DE ONTWIKKELING DER „GELOOFSZEN GEN Lauwerszee-belofte voldoet niet Ouders van zwakzinnigen hebben recht op steun de c/rootóte ciave Kerk van Moskou schenkt boeken aan Wereldraad Een woord voor vandaag Kanttekening Jeugdherbergen moeten meer recreatie bieden 2 L Een c.h. stem "1 Op 10 juni heeft minister Korthals een schrijven gericht aan dc Tweede Kamer waarin staat dat in principe besloten is tot het afsluiten van de Lau- werszee. Maar het vrouwelijke Tweede Kamerlid freule C. W. Wttewaall van Stoetwegen CHUis niet voldaan. Zij schrijft in „De Christelijk-his- torische Nederlander". „De Lauwerszee gaat dicht, je wel dat er voor niets zo'n ru moer geweest is". Als men echter de brief van de minister goed leest is er reden tot gematigder vreugde. Tot het afsluiten is in beginsel besloten. Is dat nieuws? Dat was toch ook al besloten bij het tot stand ko men van de Deltawet? Vervol gens wijs ik op dc tweede reser ve: er vanuit gaande dat op en kele punten met de betrokken pro vincies een bevredigende rege ling kan worden bereikt. Wat be tekent dit? En als er nu eens geen bevredigende regeling wordt bereikt? Lees de brief verder, dan wordt het u duidelijk. ..Alvorens tot de uitvoering van de plannen kan worden overgegaan, zal derhalve nader overleg met de hierbij be trokken provincies en andere be langhebbenden moeten worden ge pleegd. Dit overleg betreft met name de door de provincies aan het Rijk te verlenen bijdragen en voorts het beheer van de werken en dc regeling van de aanwas- rechten binnen de afsluitdijk. Hieromtrent heb ik mij inmid dels opnieuw tot de betrokken provincies gericht; mijnerzijds zal alles in het werk worden gesteld om het overleg zoveel mogelijk te bespoedigen". De minister is van goeden wil le. maar vraagt bijdragen aan het Rijk van de provincies. Heb ben Friesland en Groningen dat geld?'En zo niet, gaat de zaak dan niet door? Moeten Brabant en Zeeland dit ook betalen voor de afsluitdijken in hun Deltagebied? Bovendien zal pas begonnen wor den met de afsluiting die jaren zal duren na dat overleg met de provincies dat tot een bevredigen de regeling moet leiden. De brief gaat als volgt verder: „Zoals bekend, zullen de werk zaamheden van de afsluiting een aantal jaren duren en zal in die tussentijd de bestaande dijk de primaire waterkering blijven vor men. In aansluiting op hetgeen ik hieromtrent bij de mondelinge be handeling van de begroting van mijn departement in de Tweede Kamer zeide, zij vermeld, dat, ten einde die periode te overbrug gen, een eenvoudig plan zal kun nen worden uitgevoerd, waarvoor een subsidie uit het artikel voor verbetering van zwakke plaatsen in zeeweringen beschikbaar zal worden gesteld. Met de uitvoering van dit plan zal nog dit jaar kun nen worden begonnen". Dus de bestaande dijken worden opgehoogd, in afwachting van de afsluiting. Dit is verheugend, want hieruit blijkt de steeds door de Kamer betoogde noodzaak van maatregelen voor de veiligheid. Tenslotte komt er op de begro ting voor 1961 een post voor de afsluiting en daarmede samenhan gende werken. Hoe groot die post zal zijn, wordt niet vermeld. Wat moeten wij nu hiervan zeg gen? Het zal dus jaren duren, maar in beginsel is er tot afslui ting besloten. De voorwaarden waaraan de provincies moeten voldoen weten wij niet, maar ze zullen moeten opdokken waar het geld van daan moet komen is onbekend. Is een lening mogelijk? Of een L.Z.L.? Een Lauwerszeelotto? aan de regering als derpaar, dat het hoofd moet bui gen voor de smeekbeden 1 kinderen om betere en duurder kleding. Vader en moeder zeggen: jullie kunnen nog best met die oude jas en die kapotte schoenen mits ze worden versteld en opge lapt. We hebben ons geld voor an dere dingen nodig. Maar de kin deren houden aan en de dokter en het schoolhoofd wijzen op de gevaren van te dunne kleding en kapotte schoenen voor de gezond heid van de kinderen. Dan steken vader en moeder de hoofden weer bij elkaar en zeggen: we moeten wat doen. Dus gaan ze in begin sel akkoord met beter en duurder kleding. Maar... zeggen ze, jullie moeten