Verkeer eist negen doden en talr ijke gewonden Bagger vloot voor de Philippijnen Twee ongelukken in Duitsland Conventie een Kennedy-zaak Lichtste element ELSENHOWER NEGEERT CHROESJTSJEFS NOTA Auriol laakt daden van president De Ganlle Artsen onderzoeken SER- advies invaliditeit Tsjoe bekent „vergissing" aan Nepalese grens s De droeve balans van het weekeinde EDURENDE het afgelopen weekeinde heeft het verkeer in binnen- en buitenland aan ne gen Nederlanders het leven ge kost. Verschillende personen lie-1 16-jarige H J van Bonzei reed pen verder bij ongelukken meer dè sZW! of minder ernstige verwondingen laarsbrug en raakte door nog ni«t be- kende oorzaak onder een gemeentebus. Hij werd op slag gedood. De 40-jarige A. Kreuze uit Assen Bij Westerholtsfelde in West-Duits- land i* de vrachtrijder J Bolhuis uit Muntendam om het leven gekomen, toen zijn wagen bij een bocht op het linker weggedeelte geraakte en tegen een Duit se vrachtauto botste. Gisteravond zijn twee Nijmegenaren. de 23-jarige luchtmachtkorporaal Albert van Honk en de handelsreiziger Frans van Essen, bij de Duitse plaats Ibben- Bufren dodelijk veronegelukt. Hun auto vloog met grote snelheid uit de bocht en botste vervolgens tegen een boom. De derde inzittende, Anton Nas. is met een hersenschudding in een ziekenhuis in Ibben-Bueren opgenomen. Op we rijksweg UtrechtArnhem (Ijij Pünnik) is zaterdag een personen auto met een vrachtwagen in botsing gekomen. In de personenauto zaten de heer en mevrouw W. Vervoort uit Am sterdam en hun zoon. Mevrouw C. E. Vgrvoort-Pieterse werd op slag gedood Haar men en haar zoon zijn in zorgwek kende toestand overgebracht naar het atads- en academisch ziekenhuis te Utrecht. Op de rijksweg 2. onder Breukelen. liep zaterdagmiddag de motorfiets van dè heer Flar.tua uit Amsterdam vast. waardoor zijn vrouw tegen de grond «makte en tfr plaatse overleed. De heer Flantua werd met een shock in het ziekenhuis opgenomen. Een andef motorongeluk gebeurde zaterdagavond even ten zuiden van Leer dam op de kruising van de provinciale w«g met de dijk, waar de 43-jarige G. de ong uit Asperen in botsing kwam met een auto en daarbij om het leven kwam. Zijn vrouw, die op de duo mee reed kreeg een shock. Aannemer op straat van 700 beroofd De 52-jarige Amsterdamse aannemer A. V. is zaterdagnacht in de hoofdstad beroofd door twee wildvreemde man nen waarmee hij een gesprek aan knoopte. Hij bood ze een consumptie fan, haalde z'n portefeulle voor de dag den geven. De mannen zagen dat er meer geld in de portefeuille zat en waren blijkbaar met die ene gulden niét tevreden. Zij gaven V. enige sla gen op z'n hoofd, waardoor zijn bril op straat viel, en ontfutselden hem de portefeuille. Er zat ongeveer zevenhon derd gulden in. De politie heeft alleen hef paspoort van Van V. terug gevon den. Van de dieven ontbreekt nog elk Verweerd vraagt meer begrip De grote mogendheden dingen „tot elke prijs" naar de gunst van de jonge landen van Afrika en Azië, aldus heeft de Zuidafrikaanse premier dr. Hendrik Verwoerd op een bijeenkomst van de nationalistische partij in Groblersdal verklaard. Het was de eerste maal dat Vèrwoerd sinds de aanslag, in april, op een politieke bijeenkomst van de na tionalisten sprak. Oost en West zullen tot dezelfde con clusies als Zuid-Afrika komen: de Afri kaanse staten „zullen de een tegen de ander uitspelen, van Rusland en het Westen nemen wat zij kunnen, zich bij geen van beiden aansluiten en doen als of zij beiden steunen." Bij het dingen van de gunst naar de Afrikaanse staten is het Westen bereid ..zijn enige vriend in Afrika, de Unie van Zuid-Afrika. naar de slachtbank te leiden." De komende jaren zal echter blijken dat