Cap riccio, een opera over een opera-probleem Gastspel Beierse Staatsopera GAVE UITVOERING DOOR MüNCHEN Willem Kréman wint beiaard concours Bombay-ballet glanspunt van het Festival Tweejarige dagcursus voor motordrijver NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 MAANDAG 4 JULI 1960 OORD OF TOONde dichter of de componist. Die probleemstelling is er in de opera „Capriccio" van Richard Strauss. Het probleem wordt natuurlijk niet opgelost, noch artistiek noch in liefdeszaken. Want de oplossing met de woorden: „Vergeefse moeite die twee van elkaar te schei den. Versmolten zijn woorden en tonen vormen samen een nieuw ge heel. Geheim van deze les is: de ene kunst bevrijd door de andere", is na tuurlijk geen werkelijke oplossing. Althans niet in liefdeszaken. Richard I Strauss en zijn librettist Clemens Kraus hebben er dan ook geen groot probleem van willen maken, doch slechts een grappig spel om de actie, wat in de opera moet overheersen: het woord of de toon. En dat spel heb ben ze alle charme van die tijd gegeven. Een gravin moet kiezen tussen j de twee, maar dan niet een oude gravin, maar een jonge en heel erg mooie. ,Auf die Sanger nimm Rücksiohrt! Nicht du laiut das Orchester" heeft Böhm in acht gehouden en zijn Münehener onkestmusici voortreffelijk Laten spelen. Dat Lisa Delia Casa werkelijk het hoog tepunt w^s. viel eigenlijk niet te ver wonderen. Deze zeldzame mooie stem. deze glans, die muzikale expressie, deze stimmliohe gaafheid, deze warmte van klank, het is alles van een niveau dat we het Holland Festival eigenlijk veel te injg horen. Waarom heeft Lisa Delia De Beierse Staatsopera heeft dat wel goed uitgekozen door in deze rol de Zwitserse sopraan Lisa Delia Casa te zet ten. Want Lisa Delia Casa is heel erg mooi en dat ze al 41 jaar is, is beslist niet te zien. De partners moeten uiterlijk na- tuurlijk ook zo goed zijn en daarvoor had men ook de juiste keuze: Richard Holm als de musicus Flamand, Herman Prey als de diiohiter Olivier. Met die dirie hoofd figuren werd de voorstelling van deze ope ra heel erg aantrekkelijk. En eigenlijk was het weer een van de weinige hoogte punten in het Holland Festival. Bij de gaila-voorstellinig in de Stadsschouwburg zaterdagavond was het applaus en geroep dan ook niet van de lucht. Een applaus dat heel hartelijk was toen dirigent Karl Böhm binnenkwam, dat nog spontaner werd toen Lisa Delia Casa voor het eerst op het toneel verscheen en de muziek ge woon onderbroken werd door het geroep, maar dat tot een lawine van geluid steeg toen alles ten einde was. Opera over opera Richard Strauss schreef deze opera in 1940-1941 en het werd zijn laatste to neelwerk. Eigenlijk had hij zijn leven lang al over het probleem opera gedacht, een probleem dart heden ten dage nog niet helemaal is uitgevochten. In zijn „Caprtic- I cio" 'had Strauss nu gelegenheid dat pro bleem gewoon op het toneel te brengen, zij het dan op kostelijke wijze. Het is dus een opera over een opera geworden, met •heel veel geestigheden en met het voor opgezette plan geen .happy end" te ma ken. Of de graaf inderdaad met de actrice trouwt en of de gravin zich in Liefde geeft aan de dichter of de musicus, dat was voor Strauss niet belangrijk. Hot moet alles net als het opera-probleem zelf een groot vraagteken blijven. Toen in oktober 1942 in München de generale repetitie ten einde was de première was op 28 oktober zei de com ponist tot de muziekcriticus Willi Schuh: „Beter kan ik het niet meer". Hij heeft ook geen opera meer