ïlieuwe geibsctfe GTouraitl Kasavoeboe president van toch eerste Kongo Uitbundige vreugde in Leopoldstad Vrij boy ije Afrikaanse landen cotten Zuid-Afrika Luns bezoekt Zuicl-Slavië Op schudding in Venezuela na aanslag op president Betancourt in ziekenhuis '■Als, hamol weer vandaag! Boemendjel afgezant van Algerijnen TELEVISIE 1961 Edly-Radio Service ZATERDAG 25 JUNI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11902 Directie: F. DIE MER HoofdredacteurDr. E. DIEMER CHRISTELIJK-^ ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is ahcblmn trign hert io tcoliraspoct" hel tweede artikel in de serie re portages van Link van Bruggen ZUID-AFRIKA Vliegtuigon geluk in Brazilië Een Braziliaans vliegtuig met 51 per sonen aan boord is bij een landingspo ging in regen en mist in de Guanabara- baai van Rio de Janeiro gestort. Volgens de laatste berichten zij er geen overle venden gevonden. De tweemotorige Convair werd van morgen vroeg door een bergingsploeg van de Braziliaanse marine drijvend in de baai aangetroffen, bij het eiland Pa- queta, ongeveer 16 km van het centrum van Rio en het vliegveld Santos Dumont. Nederlandse militairen in La Courtine In La Courtine is gistermiddag 'het eer st ekonvooi Nederlandse militairen gear riveerd. Het is de tweede maal dat troe pen van het Nederlandse leger grote ma- noeuvens in de omgeving van deze plaats houden. TOSEPH KASAVOEBOE, de grootste politieke rivaal van Kongo's eerste minister-president, Patrice Loemoemba, is gisteren tot staatshoofd van Kongo gekozen. In Leopoldstad, het bastion van Kasavoeboe's Abako- partij, werd de verkiezing met onbeschrijflijke uitbundigheid begroet. De aanhangers van Kasavoeboe hadden gedreigd zich van de rest van Kongo te isoleren als him leider niet tot staatshoofd zou worden gekozen. Ook in Belgische kringen bracht de verkiezing van Kasavoeboe enige op luchting. Een Belgische functionaris zei: „Deze ontwikkeling wekt terstond gedachten aan vrede en stabiliteit. De twee voornaamste leiders zijn nu samen en als ze ook samen kunnen werken zijn de vooruitzichten inderdaad gunstig". De strijd tussen Loemoemba (zijn regering kreeg eerder op de dag het vertrouwen van de Kongolese senaat met 60 tegen acht stemmen en twaalf onthoudingen) en Kasavoeboe is ove- TAE CONFERENTIE van onafhahkelijke Afrikaanse staten, die in Addis Abeba is gehouden, is gisteravond geëindigd. MWet algemene stem men werd hi>t besluit genomen dat de vertegenwoordigde onafhankelijke Afrikaanse staten in hun havens geen onder Zuidafrikaanse vlag varende schepen zullen toelaten, terwijl Zuidafrikaanse vliegtuigen niet op hun vliegvelden zullen mogen landen en ook niet over hun gebied zullen mo gen vliegen. Voorts zullen deze landen geen Zuidafrikaanse goederen kopen. matieke hulp aan de Algerijnse opstande lingen te blijven verlenen en zij dringen er bij Frankrijk op aan op te houden met het gebruik van „voor verdedigende doel einden geschonken N.A.V.O.-wapens" in Algerije. Ten slotte dringen de onafhankelijke Afrikaanse staten er bij de koloniale mo gendheden op aan data vast te stellen, waarop onafhankelijkheid zal worden verleend aan alle nog niet zelfbesturende gebieden. Aan de Arabische staten zal worden gevraagd alle aldaar werkende oliemaat schappijen te verzoeken geen uit deze landen afkomstige olicproduktcn aan Zuid-Afrika te verkopen. Ten slotte werd ter conferentie besto len de onafhankelijke Afrikaanse staten, die lid zijn van het Britse gemenebest, te vragen alles in het werk te stellen om uitstoting van Zuid-Afrika hieruit te be werkstelligen. Op dc conferentie is