T Italiaanse werken door 't Concertgebouworkest Harmonie en Fanfare klonken in de Kurzaal Jubileumviering Wilhelmina (60 jaar) te Rijnsburg Zeeman krijgt zes jaar RIJN- EN VEENSTREEK UWE LE1DSCHE COURANT DONDERDAG 23 JUNI 1960 KATWIJK Wijziging tijden weekmarkt Door burgemeester en wethouders ird in overleg met de marktkooplieden iloten gedurende de maanden juli en rustus de weekmarkt te doen houden |ere vrijdag, des namiddags van twee I acht uur. pvijk gehouden collecte ten bate van KAVI (medische hulp in Suriname en tuw-Guinea) bracht 1582,42 op. KATWIJK AAN ZEE ■4.B. heeft nu vooral dames nodig fcistcrcn werd in Musica de bindings- »nd van de Bescherming Bevolking kouden. Deze avond stond onder lei- If van het hoofd zelfbescherming, de |r S. II. van Eijbergen. Hij heette al- I hartelijk welkom, in het bijzonder tgemeester M. A. van der Have der taeente Valkenburg (Z.H.), de loco- fgemcester van Katwijk, de heer II. Bloot, en enige gemeenteraadsleden, w heer Van Eijbergen zette de bete fis van de B.B. uiteen, niet alleen ioorlogstijd doch ook bij natuurram- t en dergelijke. Het ligt in de bedoe- K de komende wintermaanden veel te lenen met zusterverenigingen uit de krek. la het optreden van een muziekgezel- rip maakte loco-burgemeester Bloot 'namen bekend van diegenen, die het fcrdigheidsdiploma hadden behaald krvoor kwamen in aanmerking de le- I van vier blokploegen: twee van (twijk aan Zee en twee van Katwijk den Rijn. slotwoord werd gesproken door kringhoofd Bescherming Bevolking iJd-Holland I, de heer K. D. Gerth n Wijk. Deze wekte vooral de dames ineizich te melden voor de B.B. De dames van de dienst sociale voor dringen werden Voor hun prestaties de afgelopen wintermaanden in de kemetjes gezet. Ook de heer Van der PYefrel werd verblijd met ccn boeket /Ir zijn verdienstelijk spel op het Wfdwin-orgel. ajJToorts trad op het cabaret Gcraldini H een programma, dat zeer in de jaak viel Hoog en laag water rrijdag: hoog water 3.25 en 15.49 uur; k water 11.34 en 23.52 uur. Jde: kr jauw en gul voor f. 75 tot f. 10 n; grootte. Harig en makreel gingen vt f. 28 -tot f. 20 de hallen uit en het land Voor de domdendagmarkt hadden zich gistermiddag nog geen schepen gemeld. Verwacht werd dat de aanvoer niet groot Gebrek aan vakbekwaam personeel De tegenslag op vele trawlers en log gers in de afgelopen weken elf sche pen moesten naar de thuishaven worden gesleept of zelf op halve kracht huistoe gaan wegens motorpech heeft natuur lijk de vraag doen rijzen wat hier gaande kan zijn. Het betreft beslist niet één soort motoren, aldus verzekerde men ons in visserijkringenEen bepaald soort sme ring? Eveneens uitgesloten, daar verschil lende merken worden gebruikt op de vloot. Maar. en daar is men het algemeen over eens en dit wordt ook onderschre ven door de Scheepvaartinspectie in het vierde district, er is een groot gebrek aan vakbekwaam personeel op de visserij- Al vele malen is het voorgekomen dat een trawler of logger naar huis werd ge sleept, terwijl men het defect aan de wal na een uurtje al weer had verholpen. Een vakbekwaam monteur, werktuigkundige of machinist had de zaak ook op zee J nen verhelpen. Visserij golfjes Duitsland gaat er toe over liektrawlers te bestellen 2 TE EDS MEER gaat men er in West-Duitsland toe over in plaats van J over de zij vissende trawlers grotere hektrawlers te bestellen. Vol lens de begin van deze week te Bremerhaven bekendgemaakte cijfers el West-Duitsland begin volgend jaar 30 drijvende visfabrieken in de part nemen. Acht gecombineerde vang- en fabrieksschepen, die alle over let achterschip vissen, zijn reeds voor het West-Duitse bedrijf ter visserij, jij de werven zijn thans 27 trawlers in bestelling, waarbij 19 hektrawlers, log slechts 8 nieuwbouwschepen zullen dus over de zij het net scheep alen. Gemiddeld worden al deze nieuwbouwschepen 1000 ton groot en |orden zij uitgerust met diepvriesinstallaties. |De gehele West-Duitse vi9serijvloot be- ond half juni uit 207 schepen met eer pnage van 117.841 bruto ton. De van gst- Ipaciteit van deze vloot is 1.006.000 kisten fc. Begin van dit jaar waren dat 209 hepen met een tonnage van 115.641 ton 1 een capaciteit van 1.012.700 kisten (eruit blijkt dus al dat de tonnage (schepen toeneemt. Maar begin volgend zal dit nog duidelijker blijken, wan de 27 nieuwbouwtrawlers in de zijn gekomen en verouderde eenhe- i zijn afgestoten. Stoomtrawler te IJmuiden de oude West-Duitse stoom- vlers liep gisteren te IJmuiden binnen. 