de Zuidafrikaanse politiek juist is. Het congres van de nationalistische partij zal volgende maand een datur bepalen waar op de volksstemming ove het al dan niet uitroepen van de repi bliek moet worden gehouden. Het con gr es zal eveneens beslissen of Zuid-Afri ka lid van het Gemenebest wil blijver ing zondagmiddag met zijn vier kin deren en een buurvrouw, mevr. Van Hoogstra-Gruppen. op bezoek bij zijn echtgenote, die in een Meppeler zieken huis wordt verpleegd. Op de terugweg reed hij bij Veilingen tegen een boom. waarbij de heer Kreuze op slag werd gedood. Zijn 14-jarig zoontje liep een schedelbasisfractuur op. Mevr. Hoogstra brak een been en werd bovendien met een ingedrukte borstkas in het ziekenhuis Democratische partij senator Lyndon Johnson van mening dat het komende congres de Democratische partij „een uitgemaakte zaak" ten gunste van Kennedy is. Truman verklaarde zaterdag, niet aan het congres te zullen deelnemen, omdat de afgevaardigden geen vrije keuze kun nen doen. Johnson heeft de leider van de Democratische partij, Paul Butler, ervan beschuldigd de „advocaat" van de sena tor uit Massachusetts te zijn. Johnson wordt als de voornaamste ri vaal van Kennedy in de strijd om de de mocratische kandidatuur voor het pre sidentschap beschouwd. Kennedy zal vandaag de beschuldigin- „»n van Truman en Johnson op een persconferentie beantwoorden. De gou verneur van de staat New York, Nelson Rockefeller, is het met Truman en John son eens De besluiten van het congres dat 25 juli in Chicago begint „staan bij voorbaat vast zo zeide hij. Verlaat Bevan de politiek? De „Daily Mail" bericht dat Aneurin evan, plaatsvervangend leider van de Britse Labourpartij. op het volgende par tijcongres zijn besluit kenbaar zal ma ken de politiek te verlaten. Het congres wordt in oktober te Scar borough gehouden. Bevan is sinds de cember ernstig ziek. Het blad noemt drie mogelijke plaats vervangers: Harold Wilson, minister van financiën in het schaduwkabinet, George Brown, een der opstellers van het nieu we defensieprogramma van Labour en James Callaghan. minister van koloniën in het schaduwkabinet. Het blad geeft Brown de grootste kans en beschouwt Wilson als Brown's be langrijkste rivaal. Demonstratie van Turkse studenten Enige honderden Turkse studenten hebben gisteren een vergadering ge houden om de Voormalige premier Menderes en andere autoriteiten uit zijn afgezette kabinet aan de kaak te stellen. De vergadering werd bijgewoond door hoog geplaatste officieren en autoriteiten van het nieuwe militaire regiem dat Menderes op 27 mei ten val bracht. In de loop van een orde lijke demonstratie werden Menderes en enkele van zijn ministers, onder wie de voormalige minister van de fensie Ethem Menderes (geen familie van de premier) en wijlen de minister van binnenlandse zaken Namik Gedek, vervallen verklaard van het erebur gerschap van de stad, dat hun toege kend werd toen zij aan het bewind waren. te Hoogeveen opgenomen. Bij een botsing op de rondweg van Bergen op Zoom naar Roosendaal onder Wouw is de 21-jarige mej. T H. de Ruiter zondagavond omstreeks tien uur dodelijk verongelukt. Zij zat in een bestelauto, die bestuurd werd door de heer G de Bie Het ongeluk gebeurde doordat een Belgische auto geen voor rang verleende Op de weg tussen Deventer en Holten kwam zaterdagmiddag een auto plotse ling uit een file en rame daardoor twee tegenliggers. De tweede tegenligger kwam teg eneen boom. Vier personen werden hierbij gewond, onder wie mr. A. Molenaar, voorzitter van de voetbal vereniging ..Heracles", die op weg was naar de jaarlijkse wedstrijd op paleis Soestdijk. Dr. J. van Dorp overleden In de ouderdom van 61 jaar is in Doetinchem