STRIJD TUSSEN BLANKEN Nederland staat voor moeilijke keus verscheurt en verdeelt VIR JOU, IID-AFRIKA" Handelsbank zoekt werk ZATERDAG 25 JUNI 1960 Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen Na Britse discontoverhoging: Boerenkamp VAN VREES VIA ONRECHT NAAR EXTREMISME heeft diepe kloven j wordt bij historische tegenstellingen grootgebracht, apartheid tussen blanken en blanken is welhaast van de zelfde tra als de Verwoerdiaanse apartheid tussen blanken en zwarten. Zij ook volgens het zelfde patroon. Gebaseerd op vrees, die meestal is, kweekt zij onrecht en extremisme, die op hun beurt weer onrecht en extremisme bestreden worden. De cirkel, de vicieuze, is gesloten. Niet groepsnationalisme, maar een gemeenschappelijk bewustzijn zal hem vermogen te verbreken. Pretoria, juni TVE Boerenkommando's galopperen nog door Zuid-Afrika. En de Britten, de „rooineks", beantwoorden het won dende geweervuur, hoewel ze liever op de golfbaan dan op de schietbaan vertoeven. De betekenis hiervan is, dat de Boerenoorlog waarin de sympathie terecht bij de Trans- valers en de Vrijstaters lag zestig jaar na het sluiten van de vrede nog steeds wordt voortgezet. Britten noch Boeren zijn er in ge slaagd de „klip pies", de „kop pies" en de dum-dum kogels te vergeten, de concentratie kampen en het „seepkissie", waarin Klein Jannie begraven werd. De Unie van broeders, waarvoor Smuts zo gestreden heeft, is vijftig jaar na haar grondvesting, nog altijd een Unie van broedertwist en broederhaat. De aanpassing heeft zowel bij de ene als bij de andere groep ontbroken. Fel nationalisme vooral uit zelfs de jongste aaanssprekende wèreld i openlik van die vyamde volk, en hiulle diwk ld aan ,m vyamd buite jvait dn drie huis langs ons se van diieselfde kleur en ge- En die Engelse groep maak dlieselfde saak skuldig," schrijft ddt, oud-reehiber H. hamert op het zelfde aam- evenals Jan Burger, de gezag- ;nde kolomschrijver van de „Star" „Cape Argus". Afrikaners echter, die zich moei de greep van de groepsgeest kunnen ontworstelen, zijn nog roependen in dé woestijn. En erger: wonen ook in de woestijn! Ze zijn r het Afrikaans sprekende volksdeel Relingen, uitgestotenen, geworden, eem de Afrikaans- en de Engelsta- i kranten op: „Die Transvaler" en l Vaderland" aan de ene kant; de en de „Rand Daily Mail" aan de fere kant. Zie hoe de ene groep de (ere besmeurt, hoe de feiten ver bid worden, hoe de commentaar gekleurd. De ingezonden stukken van haat, van antagonisme als g. als geloof. Twee maanden na Eville bedroeg het koersverlies op rs vele miljoenen guldens. Maar vooraanstaande Afrikaner, een eco- m, wist in een van de spreekbuizen iVerwoerds Nationale Party te mel- dat de schade volkomen denkbeel- ls. Men verloor toch niets, als men B aandelen verkocht! Was het bo- dlen niet zo. dat Zuid-Afrika ein- jk eens een keer van de alleen maar winstbejag uitzonde, buitenlandse tilanten af was gekomen? DOODZWIJGEN beren tegenover Britten Afri ts sprekenden (55 pet.) tegenover |els sprekenden (45 pot.)