5 de naar Italië verkoohte C. F. O. de oude BX. 523 Ernst Groschel Gnundman en Gronschel te Bremer en. Het schip, dat 392 ton bruto meet dat een stoommachine heeft van 600 werd in 1049 gebouwd op de Rick- verft te Hamburg. Hiermee heeft West-Duitse rederij haar oudste fcwlers naar het buitenland verkocht, puiden werd aangedaan voor enkele feme reparaties. Er kwam nog een tot nu toe onbekende I Umuiden binnen. Het was de motor- ftter IJM. 23 Eben Haezer. Het bleek de kde HJ5. 74 Texelstroom te zijn, die is ngékochi door schipper J. van Belzen [IJmuiden van de firma Vonk, Griek Zonen te Texel. Schipper van Belzen (engt deze kotter in de vaart pats van de houten motorbotter IJM. lEben Haezer. Van de visgronden Mooi weer werd door alle schippers op verschillende visgronden gemeld. De jngsten per etmaal waren echter sterk tsselvallig. Zo werden er dagvangsten |n 60, maar ook van 225 manden vis i lekt. Er werd meest haring, makreel lolvis gevangen. De KW. 4 had een dt Ingst van een dikke 100 manden, de KW. een dagvangst van 60 manden, de Nico- ■s Senior daarentegen een dagvangst In 150 manden, meest haring. Op 55 borderbreedite vissen thans vele kotters j verse vis. De dagvangsten bestonden tar gisteren uit 50 tot 100 manden ma- jeel, schelvis en gul. Dichter op de kust ngen de kotters van 50 tot 100 kg. tong [van 7 tot 15 manden schol en gul. uit Duitsland worden grote kabeljauw- pvoeren op de vier grote afslagen ge- 6ld. Deze kabeljauw as vooral buitge- kakt op de visgronden bij IJsland. De ijs voor kabeljauw en kabeljauwfilets |s dan ook laag. Ook van roodbaars (rd veel aangevoerd, maar hier ligt Ijs door grote waag hoger dan v< bed jauw. Enkele loggers hebben grote [ringvangsten gehad cn voerden grote Mrijen verse haring op West-Duitse wikten aan, I Aan de woensdagmarkt ie IJmuiden was weinig aanvi woensdagmarkt Er verschenen slechts lee flinke koffers aan de afslag. En dat een middenweekse markt en met een kbtenaar, die de aanvoer moet regelen. I totale aanvoer was 1000 kisten vis pot, waarbij 125 kisten sohelvis, 100 Moreel, 50 wijting, 600 gul en kabel- Uw, 500 kleine kisten haring en 20 stuks ive kabeljauwen. Van de kottervloot js present de HD. 87 Piotertje om 1750 te besommen voor ëen vangst van kisten, waarbij 260 gul en kabeljauw. IJM. 54 Swift voerde eveneens 400 ken vis aan, waarbij 300 gul ca kabel- (w. Voor deze kabeljauw kregen beide keepjes veel betaald: f. 150 tot f. 200 r rij van tien stuks. Grove schelvis ging n de hand voor f. 50 tot t 40 om de kns over tegaan. Er waren enkele kot- is met platvis: tong ging weg voor 3,50 tot f. 2. Het binnenland kocht de iidel en 'kleine schelvis voor f. 48 tot 40 per kist en de kisten kleine kabel- LEWENSTEIN, MAARSMANSTEEG 8, LEIDEN, TEL. 20685 Waarom die solisten? pARLO MARIA GIULINI stond gisteravond in Amsterdam voor het Concertgebouworkest om een echt Italiaans concert te leiden. Mor genavond zal datzelfde concert in het Kurhaus te Scheveningen worden ge geven. Ook met dezelfde solisten: Elisabeth Schwarzkopf en Ursula Boese en met hetzelfde koor: het Groot Omroepkoor. Die Italiaanse werken stamden uit het begin van de ?euw en uit het einde van de 19e eeuw. Bonporti en Vivaldi waren de oude meesters, Verdi de romanticus. En dan kan men natuurlijk van een Italiaanse dirigent wel verwachten, dat hij de styl van zijn landgenoten goed beheerst en begrijpt. Men kan van een van de allure van een Giulini ver wachten, dat er dan op prachtige wijze muziek wordt gemaakt. Giulini is een muzikale aristocraat. Hij laat zich niet verleiden tot een grof of over belicht accent, hij laat ,.de stuk- er niet afvliegen". Giulini laat al tijd beschaafd musiceren, maar ook met vaart, met kleur, met temperament. De grootheid van Giulini kwam eigen lijk het beste uit in de „Quattro pezzi "i van Verdi, die vier geestelijke koorwerken, waarin de oude Verdi zijn Holland Festival Het komt niet dikwijls voor, dat de concertbezoekers van het deftige Scheveningse Kurfyaus onder de opgewekte klanken van een fikse mars de zaal verlaten. Dat gebeurde gisteravond en het was het besluit van een concert, dat ieder, die ons muziekleven oprecht ter harte gaat, heel blij gemaakt heeft. Want hier toonden vier blaasorkesten, afkomstig uit ver schillende delen van ons