Jlieume geibsctfe ÜTouraiit Paniek in Kongo, Belgen vluchten Margraten eert de Amerikaanse doden Inheemse soldaten nemen macht over Onlusten reeds in Italië: thans vijf doden Eén toto om f 50.000 inzet van 2 gld. en PTT-sorteerder opende brieven Ontvoerders dreigen jongen voor haaien te gooien „Atoomlicht", sterker dan de zon en de sterren Ook gevechten in Kamer en Senaat Taxichauffeur overvallen VRIJDAG 8 JULI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11913 Directie: r. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. I CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is ahfblma tngn bert in tcgljenspoct" ZUID-AFRIKA: en de klok tikt maar terug H.M. de Koningin woonde gis teren de inwijding van de Amerikaanse militaire begraaf plaats Margraten in Limburg bij. Zij werd begroet door am bassadeur Philip Young (rechts) en betrad langs een erehaag van Amerikaanse en Neder landse soldaten en matrozen de begraafplaats. Zeg het met voeten „Utrechtse Appie" gearresteerd De recherche van het bureau Warmoes straat in Amsterdam heeft gistera de walletjesfiguur „Utrechtse Appie verdenking van zware mishandeling ge arresteerd. Zondagmiddag jl. was hij be trokken bij de mishandeling van de Volks krant-verslaggever A. B rakel. Ditmaal kreeg „Utrechtse Appie" het aan de stok met Luciano Emmer, de Italiaanse regis seur van de Frans-Italiaanse film „Meisjes achter de ramen", die thans op de Am sterdamse walletjes wordt opgenomen. Hij schopte hem in de gracht. „Utrechtse Appie" was het niet eens met de vergoedingen die de vrouwen we gens „derving van inkomsten" van de filmmaatschappij ontvangen, nl. aan de ene kant van de Oude Zijds Achterburg wal f 90, aan de overkant f 50 per film avond. „Utrechtse Appie" gaf een elek tricien boos en dronken te kennen dat de filmopnamen moesten worden gestopt. Omstanders merkten op dat Appie daar voor niet bij de elektricien, maar bij de regisseur moest zijn. Daarom ging „Utrechtse Appie" naar de overkant van de gracht, waar hij zonder veel woorden Luciano Emmer de gracht inschopte. De regisseur werd weer snel op het droge slechts licht gewond tl geleende broek TN AANWEZIGHEID van koningin Juliana zijn gisteren de Amerikaanse begraafplaats en het immense gedenkteken te Margraten ingewijd. De Landsvrouwe werd ontvangen door de Amerikaanse ambassadeur Philip Young op het door hoge muren omringde voorplein van de begraafplaats, waar de namen van 1722 in de oorlog vermiste en gesneuvelde Amerikanen zijn opgetekend. getrokken. Hij en hervatte drijfnat i: zijn werkzaamheden. Smokkelauto gesnapt Commiezen van de centrale veld- dienstpost Axel hebben gisteren hun dienstauto dwars gezet op de weg langs het kanaal Gent—Terneuzen, nabij Sas van Gent en hebben op deze wijze een smokkelauto tot staan kunnen brengen. De auto vervoerde 700 Ikg boter voor smokkel naar België, voor een waarde van f 2.650. De chauffeur heeft kans gezien te ont snappen. Direct na aankomst bezichtigde ko ningin Juliana de grote kaarten, waarop de krijgsverrichtingen en de marsroutes de geallieerde legers tijdens de be vrijding van Europa in 1944-'45 staan af gebeeld. Eenheden van Amerikaanse en Neder landse legers stonden aangetreden duizenden belangstellenden stonden rond de twee podia geschaard toen de plechtigheid met klaroengeschal werd aangekondigd. een oproep tot gebed voor de doden e tweede wereldoorlog, uitgesproken door dr. Edwin P. Booth en een welkoms woord van de Amerikaanse ambassa deur, werd de vredesboodschap van pre sident Eisenhower voorgelezen door de heer John McCloy, voormalig hoge lissaris in Duitsland. Staande tegenover de dood, zo Eisenhower in zijn boodschap, voelt zich tot elkander aangetrokken. Het grote goed van de vrijheid brengt burgers ui» alle lagen en van elke afkomst tezamen Vdor oie vrijheid zijn deze doden ge storven en op ons rust de plicht te ijve- ;n voor de zaak van de vrede en zo ;n grote schuld af te lossen. De Nederlandse minister van