overleden dr. J van Dorp, emeritus-predikant der Nederlandse Hervormde Kerk. Dr. Van Dorp werd op 16 februari 1899 in Zoetermeer geboren. Hij studeerde aan de Gemeentelijke Universiteit in Amsterdam en aan de Rijksuniversiteit in Utrecht Aan deze hogeschool is hij in 1910 gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift over „De ethiek van Auguste Comte" Nadat hij in 1904 kandidaat was geworden in Zuid-Holland aanvaardde hij op 27 okto ber 1907 het predikambt in Erichem. In 1911 vertrok hij naar Gendringen in de Achterhoek, waar hij predikant is ge: weest tot aan zijn emeritaat op 1 mei 1944. Nadien was hij nog werkzaam als hulpprediker op de stichtingen „Meer en Bosch" in Heemstede. Dr. Van Dorp behoorde tot de oprich- de Christelijke Sociale Partij. Hij was lid van het provinciaal kerkbe stuur van Gelderland en van het klassi kaal bestuur van Zutphen. Hij is verder bestuurslid geweest van de christelijke filantropische inrichtingen in Doetin chem. Zijn stoffelijk overschot is vrijdag Gendringen ter aarde besteld. Laat gezinnen aan boord wonen In de laatste week van juni hebben de vertegenwoordigers van de Duitse, Franse, Zwitserse en Nederlandse pro testantse kerkelijke arbeid voor schip pers in Bazel een conferentie gehou den, waarop gebleken is, dat de ker kelijke arbeid onder de schippers in haar zorg voor de mens op de Rijn en binnenscheepvaart het belangrijk acht dat gezinnen aan boord van schepen kunnen wonen en dat het zo voor deze varende bevolkingsgroep mogelijk blijft ook tijdens de vaart :n gezinsleven te leiden. De vertgenwoordigers van de aan wezige kerkelijke organisaties waren het erover eens, dat de overeenkomst 21 mei 1954 betreffende de ar beidsvoorwaarden van de Rijnschip pers, welke intussen door alle Rijnoe- ver-staten werd geratificeerd, met be trekking tot de bepalingen ten aan zien van de feestdagen, indien moge lijk binnen afzienbare tijd in alle deelnemende landen moet worden verwezenlijkt. Een algemene zondagsrust op de binnenwateren in de zin van de in ternationale overeenkomst werd be groet als een eerste schrede in de richting van de noodzaak van rust op de zon- en feestdagen in de Westeuro- pese binnenvaart, zoals reeds eerder in een memorandum werd gesteld. Vier katholieke pelgrims zijn gisteren door de bliksem gedood, dertig andere gewond bij een tocht naar de top van de Bisalta-berg bij Cunea, in Italië. Onge veer 2000 pelgrims werden dicht bij de top van de 2400 meter hoge berg door een hevig onweer overvallen. Zij waren onder leiding van bisschop Guido Tonetti van Cuneo naar de top geklommen om een klein Maria-beeld op te top te plaatsen. Een totaal vermorzelde auto: beeld van de vele ongelukken die ook dit weekeinde weer mensenlevens eisten. De foto werd genomen op de rijksweg UtrechtArnhem, even buiten Bunnik. De personenwagen passeerde de vrachtauto wat er bij dit inhalen precies gebeurd is. is onbekend, want het is onbegrijpelijk dat de auto plotseling naar rechts afzwenkte, met de lage neus onder de vrachtwagen dook. waardoor ze samen strandden in de berm. O nt wapeningsbesprekingen Regering wijst beschuldigingen van de hand Oostenrijks grondgebied gebruik te maken voor spionagevluchten, hield hij zijn gastheren voor. Zonder een tijdlimiet te noemen verklaarde hij dat Rusland nog steeds streeft naar een vredesverdrag met beide Duitslanden, waardoor de kwestie-Berlijn vanzelf zou oplossen. geantwoord op de nota die Scandinavische landen heeft benaderd Chroesjtsjef over het mislukken over een mogelijkheid van een bezoek der ontwapeningsbesprekingen aan president Eisenhower had ge richt. Eisenhower heeft de nota niet zelf willen beantwoorden na de