land, op welk een verrassend hoog peil de ama teuristische muziekbeoefening staat. En is het niet zó, dat de muzikale zelfwerkzaamheid de bron van een levende muziekcultuur vormt? In de vele fanfare- en harmonie orkesten van ons land spelen duizenden doodgewone, alledaagse mensen. Zij be steden al htm zorg, hun enthousiasme, hun liefde aan het muziek maken, zij leren zo de muziek grondiger kennen dan menig regelmatig concertbezoeker. Nieit voor niets valt in de laatste ja ren zo veel aandacht op deze amateur- musici. Er zijn cursussen voor dirigenten van deze muziekvel^enigingen, speciale opleidingen voor blazers, om maar voor al te zorgen dat hun muziekliefde langs verantwoorde wegen in goede banen ge leid wordt. Zo veel waarde hecht men aan de muzikale zelfwerkzaamheid. En terecht! Daarom achten wij het van groot be lang, dat het Holland Festival een con cert van deze orkesten in zijn program ma opneemt. Het moest alleen mogelijk zijn, het deftige auditorium dat nu ver stek liet gaan, te dwingen om 'te komen luisteren. Maar ook de bestuursleden van het Holland, Festival schitterden door afwezigheid. Om de neus op te ha len voor zoveel hartverwarmend, „un sophisticated" en eerlijk musiceren men moest zich schamen! Evenals vorig jaar had de Commissie van Samenwerking tussen de vier lan delijke federaties op het gebied van har monie en fanfare de beste blaaskorpsen uitgezocht, die elk in hun eigen bond als kampioen tevoorschijn waren geko men. Bovendien was in het programma zo veel mogelijk oorspronkelijke blaas muziek opgenomen. Werkelijk aan de zorgvuldige voorbereiding van deze zeer aparte manifestatie mankeerde niets. Maar aan de uitvoering mankeerde eveneens heel weinig. Er werd zuiver geïntoneerd, de klank van de blazers was soms bijzonder mooi en warm, spel en orkesttechniek bleken hoog ontwik keld, op het virtuoze af, en men merk te solistische trekjes op, die geen be roepsmusicus zou kunnen verbeteren. De dirigenten hielden over 1 algemeen het spelbeeld duidelijk, het zinsver band in de compositie bleef ook steeds gehandhaafd kortom, er werd hier uitstekend gespeeld, uitstekend weer gegeven wat er in de partituur staat. De fanfare Christelijke muziekvereni ging „Hattem" uit Hattem liet, onder leiding van Henk Pijlman, volkomen ori ginele blaasmuziek horen met de „Wil lem van Oranje"-suite van Kors Mon ster, bestaande uit een drietal delen, waarin melodieën uit Valerius Gedenck- clanck verwerkt zijn en waarin de kun dige schrijfwijze de uitvoerders heel wat moeilijkheden bezotrgt. Maar daarmee hadden de Hattemers wel rekening ge houden en ook de „Sunset Rhapsody" van Eric Ball kwam er prachtig uit. De fanfare „St. Cecilia" uit Bocholtz, waarvan de leden alle mijnwerkers zijn, de dirigent Jos Weijers incluis, had meer zuidelijk vuur in het spel, meer effect in de weergave, zoals bleek uit Dean Gof- fin's ..Rhapsody in Brass" en uit „Pro metheus ontboeid" van Granville Ban- tock (in arrangement van P. J. Mole naar). De Harmonie „Apollo" uit Zaan dijk was het enige blaaskorps. dat al leen arrangementen speelde. n.l. ccn Suite uit de Verkochte Bruid van Sme- tana en het ballet Hendrik VIII van Saint-Saëns. Dirigent Willem Steyn liet bekwaam spelen, maarhad hij geen andere muziek kunnen kiezen dan juist deze, die zo veel verliest bij een derge lijke omzetting! De Harmonie „Kunst naar Kracht" uit Glanerburg bracht de gehele zaal in enthousiasme door de vir tuoze uitvoering van „A la Jeunesse", een ouverture voor harmonie van Ist- van Jarközy (bewerkt door André Pre- vost) en van de 2e Orkestsuite van Jos. Moerenhout, waarna een mars als toe gift kwam. Eén enkele opmerking willen wij tot slot maken en wel over de kwaliteit der composities. Deze is ons niet meegeval len. Wij weten heus wel, dat goede wer ken voor blaasorkest niet in groten ge tale te vinden zijn, en dan moet boven dien rekening gehouden worden met de samenstelling en de technische ontwik keling van elk blaasorkest. Dat men het in moderne werken zoekt, is hoogst lof waardig. Zo leert men althans de nieu were muziektaal kennen. Maar dat de oogst aan speciale blaasmuziek zo schaars blijft, verbaast ons toch wel. Welk een vruchtbaar terrein ligt hier open voor de componisten! Dra. II. E. Kokeevan den Berge. VALKENBURG Spreeekbeurt Hedenavond acht uur hoopt ds. H. Goedhart uit Rotterdam in zaal De Vries een spreekbeurt