MOVINETTE Europese landbouwmarkt medio 1967 volledig AMERIKA EN DUITSLAND: Chroesjtsjef gaat te ver in Oostenrijk Zomer langer dan winter Gasbronnen bi] de Dode Zee ZEISS IKON JAAR 1960 195.- DUITSE BANK BEZORGD OVER AANDELENHAUSSE Oostenrijk wil kwestie Tirol op VN-agenda Schoenindustrie kampt met arbeiderstekort Ambtenaar nam honderd gulden aan: 3 maanden 5 HET PARCDL waarin deze schrijn: Het is duidelyk, dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst die in de eerste plaats verantwoordelijk is voor het opsporen en ontmaskeren van spionnen, de zaak-Smir- now verkeerd behandeld heeft. Nadat inen enkele aanwijzingen tegen de man in han den had gekregen, heeft men klaarblijkelijk veel te vlug toegeslagen. In zulke gevallen is het abc, dat men de betrokkene lang durig en omzichtig in het oog houdt en na gaat, wie zijn relaties zijn en wat hij uit voert. Het is de enige manier om erachter te komen, wie zijn medeplichtigen zijn, ter wijl het eveneens de enige methode is, die ertoe kan leiden alle feiten vast te stellen en het complot volledig te ontmaskeren. De mededelingen van de minister wijzen erop, dat men toegeslagen heeft voordat men alle noodzakelijke gegevens in handen had. Zelfs wanneer men het dossier Smirnow niet onder ogen heeft gehad is het moeilijk niet tot de slotsom te komen, dat liier een ernstige blunder begaan is. De rare afloop van de zaak-Srairnow geeft te denken. Opnieuw ontstaat er enige twijfel over de deskundigheid van de B.V.D. De staat geeft jaarlijks miljoenen uit voor dit lichaam. Dat is op zichzelf vol komen verantwoord. Wij hebben te maken met het Oostblok, dat in alle landen van de vrije wereld een uitgebreid spionagenet in stand houdt zoals de wereld nog nim mer gekend heeft Er zitten natuurlijk tien tallen geheime agenten van dit net ook in Nederland. Een nimmer versagende actie tegen die lieden is nodig. Maar het is dui delyk, dat zo'n actie met groot geduld, ken nis van zaken en inzicht gevoerd moet worden. Wanneer men door gebrek aan kwaliteiten brokken maakt, dan geeft men alleen maar de communisten de gelegen heid het land te honen, zoals gisteren in de Tweede Kamer op zulk een ergerlyke wyze geschied is. En tot het blootleggen van complotten draagt men weinig by. NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT Definitieve voorstellen E.E.G.-commissie: ^OLGENS de definitieve land bouwvoorstellen van de E.E.G.-Commissie, die thans bij de ministerraad van de Gemeen schap zijn ingediend, zal de vol ledige gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten op 30 juni 1967 zijn bereikt. In de over gangsperiode zullen o.a. de prij zen in de zes landen op elkaar moeten worden afgestemd, het geen voor Nederland in het oogst jaar 1961/62 b.v. een verhoging van de tarweprijs met 0.40 per 100 kg met zich mee zal brengen en een verhoging van de suiker prijs met 0.90 per kg. Een korte overgangsperiode is moge lijk, als tenminste ook in andere econo mische en sociale sectoren voorzover zij de produktie en afzetvoorwaarden in de landbouw beïnvloeden voldoende vooruitgang met de verwezenlijking van de doelstellingen van het verdrag is geboekt. De datum van 30 juni 1967 wil de Commissie aanhouden om te voor komen, dat in de landbouw verkeerde ivesteringen worden gedaan. Voor de overgangsperiode stelt de Commissie in het onderlinge verkeer tussen de zes landen een stelsel van heffingen voor, voornamelijk voor de gevallen waarbij dit ook de definitieve periode v met niet E.E.G.