Kotynos I In Hervormde kerk geen plaats voor zelfbehagen Duitse middenstand wil samenwerken Natu-raLax Een woord voor vandaa Minder bereidheid tot brengen van offers cle cfrootóte c/ave Kanttehenim ICCC krijgt geleidelijk meer bekendheid In levensmiddelenbedrijf: Fransen drinken de meeste wijn (Van onze sociaal-economische redactie) Niet alleen in ons land, maar ook daarbuiten wint de gedach te van een verdergaande para- lellisatie in het levensmiddelen- bedrijf steeds meer veld. Zoals wij reeds schreven werkt de commissie-Thurlings aan een advies aan de Nederlandse re gering, dat neerkomt op een aanmerkelijke vergroting van de vrijheid voor de detaillist in de levensmiddelensector. Ook in Duitsland gaan thans dergelijke stemmen op. Hier wil men zelfs nog een stap verder gaan door ook de ver schillende organisaties van de taillisten in de levensmiddelen sector te doen samensmelten. De voorzitter van de West- duitse federatie van organisa ties van levensmiddelendetail listen, de heer Schreiber, deed ■onlangs het voorstel de organi saties van de melkhandel maar te doen samensmelten met die van de levensmiddelendetaillis ten (kruideniers), omdat de be langen van beide branches door de toenemende vermenging der assortimenten meer en meer samengaan. In verschillende bladen van de middenstandsvakpers in Ne derland is hieraan aandacht be steed. In de kringen van de Duitse melkhandel blijkt dit voorstel verschillend beoordeeld te worden. Principieel staat men er niet afwijzend tegen over, maar de vorming van een federatie acht men doelmatiger dan een samensmelting. De centrale organisatie van levensmiddelendetaillisten iD Duitsland verenigt op het ogen blik reeds in zich vakorganisa ties van fruit- en groentenhan- delaren, de vishandel en de wild- en comestibleszakcn. De ze organisaties leiden in hoge mate een zelfstandig bestaan, maar werken toch federatief samen in de centrale organisa tie van levensmiddclendctaillis- ten. Eén glas per tceck In middenstandskring wordt voorts een kritisch geluid ge hoord naar aanleiding van de werkzaamheden van het bureau voor de statistiek, dat de Euro pese gemeenschappen hebben ingesteld onder leiding van de bekende prof. Wagenfuhr. De taak van het bureau is de natio nale statistieken om te bouwen, zodat zij vergelijkbaar worden met die in andere landen. Wat daarbij uit de bus gekomen is, wordt in de vakpers van de christelijke middenstandsbon den zonder meer verrassend ge noemd. Men zou er bijna aan gaan twijfelen. Zo is er een onderzoek ingesteld naar de eet- en drinkgewoonten van de arbeiders in de mijnbouw en de hoogovens in de zes lan den. Vrij algemeen is de ge dachte, dat de mijnwerkers in Nederlands Limburg graag een glas bier drinken en ook, wel twee, maar volgens het nieuwe bureau drinkt een mijnwerkers gezin met twee kinderen in Nederlands Limburg maar 16 liter bier per jaar. Alle cijfers zijn gebaseerd op een gezin met twee kinderen. Dit betekent, aange nomen, dat vrouw en kinderen zelfs met oudejaarsavond een glas bier laten staan, dat de Nederlandse mijnwerker iedere week ongeveer een glas bier drinkt. Is prof. Wagenfuhr nooit in Heerlen, Sittard en Geleen geweest, zo vraagt de redactie van genoemde bladen. Er wordt nog aan toegevoegd, dat de Duitse mijnwerkersfamilie met twee kinderen 232 liter bier per jaar drinkt. Dat zijn 928 gla zen of bijna twintig per week. „Hier klopt iets niet 400 liter wijn De Franse mijnwerkersfami lie blijkt ook nog 400 liter wijn per jaar te drinken en de Duit se acht liter. Volgens prof. Wagenfuhr drin ken de mijnwerkers in Neder land vrijwel uitsluitend melk. Het Nederlandse gezin verbruikt per jaar 600 liter, waarmee wij recordhouders zijn. De minste melk wordt ge dronken in Italië: 119 liter. De meeste koffie gebruiken de Bel gen en Fransen: 17 kilo per jaar. De Duitsers hebben ge noeg aan drie kilo. Wat betreft de besteding van het inkomen in de sector le vensmiddelen en dranken ko men grote verschillen aan het licht. De Italianen en Fransen besteden de helft van hun in komen hieraan. De Luxembur gers echter maar 35 pet., om dat zij de hoogste huishuren betalen. De huren bedragen hier 24 pet. van het loon tegen in Frankrijk 18 pet. De Saarlan- ders besteden het grootste deel van hun loon aan kleding. De Italianen trekken voor deze post het minst uit. De waarde van deze percentages is echter nog maar betrekkelijk, omdat de lonen in de verschillende landen aanzienlijk uiteen lopen. 