te vervullen voor de Hervormde Evangelisatie. Opbrengst collecte De collecte voor de sanatoria Zonne gloren en Sonnevanak heeft f. 90.20 op gebracht. NOORDWIJK Blijft voor 't land Met de bu'ks werden de wisselmedail les gewonnen door: W. van Bohemen, 46 pnt, eerste klasse; D. A. Lüschen, 47 pnt, tweede klasse; mevr. A. Z. Weghel, 43 pnt, derde klasse. Met K.S.O.: W Bohemen, 58 pnt, eerste klasse; J. Plug, 56 pnt, tweede klasse. Vrijdag wordt de laatste schietavond gehouden; ordt een onderlinge wedstrijd door de leden gehouden. schoonste zangen heeft uitgezongen. Hier kon Giulini zich geheel geven, hier kon hij eigen talenten op de welsprekendheid van Verdi uitvieren, hier kon hij met een grote spanning en een grote bewo genheid muziek maken. Die bewogen heid bleef echter steeds binnen de per ken van het muzikaal toelaatbare. En het koor van de Ned. Radio Unie heeft hij tot een uitnemende zang gekregen. Het werd echt wel een herschepping van die pure muzieken van Verdi, van die geestelijke exclamaties. Hier ook was het Concertgebouworkest subliem. Geen wonder dan ook dat het applaus in de stampvolle zaal schier geen einde nam. 1%/TAAR vóór de pauze was er toch niet I'A die stijlzuiverheid als bij Verdi, al thans niet bij Bonporti. Het Concerto Grosso in D gr.t. Op. ll no. 8, werd wel vlot gespeeld en in een heerlijk door gaand tempo, maar het klonk alles wat dik, wat ondoorzichtig, wat te weinig puntig. Deze muziek kan veel Elisabeth Schwarzkopf stelde weer teleur gisteravond. sprankelen, kan veel transparanter zijn, kan meer agogische accenten verdragen. Het was en vermoedelijk had hier het orkest en niet de dirigent schuld wat Duits zwaar. De vioolsoli van concert meester Steven Staryk waren ook niet beweeglijk genoeg, niet licht genoeg. Veel beter lukte alles met het prach tige Gloria van Vivaldi, 'n juweel van 'n werk, waarin Giulini zich weer geheel kon geven en waarin orkest en koor de prachtigste momenten gaven, vooral Haakon Stotijn met de hobosolo in het „Domine Deus". Over de beide vocale solisten zijn we helaas niet zo tevreden. Elisabeth Schwarzkopf gaat steeds meer de stem knijpen en mist de straling voor dit werk. Waarom uitgerekend zij altijd in het Holland Festival moet optreden, is ons nog steeds een raadsel. De mezzo sopraan Ursula Boese zingt zodanig ach ter in de keel en heeft een dermate ste riel geluid, dat we het echt jammer vonden, dat er een veel betere stem in het Omroepkoor meezong, zonder deze kans te krijgen, nl. Wilhelmine Matthes. Maar ja, ook dat zal wel weer een reden hebben. Het blijft echter betreurens waardig. Corn. Basoski. LEIDERDORP Diploma voor Annelies Het aantal jonge Leiderdorpers dat i. aanmerking kwam voor een verkeers- diploma, is blijkbaar zo groot geweest, dat degene die tot taak had de diploma's van een naam te voorzien, even uit de goede richting is geraakt. Aan Annelies Kooreman werd namelijk een diploma uitgereikt met de naam „Cornelis" erop. Het gevolg was, dat haar naam ook in ons blad, dat de geslaagdenlijst publi ceerde, onvermeld bleef. De heer J. Kooreman. Kom van Aaiweg 25, deelde ons mee, dat Anneliesje dezer dagen een ander diploma krijgt. En haar naam komt alsnog goed in de krant: geslaagd voor het verkeersexamen Annelies Koo reman. Tocht ouden van dagen Het comité tot verzorging van ont spanning voor ouden van dagen is voor nemens ook dit jaar een autotocht en een ontspanningsavond voor ouden van da gen te organiseren. Het verzoekt de gemeente daarvoor een subsidie te ontvangen. Van 1956 af werd jaarlijks een subsidie toegekend van 0,50 per deelnemende oude van dagen B. en W. stellen voor deze regeling te bestendigen. Het aantal deelnemende ouden van dagen zal in 1960 ongeveer 170 bedragen. Prijzen voor De Jong De 19-jarige organist van de Hervorm de kerk te Leiderdorp Addie de Jong, heeft gisteren op de internationale beiaardierswedstrijd te Rotterdam de eerste prijs gewonnen bij het onderdeel improvisatie en de derde prijs bij het verplichte nummer Plan „Achthovenerweg" Bij besluit d.d. 21 januari 1960 onthiel den Gedeputeerde Staten onder mee goedkeuring aan het deel van de wijzi ging van het uitbreidingsplan in hoofd zaak waarbij de bestemming van de gron den, gelegen tussen de Rijn en de Acht- hovenerweg werd gewijzigd. De goedkeu ring werd onthouden, omdat de afmetin gen van deze gronden en het me bestemming daarvan