Felle verwijten van Loemoemba Jlieuuro gtïhsctftGTmtranl Frondizi: bezoek aan vrienden 97.50 SCHADUW OVER FEEST IN KONGO Koloniale onderdrukking is niet te vergeten Somaliland is onafhankelijk Shell levert Cuba geen ruwe olie meer BLOEDICE REL IN GENUA Gestrande nog steeds circustroupe leeft van liefdadigheid LEEUWEN hongeren in Gorinchem Argentijnse president in Nederland aangekomen WILTON KARPETTEN Melk overal 40 cent (fles 45) Amerika wil geen bases op Ned. Nieuw-Guinea VRIJDAG 1 JULI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11907 CHRISTELIJKE A TIONA AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is afifbleoen tngn hert ia teqljenspoct" Link van Bruggen over: BROEDERBOND een duistere macht Zie pagina 9 DE EERSTE DAG in onafhankelijk Kongo is een dag van tegenstrijdig heid geworden. Nauwelijks had de Koning der Belgen op waarlijk koninklijke wijze de staat overgedragen aan de Kongolezen of premier Patrice Loemoemba alarmeerde Belgen en Kongolese volksvertegenwoor digers, die bijeen waren in het gloednieuwe parlementsgebouw van Leo- poldstad, met een felle aanklacht tegen de „vernederende slavernij waar onder Kongo gebukt is gegaan". Italiaans Somaliland, het laatste overblijfsel van het Afrikaanse impe rium van Italië, is vandaag onafhan kelijk geworden en voor de dag om is zal het met het naburige Brits Somaliland worden samengesmolten tot één natie: de republiek Somalia. „Ik heb de eer te verklaren, dat Italië van dit ogenblik af Somaliland erkent j als een soevereine en onafhankelijke I staat", aldus de Italiaanse president, i Giovanni Gronchi, in een boodschap aan de president van het parlement van Somaliland, Abdoellah Osman, die j waarnemend president van de nieuw» staat wordt. „Ik verzeker u, dat Somalia in de toe- I komst kan rekenen op de steun en vriendschap van de Italiaanse regering en Italiaanse volk", vervolgde de door de Italiaanse minister van onderwijs, j Giuseppe Medici, leider van de Italiaan se delegatie naar de onafhankelijk- heidsplechtigiheden, voorgelezen bood- De Italiaanse vlag op het regeringsge- ibouw werd gestreken en de vlag van I de nieuwe republiek, een vijfpuntige j ster op een blauw veld, gehesen. Vuur- j werk verlichtte de middernachtelijke I hemel en duizenden leden van Somali sche stammen juichten op de Piazza 4 novembre, die de nieuwe naam Plein der Afrikaanse solidariteit heeft ge j Erits Somaliland ds reeds op 26 juli on- j afhankelijk geworden. De samensmel- I ting van beide gebieden is vanmorgen door het parlement van Somaliland I goedgekeurd. iDe eerste premier van de jonge staat droeg de hoogste Belgische on- j dersoheiding, de orde van Leopold, [toen hij zei: „Wie zal ooit vergeten jde gehangenen en de gefusileerden, of de cellen waarin degenen werden geworpen die aan de kogels van de soldaten, die de koloniale heersers tot het instrument van hun over heersing maakten, waren ontsnapt? Wie zal ooit vergeten, dat men te gen een neger „jij" zei, niet zoals tot een vriend, maar omdat „u" was gereserveerd voor blanken? Wij hebben de bespottingen gekend, de beledigingen en de slagen, die wij dag en nacht hebben moeten onder gaan, omdat wij slechts „negers" waren". Vertegenwoordigers van meer dan vijftig landen hoorden deze scherpe aanklacht, die Loemoemba op rustige toon uitsprak. In de grote zaal klon ken toejuichingen van Loemoemba's aanhangers en afkeurend geroep van zijn tegenstanders. Komiing Boudewijm maakte enkele op merkingen tolt d'e president van Kongo, Kasavoeboe, die