verder de eis ge steld dat de Britse regering onverwijld zal overgaan tot ontbinding van de mid den Afrikaanse federatie. Er werd een speciaal fonds in het leven geroepen, waaruit financiële bijstand zal worden verleend aan de Afrikaanse Vrij heidsstrijders. De onafhankelijke Afrikaanse staten veroordelen de kernwapenproefnemingen die Frankrijk in de Sahara heeft gedaan. Zij bevelen aan de materiële en diplo- De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns is gisteren vergezeld van baron van Lynden, het hoofd van de directie Europa van zijn departement, in de Zuidsiavische hoofdstad Belgrado aan gekomen voor een officieel bezoek van een week. Op het vliegveld van Belgrado werd hij begroet door zijn ambtgenoot Popo- witsj, versoheidene andere Zuidsiavische autoriteiten, de Nederlandse ambassa deur baron Van Voorts tot Voorst en de Zuidsiavische ambassadeur in Den Haag, Branko Draskowitsj. Mr. Luns zal met zijn ambtgenoot en andere Zuidsiavische kopstukken bespre kingen voeren en enige plaatsen in de provincie Vojvodima en de republiek Kroatië bezoeken. Op het vliegveld verklaarde mr. Luns tegenover de Zuidsiavische pers: „Onze landen waren in de Tweede Wereldoor log bondgenoten. Vrede en vermindering van de internationale spanning kan voor onze beide landen «ut opleveren. Wij in Nederland, slaan vol belangstelling uw economische vooruitgang gade en ook uw politiek hebben wij met grote aandacht gevolgd. Het verheugt mij dat ik tijdens mijn bezoek aan Zuid-Slav-ië door uw president Tito zal worden ontvangen en ik verheug mij in het bijzonder op een ontmoeting met mijn oude vriend, uw minister van buitenlandse zaken, Koca Popovic," aldus minister Luns. 58936 is het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór l juli het abonnementsgeld voor het 3e kwar taal i960 a 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze admini stratie. Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres, waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE rigens nog niet definitief beëindigd, Theoretisch heeft het staatshoofd het recht, het parlement te ontbinden en de regering te ontslaan, doch ni soevereiniteitsoverdracht op 30 juni zal Loemoemba de betreffende irondwetbepaling kunnen wijzigen iIs het parlement het ermee eens is. Er werden voor de presidentsverkie zing 213 stemmen uitgebracht. Kasavoe boe kreeg er 159; Bolikango 43 en de res terende stemmen werden blanco uitge bracht. Aanvankelijk zou premier Loe moemba Bolikango steunen, maar later beloofde hij Kasavoeboe's kandidatuur Ka savoeboe's samenwerking ring. Na deze belofte annuleerde Kasa voeboe prompt een aangekondigde alge mene staking. Tijdens het debat vóór de stemming over Loemoemba's regering werd veel kritiek gehoord op het feit, dat veel sleutelposities bij Loemoemba's volgelin gen terecht kwamen. Moise Tsjombe, de leider van de Conakatpartij in de koper- mijnprovimcie Katanga, voelde zich diep gegriefd. Loemoemba had hem drie sleu telposities beloofd en zijn woord niet gehouden. De Conakatpartij acht zich nu van alle verplichtingen ontheven. Deze mededeling werd opgevat als een be dekte bedreiging met afscheiding van de provincie Katanga. kleurige kralen, kon de gang van zaken bij de stemming aanvankelijk niet vol gen. Hij verstond geen Frans. Via een tolk bracht de senaatsvoorzitter hem op de hoogte. De oude man lachte opge lucht. ging naar zijn plaats terug en bracht zonder aarzelen zijn stem uit. Nog geen beslissing in zaak-Smirnof (Van een onzer vonslagigevers) Nog steeds is niet beslist wat er zal ge beuren met de Russische student