beledigende uitlatingen die Chroesjtsjef zich aan zijn adres heeft gepermitteerd. Washington beschuldigt Rusland er in. de ontwapeningsconferentie te hebben getorpedeerd. De ongegronde beweringen van Chroesjtsjef alsof Amerika verantwoordelijk zou zijn voor de afbreking der onderhandelin gen, worden door de V.S. verworpen. Tegelijkertijd verzoekt de Amerikaan se regering de Russen, opnieuw de onderhandelingen te hervatten. Intussen heeft Chroesjtsjef, tijdens zijn bezoek aan Oostenrijk, scherpe aanvallen gericht op de politiek van Amerika en dr. Adenauer. Een golf verontwaardiging spoelde over de wereld toen de Amerikaanse spiona- gemethoden, die het voor mij onmoge lijk maakten de topconferentie bij te en, bekend werden. Het prestige Amerika is nog nooit zo laag ge weest als thans, betoogde Chroesj tsjef. Hij verwees daarbij opnieuw het verzoek van de Japanse re gering, het bezoek van Eisenhower aan Japan af te gelasten en meende dat dit de prijs was die Amerika voor zijn spelen met vuur moet betalen. Adenauer, zo stelde de Russische premier, zou er goed aan doen deze lessen te overdenken, aangezien de Amerikaanse nederlagen ook de zijne zijn Hij complimenteerde Oostenrijk met zijn neutrale politiek. Dit land zou in dodelijk gevaar hebben verkeerd, als het de Amerikanen had toegestaan van Somaliland ..kiest" West-Duitsland Somaliland beschouwt de bondsrege ring als de enige en rechtmatige ver tegenwoordigster van het gehele Duitse volk, aldus hebben president Abdullah Osman Aden en premier Abdullahi Is- sa de Westduitse gezant in Nogadiscio. dr. Wilhelm Knopf, medegedeeld. Eerder op de dag berichtte het Oost- duitse persagentschap ADN dat Oost- Duits Somaliland heeft erkend en dat president Pieck en premier Grotewohl Issa hun gelukwensen hebben gezonden. 333) Waterstof, dat het lichtste element op aarde is, wordt in de hogere lagen van de atmosfeer in grote hoeveelheden aangetroffen. Zo als we de vorige maal gezien hebben, lijn de snelheden van de moleculen afhankelijk van het gewicht en de temperatuur. Omdat waterstof zo licht U, zijn de moleculaire snelheden eveneens aanzienlijk, en hoewel de gemiddelde snelheden der deeltjes een lagere waarde hebben dan 11,2 km por seconde (de ontsnappingssnel heid) zullen er toch altijd deeltjes zijn die een zó grote vaart hebben, dat zij In het wereldruim ontsnappen. Volgens de onder zoekingen die In het kader van het In ternationale Geofy sische jaar zijn ver richt, geschiedt dit ontsnappen van de waterstofatomen zeer geleidelijk, met een snelheid van ongeveer 1 miljard waterstofatomen per kubieke centi meter per seconde. Dit getal zal de meeste lezers niet veel zeggen, en wanneer we het vrij mogen vertalen komt het erop neer, dat onze planeet per etmaal 7000 ton waterstof kwijt raakt. Op zichzelf lijkt dat niet zo erg. maar wanneer dit dag in dag uit gebeurt, eeuwen, neen. duisenden en tienduizenden jaren achtereen, zou dit een verlies betekenen dat lelijk ln de papleren loopt. En houden we reke ning met de leeftijd die de aarde wordt toegeschreven, dan zouden we momenteel vrij magertjes ln onze waterstof moeten zitten. TOCH IS IIIT ZO! Maar dat blijkt niet het geval. De aarde wordt niet steeds lichter door het weggevluchte waterstofgas, want uit de wereldruimte blijkt zij de ver loren gegane hoeveelheid ook onge veer weer op te nemen. Zij ademt als het ware uit, maar ademt ook weer in. Deze aanvulling krijgt zij o.a. uil de wereldruimte, waarin zich even eens jjl waterstofgas bevindt. Dit interplanetaire waterstofgas stroomt ten gevolge van het magnetische veld van de aarde op hoge breedte binnen in onze atmosfeer. Het is weliswaar geïoniseerd waterstofgas, dus