meebetalen uit de eigen spaarpot. Is het niet een beetje zó tussen het Rijk en de provincies Fries land en Groningen? Voelt men niet uit de hele brief van minister Korthals met alle res in staan: we kunnen aa drang niet voorbijgaan, de provincies dus hun zi e geven i anders De financiële verhouding Rijk en gemeenten is al een moeilijke zaak, maar de financiële verhou ding Rijk en provincies is net zo ingewikkeld. En als dus de pro- niet door. TVTAAR BLJFT NU het gejuich? Ik moet eerst de uitwerking nog zien. We hadden immers in de jaren na de aanvaarding van de Deltawet al voorbereidende werkzaamheden te over gehad? Tot en met de begroting van 1953 stond een post op de begroting: Indijking van de Lauwerszee. In 1959 heette na de in werking tre ding van de Deltawet deze post: werken ter beveiliging tegen stormvloeden en tot daarmede samenhangende verbetering van de waterstaatkundige toestand, d.w.z. de werken vallende onder de Deltawet. In 1960 vindt men een niet meer genummerde post: „Indijking Lauwerszee óf alterna tieve werken" maar geld wordt er niet voor uitgetrokken ook niet voor de alternatieve wei'ken, d.w.z. de verhoging van de be staande dijken. Dan wordt er gewaarschuwd vanuit het noorden en gaat de vaste Commissaris voor Verkeer en Waterstaat er heen en consta teert de feiten. Vervolgens springt iedereen op de kast. Vanaf de heer Tilanus tot de heer Burger! Men gaat mekaar verwijten er te vroeg óf te laat mee begonnen, te zijn, maar iedereen is wakker. De kranten schrijven, de Friezen en Groningers organiseren een groot se bijeenkomst, adressen worden verzonden en de Kamerdebatten in de 2e en le Kamer laten aan duidelijkheid niets te wensen over. Dan geeft de Regering toe, maar met We zijn dus een stap verder aldus freule Wttewaall van Stoetwegen, maar we moeten niet indutten. De ontwikkeling van de onderhandelingen moet op de voet gevolgd worden Een beginselbesluit mag geen zoethoudertje of fopspeen blij ken te zijn. We zijn dus niet voldaan Schrijven aan hervormde kerkeraden Gradaties van coöperatieve gezindheid Advertentie U kunt niet speculeren als het er om gaat een horloge te kopen. Volg uitsluitend het koop advies van de vakman... uw eigen horloger! Dan zit u «safe als de bank"! PRISMA het goede Anker-horloge (Van een onzer medewerkers) TTOEWEL zij geen typisch ver- A schijnsel voor onze tijd zijn, is het wel opmerkelijk dat de zg. geloofszendingen" sterk in ac tiviteit toenemen, niet alleen in ons land doch in de gehele wereld. Onder deze naam vatten wij die zendingscorporaties sa men, die in het algemeen een af keer hebben van begrotingen, van financiële acties en van het aangaan van schulden: de grond slag van hun financieel beleid is het geloof, dat God hun op de rechte tijd het voor de evangelie verbreiding nodige geld zal doen toekomen. Zo dateert de Salatigazending, die ook in ons land steeds veler steun en sympathie genoot, reeds uit de vorige eeuw. Vooral in de Verenigde Staten bloeien de geloof szendingen: zij zen den evenveel zendingsarbeiders uit als alle protestantse zendingen buiten Amerika tezamen: Onder hen zijn vele grotere corporaties als b.v. de „Christian en Missionary Alliance" (CAMA), die een Nederlandse afde ling heeft met een bureau in Wasse naar, doch ook verscheidene kleinere. Zij staan in grote, m eerderheid buiten de Internationale Zendingsraad. In de Verenigde Staten zijn zij in drie fede raties georganiseerd: de I Internatio nal) F(oreign) M fission) Afssociation of N. America), de E (vangelical) F foreign) M fissions) Afssociation), die o.a. ook pinkstergroepen omvat en de veel kleinere verenigde zendingen der Amerikaanse afdeling van de Ifntemational) Cfouncil of) Cfliris- tian) Cfhurches). Gelet op het streven van sommige geloofszendingen om in de Hervormde Kerk een financiële basis voor hun arbeid te vormen, beeft het modera- men van de generale synode der Ned. Herv. Kerk samen met de Raad voor de Zending een schrijven 'doen uit gaan aan de kerkeraden en de predi kanten over de ontwikkeling der ge loofszendingen. Verenigingen schrijven minister: De federatieve commissie van de verenigingen van ouders van gees telijk lichamelijk gehandicapten heeft een adres gericht tot de mi nister van sociale zaken en volks gezondheid en de minister van maatschappelijk werk, waarin zij vragen om betere wettelijke voor zieningen voor meerderjarige zwakzinnigen. De adressanten stel len als tijdelijke maatregel voor zieningen voor, die analoog zijn aan de blindenrente. Bij de federatie zijn aangesloten dc vereniging „Helpt elkander", de r.k.