geschreven en wie nu deze muziek weer hoort in ons land krijgen we wel niet te veel van Riohard Strauss te horen zal begrijpen dart Strauss er zelf mee ingenomen was. Maar j hij zal ook moeten erkennen, dart Strauss I hiermee dramatisch niet zijn sterkste werk heeft geschreven. De handeling is te gering en wellicht heeft Strauss dit zelf ook aangevoeld, toen hij „Capriccio" een „muzikaal conversatiestuk" noemde. Er wordt wel heel veel in geconverseerd en er wordt soms te weinig gedaan. Daar om is het gelukkig dart Strauss zich niet i tot de iengrte van een Wagner-opera liet verleiden. Het werk duurt slechts twee ure vraagt dus niet te veel zirt-geduld. Men ontkomt echter toch niet een enkele maal aan de gedachte: gebeurde er nu wat. Maar niets hoor: de heren en di. op het toneel moeten eerst keurig uitpra ten (uitzingen) en doen niets anders daal wat lopen, wat staan en wat zitten. Alles beheerst, want het is dn een rijke en def tige omgeving. Strauss heeft hier echt zijn grootste lyrische troeven uitgespeeld, hij heeft sommige fragmenten van e ongelooflijk schone muziek voorzien, niet alleen uiterst knap en geraffineerd geestig is, maar bovendien vaak van e melodische grootheid die toch wel ev doet terugverlangen naar mensen Richard Strauss. De opvoering De opvoering was muzikaal van het al lerhoogste niveau. Wat de regie be treft geloven we, dat Rudolf Hartmann wat statisch heeft gewerkt. Hij had toch jets mèer beweging kunnen brengen, vooral in de eerste acte. De tweede acte heeft het vanzelf ai. Maar muzikaal alles zo gaaf, dat we de Beierse Staats opera met veel meer Strauss-opera's hier moeten hebben. En dan ook met een genie als Karl Böhm aan de dirigeerlessenaar, een genie dat deze muziek door en door peilt en precies weet waar en hoe hij de zuiver instrumentale accenten moet ge ven. Het motto van Strauss bij deze opera De blinde, 70-jarige beiaardier Zwolle en Kampen Willem Kréman is op het tweede internationale beiaard-con cours in het kader van het „Holland Fes tival" evenals het vorig jaar, de winnaai geworden van de wisselprijs van de ge meente Hilversum. De prijs werd hem zaterdagavond in de burgerzaal van het raadhuis in aanwezigheid van tal van gas ten uitgereikt door burgemeester J. J. G Boot van Hilversum. Willem Kréman, die in september zijn functie van beiaardier zal neerleggen deelde mee, niet voor de derde maal le zullen dingen. De improvisatiepi ijs werd toegekend aan de beiaardier Fran* Vos uit Mol (provincie Antwerpen). De deelnemers aan het concours, d'f concerteerden op het carillon van d< raadhuistoren, waren Renaat van Steen wegen uit Leuven, Frederick Marriot ui Birmingham (V.S Kees RoeloLs uit Am sterdam. Frans Vos uit Mol en W Kréman uil Zwolle- N.V. v.h. Eduard Goudsmit. Omzet ge stegen; bruto-winst in 1959 (1958) f 772.617 627.477): kosten f558.017 (526.653); voorraad ondanks uitbreiding van assortiment gedaald; afschrijving f 82.355 (70.803); winst f83.143 (6547); di vidend voorstel 4V£ pet, waarvan Vz pet uit dividendreserve (v.j. nihil); produkue- vertraging door wijzigingen in werkme thoden thans volledig (en einde; door breiding hogere produlctie verw« directie heeft vertrouwen. Casa nu pas voor het eerst in ons land gezongen? Al jaren lang hebben haar geschreven in de meest enthousiaste termen. Hier stond nu echt die en een tikkeltje aanstellerige gravin uit de opera, de vrouw diie niets anders doet dan glimlachjes weggeven mooi is. Lissa Delia Casa heeft d:e rol uitzonderlijk gaaf gespeeld