van m'n vijanden zijn m'n vrienden „ONS VIR JOU, SUID-AFRBKA" Dreiging van „rechts" meer clan van „links" 7 MAANDAG 4 JULI 1960 Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen 0 nu Van herinnering via vergelijking naar beschuldiging Pretoria, juni TTET is de tragiek van de Boeren, dat ze door hun anti- Britse houding dikwijls in het Duitse kamp terecht gekomen zijn, en men is op dit punt zelfs geneigd een ver gelijking met de Ieren te trekken. „De vijanden van m'n vijanden zijn m'n vrienden", is een uitspraak, waar de Afrikaners zich altijd aan hebben vastgeklemd, en die voor, tijdens en na de beide Wereldoorlogen nogal waf stekeligheden heeft gezet. Een vergissing, die hierin schuilt, moet men echter beslist niet ma ken. In de ver dedigingsstrijd tegen „der Kai ser" en later te- -J gen Hitler is veel, jong Zuid afrikaans bloed gevloeid. In de loopgraven van Wereldoorlog I en II zijn vijfentwintigduizend Zuidafrikaners gevallen. Hun graven zijn een aanklacht tegen degenen, die de Afrikaners alleen maar als bondgenoten van Duitsland willen zien, als men sen, van wie de ultra's verschillende geheime afspraken met Berlijn hebben gemaakt. Ondanks ddt zijn er overeenkomsten met de ontwikkelingen in Zuid- Afrika en die in het Duitsland van de dertiger jaren. Er zijn ook Afrika ners, die nog steeds van liefde voor het nationaal-socialisme blijk geven en de ondergang van het Derde Rijk betreuren. De oorzaken hiervan zijn in de eerste plaats gelegen in de consequen ties van de hierboven aangehaalde uitspraak. In de tweede plaats zal men nooit mogen vergeten, dat het felle nationalisme van de Boeren paral lellen heeft met het even felle nationalisme van de Germanen en, bij uit breiding, met elk- fel nationalisme, dat beleden en waarvoor gestreden wordt. De Duitsers ziin de Afrikaners niet sympathiek, omdat ze een „Neurenberg-verleden" hebben, maar omdat ze de vijanden van Enge land zijn geweest en groepsidealen hebben magestreéfd, die in principe weinig met die van de Boeren verschillen. Geen zinnig Afri kaner zal zian met de door Hitier be dreven agressie kun nen verenigen. Geen zinnig Afrikaner zal niet hevi'g veront waardigd zijn over de onterende Joden vervolgingen en de schande van de con centratiekampen. Tooh protesteert die zelfde zinnige Afrikaner niet, als de Joden uit econo- misoh-opportunistl- sche overwegingen met „volksvijanden" als Britten en „af vallige" Afrikaners op één lijn worden gesteld. Toch zal hij door blinde haat tegen de Engelsen graag de extremisten geloven, die in elke daad van het Britse rijk de herleving van het oude imperia lisme zien, zelfs in de oorlogsverklaring van 1939Zonder meer zal hij zien ook laten aanleunen, dat hij altijd aan de kant van de Duitsers heeft gestaan, zo als de Duitse ambassadeur in Zuid- Afrika, dr. Hans Ullrich von Granow, noig geen maand geleden in een toe spraak zei, toen hij zijn land op de plicht wees in Zuid-Afrika te blijven investe- Sarah Gertrudp Millln, een bekend sohrijfster te Johannesburg, stelde niet zo lang geleden, dat de Afrikaners het buitenland aan nazi's herinneren. „Zij horen de laars weer stampen," voegde ze eraan toe, terwijl ze ook nog naar voren bracht, dat „een paar mensen ons als Chaka regeren." Het zijn de herinneringen en de daar uit voortvloeiende vergelijkingen, welke voor de beschuldigingen, die zowel in binnen- als buitenland opklinken, ver antwoordelijk zijn- Hier volgen de meest gehoorde: Verwoerd, die tijdens de opkomst van