Ned. sportfederatie geeft visie op sportnota ROXASECT Zorgen over financiering van Lauwerszeeplan Welbespraakte Hagenaar ontkent brandkastkraak Chauffeur onder invloed wilde agenten „belonen55 Oudewater niet aan Utrecht overdragen Bonn heeft niet om Polaris gevraagd Vraagtekens bij tunnels 9 WOENSDAG 6 JULI 1960 Vreugdemaar ook vele zorgen Zaken te rooskleurig voorgesteld De Ned. Sportfederatie heeft in een brochure aan de leden van de ministerraad en van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal haar visie gegeven op de in februari 1960 uitgebrachte regeringsnota be treffende de lichamedijke vorming en de sport. De N.S.F. juicht de verschijning; van deze nota ten zeerste toe. Zij heeft tegen de nota ook verschillende bezwaren. Overwegend is hierbij dc verkeerde in terpretatie. die van een aantal gegevens, verstrekt in deze nota en in die van de sportbeweging, heeft plaats gehad. Zo wordt, zowel van de overdekte- als van de onoverdekte sportaccommodatie een zodanige rooskleurige voorstelling van zaken gegeven, dat hierdoor een schrille tegenstelling ontstaat tot de feitelijke situatie. Dit te meer, waar de kwaliteit van vele accommodaties dikwijls zodanig is, dat nog nauwelijks van een sport accommodatie kan worden gesproken. Op basis van ter beschikking staande gegevens acht de N.S.F. de verwach ting, dat de tekorten binnen 15 20 jaar kunnen wordten ingehaald, geheel ongegrond. Om deze verwachting aan nemelijk te maken, wordt bovendien de nota van de N.S.F. van mei 1950 op onjuiste wijze geïnterpreteerd. In tegen stelling tot de bewindslieden is de N.SJT. van oordeel, dat voortzetting van het huidige beleid binnen 25 jaar zal voeren tot tekorten, die praktisch niet meer dn te halen zijn. Geen perspectief Bijzonder teleurstellend acht de N.S.F. het gebrek aan perspectief, zoals dat in de regeringsnota tot uitdrukking komt. De nota blijkt, wat de sportbe oefening betreft, geen rekening te hou den met maatschappelijke, politieke en sportieve ontwikkelingen, die zich overal in de wereld voordoen. Met geen woord wordt gerept over de schadelijke gevolgen van de ledenstop, die herhaal delijk wordt toegepast en er wordt geen rekening gehouden met de gevolgen van de ten dele reeds gerealiseerd® vijfdaagse werkweek. In de brief somt de N.S.F. de taken op die zij in de naaste toekomst voor de centrale overheid ziet. Het zijn er vel® en de N.S.F. begrijpt dat niet direct aan alle verlangens kan worden voldaan. Vandaar dat zij een urgentieprogramma heeft opgesteld. Taken Voorop wordt gesteld een onderzoek naar de vraag of het tekort aan gym nastieklokalen inderdaad beperkt blijft tot tweeduizend zoals de sportnota meldt--en of het inderdaad zo is dat bij de voortzetting van het huidige be leid gerekend kan worden op het in halen van het tekort binnen vijftien twintig jaar. Verder wordt genoemd samenwer» king tussen overheid en particulier ini tiatief opdat kan worden voorzien in de behoefte aan sporthallen en minstens één kunstijsbaan met internationale af metingen, een redelijke verstrekking van bouwvolume voor de bouw van al lerlei sportaccommodatie en een sa menwerking tussen rijk, provincie, ge meenten en sportbeweging om na te gaan op welke wijze plaatselijk en re gionaal betrouwbare behoefteprognoses tot stand kunnen komen als basis van een doelbewust beleid. Langere termijn Tot slot vraagt de N5.F. in haar schrij ven nog belangstelling voor een aantal punten die op ccn wat langere termijn kunnen worden bekeken b.v. in een staatscommissie waarin de sportbeweging zou zijn vertegenwoordigd, In dit ver band worden de volgende taken ge noemd 1. De betekenis van de sportbeoefening Hoeveel gerepatricerden zoeken werk Het lid der Tweede Kamer, de heer J. H. Scheps (soc.) heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid gevraagd hoeveel uit Indonesië gekomen werkzoekende mannen, vrouwen en jeug digen bij de gewestelijke arbeidsbureaus ingeschreven stonden op 1 oktober 1959 en 1 januari, 1 april en 1 juli 1960. Schietpartij op Sumatra Het Indonesische leger dealt mede, dat vorige week twintig mensen zijn omge komen doordat opstandelingen bij Medan een bijs hebben beschoten. Verschillende arrestaties zijn verricht in verband met een aanval op het huis van een bekende Zuidsumatraamse com munist, Noengtjdik geheten. het geheel der sa menleving. 