defensie, S. H. Visser gaf uitdrukking aan de grote dankbaarheid van het Nederland volk voor de geest van offervaardig heid der Amerikanen bij het herwinnen an de vrede en bij het handhaven van e vrijheid der volkeren op deze wereld. „Opdat ons het leven zou worden hergeven vonden zij de dood. Alé wij hen aan hun graf In eerbied en dank baarheid gedenken, mogen wij de ze kerheid hebben dat zij hier niet zijn. maar weten dat zij in de geest steeds bij ons verwijlen. Zij zijn ons in hun jeugd voorgegaan op de weg des levens." Dit zei de Nederlandse vor stin voordat zij een krans legde In de gedachteniskapel aan de voet van het grote monument. Voorts werden kransen gelegd door John McCloy namens de Amerikaanse regering, door generaal Dever, voorzit- Na een spannend Kamerdebat: (Van onze parlementsredactie.) T~\E TWEEDE KAMER heeft zich gisteravond uitgesproken voor één sporttoto met een hoofdprijs van ten hoogste 50.000 en een inzet van ten hoogste twee gulden. Na een spannend debat is het aldus gewijzigde wetsvoorstel met 76 tegen 68 stemmen aangenomen. Vóór stemden de K.V.P., alle liberalen op één na, alle christelijk-histo- risohen op twee na en de anti-revolutionair mr. B. W. Biesheuvel. Tegen stemden de P.v.d.A., alle aanwezige anti-revolutionairen behalve mr. Biesheuvel, de christelijk-historische leden mr. H. K. J. Beernink en C. J. van Mastrigt, de liberaal mr. W. J. Geertsema, de staatkundig gerefor meerden, de communisten en de pacifistisch socialisten. De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft dit resultaat bereikt door de Tweede Kamer onder zware druk te zetten. De bewindsman zei dat elke wij ziging, die verder zou gaan dan een hoofdprijs van f 50.000, een inzet van f 2 en meer dan één voetbalpool ér toe zou lelden dat het wetsontwerp zou worden ingetrokken. De minister zou dan weer moeten overgaan tot een vergunnings- beleld op grond van artikel 3 van de Loterjjwet, waardoor de toto op losse schroeven zou komen te staan. „Ieder die de regering het wapen van een goed beleid onthoudt, laadt een zware verantwoordelijkheid op zich. En dat geldt In versterkte mate voor dc fracties die het kabinet goed gezind zijn", waarschuwde minister Beerman. Verwerping van het wetsvoorstel zou er volgens de bewindsman toe leiden dat binnen afzienbare tijd een gespan nen politieke situatie zou ontstaan. Minister Beerman had zelf een con cessie gedaan, door de maximale hoofd prijs in een nota van wijziging van f 25.000 op f 50.000 te brengen. Zijn twee de concessie was dat hij verhoging van de maximum-inzet van f 1 tot f 2 niet onaanvaardbaar noemde. Na de woorden van de minister kozen vele afgevaardigden liever een half ei dan een lege dop. Zelfs de liberale en katholieke voorstanders van een vrije hoofdprijs bogen uiteindelijk het hoofd. De socialistische oppositie hield echter het been stijf. Woedend Woedend riep de socialistische fractie leider, mr. J. A. W. Burger, dat de mi nister het „onaanvaardbaar" had uitge sproken met een lichtvaardigheid, zoals die na de oorlog nog niet eerder is gekomen. De heer Burger doelde hierbij ter van de Amerikaanse oorlogsmonu- ihentencommissie en door de commissa ris der Koningin in Limburg, alsmede door <je Amerikaanse staatssecretaris voor het leger, Wilbert M. Brucker. De Amerikaanse vlootpredikant lt.-kol. R. C. Renij sprak een gebed uit, waarna een erepeloton vier salvo's afvuurde en hoog uit de toren op de begraafplaats de „Last Post" over de graven weerklonk DE BELGISCHE REGERING heeft vanochtend in een spoedzitting be sloten snelle maatregelen te nemen voor de evacuatie van Europese gezinnen uit Kongo. Onder de blanken in Leopoldstad en omgeving is pa niek ontstaan door de verhalen die de vluchtelingen uit Thysstad hebben verteld en door het feit dat de gehele nacht Kongolese soldaten door de Europese wijken hebben gemarcheerd. Er deden gisteravond namelijk ge ruchten de ronde dat Russische vliegtuigen waren geland in Ndjili, nabij Leopoldstad, en