naast hem zat. De strek king van de opmerkingen was alleszins duild'eddjik en later op die 'dag werd dan ook duidelijk, dat de Kond mg verzocht had om een soort van herstel van Loemoemba's woorden. Herstel Dat herstel kwam: als een blad van de boom was Loemoefba omgedraaid en hij verklaarde tijdens het diner: de re gering stelt eir prijs op aan de koning der Belgen en aan het edele volk dat hij vertegenwoordigt een plechtige hulde te brengen voor het werk dat hier gedurende driekwart eeuw werd gepresteerd. Wij en dat de realistische politiek van de T~\E SHELL OLIEMAATSCHAPPIJ heeft gisteren een verbod afgekon- U digd voor het zenden van olie naar Cuba omdat de Cubaanse regering heeft nagelaten een schuld van 17 miljoen dollar aan de Shelle te betalen. j Gedurende enige tijd heeft de dochter maatschappij van de Shell te Venezuela er mee ingestemd, Cuba olie op krediet te leveren. Sinds mei 1959 heeft de regering Castro echter geen enkele zending olie meer betaald. Nu de schuld tot 17 miljoen dollar is opgelopen en ondanks herhaalde pogingen geen betaling kan worden ver kregen, heeft de Shell op zuiver commer ciële gronden gemeend, de olieleveranties te moeten staken. De maatschappij zegt j in een verklaring dat deze beslissing kan leiden tot de stopzetting van de werk zaamheden der Shell op Cuba, waar zij 35 jaar in goede harmonie heeft gewerkt. Tegelijkertijd heeft de Shell laten we- jiten dat zij blijft bij haar weigering, Rus- sische ruwe olie in haar installaties op I Cuba te laten raffineren. Het besluit om ■Cuba geen olie meer te leveren, houdt 'evenwel geen verband met deze kwestie. 1 Zoals gemeld heeft de Cubaanse rege- i ring drastische maatregelen genomen te lgen de Amerikaanse oliemaatschappij 1 Texaco op Cuba, die eveneens geweigerd heeft Russische olie te raffineren. Woens- dag heeft Castro de raffinaderij van deze maatschappij genationaliseerd. Verwacht wordt dat de Shellraffinaderijen en die van de Essogroep nu ook spoedig zullen j worden onteigend. Bij een straatgevecht tussen commu- I nisten en politie in Genua, dat twee uur geduurd heeft, zijn opzijn minst 40 1 politie-agenten en zes burgers gewond. Het gevecht ontstond toen de politie een I menigte van ongeveer 3 000 mensen, die |na een communistische bijeenkomst i door Genua trok, met traangas en gum miknuppels uit elkaar trachtte te drij ven. De communisten verdedigden zich met straatstenen. Op de communistische bijeenkomst was geprotesteerd tegen het besluit van de neo-fascistische beweging, volgende week in Genua een nationale vergade ring te houden. De betogers hebben twee politicjeeps in brand gestoken, nadat zij de auto's omsingeld en de berijders met behulp van stokken overmeesterd had- Op last van de communistische vak bond hebben dokwerkers, arbeiders in de openbare vervoerbedrijven en andere groepen in totaal 100.000 werknemers te Genua gestaakt, zodat de stad van 2 tot 8 uur volkomen was lamgelegd. T^ATHE NOCK—RAAB (54) had tranen in haar ogen. De uit Oost-Duitsland gevluchte circus artieste, telg uit het beroemde circusgeslacht Nock-Rens, is ge strand in Gorinchem. Buiten haar schuld. Ze heeft op circusdirec teur Johnnj' Akkermans een vor dering van ƒ6000. Of zc dat geld ooit zal krijgen is een vraag. Kathe denkt van niet! Nu staat ze daar met haar wagens, levende have en de uit dertien mannen cn vrouwen bestaande troupe op het grasveld Buiten dc Waterpoort te Gorin chem. Werkeloos en zonder één cent. Dc mensen lijden honger en voor de dieren is er ook