2. Overleg over de mogelijkheid van de bouw van centrale gymnastiekzalen, losstaande van de scholen. 3. Bij de bouw van sportaccommoda ties speeLt de prioriteit in de beste ding van de gemeentefinanciën een grote rol. De discussie is dus aan de orde. of deze taak in beginsel aan het rijk dan wel aan de gemeenten toevalt. Mocht dit laatste het geval zijn: op welke wijze kunnen dan de gemeentebesturen in staat worden gesteld, de benodigde investeringen en de daaruit voortvloeiende vaste kapitaalsdienst te dragen? 4. Bestudering, op welke wijze een proefstation voor researchwerk ten behoeve van aanleg en onderhoud van de wenselijk- sportvelden e.d, moet worden gereali- 5. Tc onderzoeken heid van het inv we onderwijsbevoegdheid lichamelij ke opvoeding voor het basisonder wijs, ten einde daardoor de kansen te vengroten op opheffing van het grote tekort aan kader in de sport beweging. 6. Het doen van voorstellen met be trekking tot fiscale kwesties en sub sidiebeleid op het gebied van de sport beoefening. 7. Mogelijkheden om het regelmatig overleg tussen overheden en sport beweging uit te breiden. In een uitvoerige toelichting wordt met tal van voorbeelden, gestaafd door cijfermateriaal, veel van datgene, wat in de regeringsnota optimistisch wordt voorgespiegeld, de schaduwzijde ge toond. Tevens worden in deze toelich ting de noden van de Nederlandse sport nog eens duidelijk benadrukt. „Het zich over 32 jaar lang uitstrekkende strafregister bevat een ononderbroken stroom inbraken en diefstallen. De laatste keer is verdachte voorwaardelijk ter be schikking gesteld; nu moet er maar eens een eind komen aan deze voortdurende be dreiging van de maatschappij." Deze woorden bezigde gisteren de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank in dc zaak tegen een welbespraakte 52-jarige Ha genaar, die terecht stond wegens het kraken van een brandkast (inhoud f 8000) in Zwammerdam in de nacht van 7 op 8 april. De officier vorderde anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Bij zijn aanhouding had verdachte eerst verklaard dat hij in geen maanden in Zwammerdam was geweest. „Zo", zei de politie, „maar je bent anders daar ge signaleerd". De verdachte, niet beseffend dat de politie nog geen datum had ge noemd, gaf toe in de nacht van de in braak daar te zijn geweest. „Bedankt voor deze bekentenis", zei de politie. Bij de arrestatie had de politie aan de waslijn een kletsnatte pas gewassen pan talon aan de waslijn gevonden en een paar gewassen sokken. De president vertelde dat verdachte de sokken over zijn schoe nen had gedragen om geen schoenafdruk- ken achter te laten. Hij had echter ver geten dat sokken ook afdrukken kunnen nalaten. Op de vloer voor de brandkast stond een keurige afdruk van een uitge rekte sok. De politie had voorts in verdachte', auto een prachtige collectie inbrekers- werktuigen aangetroffen, gewikkeld in een voorschoot. Hierbij bevonden zich nog stofresten, gelijksoortig aan de vulling tussen de brandkastwanden. Twee vrienden van verdachte kwamen Vragen in de Kamer Gevluchte vrouw niet toegelaten op N.-Guinea De heer Van de Wetering (CHU) lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minister van binnenlandse zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat een zekere mevrouw Tanihatu echtgenote van een Ambonese scheepsofficier, die zich als versteke ling op het m.s. „Karosa" bevond, door de Nederlandse autoriteiten toelating tot Nederlands Nieuw-Guinea is weigerd? 