! De te- ^telLingen zij diep en gaan ver te- i Verwoerd zelf heeft dit meerde- ma Ion op spectaculaire wijze ge- Bd. Toen hij in 1947 hoofdredaoteui I „Die Transvaler" was en het Imalige Engelse koningspaar voor lenst een officieel bezoek aan Zuad- Ika bracht, gaf hij de leden van i redactie opdracht de gebeurberois- I volledig dood te zwijgen. Tegen de ferwachten verkeersdrukte mochten lezers vam zijn kramt gewaarschuwd Wen, doch de oorzaak hiervan moest I onthouden worden, je Afrikaner kan eigenlijk niet met Britse landgenoot omgaan, zonder elf in een isolement te plaatsen tussen Afrikaners en Britten vrijwel alleen op ambtelijk ni- Een Afrikaner, die zijn huis Britten openstelt, moet er reke- C mee houden, dat de extremisten zijn volksgroep hem niet meer zul- uitnodigen 'en zich zijn gast vrij- langer zullen laten sma- Mest is het voornaamste be standdeel van de vloer in ne gerhutten. Een meisje van de kende Mapoch-stam deco ratieve kunst en gevlochten kraalwerk heeft de leden er van een grote naam gegeven is met dit onwelriekende karweitje bezig. achtergrond, die geheel op de Afrika ner is gericht. De ondergrond van deze onverzoen lijke houding is zelfhandhaving alsme de uitbreiding van de invloed en de madht van de groep Bij de rechter lijke inacht moeten tenminste net zo veel Afrikaans als En>gels sprekende magistrale n geplaatst worden. Het zelfde geldt voor de departementen, voor de semd-overheidsbedrijven, voor de rad!o-organisatie televisie kamt er voorlopig niet, want ook op ddt ter rein wordt Britse overheersing ge vreesd voor (ijdele hoop!) de handel, het mijnwezen en de industrie. Het gaat de Afrikaner om de belang rijkste posten voor de eigen mensen. Alleen dit kam volgens hen de toe komst van degroep veilig stellen. „DOOD STEM MEN" Het Immigratiebeleid is hier een ne- venfacetje van Smuts' uitspraak: .iMün land heeft mensen nodig", is In Als het parlement in Kaap stad vergadert, is de „Croote Schuurhet vroegere huis van Cecil Rhodes, de residen tie van Zuid Afrika's premier. Dit is het uitzicht uit de werk kamer van Verwoerd, met op de achtergrond de „Duivels- piek", die onderdeel van het Tafelberg-massief is. 1948. toen de nationalisten aan de macht kwamen, overboord gezet, hoe logisch het ook voor deze zelfde na tionalisten zou zyn geweest de positie van de blanken numeriek tegenover die van de zwarten te versterken. Hertzog zowel als Malan, Strijdom en Verwoerd hebben gezegd, dat im migranten de Afrikaners „doodstem- men". Meer dan eens zyn dan sugges ties gedaan om de toelating van emi granten „in direkte verhouding tot die getalsterkte van die verschillende groepe te plaas". De Engels sprekenden zijm als ©roep ■minder hecht en sterk en daarom ook minder fanatiek. Ze behoeven ook niet famaitiek te zijm. Ze weten zich deel vam de „onwrikbare Britse beschaving" diie door een handjevol Afrikaners (het zijm er nog geen twee miljoen) nooit bedreigd kam worden. Bovendien zijm ze vem mening, dat de Afrikaners als volk uitsluitend bij de gratie vam de „ede taal" leven, diie dam ook „due Wonder vam Afrikaans" wordt ge noemd. Een fel nationalist, ds. Boshoff, due in Linden (Johannesburg) staat, heeft diit nog onlangs volmondig toegegeven. Ook aam de uiterlijkheden in de Unie merkt de bezoeker op, dat het Afrike- nerd'om in onvolwaardige cultuurgrond wortelt. Dragen niet alle Afrikaansta- lige kinderen typisch Britse schooluni formen? Geldt niet de regel vam links verkeer, zoals deze ook in „Good old England" in ere wondt gehouden? Zijn nationale sporten als rugby en cricket geen Engelse sporten en komt het „jukskei" dat de Voortrekkers in hun vrije tjjd beoefenden, niet oorspronke lijk van Schotland? Zelfs hun clubs heb ben de Afrikaners van de Londen6e clubwijk St. James' gecopieerd. De „Here