en nog mooier gezongen. Horet Günter als haar broer was even eens een stem en een acteur van allure, terwijl de bovengenoemde partners even eens tot de Duitse topfiguren behoren. Speciaal nog willen we noemen Christl G-oltz als de actrice en Erika Köth als de Italiaanse zangeres. Uitnemende creaties. Nu ja, ze waren allen goed die op het to neel stonden en we betreuren het alleen maar dat de Beit twee dagen in ons land ensemble om jaloers op te worden. Corn. Basoski Lisa Delia Casa, die in Strauss' „Capriccio" de rol van de gravin op onnavolgbare wijze zong. OUDE WETERING Bromfietsster gewond Mej. Post uit Amsterdam, die per bromfiets op weg was naar haar werk n Leiden, waar ze intern is, werd vanoch tend omstreeks 9 uur op de kruising LisserwegWeteringerweg aangereden door een personenauto, doordat zij ver zuimde voorrang te geven na twee an dere auto's te hebben laten passeren. Zij een schouderfractuur op en werd het Elisabethziekenhuis te Leiden vervoerd. Collecten voor de blinden Deze week wordt de jaarlijkse collecte Dor de blinden, uitgaande van „De fak kels bijeen", weer gehouden. De op brengst komt ten goede aan de tehuizen Bartimeus te Zeist. Plantage te Amster dam. Zonneheert te Ermelo en het Blin dentehuis te Wolfhese. Langdurige ovaties TTET TWEEDE OPTREDEN van the little Ballet troupe of Bombay in het -* Holland Festival is uitgegroeid tot een onvergetelijk gebeuren. Na deze voorstellingen zal een ieder die hierbij aanwezig was de zekerheid hebben, dat dit Bombay-ballet in de toekomst naar ons land moet terug keren. Dit optreden is uniek, heeft een volkomen eigen karakter, is boven dien zo feestelijk en kleurrijk dat ook zaterdagavond de aanwezigen in de Kon. Schouwburg bijzonder enthousiast waren. WOUBRUGGE Puzzelrit bromfietsers Aan de zaterdagmiddag gehouden puz zel-tijdrit voor bromfietsers namen zes entwintig personen deel. Start en finish waren bij het raadhuis. De route voerde langs zes controleposten, die verdekt stonden opgesteld langs allerlei binnen weggetjes. In Het Oude Raedthuys ont vingen de volgende deelnemers prijzen, die bestonden uit bekers en een lauwer tak.: J. Wijsman 90 strafp; P van 't Wout 108 strafp; T den Horder 344 strafp. Over het geheel genomen was de deel neming uit Woubrugge teleurstellend. Ouderavond en kUkavond Dinsdag wordt in de Christelijk Natio nale kleuterschool een ouderavond ge houden. aanvang kwart voor acht. Donderdag is in de Christelijk Natio nale School een kijkavond, aanvang 7 uui Bracht men in de eerste voorstelling het dansdrama „Ramayana", een verza meling heldendichten, de tweede avond het woord aan dierfabels. Deze fa bels zijn een zeer oud volksbezit van de Indiase wereld en zijn bekend onder de naam „Panchatantra". Men hoort in dit verhaal over koning Amar Shakti, die drie domme zoons heeft. De wijze Pandit Visjnoe Sharma brengt hen ech ter door middel van fabels de kunst van verstandig leven bij. Zo ziet men de twee vijanden de kraai en de muis vriend schap sluiten. Een vriendendienst be wijst de muis ook aan de duiven, die in de netten van de jager verstrikt geraak: zijn. Door goede wil kunnen bestaande vooroordelen worden weggevaagd! Dat ook de leer van de langzame schild pad, die grote kennis en wijsheid heeft Het gehele verhaal door ziet men dat de jager zodanig wordt beetgenomen, dat toverij gaat geloven. Zo heeft het dierenrijk bewezen, dat dank zij samen werking en eensgezindheid, het mogelijk geluk, vrede en veiligheid te verkrij gen. Het moge waar