2. Is het waar, dat deze vrouw uit Indo nesië gevlucht is wegens- sympathieën voor de Republiek der Zuid-molukken en, zo ja, is de minister van oorddeel, dat een weigering om haar tot Neder lands Ndeuw-Guinea toe te laten uit eindelijk zal leiden tot haar uitleve ring aan Indonesië met alle gevolgen van dien? 3. Is de minister bereid nader contact op te nemen met de gouverneur van Ne derlands Nieuw-Guinea, opdat aan deze vrouw alsnog asiel wordt verleend, terwijl de mogelijkheid wordt geopend, dat haar kind binnenkort uit Singapore naar Nederlands Nieuw-Guinea wordt overgebracht? Ontwerp-besluit voor groenten, vruchten en aardappels De staatscourant van 4 juli bevat een voorlopig ontwerp-groenten-, vruchten, en aardappelenbesluit. Dit zal de toevoeging van kleurstoffen, conserveermiddelen, ko perzouten en andere stoffen onder toe zicht stellen. Tevens worden eisen gesteld aan de inrichting der winkels en van de bedrijven, waar men groenten en aard appelen wast, snijdt, kookt, schilt of ver pakt. WEGENS het rijden onder invloed en een poging tot omkoping van twee politieagenten heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Am sterdam tegen de 40-jarige vertegen woordiger F. H. S. uit de hoofdstad zes maanden gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk, een half jaar ontzegging van de rijbevoegd heid en toezicht van het medisch consultatiebureau voor alcoholisme gedurende de proeftijd van drie jaar geëist. Voorts vorderde de officier de omzet ting van de S. in 1957, wegens rijden on der invloed, voorwaardelijk opgelegde ontzegging van de rijbevoegdheid in een onvoorwaardelijke. In de vroege morgen van 12 maart was verdachte, toen hij volgens de agen ten, schokkend rijdend tijdens het nemen van een te grote bocht naar links, waar door hij op een rijwielpad met zijn wa gen terecht kwam, aangehouden. De ver dachte gaf toe de avond te voren en in de daarop volgende nachtelijke uren een glaasje bier, drie glazen kinawijn en drie cognac te hebben gedronken, doch zeide niet onbekwaam te zijn geweest om te rijden. Hij was die nacht in verband met het op sterven liggen van zijn vadei bij zonder zenuwachtig geweest. De i proeftijd", 'an tien gulden n hen zodoende ran de zaak te gedaan, ik loop nog bankje van f 25 en een in de hand gestopt had c te bewegen geen werk De raadsman, die aanvoerde dat zijn cliënt die nacht geheel overspannen was geweest, pleitte, omdat zijns inziens S. niet onbekwaam was geweest om te rij den, op dit punt vrijspraak en verzocht voor de kwestie van de omkoping een geheel voorwaardelijke straf op getuigen dat verdachte op de werf van de Westlandse Wegenbouw steeds omgaat met ijzer, steen en cement. „Ook met krijt?", Informeerde een van de rechters. De vrienden zeiden verbluft „nee". In de brandkastvulling had echter ook krijt ge zeten, evenals in het voorschoot. Hierover had verdachte echter ook een smoesje klaar. Hij zou thuis de muren hebben ge wit met een krijtmengsel. De werktuigen zouden zijn geweest om zijn auto te repareren. „Een serie lopers en een serie valse nummerborden", riep de president ongelovig lachend uit. Ook nu stond de verdachte niet met de mond vol tanden. De lopers zou hij in Antwer pen voor een kennis hebben gekocht en de nummerborden gebruikte hij als hij ging smokkelen. Uitspraak 19 juli. Prof. Diepenhortt: Staatloosheid verwer pelijk (Van onze parlementsredactie) Er behoort geen staatloosheid te «ün. Men laadt dan ook een grote verantwoor delijkheid op zich, indien men een staat loze staatloos zou willen laten. Dit zei prof. mr. I. A. Diepenhorst (a.r.) gister middag In de Eerste Kamer by de be handeling van het wetsontwerp tot na turalisatie van O. A. Baldenschwieler en 21 anderen. Het wetsontwerp behelsde onder meer het voorstel tot naturalisatie van de oud- N.S.B.