het nationaal-socialisme in Duitsland psychologie heeft gestudeerd, is een immigrant, evenals dat met Hitier het geval is geweest. Hij heeft dan ook de neiging te overdrijven, Is fanatieker dan een „echte" Afrikaner en trekt de lijnen scherper dan de laatste, Zuid-Afrika wordt door de nationalis ten „het bolwerk van die blanke be- skaving" genoemd. De nationaal-socia- listen in Duitsland hebben het zelfde van hun vaderland gezegd. „Het is beter te hebben gestreden en verloren te hebben dan nooit te hebben gestreden." Deze woorden, afkomstig van Verwoerd, toen hij over het rassen probleem sprak, hebben een zekere overeenkomst met die van Hitler, toen hij zei: „Der German liebt den Kampf urn des Kampfes Willen. Hitler was de „Führer"; Verwoerd heet de „leier". Zoals in vele Duitse steden, pieinen en gebouwen naar Adolf Hitler werden genoemd, zo heeft dr Hendrik Verwoerd al zijn naam aan straten en scholen in vele plaatsen van Transvaal en Oranje Vrijstaat gegeven. Het „Een volk, een land, een taal" van de nationalisten houdt een. herinne ring levendig aan het „Een volk. een leider" van de overeenkomst vindt men in termen als verrader, volksvijand, volkswil, volks eenheid, volkscultuur, volksbewustzijn, etc, die in Zuid-Afrika door iedereen en overal worden gebezigd. Een typische Zoeloe-kraal hij Ma- hashini in Noord-Zoeloeland. Let op de hoefijzervorm en de ree- verzamelingsplaats in liet midden. Verwoerd uit het (vijandige) buitenland en zelfs van naturellen brieven van deelneming had gekregen met wensen van spoedig 'herstel. Dat de nlet-blan- ken in Zuid-Afrika zeggen, dat de pre mier in de mond gesohoten is, omdat hij zoveel lelijke dingen van hen heeft gezegd en door het oor, omdat hij nooit naar nen heeft willen luisteren, doet hier verder weinig terzake. Het „Viel Fcind, viel Ehr" van Gocb- bcls sluit btf de vaste wil van de natio nalisten aan om. zelfs als de hele wereld tegen hun politiek in opstand komt, geen duimbreed ervan te wijken. Als dc Voortrekkers voelen ze zich als rot sen in de branding. En als de Voor trekkers willen ze de taak volbrengen, waartoe ze „geroep en uitverkies" zyn. Het ..Ere die heldcskaar. klein was die klontpie daar" van de dichter Jan J. C. Colliers heeft in dit verband een ver heerlijkende klank gekregen. Tussen de raciale superioriteit en het „reinrassiges Germanentum" bestaat, in principe geen verschil, omdat de grond slag ervan ideologisch is. Hot „baas- skap" van de blanken, waarmee de Afri kaners worden bedoeld, wordt als een goddelijke en historische roeping uitge legd. De eis van bloedzuiverheid Is vol gen? velen Schriftuurlijk gegrond, zon der dat hier overigens overtuigende be wijsgronden voor worden gegeven. „Niemand in Zuid-Afrika", zegt prof dr. D. E- du Toit Malherbe in zijn boek „Stamouers van die Afrikaner vo'k", „behoeft zich zorgen te maken over het beetje niet-blank bloed van Oosterse volkeren met een hoge beschaving, dat, als gevolg van gemengde huwelijken binnengefilterd is. Het is weer uitge stoten door zuiver bloed van Europa en de betreffende families tellen tegenwoor dig enkelen van de blondste mensen. De bloedsamenstelling van het Afrikaner volk in 't algemeen is vandaag zuiver der dan die van vele Europeanen en Amerikanen." „Man en Standpunt" Een van de mensen, die de nazi's nog steeds schijnt te mogen verdedig»r„ blijkt dr. Erich Holm te zijn, die enkele ntaanden geleden het boek „Man cri Standpunt" publiceerde. Holm was ge durende de Tweede Wereldoorlog