ont daan van electronen, maar daar be hoeven we ons geen zorgen over te ma ken. Het voornaam ste is, dat de ver dwenen hoeveelheid ook ongeveer weer wordt aangevuld, zodat we voorlopig aan een tekort niet behoeven te denken. Door dit binnenstromen van inter planetair gas op hogere breedten, is het voorts gemakkelijk in te zien, dat de „dikte" en de dichtheid van de aardatmosfeer (te rekenen boven 200 km) op grotere breedten een hogere waarde vertonen dan elders. We zullen dit onderwerp thans laten rusten en liever eens spreken over dieren die verondersteld werden honderden miljoenen Jaren geleden te zjjn uitgestorven, doch die In onze tjjd nog steeds blijken te bestaan. Kenne lijk hebben zij destijds hun over lijdensbericht niet gelezen. 1956 president van Frankrijk is geweest, is afgetreden als lid van de Franse constitutionele raad, uit protest tegen ongrondwettige handelingen die president De Gaulle zou hebben verricht. brief aan Leon Noël. president van de raad Auriol zegt dat hij niet kan blijven zwijgen en zwijgend toezien bij schendingen van de nationale soe vereiniteit. Hij noemde speciaal de toepassing door De Gaulle van de nieuwe wet ten inzake staatssubsidie voor kerkelij ke scholen. De Gaulle's weigering om het decreet te tekenen waarbij het par lement voor een speciale zitting om de landbouwcrisis te bespreken wordt b.j- eengeroepen en de procedure die h.j gevolgd heeft bij de herziening van de Franse-Afrikaanse gemeenschap waar bij aan de hiertoe behorende staten on afhankelijkheid wordt verleend binnen een- soort Frans gemenebest. Auriol be klaagde er zich ook over dat de con stitutionele raad slechts beperkte be- president deze teksten wil voorleggen, zelfs als zij duidelijk ongrondwettig zijn. Auriol beschuldigt De Gaulle er van dat deze lichtzinnig omspringt met de nationale soevereiniteit en de grondwet. De Gaulle zou het grondwettelijke be wind van 1958 in de richting leiden var. een systeem van persoonlijke en aibi- traire macht welke in strijd is met de grondbeginselen van de democratie Zelfs de grootste man heeft geen recht om zijn eigen persoonlijke macht bo ven die van de republikeinse wetten te plaatsen. Deze dienen door allen te wor den geëerbiedigd. De constitutionele raad is ln 1953 in gesteld. nadat De Gaulle aan de macht was gekomen. Hij telt negen leden Drie er van worden benoemd door de pre-, sident, drie door de voorzitter van de nationale vergadering en drie door de voorzitter van de Senaat. Alle levende gewezen presidenten van de Fransp re publiek hebben het recht deel uit Ip maken van de raad, Ex-president René Coty. de onmiddel lijke voorganger van De Gaulle als pre sident van de vierde republiek, heeft niet te kennen gegeven dat hij het voor beeld van Auriol zal volgen. Coty is conservatief. van Chroesjtsjef aan Scandinavië. NEDERLANDSE COMBINATIE BOUWT: Zes Nederlandse industrieën op'week heeft de Philippijnse regering het gebied van de scheeps- en goedkeuringen aan het vei- erenigd deze opracht gehecht. De directeur van de „I.H.C. Hol land". de heer P. J. M. Verschure, die de minister op Schiphol welkom heet te. voegde hieraan toe, dat vooral door toedoen van minister Moreno op de Philippijnen een groot plan is ontwor pen voor het uitbaggeren van de vele havens, die de honderden eilanden van het land tellen, met als voornaamste project de werkzaamheden aan de „Manila Bay", de haven van de hoofd stad Manila. De Philippijnse minister, die verge- machincbouw, „I.H.C. Holland" hebben van de Philippijnse regering opdracht ontvangen voor de levering van een batrgervloot. ter waarde van meer dan 20 miljoen gulden. Dit deelde de Philippijnse minister van publieke werken, de heer Flo- rencio Moreno, op Schiphol mede. na dat hij met het K.L.M.