SUNIL Drastische wijziging van toto - ontwerp verlangd Labourleiding is teruggekrabbeld Onbeperkte hoofdprijs, meer toto's en hogere inzet .««Haarlemmer werd rijk met „liefdewerk voor blinden" Hij was niet in staat tot „vliegongeluk" WITTER DAN DE WITSTE POES SUNIL WAST STRALEND WIT BOEKENHOEK r a rwi t t 11 P- E r a ui aaaaaaa a iiBBB aa Nog intern beraad over schadeloosstellingen HET(D VADERLAND schrijft naar aanleiding lating van de voorzitter deratie van door ven Het betallngscapaciteit fondsverzekerden i komst zal zijn dus niet zo eikt": lablje moeilijk ivaarvoor de ziekenfondsen veel meer een kwestie van zijn. De ziekenfondsen beogen c verstrekking aan hun leden ziekte. De cardinale vraag dit systeem nog wel te hand- het nodig, dat het gehand haafd blijft. Enerzijdi lijkt dat ets het het levensonderhond heeft thans aan zienlijk kleiner dan wat het altijd geweest iis. Daardoor is de behoefte aan alverzor gende ziekenfondsen gedaald, ze zijn, we bedoelen er niets denigrerends mee, min of meer uit de tijd. Zou het dus niet lan ger nodig zijn een volledig verzekerings pakket te geven, althans daarnaar te stre ven, dan komt de kwestie van betaling in een geheel ander licht te staan. cieel evenwicht door beperkii 'kosten en door het afstaan van taken aan het initiatief van de 'fljden, die ten slotte ook gewone en finan- g van de bepaalde staatsbur- antwoordelijkheid J e \ol 1c sic ra n I frkt op, dat Nederland de korte d. die nog rest. zal moeten be- 1 de papoea's nog zo goed mogelijk woordelijkhi Onder de huidige omstandigheden be tekent dit, dat de papoea's zo spoedig mo gelijk rijp worden gemaakt voor zelfbe schikking. Sneller dan nu wordt voorge steld is zeker niet denkbaar: terwijl een groot deel van de papoea's zelf nog in een enen tijdperk leeft, zal de eerste boven- ïntreden om mede-verantwoordelijkheid gaan dragen voor de verdere ontwik- ding van land en volk. Onder de nieuwe politieke verhoudingen er op het terrein der binnenlandse po- Ml't.i°k wccr meer verdeeldheid over liet "Nieuw-Guineabeleid dan vroeger het ge- vas. Ook bij het defensiedebat, dat dinsdag in de Tweede Kamer begon, wer- van socialistische kant honende op merkingen gemaakt over de versterking dc defensie van IS'ieuw-Guinea. Een dergelijke kritiek van binnenuit draagt veneens toe bij dat men in dc wereld verdraaid beeld krijgt van dc Neder landse bedoelingen. Het Vrije Volk \hreef dezer dagen, dat de instelling van het papoea-parlement ook al wel ettelijke jaren eerder had kunnen gebeuren. Als lat i VI jt elk geval een verwijt aan kabinet- arin ook socialisten zaten. Hoe dat zij, dit kabinet maakt in elk geval de verst mogelijke sprong. Dat zou ook voor socialistische oppositie een reden kun- zijn om er het hare aan bij te dra- jen, dat Nederland in het belang van de lapoca's, de wedloop met de tijd niet ver- Amendeineiiten uit de Tweede Kamer ingediend, die een belangrijke wijziging beogen van het wets ontwerp van de minister van justitie voor het organiseren van de sporttoto. De commissie uit de Tweede Kamer, die dit wetsont werp behandelde, heeft gistermiddag haar eindverslag uitgebracht. Uit dit verslag blijkt, dat men een nader mondeling overleg met de regering niet meer noodzakelijk acht. De ingediende amendementen komen op het volgende neer: 1 lV3r. P. A. Blaisse (K.V.P.) en mr. dr. C. Berkhouwer (V.V.D.) wensen de maximumprijs van 25.000 gulden in een onbeperkte hoofdprijs gewijzigd Het lid van de