Jlicutue fdïisrijc (Courant Den Haag verbaasd over reactie van Djakarta Regering: subsidie voor kerkbouw kasavoeboe rekent op hulp Belgen Karei Doorman keert dit jaar nog terug Op versoek van Nederland? Ike weigerde bezoek aan Indonesië Rapport-Sassen olgd Verdrag nederlaag voor communisten Wolkenkrabbers aan de lopende band Rome op Eurovisie Sowjet-diplomaat op bezoek bij Smirnof LASTIG KIND AAN STOEL GEBONDEN, OUDERS KONDEN GAAN ZWEMMEN... DINSDAG 28 JUNI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRIST ELI JK-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfi is abcbltuen oiyn hert ia Icgljenspoet" Eenenveertigste jaargang no. 11904 „ONS VIR JOU, SUID-AFRIKA" Nieuwe reisreportage van LINK VAN BRUGGEN op T~AE REGERING heeft met spijt en verbazing kennis genomen van de Indonesische opvatting dat Nederland, met name door het zenden van het vliegkampschip Karei Doorman, de weg van het geweld zou heb ben gekozen en dat de beslissing Nieuw-Guinea te zenden, in strijd zoi Naties. Dit wordt gezegd in een brief van de Nederlandse regering, die de HET AMERIKAANSE tijdschrift Newsweek schrijft, dat president Eisenhower gedeeltelijk wegens tegenstand van Nederland besloot op zijn reis door het Verre Oosten Indonesiö niet te bezoeken. Volgens het blad had de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Herter onmiddellijk na de mislukking van de topconferentie er bij Eisen hower op aangedrongen, zijn reis naar het Verre Oosten uit te breiden met bezoeken aan Thailand, Indonesië en wellicht ook Birma. Eisenhower wees dit denkbeeld van de hand. De Nederlanders hadden name- ijk betoogd dat een bezoek a3n het anti- Nederlandse Indonesië een klap in het ;ezicht van Den Haag zou zijn, aldus het ilad. Een woordvoerder van het minis buitenlandse zaken in Den Haag ieelde echter desgevraagd mede, dat de herenigde Staten de Nederlandse rege- ing niet hebben geraadpleegd over een ogelijk bezoek van Eisenhower aan idonesië. Uit Manilla seint Associated Press dat de Philippijnen een verzoek van de Indonesische regering om Neder landse militaire vliegtuigen en sche- ,e verbieden daar te lande brand stof in te nemen, hebben afgewezen. Dit werd gisteren vernomen na de me iedeling van de Philippijnse minister buitenlandse zaken, Felixberto Ser- o, dat het Philippijnse antwoord aan regering te Djakarta was verzonden. In Hillegom: Vergiftigde selderij ontvreemd fan een tuin in Hillegom is gisteren ren hoeveelheid peterselie en selde- ij ontvreemd, die zaterdag is be spoten met paration. een zwaar ver gif, dat bij inwendig gebruik dode lijk is. De groepscommandant van de rijkspolitie te Hillegom heeft in ver band hiermee een waarschuwing uit gegeven, waarin de bevolking in en rond Hillegom wordt aangeraden de uiterste voorzichtigheid te betrach ten by het gebruik van peterselie en selderij van onbekende herkomst. Er wordt op gewezen, dat het vergif eerst na geruime tyd zijn dodelijke werking heeft. Serrano weigerde de inhoud van het antwoord bekend te maken, maar vol gens wélingelichte zegslieden zou hij hebben verklaard, dat de Philippijnen verlof om brandstof in te nemen geven aan elk land, waarmee zij diplomatieke betrekkingen onderhouden. strijdkrachten naar Nederlands zijn met het handvest der Verenigde waarnemend-permanente vertegen woordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, J. Polderman, gisteren in opdracht van Den Haag aan de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld. heeft overhandigd. De brief is een reactie op de Indonesische nota van 6 juni jl. aan de Verenigde Naties, waarin ons land agressieve bedoe lingen wordt toegeschreven. Met kracht wordt deze bewering door de Nederlandse regering tegen gesproken. De maatregelen, zo zegt de brief, zijn