-vliegtuig uit Parijs in ons land was gearriveerd. Minister Moreno bréngt een bezoek aan Nederland op uitnodiging van de zes bedrijven, teneinde nog enige zeld is van zijn echtgenote, heeft twee punten ten aanzien van het contract jaar geleden ook reeds een bezoek aan te bespreken. Nederland gebracht hij zal drie dagen De industrieën, verenigd in de in ons land verblijven. Woensdag zal „I.H.C.-Holland" zijn: Verschure hij op uitnodiging van het Nederland- Co's Scheepswerf en Machinefabriek |se ministerie van verkeer en water- N.V. te Amsterdam. Conrad Stork te'staat een bezoek brengen aan de Del- Haarlem, de N.V. Scheepsbouwwerf enta-werken. waarin hij zeer veel belang machinefabriek „De Klop" te Slie- drecht, de werf „Gusto" te Schiedam, en de firma's J. en K. Smit en L. Smit en zoon te Kinderdijk. Minister Moreno vertelde, dat vele buitenlandse bedrijven, waaronder ook industrieën uit Amerika, inge schreven hadden voor deze ordèr „Nederland heeft op dit gebied een goede naam", zo zei hij. „zodat het niet verwonderlijk is, dat de „I.H.C Holland" ten slotte de opdracht heeft gekregen. „Voor de bouw van één schip is op dracht gegeven aan een Amerikaans bedrijf, alle andere schepen en bag- ger-materialen zullen door de Neder landse industrie worden geleverd", al dus minister Moreno. Pas tegen het einde van de vorige Samenwerking met televisie in studie De voorzitter van de Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst, de heer A. H. de Vries, deelde zaterdag in Utrecht me de, dat de maatschappij en de algeme ne Nederlandse vereniging voor socia le geneeskunde ieder een commissie hebben ingesteld om het S.E.R.-advies inzake de nieuwe invaliditeitswet te be zien De bedoeling is, tot één stand punt te komen vanuit de medische sec tor. Eén van de punten die in het geding jn is de schattingen der invaliditeit in er klassen. De heer De Vries zei, dat r alle aanleiding is, te veronderstel len dat de commissies in hun gezamen lijk rapport tot de overtuiging zullen komen, dat het de medische deskundi gen bij een aantal ziekten niet moge lijk zal zijn. tot een schatting in vier klassen te komen. Dit geldt, volgens hem, echter niet voor ongevallen De heer De Vries besteedde in zijn rede ook aandacht aan het geval van de sociaal werkster, die met gijzeling is bedreigd omdat zij, in recht? ge hoord, weigerde te spreken ever aan gelegenheden die een van haar con- tactgevallen betroffen. Zij heeft zich beroepen op een afgeleid verschonings recht, daar zij werkzaam was voor en zo als het ware een verlengstuk vorm de van een psychiater. De Hoge Raad heeft de kwestie terug verwezen het Hof. Volgens de heer De Vries komt bij deze zaak de toenemende noodzaak van de erkenning van een afgeleid be roepsgeheim naar voren, omdat zonder dat, het beroepsgeheim van de arts steeds meer in het gedrang komt door de tegenwoordig onmisbare samenwer- Geref. Jeugdcentrum kreeg een nieuwe voorzitter De fusie van de voormalige gerefor meerde Jongelings- en Meisjesbonden in 19o9 heeft o.a. tot gevolg gehad, dat het Gereformeerd Jeugdcentrum, in 1948 ge sticht door drie jeugdorganisaties, eer nieuw statuut ontving De voorzitter van het Jeugdcentrum, de heer P. C. Monster te Voorburg, stelde er prijs op bij het in werking treden van dit statuut zijn func tie te beeindigen. gedurende ongeveer 40 jaren ue- langrijke bijdragen geleverd. Eén van zijn eerste publicaties vond in 1919 een plaats in een jeugdleidersblad: hij pleit- toen al voor. dat in jeugdwerk de nadruk zou worden gelegd „op het leven, dat zich ontplooit en ontwikkelt". Dit zelfde pleidooi was, modern