beoogde doel die aard zijn, dat hieraan naar de mening van Gedeputeerde Staten geen bestem ming in hoofdzaak, maar een bestemming in onderdelen dient te worden gegeven. Het ontmoet bij B. en W. geen bezwaar de bestemming van deze gronden bij een plan in onderdelen te regelen. Vaststelling van het plan zal de be stemming van de betrokken gronden openbaar groen en berm wijzigen in van woningbouw. Zonder bezwaar ter plaatse een dubbel eengezinshuis of een enkele bungalow worden gebou- Onthulling gedenksteen voor prins Willem V in Delftse kerk Door het wegtrekken van de Nationale driekleur, die de gedenksteen ter her innering aan de bijzetting van het stof felijk overschot van prins Willem V in de koninklijke grafkelder in de Nieuwe kerk te Delft afdekte, bracht mevrouw E. M. RamaerSibbinga Mulder gisteren de tekst aan het licht, welke aan de plech tigheid van twee jaar geleden herinneren De steen, aangebracht in een der nis sen van de zuidzijde van het koor in de Delftse kerk, vertoont het wapen van de Prins boven de woorden JtOp 29 april 1958 werd het stoffelijk overschot van Zijn Doorluchtige Hoogheid Willem V, Prins van Oranje en Nassau, Erfstad houder der Verenigde Nederlanden enz., overleden te Brunswijk op 9 april 1806, bijgezet in de Koninklijke Grafkelder." De aanbieding van de steen aan de kerkvoogdij van de Nederlands her vormde gemeente van Delft geschiedde door de heer J. A. von ZeLm van Eldik, secretaris van het voormalig „Comité tot overbrenging van het stoffelijk over schot van Z.D.H. Prins Willem V". De plechtigheid werd door een select ge zelschap bijgewoond o.w. vice-admiraal b.d. N. A. Rost van Tonningen, opper- ceremoniemeester en adjudant-generaal i.b.d. van Hare Majesteit de Koningin Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de muziekvereniging Wilhelmina is een jubileumcomité gevormd, dat te zijner tijd een be roep op de Rijnsburgers zal doen, om de jubileumviering zo goed mogelijk OEGSTGEEST Agenda gemeenteraad Woensdagavond half acht vergadert de gemeenteraad van Oegstgeest. De agen da vermeldt onder meer de volgende punten: voorstel met betrekking tot het ontwerp uitbreidingsplan in hoofdzaak 1960; bezwaarschrift van de heren bert en De Graaf naar aanleiding de bouw van een bedrijfspand achter hun woningen; vaststelling nieuwe rooilijn voor de hoek Geversstraat-Rhijngeester- straatweg; beschikbaarstelling van een krediet voor de volkstelling, voor de mechanisatie der bevolkingsadministra tie, voor de aanschaffing van een fran keermachine; aankoop gronden van het r.k. kerkbestuur van dc parochie van de H. Willibrordus; instelling sportraad; aangaan geldlening; benoeming onder wijzer in vaste dienst aan de tweede openbare lagere school en kleuterleid ster in vaste dienst aan de openbare kleuterschool; beschikbaarstelling kre- voor de bouw van een openbare kleuterschool, uitgaande van de Stich ting tot oprichting en instandhouding christelijke scholen te Oegstgeest: uitbreiding v.g.l.o.-school Duinzicht. Mechanisering van de administratie B. en W. van Oegstgeest achten het tijdstip gekomen over te gaan tot me chanisatie van de bevolkingsadministra- TE HUUR AANGEBODEN 1 garage aan de Boslaan; enkele garages aan de Tortellaan en de Haviklaan; enkele bergplaatsen in „Het Molenblok1*. Inlicht. bU de Katwijksche Bouwvereniging, v. d. Vegtstr. 63 Katw. a. Zee. tie en wel door aansluiting bij het pons- ka artensysteem van Samsom n.v. te Alphen aan den Rijn. Deze aansluiting betekont niet slechts dat de verrichte arbeid voor de afdeling bevolking ter secretarie tot een constante hoeveelheid wordt teruggebracht, maar ook zal het mogelijk zijn overzichten cn inlichtin gen, die anders niet of met grote moeite konden worden samengesteld, binnen en kele dagen gereed te hebben. De pons- kaartenverzameling zal mogelijk ook na verloop van tijd aan de belastingadmi nistratie dienstbaar kunnen worden ge maakt. De kosten worden begroot op 3000. De jaarlijkse kosten voor het bijhouden van de ponskaartenverzame ling kunnen op 300 worden geschat. Geldlening Heinlaan, Bank voor Nederlandsche Ge- heeft Oegstgeest een geld- ngeboden van 325.000 tegen van 4Vi procent. De lening u woor de financiering van de de kleuterschool aan de Piet de aanleg van parkeer terrein en neringstraat, de aankoop van een chassis voor de kolkenzuiger en de aankoop, verbouwing en inrichting van