zijn, dat „Pancha tantra" oeroud is, de kern en de achter- 3 van deze fabels bezitten ook heden ten dage levensvatbaarheid en zeggings kracht. belangrijk onderscheid met „Ramayana". omdat Panchatantra" geen maskers of mario netten kent. Er is slechts één gemaskerde figuur, nl. dc vogeljager. Dit ongemaskerde geeft uiteraard een sterk realistisch beeld, al blijft ook hier een belangrijk element. De fi guren van de dieren zijn uitstekend ge troffen, de kraai is voortreffelijk van karakter. Deze figuur wordt groots ge bracht door Appuni Karta, de balletmees- het ensemble. Onvergetelijk was de vertolking van de veldmuis door Sar- mistha Bardhan, een werkelijk meester lijke creatie. Ook hier speelt, zoals gezegd, de mu ziek een grote rol, zo groot, dat men het kan betreuren de orkestleden vrijwel niet aan het werk te zien. Terecht wer den zij dan ook aan het slot van de avond in de langdurige ovaties betrokken oorkeur uitgaat. Ze zijn zo verschillend van rakter cn inhoud, zo geheel anders uitbeelding ook. „Ramayana" heeft licht meer inhoud, is in korter bestek veelzeggender dan „Panchatantra". Beide balletten echter tonen de grootheid veelzijdigheid van dit ensemble, danstroep opgericht door Shanti Bardan leden, heeft zijn karakter en stijl als stempel op deze groep weten te drukken. Zijn navolgers besloten zijn kunst te ver spreiden en trouw te blijven. Zij zijn er in geslaagd voortreffelijke kunst-ambas sadeurs voor hun land te worden. We spreken dan ook de hoop uit, dat the little Ballet troupe of Bombay in ons land zal terugkeren. Deze dansers en mu sici hebben recht op grote belangstelling. Ongetwijfeld zullen zij zich door deze voorstellingen vele vrienden in ons land gemaakt hebben, het hartelijk cn spon taan applaus, dat uitgroeide tot een ova tie, was hiervan het bewjjs Adr. Hager. Ter Aar Voetbalwedstrijd voor bejaarden eindigde voor keeper Sassen met een gebroken rib ZATERDAGAVOND speelde het eerste elftal van Altior in Langeraar een voetbal wedstrijd tegen ARC I ten bate van de kas van het comité ouden van dagen. Het is een wedstrijd geworden, waarin het overwicht van ARC duidelijk bleek. Voor al in de eerste helft was ARC in alles de baas en had Altior geen geluk. Want met een beetje meer geluk hadden er 2 doelpunten in kunnen gaan, al verdiend geweest. Na een kwartier spelen moest de ver dediging van Altior de zaak redden, door dicht bij de hoekvlag uit te trappen. Een heel goede ingooi werd direct op het hoofd overgenomen en kansloos voor de keeper van Altior in het net gewerkt (01). Direct daarna werd dit fraaie doel punt gevolgd door een tweede, waarbij de verdediging van Altior niet vrij uit ging (0—2). De gastheren, bemerkende, dat het ernst was, pakte wat beter aan. Een goed aangegeven bal nam Zevenhoven alleen voor zijn rekening, maar hij schoot jam mer genoeg naast. Hij kreeg te weinig hulp van zijn medespelers in de voorhoe de. Toen volgde een periode, waarin het al ARC was, wat de klok sloeg. Steeds waren het de rood-zwarten, die de bal hadden en ze stuurden Altior van het kastje naar de muur. Na een half uur spelen kwam er een zodanige aanval, dat keeper Sassen zijn doel uitkwam om de bal te grijpen, maar dat was juist mis, want het werd hier door o3- Dit spelletje beviel ARC wel en vrij spoedig probeerden men het nog eens en het lukte weer, de keeper liep ver uit en weer was het raak (0—4). Maar de derde keer ging het niet. Sassen bleef in zijn doel en rtoen het schot kwam,-liet hij zich languit vallen en greep