-er en ex-Nederlander J. F. S., die door verblijf in België toevallig niet het Nederlanderschap heeft teruggekregen op grond van de wet van 30 juli 1953. De heer Diepenhorst zei dat verlies van het Nederlanderschap een onjuiste straf is. Men zou naar zijn meninig voort aan onderscheid moeten maken tussen nationaliteit, die niet kan worden ontno men, en het bezit van burgerschapsrech ten, dat wel ontnamen zou kunnen won Dr. Van Bruggen (ch.) kon zich met het betoog van prof. Diepenhorst geheel verenigen. Baron De Vos van Steenwijk (lib.) merkte op dat minister Beerman bij de behandeling van het probleem der spijtoptanten grote bezwaren tegen na turalisatie van in het buitenland wonen de personen had. Hij vond dat de be windsman met twee maten meet. Minis ter Beerman bestreed dit. De spijtoptan ten hebben indertijd bewust voor een andere nationaliteit gekozen. Het wetsontwerp werd ten slotte zon der hoofdelijke stemming aanvaard. Nieuw olierumoer op Sumatra De Perbum, een Indonesische vakbond vam o&ie-anfoeiidiens, heeft Sukarno ver zocht de buitenlandse oliemaatschappijen op Sumatra over te nemen en verklaart dat de arbeiders „bereid zijn alle gevol gen van een overneming te dragen. Als beweegredenen voert de Perbum aan, dat „Nederland, hetwelk westelijk Nieuw- Guinea bezet hourfrt, wapens verkrijgt van de Verenigde Staten. De oliemaatschap pijen onttrekken welvaart aan Indonesië, zenden personeel weg enu ho'pen de op standelingen". Het is een gebiedende eds", aldus dc Perbum, dat de regering de agressieve daden van de Nederlanders en hun vrienden met vastberadener maat regelen beantwoordt". Grootste schip ter wereld te water Te Kure in Japan is de olietanker Uni verse Daphne met een draagvermogen van 106.400 dwt. te water gelaten Men beschouwt dit als het grootste schip ter wereld en het heeft 13 miljoen dollar ge kost. Het schip zal olie vervoeren van de Perzische Golf naar Japan. Het schip is eigendom van de Liberiaanse Universe Tankship Co.. doch van de National Bulk de v&tóeéoze, INSECTEN-VERDELGER fól'laat góén vlakken na ra^icaa' frisse geur IN DE VOORDELIGE, ORANJE SPUITBUS Student-spion Smimof (Vervolg van pagina 1) uitte hij echter de veelzeggende woor den „I lost my life", die men zou kunnen vertalen met „Het is met mij gedaan". CONCLUSIE De feiten wettigen de conclusie, aldus minister Toxopeus, dat de Russische inlichtingendienst moge lijkheden zag om hier te lande o.m. een kwetsbaar overheidsapparaat, in casu de Binnenlandse Veiligheids dienst, te penetreren. Voorts dat hierbij de lijn werd gevolgd dat de Russische ambassade hierbij niet be trokken mocht zijn en dat derhalve de opdracht aan de student Smirnof werd verstrekt. In verband met Smirnofs Russische nationaliteit, die terecht argwaan zou wekken zo hij Nederlanders zou benaderen, werd de Oostduitse inlichtingendienst ver zocht om een Duitse agent beschik baar te stellen voor het eigenlijke contactwerk. Zuidhollandse Statenleden: (Van een onzer redacteuren) T\E DOOR het college van Ged. Staten van Zuid-Holland beoogde grenswijzi ging tassen Zuid-Holland en Utrecht is in de gisteren gehonden zomerzittlng van dc Provinciale Staten niet met onverdeel de Instemming begroet. Met name tegen de „overdracht" van de gemeente Oude water werd door verschillende sprekers verzet aangekondigd, terwijl anderen weer de vraag stelden of de door Ged. Staten gevolgde procedure om tot een grenswijziging tc komen wel juist ge noemd zou mogen worden. Een week, nadat de ZuidihollaTidise sta tenleden een bezoek haddien gebracht aan de grensgebieden en zich persoonlijk had den kunnen overtuigen van het grillig verloop der grenzen tussen bedde gewes ten, kwam deze kwestie aan de orde. „Dal was een mooie excursie", zo getuigde do woordvoerder van de anti -r evolutionaire statenfractie jhr. mr. J. M. M. van Asoh van Wijck gistermiddag. „We hebben al leen geen gelegenheid gehad contact op klaard dat West-Duitsland niet om de