- oudervereniging „Voor het zorgenkind" en de protestants-christelijke vei ging „Philadelphia". De federatie herinnert er aan, dat door de moderne rechtsovertuiging een ouder domsrente tot stand is gekomen, alsme de de weduwen- en wezenregeling. De federatie zegt dat aangezien ieder het ongeluk kan treffen, dat buiten zijn schuld zijn kind zwakzinnig is. Voor de ze kinderen zou daarom een analoog taald moeten worden door alle valide burgers. De adressanten zeggen voorts, dat de situatie van thans vooral benau wend is voor hen wier inkomen ligt tus sen de 8000,— en 16.000,— „Dat de ouders voor hun minderjarige kinderen zorgen achten adressanten vanzelfspre kend. Wanneer echter de kinderen meerderjarig zijn geworden, is het ook vanzelfsprekend dat deze vooi zichzelf gaan zorgen. Ouders van zwak zinnige kinderen moeten echter hun ge hele leven de lasten blijven dragen. De thans bestaande voorziening steun van sociale zaken achten adressanten onbevredigend omdat het steunbedrag op het inkomen van de ouders verhaald wordt. Bij het adres voegt de federatie proeve van becijfering van de totaalkos- ten in geval voor de zwakzinnigen eer regeling getroffen wordt (zoals de AOW), volgens welke jaarlijks een bedrag var 30.000.000.— nodig zal zijn. Men zegt echter, dat een groot deel van dit be drag thans reeds uit de overheidskas komt in de vorm van de steun die ver strekt wordt door de gemeentelijke diensten van sociale zakéh. De Ned. Herv. Kerk toch weet zich sinds 28 juni 1951 verantwoordelijk voor het zendingswerk, dat voordien door de Samenwerkende Zendingscor- poraties („Oegstgeest") en door de Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk officieel buiten de Kerk om werd behartigd. Naast deze corpora ties hebben enkele andere, met na me het Zeister Zendingsgenootschap, historische aanspraken op hartelijke 6yimpathie en steun van de Herv. Kerk en haar leden. Sterke groei Deze historische' aanspraken kunnen de geloofszendingen niet laten gelden. Voor veel zendingsarbeiders der geloofs zendingen moeten wij grote achting hebben; hun werk is ongetwijfeld een positieve bijdrage voor de verbreiding van het evangelie. Groot is hun toewij ding; vaak moeten zij zelf of een klei ne vriendenkring zorgen voor hun on derhoud en werkkosten; meestal moeten zij hun uitzendingskosten „meebrengen". Beschamend is ook de offervaardigheid In deze kringen: een corporatie van slechts 12.000 leden in Amerika gaf in één jaar 450.000 dollar voor het onder houd van 188 zendingsarbeiders; onge veer het bedrag dat de Raad voor de Zending jaarlijks van de Ned. Herv. Kerk ontvangt! Ook het aantal mensen, dat in toe nemende mate wordt uitgezonden, overtreft verre dat van de in oecume nisch verhand samenwerkende corpo raties. Terwijl deze laatsten in het heden grote nadruk leggen op de op bouw van de jonge Kerken, gaan de geloofszendingen door met steeds meer arbeiders uit te sturen. Zij zien de zending niet als taak van de Kerk, doch van de individuele gelovigen en de uit hen bestaande corporaties. De onder geloofsuitzendingen sterk le vende verwachting van de nabije weder komst des Heren is eveneens oorzaak, dat de opbouw der (jongere) Kerk als zendingstaak weinig nadruk krijgt. Deze zendingen zijn vaak geworteld in krin- ;en, waar men weinig oog heelt voor e noodzaak van de confrontatie van evangelie en cultuur, (zowel Westerse als niet-Westerse), en voor de beoefening van de theologie als een vorm van ge loofsgehoorzaamheid: hun anbeiders ont vangen hun opleiding aan bijbelscholen; een vorming, die buiten