-landen. Het heffingen stelsel moet nauw verbonden zijn met de prijstoenadering. De heffingen dienen de plaats te komen van douanerech- i en contingenten; ook zal het stelsel a minimumprijzen dan niet meer kun- worden toegepast. Er zijn voor de duur van de overgangsperiode twee uitzonderingen voorzien, n.l. voor rund vlees (tot 1 januari 1964) en voor wijn (tot 1 anuari 1970). ielgische 01 I heeft, het volger De snelheid, waarmee premier Loemoem- ba de eisen van de muiters moest inwilli gen en de premie van de promotie zijn evenzovele ondermijningen van het gezag van de blanke officier. En zijn gezag is nu eenmaal gebaseerd op overmacht, meer dan op persoonlijke loyaliteit. Wordt de offi cier niet of onvoldoende gedekt door de overheid, dan kan hij zijn wil nauwelijks opleggen, tenzij het officierenkorps zelf een macht in de staat vormt. Dit is met het blanke officierenkorps in dc Congo niet meer bet geval. Het was Loemoemba's opzet het Bel gische officierenkorps binnen afzienbare lijd tè vervangen. Aangezien de opleiding van de Kongolese officieren pas de laatst* tijd is begonnen, kunnen deze de kloof niet vullen. Er worden er op het ogenblik 20 opgeleid in Brussel. Loemoembu speelt met de gedachte dc Belgische officieren door andere buiten landers te vervangen, zoals Skandinaviërs of zelfs wel lieden uit communistische landen. Loemoemba beseft wel dat men zonder communisten niet interessant is en by ver delingen achteraan komt. Do muiters lopen dus alleen maar voor uit op de plannen van Loemoemba, maar het kan niet anders dan een tegenslag voor hem zyn, dat hij zieli een initiatief ont nomen ziet en dat hij, nog geen week aan de macht, concessies moet doen aan een muitend leger, dat daardoor zich bewust wordt van zijn eigen macht. Advertentie MEE-NK'S POEDER^^elpen! Er zijn Meenk's Poeders tegen hoofdjd^Miiespijn, hoest, griep, diarrhee, influenza, rht^iatick, koortsigheid bij gevatte kou, periodieffi pijnen enz. enz. Ver krijgbaar in etuis me"6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijs verhoging. Vraag uw drogist. Heffingenstelsel in periode van overgang In afwijking van de eerste voorstellen pleit de Commissie nu ook voor richting van een enkel Europees bureau voor rundvlees, varkensvlees, gevogelte en eieren. Aanvankelijk waren alleen bureaus voor tarwe, voedergraan, velprodukten en suiker voorzien. Voorts dienen voor alle produkten raadgevende comité's te worden opgericht, bestaande uit vertegenwoordigers van het georga niseerde bedrijfsleven. Daarnaast voor zien de voorstellen nog in een aantal „comité's van leiders", waarin personen zitting zullen krijgen, die in de zes landen leidinggevende functies bekledeD bij het ontwikkelen van een marktorga nisatie en die de Commissie moeten helpen bij de ontwikkeling van haar beleid. Zij zullen voorts voor een goede coördinatie tussen de uitvoerende tionale bureaus moeten zorgen. Bijzondere aandacht wordt geschonken aan de sociale politiek en dc samenhang met de verkeerspolltiek. Als belangrijke doelen voor de sociale politiek in de landbouw noemt de Commissie verbetering van de sociale zekerheid voor allen die in de landbouw werkzaam zijn en van de sociale positie vai werknemers, het geven van gelijke op- Ieldingskansen aan kinderen van hen die in dc landbouw werken, steun aan jonge boeren die zelfstandig willen worden, hulp bfj overgang naar andere bedrfjfs- Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse PS™- wf**"*"* van „«ongelegen- .