de Zuidafrikaanse „Lord Haw-Haw". die via de zender Zeesen bij Berlijn elkè dag weer een srtoom van giftige pro paganda over Engeland uitstortte. Onder de regering-Smuts werd hij wegens hoogverraad tot twaalf jaar gevangenis straf veroordeeld Toen Malan in 1949 aan het bewind kwam, liet deze hem a' spoedig vrij en als archeoloog kreeg hij zelfs een behoorlijke functie in het re geringsapparaat. In zijn boek draait Holm de rollen volledig om. Hij beschuldigt Smuts van hoogverraad, omdat hij het Zuidafri- kaanse volk in de oorlog zou hebber» gestort. Tegelijkertijd stelt hij, dal er geen omstandigheden kunnen zijn, was;- onder een Zuidafrikaner, die zich tegen de Britten keert, wegens hoogverraad veroordeeld kan worden. Deze stelling raakt dc kern van de ge- dachtenwereld van de nationalist De rebellen van 1914, die zich ook tegen de Brltlen wilden keren (de generaals Bevers. De la Rey en Kemp. zomede Jopic Fourle) zijn op een nationaal voet stuk geplaatst, zoals in het „Feesalbntn" dat ,.I>ie Vaderland" ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Unie heeft uitgegeven, nog eens duide lijk tot uitdrukking is gebracht. Jopic Fourie, die gefusilleerd werd. wordt zelfs als een „Afrikaner-held" vereerd. Jan C. E. Cclliers dichtte hem eens toe: „Daar trek 'n kooël, met spoed, met spoed; Hy's nat van Afrikanerbloed. en smart die boodskap wat hy voer; hy kom uit Afrikaner-roer, hy kom deur Afrikaner-hart De geschiedenis, beschouwd door do bril van prof. dr. C. H. Cilliers van dé Universiteit van Pretoria, is er al even weinig op uit om de Afrikaners van anti- Engelse en pro-Duitse smetten vrij te pleiten. In „Die Transvaler" van 26 maart 1960 schrijft deze opleider van voorgesteld als een kleurstrijd tussen blank en niet-blank. De zaak gaat ech- ler veel dieper. In zijn wezen gaat het hier om een kultuurstrijd. meer nog: om een strijd tussen de blanke bescha ving aan de ene kant en hot niet-blanke barbarendom aan de andere kant. Uit eindelijk is dit in zijn kern een strijd tussen het christendom en het Evange'/e en het heidendom en de anti-christ. Als het met de witman in Zuid-Afrika ge daan is, dan is het ook met het chris tendom gedaan. Nu is het tragische dit, dat die zogenaamde christelijke, wester se volkeren, met-Amerika en Engeland voorop, volledig bereid zijn om terwille van bloot stoffelijk gewin hun ziel tc verkopen en de kant van het on- en anti-christelijke, zwarte volk te kiezen tegen hun eigen, blanke volksgenoten en mede-christenen in dit land." „Wat dit nog tragischer maakt, is 'nc' feit. dat dit alles niets zal baten- Dit leert de geschiedenis duidelijk. Tijdens de Tweede Wereldoorlog waren de En gelsen zo verblind door economische haat tegen Duitsland, dat zij miljoenen aan geld en bloed hebben geofferd en zelfs een bondgenootschap met een on- en anti-christelijk, Oosters volk hebben aangegaan om hun doel te bereiken. Aan het laatstgenoemde volk zijn allerlei, dwaze toezeggingen gedaan, om ook, net, zoals nu, zijn gunst tijdelijk te be houden? En toen? De gevolgen zijn wel bekend: vandaag is het communistische gevaar uit het Oosten voor Amerika en Engeland een grotere bedreiging dan Duitsland ooit is geweest." „Maar nu gaan Engeland en Amerika n >g verder. Nu zijn ze andermaal be reid om opnieuw om bloot stoffelijke redenen allerlei dwaze toegevingen aan de hoofdzakelijk on- en anti-christelijke, zwarte heidenen van Afrika te doen ten koste van de beschaafde, blanke chris- „Deze daad zal