Rood-China keert zich openlijk tegen Chroesjtsjef honing Boudewijn gaat naar Kongo Moet Amerika positie van Chroesjtsjef versterken? Verdwaald meisje gevonden na grote speurtocht in bos Ilicttive £cihsrl)c (Garant 12 dü NEDERLAND Ketting van zweefvliegtuig doodde een jongen Eisenhower in V.S. terug Stakingspoging verijdeld Nieuwe Britse ambassadeur Kroonprins Constantijn naar Nederland MAANDAG 27 JUNI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11903 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfa is gbe bitoen tngn hert to tcgfjcnspoct" „GELOOFSZENDLNGEV in de WINKEL van SCVKEL T.T. n as geweldig Alleen strijd kan vrede redden MIKOJAN: GEEN MOEILIJKHEDEN Mikojan, de eerste vice-premier de Sowjetunie. heeft bij zijn bezoek Noorwegen ontkend, dat er menings verschillen zouden zijn tussen de Sow jetunie en communistisch China over d« waag of een oorlog al dan niet onver mijdelijk is. Hij zeide dat Roemenië cr raad China zich vorige week op het Roe meense arbeiderscongres achter hel standpunt der Sowjetunie hadden ge schaard, dat oorlog vermeden kan wor den. De Sowjetunie acht het volgens Miko jan onmogelijk, de onderhandelingen tussen de grote mogendheden alleen langs diplomatieke weg te voeren, daar topconferenties om vele redenen beter zijn. Chroesjtsjef handhaaft edhter zijn voorwaarde, dat de Amerikanen veront schuldigingen moeten aanbieden voor het spioneren met behulp van vlieg tuigen. Mikojan zeide teleurgesteld te zijn omdat Noorwegen zich had laten gebrui- voor medewerking aan Amerikaan- spionagevluchten boven Rusland. Rockefeller De republikeinse gou verneur van de staat New York, Nelson Rockefeller, heeft gisteren geweigerd een stuk te tekenen, waarin andere republi keinse gouverneurs hun steun betuigden vice-president Nixon, als gega digden voor de republikeinse kandida- roor het presidentschap. 17 97 1862 /COMMUNISTISCH CHINA heeft thans openlijk de politiek van de Russische premier Chroesjtsjef inzake het vreedzaam naast elkaar bestaan van de blokken Oost en West aangevallen. In een artikel in het officiële volksdagblad dat te Peking verschijnt, hekelt generaal Li Chih- Min de moderne communistische revisionisten die „zo bang zijn voor een oorlog met kernwapens dat zij het imperialisme om vrede smeken". Het artikel werd in zijn geheel uitgezonden door radio Peking. De P.T.T. geeft op IS juli twee frankeerzegels uit t.g.v. het In ternationale jaar voor de geeste lijke volksgezondheid, ontwor pen door prof. Hubert Levigne uit Maastricht. Op de 12 cents zegel (roodbruin) staat het por tret van J. L. C. Schroeder van der Kolk (1797-1862) op de 30-centszegél (blauwzwart) dat J. Wier of Weijer (1515-1588). Verkoop 18 juli-13 augustus, geldig t.m. 31 december 1961. Deze revisionisten betogen het karakter van het imperialisme is veranderd, aldus het volksdag blad. Hun betoog dient echter om het Amerikaanse imperialisme schoon te wassen en het te helpen met agressie door te gaan onder het voorwendsel van vrede, moderne revisionisten kunnen evenwel nooit het volk bedriegen. Wel ondermijnen zij de strijdbare geest van het volk. Op onverzoenlijke toon vervolgt de generaal dan: Met een felle vijand als het Amerikaanse imperialisme moet de strijd worden gevoerd oog om oog, tand om tand. Slechts door strijd kan hun agressie worden tegengegaan en alleen strijd kan dC vrede redden. Pekings felle aanval op de politiek van het Kremlin kan worden gezien als een antwoord op een onlangs in de Rus sische Prawda