Smirnof. Op last van de officier van justitie in Den Haag mr. dr. J. C. Maris heeft d© rechter-commissaris gisteravond een vel tot inbewarimgetelloog af gegeven Smirn-of. Dit houdt in dart hij voorlopig nog zes dagen kan worden vastgehouden. Daarna kan de termijn met zes dagen worden verlengd en ten slotte nog met een maand door de rechtbank Smirnof is gisteravond van hot hoofd bureau van politie overgebracht naar het Huis van Bewaring. Het verhoor heeft tot nu toe niet genoeg opgeleverd om de Rus te kunnen voorgeleiden. Smirnof heeft niet om een advocaat verzocht, wel om contact met functionarissen van de Rus sische ambassade. Dit is geweigerd. Mevrouw S. bevindt zich met haar zoontje nog steeds op de ambassade. Het wordt niet uitgesloten geacht dat zij daar wordt vastgehouden om te voorkomen dat Smirnof asiel zal vragen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken deelde desge vraagd mede. dat het ministerie hoopte vandaag in de gedegenheid 'te zijn ambas sadeur P. K. Pouomarenko te berichten een functionaris van die ambassade S ra kunnen bezoeken. H. M. de Koningin zal op 7 juli de of ficiële inwijding bijwonen van de Ameri- se militaire begraafplaats te Margra- Denise, John en Brian (v.l.n.r.). De een maand oude drieling van deze foto uit Bristol (Eng.) zijn beschikbaar voor ieder die bereid en in staat is alle drie de kinderen te adopteren. De gemeente Bristol, welke als voorwaarde stelt het bijeen blijven van de kinderen, is dan bereid kinderwagens en uitzetten te verschaffen, en een toelage uit te keren. Het blijkt echter moeilijk een dergelijke adoptie te regelen en daarom past voorlopig mevrouw Johanna Hooper (foto), op de drieling. Zij heeft evenwel zelf een gezin met vijf kinderenDe (ongehuwde) moeder van de drieling is niet bij machte deze te verzorgen. Drie dodendrie zwaargewonden PRESIDENT BETANCOURT van Venezuela is gisteren, na een op hem gepleegde aanslag, met brandwonden aan gezicht en han den, in het universiteitsziekenhuis Caracas opgenomen. Drie per sonen in zijn gevolg, onder wie de chef van het militaire huis en de chauffeur van de President, zijn bij ïanslag om het leven gekomen. De minister van defensie, generaal Josue Lopez Henriquez, zijn echtge note en de lijfarts van dc President zijn ernstig gewond. Twee uur na de aanslag heeft de Vene zolaanse regering opdracht gegeven de landsgrenzen te sluiten en geen vlieg- Verkeer en water De heer K. W. Rutte uit Dordtmund is n Pesse, gemeente Ruinen met zijn mo tor uit de bocht gevlogen. Hij was op slag dood. In het Canisiusziekenhuis te Nijmegen gisteren tengevolge van een schedel- baaisfraotuur bezweken de 59-jarige heer J. A. Schamp, due 14 dagen geleden op de Daalscweg met zijn bromfiets in botsing kwam met een auto. De tienjarige Bernardus Wijnen uit Venlo is gisteren in de Maas verdronken. Hij kon niet zwemmen. Hoewel men hem vrij spoedig uit het water haalde, mocht langdurig toegepaste kunstmatige adem haling niet meer baten. Postspaarbank overweegt hoger rente De Rijkspostspaarbank overweegt een gedeeltelijke verhoging van de rentever goeding. Voor spaargelden, die gebonden ztjn aan een opzeggingstermijn van drie maanden, wil men namelijk de rentever goeding bepalen op 3.5 proeent, terwijl de overige spaargelden de huidige 'vergoeding gehandhaafd blijft. Al heeft premier Kisji van Ja pan aangekondigd dat hij zal aftreden, de demonstraties te gen zijn regime duren voort- De politie heeft een stevige wacht gevormd voor zijn ambtswoning, die dag en nacht wordt bewaakt. Des nachts zit er voor de wacht post niet anders op dan maar