ongetwijfeld in de ge schiedenis bekend komen te staan als het meest flagrante voorbeeld van ver raad tegenover het blankendom en net christendom. En dan staat op de Engel se muntstukken nogal bij het beeld van Kadettcn van het leger oefenen in Kaapstad de paradepas. In de beide Wereldoorlogen lieeft Zuid- Afrika vijfentwintigduizend van zijn zonen in dc strijd tegen dc Duitsers verloren. „Black Beauty Ook in de boekwinkels merkt men beslist weinig van de sfeer van een politiestaat op. Er zijn weliswaar enkele boeken verboden „Black Beauty" van Anne Sewel was er een van, tot men er •achter kwam, dat het hier slechts om onschuldige kinderlectuur'ging doch de gronden van afkeuring liggen voor namelijk in de ethische hoek. De oppo nenten van Verwoerd kunnen nog elk boek op de markt brengen, ook al breken ze zijn apartheidsbeleid en de Nationale I'artij tot de grond toe af. De Internationale Commissie van Juristen heeft de vorige maand echter verklaard, dat alle niet-blanken sinds 1948 (het jaar waarin de nationalisten aan het bewind kwamen) van vrijwel al hun fundamentele vrijheden en mense lijke rechten zijn beroofd, zoals deze in de Verklaring van de Rechten van de Mens door de Verenigde Naties zijn uiteengezet. Door de repressieve wet geving leven ze onder de volslagen dic tatuur. Ze zijn niet meer vrij om te wer- Vanavond een radiogesprek over de voetbaltoto ae 'koningun) Defensor Ik mer van het Geloof). Wat een verachte lijk huichelspel!" Is Zuid-Afrika een politiestaat? Leveu zjjn bewoners onder dictatuur? Is de Britse klacht juist, dat dc vrijheid voor angst en haat verkwanseld is? Op verschillende fronten bepaald niet De pers is officieel nog vrij, zij 't, oat er een voorsitel in de ijskast iigt om de bladen onder censuur te stellen. Jn kringen van Afrikaners en in de- Aln- kaanstalige kranten .worden de Engelse bladen als „die grootste bedreiging vir dié blankendom en zelfs vir die Christendom in die land" beschouwd. Het nationalistische parlementslid dr Carel de Wet beschuldigde de Engelse kranten er onlangs in de Volksraad van, dat ze agitatie bedreven en de moord aanslag op Verwoerd hadden uitgeloxt. Hot antwoord van oppositie-leider Sir de Viiiiers Graaff luidde, dat „Goebbels geen waardiger dubbelganger" zou kun nen hebben gehad. PROF. mr. I. A. Diepenhorst, ir. H. F. Hopster, prof. dr. ir. J. P. Mazure en ds. L. H. Ruitenberg zul len vanavond tussen 8.35 en 9.15 uur een radiogesprek voeren over de voetbaltoto. Dit geschiedt in een gezamenlijk programma van de omroepvereni gingen, dat door de AVRO over Hil versum I wordt uitgezonden. Dit kan een belangrijk en instruc tief gesprek worden, want het Ned. Gesprekcentrum dat dit samentreffen heeft voorbereid, heeft hiervoor be kende autoriteiten uitgenodigd, die te zamen de voornaamste schakeringen op levensbeschouwelijk gebied in ons land vertegenwoordigen. Om het geheugen nog even op te frissen mogen wij de gesprekspart ners nader aan U voorstellen: prof. Diepenhorst, die de discussie zal lei- Commentaar» Goede greep Voor de tweede maal hebben Teddy en Henk Scholten bewezen dat zij uit stekend in staat zijn samen een tele visieshow van een uur lengte te dra gen. De KRO heeft een goede greep gedaan door dit zo volkomen op el kaar ingespeelde echtpaar te engage ren voor de altijd wat moeilijke zo- mer-zaterdagavonden. Zij brengen wat zij bedoelen: wat pretentieloze gezel ligheid in de puntjes uitgekiend en af, evenals Teddy's gemakkelijke confé- Het echtpaar