Polarisraket heeft gevraagd en er ook niet om zal vragen, maar de minister liet de vraag open of de West- duitse strijdkrachten op zekere dag toch met dit offensieve projectiel zul len worden uitgerust. Senaat vraagt opheldering (Van onze parlementsredactie) middag in de Eerste Kamer zijn voldoening uitgesproken over het be sluit van de regering de Lauwerszee in te dijken. Tegelijkertijd werd ech ter de vrees uitgesproken dat de re gering, door de financiële lasten ten dele op Groningen en Friesland af te wentelen, met de ene hand weer neemt wat zij met de andere hand heeft gegeven. Jhr. mr. T. A. J. \V. Schorer (soc.) noemde, bij het debat over de begroting 1960 van verkeer en waterstaat, het re geringsbesluit tot indijking „een zelf overwinning die een gelukwens waard is". Hij informeerde of het mogelijk is de werkzaamheden reeds te doen begin nen alvorens met de provincies akkoor den over de financiële kant van de zaak zijn bereikt, Mr, dr. R .H. Baron de Vos van Steen- wijk (lib.) vroeg of het regeringsbesluit over de Lauwerszee niet wat eerder had kunnen worden genomen. Minister Kort hals zou zich dan veel zorg en ellende bespaard hebben en het geld dat nu voor propaganda-aclies is besteed', had voor betere doeleinden kunnen worden aan gewend. De liberale senator gaf zijn ministeriële partijgenoot in een kritische rede te verstaan dat de indijking niet afhankelijk mag worden gesteld van een akkoord met de provincies over de voorwaarden. Ook bij de Zeeuwse delta werken is zoiets niet gebeurd. Ir. A. L. H. Roebroek (kath. v.) juichte het beginselbesluit over de Lauwerszee toe, maar plaatste vraagtekens bij de financiering. Dc heer J. Tjalma (a.r.) zei dat de re gering aan de afsluiting terecht een hoge prioriteit heeft gegeven. Wat de finan ciering betreft, wees de a.r. senator er op dat de afdamming van het Haring vliet momenteel geheel voor rekening van het rijk plaats heeft. Hij schortte zijn oordeel over de financiering op. Spookbeelden De rechtbank zal vrijdag uitspraak doen. andere maatstaven wordt gemeten dan in liet zuidwesten van het land, waar de waterstaatswerken werden aangepakt zonder dat aan de provincies financiële voorwaarden werden gesteld. De cJi. se nator sprak van een dralend beleid en een trage wetgeving die hem beducht deden zijn. Hij deed een dringend beroep op de minister deze spookbeelden te verdrijven. Verscheidene sprekers hadden noga! wat kritiek op de afdeling wetgeving van verkeer en waterstaat. Zij bepleitten spoed bij het tot stand brengen van de toegezegde Bijdaagenwet Deltawerken en de Algemene Bijdragenwet Rivier- en zeewaterke ringen. Oog van de naald Ernstig bezorgd was mr. Lichtenauer (c.h.) over de toestand van de Schie- landse Hoge Zeedijk, die het bij de ramp van 1953 maar ternauwernood heeft gehouden. Een miljoen mensen, die achter de dijk wonen, zijn toen als het ware door het oog van de naald gekropen, De vierhonderd wo ningen en de waterleidingen op en in de kruin van de dijk moeten naar de mening van de heer Lichtenauer snel worden verwijderd. In dit verband wees hij op de vermoedelijke oorzaak van de dijkbreuk bdj Tuindorp Oost- Een dringend pleidooi hield de ch. senator voor meer tunnels en bruggen in Rotterdam, aangezien anders een ramp dreigt. De Maastunnel heet in de volks mond nu reeds „dc Europrop". Voorts bepleitte de heer Lichtenauer een wel willende houding van de minister tegen over een komend verzoek tot uitbreiding van het vliegveld Zestienhoven. Ver schillende vliegtuigen kunnen slechts met risico op de huidige baan landen. De heer J. L. P. M. Teijssen (kath. v.) bepleitte een versnelde uitbreiding van het primaire wegennet. De heer S. de Jong (soc.) vroeg om nota over de verkeersveiligheid. Voor bromfietsen wenste hij verlaging van de maximum snelheid tot 25 a 30 km Der uur. Vervuiling De heren De Vos van Steenwijk (lib.). Lichtenauer (c.h.) en Tjalma (a.x.) gaven uiting aan hun verontrusting over de toenemende verontreiniging van het Rijn water. De liberale senator informeerde of het werk van de desbetreffende in ternationale commissie gesaboteert wordt. De heer Tjalma drong op een krachtig Nederlands standpunt in het Internationale overleg aan. Tunnels Met het standpunt van minister Kort hals dat de Coentunnel voorrang ver dient boven de IJtunnel kon Baron De Vos van Steenwijk (lib.) instemmen. Hij voegde er echter aan toe dat niet de gehele liberale fractie hiermee akkoord gaat. De heer Tjalma (a.r.) zei dat Am sterdam de IJtunnel weliswaar voor eigen rekening mag bouwen, maar dat de rentevoorschriftcn daarbij een belem mering kunnen vormen. Ook de heer De Jong (soc.) vroeg hierover opheldering. Ir Roebroek (kath. v.) hield een plei- d-ooi voor het zo spoedig mogelijk af sluiten van de Blesbosch na voltooiing van dc dammen in Haringvliet en Vol kerak. Daarmee zullen niet alleen water staatsbelangen gediend zijn, maar ook de recreatiekansen. Weinig vertrouwen De heer Tjalma (a.r.) had weinig vei* trouwen in de vage opmerkingen van staatssecretaris Stijkel over de Neder landse positie »n de internationale lucht vaart. Hij verzooht de bewindsman dui delijk te verklaren dat het tot nu toe gevoerde standvastige Nederlandse be leid niet zal worden losgelaten. Versaheidene woordvoerders spraken de hoop uit dat de Nederlands-Belgische onderhandelingen over de Schelde-Rijn- verbinding tot goede resultaten zullen leiden. De heren Tjalma en Lichtenauer zelden dat de afschaffing van de Belgi sche Rijnvaartsubsidies voor Nederland een onverbiddelijke eis dient te zijn. Deze verklaring van de minister volgde a een bespreking met de Amerikaanse linister voor het leger Brucker. De Ame rikaanse minister had maandag op een persconferentie verklaard dat hij er geen bezwaar tegen had als de Duitsers zich met offensieve wapens, zoals de Polaris, zouden gaan bewapenen. Maandag verklaarde Brucker Strauss tijdens zijn bezoek van de vorige maand aan de Ver. Staten belangstelling had getoond voor de Polaris, een wapen dat in staat is kernkoppen over een af stand van 2500 km. weg te schieten. Strauss zelf had eerder beweerd geen belangstelling te hebben. Zijn ministerie was zeer verrast door de opmerking van Brucker en er volgde een reeks opgewonden telefoongesprek- ken, waarna Brucker een verklaring uit gaf om de zaak te verduidelijken, zei hierin dat Strauss geen belangstelling voor de Polaris had getoond voor zijn eigen troepen, maar alleen maar inlich tingen omtrent het wapen had gevraagd. De verklaring van Brucker dat hij er geen bezwaar tegen had dat West-Duits land zich met strategische of offensieve wapens zou bewapenen kwam als verrassing. In het verleden hebben dc meeste geallieerde autoriteiten, war zij over de Duitse bijdrage aan NAVO spraken, zuiver en alleen het oog gehad op defensieve wapens. Geslaagd... maar dan ook 'n volwaar dige beloning: een horloge „cum laude", gekocht bij een gediplomeerd vakman; t eigen horloger. PRISMA het goede Ankerhorloge PRISMA JUNIOR vanaf 49JB Op 15 juli uitspraak in proces-Maukar Bekendgemaakt is. dat de krijgsraad ta Djakarta op 15 juli uitspraak zal doen in het proces tegen de Menadonese vlie ger Maukar, die op 9 maant heit palels van Sukarno beschoten had. Tegen Mau kar ia de doodstraf geëist. roet de burgerij ten einde aan de weet te kunnen komen hoe die over oen eventuele grenswijziging tussen de bedde provincies denöct". De A.R.-spreker voelde er nderts voor de zienswijze van Ged. Staten te volgen en de gemeente Oudewater naar de provin cie Utrecht over te hevelen. „Tot 1280 heeft Oudewater bij Utrecht gehoord, doch toen is het in onderpand aan de graven van Holland gegeven en sindsdien is het een typisch Hollands stadje geworden, dat niet meer in het Sticht thuis hoort", zo venbeldia jhr. mr. Van Asch van Wijck, daarbij een stroom van historische bijzonderheden naar vo ren brengend. Maar ook op grond van de huidiiige siiüua-tde achitte hij het onverant woord, dait Oudewater bij de provincie Utrecht zou wondien ingedeeld. „Het ver enigingsleven, de kerken en verschillen de organisaties zijn op Zuid-Holland ge oriënteerd. Zo maakt de Hervormde kerk van Oudewater deel uiiit van de classis Gouda, terwijl de r.