld houwen en boetseren. Nederlanders in La Courtine Het tweede grote konvooi Nederlands troepen is gistermiddag in het F ranse li gerkamp La Courtine aangekomen. Het transport van 2.000 man in 350 vo tuigen is voorspoedig verlopen. De r naar La Courtine ging via Mourmelon Bourges. Ook het vervoer per trein v tanks en ander zwaar materiaal heeft geen moeilijkheden opgeleverd. Het effectief van 6.000 man voor de eer ste periode is thans compleet. De week einden kunnen de soldaten tochtjes in de omgeving maken. H.M. de Koningin bezocht giste ren in Maastricht een cement- industrie. Met behulp van een schermpje kon H.M. een kijkje nemen in een van de grote draaiovens waar mergel, klei en ijzeraarde bij een temperatuur van 1450 graden Celsius worden gebrand. Dreigement van Chroesjtsjof Premier Chroesjtsjef heeft de waarschuw ing geuit dat de Sow jet- artillerie waarmee hij raketten bedoelt het vasteland van Ame rika zou kunnen treffen indien de Verenigde Staten een actie tegen Cuba zouden ondernemen. Nationalisatie van olie op komst in Indonesië R. M Sartono. die voorzitter van het vorige Indonesische parlement, heeft op het congres van d« Part ai Nasional Indo nesia te Soerabaja verklaard, dat er een dag zad komen, waarop alle buitenlandse oliiemaartschappijen i-n Indonesië op de een of andere wijze genationaliseerd zullen worden. Di/t zijn de Shell, de Stanvac en de Ca-ltex De Indonesische communisten hebben reeds eerder de nationalisatie geëist en véle Indonesische dagbladen hebben Fi'del Castro geprezen en er op aangedrongen ddens voorbeeld te volgen. Tanker ontploft in Zuid-Wales De bevolking van Milford Haven, een havenplaats in Zuid-Wales is vanmorgen opgeschrikt door een heftige explosie die de stad op zijn grondvesten deed schud den toen de Esso-tan-ker Portsmouth tot ontploffing kwam. De Portsmouth is gisteren het 32.000 ton ïwe olie aan boord aangekomen uit Koe- eit in de Perzische Golf. Alle brand- eerkorpsen uit de omgeving zijn bezig de brand te bestrijden. Volgens de poli tie hebben zich bij de ontploffing geen ernstige ongelukken voorgedaan. Nog onbestendig (Van onze weerkundige medewerker) Tegen de middag begon het gisteren in Zuid-Holland al flink te regenen, waarbij plaatselijk plensbuien vielen. maar de meeste regen viel in de afge lopen nacht in het midden en noorden van ons land. Dit als gevolg van een depressie in de hogere luchtlagen, die onstabiele lucht aanvoerde. Hier volgen enkele regencijfers die vanmorgen wer den gemeten. Apeldoorn 44. Drachten 54. roningen 42 en in de noordwesthoek in Groningen meldden twee stations Uit het westen nadert een rug van hoge luchtdruk, die met enkele opkla ringen een tijdelijke verbetering brengt maar van de oceaan nadert vrij snel een depressie, die naar de Noordzee op rukt, zodat het weer er na zondagmid dag geleidelijk weer op zal achteruit gaan. Dit betekent dat de eerstkomende dagen nog te koel en onbestendig vakan- Heiveer blijven brengen. Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot zondagavond: Aanvankelijk enkele opkla ringen. maar later weer toe nemende bewolking, met kans op lichte regen. Matige wind tussen west en zuid west. In het Waddengebied echter aanvankelijk nog ma tige tot vry krachtige noordwestelijke wind. Weinig verande ring ln temperatuur. (Opgem. om 11.15 u ZON EN MAAN Zondag 10 juli: zon op 4-32 «n onder 20 58 uur; maan op 21.53 en onder 6 45 u maandag n juli; zon op 4.33 en onder 20-57 uur; maan op 2257 en onder 803 15 juli laatste kwartier. BET WEER 'IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur D Helder Yp^burg Ee:de De BlJt ZtteLlmb zw bew gh- bcw h bow gh bow onto ow 1 bow regenb zw bow windstil windstil wi ndeti I 18 13 26 18 12 11 EERST NU IS BEKEND GEWORDEN, dat donderdagavond omstreeks half elf op dc vliegbasis Leeuwarden een straaljager van het type Hawker-Hunter tijdens de start verongelukt en in brand gevlogen is. De machine, die zou opstijgen voor een nachtvlucbtoefening, werd volkomen vernield. De piloot, de 25-jarige sergeant- vlieger L. Francois uit Leeuwarden, kreeg zeer ernstige brandwonden en is in het St. Bonifaciushospitaal te Leeuwarden opgenomen. Gedurende de startaanloop heeft de Huntermachine een vogel, waarschijn lijk een meeuw, via de motorinlading opgezogen. Het toestel bevond zich nog op de grond, toen de vlieger een sterk afwijkend geluid in de motoren hoorde. Hij heeft terstond getracht het vliegtuig af te remmen, in verband waarmee hij ook de motor afzette. Aan het eind van de baan vloog de machine tegen een vangnet, waarbij de gehele gevulde brandstoftanks onder de vleugel explodeerden. Het vliegtuig vatte meteen vlam en sergeant Francois moest door de vlammen heen de cockpit verlaten. HIJ liep ernstige brandwonden op. Er bestaat geen vree# voor zijn leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1