V.V.D., mr. W. J. Geertsema, vraagt het wetsontwerp zo te redigeren, dat er meer dan een sporttoto mogelijk is. aan twee toto's Mr. M. Vrolijk (P.v.d.A.) stelt in zijn amendement INMIDDELS heeft het bestuur van de Stichting sporttotalisator, waar in zitting hebben vertegenwoordigers van de Nederlandse Sportfederatie en van de K.N.V.B. vanmorgen de leden van de Tweede Kamer een nota ge stuurd. waarin opnieuw de bezwaren tegen het wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet worden uiteenge zet. De ministers hebben onvoldoende rekening gehouden met de in loop van vier jaar verworven Ned. scheepskapitein ift Zuid-Afrika aan hartaanval overleden Kapitein Cornelis Kuiper, de 61-jarige Nederlandse kapitein van het Liberiaan se tankschip Cradle of Liberty ..(22.610 ton), is gisteren in Port Elizabeth (Zuid Afrika) aan een hartaanval bezweken aan boord van zijn schip. Zijn echtgenote die zich eveneens aan boord bevond, heeft het schip verlaten. Zij zal later naar Den Haag vliegen met het stoffelijk overschot van haar man. Kapitein Kuiper is reeds vele jaren aan de Caltex maatschappij verbonden. De Cradle of Liberty heeft de reis uit de Perzische Golf naar Philadelphia hervat onder gezagvoering van de eerste stuurman, A. J. de Bruin, die een par tijtje schaak speelde met de kapitein toenhdeze de hartaanval kreeg. Vele huisvrouwen opgelicht In Haarlem is de 21-jarige jonge man J. van D. aangehouden, die wordt verdacht van verduistering, op- jlichting en overtreding van het prijs- vormingsbesluit 1941. Hij moet, vol- fgens de Haarlemse politie, in vele iNoord- en Zuidhollandse gemeenten .cr/d*eep, shampo en boenwas tegen hoge -rijzen aan huisvrouwen hebben ver- :ocht via colporteurs, die hij liet opereren voor dc „minder-validen- werkplaats Aurora". De verkopers konden zich legitimeren iet een kaart, waarop onder meer vermeld stond: ,,De houder verplicht zich streng te zullen houden aan de ge- itelde voorwaarden, op straffe van aan gifte bij de justitie". Hierdoor zouden zij indruk hebben gemaakt op de ge dupeerde huisvrouwen, die de produk- de colporteurs 40 procent kregen. In het afgelopen half jaar heeft hij een bruto- omzet gebcekt van 18.000 gulden. Het grootste gedeelte van zijn winst besteed de hij in café's en gokhuizen. Bij de arrestatie had hij een schuld van 2500 gulden. De politie kwam de zaak op het spoor door aangifte van een inwoonster in Haarlem-noord. Zij verklaarde, dat een colporteur aan de deur was ge weest om produkten te verkopen, naar hij zei ten bate van blinden en minder- validen. De man vertelde na a-nhouding, dat hij voor de 21-jarige Van D. werkte. Bij een bezoek aan huis bij Van D. trof men in een werkplaats een 58-jari- ge man aan. Deze deed boenwas, zeep en shampo in potjes en dozen, die, naar bleek, per auto naar de colporteurs wer den vervoeid voor distributie. De jonge man, die dit bedrijf sedert vorig jaar augustus in Haarlem uitvoerde, was zijn 58-jarige .knecht" 152 gulden aan ziekengeld schuldig, waarvan hij na derhand honaerd gulden afloste. onbeperkte hoofdprijs en een Een toto met een gelimiteerde prijs kan niet slagen. Het publiek wordt naar buitenlandse loterijen gedreven en de kanalisering van de speelzin, zoals de ministers wil len, wordt niet bereikt. De vrees, dat men vijf pet van het weekinkomen aan de toto zou kun nen besteden is overbodig. De inleg per deelnemer in het verleden be droeg immers 1,45. Deelneming aa nde toto in vereni gingsverband