uitsluitend gericht op de verzekering van een redelijke lo cale verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea. zulks in overeenstem ming met het handvest van de Ver enigde Naties. Vanzelfsprekend heeft de Nederlandse regering geen enkele agressieve bedoeling tegenover Indo nesië. In de brief van de Nederlandse re gering wordt nog eens duidelijk uit eengezet, waarom tot de maatregelen besloten werd. Daarbij wordt in h (ZIE VERVOLG PAGINA 6) Eisenhower over Japan gisteravond in een toespraak tot het Amerikaanse volk ge: dat de bekrachtiging van het nieu we verdrag met Japan een belang rijke overwinning voor de vrije we reld en een nederlaag voor het in ternationale communisme is. Over zijn recente wereldreizen zei de esident dat zij de vriendschap en rtrouwen hebben versterkt. „Het schijnt dat de communisten tot "de clusie zijn gekomen dat deze reizen zulk »en positieve waarde hebben in itrijd tegen het communistische imp isme, dat zij alle middelen te baat en nemen om bezoeken aan som landen te verhinderen." Eisenhower zei dat de communisten irige maand in Parijs met allerlei i wendsels kwamen om zijn bezoek aa Sowjetunie niet door te laten gaan. „Het bezoek kwam hun gewoonweg ongeli gen." Met hun medewerkers in Peking heb ben de Russen alles in het werk gesteld ongeregeldheden in Tokio te verwek ken, waardoor de Japanse regering ge dwongen zou worden de uitnodiging tot Koning Boudeivijn morgen in Kongo OSEPH KASAVOEBOE, de presi- dent van Kongo, heeft gisteren het parlement de eed afgelegd. Hij ield hierna een installatierede, aarin hij verklaarde dat Kongo lid ist te worden van de Verenigde aties. Verder deed hij een beroep het Kongolese volk de regering ij te staan om Kongo een belang- jke rol te doen spelen in Afrika en wereld. Ook zei hij dat Kongo zijn 'enzen wijd zou openen voor inter- ttionale handel en uitwisseling met Ie landen ter wereld die dit wens- Wat buitenlandse ihiulipvenlieninig aan zijn nd betreft, zed Kasavoeboe dat zuilike bij- md alleen moet worden aanvaard van «den „wier betrokkingen met ons niet baarlijk zullen zijn en dia ons opnieuw t slavernij zouden doen vervallen". Waarnemers hoorden hierin een ver- fcte waarschuwing aan Rusland om zich t deKongolese zaken te bemoeien. *>rts bepleitte Kasavoeboe voortzetting vriendschappelijke betrekkingen Jlgdë en verklaarde hij dat eco- riisohe en financiële hulp van België 1 nodig zou blijven hulp rekent Kasavoeboe zei worts dat andere lan den zich niet bezorgd behoefden te ken over de stabiliteit van de ni< staat. Het land zal zoveel mogelijk met eigen midld'elen en mensen worden be stuurd en Afrikaanse ambtenaren zullen geleidelijk de diensben overnemen „door de Belgen zo briljant zijn georga niseerd". Hij liet uitkomen dat het Bel gische overheidspersoneel nog enige tijd zal worden gehandhaafd doch hij zei hoe de overneming van de diensten Leger, kerk en ambten a renkorps wa ren bij de kleurige inhuldiging aanwezig. Men zag de purperen kledij van de ker kelijke dignitarissen naast stemmig zwart en inboorlingenkostuums van slangen- Voorin de zaal zat gouverneur-generaal Henri Cornells die over drie dagen ambt zal neerleggen en de macht de Kongolezen zal overdragen. Terstond na afloop van dc ceremonie deed het bericht dc ronde dat koning Boudcwjjn dc onafhankelijkheidsverkla ring zou bijwonen (morgen wordt de Ko ning in Leopoldstad verwacht). De Afri kaanse afgevaardigden waren bierovei bijzonder te spreken, maar verscheidene hogere ambtenaren meenden dat de komst van de Koning getuigde van diens instem ming met de nieuwe regering. Dit leek hen niet verstandig omdat dc samenstel ling van die regering op geen enkele wijze is getoetst aan dc mening van het ge hele Kongolese volk terwijl ook vele Bcl- dat