verschenen artikel, waar in Chroesjtsjef, met een beroep op stel lingen van Lenin, heeft laten schrijven dat de communistische wereldheerschap- Chroesjtsjef Zaterdag heeft premier Chroesj tsjef in het sportstadion van Boe karest het derde congres van de Roemeense arbeiderspartij beslo ten met een rede voor ca. 100.000 mensen. De Russische premier her haalde dat de Sowjetunie streeft naar vrede en coëxistentie. Deze buitenlandse politiek van Rusland is gebaseerd op de gemeenschappe lijke verklaring van de communis tische partijen van 1957. De Russi sche regering zal niet van .deze po litiek afwijken, aldus Chroesjtsjef. Hij voegde eraan toe dat het de plicht an de communistische landen is waak- lam te blijven, de imperialisten te ont maskeren en, indien nodig, op de vingers tikken zoals in Parijs is gebeurd. Want de imperialisten zijn gelijk wilde beesten die, wanneer men niet oppast, mensen kunnen aanvallen, besloot Chroesjtsjef zijn rede. Onverwachts is ook Gromyko, de Rus sische minister van buitenlandse zaken, op het toneel in Boekarest verschenen. Zaterdagavond nam hij deel aan een ban ket van de Roemeense communistische partij. De Roemeense pers heeft met geen woord melding gemaakt van de komst van Gromyko. Premier Chroesjtsjef zal donder dag met vrouw, dochter Helena en schoonzoon Adzjoebei, hoofdredac teur van de Izvestda, in Oostenrijk aankomen voor een officieel bezoek van negen dagen. Minister Gromy ko zal de premier eveneens verge zellen. Leden van de beide Kamers der Sta ten Generaal hebben een parlementaire contactgroep EuropaAfrika in het le ven geroepen onder voorzitterschap van het Tweede Kamerlid dr. W. J. Schuijt (kath.). Doel is contact tussen Europese Afrikaanse parlementariërs. Hoe voorzichtig men in de zomer met vuur om moet gaan, is voor een publiek van tienduizenden gedemonstreerd, toen zaterdagmiddag door liet weggooien van lege flesjes (die als brandglas werkten) een flinke heidebrand ontstond nabij het circuit van de TT-races in Assen. Over gebrek aan hulp had de brandweer overigens niet te klagen. Velen gingen met takken het vuur te lijf. De lucht was donker van de rook. JOSEPH KASAVOEBOE, de pas gekozen president van Kongo heeft gis teren koning Boudewijn een uitnodiging gezonden om de onafhanke- ijkheidsfeesten op 30 juni te komen bijwonen. De Belgische koning heeft tanochtend bekend gemaakt dat hij de invitatie aanvaardt. kango vrijdag in het parlement door Kasavoeboe verslagen bij de verkie zingen voor 't staatshoofd van Kongo. De autoriteiten van Leopoldstad hebben een uitgaansverbod afgekon digd. Volgens genoemde kringen is de linister voor Kongo, De Schrijver, wee dagen geleden naar Kongo ge- aan, voornamelijk om te zien of de mstandigheden gunstig zijn voor een verkomst van koning Boudewijn. In Belgische politieke kringen is en algemeen van oordeel, dat, als iasavoeboe niet tot staatshoofd zou ijn gekozen, de Koning het advies au hebben gekregen, niet naar Kon- a te gaan. Bij een gevecht tussen aanhangers an Kasavoeboe en volgelingen van ktlikango. de leider van de Poena, e nationale eenheidspartij, zijn 13 egers gewond, 44 inheemsen werden earresteerd. Zoals bekend is Boli- Drie Nederlandse zeelui gered Een boot van de havenpolitie in Phi- idelphia heeft gisteren drie Nederland- e zeelieden uit een snel stromende ri- ier gered. De geredden zijn Jan Kezanberg (19), imon Bravenboer (18) en Koos Paans 16), allen opvarenden van het Neder- indse vrachtschip Sloterdijke. Zij had- ai duik genomen