-:jxj_ ra/-*lieid, verbetering van de sociale en cul turele infrastructuur en hulp aan werk gevers en werknemers die zich om leef- tydsredenen uit de landbouw willen te- ■president van de Europese Com missie, aan wiens zorgen de land bouwzaken zijn toevertrouwd er, oorzien voor wiens taa^ 'iet 2a* 2Vn de thans in- rugtrekken*.' het verkeer Bediende voorstellen te verdedigen. Wijzigingen De commissie heeft twee belangrijke wijzigingen aangebracht in haar oor spronkelijke voorstellen voor de eind fase. n.l. ten aanzien van het invoer beleid van graan, suiker en zulvelpro- dukten wat betreft de versterking der ondersteuningsmaatregelen van deze pro dukten op de blnnen-Europese markt. De bescherming op de binnenmarkt blijft gebaseerd op een stelsel van in voerheffingen, met invoercertificaten en stopzetting van de invoer in noodgeval len. De invoercertificaten zullen echter niet worden verleend aan de hand van een jaarlijks op te stellen voorzienings program, zoals aanvankelijk was ge dacht. AUe aanvragen voor invoerver gunningen zullen worden ingewilligd. Alleen als de prijsvorming op de bin- nen-markt door een te grote invoei in gevaar wordt gebracht of de markt- organen in de markt moeten ingrijpen, zal het uitgeven van de vergunningen worden stopgezet. In verband hiermee is een wijziging voorgesteld voor de interventie op de binnenmarkt. Volgens de aanvankelijke opzet zouden de marktorganen direct na de oogst steunaankopen kunnen doen op basis van een prijs, die 5 tot 10 procent onder de richtprijs ligt en voor tarwe aan het eind van de campagne op basis van de dan geldende richtprijs! Nu stelt dc commissie voor, dat de houder deze produkten gedurende het gehele jaar aan dc marktorganen kan aanbieden tegen een vast te stellen in terventieprijs. die 5 tot 7 procent lager is dan dc richtprijs- De Verenigde Staten en West- Duitsland hebben bij het Oosten rijkse ministerie van buitenland se zaken hun misnoegen uitge sproken over opmerkingen die de Russische premier Nikita Chroesjtsjef tijdens zijn bezoek heeft gemaakt over beide landen. Gevraagd wordt op welke wijze Oostenrijk zich duidelijk zal dis- tanciëren van de .lasterlijke aanvallen" van de Russische Die Russische gast ging gisteren op gewekt door. Om kwart voor zeven gis teravond verscheen zijn gezicht op de Oosenrijkse beeldbuizen en zagen Oostenrijkers hoe de eerste- burger de Sowjet Unie met een demonstratief gebaar zijn horloge voor zich legde. Ver volgens hoorden zij, hoe prettig Chroesj tsjef het leven in de Sowjet Unie wel vindt: nog dit jaar zeven uur per dag werken; in 1964 zes of vijf ure daarbij nog hogere lonen. Wat eer. luk om in een dergelijk land te leven". Chroesjtsjef verzekerde de Oostenrijk se kijkers, dat het communisme zc kwaad nog niet is en zij hoorden hoe hij het Amerika, dat zo nodig spiona- gevluchten moet uitvoeren, de raad gaf een voorbeeld aan Rusland te nemen. Wij hebben alle onze militaire bases op gegeven en in vier jaar de strijdkrach- 337) Wanneer U een bromtol opzet en U slaat met de vlakke hand op de top om de bromtol duidelijker te doen zoemen, gaat de tol vaak enigs zins schommelen (voor zfj met een nijdige zwaai onder de kast schiet). Eenzelfde schommelende beweging, maar in veel trager tempo, voert ook de aarde uit terwjjl zjj zich al draai ende om de zon beweegt. Daardoor is de belichting die wij van de zon ontvangen niet gelijkmatig. Geduren de het ene jaargetijde wordt het bo venste deel van de aarde (het noor delijk halfrond) wat meer beschenen en in het tegenovergestelde jaarge tijde krijgt het onderste deel van de aarde (zuidelijk halfrond) wat meer zonlicht. En juist de duur van de zonneschijn dus de stand van de zon maakt het jaarge tijde uit. Terwyl dus op het ene halfrond het ene jaargetijde heerst, treft men op het andere halfrond het tegenovergestel de. Of met andere woorden, als het hier zomer is, hebben de bewoners van het zuidelijk halfrond de win ter, en onze lente is hun herfst. Gedurende onze winter bevindt on ze aarde zich het dichtst bij de zon, waardoor de werking van de aantrek kingskracht sterker wordt en hierdoor wordt de schommelende beweging van de aarde versneld. Het gevolg hiervan Is. dat herfst en winter op het noordelijk halfrond korter duren TOCH IS HET ZO! dan op het zuidelijk