heeft een bijzonder goed en nuttig effect gesorteerd en bovendien een frappante kostenbe sparing opgeleverd. Het afdragen van 25 procent van de netto-opbrengst aan sociale- en culturele instellingen is te hoog. De behoeften van de sport zullen, vooral als de vijfdaagse werkweek wordt ingevoerd, nog groter wor den. De voorgestelde heffing van om zetbelasting (één miljoen gulden bij 25 miljoen gulden inleg) mist elke redelijkheid. Aan het verzoek van de Stichting Ne derlandse Sporttotalisator een ongeli miteerde toto toe te staan hebben 886.456 personen van 18 jaar en ouder en besturen van 7.427 sportverenigin gen en van 44 sportbonden hun adhe sie betuigd. Deze schriftelijke bewijzen van in stemming zijn vanmorgen om half twaalf op de griffie van de Tweede Kamer overhandigd. Familie van verongelukte piloot In de woensdagmorgen voort gezette zitting van de rechtbank te Maastricht tegen de Trek-Air- directeur Marcel S. zijn eerst ver hoord de vader, de moeder en de zuster van de verongelukte piloot Ben Kleyn. Hun verklaringen waren vrijwel eens luidend over de gedragingen van hun zoon en broer op 13 januari, toen Ben Kleyn in Stolwijk voor enkele dagen thuis kwam en daar bij zijn ouders ge ïnformeerd had naar mogelijkheden om iets belangrijks te bewaren. De avond voor de dag, waarop de Fokker verongelukte, namelijk 21 ja- had Ben Kleyn zijn ouderlijk huis ;ld en zijn familie op de hpogte gesteld, zonder dat men daar overigens iets bijzonders in zag. Alle drie de ge zinsleden zeiden dat zij hun zoon en broer niet in staat achtten mee te doen aan een complot om dc Fokker opzet telijk te doen verongelukken om gelde lijk gewin. Minder vlot ging het verhoor van de achttienjarige kantoorbediende A. M. C. Thijssen, die in een persfotozaak van de heer Fonteijn en tevens in het pension de omgekomen piloot werkzaam Slechts met veel moeite slaagde de president erin, deze getuige te bren gen tot een rechtstreekse verklaring, na melijk dat hij op verzoek van de poli tie bij Mevrouw Fonteijn geïnformeerd had of de verdachte S. in de late avond van zaterdag 23 januari, dus daags na het ongeluk, in het huis van Fonteijn was geweest en dus in de kamer van de omgekomen piloot 'had kunnen ko men. Daar lag immers op de tafel een verzegelde brief, welke de getui ge en mevrouw Fonteijn onaangeroerd hadden laten liggen. Tenslotte beues- tigde deze getuige, dat mevrouw Fon teijn had toegegeven, maar deze her innerde zich niets van deze zaak en vrijwel niets meer van wat er gebeurd was, omdat zij onder doktersbehande ling is wegens een geheugenstoornis. In tegenstelling tot de verklaring van mevrouw Fonteijn, dat Ben Kleyn op de avond voor het ongeluk tussen zeven en tien uur in het pension thuis was ge weest, hield de getuige J. T. Verttoeven, sergeant-vlieger, vol, dat hij met nog een derde persoon met Ben Kleyn geweest. de reeds bekende feiten, dat de ge tuigen H. Dizy en J. Verhoeven de ver zegelde enveloppe hadden weggehaald uit de pensionkamer van Ben Kleijn er dat verdachte S. in het bijzijn var genoemde mannen de brief had ge opend, waarbij een blanco vel papier >u zijn aangetroffen. De twee broers, die in een onbewaakt ogenblik de volgende dag ermee koord gingen, dat brief en enveloppe werden verbrand, hielden voor de recht bank vol, er vast van overtuigd te zijn, een echte brief, dan wel een an der stuk van hun broer was geweest, laar dat de brief of het document op s een of andere wijze was verdwe- ofn