Sewetien" in Kaapstad is opge richt door Afrikaners, die niet de En gelse club, maar wel de club als insti tuut konden waarderen Het hooghartige en het onverstoor bare in de Brit, zomede de superio riteit van diens instellingen, kan de Afrikaner tot vertwijfeling brengen. Het ergert hem, dat hij wat zijn positie ook wezen mag, geen lid van de ex clusieve Rand Club te Johannesburg kan worden (het inschrijfgeld bedraagt liefst achthonderd gulden!), waar, zo als men fluistert, de politiek van de op positie wordt gemaakt. Het zit hem dwars, dat 99 procent van het mijnwe zen, 94 procent van de industrie, 88 pro cent van het bankbedrijf, 84 procent van de assurantiezaken en 75 procent van de gehele handel in handen van Engels sprekenden is. Hij voelt zich diep gegriefd, als de ene „jingo" spot tend tegen de andere „jingo" zegt, dat Engels een taal voor blanken en Afri kaans een taal voor zwarten is. Het maakt hem wild, dat zijn Britse landge noot zelden openhartig praat, zich graag van „understatements" bedient en liever de golfstick dan het argu ment hanteert. Het bijt hem, dat deze lezerskring van de Engelse pers bijna zeven keer zo groot is als die van de Afrikaanse. Het doet hem pijn, dat de gedenkschriften van Paul Kruger slechts een oplage van twaalfhonderd halen, terwijl van Alan Patons boek „Tranen over Johannesburg" vijfen twintigduizend exemplaren moesten worden gedrukt. RAPPORTRYERSKLVB Ook daarom niet alleen uit over wegingen van zelfhandhaving dus keert hij zich vaker van zijn Britse landgenoot af dan voor de nationale eenheid in de Unie verantwoord is. Hij wordt dan ook geen lid van de Ro tary, maar van de Rapportryersklub. Hij organiseert zich in Afrikaanstalige „Sakekamers" en „Nywerheidskamers" in plaats van in de veel langer be staande, maar Engelstalige „Chambers of Commerce" en „Chambers of In dustries". Hij steunt niet het Rode Kruis of de St. John's Ambulance, doch de Noodhulpliga. Vrees is opnieuw de belangrijkste oorzaak van dc diepe kloof, die tussen beide bevolkingsgroepen is gegroeid. Vrees voor overheersing, voor vertrap ping van rechten, voor verlies van taal en cultuur voor de duistere in het ge heim werkende Broederbond. Daarom hebben de tegenstellingen onder de blanken onaangenaam scherpe kanten gekregen. Daarom overdrijft men, zo wel van Afrikaanse als van Britse zij de. Daarom is de nu toch al vijftig jaar bestaande Unie nog altijd op zand De unievlag oranje blanje, bleu met de symbolen van de oude Boeren republieken en Groot-Britannië erop is een zuiver ambtelijke vlag, die alleen bij officiële gelegenheden wordt gehe sen. De Afrikaans sprekenden bedie nen zich op vergaderingen nog dikwijls van de Vierkleur van Transvaal, wijl de Engels sprekenden van het uit rollen van de „Union Jack" houden. Als de Afrikaners van natie spreken, bedoelen ze niet de Zuid-Afrikaanse natie, maar het „eie volk" eigenlijk de „Boerenasie". En het nationaliteitsbe sef van de Britten ligt in het ruime ver band van het Gemenebest verankerd, waarbij Engeland als moederland geldt en Zuid-Afrika misschien als vaderland, De scherpslijpers hebben een veelheid van leuzen over het land uitgestrooid, die gretig voedsel vinden aan de haat tegen en de vrees voor elkaar g« „Een stem voor de Verenigde Partij", zeggen de nationalisten, „is een stem voor de kafferboeties" (de Verenigde Partij is de grootste, onder Britse in vloed staande