de panden voor het kantoor van gemeen- Kleuterscholen Het college van b. en w. stelt de ge meenteraad voor te besluiten tot open bare aanbesteding van een tweelokalige openbare kleuterschool. Een derde lo kaal zal een volgend jaar moeten wor den bijgebouwd, waarmee in het bouw plan rekening is gehouden. Er is reeds een krediet van ƒ5000 verleend. Thans is nog een krediet nodig van 182.675 Voor tuin, speelplaats, hekwerk en in ventaris is nog geen begroting opge maakt. Voor de bouw van een christelijke kleuterschool wil men een krediet van ƒ205.425 uittrekken. Voor meubilair, in ventaris en schoolbehoeften zal te zijner tijd een aanvullende begiroting volgen. Het verschil dn raming met de openbare kleuterschool betreft de grondkosten, die te kunnen regelen. Zaterdagavond half negen wordt door zes muziek verenigingen op het plein van Wilhelminaschool een taptoe gege ven: K.N.A. te Koudekerk, Excelsior te Noordwijk, Harmonie te Valken burg, UNI te Katwijk aan Zee, Wil helmina en de drumband DWS te Rijnsburg. Het programma luidt; openingsroffel gezamenlijke tamboers; taptoe tamboers; taptoe cavalarie; O, Heer die daer des Hemels tente spreidt (korpsen hoge stemming); Wilt heden nu treden (korp sen lage stemming); tamboers dienst- mars; mars ILNJ. en Wilhelmina; mars Valkenburgse Harmonie; dienstmars drumband D.W.S.; mars K.N.A.; tam boers dienstmars: mars Excelsior; tam boers dienstmars U.N.I. en Wilhelmina; Night fall in Camp, Excelsior; Land of Hope and Glory, Valkenburgs Harmonie; Blijf bij mij Heer, U.N.I. en Wilhelmina; taptoe infanterie; Wilhelmus. Alle korp sen hoge stemming. 's Avonds kwart voor acht houdt men een muzikale mars. De route: veiling Flora; Rijnsburgerweg; Smidstraat; Vliet Z.Z.; Koestraatbrug, Vliet N.Z., Brou werstraat, Koestraat, Noordeinde, Burg. Meijboomstraat, Kanaalstraat, Lange- vaart. Herenweg, Wilhelminaschool. Advertentie Voor KOELKASTEN NAAR RADIO KROMHOUT Vliet N.Z. 32 - Rijnsburg VOORSCHOTEN De volgende leerlingen van de school met de Bijbel, Wijngaardenlaan slaagden voor het toelatingsexamen Chr. Lyceum te Ledden: Wim Oosterom, Wim v. Door nik, Matthijs van Leeuwen, Lida Wijlage, Anke Heijmans, Nieskc Bergsma. Voor het Chr. Lyceum te Voorburg: Sjaak de Joode, Frits Schraverus, Huib de Bruin. aan de Piet Heinlaan ongeveer 18.000 hoger zijn, omdat daar wegens het ge ringere bebouwingspercentage een gro ter terrein nodig is. Bij het ontwerpen van het plan is i ning gehouden met een eventuele breding van de Achthovenerweg. Kasgeldlening In verband met de stijging van debetsaldo in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten te 's-Gravenhage gedurende de laatste weken is het gewenst over te gaan tot het sluiten van een kasgeldlening. De debetrente in rekening-courant be draagt thans 3!4•/•- Het is in verband met de krapte op de geldmarkt niet gesloten dat deze rente zal worden hoogd. De rente voor kasgeldleningen vc maanden bedraagt momenteel bij ge noemde bank 3 Het debetsaldo in rekeningcourant bij de bank bedraagt heden 513.436,12. De behoefte aan kasgeld is door B. W. becijferd op 350.000. B. en W. stellen de raad voor met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten een kasgeldlening aan te gaan van 350.000. SASSENHEIM Anjercollecte 1960 Dinsdag 28 juni zal in Sassenheim de jaarlijkse Anjercollecte worden gehou den. Adest Musica zal die dag extra luis ter bijzetten aan de collecte, 's Avonds wordt een muzikale rondgang gemaakt door de gemeente, gevolgd door een concert op het muziekpodium, te verzor gen door het R.K. Fanfarekorps Excel- te Noordwijk. Na afloop volgt, om half tien, een gezamenlijke taptoe. De huis-aan-huis collecte wordt ge houden in de namiddag. Een opwekking onze gemeentenaren om deze col lecte bijzonder te steunen is zeker op zijn plaats. Het is immers wel algemeen bekend dat het Anjerfonds zich speciaal ten doel stelt, geldelijke steun te verle- aan allerlei verenigingen en instel lingen, die werkzaam zijn op cultureel gebied. En het mag wel even bekend worden verondersteld, dat de meeste deze verenigingen met voortduren de geldzorgen te kampen hebben. Is het bij de muziekverenigingen de post aan schaffing en onderhoud instrumenten en uniformen, bij de zangverenigingen zijn het de partituren, en zo heeft elke ver eniging zijn eigen specifieke lasten, die de respectievelijke besturen even zo vele zorgenkinderen