verduisterd. Een intermezzo in de eigenlijke straf zaak vormde de behandeling door de rechtbank van tenlastegelegde belas tingfraude. De hoofdcontroleur van be lastingen bij de fiscale recherche, de heer D. van Male uit Arnhem, deed mededelingen over het boekenonderzoek de bouwmaterialenhandel en in luchtreclamebedrijf. Hij constateerde vrij sterke achteruitgang van in de bouwmaterialenhandel, r stijging in de verdiensten van „Trek- Hij had de indruk, dat verdach te de ene werkzaamheid voor de andere liet wijken. Het fiscaal vermogen acht te de deskundige van zodanig betrek kelijk belang, dat de betreffende kre dietstelling ten hoogste één reclame- vliegtuig voor „Trek-Air" zou willen fi nancieren. Deskundigen De officier van justitie had twee vlieg- deskundigen gedagvaard om de recht bank voor te lichten omtrent de bete kenis van de vliegbewegingen, die op varenden van de Noorse tanker „Sago- in het kanaal ter hoogte van Do- hadden waargenomen toen de „Fok ker" van de „Trek-Air" omstreeks één de middag van 22 januari nabij Broers De twee broers, Alb Kleijn en Fop Kleijn uit Stolwijk gaven woensdagmid dag volkomen met elkaar overeenstem mende verklaringen voor de rechtbank te Maastricht ten aanzien van hun ach terdocht over het geval met het blanco velletje papier dat in een verzegelde veloppe was gevonden op de kamer t hun omgekomen broer. Hun getuigenis was een herhaling Advertentie Catve -fep vooir dixbbel-lefekieir eten ELS UR - U neemt een gewone boterham, belegt die met ei en frisse tomaat en mmm... mmm Dubbel-lekker maakt U hem met Calvé Mayonaise f LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE! Een idee voorde boterham zoals dit kunt U ook vinden. Want Calvé Mayonaise is wel bij duizend dingen lekker. Ontdek zelf die nieuwe mógelij kheden. Experimenteer U doet er Uzelf en Uw eters plezier n En om alles voor U nog veel prettiger te makenCalvi beloont elk bruikbaar idee met een leuke, welkome verrassing t Zend Uw dubbeldekker idee per briefkaart aan Calvé, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli I960worden ingestuurd en worden het eigendom van Calvé. het schip vloog. Het kwam er op neer en de des kundigen demonstreerden dit met speelgoedvliegtuigje en een uit papier geknipt oceaanschip dat de fok kerop vrij geringe afstand dwars op het schip kwam toevliegen, daarna wendde in de vaarrichting en dan zeer stijl optrok, waardoor het vliegtuig een rolbeweging maakte. Deze zo dicht boven zee door de vrij zware „Fokker" met beperkt motorvermo- Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was! C4\ Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Homerus' Ilias, naverteld door dr. Onno Damsté. Tweede druk. Prisma- boek. Uitgave Spectrum, Utrecht. Verhalen uit de toekomst, door Isaac Asimov. Vertaling A. J. Muller. Pris ma-boek. Uitgave Spectrum. Utrecht. Dc hobbit. door J. R. R. Tolkien. Vertaling Max Schuchart. Prisma-boek. Uitgave Spectrum, Utrecht. Alles over mannen, hun illusies, di lemma's en complexen vin de wieg tot het graf, door Joseph H. Peck. Verta ling M. Mok. Prisma-boek. Uitgave Spectrum, Utrecht. Kroiswoordpnzwl Horizontaal: 1. bijwoord, 2. geldstraf, 7. pers. voornaamw., 9. overdekte win kelstraat. 12. bout van een varken, 13. huisdieren, 15. arbeidseenheid, 17. spil van een wiel, 18. troep, 20. orient ex presse (afk.), 21. de bovenste halswer vel. 22. afzonderlijk. 23. muzieknoot, 24. stok met voettrede, 26. foei, 27. hoogste punt, 28. eer, 29. zelfkant. 