i de hal van het huis te gaan slapen. Pri j sindexcijf er levensond er houd met één punt gedaald mei 1960 is ten opzichte van de vo rige maand met 1 punt gedaald. In april bedroeg het indexcijfer met in begrip van de huurstijging per 1 april en inclusief A.O.W. 127. Het cijfer voor mei is 126. Exclusief A.O.W. waren deze cijfers resp. 122 en 121. Loonsverhoging. Het personeel van de Britse staatsspoorwegen krijgt met terug werkende kracht een loonsvehoging die varieert van acht tot twintig procent. Del in mei werd een prijsstijging geregis- loonsverhogingen zullen de staat een be- treerd voor brood, varkensvlees en drag van 40 miljoen pond per jaar extra eieren. Prijsdalingen traden op voormar- kosten. garine en vaste brandstoffen, terwijl voorts de indexcijfers voor aardappelen, groenten en fruit daalden. Voor het vaststellen van het indexcij fer in verband met de huurstijging. heeft het Centraal bureau voor de statistiek een speciale huurenquéte gehouden. De ze enquête wees voorlopig uit. dat de huren voor woningen waarin door gaans de gezinnen, waarop het prijsin dexcijfer van het levensonderhoud be trekking heeft, wonen gemiddeld met 15 procent zijn gestegen. Op het indexcijfer Inclusief a.o.w. dit een invloed van 2 punten en op dat exclusief a.o.w. van i punt. Het steeg daardoor inclusief a.o.w. van 125 in maart van 121 in maart tot 122 in april. tuigen meer te laten vertrekken. De re gering houdt kennelijk rekening met een poging tot omverwerping van het regime De leiders van alle politieke partijen in het land hebben besloten de alge mene mobilisatie af te kondigen ter ver dediging van het constitutionele bewind. De autoriteiten waren op weg naar een militaire parade, ter gelegenheid van de dag van het leger. Op de brede Avenue de los Proceres, in de buitenwijken van de stad, ontplofte een lading munitie, die was aangebracht in een geparkeerde auto, juist op het moment dat de presi dentiële wagen passeerde. De auto van Betancourt raakte in brand. De aanslag heeft grote verontwaardi ging in geheel Venezuela gewekt. Aller lei organisaties, politieke partijen en vakbonden, hebben van hun sterke af keuring blijk gegeven. De minister van binnenlandse zaken Dubuc, betichtte in een radiotoespraak, waarin hij het volk tot kalmte maande, aanhangers van de afgezette dictator Jiménèz en vijanden van de Dqninicaanse republiek als de da ders van de aanslag. Het is de derde keer, dat een aanslag op Betancourt werd gepleegd. De eerste aanslag vond plaats in 1951, toen een man op straat hem met een naald met giftig serum in de rug stak. In 1957 wist de politie van Mexico Ciudad een poging tot moord te verhinderen, toen- Betan court de begrafenis van een oud-minis ter bijwoonde. De president is op 13 februari 1959 aan het bewind gekomen, als opvolger van de dictator Jiménèz. Fa D. Kret en Zn. Minister Marijnen De minister van landbouw, mr. V. G. M. Mariincn. heeft te Sas van Gent verklaard zich bezorgd te maken over de ontwikke ling van dc landbouwproduktie en hij deed een dringend beroep op de boeren om het tarwe- en suikerbielenoppervlak in geen geval uit te breiden, zelfs liever in te krimpen. Ook de voortbrenging van melk var kens cn pluimvee moet meer aangepast worden aan de afzetmogelijkheden, zeide hij. De zwakte van het garantiebeleid is dat de prijs wordt losgemaakt van de afzet, zodat de produktie een verkeerde richting kan inslaan. Zo is die van melk in 5 jaar met 20 procent, het tarwe-opper- vlak met 50 en het suikerbietenareaal met 40 toegenomen Mooi zomerweer (Van onze weerkundige medewerker) Wij gaan een weekend