zijn. t is dan ook verheugend dat, wan de nood al te nijpend wordt, het Anjerfonds als een soort Maecenas kan bijspringen om te helpen de eindjes aan elkaar te knopen. Onlangs werd voor Adest Musica op deze wijze een bran dend probleem opgelost. Volgende keer een andere vereniging op cultureel gebied weer eens een riem onder het hart worden gestoken. Maar dit kan het Anjerfonds alleen volhouden als er door de gemeenschap van harte wordt gege ven tijdens de jaarlijkse collecte ten be hoeve van dit fonds. En wie met enige aandacht de hedendaagse ontwikkeling gadeslaat, zal gaamo toegeven dat al die verschillende verenigingen die culturele doelen nastreven, ieders volle sympathie steun verdienen. Geeft daarom royaal els de collectan ten u op 28 juni met rammelende bussen tegemoet treden. Laten wij geïnspireerd door de bewering van pessimisten „dat het rammelt in de cultuursector" ge zamenlijk een einde maken aan het ge rammel op de enige doeltreffende man- door er voor te zorgen dat de bus- vol komen! Garage met woning et aannemersbedrijf firma M. Kool, Herenweg te Warmond, heeft van de heer A. Kool te Sassenheim opdracht gekregen tot het bouwen van een garage met bovenwoning aan de Oude Haven te Sassenheim. 58936 is het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 juli het abonnementsgeld voor het 3e kwar taal 1960 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze admini stratie. Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres, waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE Vj Monteur omgekomen in brandende kuil Bij een korte, hevige brand in een garage aan het Stuijvesantplein in Den Haag is gistermiddag de 47-jarige mon teur A. Honden in de vlammen om het leven gekomen. Hij woonde in Utrecht en laat een vrouw en drie kinderen Het ongeluk ontstond bij werkzaam heden in een kuil van drie meter diepte in verband met het vervangen van een kleinere benzinetank voor een grotere. Toen twee van de drie in dc kuil wer kende monteurs even weg waren ont stond er plotseling een steekvlam die dc met benzine doordrenkte bodem in lich terlaaie zette. Hulppogingen mochten niet baten, de monteur II. kwam in de vlam men om. Naar de oorzaak van het vuur in de kuil wordt een onderzoek ingesteld. Zaak-,.Tijger Annie" Dc rechtbank te Rotterdam heeft gis teren de 20-jarige zeeman S. R. wegens mishandeling dc dood ten gevolge heb bend, veroordeeld tot zes jaar gevange nisstraf en ter beschikkingstelling van dc regering. Hij had op 11 februari dc 28-jarige vrouw A. W. van der Spek, die op Kn- tendreeht bekend stond als „Tijger An nie", in hotel Aristo te Rotterdam met een nylonkous gewurgd. Er was twaalf jaax en terbeschikking stelling geëist wegens doodslag. Voor een aantal diefstallen werd de zeeman voorts veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Dit was con form de eis. LISSE Geslaagde Mulo-kandidaten De Mulo-examens zijn weer in het land! Lisse heeft de volgende geslaag den te noteren: Mulo-A: J. Blanken; Mulo-B met middenstandsdiploma Fr. N.ieuwemhuLs en J. Imthorn; Mulo-A: J. Algera Jz. en Mulo-B: J. Steenwinkel. Aanbesteding bejaardencentrum Naar wij vernemen zal de aanbeste ding van de bouw van het Prot.-Chr. bejaardencentrum plaats hebben op woensdag 6 juli in hotel „De Witte Zwaan". ALPHEN AAN DEN RIJN Heropening na verbouwing Achter smalle gevels gaan vaak zeer aantrekkelijke en diepe bedrijfsruimten en winkels schuil. Dat is ook het geval in de Mandersloostraat, wel genoemd Alphens Kal verstraat. We zagen dat gis teren weer bevestigd. Want de heer J. Snel, bij zeer velen in Alphen bekend, heropende zijn dameskapsalon, Van Man dersloostraat 4, Dit is reeds tientallen jaren kapsalon. Eerst voor heren, toen nog kapsalon Jansen, die begon met twee damesboxen te plaatsen. De dames drongen de heren geheel en als we niet vergissen, beleefde de zaak va heer Snel nu reeds de derde verbouwing en er staan nu niet minder dan ee dertig stoelen. Van Beijeren timmerwerk en Haak schilderwerk, hebben onder toezicht een Rijswijkse interieur-expert iets heel moois tot stand gebracht. De heer mevrouw Snel ontvingen gisteren z veel belangstellenden. Een veertigtal bloemstukken vormde cvenzovele blij ken van medeleven. Bestuursmutaties Nu de heer G. J. Hofland, eerste secre taris en dc heren T. Goedhart cn S. Leeuwen, resp. tweede penningmeester en tweede