33. afreis. 37. heden. 38. kan men op zitten, 39. voorzetsel. Verticaal: 1. pers. voornaamw., 2. speelgoed, 3. rund, 4. stad in Duitsland, 5. scheikundig element (afk.), 6. ik (Lat), 8. lengtemaat (afk.). 10. bol werk. 11. onklaar, 12 spoed, 13. ver sterkte stad. 14. nobele. 16. gezamen lijk verteer, 18. zangstem. 19. boomloot, 25. muze van het minnedicht, 30. blau we boerenkiel, 31. schel, 32. voorvoeg sel, 34. rijkstclefoon (afk.), 35. muziek noot. 36. uitroep. 8 16 10 8 13 w e 19 2Ö~ rr TT 5" JT UT TT s itf OPLOSSING VORIGE PUZZEL Werk, aard, tal, Ier, klok, deur, oor, el, deel. oer. ent. in. kerk, gang, om, es, dag. Het devies luidt: „Wat ik doe, doe ik goed". Grote brand eist elf slachtoffers in Liverpool Acht v gekomen bij een brand, dlc woensdag het grootste warenhuis van Liverpool heeft verwoest. Tien verkoolde lijken, waaronder die van de onder-directeur en drie van zijn medewerkers en mede werksters, zijn geborgen, net elfde slachtoffer is een monteur van het wa renhuis, dlc vijf vrouwen op de vierde verdieping redde maar tenslotte, door dat een muur bezweek, naar beneden stortte. Gevreesd wordt, dat er nog meer slachtoffers zijn. Het hoofd van de brandweer in Liverpool heeft verklaard, dat de vloer van de vierde verdieping in zijn geheel is ingestort en op de begane grond terecht is gekomen. Op het ogenblik dat het brandalarm werd gegeven bevonden zich zevenhon derd mensen, merendeels vrouwen, in het magazijn. In de kelders van het warenhuis was 50.000 liter brandstof opgeslagen Door twee ontploffingen vlak na elkaar spron gen de ruiten van aangrenzende gebou wen en werd een bioscoop ernstig be schadigd. In een uur tijds stond het ge hele warenhuis van boven tot onder in lichter lzaie, hoewel 150 branweerlieden mét twintig slangen het vuur bestreden, gen uitgevoerde manoeuvre werd daar na nog eens herhaald, maar nu trok het vliegtuig nog sneller en stijler op, waardoor het toestel „flickte" en e, op de rag vliegend uitkwam. Vrij on- bestuurbbaar maakte het vliegtuig, dat bijna geen snelheid meer had, een samenklap over de dwarsas en gleed, half dalend, half afglijdend, tot boven het water om daarna over de neus „kippend" in de golven te verdwijnen. Beide deskundigen hebben naar aan leiding van vragen van de president, ter zitting verklaard, dat déze wijze van vliegen onder de gegeven omstan digheden hoogst roekeloos was en dat dergelijke manoeuvres zelfs op vrij gro te hoogte nog een zeker risico voor de bestuurder meebrengen. De 32-jarige officier-vlieger P. G. var Sprundel uit Rijen, heeft, vlak voordat de rechtbank het verhoor der getuigen k charge ging afsluiten, nog enig op zien veroorzaakt door de mededeling, dat het pakje, dat tijdens het rondvlie gen bij het schip uit het vliegtuig naar beneden kwam, onder geen beding uit het toestel gevallen kan zijn. Het moet opzettelijk uit de cockpit geworpen zijn door de piloot. De rechtbank verdaagde de zit ting vervolgens tot vrijdag halftien. Ex-politieke gevangenen bijeen De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M A. M. Klompé, heeft woens dagnamiddag in tegenwoordigheid van H.K.H. prinses Irene het derde lustrum congres der Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen (uit de bezet- talrijke genodigden, die de opening bij woonden behoorde o.a. de gevolmachtigd minister van Suriname, dr. R. H. Pos. die lid is van het ere-comité voor dit congres. De vereniging meent, en ik geloof te recht zo zei