het leer. zodat een zeker schijnend doelpunt werd voorkomen. Toch wist Altior voor de rust nog eer keer aan de klemmende greep te ont komen Er werd een goede aanval opge zet, maar men had geen geluk, ondanks het feit, dat de keeper was geslagen, kon men de bal, die uit een corner was inge- ze.t opnieuw tot vorner werken. Toen hadden de gasten voldoen de tijd om zie op te stellen. Na de pauze bood Altior beter te genstand, een kleiné verwisseling van plaats werkte goed. B(j een aan val van ARC greep keeper Sassen goed in door uit te lopen cn de bal van de voet van een tegenstander weg te pakken. Deze daad werd hem echter noodlottig, want de botsing kwam hard aan en Sassen viel uit. Later zond een dokter hem met een gebroken rib naar het ziekenhuis in Keeper Themis verving hem en ARC probeerde hem al spoedig, maar hij wist erger te voorkomen, door een ferme uit val. ARC zette door en flitsende aanval len gaven de verdediging van Altior banden vol werk. Maar ook deze keer was het niet te houden en bij een van deze aanvallen verdween de bal op nieuw in de touwen (05). Kort daarop werden keeper en bal sa men in 't doel gewerkt, maar de scheids rechter kende het doelpunt niet toe. Aan hel eind van de wedstrijd pro beerde Altior met alle geweld om de eer te redden, maar keeper Van Horren gaf geen kans, hij behield zijn reputati het einde kwam met 05, volkomen diend. want ARC speelde beter. De belangstelling voor de wedstrijd was goed te noemen. Er werd veel gevangen Hengel wedstrijd. De hengelsportvei eniging „De Brasem" hield zaterdagmid dag een viswedstrijd voor haar leden Er werd gevist van het Kerkpad in de Langeraarseplassen, waaraan door 24 le den werd deelgenomen. Er stond een flinke golfslag, maar desondanks werd er deze middag veel vis gevangen. In totaal werden 25 stuks bovenin; vis gevangen, maar er waren toch rnog 4 personen, die niets hadden. Er gevist naar maat, waarvoor punten den gegeven door de controleur E A AIS VISSERIJSCHOOL SCHEVEN 1 ISGEN WANNEER zich geen onvoorziene omstandigheden voor doen zal aan de Visserijschool in Scheveningen met ingang van 1 januari 1961 een tweejarige dagcursus voor de opleiding van het diploma motordrijver worden verbonden. In een voorstel aan de raad vragen B. en W. van Den Haag de noodzakelijkheid voor deze cursus uit te spreken, zulks naar aan leiding van het verzoek dat de redersvereniging Scheveningen bij het ge meentebestuur heeft ingediend. De Scheveningse vissersvloot kampt met een groot tekort aan gediplomeerde motordrijvers, welk tekort nu steeds meer oude schepen door moderne vaar tuigen met een groter motorvermogen worden vervangen een stijgende lijn vertoont. Weliswaar is aan de Visserij- avondschool een cursus voor motordrij ver voor de zeevisvaart verbonden, doch er bestaat voor het volgen van dit avond onderwijs zo weinig animo, dat met het aantal motordrijvers, dat deze schoil voor de vissersvloot aflevert, in de be staande behoefte slechts ten dele kan De redersvereniging Scheveningen neeft aan het gemeentebestuur gevraagd dat aan de Visserijschool, waaraan be- naive de tweejarige dagcursusu voor toe komstige vissers, reeds sedert jaren een voor de zeevisvaart en sinds 1 januari :rbonden, ook een Deze leider en choreograaf, in 1954 over-1 tweejarige dag-wintercursus wordt bonden voor je"gdige vissers, die zich willen bekwamen voor het diploma mo tordrijver voor de zeevisvaart. Evenals zou het schooljaar voor deze cursus moe- Geen bezwaar De inspecteur van het nljvcrheidson