geaccen- leerd. het thema van zijn afscheids- oord. Vooral de Bond voor Gereformeerde Jeugdorganisatie heeft aan de heer Mon- eel te danken. Na 1945 was hij de an de restauratie van deze zwaar geteisterde jeugdbeweging In 1948 be hoorde hij tot de eerste bestuursleden van het Jeugdcentrum, daarin behartig de hij aanvankelijk het fiscaat. later het presidium. In deze zelfde periode werk te hij mee in de leiding van de Neder landse Gereformeerde Jeugdraad. De Gereformeerde Jeugdbeweging heeft af scheid genomen van één zijner zeer ener gieke stuwende krachten. De functie van de afgetreden voorzit ter is overgedragen aan de heer Jacq. de Smit. de oud-voorzitter van de Zeeuwse afdeling van J.V.'s en thans moderamen lid van de Bond van Gereformeerde Jeugdverenigingen. king met waardevolle hulpkrachten. De heer De Vries meent anderzijds, dat niet uit het oog mag worden verloren dat men met de erkenning van een eigen beroepsgeheim zeer voorzichtig moet omgaan en dat steeds moet wor den ingezien, dat elke uitbreiding van het aantal personen dat een eigen be roepsgeheim zou toekomen, bezwaren met zich mee kan brengen, zowel voor de overheid als voor het Nederlandse volk als geheel. Televisie Over medische voorlichting via radio n televisie zei de heer De Vries, dat het dagelijks bestuur van de maat schappij een negatieve houding met be trekking tot deze voorlichting onjuist acht. De artsen van Nederland zullen er, volgens hem, graag ln constructie ve zin aan meewerken, dat de medi sche uitzendingen op een verantwoord peil worden gebracht. Hij voegde hier aan toe, dat de vertegenwoordigers van radio en televisie begrip hebben getoond voor de voorzichtigheid van de artsen en voor de gevaren die in dit verband van medische zijde worden gevreesd. Er is een commissie gevormd, die de praktische uitvoering van de samen werking zal bestuderen. Een nieuwe aardschok heeft Concep tion in Zuid-Chili gisteren doen trillen. Er werd geen melding gemaakt van schade. Sedert Concepcion gedeeltelijk op 21 mei door aardbevingen verwoest werd zijn hier 200 schokken waargenomen. zei te stellen. Mijnwerkersbond kritiseert twee E.E.G.-landen De voorzitter van de Westduitse mijn werkersbond. Gutermuth. heeft zondag op de algemene vergadering van de bond te Dortmund twee landen van de Europese Economische Gemeenschap aangevallen, namelijk Nederland en Frankrijk. Gutermuth verweet Nederland in zijn ooeningstoespraak dat het de Duitse markt wil overstromen met de energie van aardolie uit het Caribische gebied. Frankrijk wil. zo zei hij. zijn invoer van steenkool uit het Saargebied beper ken. zulks in strijd met de akkoorden. Gutermuth I eval de minister van eco nomische zaken. prof. Erhard, aan te handelen voordat het te laat is. Minis ter Erhard woonde de openingsbijeen komst bij. Ongeveer driehonderd afgevaardigden vertegenwoordigen op de algemene bij eenkomst 600.000 mijnwerkers. Minister Erhard verklaarde liever zijn ..eigen staatssecretaris voor ener gie" te willen blijven. In een plan op lange termijn zag hij. in tegenstelling tot Gutermuth, niet veel. Ook aan de kolencrisis had men het hoofd kunnen bieden door de toestand van dag tot dag te beoordelen en dienovereenkom stig maatregelen te treffen. BOEKENHOEK De koepelkamer, door Marjolein de Vos. A. P.-Jeugdserie. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. Israël, door David Catarivas. Verta ling K. Luberti. Picturareeks. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. Erasmus, door Daniel van Damme. Vertaling O. de Marez Oyens-Schilt. Pictura-reeks. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. De bouw van een kathedraal, door Jean Gimpel. Vertaling mr. L. G. M. van Buchem en drs. C. J. A Peeters. Pictura-reeks. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. Oostenrijk, door Claude Vausson. Ver taling Maria Heemskerk. Pictura-reeks. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. Vreugde van Dionysos. Bloemlezing uit de antieke werken van Louis Cou perus. Samengesteld en ingeleid door dr. Theo Bogaerts. Ooievaar-reeks. Uit gave Bert Bakker-Daamen N V.. Den Haag. Madame Bovary, door Gustave Flau bert. Vertaald en ingeleid door C. J. Kelk. Uitgave Contact. Amsterdam. Een vrouwenleven, door Guy de Mau passant. Vertaling M. Mok. Uitgave Contact, Amsterdam. Premier Tsjoe En-Lai van com munistisch China heeft zijn Ne palese ambtgenoot een boodschap gezonden, waarin hij uiting geeft aan het „diepste leedwezen" van de Chinese regering over het grensincident van 28 juni, waarbij een Nepalese officier door Chine se militairen werd gedood en tien van diens ondergeschikten gevan gen werden genomen. Volgens Tsjoe hebben de Chinezen de Nepalezen aangezien voor een groep Tibetaanse opstandelingen die zij ach tervolgden. Overigens stelt de Chinese premier dat het incident zich niet in het Nepalese gebied van Moestang heeft voorgedaan, maar op Chinees gebied. De Chinezen hadden dan ook niet de Nepalese grens geschonden zo als de Nepalese regering had verklaard De eevangenen zullen op 4 juli naar de Nepalese grens worden terugge bracht Pekine is bereid een eis tot schadeloosstelling van de Nepalese re- eering in overweging te nemen, aldus de boodschap van Tsjoe En-Lai. In Khatmandoe. de hoofdstad van Nepal, vindt men het in politieke krin gen vreemd, dat de Chinese autoriteiten hebben gemeend hun verontschuldigin gen te moeten aanbieden, hoewel het incident zich volgen® hen op Chinees grondgebied heeft voorgedaan Tsjoe beloofde dat de Chinese troe- ■n in het vervolg tien km van dc grens zullen blijven. Zij zouden zich tot twin tig km van de grens terugtrekken zo als voorzien in de grensovcreenkomsl tussen beide landen zodra de „op standige bandieten" zouden zijn ver slagen. Tsjoe verzocht Nepal troepen naar de grens te zenden om Tibetaanse opstan delingen die de grens overschrijden, te ontwapenen. Naar te Khatmandoe wordt verno men, worden via een luchtbrug van Da- kota's van de hoofdstad naar Poehra versterkingen naar de grens gezonden. Eerder had de Nepalese politie xes communisten in hechtenis genomen, onder wie een lid van de Senaat. Aangenomen wordt dat deze arresta ties deel uitmaken van de veilig heidsmaatregelen die na het grensin cident bij Moestang zijn genomen. Er worden meer arrestaties ver wacht. Kruiswoord-puzzle zonder zwart Horizontaal: 1. middagslaapje baan voor balspel; 2. lied - oplopende vlakte; roJLJ" kaHworm: 4- zwak - oude rekening (afk.); 5. trotse - inwendig li- rtaaifëma!n i waterkering stad in Italië aan de Adnatische zee; 7. savo zekere ziekte aan de be- üi- f Paarc»en boom - scheikundig 71» (afk.); 8. kubieke meter - niet v-1?in; achting - bijwoord - deel. erticaal: 1. nu en dan - scheikundig ieJ7ent (afk 2. denkbeeld - aanwij zend voornaamw. - voorzetsel; 3. zwem- /m' een hengsel; 4. am bacht (Vlaams) - meisjesnaam - mu- kleyen«e slof - hoekbalkon; 6. vruchtbaar bergland ten Z. van de Kaukasus - voorzetsel; 7. spijltje - Plaats in België; 8. wiel - schaaldier; Toif? van een wiel - bijwoord - rijks- icieioon (ark.) - voorvoegsel. OPL08SING VORIGE PUZZEL 1. aroma; 2. spelt; 3. dosis; 4. akker; 5 aarde; 6. stoet; 7. steek; 8. grens; 9 krach; 10. schol; 11. linie; 12. adder; 13. loens; 14. pedel; 15. lever; 16. schel; 17. grein. De zegswijze luidt; „Ala kat en hond leven".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5