in de rivier en meegesleurd door de sterke KLM vandaag slechts 2 keer naar Parijs Als gevolg van een staking op de Fran- vliegvelden kon de K.L.M. vandaag vee van haar vier dagelijkse diensten m Schiphol naar de Franse hoofdstad iet uitvoeren en wel die van vanmor en tien uur en die van 's middags twee nir. Uit Parijs werd de vroege ochtend- wist der K.L.M. op Schiphol vervroegd iitgevoerd. De ministerraad van Belgisch Kongo heeft inmiddels besloten de nieuwe staat de naam „Republiek Kongo" te geven. Er zullen dus twee republieken van de zelfde naam in Afrika zijn. Senaatscommissie vraagt zich af: T IESBETH, het tweejarige dochtertje van het echtpaar Va: J— uit Soestdijk, verdween gistermiddag bij het wandelen ii der Diezen een bos bij llaarn spoorloos. Vanochtend omstreeks half negen vond men haar terug. Ze lag twaalfhonderd meter van de plaats waar de ouders haar kwijt raakten in het bos te slapen. gezocht, doch Liesbeth werd niet ge vonden. Ze kregen later assistentie van talrijke politiemannen en enkele spenr- honden. Doch ook deze speurtocht le verde geen resultaat op. Het zoeken werd na een korte onderbre king bij het krieken van de dag her vat, waarbij dus ook militairen van de legerplaats Soestenberg werden inge schakeld. De politie van Baarn en Lage Vuursche heeft de hele avond en nacht met speurhonden koortsachtig de bossen af gezocht. Personeel van het staatsbos beheer assisteerde daarbij. Vanochtend omstreeks vier uur kwamen ook onge veer honderdtwintig militairen van d< legerplaats Soesterberg een handji helpen. Met vereende krachten Wen het bos systematisch afgezocht met het vermelde gunstige resultaat. Het echtpaar Van der Diezen was gis termiddag met de zes kinderen naar de bossen van het uitgestrekte land goed Pijnenburg nabij het paleis Soest dijk er. Lage Vuursche gegaan. Me vrouw Van der Diezen was met de baby in de kinderwagen en een schoon zusje en haar verloofde gaan wande len. De heer Van der Diezen volgde op de fiets imet Liesbeth voorop en een zoontje achterop. Zijn drie oudere dochters fietsten zelf. In het bos ont moetten de gezinsleden elkaar. De kin deren gingen spelen. Omstreeks half rijf ontdekten de ouders dat Liesbeth was verdwenen. Met be hulp van enkele andere bosbezoekers werd onmiddellijk de omgeving af- DE ,E AMERIKAANSE senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen heeft haar onderzoek voltooid naar het incident met het spionage- vliegtuig U-2, dat 1 mei boven de Sowjetunie werd neergeschoten. In een rapport zegt de commissie niet te kunnen uitmaken of de vlucht van het toestel juist is geweest. Zou het neerhalen van het vliegtuig Chroesj tsjef een voorwendsel aan de hand hebben gedaan om de topconferentie te Parijs te laten mislukken, dan kan men concluderen dat de vlucht niet had moeten doorgaan, aldus het rap port. Chroesjtsjef zou, afgezien van dit in cident, de topconferentie toch hebben laten mislukken, meent de commissie, Een groot zeilschip wordt al meer een bezienswaardigheid. In de Amsterdamse haven trekt de Mercator de aandacht: het imposante Belgische oplei dingsschip in 1932 gebouwd, 59 meter lang, 11 meter breed, wa terverplaatsing 1200 ton, zeil- oppervlak 1300 m2. Er is een hulpmotor van 500 pk, alleen te gebruiken bij havenbezoek. Op dit fraaie schip krijgen 50 ca detten, acht koks en zes matro zen hun praktische opleiding. Het schip is in Amsterdam op uitnodiging van de Nationale vereniging „Het zeilend school- schip". Onderzoek naar vlucht van U-2 die