halfrond. Thans telt de lente bU ons gemiddeld 92 dagen en 20 uren; de zomer 93 da gen en 15 uren; de herfst 89 dagen en 19 uren; de winter 89 dagen en 1 uur. Lente en zomer zijn hier dus samen 8 dagen langer dan de herfst en de winter, maar öök 8 dagen lan ger dan de lente en de zomer op het zuidelijk halfrond. Telt U het maar Dat men hiervan op het eerste ge hoor niet veel wil geloven, is begrij pelijk in een land waar het vaak guur en zelden droog is, maar omdat de vorige zomer zich nogal van een zo merse kant deed kennen en ook deze zomer niet onaardig is begonnen, meenden wQ U dit weinig geloof waardige toch wel eens te mogen voor zetten. Ook al zou dit Jaar de zomer weer nat en koud zijn, dan doet dit aan dc waarheid van het bovenge noemde toch niets af. Het de beide halfron den heeft ons overigens op een punt gebracht, dat ons gelegenheid biedt een lezer te beantwoorden. Zijn vraag is: waarom vallen de mensen van de andere kant van de aarde niet van de planeet af? Hierop zouden we na tuurlijk kunnen vragen, „waarom valt U er niet van af?" Maar daar mee is uiteraard geen begrip gege- Hierover dus een volgende keer. ten eenzijdig met 2.14 miljoen ingekrompen. Rusland, aldus Chroesj tsjef, is tot alles bereid, maar altijd er weer het westen om een spaak het wiel te steken. Vervolgens zagen de Oostenrijkse te levisiekijkers hoe Chroesjtsjef zijn hor loge weer opborg; zij hoorde hem nog zeggen „Frieden und Freundschaft" en zagen hem verdwijnen, op weg naar een receptie waar ook kanselier Raab aan wezig zou zijn. Volgens het Franse persbureau A.F.P. zijn de besprekingen, gevoerd op de re ceptie, niet zonder resultaat gebleven. In plaats van vijf jaar zoals in het staatsverdrag was voorzien zal Oos tenrijk nog maar vier jaar jaarlijks 500.000 ton olie aan de Sowjet Unie le veren. Aanvankelijk was bepaald dat Oostenrijk jaarlijks 1 miljoen ton olie zou leveren, en jaarlijks een half mil joen ton olid met hoog zwavelgehalte uit Rusland zou ontvangen. Het bezoek van Chroesjtsjef aan Oos tenrijk, de rondreis althans, is met een dag bekort. In Wenen werd vernomen, dat de politie in Graz niet bij machte zou zijn geweest de Rus te beschermen tegen een soort actie die door anti-con munistische groepen werd voorbereid. In de streek van de Dode Zee, het laagst gelegen land ter aarde, zijn de laatste tijd verscheidene gasbronnen aan geboord. De Israëlische Naphta mij., die in deze streek naar olie boorde, legt zich thans toe op de exploitatie van het vrij komend aardgas. Men schat dat het aan wezige aardgas het equivalent vormt van een tien miljoen ton olie. Het gas kan gemakkelijke geëxploiteerd worden. Men wil het per buisieiding naar Codema aan de kust van de Dode Zee brengen, voor de energievoorziening van de potasfabrie- ken aldaar, en ook naar het vijftig km verder gelegen Beersjeba. Verder wordt de mogelijkheid bestudeerd van een olie- chemische industrie in de Negef-woestijn nu het gas zo gemakkelijk ter plaatse te winnen is. Een andere mogelijkheid is een gasleiding naar Haifa, waar reeds een dergelijke industrie wordt gevestigd. De eerste gasbron bij de Dode Zee werd in 1958 geslagen Het gas komt van onge veer 1200 meter diep. De arbeidsomstan digheden in de woestijn van Judea zijn echter zeer moeilijk. De hoorders krijgen bijv. drie dagen verlof voor elke zes dagen werk. Slechts met zeer zware auto's kan men de hoorplaatsen bereiken. Dit jaar nog zal een conferentie over de sociale aspecten van een gemeen schappelijk landbouwbeleid worden ge houden, vermoedelijk te Rome. Na deze conferentie zal de commissie definitieve voorstellen voor een sociaal landbouw beleid uitwerken. Voor de overgangsperiode heeft de commissie een groot aantal concrete voorstellen gedaan voor prijstoenade