derwijs heeft legen de oprichting var een tweejarige cursus voor motordrijvei geen bezwaar mits de uitbreiding var het schoolgebouw aan dc Vissersbaven- weg 56 haar beslag heeft gekregen voor dat met deze cursus wordt begonnen. De directeur van het gewestelijk ar beidsbureau, die B. en W. ook om ad vies hebben gevraagd, is van oordeel dat de nieuwe cursus ook voor personen de 18 jaar toegankelijk zal m rijn. W erwachten, dat de uitbre ding van het schoolgebouw aan de Vi? sershavenweg deze zomer haar besla zal kunnen krijgen, zodat de nieuwe cui De gevangen vis werd na het meten met- ?n weer terug gezet in het water. De uitslag van de 10 hoogst geplaatsten als volgt: 1. Jac. Rietveld (Nieuw- een) met 48 punten; 2. Adr. v. d. Ha- en (Ter Aar) 30 punten; 3. D. J. de Jong (Alphen); 4. M. Roggeveen (Al phen); 5. R. Rozeboom (Ter Aar); 6. J. d. Haven (Ter Aar); 7. P. Schijf (Ter Aar); 8. W. Rietveld (Ter Aar); 9. F. C. Kalkman (Alphen); 10. D. J. Ver schuur (Alphen). Na afloop werden de prijzen in café Papenveer uitgereikt door de r van De Brasem, de heer G. J Wijzenbroek, die tevens bekend maakte dat de eerstvolgende viswedstrijd zal worden gehouden op zaterdag 6 a bootjes op de Langera V eilingoverzicht Het is wel een tuinbonenweek geweest met dagaanvoer van 6080 ton, niet voldoende belangstelling be stond. De prijs was daardoor niet hoog kwekers die voor een bepaalde prijs hadden gecontracteerd, daarom heel wat beter af. De venfabrieken waren wel aan de markt, zij behoefden geen haast te maken door de overvloedige aanvoer. De prijs ligt op een lager niveau dan vorig jaa De gecontracteerde tuinbonen ware at grof, waarin de keur in II e ;1 en de prijs weer 20 cent lager kwam. Nog een paar dagen en ook dit produkt gaat weer verdwijnen. Peulen waren weer schaars, doperwten, ze hebben hun tijd gehad. Vooral van peulen is de prijs lager ge weest dan vorig jaar, toen tegen het einde der campagne de dunne peulen duur waren. De oogst van dit produkt werd door de warmte verhaast, wat de uitkomst niet gunstig heeft beïnvloed. Kassnijbonen zijn er weer. goed bo venop gekomen; de aanvoer is niet zo groot meer, maar de prijs is de afgelo pen week weer opgelopen tot f 1.50 per kg. Zowel de export als de binnenlandse handel had goede interesse voor du Blauwschokkers en krombekdoperw- ten Tomaten zijn in prijs gedaald, de kwa liteit was nog vrij goed, hoewel de stooic- kassen teruglopen, maar de handel was traag. Waspeen en bospeen hebben zich wat hersteld en vonden goede aftrek, waardoor de prijs weer beter was Bloemkool ging wel vlot we prijs kwam niet veel hoger, beste kon weer 30—35 cent halen, die wat kleiner van stuk waren, bleven veel lager in prijs. De aanvoer zal wel spoedig afnemen. .Aardappelen blijven nog steeds een pittige prijs opbrengen, de kwaliteit »s heel goed. Sla ging nog helemaal niet; goede kwaliteit kan maar even boven de mi nimumprijs komenzodra waren er enige gebreken of de wijzer van de klok draaide door. Komkommers zijn ook nog geen rijk- makers; gele worden hoger gewaardeerd dan groene, maar de prijs blijft laag. Aardbeien deden het behoorlijk goed. Reis ouden van dagen Dinsdag gaan de ouden van dagen uit onze gemeente op reis in vijf autobussen en twaalf personenauto's. 