-k. kerk ressorteert onder het bisdom Rotterdam. De sociale economische en culturele structuur vaq Mr. H. B. Engelsman (soc.) wilde niet met bezwaren komen en kon de door Ged. Staten naar voren gebrachte grens wijziging® voorstellen wel aanvaarden, mits de planologische grondslagen maar goed zijn. Zijn fractiegenoot, de heer C. H. Hacedonn uit Gouda Liet echter een ge heel ander geluid horen. „Het bedrijfs leven uit Oudewater is georiënteerd op Gouda. Wanneer de mensen in Oudewa ter ziek worden, laten ze zich in een zie kenhuis in Gouda opnemen, de jeugd be zoekt de scholen in Gouda. De verbinding met Gouda is uitstekend, zulks in tegen stelling met de stad Utrecht", aldus de heer Hagedorn, die zich de tolk van de minderheid in zijn fractie wist en niet? van een overdracht van Oudewater wilde weten. Ook mr. Th. Bakker (lib.) toonde zich allerminst enthousiast. Hij besprak vooral de staatsrechtelijke aspecten van de zaak en maakte er bezwaar tegen, dat Ged. Staten met voorstellen bij de Provinciale Staten zijn gekomen, zonder de betrokken gemeenteraden te horen. Bovendien vroeg hij zich af of Ged. Staten wel bevoegd zijn met een verzoek tot een grenswijzi ging tussen de bedde provincies bij de Kroon te komen, zonder dat de betrokken gemeentebesturen er officieel dn gekend zijn Vanmorgen heeft gedeputeerde me vrouw mr. Ohir. de Ruijter-de Zeeuw de versohiiLlenide sprekers geantwoord. Vooraf hadden de statenleden een uur aandacht moeten besteden aan het voor stel van Ged. Staten om aan de Stichting Fiilimcentruim voor de jaren 1959 tot en met 1962 ccn subsidie van f 3.000,per jaar te geven. In oen uitvoerig betoog verzette de heer A. Vlasblom (sg.p.) zich tegen het voorstel, waarbij hij bezwaren maak te tegen de film en tegen de bioscoop, dio hij als een kijkgast van de duivel kwa lificeerde. Alleen mr. J. J. R. Schmal (c.h.) reageerde op het betoog van de s.g.p.- spreker, daarbij nadrukkelijk vaststellend, dat hij zich niet minder Calvinist voelde, dan de heer Vlasblom. „De heer Vlas blom heeft een prachtig betoog gehouden, maar het heeft mp weer teleurgesteld, om dat het niet over het onderwerp ging, dat thans aan de orde is. Wanneer ik u een cijfer moest geven, zou het beslist een nul zijn", zo meende mr. Schmal. Het subsidie-voorstel van Ged. Stalen werd hierna z.hst. aangenomen^ nadat de twee aanwezige S.G.P,-leden op hun verzoek aantekening hadden gekregen diait zij geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Een kwestie van geheel andere orde bracht de heer H. JA.M. Vrouwenvelder (kvp) tor sprake, toen de provinciale re kening voor 1958 door de statenleden moest worden vasbgestekL De begroting voor 1958 word destijdis vastgesteld, zon der dat cr op dc gewone dienst een voor- of nadelig saldo kon worden geraamd. Wel had men een post van f 894.775,— voor onvoorzien opgenomen. Thans bij het afsluiten van de definitieve rekening bleek er een voordelig saldo te zijn van f 1.138.975.De K.V.P.-spreker vroeg zich af of mien wel dejuiste weg bewandelt, omdat de praktijk toch geheel andere re sultaten laat zien, dam waarvan men aan vankelijk is uitgegaan. Gedeputeerde mr. H. van Riel ant woordde. dat men volgens de wettelijke richtlijnen handelf en dat men de begro ting van een overheid niet kan en mag vergelijken met de rekeningen van een particulier bedrijf. Via een begroting Vandaag zijn de statenleden verder ge gaan mot de behandeling van de «alrijke voorstellen van God. Staten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9