is ook al bij machte de zwakke punten uit de show weg te werken. En die waren er zaterdag avond nogal. Als tegenhanger was er (helaas maar één) uitermate knappe dans van Cilly Wang die we jammer genoeg zo zelden op het scherm zien en, voor de teenagers, optreden van hun Duitse idool Peter Krauss die „eventjes tussendoor" de zaal van Treslong binnenkwam, twee van zijn „tops" eruit gooide en verdween. Liet een artist vroeger nooit merken dat hij zojuist was komen aandraven en na zijn optreden weer met bekwame spoed moest vertrekken, tegenwoordig is die gehaastheid een onderdeel van populariteit, dat onmisbaar schijnt te zijn en dus terdege wordt gedemon- Vooraf zond de KRO een zouteloze en niet te best gespeelde eenacter uit en besloten werd met 'n „echte Hitch- Liefhebbers van tennis hebben vrij dag en zaterdag wel het volle pond gekregen van de NTS: zaterdag strek te de uitzending uit Wimbledon zelfs tot over half zeven en toen nog lieten we ons node de knappe mixed verder den, is hoogleraar in het strafrecht aan de V.U.. gereformeerd en lid van de Eerste Kamer voor de A.R.; ir. Hopster is directeur van de Rijks H.B.S. te Den Bosch, r.k. en oud-voor zitter van de Kon. Ned. Voetbalbond; prof. Mazure is hoogleraar in de bouw constructie aan de T.H. te Delft, hu manist en lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A. en ds Ruitenberg is hoofd van de publiciteit van de Ned. Herv. kerk en vice-voorzitter van de Raad voor kerk en samenleving. Zij zullen het „brandende vraag stuk" van de voetbaltoto behandelen juist voordat in de Tweede Kamer de debatten hierover beginnen. Het zal van belang zijn, naar hun inzichten te luisteren. Woensdag zullen zowel NCRV als VARA (die beide uitzenddag heb ben) met microfoons aanwezig mo gen zijn in de Tweede Kamer. Zij zullen die dag de aangekondigde programma's onderbreken om de belangrijkste gedeelten van de dis cussies, al of niet voorzien van com mentaar, uit te zenden. vanavond De NCRV herhaalt tussen 8 en 9.30 uur het hoorspel „Lucifer" naar het treurspel van Vondel, met Jan van Ees in de hoofdrol. Het is alweer drie jaar geleden dat dit spel voor de miofröfoon kwam, dus er zal wel belangstelling voor bestaan. Direct daarna een half uur pianospel: Wal ter Blankenheim speelt Handelvaria- ties van Brahms. Aansluitend poli tiek commentaar. Na een half uur optreden van het AVRO-amusementsorkest De Zaaiers waarbij Corry Brokken zingt, zendt de AVRO om 8.35 uur een radioge sprek over de voetbaltoto uit. Tussen 10 en 10.30 uur hoort u liederen van Mahler op grammofoonplaten en om 11.10 uur een concert van Duitse ka mermuziek, eveneens op de plaat Programma voor morgen DINSDAG 5 JULI I960 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. AVRO: 7 00 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram VPRO: 7 50 Dagopening AVRO: 8 00 Nws 8 15 12 a33 Licht muz in het midden van het Gram 8.30 V d kind 8 40 Gram 9 00 Gym v d vrouw 910 De Groenteman 9.15 Gram 6 35 Waterst 940 Morgenwijding 10 00 Gram 10.50 V d kleuters 11 00 RVU: Le vensmoeilijkheden bij kinderen, door mej W J Bladergroen, ie lezing 11 30 V d zieken 12.00 Lichte muz 12 20 Regcringe- uitz: Uitz voor de landbouw 12-30 Land en tuimbouwmeded 12 33 Lichte muz 13 00 Nwe 13 15 Mcded en gram 13 25 Lichte muz 13.55 Beursber 14 00 Gram 14 35 De grote Pan is dood, lezing en voordracht 15 00 Licht progr 15-30 Van r ken, waar ze willen, en zelfs niet om te gaan en staan, waar ze willen. Op vele gebieden zijn ze