verklaart over aanwijzingen te be schikken dat Chroesjtsjef in Parijs on der pressie stond van zijn militaire ge volg en van communistisch-Ohinese zijde. Deze kringen staan een harder beleid voor dan de politiek van toenadering tot het Westen van de Russische pre mier. Wanneer dit inderdaad zo is, is het in ons belang de positie van Chroesj tsjef tegenover de Russische militaii en de Chinese communisten te ken, aldus de het belang va trekkingen mc houden. verster- Zij acht het in i Amerika vreedzame be de Sowjetunie te onder- Bij de behandeling van het incident heeft de Amerikaanse regering blijk gegeven van onhandigheid, concludeert het rapport. Het gedrag van president Eisenhower in Parijs wordt goedgekeurd. In haar verslag beklaagt de con sie zich erover dat de regeringsfunctio narissen die gehoord werden, geen ge gevens wilden verstrekken die nodig waren om tot een vastomlijnde conclu sie te komen over de kwestie of het be lang van de inlichtingen die men vi bewuste vlucht had willen verkrijgen, opwoog tegen de hieraan veibonden ge- Ten slotte spreekt de commissie de hoop uit dat de onderzoekingen vai Verenigde Naties naar de vraag „hoe hoog de soevereiniteit in de lucht reikt' tot resultaat zullen leiden. Zusjes omgekomen bij zwemmen EEL mensen zijn de laatste da- Smeding op de weg getroffen werd. Later is hij overleden. 0 De zesjarige Eileen Daniels uit Horten (Eng.) is zaterdag bij de overweg Huiten (Rijen) uit een Britse verlofgangerstrein gevallen, toen zij met haar ouders van een vakantie in Engeland naar Düssel- dorf terugkeerde. Het kind had zich het toilet begeven en heeft vermoedelijk de verkeerde deur geopend. De ouders werden door een jonge medepassagier ge waarschuwd, doch pas in Tilburg werden maatregelen genomen. Omwonenden en de machinist van de trein die achter de militaire trein reed, vonden het kind. Toen de ouders te Rijen aankwamen, was het kind overleden. 0 Op de spoorlijn door de zak van Zuid- Beveland is de 73-jarige mevrouw Van Stee uit Heinkenszand zaterdagmiddag op een onbewaakte overweg door een tram trein gedood. (ZIE VERVOLG PAGINA 6) gen om het leven gekomen door het water en het verkeer, vooral kinderen. Ook het zweefvliegen maakte een slachtoffer en wel bij oefeningen van de zweefvliegclub Noordoostpolder bij Em- meloord. Door de krachtige wind dreef •r het optrekken gebruikte kabel af, dat de veertienjarige Geert L.: Na tyfoon: 500 Philippijnse vissers spoorloos Men vreest dal, ongeveer 500 PbiMppijr- d vissers zijn omgekomen tijdiens een storen, die ztich heeft voorgedaan n passeren van de tyfoon „Ollv" d'ie gisteren en vanmorgen vroeg het midden en het zuiden van het etend Luzon heeft ge troffen. De vissers waren gisteren udt twee plaatsen in Midden-Luzon uitgeva ren, op weg naar de baad van Mantilla geen van hen is teruggekeerd. In andere plaats in midden-Jjuzon worden 30 personen ais vermist opgegeven. Volgens andere berechten zou ter hoog te van caroarines in het zuiden van Lu- zon, een schip niet zestien opvarenden zijn vergaan. Da tyfoon heeft waarschijn lijk grote materiaJe schade aangericht. Dit is de tweede maal binnen een maand dat de Fhilippijnen door een .Lucille" meer dan 300 mensen om het laven. President Eisenhower is gistermiddag per vliegtuig van zijn reis naar de Phi- lippijnen, Formosa en Zuid-Korea in Washington teruggekeerd. Hij werd ver welkomd door vice-president Nixon en minister van buitenlandse zaken Herter. Voorts hadden zich een duizend belang stellenden