Mcutuc geihsctfe (Courant MIJNEXPLOSIE: 45 DODEN Pier - gisterenen vandaag Kongo: feest maar nog geen rust Abertillery (Wales) wachtte vergeefs op overlevenden Drie doden bij auto-ongeluk Ike draait de zaak om Gelijke vracht in Euromarkt Alle begrip voor zenden van de Karei Doorman Peking bekent strijd in Tibet ..Herfstdagen' WOENSDAG 29 JUNI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. irectie: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRIST ELI JK-ISAT IOIS'AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastich is gljebleocn mgn hert ia IcQfjcnspatf Eenenveertigste jaargang 110. 11905 HERVORMDE SYNODE Zie pagina 2 Deens HOBBY-HUIS Zie pagina T Opera JENUFA Zie pagina 9 SHOW-PROCESSEN EEN ZWARE ONTPLOFFING in een steenkolenmijn bij Abertillery, op de grens tussen Engeland en Wales, heeft gisteren aan 45 mijnwer kers het leven gekost. De explosie deed zich omstreeks het middaguur voor, toen zevenhonderd man ondergronds werkzaam was. De slachtof fers werkten op een diepte van 320 meter en op twee kilometer afstand van de grote liftschacht. Vier mannen, die ongeveer vijfhonderd meter van de plaats waar de ontploffing zich voordeed werkten, liepen zware brandwonden op. Reddingsploegen hebben de gehele nacht doorgewerkt om de omgekomen arbeiders naar bo ven te brengen. De slachtoffers wa ren onder puin bedolven. Hoop dat overlevenden zouden worden vonden had men niet. Vrijwel ze ker waren allen bij de explosie op slag gedood en mocht dit niet het geval zijn, dan waren ze zeker om gekomen door het dodelijke kool- monoxyde dat zich in het vernielde gedeelte van de mijn had verspreid. Kanaries die door de reddingsploe gen meegenomen waren, stierven toen de plaats van het ongeluk werd bereikt. De mijn Six Bells (Zes Klokken) waarin het ongeluk gebeurde, is een der grootste in het grensgebied van Wales. Zij is vijftig jaar oud, maar de laatste tijd zeer gemoderniseerd. Bij de ondergrondse dienst werken '198 mensen. Het nieuws dat zich in deze mijn een explosie had voorgedaan, ver wekte gistermiddag in Abertillery grote opschudding. Een grote menigte verzamelde zich bij het terrein. Het eerste nieuws kwam van 'n mijnwer ker, die op weg was geweest naar het kolenfront toen de ramp zich voordeed: „Ik zal op een kilometer afstand zijn geweest, toen ik geraas hoorde |en even later een felle steekvlam zag. Nadat het stof was opgetrokken, zag ik op een meter of zes afstand een jonge man dood op de grond liggen." Dit verschrikkelijke nieuws, dat de wachtende menigte weinig hoop bood. werd overtroffen door het verhaal de eerste redders die boven de grond kwamen. Hun kanaries waren onderweg doodgegaan. Er was dus kans op redding meer. Er klonk kreet van ontzetting. De mensen knielden op straat om te bidden. Deelneming Ter nagedachtenis van de omgeko men mijnwerkers werd vanochtend in het Europese parlement te Straats burg voor het begin der vergadering een minuut stilte in acht genomen. ar; het Bij een auto-ongeluk op de rijks weg UtrechtRotterdam onder Ca- pelle aan de IJssel zijn gistermiddag drie doden gevallen. De verongelukte auto was een huurauto, die na een regenbui kwam te slippen en met grote vaart op een vrachtauto met stenen schoof. De huurauto werd vrij wel verpletterd. De doden zijn twee Engelsen en de 19-jarige Nederlander H. P. Rosegrad uit Maartensdijk. Een derde Engels man is gewond opgenomen in het Wes terziekenhuis te Rotterdam. debat over de energiepolitiek, vandaag op de agenda stond, woord gaf, deelde hij het nieuws de ramp aan de afgevaardigden i Hij maakte zich tot tolk van het par lement met het uitspreken van zijn medeleven met de nabestaanden vai de slachtoffers. De Nederlandse vice- voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., Spierenburg, sloot zich hier bij aan, waarna de afgevaardigden staande een minuut stilte in acht namen. De voornaamste cdrrespondent van t New York Times te Washington, James Reston, schreef vandaag dat president Eisenhower een eenvoudige manier heeft gevonden om af te rekenen met degenen die kritiek op hem hebben en om neder lagen te verwerken, hij negeert namelijk de kritici en zegt overwinningen te h ben behaald Dit dëed hij, aldus Reston, bij uitleg van het incident met de U-2 van de gebeurtenissen om de topconfe rentie te Parijs. Maandagavond deed hij het weer