geen voedsel Belgische leidlere moge leiden tot duurzame en vruchtbare samenwerking tussen onze beide volken, die voortaan op voet vain geQijkheid verbonden zijn door banden van vriendschap. Ik hef mijn glas op de gezondheid vam de Koning dor Bel gen. Leve koning Boudewijn, leve België, leve het onafhankelijke Kongo". Overigens was de „vergissing" van Loemoemba de enige wanklank die giste ren werd gehoord. De inwoners van Kon go hebben er weinig van gemerkt, zoal» ook voor de meeste van hen de onafhan kelijkheid nog weinig werkelijke beteke nis heeft. Zij vierden het feest uitbundig, eerst met koning Boudewijn als officieel middelpunt, later de koning verliet het land om zes uur op eigen houtje. Voor zijn ventnek inspecteende de koning een uur lang parades van het Kongolese leger, het politiekorps en de optocht van ongeveer 7000 schoolkinderen. De Belgische koning zei voor zijn vertrek: „Mijn volk en ik erkennen met vreugde cn bewogenheid, dat Kongo op deze dertigste juni 1960 in volledige overeenstemming en vriend schap met België, de onafhankelijk heid en de nationale soevereiniteit verkrijgt." Oorverdovend was het ge juich dat volgde. Pas minuten later kon Boudewijn de laatste woorden van zijn toespraak uitspreken: „Dat God Kongo bescherme." Kasavoeboe De rede van president Kasavoeboe was aanvankelijk sympathieker dan dde van Loemoemba. Er klonk uit" zijn woorden erkenning voor hetgeen het Belgische ko- loni alle bewind dn Kongo achteriaat. Haat gevoelens waren er niet bij: „Wij zullen door onze daden aan de wereld tonen, dat wij het vertrouwen dat het volk en tal rijke landen in ons stéllen waardig zijn" Kasavoeboe liet echter een laatste pas sage, -waarin uiting wordt gegeven aan het enthousiasme vror de samenwerking met België, onuitgesproken. Volgens waarne mers is deze bekorting een gevolg van een meningsverschil tussen Kasavoeboe en Loemoemba. Loemoemba zou van de meerderheid van zijn kabinet toestem ming hebben gekregen in plaats van de passage zijn opmerkelijke rede uit te spreken. Drie fleurige „blommen" tussen de bloemen: het lieflijke drui- ventrio. dat van 27 augustus tot en met 3 september met zachte hand het Westland zal regeren. En dat het uitstekende ambassa drices voor de edelste vrucht van deze streek, de druif, zullen zijn, daar twijfelt niemand aan. Drui- venprinses is dit jaar de 23-ja- rige Marijke Bruinsma (midden), die in haar taak terzijde zal wor den gestaan door de 19-jarige Alice Klapwijk (links) en de 21- jarige Trudi Kersten (rechts). Gevaarlijk goedje in R'dam gestolen Op een terrein te Rotterdam zijn ver moedelijk met gebruikmaking van een vrachtauto vier vaten gestolen, die sa men vierhonderd kilo wegen en die ge vuld zijn met levensgevaarlijke dinitro- chloorbenzol. Reeds de inademing is ge vaarlijk en elke aanraking veroorzaakt brandwonden. De politie heeft de radio evrzocht de gelukkige vinders te waar schuwen. Op de zeer druk bezochte receptie gistermiddag in het Kurhaus ter ge legenheid van liet afscheid van de president-directer van het A.N.P., de heer H. H. J. van der Pol, kwamen natuurlijk ook tal van corresponden ten uit het hele land hun opwachting maken. Brabant was wel zeer origi neel: de correspondenten aldaar vaar digden ..Zoete lieve Gerritje" uit Den Bosch af die och, ze zijn spontaan in het zuiden de scheidende presi dent-directeur een dikke afscheids zoen gaf. HE onzer verslaggevrs) 'ET WAS een triest verhaal dat de in Schwerin-Mecklenburg geboren circus-artieste Kathe Nock- Raab