's Morgens half acht begint men de oudjes van huis af te halen, waarna men om half negen vertrekt van de Veiling. Via Leimuiden gaa'. de reis door de Vel- sertunnel naar Wijk aan Zee. Daarna naar Bergen, waar het gezelschap ge ruime tijd zal vertoeven. Op de terug reis zal in Heemstede een warme maal tijd worden gebruikt. Om half negen zal „Arti" de stoet oij het gemeentehuis opwachten en naar Aardam brengen, waar ze wordt ont bonden. sus op 1 januari 1961 zal kunnen beginnen In hun toelichting op het voorstel aan de raad stellen B. en W. de vraag of het nog wel zin heeft de avondcursus, waarvoor zoals gememoreerd weinig animo bestaat, te handhaven. Deze cur sus, zo delen B. en W. mede, wordt be halve door vissers ook bezocht door leer lingen, die een ander beroep uitoefenen en daarin een volledige dagtaak vinden Ze zijn dus aangewezen op een avond opleiding. In de laatste jaren bedroeg het aantal van deze leerlingen ongeveer 20 Voor hen zouden B. en W. dan ook de mogelijkheid voorhands open willen laten zich in de avonduren voor het verlangde diploma te bekwamen Mocht evenwel de belangstelling voor deze avondcursus dermate dalen, dat de instandhouding ervan niet langer ver antwoord is, dan zullen B. en W de raad voorstellen de cursus op te heffen. Schoolgeld Het sohoolgeld voor de op te richten dagcursus willen B en W. overeenkom stig dat voor de aan de Visserijschool verbonden cursus voor het diploma stuurman voor de zeevisvaart, op f 5.- per maand per leerling stellen. Omdat het de bedoeling is, dat e- twee klas sen van elk 25 leerlingen wordt begonnen kan de schoolgeldopbrengst voor hel eerste jaar op f 1250,- en voor de volgen de jaren wanneer er twee klassen zullen zijn, f 2500.- worden gera md. Verder zullen in verband met de aan koop van leer. en hulpmiddelen 't eerste jaar een uitgave van 10.530.- en voor de volgende jaren een uitgave van f 20.510,- per jaar nodig zijn. Van deze kosten worden zeventig procent vergoed door het rijk. SASSE1SHEIM Gemeenteraad vergadert Woensdagavond 8 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt on der meer de volgende punten; premies voor woningverbetering; onderhandse aanbesteding bouw 25 woningwetwonin gen; onderhandse aanbesteding uitbrei ding Don Boscoschool; medewerking aan bestuur chr. kleuterschool (Kerklaan) bij aanschaffen meubilair en ontwikkelings materiaal; vaststelling uitbreidingsplan en behandeling bezwaarschriftenvoor bereiding gedeeltelijke herziening uit breidingsplan; ontbinding pachtovereen komsten van G. J. P. van Duin en Chr. Vonk. Aannemingssom was te hoog Op 27 januari jl. besloot de raad de bouw van 25 woningwetwoningen in het plan Bijdorp onderhands op te diragen aan de firma P. Hulsbos Jzn. te Nieuw- Vennep voor een bed'rag van ƒ368.280 Op deze aannemingssom kon echter geen rijksgoedkeuring worden verkregen cmdat dan de zgn. curveprijs in niet onbelangrijke mate zou worden over schreden, zo delen B. en W. mede aan de gemeenteraad. Na verscheidene be sprekingen met de provinciale directie van de volkshuisvesting en met de aan nemer is thans overeenstemming bereikt over een aannemingssom van 338.950 De verlaging van circa ƒ30.000 is deels een gevolg van een aantal bezuinigingen bij de bouw. ACCOUNTANT NIVA AMSTERDAM, 1 Juli Geslaagd accountontsdlploma van het NTVA: van Arkel (Nijmegen). J J Beauchampet (UtreCht). Jac van den Berg (Overveen). c Bergman (Haarlem P van Blljouw (Maastricht) c M van Boessehoten (Ber gen op Zoom). A Bogaard* (Oegetgeest) J A W Bollen (Weert) H J Brandt (Heiloo). H J Bruring (Rijswijk). Th W J Coener (Buasum) J B L Corneltsscn (Hilversum) c j G Donker van Hee! (Rtjswtjk). A J Th van Eindhoven (Rotterdam), J Trugw (Den Haag). J W Chr Gans (Alkmaar) J C van Halsema (Arnhem). J