hun kring als onvoldoende wordt beschouwd. Ook de 'bij vele geloofszendingen bestaande prak tijk van het overdopen van reeds ge- doopten is een van de hen kenmerken de individualistische trekken. Interconfessioneel De geloofzendingen zijn interconfessio neel (hetgeen geen overwinning op de historische tegenstellingen betekent), doch leven zeer nadrukkelijk uit wat in het schrijven aangeduid wordt als de „confessie van het fundamentalis me" (welke „confessie" overigens niet nader wordt omschreven). Een schaduwzijde van hun werkme thode is, dat zij onder „ongeëvaugeli- seerde gebieden" soms ook verstaan ter reinen. waar zij nog niet gewerkt heb ben. Het behoeft geen betoog, dat dit grote verwarring sticht. Niet elke geloofszending maakt zich hieraan schuldig: er bestaan in de bij na eindeloze verscheidenheid, die er on der deze zendingen heerst, vele grada ties van coöperatieve gezindheid: van oprechte bereidheid tot samenwerking en respectering van eens anders werk tot aan het hardste sectarisme. Een en ander hangt nauw samen met de mate waarin de in iedere geloofszending aan wezige sectarische neigingen theologisch zijn gefundeerd. Zoals reeds opgemerkt zijn er grote corporaties, die duizenden zendelingen in dienst hebben naast klei ne groepen, gevormd om slechts één echtpaar uit te zenden. Blijkens de ervaring kan dit laatste worden mis bruikt door mensen, die ondanks vro me taal geen vertrouwen verdienen. W aarschuwing De bloei der geloofszendingen wordt door de Ned. Herv. Kerk oök gezien als oecumenisch gezind zijn, die ander er zendingswerk en ook de jonge Kerken au sérieux nemen, maar die juist gens dit laatste in oecumenisch - band nog zoekende zijn naar wegen hun vroegere daadkracht te herwinnen. Het bestaan der geloofszendingen is dus voor de kerkelijke en oecumenisch ge zinde zendingen een voortdurende waar schuwing tegen het gevaar van te wei nig te leven uit de verwachting var de komst van het Koninkrijk Gods er van zich in de wereld te vast in tt richten. De Ned. Herv. Kerk blijft zich op het standpunt stellen, dat een zen- dlngsbeleid met begrotingen en fi nanciële acties toch geestelijk ge zond en In het geloof geworteld kan zijn. Een van de conclusies van het schrij ven luidt: Ongeacht de vrije beslis sing van individuele leden van Kerk om in dienst van een geloofs zending te treden, zal de Kerk als zodanig haar leden op de van haar uitgaande zending wijzen als het zen dingswerk, waarvoor zij in de eerste plaats mede verantwoordelijk zijn. De Hervormde zending heeft in dezelfde mate en in dienst van hetzelfde evan gelie toegewijde en bekwame mannen en vrouwen nodig als andere zendin gen en heeft daarvoor in de eerste plaats aanspraak op haar leden. Reden waarom ook het streven van sommige geloofszendingen om in de Herv. Kerk een financiële basis voor hun arbeid te vormen wordt afge keurd als_ een tekort aan oecumeni sche gezindheid en het ontraden wordt om him financiële acties in welke vorm ook, aan te bevelen. In geval van twijfel vrage men advies aan de Raad voor de Zending Oegstgeest, aldus dit schrijven van het moderamen van de hervormde synode en de Raad voor de zending. R.k. concilie over twee jaar De paus heeft gisteren in een tc. spraak tot leden van de Rooms Katho lieke Actie gezegd dat het bisschoppelijk concilie van de R.K. Kerk waarschijnlijk over twee jaar gehouden zal worden. Dit was de eerste maal dat de paus zich f het openhaar uitliet over het tijdstip vê het concilie. BeroepiriQswerk NED. HERV. KERK Beroepen door de generale synode als predikant voor bijzondere werkzaamhe den, luchtmachtpredikant: R. C A vi Voorst Vader te Thamen a.d. Amstel. Aangenomen naar Eindhoven als stu dentenpredikant aan de T.H.: W. Rog geveen te Pieterburen. Bedankt voor Enkhuizen: Y. G. Olt- lammers te Winsum, Fr. Voorstel: De kerkeraad van de Her vormde Gemeente „Sola Fide" (evan gelisatie) te Veenendaal heeft besloten om de prov. kerkvergadering var Utrecht voor te stellen als tweede pre dikant te beroepen ds. A. A. Bos te Dalem-Vuren. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Koog a.d. Zaan: A C van Beek jr. te Woerden GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Benoemd tot leraar geloofsleer aan de geref. H.B.S. te Groningen: ds. J. var. Bruggen te Assen, die tevens predikant aldaar blijft. CHRIST GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-Kralingen: P. N Ribbers te Noordscheschut; vooi St. J'ansklooster: J. M. Visser te Dok- kum. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Scheveningen: K. Corpo- raai, kand. te Den Haag. Aangenomen naar Alblasserdam: J. een reële vraag aan die zendingen, die van der Veen, kand. te Leeuwarden! Hoewel de federatie in eerste stantie verbetering vraagt van voorzieningen voor meerderjarige zwakzinnigen, wordt in het adres ook gewezen op de noodzaak de financië le lasten van ouders van minderjari ge zwakzinnigen te verlichten. 52 De eerste weken scheen het Anne, dat ze te veel hooi op haar vork had genomen. Daarna wende ze aan deze nieuwe taak, enkel het dragen viel haar zwaar, hoewel Letje nauwelijks vijf en tachtig pond Dokter Mees schudde het hoofd, maar hij zei niets, omdat hij de nutteloosheid daarvan inzag. Dikwijls bood hij aan, Letje te voeren en Letje vond dit wel aardig: teTwijl zij at, deed dokter Mees boeiende verhalen over alles, wat hij in zijn lange leven had ondervonden en dan vergat ze, hoe wei nig trek ze had in eten en was het bord leeg, voor ze er erg In had. Een stil, bijna saai kind leek Letje en haar uiter lijk werkte er niet toe mee om sympathie voor haar te wekken. Ze had lichtgrijze ogen in een kleurloc mager gezichtje dat omlijst werd door onopvallend blond sluik haar. Haar handen waren klein en benig en haar misvormde benen lagen al tijd zorgvuldig verborgen onder de deken van haar ruststoel. Het was niet gemakkelijk te ontdekken, wat er omging in dit stille wezentje, wier leven zo- nutteloos leek. maar hoewel het maanden duurde eer Anne wist, wat er achter die fletse ogen werd afgedacht, mocht ze Letje dadelijk graag lijden. Alleen als haar vader kwam, was Letje werkelijk vrolijk; haar gezichtje kreeg kleur en haar ogen begonnen te stralen; ze was trots op hem en deze liefdevolle trots deed de zakelijke man met zijn nuchtere, harde kijk op de mensen, zichtbaar goed Toen hij voor de tweede maal op bezoek kwam, bracht hij voor Paultje een auto mee. „Die heb je van Letje," zei hij, want hij wilde graag, dat zijn ongelukkig kind wat genegenheid zou ontvan gen. Anne begreep dit en ze was blij, cat Paultje ook zonder geschenken goed met Letje op kon schie ten. De eerste dagen was hij schuw geweest, met een natuurlijke tegenzin tegen alles, wat ziekelijk en WILLY 4/ STRUT abnormaal was. Daarna bemerkte hij, dat Letje graag spelletjes deed en dat ze veel kon vertel len; bovendien had ze overvloed van tijd, terwijl zijn moeder meestal aan het werk was. Zo werd het langzamerhand een gewoonte van hem om mei zijn mecanodoos, zijn kleurboek en zijn verzame ling droogbloemen bij haar te gaan zitten; ondei het knutselen, kleuren of opplakken der bloemeD door, praatten die twee honderd uit. Eens op een dag, toen Letje pas een brief van haar broer had gekregen, kwam het gesprek op haar moeder. „Ik was vijftien jaar, toen mama van ons wegging," vertelde ze, het was meer hardop denken, wat ze deed, dan praten tegen de kleine jongen. Maar Paultje was dadelijk vol aandacht. „Waarom ging ze weg?" vroeg hij gespannen, en hij dacht aan zijn eigen vader. „Omdat ze niet meer van vader en van ons hield," zei Letje bitter. Een beklemming kwam over Paultje. Zou vader ook?Hij wilde het niet geloven. „Nu is ze met een ander getrouwd," vervolgde In kader van de theologische uitwisseling Het patriarchaat van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk heeft de Wereldraad van Kerken 400 boe ken aangeboden uit de biblio theken van de theologische aca demies en seminaria ten behoe ve van de bibliotheek van de We reldraad van Kerken in Genève. Reeds eerder had de Wereldraad een groot aantal boeken geschon ken aan de bibliotheken van het patriarchaat en van de