ons vertelde. Ze had met haar kinderen en een groot deel van het personeel kans gezien uit Oost- Duitsland te vluchten. Ook haar die ren 5 leeuwen, 19 paarden en 2 apen nam ze mee. In West-Duits- land ontmoette ze de Nederlandse circus-directeur Johnny Akkermans. Deze bood haar en haar gezelschap een contract aan en zorgde voor een verblijfsvergunning in ons land. Ze traden hier op en daar op. Zelf brachten ze negen nummers. Het be zoek bleef echter beneden de ver wachtingen en in Gorinchem viel de klap. Er was geen geld meer en dus volgde geen uitbetaling. Kathe Nock zat er in voor f 6000,-. Waar ze heen moest wist ze niet. Van het gemeentebestuur van Gorinchem kreeg ze toestemming buiten de Wa terpoort te blijven staan totdat er een oplossing gevonden was. Die is er nog niet. hoewel de leidster alles in hei werk gesteld heeft een engagement te krijgen. Desnoods wil ze voor eigen re kening optreden. Daarvoor moest ze een verblijfs- en werkvergunning hebben In Den Haag deelde men haar mede, dat ze daarvoor over passen voor haar en het personeel moest beschikken. Die had ze niet, maar ze kwamen er wel. Na een reis die vier dagen in beslag nam, kreeg ze van de Westduitse rege ring passen. Weer ging ze naar Den Haag. De vergunningen kon ze krijgen, doch dan moest ze een cautie storten van 15.000 en dat geld bezat ze niet Nu is mevrouw Nock naar Worms om te trachten bij familie iets gedaan te krijgen. Donderdagmorgen is ze op reis gegaan. Het geld voor deze reis werd bijeengebracht door enkele Gorinchem- Toen ze ons dat alles zat te vertellen kwam er een kleine binnen, zo van een jaar of drie. ..Ik heb zo'n honger oma", zei het kind. Er was geen eten ook niet voor de andere kinderen: een baby van anderhalf jaar en een jongen van zeven jaar. Gelukkig kwam op dal moment de heer Jo Knol van 't Veer huis de wagen binnen. Hij heeft zich het lot van deze ongelukkige mensen aangetrokken en doet veel voor hen. Deze diep bewogen man zorgt voor eten en voer voor de dieren. Het is mond jesmaat en hij doet het voornamelijk uit eigen zak. Voor de baby had hij wat kindermeel en melk versierd en voor PRESIDENT ARTURO FRONDIZI van Argentinië en zijn echtgenote zijn vanochtend voor een vierdaags bezoek in ons land aangekomen. In alle vroegte kwamen zij met de koninklijke trein uit Duitsland bij Olden- zaal de grens over, waar verschillende Nederlandse autoriteiten zich bij hun gezelschap voegden. minuut over Ihalf elf toen de koninklijke treiin het station Baarn binnenreed. De gasten werden hier begroet door prins Bernhard, die hen in het Spaans welkom- heette. Op het perron hield president Frondizi een korte toespraak tot het Nederlandse volk. Hij verklaarde zeer verheugd te zijn Nederland te kunnen bezoeken: het land dat de Argentijnen bewon deren en liefhebben. De President prees het Nederlandse vernuft en doorzettings vermogen cn de bijdrage die ons land heeft geleverd voor de wereldvrede. Samen met prins Bernhard, die het geklede tenue van generaal der grena diers droeg, inspecteerde de hoge gast daarna de erewacht, bestaande uit hon derd man van het garderegiment Grena diers met vaandel en vaandelwacht in ceremonieel tenue. Begeleid door 36 marechaussees op motorfietsen reden de heer en n Frondizi met prins Bernhard auto naar Soestd ijk, waar de Argen tijnse gasten hun opwachting maakten bü de Koningin. Zij vertoefden uur op Soestdjjk, alvorens naar sterdam te vertrekken. Krimslegging In de (hoofdstad heeft president Fron dizi vanmiddag een krans gelegd