oppositie-partij, waar Smuts eens de leider van is geweest; kafferboetie is de naam van een man of vrouw, die voor het recht van de neger opkomt). „Stem nationalistisch en blijf blank" luidt een andere kreet, terwijl van de oppositiepartijen met enige aanhang toch zeker niet gezegd kan worden, dat ze Zuid-Afrika aan de zwarten willen overleveren. LIEFDADIGHEID Zo sinister is deze onwaardige broe derstrijd geworden, dat de Britse be volkingsgroep de Afrikaners zelfs nog met haar liefdadigheid op de tenen trapt. Heft de Engels sprekende bur gemeester van Vereeniging niet een noodfonds ingesteld voor de 677 mensen in de 177 huizen van wie de kostwin ner tijdens de geruchtmakende schiet partij te Sharpeville werd gedood of gewond? En hebben de tegenstanders van Verwoerd hier niet al tweehon derdduizend gulden in gestort? Worden de verpauperde gezinnen van mannen, die onder de bepalingen van de nood toestand gevangen zijn gezet, verder niet door het door Britten geleide Rode Kruis gesteund? Al deze haat en strijd heeft welden kende Zuid-Afrikaners Boeren en Britten gelijk reeds tot individuele actie aangezet, hetzij in woord, hetzij in geschrift, hetzij in houding. Sinds enkele weken is ook de zgn. Zuidafri- kaanse Bond opgericht, die betere ver houdingen tussen de blanke bevolkings groepen wil bevorderen. Charles Retief een bekende beursmakelaar in Johan nesburg, en Raymond Joubert. direc teur van de Anglo-Vaal, zijn hier de initiatiefnemers van. Als secretaris treedt de heer Ch. Laubscher op, dié zijn baan van dertigduizend gulden bij de Witwatersrand Agricultural Society eraan heeft gegeven om zich geheel aan deze moeilijke taak te kunnen wijden. De doelstelling van de Zuidafrikaan- se Bond is edel, maar het is de vraag, of men er veel van moet verwachten. Buiten de tegenstellingen, welke his torisch vaak zo diep geworteld zijn, dat ze al scheuren veroorzaakt hebben, zal zich dit jaar nog ccn ander schisma openbaren. Het is de republikeinse staatsvorm, die de nationalisten door middel van een referendum willen in voeren het stokpaardje van Malan, Strijdom en thans ook Verwoerd, dat eindelijk op de renbaan lijkt te ver schijnen. Een nieuwe Van Speyk Hr. Ms. fregat Van Speyk zal van de sterkte worden afgevoerd en Hr. Ms. wachtschip Flores te Vlissingen zaf dan de naam Hr. Ms. Van Speyk dragen tot een der nieuw te bouwen bovenwater schepen de naam Van Speyk zal dragen. Bij Koninklijk Besluit van 11 februari 1831 is namelijk bepaald, dat steeds een schip van oorlog de naam zal dragen van luitenant ter zee der tweede klasse Jan Carel Josephus van Speyk, die op 5 februari 1831 als commandant van Zr. Ms. kanonneerboot no. 2 bij Antwerpen dit schip in de lucht deed vliegen om te voorkomen dat het in handen van een manie* Belgen viel. (Door onze economische medewerker.) ÜE LAATSTE WEKEN zijn de koersen van de Engelse staatsfondsen op de Londense beurs aan het dalen gegaan. Het gevolg was o.a. dat de bekende 3Vz °/o oorlogslening zakte tot 60 3/16 op 20 juni, het laagste peil dat tot dien werd bereikt. Ook de 2Vz ®/o Consols kwamen op een on gekend laagtepunt, nl. 44'4. Deze druk op de Engelse staatsfondsen kan echter niet met staatsleningen blij ven komen. Onze monetaire autoriteiten staan nu voor een moeilijke beslissing. Het hand haven van de rentetarieven heeft de nei ging de hausse te prikkelen. In verhou ding tot het buitenland zijn de kredieten