voorzitter, afgetreden zijn als bestuursleden van de Schoolvereniging op Geref. grondslag, zijn de functies als volgt verdeeld; E. van der Pol ie voor zitter W van Zwieten 2e voorzitter; E Boer le secretaris; M. de Hoog 2e secre taris: E. J. van Heijningen le penning meester; A. Pool 2e penningmeester Th. Booij, J van Elburg, J H. Noomen in M. Stapper leden. Motorrijder botste tegen erepoort In verband met het duizendjarig be staan van Zwammerdam staat bij de in gang van deze gemeente op Alphens ge bied bij de Vinkebuurt, een grote poort. Door onbekende oorzaak i: Zwammerdamse motorrijder W. Kocx. 22 jaar. daar gisteravond omstreeks 10 uu tegenaan gebotst. Hij kwam negen meter verder op dc grond terecht en liep een zware hersenschudding op. Dokter Gill verleende hulp en liet het slacht offer naar zijn woning overbrengen. Rampoefening De zaterdag in Alphen te houden ramp oefening van het Rode Kruis zal de groot- :ijn, die ooit in Zuid-Holland is ge houden. Colonnes uit de gehele provincie komen op de been, in totaal een zeshon derd man. Allerlei radioverbindingen roor een vlotte communicatie en bestaat de mogelijkheid, dat er kikvors- aen worden ingeschakeld. BENTHUIZEN Waar blijven de eigenaars? is gevonden; aansteker, kinder schoentje, schoolboekje, damestas, sleu teltje. Inlichtingen commandant van de rijkspolitie, wmr W. Muilwijk, Dijk 14. BoomkwckerscongrcB in Boskoop Het boomkwekerscongres wordt dit jaar in Boskoop gehouden op donderdag 14 cn vrijdag 15 juli a.s. Het is georgani seerd door de bij de federatie van Ne derlandse Boomkwekers aangesloten Boskoopse organisaties. Het ligt in de bedoeling om de tweede dag een bezoek te brengen aan de Floriade te R'dam. Het voorlopig programma ziet er als volgt uit; donderdag 14 juli: half elf officieel ontvangst in de raadzaal van het ge meentehuis; half twaalf bijeenkomst in de beurshal, waar de rljkstuinbouwcon- sulent ir. C. Dorsman een causerie zal houden over „Is verbetering van afzet- methode van boomkwekerijprodukten mogelijk?" i uur lunch in Florida; 2 uur bezoek aan kwekerijen en andere be zienswaardigheden, waaronder de cac tuskwekerij van de firma K. Edelman te Reeuwijk, afdeling „De Tempel" en van zelfsprekend de proeftuin te Boskoop; half zes vertoning van nieuwste propa gandafilm voor de boomkwekerij in Flo rida; half acht diner in Florida. Vrijdag 15 juli; bezoek aan Floriade te Rotterdam. HAZERSWOUDE Aanwinsten voor speeltuin ..Ons Verbluf" Dezer dagen zijn verscheidene leden van de speeltuinvereniging „Ons Ver blijf" bezis geweest me! het monteren van de glijbaan en de maanraket. De aan schaf van deze kostbare toestellen is mo gelijk geworden, dank zij de vorig jaar gehouden bazaar, waarvan de opbrengst dit jaar werd aangevuld met een gemeen telijke subsidie van f 2.000. Het bestuur verwacht een grote toeneming van het ledental. De contributie is nog steeds f 10 per jaar. Zaterdag 25 juni om 3 uur zal zowel de glijbaan als de maanraket officieel in ge bruik worden gesteld. Dat zal gepaard gaan met een tractatie van de kinderen der leden. C.P.B. De afdeling Hazerswoude van de C.P.B. komt vrijdag 24 juni om 730 uur bijeen in het lokaal achter de Gercf. kerk Als spreekster treedt op mej. C. N. Diepen horst met het onderwerp: „Huidverzor ging". Schaaknieuws Het snclschaaktoernooi werd voortge zet en leverde weer verrassende resulta ten op. Jac. Harkes nam de leiding over van P. de Hertog. De stand is nu gewor den1. J. Harkes, I2ty, 2. P. de Hertog 11%. 3. J. A. Vos 9%, 4. cn 5. M. J Ra- vonsberg en W v. Ofwegen 8%, 6. en 7. J. P. Cok en Joh. de Groot 8. 8. L. v. Gor- kum 6%, 9. P. C. Helmus 4'.i, 10. en 11. H. Merbis en J. v. Dorp 4. Burgerlijke stand GEBORENHuibertus, zn van D. Har kes en H W. de Vlieg; Johannes Corne lls, zn van 1'. J. de Goede en A. J West- geest; Willcbrorda Petronella Josephina, dr van J. B. Zonderop en J. M. Turk; Nicolaas, zn van J. P. van den Bosch en A den Hertog. ONDERTROUWD: Gijsbert Leendert de Knegt, 22 jr, en Alberta Elisabeth Staal, 21 jr. GEHUWD: Matthijs van Zwieten. 26 jr, rn Grietje Noordam, 24 jr; Gerrit van 't Wout, 25 jr, en Cornelia van Veen, 22 jr; Gcrardus Gijsbertus Cornelis van Kempen, 26 jr, en Johanna Christina Theresia Pont, 23 jr; Theo Koetsier, 22 jr. en Margje Johanna van Eijk, 19 jr. OVERLEDEN: Johannes Marinus van der Zwaan, 4 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9