bij hei Nationale monument op de Dam. Voorts namen zijn echtgenote cn hij deel aan een noenmaal, aangeboden door de mi nisterraad. Tijdens de maaltijd voerde de Neder landse minister-president prof. dr. J. E. de Quay het woord. Hij begroette de President en de zijnen hartelijk, zeggen de, dat wij er ons van bewust zijn een president in ons midden te hebben wiens ambtsperiode het kenmerk draagt van waarlijk democratisch bewind. Prof. De Quay gaf uiting aan gevoelens van diepe bewondering en toegenegenheid het Argentijnse volk, dat 150 jaar geleden onder generaal José San Mar tin zijn onafhankelijkheid bevocht. Hij sprak voorts zijn bewondering uit aor het hedendaagse Argentinië, dat zioh inspanningen en opofferingen ge troost voor een verdere economisone ontwikkeling en welvaartsverbetering. Deze en de onafhankelijkheid vinden weerklank in onze harten, zo zeide prof. De Quay. Hij bleek ervan overtuigd, dat het Argentijnse volk onder de bezielende leiding van president Frondizi het eco nomische stabilisatie- en ontwikkelings programma met succes ten uitvoer zal kunnen brengen. Herinnerend aan het eerste contact met een Hollandse koopvaarder in 1590, de eerste missiepater Philips van der Meeren, het werk van onze ingenieurs en aannemers bij de ver betering van havens in het La Plata- stroomgebied en andere rivieren en de vestiging in 1890 van de bloeien de Nederlandse agrarische nederzet ting „Tres Arroyos" schetste de pre- de hedendaagse Nederlands-Ar gentijnse betrekkingen. Hij constateerde groei in de banden et Argentinië en andere Latijns-Ameri kaanse staten, niet slechts uit economi sche overwegingen maar, zo zeide prof De Quay, „omdat men zich bewust is geworden van het feit dat met name Ar gentinië als westers land een geestelijke Instelling vertoont die in grote trekken (Zie vervolg pagina 9) DfSSOLON-TAPIJT 120 cm breed 25.80 BULTHUIS BOTERMARKT 23 overeenkomt met onze eigen Europese idealen en opvattingen." Het Nederlandse bedrijfsleven heeft een groot aantal vestigingen in Argen tinië, waarbij minstens dc helft van de 3000 in het land wonende Nederlanders betrekken is. Prof. De Quay hoopt dan ook optimistisch te inogen zijn voor dc toekomst, waarbij hij nog de belangstel ling voor buitenlandse investeringen en de Latijns-Amerikaanse vrijhandelszone mede met betrekking tot de niet-protcc- tionnlstische E.E.G. aanstipte. (Ad verten tie) SPECIALE VERKOOP 12'4MAAT HAARLEMMERSTRAAT 172—i74—179 HERENSTRAAT 9 (Alleen voor textiel) MIDZA BONNEN voor onze cliënten. Boodschap koningin Juliana over anti- hongercampagne Koningin Juliana heeft bij het begin van de campagne tegen de honger een boodschap gezonden aan de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. te De tekst van deze boodschap luidt: „ik verheug mij erover dat ik mijn sym pathie kan betuigen met de ivereldcam- pagne tegen de honger en ik kan u ver zekeren van de steun van mijn regering. Deze campagne zal de inspanning vergen van alle mensen van goede wil. Slechts door gemeenschappelijke inspanning zal het mogelijk zijn een stap voorwaarts te doen op de weg naar een wereld waarin geen gebrek zal bestaan. Ik hoop dat u erin zult slagen deze belangrijke taak te volbrengen". Op 3 juli wordt in West-Nederland de prijs voor losse melk in niet-gesaneerde gebieden met één cent per liter verlaagd en voor flessemelk in gesaneerde ge bieden met l cent de liter verhoogd, ter wijl de prijs voor losse melk in gesaneer de en voor flessemelk in niet-gesaneerde gebieden onveranderd