de Force publique ging patrouilleren om tegen de beweer de agressor te vechten. Vanochtend namen de activiteiten van de Kongolese soldaten nog gro tere vormen aan en om 11 uur meldde radio-Brussel: „Inlandse troepen hebben Leopoldstad in handen, maar verhinderden de Belgen niet het land te verlaten." Wat de overneming van de macht precies betekent was vanmiddag nog niet duidelijk. Men ontving het be richt nadat een tijd lang alle tele- communicaties tussen Brussel er Leopoldstad verbroken waren ge weest. Een honderdtal Belgen heeft on derdak gezocht in de ambassade in de Kongolese hoofdstad en zij willen het land zo gauw mogelijk verlaten. Vele anderen zijn al over de grens gevlucht. Het lijnvliegtuig van de Sabena heeft vanochtend echter niet de gelegenheid gekregen op het vliegveld van Leopoldstad te landen. Het is voor alle verkeer gesloten. Het toestel is naar Brazzaville gevlogen, dat aan de andere zijde van de rivier n Frans Konigo ligt. Van dit vliegveld zul len nu vermoedelijk de meeste vluchte lingen naar België worden gebracht. Ook de KLM vervoert haar passagiers van en naar Kongo vla Brazzaville. Uit Brussel zijn vanochtend drie extra-vliegifcuhgen vertrokken om vluchtelingen te halen. De Sabena heeft het plan om ook vliegtuigen Pentuigees Angola te zenden. gisteren reeds een groot aantal gevlucht* Europeanen is aangekomen Op het koninklijk paleis in Brussel worden de berichten uit Afrika op de voet gevolgd. Op verzoek van koning Boudewijn heeft het pers bureau Belga een telexontvanger ge plaatst in het kabinet van de vorst. Een van de kwesties die de Belgische regering vandaag heeft besproken is of de 2.000 Belgische parachutisten die nog in Kongo zijn op de een of andere manier kunnen worden inge schakeld bij de bescherming van de Europeanen. Er zijn nog 90.000 Bel gen in Kongo. Mishandelingen De muiterij in de Farce publdque schijnt achter de rug te zijn, maar dit betedoent niet dat de rust in het Kongolese leger is teruggekeerd. Er deden vandaag ge ruchten de ronde dat veel militairen vin den dat premier Loemoemba lang genoeg heeft geregeerd. Zij zouden aan een staatsgreep denken. Het blijkt dat de muiterij toch ook on dier de blanke bevolking Slachtoffers heeft geëist. Er zijn verschillende berich- Een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, jhr. mr. F. A. Groeninx van Zoelen, gistermiddag tegen de 40-jarige E. J. van der W. uit Rotter- Hij stond terecht, omdat hij als sor teerder bij de PTT in de eerste vijf maan den van dit jaar honderden brieven zou hebben geopend. Als er geld inzat zou hij dit voor zichzelf hebben gebruikt. Op deze wijze, zo gaf hij toe. had hij tachtig of negentig gulden bemachtigd. Hij was ertoe gekomen, omdat zijn vrouw schul den had gemaakt. De PTT heeft hem ontslagen. Uitspraak 20 juli. ten dat blanke meisjes en vrouwen wer den verkracht. In Thysstad hebben de Kongolese soldaten huiszoekingen gedaan en er nogal eens op los geslagen. De Belgische officieren heeft men overal weer vrijgelaten, maar zU worden niet meer erkend. Het Kongolese vakver bond A.P.I.C. heeft het onmiddellijk ver trek geëist van alle blanken, uitgezonderd de onmisbare technici. ZIJ moeten het land uit, „opdat de kleingeestigheid van het vroegere koloniale bewind zo spoedig mogelijk zal verdwijnen". Opvangcentrum ULt Brazzaville werd vanmiddag gemeld dat diaar vanochtend vroeg 700 Belgische vluchtelingen waren aangekomen. Er is een opvangcentrum ingericht in scholen, missiehuizen en kazernes. Er bestaat onder de vluchtelingen ont stemming over de houding van de re gering in Brussel, die veel te lang heeft gedaan aldsof de situatie in Kongo niet werkelijk gevaarlijk was. DAT WEL De communistische landen zijn hun verplichtingen tot verlening van economische hulp aan onderont wikkelde landen tussen 1953 en juni 1960 slechts voor een zesde nageko men, aldus het instituut van wereld- economisch onderzoek. Zij hadden 11.4 miljard gulden beloofd, doch ga ven