goedkoop, hetgeen het opnemen van geld aanmoedigt. Dit zou overigens nog erger worden als de rentetarieven door de Ne- derlandsche Bank zouden worden ver laagd, alleen om het aanhouden van de banktegoeden in de V.S. aantrekkelijk te houden. Een verhoging van de tarieven heeft weliswaar een temperende invloed, maar anderzijds zuigt zij juist de buitenlandse tegoeden aan, mede gezien het verbod van rentevergoeding in Duitsland. Door die toestroming worden evenwel de in flatoire krachten danig versterkt, tenzij de Nederlandsche Bank voor de krediet verlening door de banken een grens gaat invoeren. In principe is over deze kwan titatieve kredietbeperking reeds overeen stemming met de banken verkregen, in een vrije economie zyn dergelijke bin dingen echter nooit aangenaam. Van verschillende kanten is als an dere oplossing al gesuggereerd weer buitenlandse leningen op onze kapitaal markt toe te laten, waardoor de geld stroom een ultwUkmogeiykheid kan De juiste weg in het monetaire laby rint Is echter niet gemakkelijk te vinden. Toch zal vandaag of morgen beslist moe ten worden welke weg wfl inslaan. Wallstreet iets omhoog Na een verdeelde opening boekte de New Yorkse effectenbeurs gisteren een bescheiden winst met een matig levendige handel. De markt bleef tot het begin van de namiddag binnen enge grenzen ver deeld, daarna daalde zij licht, doch in het laatste uUr verbeterde zij onder lei ding van staal. Enige farmaceutische waarden en een koux van favorieten daal de scherp op winsbnemingen, terwijl de meeste andere groepen een verdeeld beeld vertoonden. Van de 1179 verhandelde fondeen waren 304 hoger. 462 lager en 231 onveranderd. Het gem iddelde van Standard and Poor voor 500 fondsen steeg 0.09 tot 57,68, van A.P. voor 60 waarden steeg 0.40 tot 224,10, van Dow Jones daalde o,40 tot 647,01 punten. loeide voort uit de voortdurende ge ruchten over een verhoging van de rente tarieven door de Engelse bank .ten einde de hausse te kunnen afremmen 9 In Engeland gaat het nl. met de junctuur steil bergopwaarts. De ir loopt sterker op dan de uitvoer, hetgeen een druk op de betalingsbalans moet uit oefenen. Verder worden de bankkredie ten voortdurend groter, waardoor zich flatoire krachten ontwikkelen Maar ook de financiering van de afbetaling neemt steeds grotere vormen aan. Wel is eind april reeds een rem op de afbetalings verkopen gezet hetgeen de Hoover- maatschappij, een belangrijke fabrikan! van artikelen die op afbetaling worden verkocht, de vorige week dwong, wegens het teruglopen van haar orders, eer deel van het personeel te ontslaan - maar het totaal van de afbetalingsfinan ciering blijft toch stijgen. De Engelse regering zag het gevaar van deze ontwikkeling kennelijk in, want donderdag 23 juni. een week later dan men verwachtte, werd het disconto 5 tot 6 pet verhoogd. Duitsland was begin juni reeds v gegaan door het disconto van 4 op 5 pet te verhogen en een verbod uit te vaar digen om op deposito's van het buiten land bij Westduitse banken rente te ver goeden. De opzet hiervan was paal er perk te stellen aan het toestromen var buitenlands geld, aan de grote krediet verlening en aan de prijsstijging. Deze laatste vooral werkt arbeidsconflicten en loonsverhogingen in de hand. In de Ver. Staten hebben wij begin juni juist een tegenovergestelde ontwik keling gezien: de geldtarieven zyn daar verlaagd. Wilde Duitsland de conjunc tuur afremmen, de