blijft. De prijs voor losse melk wordt dus in West- Nederland overal 40 cent en voor fles semelk 45 cent. De Belgische ambassadeur heeft de on derscheiding van officier Kroonorde Van België uitgereikt aan prof. W. P. A. van Lammeren, van commandeur in aie or de aan prof dr. ir. J. C. van Staveren en van ridder aan de heren Ben van IJssel- stein en P. T. van der Heijden. Aanhoudend koel De Bilt verwacht tot za terdagavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele balen cn weinig verandering ln temperatuur. Krachtige tot matige noordwestelijke wind. (Opgemaakt 11.15 nar). ZON EN MAAN Zaterdag 2 juli: zon op 4-24 uur en onder 21.03 uur; maan op 13-17 uur en onder 00 23 uur; 2 juli 4-49 eerste kwartier. Strandverwachting Ook morgen licht onbestendig strand weer met kleine buien, afgewisseld door opklaringen. Matige noordwesten wind, waardoor nog steeds te koel. Overdag 15 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzich ten: enkele opklaringen maar nog te koud strandweer. HET WEER ES EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur windstil nno 2 windstil Snelle reactie in Washington: CJ TTET AMERIKAANSE ministerie van buitenlandse zaken heeft snel ge- reageerd op een Indonesische eis van opheldering over hetgeen admi raal Burke op een persconferentie in Den Haag over bases in Nederlands Nieuw-Guinea heeft gezegd. 1 gisteravond uitgegeven officiële land'ia of wa In verklaring ontkent de Amerikaanse rege ring plannen te hebben om op Nederlands Nieuw-Guinea een basis te vestigen. Deze plannen bestaan noch voor Hollandia, nog voor een andere plaats op Nieuw- Guinea, aldus de verklaring, die het In donesische wantrouwen moet wegnemen als zou Amerika in de kwestie Nieuw- Guinea geen neutraliteit meer in acht Admiraal Burke is gisteren in Washing ton teruggekeerd. Dc Amerikaanse mari- heeft na zijn aankomst een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat de opmerkingen ran de admiraal in Den Haag verkeerd zijn uitgelegd. De verklaring van de marine luidt: Admiraal Burke heeft dinsdag op een bijeenkomst met Nederlandse journalis ten in Den Haag in antwoord op een vraag uiting gegeven aan zijn belangstel ling voor vlootstcunpunten overal in de Admiraal Burke's antwoord op één vraag is uitgelegd alsof hij uiting gaf aan een bijzonder belangstelling voor cn verlangen naar een basis in Hollandia op Nieuw-Guinea. Dit is onjuist cn er bestaan geen plannen voor bases in Hol- Nieuw Guinea of Oost-Indië Het spreekt daarom vanzelf dat er geen onderhandelingen zijn gevoerd en dat er evenmin plannen voor dergelijke bespre kingen bestaan, aldus de Amerikaanse De secretaris-generaal van dc Verenig de Naties. Hammerskjöld, heeft ver klaard. dat „slechts een duidelijke nood zaak of dergelijke dwingende omstandig heden" hem ertoe zouden bewegen een ambtenaar van de V.N. naar Nederlands Nieuw-Guinea te zenden om ter plaatse een onderzoek naar de toestand in te stellen. De heer Hammerskjöld zeide nog, dat hij met de Indonesische en Nederlandse delegaties wilde spreken en spoedig met hen contact zou zoeken ..De Nederlandse mededeling, dat wij welkom zijn. versterk* de door de Ne derlanders gegeven voorstelling van za ken. Het is een open-deur-politiek, doe zeker meer gewicht aan hun woorden geeft", zeide Hammerskjöld. „Het zenden van een ambtenaar zou echter een geheel nieuwe onderneming zijn, een waarneming op uitnodiging van een regering. Dit doet begins el vragen rijzen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1