semina ria van Zagorsk en Leningrad. De metropoliet Nikolai, hoofd van de af deling voor buitenlandse aangelegen heden van het Moskouse patriarchaat, zond de lijst met boeken naar het hoofdkwartier van de Wereldraad te Genéve. Dit is een van de gevolgen van het nauwer contact dat de Raad is aangegaan met de Russische Ortho doxe Kerk waartoe vorig jaar werd besloten. Er zal een uitwisseling ko men van literatuur. Het aanbod van de Russen beta-eft 40 boeken in de Russische taal en 360 in het Duits, Frans en Engels, die allen tussen 1665 en 1914 werden gepubli ceerd De boeken hebben vrijwel aüe betrekking op de Russische orthodoxe theologie. Maar ook bevinde zich bij deze partij zeer zeldzame standaard werken betreffende de Oecumenische beweging in de 19de eeuw en eerste edities van bekende boeken zoals het werk „Russia and the Church Univer sal" van Vladimir Solovief. Letje, „soms schrijft ze hij bij haar wil komen, haat haar." De woorden gleden aan Paultje's oren voorbij als klanken zonder betekenis, alleen dit ene wist hij nu, die moeder was weggegaan, omdat ze niet van Letje en Letje's vader hield. Hij riep zich het portret van zijn vader opnieuw voor den geest. Hij wilde, dat die vader, die er zo sterk en aardig uitzag van hem zou houden, hij had dat ook als vanzelfsprekend aangenomen, omdat alle vaders nu eenmaal van hun kinderen hielden Treurig staarde Paultje naar buiten. Het was voorjaar. Een zachte, zingende regen riep de geuren van de wach tende aarde wakker, het bladgroen begon zich te ontplooien en een magnolia bloeide, stil en overvloe- dig met grote gave, zachtrose bloemen, op het len tegroene grasveldje. Het was zondag; vanhxorgen had hij samen met moeder het bloemenzaad uit de veelbelovende, kleu rige pakjes in de aarde gestrooid; moeder had ver teld, hoe uit ieder klein, onooglijk zaadje een plant kon groeien; sterke stengels met bladeren en veel bloemen. Hij had mogen kiezen welke bloemen hij in ziin eigen tuintje wilde zaaien; hij had voor het eerst zijn eigen schop en zijn eigen hark mogen gebruiken en hij was een volmaakt gelukkig kind geweest. Nu was alle blijdschap weg, zoals ook de zon weg was, die 's morgens bij het zaaien nog zo warm op zijn hoofd en zijn handen had gesche nen. Een vader, die niet van hem hield, zou nooit naar hem toekomen en zou ook niet vragen, of hij, Paultje, naar hem toe wilde komen. Waarom had moeder geen andere vader genomen wrevelig dacht hij aan haar; zoals moeder alle dingen in zijn leven regelde zoals zij in alles de macht be zat, zo had zij naar zijn kinderlogica ook voor een vader kunnen zorgen, die thuis woonde en van hen: hield. (Wordt vervolgd) In zijn brief aan de Corinthiërs doet Paulus zich kennen als een herder en leraar van groot formaat. Een voor een laat hij de misstanden die in deze gemeente heersen de revue passeren en dat zijn er vele. Soms schiet hij fel uit en zet hij de puntjes op de i, soms spreekt hij vaderlijk-bemoedigend en vol begrip voor de zwakheden van de mens. Maar altijd grijpt hij terug naar de voor allen begrijpelijke grondwaarheden van de chris telijke leer. In hoofdstuk vijf en hoofdstuk zes gaat het over wat wij „de zwakheid van het vlees" plegen te noemen en met grote felheid trekt Paulus van leer tegen ergerlijke zonden. Het waarom maakt hij dan aldus duidelijk: of weet gij niet dat uw lichaam een tempel is van de Heilige Geest, die in u woont, die gij van God ontvangen hebt, en dat gij niet van u zelf zxjt. Want gij zijt gekocht en betaald. Verheerlijkt dan God met uw lichaam!" Deze tekst wordt terecht dikwijls aangehaald als het gaat over sport en lichamelijke oefening. Maar men moet zich toch wel realiseren dat Paulus bij het neerschrijven hieraan zelfs niet gedacht heeft. Misschien dat de tour de France-renners dit gebod overtreden maar wie van ons durft de eerste steen te werpen? i EIGENAARDIG ADVIES INE Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen is met een wel wat eigenaardig ad vies voor de dag gekomen. Naar haar mening moet de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten erop gericht zijn, de positie van Chroesjtsjef tegen over zijn tegenstanders in de Sowjet- unie en communistisch China te ver sterken. Als men de berichten leest, die ons in de afgelopen dagen uit Peking heb- hen bereikt, lijkt het een waardevol advies te zijn. Want de Chinezen heb ben er geen geheim van gemaakt, dat zij niets willen weten van Chroesj- tsjefs politiek inzake het vreedzaam naast elkaar bestaan van wat hij noemt de kapitalistische en de socia listische landen. Niettemin zal het goed zijn, dat pre sident Eisenhower zich niet al te veel aantrekt van de conclusies, die in het rapport van de senaatscommissie zijn neergelegd. Het Amerikaanse congres wordt, zoals men weet, beheerst door de Democraten. De campagne voor de presidentsverkiezingen van novem ber a.s. is in volle gang. En de beslui ten, die op het ogenblik in de Ver enigde Staten worden genomen, wor den daardoor helaas sterk beïnvloed. Dit is ook het geval met het rapport van de senaatscommissie (die een De mocratische voorzitter heeft). Wan neer de Democraten zelf de regerings verantwoordelijkheid hadden gedra- gen, zouden ze wellicht nooit met een dergelijk voorstel voor de dag zijn gekomen. Thans menen zij dit wel te kunnen doen, en het is dan ook verl standig, hun advies in het juiste licht te zien. We moeten ons niet aan illusies over geven. De Sowjetunie en communis tisch China streven hetzelfde doel na: wereldoverheersing. Het enige ver schil is, dat zij andere middelen ge bruiken, en moeten gebruiken, om dit doel te kunnen bereiken. Maar beide streven om het hardst naar de ondergang van dc niet-communisti- sche landen. Het zou onverstandig zijn, hier de ogen voor te sluiten en zich over te geven aan wensdromen over toene mende spanningen tussen de Sowjet unie en communistisch China. Want een politiek, die gebaseerd zou zijn op een te verwachten botsing tussen de beide rode kolossen, zou voor de landen van de vrije wereld op een wrede ontgoocheling moeten uitlo pen. Dit geldt ook voor het advies, dat de Amerikaanse senaatscommissie heeft gebeend aan president Eisen- hower -te moeten geven. Hoe waarde vol het ook lijkt te zijn. In zijn openingsrede op de zaterdag middag te Utrecht gehouden bijeen komst van het College van stemgerech tigden heeft de voorzitter van de stich ting Nederlandse jeugdherbergcentrale (N.J.H.C.)^ de heer J. van Dis, een historisch overzicht gegeven van de ontwikkeling van het jeugdherberg- werk in ons land. Spreker begon met te zeggen dat de bedoeling van het jeugdherbergwerk, dat ruim dertig jaar geleden in navolging van Duitsland begon, nooit is geweest alleen maar een goedkoop onderdak ia de weg te* verschaffen, maar veeleer een zinvolle vakantie voor de jongeren mogelijk te maken. Na de jongste wereldoorlog zijn grote veranderingen in dit werk opgetreden. Het zwaartepunt van het vrye-tijdsbegrip verplaatste zich van het begrip' vakantie naar het begrip recreatie. De naoorlogse periode heeft een zich steeds uitbreidende vakantieperiode voor jeugdige arbeiders te zien gegeven, waarbij men om deze vakantie tot een werkelijke recreatie te maken, het loon doorbetaalde, ja zelfs tot extra vakantie-uitkering overging. Dagverblijven - De heer Van Dis constateerde een opmerkelijk verschil in mentaliteit van voor- en naoorlogse bezoekers.. Had men vroeger slechts behoefte aan een slaap plaats en een trekkerskeuken, thans gaan de verlangens uit naar een of meer dag verblijven, terwijl wat de gehele aan- Intercommunie tussen orthodoxen en oud-katholieken Niet alleen ziet het er naar uit dat de üosters-Orthodoxe Kerken dit jaar nog informele besprekingen zullen beginnen me. de Rooms-Katholicke Kerk, tevens begint er volgend jaar een heel wat meer officieel gesprek tussen de Orthodoxen en de Oud-Katholieken. Het doel is te komen tot een intercommunie. De Oud- Katholieke Kerk kent reeds een vorm van intercommunie met de Anglicaanse Kerken. De oud-katholieke bisschop van Bonn, Josef Demmel, heeft dit bekend gemaakt tijdens een toespraak over «ijn reis naar de Sowjetunie, waar