toen hij over de toestand Japan sprak. Dit is gevaarlijk in democratisch land, aldus Reston, want het publiek raakt in verwarring en d fouten blijven onverklaard en worde: niet verbeterd. WESTENSCHORST „GENÈVE" De vijf westelijke delegaties naar di door de communisten verlaten ontwape ningsconferentie in Geneve hebben de conferentie gisteren voor onbepaalde tyd geschorst. De afgevaardigden van de Sowjetunie, Polen. Tsjechoslowakyc, Bul garije en Roemenië zouden Geneve van daag verlaten. SOW JETTÏÏOE VEN De Sowjetunie zal in het centrale deel van de Stille Oceaan van 5 tot 31 juli een nieuwe serie proefraketten lanceren, zo heeft radio Moskou bekendgemaakt. De raketten zullen volgens het radio bericht zeer krachtig zijn en uit meerde re trappen bestaan. Zij zullen niet uit gerust worden met de laatste trap, voeg de radio-Moskou er aan toe, waarschijn lijk bedoelend, dat de raketten niet „bewapend" worden. Boter smokkelaars reden in messen Douanebeambten hebben op de Kin derdijk nabij Axel een personenauto met kilo boter, bestemd voor de smokkel r België in beslag genomen. De twee smokkelaars die in de wagen zaten wis ten te ontkomen. De auto werd tot stoppen gedwongen doordat van messenversperringen ge bruik was gemaakt. Deze versperringen bestaan uit houten blokken waaruit in vier de richtingen een stalen mes 75 tot 100 cm steekt. Een officier van politie leest de menigte die zich hij de rampmijn in Wales heeft verzameld de na men voor van de mijnwerkers die om het leven zijn gekomen. Het geweld van de storm heeft vannacht toege slagen bij de bouw van de nieuwe pier in Sche- veningen. Duidelijker dan veel woorden illustreert dit tweetal foto's wat de wind vermocht. De bo venste foto is gisteravond om 6 uur genomen, de onderste precies twaalf uur later, namelijk van morgen om 6 uur, een kwartier nadat de rechter heistelling in zee was gestort. Schade: tienduizen den guldens en een flinke vertraging in het spec taculaire werk. Het schouwspel is een van de weinige attracties, die de talrijke badgasten in deze barre dagen is gebleven (Van een onzer verslaggevers) EEN HARDE STORM pal op de kust heeft de afgelopen nacht in Sche- veningen grote schade aangericht. Strandtentjes werden door de wilde golven als luciferdoosjes in elkaar geslagen en van de in aanbouw zijnde pier stortte een heistelling vai gen in zee. De houten hulpsteigers met de rails voor de treintjes braken over grote afstand af en verdwenen in de golven. De schade bedraagt vele tienduizenden guldens. Vanmorgen om zes uur pas werd de •ermissïng van de drie heistellingen ont dekt. Een van de werkmensen zag het einde van het rechte gedeelte, waar de stellingen stonden, leeg. Toen hij ging kijken bleken de heimachines spoorloos i ton en nog twee kleinere stellin- te zijn. De storm had de zware stalen ko lossen weggevaagd Hoewel het betonnen wandeldek de storm glansrijk heeft doorstaan, zijn wél de houten hulpsteigers voor een groot ge deelte vernield. De vooruitgeschoven stei gers van het zonne-eiland en het eiland aan de noordzijde, welke in aanbouw zijn, werden zelfs geheel afgebroken dwenen in de ziedende golven. Op het bouwwerk heerste vanmorgen grote 'ontsteltenis. Uitvoerder J. Knape stelde onmiddellijk een onderzoek in, maar kon nog niet zeggen hoe groot de schade was. In ieder geval zal het werk door de vernielingen vertraging onder vinden. Zodra het weer wat beter is, zullen po gingen worden gedaan destalen stellingen te lichten, wat waarschijnlijk met behulp van kikvorsmannen zal moeten gebeuren. De stelling op het zuidereiland heeft het goed gehouden en zal direct weer kunnen worden gebruikt. Strandtentjes Schade werd ook toegebracht tientallen strandtentjes en met n welke ten noorden van de pier staan. Hoewel de eigenaars gisteren door de po litie zijn gewaarschuwd dat er zwaar weer op komst was, konden vernielingen niet meer worden voorkomen. Met man en macht heeft men met mede. werking van het stranddetachement van de politie geprobeerd de vloed te keren, Met driest geweld beukten de golven de houten schotten, die uit hun voegen werden getild en enkele meters verder werden neergesmeten. Stoelen dreven links en rechts rond. Glazen ramen, dit ■oor de storm nog niet waren wegger.?