buiten de rechtspraak geplaatst, terwijl de vertegenwoordi gers van meer dan tien miljoen natu rellen niet zonder vrees van hun grie ven blijk kunnen geven door het ontbre ken van parlementaire onschendbaar heid. Die zelfde dictatuur heeft tot op ze kere hoogte ook de rechten en vrijheden van de blanken aangetast. In bepaalde streken hebben de ouders geen vrijheid hun kinderen naar de school hunner keuze te sturen- Ambtenaren maken uit, of een blanke misschien een kleurling is. waarbij de bewijslast op de schouders van de ongelukkige komt te rusten. Politiefunctionarissen hebben geen bevel tot huiszoeking meer nodig om een wo ning binnen te dringen en iemand kan tot communist worden gestempeld met alle ui'tbanningsgevolgen van dien zonder dat zijn beroepsrecht gewaar- De noodtoestand ten slotte drie maanden duurt deze thans al voort; ten minste twee maanden te lang volgens de oppositie heeft de regering bijzondere volmachten gegeven, waarbü z(j o.m tot arrestatie van personen kan over gaan met uitschakeling van het open baar ministerie en de rechtbank. Dui zenden zwarten, maar ook blanken, ver toeven al vele weken In de gevangenis, doch tegen geen van hen Is een klacht ingediend. 180o Nws 18.15 Pianospel 18 30 RVU: Reuma door dr J J de Blécourt. eerste lezing 19 00 Paris vous parlc 19 05 Gram 19 45 Journaal 20 05 Tivolt-club 20.45 Ha waii, de vijftigste ster. praatje 21 15 Gevar muz 22 00 Orgelconc 22 30 Nws. beursber van New York en SOS-ber 22 45 De toverstaf van het woord, lezing 22 55 Jazzmuz 23 55—24 00 Nws Hilversum II. 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7 15 Gram 7-45 Morgengebed en overweging 8 00 Nws 8 18 Gram 8 50 V d vrouw 9 40 Pianorecital 10 00 V d kleuters '0 15 Lichtbaken, lezing 10 25 Grffm 11 Oo V d klok-nóódklok 12 a 13.30 Lichte muz 13 55 Viool, bariton en piano 14.35 V d plattelands vrouwen 14 45 Dood ih de jungle, hoorspel 15 30 Zlekenlof (Tussen 1600—17 00 Rep •Tour de France) 16 00 V d zieken 16 30 Gram 17 00 V d jeugd 17 40 Beursber 17.45 Regeringsultz: Liederen uit Neder- lands-Nleuw-Guinea. door D van Os 18 00 Amateursprogr 18-20 Pollt praatje 13 30 Gram 19 oo Nws 19 10 Act 19 25 Me- 23 55—24 00 Nws NTS: 20 00 Journaal 1 20 45 Prehistorisc exploratiefilm 21 Een zelfde „Wonder'' Het politieke gebruik van de woorden „God" en „wonder" in Zuid-Afrika loopt parallel niet dat van de woorden „Voorzienigheid" en „wonder" in net Derde Kijk, aldus nog steeds de stemmen die beschuldigen. Treffend is-de gelijke nis. als men de perscommentaren naas' elkaar plaatst, die na de bomaanslag op Hitler en de revolveraanslag op Ver woerd werden geschreven. Drie won deren zijn er gebeurd, schreef „Die Transvaler", nadat Verwoerd weer op de been was. Het eerste wonder was, dat de kogels van David Pratit zo waien bestuurd, dat ze hem niet dodelijk ge troffen hadden. Als tweede wonder werd het „baie vinnige herstel van de leier" aangevoerd, en als derde hoe vreemd dit ook moge klinken het feit, dat Bergh Afscheidscollege prof. v. d. VIERENTWINTIG JAAR geleden (in 1936) aanvaardde dc slaatsrechtkun- dige prof. mr. G. van den Bergh zijn hoogleraarsambt aan de Amsterdamse gemeente-universiteit met een rede over: „Dc democratische staat en dc n i e t- dcmocratische partijen", waarin hij het (toen opzienbarende) standpunt verde digde. dat dc niet-democratische partij geen aanspraak kon maken op het ge not der vrijheidsrechten; zaterdagmid dag nam deze hoogleraar, wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd af scheid met een rede, getiteld: „Dc de mocratische. staat en de democratische partijen". Hij deed dit niet omdat het grond probleem uit 1936 niet meer zou bestaan maar omdat de democratische staat thans van binnen uit bedreigd wordt door een gevaar van „rechts". „Hier te lande vindt een bepaald soort rancune-journalistiek en een schampere tijdschrift-vulling van ge heel eigen aard merkwaardigerwijze nog altijd een gretig onthaal bij een wonderlijk groot deel van het Neder landse publiek. Het schijnt tot de bon ton te behoren deze lectuur zelfs in fatsoenlijke kringen te savouveren. Ieder gesmaal op elk aspect van ons democratisch bestel is voor deze or ganen de meest vanzelfsprekende zaak ter wereld. Zij zijn het die daar mee de weerstand tegen een herha ling van het fascistische experiment systematisch verzwakken." De dreiging van „links" is tegenwoor dig mag 9 Voorts bepleitte prof. Van den Bergh opheffing van het processieverbod, (onverdedigbaar in een land met wer kelijke godsdienstvrijheid) 0 Ten tweede: begrip van de niet-goeds- dienstige voor de gelegenheid tot ge bed voor het begin van vergaderin gen van openbare lichamen (geef zo één minuut stilte, opdat elk het zijne krijgt). 0 Ten derde: niet alleen subsidie voor kerkbouw, maar ook voor bezinnings centra van die bevolkingsgroepen, die geen deel uitmaken van enig kerk genootschap en voor de geestelijke verzorging in het leger door de™ groepen. 0 Ten slotte sprak de scheidende hoog leraar over de confessionele partijen: „Sine ira ac studio heb ik mijn stu denten nimmer verheeld, dat ik ze thans beschouw als een gevaar voor de juiste werking van ons democra tisch bestel. Daartegenover heb ik al tijd en volmondig erkend dat in een aantal belangrijke, ja zelfs fundamen tele problemen het gelijk aan hun zijde is geweest. Daar hebben zij het grote beginsel van de gelijkwaardig heid van iedere menselijke persoon lijkheid ter overwinning gevoerd. Dat blijft hun onsterfelijke verdienste te genover de geschiedenis." Na deze afscheidsrede werd prof. Van den Bergh (die wel 70 is, maar zich nog geen 70 voelt) hartelijk gehuldigd. Prof. dr. G. A. van Poelje bood hier- een handige flastac HUISAPOTHEEK MEEN K-S POEDERS helpen 1 Er zijn Mccnk's Pocdcr^Bfci hoofdpijn, kicv pijn, hoest, gridp.^arrhcc, influenza, rhcumatick, koorisjpeid bij gevatte kou, periodieke pijnen ut. enz. Verkrijgbaar ccn handige plastic HUISAPOTHEEK (niet 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. POEDERS*' Nobelprijswinnaar bezocht T.H. Prof. dr. Bernardo Houssay, voorzitter an de Argentennse nationale raad voor wetenschap en technisch onderzoek en winnaar van de Nobelprijs voor genees kunde. heeft zaterdagmorgen een kort bezoek gebracht aan de technische hoge school in Delft. Hij werd in het hoofdge bouw ontvangen door de president-cu rator, dr C. H. van der Leeuw. Hierna volgde de bezichtiging van een aantal laboratoria c*n van de nieuwe „technische hogeschoolstad" in de Wippolder. bundel opstellen aan. Het boek bevat een twintigtal bijdragen van voor aanstaande rechtsgeleerden, vrienden en oud-studenten, o.w. de professoren Van Poelje Donner, Duynstee, s'Jacob, Oud, Riphagen, Romme en Minnaert. Ook een oon - wethouder mr R van den Bergh an Amsterdam schreef een bijdrage. In zijn dankwoord pleitte prof. Van den Bergh er voor in de toekomst hel probleem van het contact tussen hoog- n studenten op te lossen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7