V. S. wilde haar eer der stimuleren .omdat de produktie en het bedrag aan ontvangen orders geen stijging van betekenis meer lieten zien de uitgaven in de bouwnijverheid waren zelfs iets teruggelopen. De vraag dringt zich thans op (en na de discontoverhoging deze week in En geland nog veel meer) of Nederland moet volgen. De keuze is echter moeilijk. Grote tegoeden in buitenland De discontoverlaging in de V. S. heeft tot gevolg gehad, dat het aanhouden van banktegoeden in New York minder aan trekkelijk is geworden. Dit gevoegd bij de Duitse maatregel om geen rente meer op buitenlandse tegoeden bij de banken te vergoeden, moest een terugvloeien van de banktegoeden naar Nederland wel aanmoedigen. Inderdaad zien wij dit de laatste weken ook gebeuren. De banken hadden voor dit terugtrekken te meer aanleiding, om dat de verplichte tegoeden bij de Neder landsche Bank tot een bedenkelijk ni- de banken kreeg aangeboden en dat zowel de deviezen- als de goud voorraad (door een omzetting van dollars in goud) hierdoor opliep: van 5178 mil joen op 30 mei tot ƒ5413 miljoen op 21 juni jl. Toch is dit een ontwikkeling, die oe Nederlandsche Bank ongaarne ziet; hoe deviezen er namelijk terugvloeien, hoe groter weliswaar de deviezenvoor raad bij de centrale bank wordt, maar ook de geldcirculatie oploopt. Met andere woorden, de terugkomst op grote schaal van banktegoeden werkt In flatoir. En om een idee te geven van wat de banken in het buitenland hebben uit staan: eind april jl. hadden zy 2129 mil joen aan vorderingen met een deviezen- karakter, 2/5 van wat de Nederlandsche Bank zelf heeft. Daarom heeft de centrale bank haar geldtarieven tot nu toe bewust beschei den gehouden om geen zuigkracht op het in het buitenland liggende geld uit tc oefenen. Het stabiel houden van de geld tarieven betekende echter tegelijkertijd, dat het klassieke wapen van de discon toverhoging ter beteugeling van de kre dietuitbreiding, niet gebruikt kon wor den. Zij dwong hierdoor de regering eind april andere maatregelen te nemen (het beperken van de investeringsfaciliteiten). Staatsleningen niet altijd mogelijk Onder tussen werd de stroom geld naar in ons land steeds groter (ook door de verkoop van effecten naar het buiten land), hetgeen op zichzelf al een infla toire kracht kon uitoefenen. De overheid te hulp gekomen, dat zij dit jaar twee grote staatsleningen uit schreef. die een deel van de overvloed geld konden vastleggen. De overheid Dubbele emissie Dekkers Op 4 juli openen de Zu-idhollandse Bank, de Handel-Mij. H. Albert de Bary en het Zuidhollands Effectenkantoor de gekondigde inschrijving op ƒ1,4 mil joen nieuwe aandelen A in Dekkers N.V. te Dordrecht, voor de helft winstdelend 1960, en 1,4 min. 5 pet in 14-jarige elen A converteerbare obligaties, a pari, met inschrijvingsrecht voor dividendbewijzen op 1 nieuw aan deel van 1000. en eveneens voor twee lendbewijzen op één converteerbare obligatie van 1000 Van 1 juli 1961 tot uiterlijk 30 juni 1966 zijn de obligaties •erwisselbaar in aandelen A met een conversiekoers van 145 pet tegen 100 pet de aandelen, zodat een obligatie 1000 tegen bijbetaling van 450 recht geeft op een aandeel, behouden» vijzigdng van de conversiekoers. De laimhandel begint 24 juni, storting 15 juli. De omzetindex was in 1954 100, in 1959 421. in 1960 731. De omzet was In 1959 12,2 miljoen, in de eerste 5 maan- van 1960 ƒ5.88 min. Gunstige