- oen, vielen in diggelen en losgeraakte londers beukten de houten huisjes, die daardoor nog meer schade opliepen. Twee tentjes verdwenen zelfs vrijwel ge heel in de golven. Tot vanmorgen vroeg duurde de vloed 1 zijn de mannen bezig geweest te en wat er te redden viel. En dat iet veel „Ik heb nog nooit zoveel water bij el kaar gezien", zei een van de tenthouders. „Het was verschrikkelijk. Om drie uur stonden we al klaar om het water tegen aan *oe- U houden. Tot \iit uur lukte ons dat,l De admiraal maar daarna was er geen houden meer aan. Overal kwam het water vandaan en we konden slechts toezien hoe het ver nielingen aanrichtte". In de Scheveningse haven heeft men van de storm weinig last gehad. Welis waar steeg het water tot over de kade muren, maar de schepen bleven onge deerd. Alleen een paar opgelegde loggers raakten even los, maar konden spoedig weer worden vastgemaakt. De vissers op zee hebben de netten ge deeltelijk niet kunnen uitzetten. Van de trawlers niet één. Verscheidene loggers', zijn blijven steken. Voor zover thans be-l kend is, heeft de Scheveningse vloot geen schade opgelopen. T EOPOLDSTAD werkt aan de laatste voorbereidingen voor de feestelijk heden, die morgenochtend om elf uur de onafhankelijkheid van Bel- gisch Kongo zullen inluiden. De brede boulevards zijn versierd met vele honderden Kongolese vlaggen blauw met gele sterren en hier en daar de Belgische nationale driekleur. Tezamen vormen de vlaggen een geschenk dat België meer dan f 250.000 heeft gekost. Het feest van de onaf hankelijkheid wordt bijgewoond door koning Boudewijn, die gisteravond België per vliegtuig verliet. Inmiddels duren de onderhandelingen van Belgische ministers met de jonge Kongolese regering nog voort. Voor mor gen hoopt men de vriendschapsverdragen te hebben ondertekend. Terwijl afgevaardigden uit meer dan vijftig landen arriveerden op het vlieg veld van Leopoldstad en de hotels aller minst over de bezetting hebben te kla gen, kwam de Kongolese Senaat gisteren bijeen in een besloten vergadering, om vast te stellen welke vergoeding de leden als vertegenwoordigers van het volk mogen ontvangen. De „vlucht" van vrouwen en kinde ren uit Kongo duurt nog onverminderd voort. Vliegtuigen met bestemming Brussel vertrekken overvol. „Niet uit angst, maar als voorzorgsmaatregel", verzekeren de bezorgde echtgenoten, die afscheid nemen van hun vrouwen en kinderen. En die voorzorgsmaatregelen schijnen niet overbodig. Ook gisteren werd de rust in Leopoldstad verstoord door een dui zendtal Kongolezen, die tegen de rege- ring-Loemoemba ageerden. Kongolese ordetroepen dreven de demonstranten met traangas uiteen. Politieke moeilijkheden blijven ook el ders in het land dreigen. Stammen die ontevreden zyn, omdat zij niet i centrale regering zijn vertegenwoordigd, bUjken steeds weer de oorzaak van de moeilijkheden te zijn. Maandagnacht ver. trok de Belgische minister-resident Gans hof van der Meersch met een aantal me dewerkers naar Elizabethstad, om op nieuw te trachten afscheiding van d« provincie Katanga te voorkomen. Katanga met zjjn grote bodemschat ten kan een grote rol spelen in de toekomst van de nieuwe staat. De helft van de belastingen is afkomstig uit deze provincie. Ook in andere provincies be staan separatistische bewegingen. Bjj 't debat voor de aanvaarding van de re- gering-Locmoemba hebben vele spre kers dit duidelijk laten blijken. Ook economische en financiële vraag stukken wachten op een oplossing. Het economisch herstel van het land werd vorig jaar door de politieke ontwikkeling Dp ministers van verkeer der Euro- markt zijn te Brussel overeengekomen alle verschillen in tarieven en voorwaar voor het vervoer binnen de gemeen schap af te schaffen. De tarieven zullen elk produkt dat met een bepaald vervoerd wordt, precies gelijk zijn, onge acht het land van herkomst of bestem- nieuwe bepalingen zullen automa tisch van kracht worden twintig dagen openbaarmaking in de Euromarkt- courant. Amerikaans admiral in Den Haag: O abrupt afgebroken en slechts dank zij een Belgische bijdrage van ruim 2-5 mil jard Belgische frank, zal het land in het eerste jaar van zijn bestaan een sluiten de begroting hebben. De jonge staat begint zijn bestaan met de zware lasten van een groot bestuurs apparaat. De dertien miljoen Kongolezen, die een land bewonen, dat tachtig keer zo groot is als Nederland en die gemid deld niet meer dan 200 gulden per jaar