de minister in haar ope ningswoord dat het nodig is om in de vereniging en daarbuiten zich te doen bezinnen op wat wij in die tijd tien jaar geleden hebben geleerd. Die goede eigenschappen moet ge onder el kaar vasthouden, maar ook doorgeven aan anderen. De minister zei nog geen mededelingen te knnnen doen, zoals het congres had verwacht over dc besteding der gelden, die in het kader van het verdrag met west-liuitsland over de scnadeioosstci- llng van slachtoffers van het Nazl-re- giem, ter beschikking zullen komen In tern beraad is gaande, de regering is ter zake ^diligent, voegde de minister hier- Kernwapens nu taboe Voor Cousins nog te weinig Engelands Labourparty heeft gisteren tot een belangrijke koerswijziging besloten in haar opvattingen omtrent de buiten landse politiek. De partij neemt krachtens een officiële beleids verklaring, thans het standpunt in dat Engeland geen Ameri kaanse raketbases op zijn gebied dient toe te staan en een einde moet maken aan de produktie van kernwapens. Voor haar de fensie dient Engeland te vertrou wen op de afweerkracht var Amerika's atoommacht, aldus de verklaring. Krachtens de nieuwe defensiepolitiek in Labour dient de Navo van de Ver. Staten de beloften te verwerven, dat nimmer van kernwapens gebruik zal worden gemaakt zonder goedkeuring van de Navo en dat Amerika nimmer als eerste een kernwapen zal gebruiken of dreigen, te zullen gebruiken. In de verklaring wordt de verantwoor delijkheid voor het verschaffen van waterstofbommen voor de Westerse ver dediging dus geheel op de Verenigde Staten gelegd. Er wordt echter niet ge pleit voor een eenzijdig afstand doen door Engeland van kernwapens hierop hebben vele Britse socialisten aange drongen of eenzijdige Britse ontwape ningsmaatregelen. Tot nu toe had de leiding der Britse socialistische partij zich uitgesproken voor vervaardiging van Britse waterstofbommen. Het is echter de vraag, of de nieuwe politiek van Labour ook voor de linker vleugel aanvaardbaar is. Het Britse Algemene vakverbond heeft gisteren nl. het nemen van een beslis sing over de nieuwe politiek uitgesteld tot 1 juli. Dit is een volkomen verrassing. Verwacht was. dat de algemene raad van het vakverbond zijn goedkeuring zou hechten aan een tezamen door de Labour- partij en bet vakverbond uit te geven manifest over de defensiepolitiek. Het besluit betekent ccn slag voor de leider der Labourpartij, Gaitskell. die had ge hoopt dit manifest vandaag te kunnen publiceren Hjj heeft het manifest nu zelf gepubliceerd, zonder te wachten op de instemming van het vakverbond. Het besluit van het vakverbond werd genomen nadat Cousins (de machtige secretaris van de bond van vervoer personeel) duidelijk had gemaakt niet bereid te zijn tot een compromis over zijn eis. dat Engeland op eigen houtje de kernwapens moet afschaffen. Baron van Aersscn naar Leopoldstad Bij KB. is F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol benoemd tot buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur in bijzondere zending. In deze hoedanig heid zal baron Van Aerssen, die oud-lid van de Raad van State is en oud-ambas sadeur, de plechtige viering van de on afhankelijkheid van Congo bijwonen, die op 30 juni a.s. te Leopoldstad zal plaats vinden Hij zal vergezeld z(jn van jhr. C. Boreel, thans consul-generaal der Nederlanden te Leopoldstad, die deel van de delegatie uitmaakt Maak er méér van m_et CÜalvé I

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5