C Harms (Hilversum). J A Hartman ('s-Gravenhage) H J de Heer (Vlaardmgen). A G Helmond (Hilversum). H Th H Heiinders (Roermond) G Hoogenslrijd (Zaandam) F K Koekkoek (Groningen). H H G Kooien (Soesterberg) Th J Kort (Amsterdam 1. J W Lackamp Cs-Graverthage). J van Leeuwen (Eindho ven). C Mak (Rotterdam), B H te Marvelde (Hilversum) Chr van der Meuten merveer) W M J P Moulcndijks (I mond) H Michel (Groningen), R H (Groningen), j Nooi L Oskam (Nieuwkoop) Ouwendilk (Rotterdam) W Panneko» "j (Amsterdam). R Smit (Santpoort) J Stoik (Rtjswtjk) Stutterhelm Cs-Gravenhage) O (Rotterdam). A Tissink (A'dam). Velzeboer (Purmerend). M Ven dreeht). D J Wiersma (Amsti. Wijsmuller (Eindhoven). H P Zondag (•-Gravenhage) DIPLOMA CHR. SOCIALE AMSTERDAM 2 Juli - Voor naai zijn getuigschriften uiige C1CSA te Amsterdam en te Bnarn) en wel aan dc d loos, Den Haag; M W Höw Schut, Utrecht Man door student doodgestoken Vrijdaganacht omstreeks 2 uur heeft in Groningen een 26-jarige student de 29- jarige G. K. Hoekstra uit Nieuwstad met een mes in de buik gestoken. Het slacht offer is in het ziekenhuis overleden. De jongeman, die met de van H. ge scheiden vrouw over de Kruitlaan liep, vond zich onverwachts geplaatst tegen over de man, die in gezelschap van een ander was. H. ging plotseling op de stu dent af, dreigend met een stuk hout. De jongeman trok zijn zakmes, bracht de dodelijke steek toe en vluchtte. Na enig zoeken kon de politie hem in zijn huis arresteren. 40 plus kaas weer wat duurder (Van een medewerker) De beurs van Leeuwarden vertoonde vorige week een stijging van de kaas- prijzen van 2 cent per kg voor 40+ kaar en 1 cent per kg voor volvette Goudse. Deze prijsstijging dient men te zien tegen de achtergrond van de vergrote activiteit in de exxportsector In de afge lopen week. een aeitiviteit. die verband houdt m.et dc verlaging van het invoer recht in West-Duitsland per 1 juli. Op 1 juli treedt eohter een verhoog de uitvoerheffing in werking, zodat een prijsdaling gevolg zijnde van de verla ging van het invoerrecht geheet gecom penseerd wordt. De heffingen wo-rden eestort in het Zuivelfonds, van waaruit ook de tekor ten op de „zuivelrekening" aan het eind van het jaar gedekt worden. Van 1 Juli af zijn de uitvoerheffingen 27 en 24 cent per kg voor resp. volvette en 40+ kaas. Per 1 juli is de toeslag op de uitvoer van boter naar Engeland opnieuw met 10 cent per kg verlaagd en nu op 50 cent per kg gebracht. Tot 24 juli blijft de toeslag op dc uitvoer naar andere be stemmingen, EEG-landen behoudens Ita lië. gehandhaafd op 60 cent. Daarna wordt dan ook 50 cent per kg. Op de Engelse markt werd in de af gelopen week de prijs van Nieuw-Zee- landse, Australische en Deense boter opnieuw verhoogd en werd Nederlandse boter weer interessant. De laatste we ken zijn zeer grote hoeveelheden naar Engeland verscheept Er worden getal len genoemd van 3 a4 miljoen kg. Ook de disposirties ten behoeve van het binnenland bewogen zich op hoog peil. nadat de prijs met ƒ1 verlaagd werd. Het is te verwachten dat van de bij het VIB „ingeleverde" boter binnen af zienbare tijd een kwantum voor export beschikbaar gesteld zal worden. Ondanks oplopende markt in Engeland bleef de vraag daar bevredigend en kon van een aanhoudend vaste markl gesproken worden. De oorzaak van het oplopen van de prijs is voor een goed deel veroorzaakt door het feit, dat aan zienlijk lagere aanvoeren uit Nw.-Zee- land en Australië verwacht worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9