sleohts 2.09 miljard. De verplich tingen inzake militaire hulp ten be drage van 2.75 miljard kwamen zij echter grotendeels na.... De Russische student Pjotr Smir- nof is gisteren in verband met een spionage-affaire uitgewezen. Gisteren vertrok hij, met vrouw en kind, van Schiphol naar Mos kou. Foto: mevrouw Smirnof op het platform. De wijzende hand van een grondstewardess werd tot een symbool. leiden tot het terugvinden va aohtjarige jongen Graeme Throe, die woensdag in Sydney werd ontvoerd toen hij van school op weg was naar huis, een beloning van 15.000 Australische ponden (ongeveer 125-000 gulden) uit geloofd. De ontvoerders hebben var Graemes vader, die onlangs in een lote rij 100.000 Australische ponden heeft ge wonnen, een losprijs van 25.000 pond geëist. Nasporingen hebben tot dusver geen resulaat opgeleverd. „Als we het los geld niet krijgen, zullen we de jongen voor de haaien werpen," was het telefo nische dreigement van de ontvoerders. Leden van de onderwereld van Sydney schijnen de ontvoering te veroordeden. Eén van hen zei, dat dozijnen ma; die allen slecht aangeschreven staa de politie, de ontvoerder aan stukken zullen scheuren als ze hem vinden. De ouders van Graeme hebben ge smeekt; „Doe hem niets. Breng hem levend en wel terug. Hij is onze De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, zal vanavond uit New York vertrekken voor een reis van vijf weken naar Genève, Zuid-Afrika, de twee nieuwe staten Soma Li land en de republiek Kongo. Tijdens zijn bezoek aan J" nieuwe staten zal hij besprekingen ;n over hun economische omtwikke ling. De details van zijn bezoek aan Zuid- Afrika, dat hij brengt in verband met eer. resolutie van de Veiligheidsraad, zijn nog niet uitgewerkt De 56-jarige, in Rusland geboren Britse vegetariër dr. Barbara Moore, werd enthousiast op de schouder genomen toen zij deze week in New York aankwam. Zij had in 85 dagen tijds 3000 mijl gelopen van San Fran cisco dwars door de Verenigde Staten naar de Oostkust. de minister tegenover meer dan één op de onverbiddelijk afwijzende houding toto. Hij riep dat het hier slechts om een technische zaak gaat, waarbij het woord beginsel niet gebruikt Is. Het ergerlijkste vond mr. Burger nog dat de regering uit haar „onaanvaard baar" geen politieke consequenties trekt. Bij eventuele aanneming van een „onaanvaardbaar" amendement door de meerderheid van de Kamer zou het kabinet immers rustig blijven zitten en slechts het wetsontwerp in trekken. De socialistische fractieleider gaf te kennen dat hij dit in strijd met de democratische spelregels vond. De heer J. van Eibergen (a.r.) inter rumpeerde dat de toenmalige socialisti sche minister Suurhoff indertijd bij een technische kwestie als de verdeelsleutel de werkloosheidspremie ook het „on aanvaardbaar" uit uitgesproken. Mr. Burger kon zich de zaak niet herinneren, maar zei niettemin dat het toen om heel iets anders dan thans ging. Er ontstond op dit moment van het debat zo'n ru- en gedrang om het sprekersge stoelte, dat de voorzitter, dr. L. G. Kor- tenhorst, kradhtig om stilte moest ha- MERIKAANSE onderzoekers zijn er in geslaagd een apparatuur te construeren, waarmee het moge lijk zal zijn, door middel van atomen, licht te versterken en tot een straal te bundelen van een helderheid gro ter dan die van de zon of de sterren. Hierdoor zal men o.m. in staat zijn foto's van het luchtruim te nemen van een duidelijkheid als nog nim mer tevoren werd verkregen. Het heel is niet groter dan een waterglas en het hartvan de apparatuur wordt gevormd door een synthetische robijn. De nieuwe vinding zal ook kunnen worden gebruikt voor het onderzoe ken van de eigenschappen der mate rie, alsmede voor industriële, chemi sche en medische doeleinden. tot felle botsingen gekomen tus sen communisten en politie. In de Noorditaliaanse plaats Reggio Emilia ontstond een ware veldslag tussen met revolvers, stenen en flessen be wapende betogers en bereden politie, waarbij vijf doden vielen