ring, marktorganisatie, het handelsver keer binnen de Gemeenschap en met derde landen, de coördinatie van d< handelspolitiek en de harmonisatie vai de wetgeving. Slaapwandelende vrouw houdt man uit dienst De 21-jarige Barrie Hansford uit Doncaster (Engeland) heeft voor on bepaalde tijd uitstel van militaire dienst gekregen omdat zijn vrouw slaapwandelt. Daar zij er zich zor gen over maakte dat haar man op geroepen zou worden, heeft de 20-ja- rige mevr. Hansford de laatste tijd vrijwel elke nacht een wandeling ge maakt, vast in slaap en in nachtge waad. „Het slaapwandelen zit in onze fa milie", zegt ze, „mijn moeder doet het ook en ik heb een broertje dat zelfs in zijn slaap zingt." „Als ik merk dat Ann aan het slaapwandelen is, ga ik haar ach terna en breng haar terug," zei Hans ford. „Ik weet niet wat er gebeu ren zou als ik niet thuis was." Ernstige botsing bij Deventer Gistermiddag ongeveer om half drie zijn op de Wilpsedijk nabij De venter een toerbus uit Tilburg, waarin 31 dames, en een personenauto, be stuurd door de heer Dalenoort, direc teur van W. A. Scholten's aardappel meelfabrieken in Glimmen (Gr.) ern stig in botsing gekomen. De personen auto, die uit de richting Deventer kwam, reed in een bocht van de dijk, ter hoogte van het landgoed „Het Schol" in hoge vaart tegen de geheel rechts rijdende bus. De lieer Dalenoort en zijn echtgeno te werden zeer ernstig gewond naar het St. Geertruidenziekenhuis in De venter overgebracht. De zoon van hel echtpaar en zijn vriend liepen een shock op. Bij de Tilburgse dames ontstond een paniek. Vier van de gewonden moes een Deventer ziekenhuis blij ven. De anderen konden later naar Tilburg terugkeren. De personenauto Is vernield, de bus zwaar beschadigd. De van het ZEISS IKON-jaar 1960: filmen met de de handigste filmcamera met ingebouwde belichtingsmeter Nu slechts Nu kan lad®reen filmenwijzer draaien, kijken en Indrukken. Dat la alleal Wat U ziet In de zoeker, komt altijd raak op Uw film. Inatellen overbodig, dank zijdeflxfocua-lena.Belichting altijd goed door Ingebouwde, gekoppelde bellch- tlngsmeter. Film Uw leven van nu voor later mat aan originele ZEISS IKON camera, die U ter gelegenheid van het ZEISS IKON-Jaar T96Ö aangeboden wordt voor f 195.-. Handige combitas voor camera, film* en lenzen f 19.50. Obj. ZEISS TRIOTAR 1 «2.8A10 n Vraag Uw handelaar wat U wilt weten over deze unieke en ongelofelijke ZEISS IKON aanbieding. Wettig gedeponeerd merk van ZEISS IKON A.6. Wereldberoemd door kwali teit, precisie en service. De centrale bankraad van de Gezien tegen een achtergrond van looneisen in het grote aantal bedrijfs takken, is de aandelenhausse de laat ste tijd een bron van bezorgdheid voor Deutsche Bundesbank heeft gis teren zijn ongerustheid uitgespro ken over de ontwikkeling op de aandelenmarkt. Besloten werd er bij de banken op aan te dringen deze ontwikkeling niet door recht streekse of zijdelingse Kredietver lening in de hand te werken. An dere besluiten werden niet aan genomen. Volgens financiële kringen te Bonn rollen de handelsbanken waarschijnlijk deze aanbeveling van de centrale bank raad opvolgen, hoewel zij hiertoe niet verplicht zijn. De aandelenhausse in West-Duitsland wordt ln beurskringen hoofdzakelijk toegeschreven aan een schaars aanbod van aandelen, waar een aanhoudende vraag tegenover staat, vooral uit Zwit serland cn dc Verenigde Staten. Oostenrijk heeft de secretaris-gene raal van de V.N., Dag Hammars kjoeld, officieel verzocht de kwestie Zuid-Tirol op de agenda van de al gemene vergadering der V.N. te plaatsen. Het verzoek was vervat in een brief van de Oostenrijkse minis ter van buitenlandse zaken, Bruno Kreisky, aan Hammarskjoeld. Zoals bekend bestaat er een geschil over „het vraagstuk van de