Kongo op I gen in Leopoldstad ernstige bezwaren 1 hebben. een bezoek in te trekken, zo vervolgde de President. „Die ongeregeldheden zijn niet door Amerika veroorzaakt. Wij in de Ver. Staten moeten niet de fout ma ken onszelf de schuld te geven van wat de communisten doen. Communisten han delen nu eenmaal als Morgen hoopt Z.KJi. prins Bern- hard zijn 49ste verjaardag te vie ren. Ter gelegenheid daarvan deze recente opname van foto graaf M. C. Meijboom. Nu de Prins gelukkig weer thuis herstellende is van een ernstige ziekte, gaan meer dan ooit de gedachte van het Nederlandse volk uit naar de man, die in ons nationale leven zulk een belang rijke plaats inneemt. Tyfoon trok over Philippijnen De tyfoon „Olijf" heeft de Philippij nen verlaten en beweegt zich in de rich ting van het eiland Hainan voor de kust van China. De tyfoon heeft het leven gekost aan 104 mensen in Manilla en vijf privincies, terwijl meer dan 500 mensen, voor het merendeel vissers, worden ver- Het ministerie van sociale zaken heeft verklaard dat in de getroffen gebieden iminste 80 procent van de kokosbomen de rijstoogst verloren is gegaan en dat :er dan 60.000 mensen dakloos zijn ge- irden. 26V (Van onze parlementsredactie) HET KABINET heeft in begir besloten tot het verlenen van rijkssubsidies voor kerkbouw over eenkomstig het rapport van de com missie-Sassen. Dit wordt in Den Haag vernomen. Officieel heeft de regering echter nog niets meege deeld. Te verwachten is dat metter tijd een wetsontwerp zal worden ingediend om de subsidieverlening te regelen. Een staatscommissie, waarvan mi M. J. A. Sassen voorzitter was, heeft op 29 april 1957 bü de minister van binnen iandse zaken een rapport ingediend waar in een regeling van rijksbijdragen vooi kerkbouw werd aanbevolen- In de krin gen van dc K.V.P-, de P.v.d.A. en d« C-H.U vond het rapport grote bijval- Ir dc ARP. en vooral in de V.V.D- stond men cr meer aarzelend en ten dele zei afwijzend tegenover. De liberale minister van binnenlands zaken. mr. E- H- Toxopeus. heeft bij het Tweede-Kamerdebat over zijn begroting te kennen gegeven, dat hij niet veel vooi een rijkssubsidie ten behoeve van kerk bouw voelde. Maar de bewindsman voegde daaraan toe dat de nood va tijd ons wellicht toch tot subsidiëring zal brengen. De commissie-Sassen stond op het standpunt, dat het verlenen van heidsbijdragen voor kerkbouw in de handen van de rijksoverheid moest Plannen voor Den Haag (Van een onzer verslaggevers) DE N.V. GEMBOUW in Den Haag heeft een project geëntameerd om in de hofstad te komen tot het bouwen van drie hoge woongebouwen met flats (veertien woonlagen) die een kruising vormen tussen een maison nette en een galerij woning. Men streeft ernaar de kale huurprijs in de A- klasse te houden, wat voor Den Haag betekent beneden de f 85 per maand. Daarbij komen nog de voorzieningen, die betaalt moeten worden, zodat op een huur van even boven de honderd gulden moet worden gerekend. Er zijn ook plannen deze hoge flats te bouwen in Vlaardingen, Maassluis en op Rozenburg. Dit project is een ontwerp van het Rotterdamse architec tenbureau Van den Broek en Bakema. Gembouw heeft verschillende personen naar Berlijn genodigd voor de opening van een door genoemd architectenbureau in het Hansa-Viertel gestichte woonge bouw van veertien lagen, dta als voor beeld zal dienen. gevolge van de hopeailijk te be reiken lage huurprijs van deze hoge in Nederland te bouwen flats zou men kunnen profiteren van de nieuwe pre mieregeling der regering en wel in de A-klasse voor lage huren. De flatgebou wen zouden in seriebouw worden opge richt. Volgens het ontwerp van Van den Broek en Bakema zou de „openbare /eg" zich in het hart van het gebouw oortzetten. Men bouwt dus niet wonin gen volgens het in