vooruitzichten bij Pletterij Enthoven De jaarvergadering der N.V. Pletterij Enthoven te Delft heeft het dividend be paald op 12"o en de heer H. P Rahusen herbenoemd tot commissaris. De order stand is bevredigend en de vooruitzich ten zijn gunstig. Het bestuur, de staf en het personeel werden bedankt wegens het bereikte resultaat. niet veel afwijken van due in 1958. De van zaken in Nederland is bevre- dogend. Een belangrijk deel van het ver- t deel weer rendabel maken. Men kan nog niet beslissen of en hoeveel men zal terugbetalen. Een aandeelhouder noemde winst van f. 2 miljoen op f. 33 min. kapitaal en f. 33 min. reserves zeer matig. Er is volgens het bestuur reeds iets ge beurd om het bedrijf een betere basis te ïeven, doch buiten Nederland. Wie die kopers zijn van grote eande- enpakketten kan het bestuur slechts ver goeden, doch het bestuur acht het niet zerstanddg met hen contact op te nemen, riet bestuur heeft geen voordeel getrok- ten van de oplopende koens. Het bestuur vas nog niet zo zeker of verkoop van het Vlaagdenhuis verlies zou opleveren. .Wacht u maar eens af", werd aan aam- leel houder toegevoegd. Het Canadees be drijf is de sterkste troef. Het nieuwe pensioenfonds zal eind 1960 zijn beslag krijgen. De f. 15 miljoen van het oude zullen waarschijnlijk voldoende zyn. Mr. A. J. d'Aiily vroeg zelf ontslag en is bijzonder tevreden over de ontslag- condities. Over het Indonesisch verlies is nog geen fiscale regeling getroffen. Het betreft hier verscheidene miljoenen. De jaarstukken werden goedgekeurd, waarbij één aandeelhouder tegenstemde, en het dividend werd bepaald op 6*/». Mr. Chr. P. v. Eeghen werd met 129 tegen 00 stemmen herbenoemd tot commissaris, waarbij kritnek geoefend werd op diens zeer hoge leeftijd. Nieuwe internationale tinovereenkomst Een door de Verenigde Naties te New York bijeengeroepen tinconferentae van 24 voortbrengende en verbruikende landen heeft een tinovereenkomst gesloten ter vervanging van de huidige overeenkomst, welke op 1 juh 1961 afloopt, en voor vijf jaren gelden zal. Ratificatie door 15 lan den waaronder de negen producerende landen is nodig, om de overeenkomst van kracht te doen worden. Nederland was een van de deelnemers. In de nieuwe overeenkomst gelden de zelfde laagste en hoogste prijzen als in de oude. namelijk 730 en 880 per ton. De internationale tinraad mag niet ver klaren, dat uitvoer beperkingen noodza kelijk zijn, wanneer hy bet niet waar schijnlijk acht dat er ten minste lOOOO ton in de buffervoorraad aanwezig is aan het begin van het tijdvak waarin de uit- voerbeperkingen van kracht zijn. Omzetstijging bij Schuttersveld Voor de Koninklijke Textielfabrieken Gebr*. Van Heek N.V. (Schuttersveld) was 1959 een jaar van opleving en de netto-winst steeg met bijna een half miljoen tot ƒ3,37 miljoen, terwijl de exploitatiewinst toenam tot ƒ8,4 (vorig jaar 5,4) min. tegenover ƒ2,1 (1,2) min. afschrijving en 3.3 (2) min. belasting. Voorgesteld wordt 10 pet dividend over H-2 min. kapitaal (V. j. 10 pet plus 1214 pet herkapitalisatiedividend). De geldomzet liep op tot 206 pet van de omzet in 1948 of bijna weder evenveel als in 1957. In 1960 is de omzet hoger. De investeringen vergen veel van de liquide middelen, doch men hoopt uit wins tin houding en afschrijvingen het in vesteringsprogram te betalen, ook voor de dochters. Bevredigend dividend wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7