en 27 ge wonden. Ook in Napels, Parma en Modena kwam het tot onlusten, met gevolg dat ook hier enkele tientallen gewonden waren te betreuren. Volgens ooggetuigen in Reggio ontston den de ongeregeldheden toen twee politie auto's door communisten werden aange vallen en de carabinieri het vuur op de betogers openden. "Iet nieuws over het bloedige treffen Reggio was in de Kamer van Afge vaardigden te Rome nog niet bekend of ook daar brak een enorm tumult uit. Een communistische afgevaardigde kwam de zaal binnen, riep dat in Reggio doden aren gevallen en eiste van de voorzit- r een protestschorsing van 15 mini Onmiddellijk wierpen zich echter tiental communistische afgevaardigden op de banken van de neo-fascisten. Vijf tig zaalwachten en christen-democratische afgevaardigden kwamen tussenbeide en wisten de vechtlustige Kamerleden te scheiden. In de Senaat vormden de zaal wachten een menselijke ketting rond de banken van de regeringsafgevaardigden, die evenenes door communistische leden werden bestormd. De communistische partij van Milaan heeft onder zijn 300.000 aanhangers een algemene staking van een dag uitge roepen. De huidige onrust in Italië is vrij dag begonnen toen een onder commu nistische leiding staande menigte in Genua het afgelasten van een congres der neo-fascisten afdwong. Volgens Reuter schijnt de communistische cam pagne thans gericht te zijn op de val van de regering Tambroni, die in de Kamer der afgevaardigden slechts over een meerderheid van 24 neo-fascisti- sche) stemmen beschikt. Gisteren heeft de rooms-katholieke kerk de gelovigen nog eens uitdrukkelijk voor gehouden dat zij zich verre dienen te houden van acties die door communis ten of socialisten worden ontketend. Ob- servatore Romana, het officiële blad van het Vaticaan, waarschuwt ervoor dat de communistische agitatie uitsluitend ge richt Is op omverwerping van de geor dende samenleving. De relletjes in Reggio Emilia zijn tot dusver de ernstigste geweest van de laatste tijd. In de afgelopen twee weken zijn in Italië, van Genua in het noorden tot Sicilië in het zuiden, ten minste 200 politiemannen en 300 betogers gewond geraakt. en wij houden van hem." Op de school van Graeme wordt voor zijn veiligheid gebeden. Twee gehuwde vrouwen, die de tweede prijs in de loterij (20-000 pond) delen, hebben geweigerd hun adressen op te geven uit vrees dat familieleden ont voerd zouden worden. In de buurt van IJsselsteijn (L.) is gis teravond een overval op een taxichauf feur gepuleegd. De Juiste toedracht van de zaak is nog niet bekend. Zeker is ech ter dat de aanvaller er met de taxi van door is gegaan. De overvallen chauffeur is dc heer Van H. uit Helmond. De politie heeft medegedeeld dat de man een of meer personen in zijn wagen heeft gehad en door deze is overmeesterd. De oubefkendefn) wericte(n) hem de wagen uit. Hij heeft onmiddellijk alarm geslagen, waarna de politie van Veraray een klop jacht begonnen is, die tot in de ochtend uren van vandaag zonder resultaat is gebleven. De toestand van de chauffeur was niet zo nnnstig, dat hij in een zieken huis moest worden opgenomen. Later opklaringen De Bilt verwacht tot za- terdagavond Aanvankelijk zwaar be wolkt met op de meeste plaatsen regen met kans op onweer en weinig wind. Later enkele opklaringen en matige wind tussen west en noordwest. In het oosten van het land iets lagere middagtemperatnren. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN op 4.31, onder 20.59; maan op 9 juli: 21.13, onder 5.29 Vanavond om 20.37 uur volle Strandvencachting Morgen wat meer opklaringen en nog ;n kleine kans op een bul. Naar west tot noordwest draaiende wind, zwak, la ter matig. Temperatuur overdag 17 k 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzich ten: tqdens weekend nog Iets te koel strandweer met opklaringen en een zee- BET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Etndh Zd -Uml Helsinki Stockh 12 17 0«

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1