Nederland gebruike liike galerijtype. In Nederland is men namelijk tot dus- ?rre huiverig van „dikke" flatgebou- en met een ,.as" van trappen en liften, daar men vreest voor gebrek aan licht en lucht, maar het architectenbureau heeft thans in Berlijn een type verwe zenlijkt, waarin men deze euvels door volkomen nieuwe indeling vermijdt. woningen doen enigszins aan mai sonnettes denken, doordat woon- en slaapgedeelte op een iets verspringende hoogte liggen. Men kan in deze gebou- ook woningen maken die naar keuze drie, vier of vijf kamers hebben. worden gelegd- Daardoor zou dc grootst mogelijke gelijkheid van behandeling worden bevorderd en de grootst moge- gelijke billijkheid en doeltreffendheid bij het besteden van overheidsgeld wor den gewaarborgd. De commissie advi seerde de bevoegdheid van provinciën en gemeenten inzake het verlenen van bijdragen te beperken tot die stichtings- kosten welke veroorzaakt worden door speciale eisen of verlangens van de zijde der provincie of gemeente. Wat de hoogte van de rijksbijdrage be treft, stelde de commissie-Sassen vast dat de kerken behoefte blijken te hebben aan een bijdrage ter hoogte van een derde deel van de stichtingskosten van kerkge bouwen, bijgebouwen en pastorieën. De commissie meende dat zo'n bijdrage re delijk zou zijn. maar dat ook op andere omstandigheden dan het behoefte-element moet worden gelet. Zij adviseerde daar om tot een bijdrage van minder dan een derde, maar niet minder dan een kwart van de stichtingskosten. Aan het rapport-Sassen was een voor ontwerp van wet toegevoegd, waarin de procedure voor het verkrijgen van de rijksbijdrage werd geregeld. 55 De Eurovisie en de organisatoren van de olympische spelen hebben overeenstemming bereikt over de televisie-uitzendingen van de ko mende spelen in Rome. De over eenkomst zou vandaag worden on dertekend. Eurovisie zal elke dag gedurende vier uur directe reportages kunnen geven van de wedstrijden tijdens de spelen, die eind augustus begin september in Rome gehouden worden. Dit werd gister avond in Rome gezegd door een woord voerder van het comité dat de spelen organiseert. Hij zei, dat vandaag een verdrag ondertekend zou worden door Eurovisie en het comité, waarin deze gelegenheid geboden wordt aan Eurovisie en aan de t.v.-instituten van Oost-Duits- land. Polen, Tsjechoslowakije en Hon- De onderhandelingen, die zeer veel tijd gekost hebben, werden in april afgebro ken omdat men het over de prijs die Eurovisie moest betalen niet eens kon worden. Wat de prijs is waarover men het tenslotte eens is geworden kon niet vorden meegedeeld. ALLAN DULLES NAAR DEN HAAG Het hoofd van de Amerikaanse gchei- le dienst, Allan Dulles, zal een bezoek brengen aan de Amerikaanse ambassa deur in Den Haag, Philip Young, die een persoonlijke vriend van hem is. Dulles rblijft op het ogenblik in Bonn. Het nog niet bekend wanneer hij in Den Haag zal aankomen. Je moet wel dronken zijn van vreugde om zoiets te doen. Nu, dat waren deze jongens dan ook, want ze hadden net géhoord dat ze geslaagd waren. En als je dan vijf jaar lang op de H.B.S. tegen het water (van de Amsterdamse Amstelkade) aangekeken hebt, dat op zomerse dagen altijd zo verlokkelijk was, is er maar één drang: dat water in. De boeren in de Krimpenerwaard zijn bij het hooi-bouwen tot de ontdekking gekomen dat er een grote muizenplaag woedt in hun landen. Overal, maar het t op de wat hoger gelegen weiden, wemelt het van de muizen. Zij vreten alleen het hooi op, maar ook het jonge gras dat na het hooien overblijft, zodat de tweede hooi- of grasoogst erns- vordt bedreigd. Contingenten verdwijnen in Frankrijk Op 1 juli zal Frankrijk de hoeveel heid'? beperkingen voor de invoer van werktuigmachines, chemische en staalpro- dukten, elektrische