hij contacten heeft gelegd met het patriarchaat van Moskou. De besprekingen schijnen reeds in een tamelijk vergevorderd stadium te zijn want de oecumenische patriareti van Constantinopel, Athanagoras, heeft reeds gezegd dat niéts de intercommunie tus sen de beide kerken in de weg staat. Het ligt in de bedoeling dat de ontmoeting nog voor de derde assemblee van de Wereldraad van Kerken in Bonn zal plaats vinden. Ook de Anglicaanse Ker ken zullen zijn vertegenwoordigd. Leden van de staf in Genéve toonden zich erg verheugd over dit aanbod, omdat het een zeer belangrijke uitbrei ding geeft aan de Geneëfse bibliotheek die reeds geacht wordt te zjjn een de beste bibliotheken over de oecume nische beweging. Metropoliet Nikolai schreef de Wereld raad na ontvangst van de boeken uit Genéve dat de uitwisseling van boeken „het onderling begrip zullen vergro ten". De wereldraad schreef naar Mos dat het aanbod „opnieuw een bewijs is van de wegen waarin de Heilige Geest van waarheid en eenheid de ver zoening tot stand brengt van allen om nos te verrijken in de kennis en de ge hoorzaamheid aan onze gemeenschap pelijke Heer". kleding betreft, meer het begrip „een gezellig bloemetje'' opgeld doet, dan de romantische slaapzak. Om te voldoen aan de steeds stijgende behoefte aan logies zou het volgens spreker nodig zijn in de komende tien jaar ieder jaar een nieuwe jeugdherberg op te richten, hetgeen een investering van 400.000 vraagt. De stichting beschikt niet over middelen om dit programma te ver wezenlijken, zodat zij is aangewezen op hulp van derden, zoals de sticliting „opbouwfonds jeugdherbergen", de stich ting „vakopleiding bouwbedrijven" en tenslotte op steun in verschillende vor men van rijks-, provinciale en gemeente lijke overheden In de naaste toekomst hoopt de stich- ng een vijftal nieuwe jeugdherbergen =an het bestaande net toe te voegen, namelijk in Noordwijk (begin oktober), Apeldoorn (volgend voorjaar), Budel, Buurlo en Eindhoven, terwijl de stichting van een tweede jeugdherberg in Amster dam (in het Amsterdamse bos) in een stadium van voorbereiding verkeert. Vandaag beginnen kerkvergaderingen °P „Woudschoten" en „Ernst Sillem-hoeve" Vandaag beginnen twee Nederlandse Kerken opnieuw hun synodezittingen. Op „Woudschoten" te Zeist vergadert de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk en op de Ernst Sil- lem-hoeve te Lage Vuursche komen de afgevaard'gden van de Vrije Evangeli- sche Gemeenten voor hun bondsverga dering bijeen. s ,i,aDi!: hervormde synode zal onder meer ae behandeling voortzetten van een con cept-herderlijk schrijven over „De Kerk en de Pinkstergroepen" waarmee reeds v v?rigf vergadering werd begon nen Verder komt aan de orde een rap- in5 d.® differentiatie van de func- £n C£«?,e rech,tsP°sitie van de predikan- mFot jZa er een °Pvolger benoemd moeten worden voor prof. dr. H. Berkhof, .mï, kort reetor was van het Dnobergen en benoemd werd tot hoogleraar te Leiden. Er gaan geruchten dat gedacht wordt om de hui dige praéses van de synode dr. A. A. Koolhaas te benoemen, Grieks predikant vrijgesproken De Grieks-Orthodoxe Kerk in Grieken land is niet erg tolerant tegenover pro testantse kerken die in dat land zending dry ven. Enige tijd geleden werd een aan klacht ingediend tegen ds. Spiros Zodhia- tes van de Amerikaanse Zending onder de Grieken, waarin deze beschuldigd werd „te pogen in het geweten van Grieks-Orthodoxe kerkleden binnen te dringen en ze tot het protestantisme te bekeren en van een onrechtmatig ge bruik maken van de titel „Rev." voor zijn naam in Griekse publicaties. Deze zaken werden door twee recht banken behandeld, maar beide spraken de heer Zodhiates vrij. De rechtbank van Thessalonica die de eerste zaak behan delde, zei dat de gratis verspreiding van materiaal dat uit de Verenigde Staten n"* ontvangen geen proselietenmakerij Bijna tegelijkertijd besliste de rechtbank van Canea, dat de titel „Rev." zowel door Grieks-Orthodoxe als door niet-Grieks-Orthodoxe predikanten mag worden gebruikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2