Oostenrijk se minderheid in Italië tussen Italië Oostenrijk. Bij de brief was een mcr randum gevoegd, waarin Kreisky zegt dat de bevolking van Zuid-Tirol in 1919 tegen haar wil bij Italië is ingelijfd en nu autonomie eist. De Italiaanse autori teiten hebben de bevolking autonomie toegezegd maar hun belofte niet gehou den, aldus Kreisky. Nu de pogingen om dit vraagstuk langs liberale weg te regelen, mislukt zijn en de gespannen betrekkingen in Zuid-Tirol blijven be staan, voelt de Oostenrijkse regering zich verplicht u te vragen de kwestie op de agenda van de algemene verga dering te plaatsen, zo schrijft de m' ter. van oudsher voor de Langstraat belangrijke schoenindustrie ongeveer veertig procent van de Nederlandse schoenproduktlc komt hier vandaan heeft te kampen met een gebrek aan arbeidskrachten. Er zijn momenteel bijna 700 vacatures (400 mannen en 300 meisjes). De Langstraatse schoen industrie heeft zeker 150 jongeren per jaar nodig om het snel verouderende personeelsbestand te vervangen en aan te rollen. Men wijt het tekort aan geringere belangstelling van dc jeugd voor de schoenindustrie. De fabrikanten zien een oplossing in het aantrekken van zware industrie. Hierdoor zou de huns inziens eenzijdige Industriële ontwikkeling in de Lang straat worden doorbroken, waardoor nieuwe jonge arbeidskrachten hun weg zouden vinden naar de schoenindustrie. De fabrikanten achten de verkeerssi tuatie in de Langstraat na het wegval len van de spoorwegverbindingen in 1951 onbevredigend. Het wegennet en de verbindingen met andere grote ker nen heeft ondanks vele plannen de laat ste jaren geen verbetering ondergaan. Het vaarwater van de Maas zou de industrie een gunstig perspectief bie den ware het niet dat de Langstraat nog altijd in waterstaatkundig opzicht boezemgebied is, waardoor in de termaanden vaak grote delen van land onder water lopen. Langs de i we haven te Waalwijk wil men terrein ophogen voor de vestiging van zwaarde re industrie, maar veel ruimte is daar niet. de verantwoordelijke instanties Bondsrepubliek. De Bundesbank had in een eergiste ren gepubliceerd overzicht verklaard, dat verscheidene maatregelen konden worden genomen om de opwaartse druk tegen te gaan en vele beursdeskundigen hebben dit als een waarschuwing op gevat. In sommige kringen had men verwacht, dat na de bijeenkomst van de centrale bankraad verscheidene maatregelen zouden worden aangekon digd en dit had reeds een lichte daling van koersen op de effectenbeurs tenge volge gehad. Toen later evenwel duide lijk-werd, dat er tot dusverre nog niet tot concrete maatregelen was besloten, trad er een herstel in. Sommige financiële kringen geloven evenwel nog steeds, dat sommige van Veearts vlucht na massale sterfte Een Oostduitse veearts die donder» dag naar West-Berlijn is uitgeweken, heeft meegedeeld dat 104 kalveren van 200 uit Nederland in Oost-Duits- land geïmporteerde drachtige vaar zen op de staatsboerderij door onoor deelkundige behandeling zijn omge komen. De veearts. Kurt Vorbeck uit Stras berg ten noorden van Berlijn, is ge vlucht toen de staatsveiligheidsdienst van Oost-Duitsland hem verantwoor delijk stelde voor de massale sterfte. dc maatregelen, die in het overzicht van dc Bundesbank in het uitzicht zijn gesteld, spoedig zuilen worden geno men. Op 21 juli zal de volgende bijeen komst van de centrale bankraad wor den gehouden, die de laatste zal zijn voor dc zomervakanties. Men gelooft, dat bij deze gelegenheid een open marktoperatic zal worden aangekon digd. Een ambtenaar van de looncon- troledienst van het departement van sociale zaken, H. van H. uit Bre da, heeft gisteren voor de rechtbank te Breda terechtgestaan omdat hij in strijd met zijn plicht een gift zou hebben aangenomen. De verdachte zou, nadat