verzameld op de luchtmacht basis te Andrews, nabij Washington, waar het presidentiële vliegtuig landde. Er waren diplomatieke vertegenwoor digers van de door Eisenhower bezoch te landen aanwezig, alsmede de Japanse zaakgelastigde Nishijama, met wie de president een stevige handdruk wisselde. De in goede stemming verkerende Eisenhower legde geen verklaring af. Hij verzocht Nixon en Herter het kabinet zo spoedig mogelijk te doen bijeenkomen ter bespreking van de resultaten van zijn reis en ter behandeling van zaken, die gedurende zijn afwezigheid niet wer den afgehandeld. De President zal vanavond voor de i Amerikaanse televisiestations verslag reis uitbrengen. De Franse regering heeft een voor van daag vastgestelde staking van vliegveld- verkeerspersoncel voorkomen door de betrokkenen op te dragen op hun post te op haar post te blijven^ het- Sir Andrew Noble zal de nieuwe ambassadeur van Groot-Britannië in Den Haag zijn. Hij zal op deze post Sir Paul Mason opvolgen, die naar de NAVO-raad in Parijs gaat. Sir An drew Napier Noble werd geboren in 1904. Hij studeerde in Eton en in Oxford en kwam in 1928 in de bui tenlandse dienst. Hij vervulde diverse functies in Rio de Janeiro. Rome, China en Buenos Aires. Hij werd bui tengewoon en gevolmachtigd minister in Helsinki en vervolgens ambassa deur in Warschau en in Mexico. Sir Andrew is gehuwd en vader van twee jongens en een meisje. Lichte aardschok in Limburg Het geologisch bureau van het Neder landse mingebied te Heerlen heeft zater dagmiddag even voor half vier een lichte aardschok geregistreerd, die iets sterker was dan de aardtrillingen die voor dit gebied als normaal gelden. In de aan Ldmlbung grenzende Be&gisdhe provincie Limburg werd dc trilling he viger gevoeld. Zij duurde naar schatting tien seconden en richtte aan enkele hui zen lichte schade aan. Ook in Keulen was de beweging van de aarde d-uidelijk merk- Vrijdag komt, naar wij vernemen, met het lijntoestel van de Olympic Airways kroonprins Constantijn van Griekenland op Schiphol aan. Gedurende tien dagen zal hij de gast zijn op het paleis Soestdijk. Kroonprins Constantijn zal deelnemen aan de zeilwedstrijden, welke vanuit Muiden gehouden worden. Hij komt met zijn draak Nereus uit in de strijd om de gouden beker. Zijn boot is rechtstreeks van Kiel, waar hij een tweede plaats bezette in de Kiélerwoche, naar Muiden vervoerd. Kroonprins Constantijn wordt 20 juli twintig jaar. Hij is een sportieve jonge man, die naast de zomersport zeilen, ook de wintersport alpinisme gaarne beoefent Ook voor de padvinderij heeft de kroon prins grote belangstelling. Toen onlangs de Argonoutengroep van de Hilvensumse padvinders de zo geslaagde Griekse week organiseerde, kregen de jongelui een per soonlijke brief ran kroonprins Constan tijn, waarin hij hen dankte voor hun vriendelijk gebaar. Veel bewolking O De Bilt verwacht tot he denavond: Veel bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Matige lot vr(J krachtige wind tussen noord en noord west. Koel. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 28 juni zon op 4.22. ondor 21.04 uur, maan op 8.49, onder 23.09 uur. Strand verwachting Morgen matig strandweer met wolken velden en enige opklaringen. Koele wind tussen noordwest en noord. Temperatuur overdag ruim 18 graden, zeewater 17 gr. Vooruitzichten; matig strandweer, maar later wat meer opklaringen. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur h bcw regenb

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1