verdienen, zullen geregeerd worden door niet minder dan 150 centrale en provin ciale ministers, een 500-tal provinciale afgevaardigden en 230 kamerleden en senatoren. Peking heeft voor de eerste maal officieel toegegeven dat zijn mili tairen proberen een nieuwe opstand in Tibet neer te slaan. Het ministerie van buitenlandse zaken van Nepal maakte bekend een Chinese nota te hebben ontvangen, waarin dit wordt toegegeven. Een aantal commu nistische troepen bevindt zich volgens de nota langs de Nepalese grens. Op 21 maart heeft China beloofd dat naar deze zone geen militairen gestuurd zou den worden. Peking heeft Nepal de verzekering ge geven dat bij het neerslaan van de op stand het Nepalese grondgebied niet ge- sohonden zal worden. Verder heeft Chi na beloofd, de troepen uit de gedemi litariseerde zone te zullen terugtrekken zodra de opstand onderdrukt is. Uit deze belofte trekt men in Nepal de con clusie dat China zijn troepen gestuurd heeft zonder Nepal op de hoogte te stel len. Nepal en China hebben op 21 maart een overeenkomst gesloten waarin be paald wordt dat beide landen binneri 20 kan van de grens tussen Nepal en Tibet geen troepen meer zullen sturen. Van onze weerkundige medewerker) De stormdepressie die zich boven Zuid-Scandinavië ontwikkelde en vanmorgen met een centrum boven Denemarken lag. deed ook de wind boven de Noordzee tot stormkracht toenemen. Ook zijn er de laatste 24 uur tal van buien gevallen bij tem peraturen van 13 tot 15 graden celsius, zodat ons deze beide laatste juni dagen al aan een herfstmaand doen denken. Voorlopig blijven wij nog in de te koele noordelijke luchtstroom, maar de wind gaat geleidelijk afne- en er komen meer opklaringen De koude lucht is inmiddels tot bij de Alpen doorgedrongen, zodat ook de vakantiegangers in vele an dere Europeso landen het momenteel slecht treffen. Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot don derdagavond: Aanhoudend koud met vr\j veel bewolking cn enkele buien. Langs de kust tot krachtig cn in het binnen- land tot matig of zwak af- W nemende noordwestelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 30 juni zon op 4.23, onder 21.03 uur; aaan op 10.59, onder 23.59 uur. 2 juli .49 uur Eerste kwartier. Strandverivach ting Morgen koel strandweer met opkla ringen en nog een enkele bui. Krachtige wind uit noordelijke richting. Overdag 15 a 16 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: geleidelijk iets beter strandweer, maar nog koel. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur HEBBEN niet veel bases nodig. Toen we in de laatste oorlog tegen Japan vochten, hadden we ook weinig bases, maar wij heb ben wel belang in bases over de gehele wereld, dus ook eventueel in een basis te Hollandia in Nieuw-Guinea", aldus verklaarde gistermiddag de bevelhebber van de Amerikaanse zeestrijdkrachten, admiraal Arleigh Burke, in Den Haag. Geen nadeel voor de Navo „Ik kan het zeker begrijpen dat Ne derland het vliegkampschip Karei Doorman naar Nieuw-Guinea heeft gestuurd. Dit is géén verzwakking van de krachten der Noordatlantische Verdragsorganisatie. Schepen hebben toch motoren om te varen. Als hel nodig mocht zijn, is het schip toch snel genoeg terug. De vrijheid der zee is uitermate belangrijk. Ieder land moet zijn schepen daarheen kunnen sturen, waar liet wil," voegde hij er- 1 mening dat door atoomkracht voortgedreven onderzeebo ten een van de belangrijkste onderdelen der zeemacht zijn. Zij zijn weinig kwets baar voor geleide projectielen. Zij zijn zeer beweeglijk, kunnen alle kanten uit en in staat zo nodig maanden onder wa ter te blijven. „Als geleide projectielen onze enige zorg voor onderzeeboten zou den zijn, hadden we het gemakkelijk." De zeemacht is juist ten gevolge van de ontwikkeling van geleide projectielen zeer belangrijk geworden, daar beweeg lijke schepen niet zo gemakkelijk getrof fen worden als vaste voorwerpen. Admiraal Burke heeft bezoeken ge bracht aan de minister van defensie, de staatssecretaris van marine, de bevel hebber der zeestrijdkrachten en zou he den tezamen met deze laatste Den Hel der bezoeken, waarbij hij een vliegtocht zou maken over de Zuiderzeewerken, de Deltawerken en de Europoort. Helelnld Slockh Oslo openh Frankfur Zürien Genéve Wenen lnno*>ruc Be era do 'TcS

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1