hij in een Tilburgs be drijf overtredingen had geconsta teerd, van de directie van dit be drijf 100 hebben aangenomen. Op 28 april zou de ambtenaar na het constateren van de overtreding hebben gezegd: „Hoeveel is het u waard als dit niet doorgaat". De directie ging er niet direct op in, maar in de middag pauze werd de politie gewaarschuwd. Toen de controleur 's middags terug kwam stond een politieman achter de deur van het directiekantoor en was ei onder een bureau een bandrecorder ge plaatst. De directeur W. H. begon met de verdachte een gesprek. Tijdens dit gesprek gaf hij de controleur 100 en op dat moment kwam de politieman te voorschijn. De verdachte, aldus de officier van justitie in zijn requisitoir, heeft ge weten waarom hij dit geld kreeg. De officier achtte voldoende bewijzen aanwezig en eiste drie maanden ge- Sowjet raketproeven volledig geslaagd De Sowjetunie heeft donderdag een tweede geslaagde proef genomen met een nieuwe krachtige meertrapsra- ket die is ontworpen voor de ruimte vaart. De raket heeft precies de van tevo ren berekende baan gevolgd. Sowjet- waarnemingsschepen hebben vastge steld dat het voorste stuk van de raket precies op het doel, een punt in de Stille Oceaan, is terechtgeko men. De afstand van de lanceerbaan tot dit punt was 13.000 kilometer. Het resultaat van de twee lancerin gen is zo goed dat het niet nodig is meer proeven met deze raketten te doen. Van vrijdag af is het deel van de oceaan Jat als doelgebied was op gegeven, weer vrij voor lucht- en scheepvaart. vangenisstraf en twee jaar ontzetting uit het recht om een controlerend ambt te vervullen. De verdediger mr. B. Drlon vond de wijze, waarop men de controleur „erin had laten lopen" onsympathiek. Daar bij was bovendien het initiatief uitge gaan van de directeur. Het zou best mo gelijk zijn geweest dat de verdachte op het 's morgens gevoerde gesprek niet zou zijn teruggekomen. Dit alles leek volgens pleiter tevee' op uitlok king. Hij vroeg vrijspraak en. in geval HOF IK FNFÏ OFK Het geheimzinnige kasteel, door Ma ry Fitt. Prisma-Juniores. Vertaling S. H. M. Horrevorts-Hueber. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. De geheimzinnige buren, door Phyl lis A. Whitney. Prisma-Juniores. Ver taling E. Kuiper-de Boer. Uitgave Het Spectrum. Utrecht. De avonturen van Hompie, door Lei- la Berg. Prisma-Juniores. Vertaling Nel Bakker. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. K rniswoorcf pnzzel Horizontaal: 1. zonnescherm - oud ge wicht (afk.); 2. concertzaal - tweetal; 3. achterdeel v. d. hals - rivier in Duits land - lidwoord (Fr.) 4. baan voor balspel - onbeduidend; 5. zijtak Donau - wijze leidsman: 6. gem. in Drente - overdracht van een wi«sel; 7. Bijb. fi guur - scheikundig element (afk.) - zoon van Jacob; 8. verdriet - oude lengtemaat - wiel; 9. meervoud (afk. Lat.) - deel van het gelaat - biersoort. Verticaal: 1. opgewekt of vrolijk - berg; 2. bloedhuis - edel; 3. latwerk - spil van een wiel - Europeaan; 4. wang - kruipend eenjarig kruid; 5. voegwoord - afkerig: 6 gem. in Gelderl. - vreem de taal; 7. iemand die treitert geheel de uwe (afk. Lat.) - afkorting v. idem - hangt aan de mast; 8. heilige taal der Boeddhisten - mondeling; 9. werpan ker ommegang. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horiz ntaal: 1. ven; 5. wen; 8. sino- :1; 10. pels; 12. land; 14. Ada; 15. set; 17. Nao; 18. barok; 20. sloom; 21. mirre; 22. Tegal; 24. iel; 26. non; 27. tel; 29. drom; 31. Arno; 32. Garonne; '3. bes; 34. Sem. Verticaal: 2. Esla; 3. nis: 4. koper; 5. wel; 6. elan; Spa; 9. ido; 11. edeleer; 13. Naarden; 15. samen; 16. toman; 18. bot; 19. kil; 23. golok; 24. Ida; 25. loge; 27. tree; 28. lob; 30. mas; 31. Ans.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5