huishoudelijke appa raten en elektrische machines voor de 'ouwvakken afechffen. De invoer uit lan- len van de Organisatie voor de uropese Economische Samenwerking zal dan voor 92,3 procent en dde uit dollarlan-den voor 92.1 pet. vrij zijn van hoeveelheidsbeper- Men hoopt mi elke drie maanden de vrijmaking te vergroten en de hoeveel heids beperkingen in de loop vam 1961 ge heel te doen verdwijnen. „Mijn man is beslist geen spion' De van spionage verdachte Russische student Pjotr Smirnof heeft gistermor gen in het huis van bewaring in dc Ca- suaricstraat in Den Haag bezoek ontvan gen van de eerste secretaris van de Sow- jet-ambassade, de heer Iwan Gorockof. De heer Gorockof verbleef een half uu de heer Smirnof en overhandigde hem een brief van diens echtgenote en enig geld. Mevrouw Smirnof had vernc dat haar man onvoldoende werd gevoed en niet meer in het bezit van sigaretten Omtrent dit bezoek kon ons door de administratie van het huis van bewaring geen enkele inlichting worden verstrekt. Evenmin is de politie in dit stadium van het onderzoek bereid informaties te De echtgenote van de student verblijft nog steeds op de Russische ambassade de Andries Bickerweg. Tegenover journalist van Het Parool, die in de de ambassade een gesprek met mocht voeren, heeft zij verklaard haar te zullen bezoeken zodra de politie daarvoor toestemming geeft. Op een vraag over een eventueel bezoek van mevrouw Smirnof antwoordde een func tionaris van de ambassade ons dat dit ge heel een zaak van de heer en mevrouw Smirnog zelf is. Mevrouw Smirnof verwacht dat haar an spoedig wordt vrijgelaten, zo heeft j meegedeeld, omdat zij er zeker van is dat hij onschuldig is. Samen zullen zij dan naar Moskou reizen, waar zij de ge boorte van hun tweede kind die in september zal plaatsvinden willen af wachten. Mevrouw Smirnof is zeer ver bolgen over de behandeling, haar door de politie aangedaan. Met name is zij TT EN Utrechts echtpaar armpjes op do rug samen waarschuwden onmiddel- dat het een veilig onder la (Van V.) is zondag- en snoerden het toen met lijk de politie. Het jon- komen had gevonden, middag met drie van zijn armen en benen aan de getje werd meegenomen vier kinderen gaan zwem- leuning en de poten van en later naar zijn groot- Terug in de straat waar men in het Amsterdam- een stoel. moeder gebracht. hij woont de Oranje- Rijnkanaal. Een vierjarig Er kon nu dus met een De vader was bij zijn straat wachtte de va- zoontje was wat lastig en gerust hart gezwommen terugkeer woedend dat do der een allerminst harto- werd thuisgelaten. Om to wordenHet jongetje buren zich met zijn zaken lijke ontvangst De buurt voorkomen dat het nog op was echter luidkeels gaan hadden bemoeid en ging was samengestroomd en een andere manier tegen hullen en buren besloten naar het politiebureau om men ging Van V te lijf de draad zou kunnen zijn. zich toegang tot dc wo- zijn zoontje terug te ha- De man liep flinke kiap- bonden zgn ouders het do ning te verschaffen. Zij len. Hij kreeg tc horen pen op over ontstemd dat zij zeven uur is vast gehouden, hoewel de politie haar geen enkele vraag te stellen had. Onbestendig De Bilt verwacht tot woensdagavond Veranderlijke bewolking cn plaatselijk buien. Matige tot krachtige, maar aan dc kust tijdelijk harde tot stormachtige wind tussen west en noordwest. Koud weer. (Opgemaakt om 11.15 ZON EN MAAN 29 juni zon op 4.23, onder 21.04 uur, maan op 9.53, onder 23.35 uur. 2 juli. 4.49 uiur Eerste kwartier. Slrandverivachting Ook morgen koel strandweer met op klaringen en kans op een buitje. Vrij krachtige noordelijke wind. Temperatuur overdag 15 a 17 graden, ■••water 17 graden. Vooruitzichten: zon nige perioden maar nogal koel door noordenwind. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1