met mooi zo merweer tegemoet, dank zij een hoge- drukgebied boven Scandinavië, waar door een noord-oosten wind droge lucht via Duitsland aanvoert. Over het zuid oostelijke deel van ons land ligt nog een storingsfront, dat zich via Luxemburg naar Zwitserland uitstrekt. Gisteravond kwam er vooral in Limburg, Utrecht en een deel van Zuid-Holland nog onweer voor. Ook vanmorgen viel er in België cn Limburg nog wal regen. Dit storings front neemt verder in betekenis af, zo dat men morgen in vrijwel geheel Ne derland van zonnig cn warmer zomer- weer kan profiteren. De temperatuur hier in het westen zal tot 24 a 25 graden Celsius stijgen en doordat er ook van de oceaan een hogedrukgebied naar Enge land trekt, zijn de regenkansen ook na zondag klein en kan het zomerse weer enkele dagen voortduren, ook aan het trand. War, m weer enwacht tot zondagavond: Overwegend zonnig en warm weer met een kleine kans op enkele locale onweersbuien in de namiddag, voornamelijk in het zuidoosten van het land. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Ypenburg VU63 Stoekh KS,°enh ingelichte kringen rekening mee gehouden dat in de loop van van daag een afgezant van Ferhat Abbas naar Parijs zal reizen om de voorwaarden voor een vrijgeleide van Ferhat Abbas en zijn onder handelingsdelegatie te bespreken. Algemeen wordt aangenomen dat Ahmed Boemendjel, een in Parijs opgeleide jurist, het eerste contact zal leggen. Hij is getrouwd met een Franse vrouw, zijn twee dochters zijn in Parijs op school. Soustelde hoeft gasteren fel geageerd te gen de politiek van De Gaulle. De formu le van een Algerijns Algerije zal zeker de ramip van een afscheiding leiden, zei hij. De premier vain Israël. David Ben Goe- ni on. zou tijdens zijn bezoek aan Parijs tegenover president De Gaulle hebben PRIJZENSLAG KOELKASTEN o.a. BOSCH 110 liter van f 532 voor f 450.— 140 liter van f 650. voor f 555. ALASKA 120 I iter van f610. voor f 475.— ZANUSSI 135 liter, alléén bij ons f 450.— Alléén bij ons 53 cm AUTOMATIC 798,- T.V. EXPERTS Morsstraat 20, tel. 33975, Leiden verklaard, dat hij een verdeling van Alge rije zou voorstaan. In het gebied ten oos ten van Algiens zou dan een staat moeten komen voor hen. die zich bij een volks stemming hebben uitgesproken voor onaf hankelijkheid. Dc rest van het land, met Algiens en O ran. zou bestemd zijn voor Jeg-enen die Frans willen blijven. Dc Franse regering heeft haar houding hieromtrent nooit officieel bekend ge maakt. Gisteren heeft Luclen Neuwirth, een vooraanstaand Gaullist in de Nationa le Vergadering, echter gezegd dat de Al gerijnen die Frans willen blijven, dit zul len kunnen doen en dat Frankrijk zodonig voor hun verplaatsing en hervestiging zal Rijk zal kosten voor Joke Haanschoten betalen In de gisteravond gehouden raadsver gadering van Putten heeft de voorzitter, burgemeester mr W. F. Quarles van Uf- ford meegedeeld dat de gemeente bericht heeft ontvangen van minister van maat schappelijk werk, mej. dr. M. Klompé, dat zij de kosten die zij ongeveer twee jaar geleden heeft moten maken voor Joke Haanschoten namelijk f 10 000.-, volledig ■•an het rijk terug zal krijgen. Joke Haanschoten, een Puttense kleu ter, had zoals bekend na eenbehandeling m h\et sads- en academisch ziekenhuis in Utrecht een stukje van een naald met radioactieve stof in de neus gekregen, dat daar enkele dagen was blijven zitten. Door bliksem getroffen. De 12-jarige Henk Gramser uit'Leur is gistermiddag, toen hij bij een boederij voor het onweer schuilde, doo de bliksem getroffen. Hij vas op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1