0U^elmcutt dacj. in day uit de regelmaat van de klok Oud graf in Doth an Een Amerikaanse archeologische expeditie heeft jn de historische stad Dothan in Jordanië een graftombe ontdekt, die in de jaren 1400 tot 1000 voor Christus dat is dus 200 jaar voor koning Salomon gebouwd moet zijn. De identiteit van de stoffelijke res ten in dit 3.000 jaar oude graf moet nog nader onderzocht worden. Dothan lag 100 km ten noorden van Jerusalem en wordt in de Bijbel ge noemd als de plaats waar Josef door zijn broers als slaaf verkocht werd. Het graf werd het vorig jaar al ont dekt, maar de blootlegging werd in verband met de weersomstandighe den uitgesteld. Ds. Luteyn voor Confessionele Vereniging: (Van een onzer verslaggevers) •Op Woudschoten bij Zeist heeft de Confessionele Vereniging h jaarvergadering gehouden, ge volgd door de jaarlijkse conferen tie. Zoals steeds bestond er voor dit samenzijn veel belangstelling, al was de middag, waarin de jaarstukken werden behandeld, minder druk bezocht dan de avondvergadering. Hier sprak prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker te Groningen over vragen rondom de heilige doop. Na de drukbe- luisterde radiovoordrachten over de sacramenten, wist ook thans de hoogleraar zijn gehoor te boeien. Het is opvallend dat de secten die de kerk waardeloos achten altijd be ginnen met de bestrijding van de kin derdoop. Voor hen is de doop verlaagd tot een toegangsbewijs voor het eigen kringetje. En daarin verachten zij de grootste genadegave van God. Wie er aan vasthoudt, dat God zijn waarheid nimmer krenkt, die kan ook de Hervormde kerk niet als een hope loze zaak opgeven. De Confessionele Vereniging althans doet dat niet. Zij be schouwt deze kerk als een planting Gods, die door de Here nog niet ver- it er veel afval wordt gevonden, wilde ds. Luteyn niet ontkennen. Ook de kinderen des verbonds kunnen verloren gaan. Maar als Paulus de verworden ge meente van Corlnthe heilig noemt, dan Is het voor de kerk der vaderen in dit land nog niet verloren. Rustig doorgaan Heili' geil baseerde zijn openingsrede op de spraak waarmee de apostel Paulus zich richt tot de gemeente van Corinbhe. Hij noemt de christenen in Corinthe hei- Wie de brieven aan de Corinthiërs leest, begrijpt onmiddellijk, dat het woord heilig niet moet worden opgevat als „deugdzaam". Er kwamen in die gemeente verschrikkelijke zonden open baar, zoals men ze in de wereld bijkans niet aantrof. De gemeente was onderling verdeeld in vier modaliteiten en zij kon aller minst rechtzinnig heten. Zelfs ten aan zien van het centrale punt van de op standing des Heren leefden in de ge meente van Corinthe ernstige dwalin gen. Kortom: wie beide brieven leest, moet erkennen dat er van de gemeente niet veel overblijft. Het gevaar bestaat, aldus ds. Luteyn, dat wU ons in de Hervormde kerk met een gevoel van zelfbehagen troosten, daar Corinthe het er blijkbaar niet be ter afgebracht heeft dan de Hervormde kerk met al haar zonden en gebreken. Voor dat zelfbehagen is geen plaats, laar het moet opvallen, dat Paulus zich aangaande Corinthc's kerkleden van de aanduiding „heiligen" blijft bedie nen. Heilig betekei - Schrift: afgezonderd wonend op het erf van God. Al de ket terijen der gemeente kunnen dit niet ongedaan maken. Hierdoor valt er een merkwaardig licht op de toestanden in de Hervormde kerk. Men krijgt de indruk, dat het ze delijk leven in de Hervormde kerk op hoger peil staat dan te Corinthe, maar de kerk is toch even verdeeld. Zij heeft op vele punten de leer der va deren losgelaten, het wemelt er van ketterijen. Ja, geen enkele modaliteit in de Hervormde kerk is voor honderd orocent zuiver op de graat. Allen zijn ze afgeweken, tezamen zijn ze onnut ge worden. Hoe moet men dit droeve stelletje christenen beschouwen? Als evangeli satieobjecten? Neen, als een heilige gemeente. God houdt zich in zijn ver kiezende genade vast aan de gevallen mens in de kerk, zoals hij dat met Israël deed. Hij gedenkt altijd zijn verbond. Er straalt rust van uit Dat is hei eerste wat U opvalt, als U de ver jongde ELEGANT van Karei I bekijkt. De rust van het weloverwogen, doelbewust gebezigde vakmanschap. Aan al Uw verlangen» Cs met deze sigaar voldaan. Onze inkopers vergaarden voor U het puikje van de beste, geurigste tabakken, zo rijp, zo licht als oog zelden be schikbaar waren. Ervaren melangeuts stelden hieruit de grondstoffen samen voor een sigaar, die Uw ideaal van subliem rookgenot welhaast overtreft. De sigaar zelf modelleerden wij naar de voorkeut van de Nederlandse toker tot een stoere, prachtig uitgebalanceerde boUcnalc,vorste- lijk van allure, elegant vto lijn en kleur. En zo ligt hij dan no voor U klaar in de winkel, de perfecte sigaar «kÜfljL g. 1L I oud te Amersfoort en ds. C. W. Corts te Vianen, bleek dat de vereni ging in sommige gewesten weinig acti viteit ontwikkelt. Plaatselijk is het zeer verschillend. In het geheel der vereni ging neemt Zuid-Holland een domine rende plaats in. Sommige leden drongen aan op pu blicatie van berichten over controver- „emeenten. waarbij ook de con fessionelen betrokken zijn, gelijk de pers van de Gereformeerde Bond dit pleegt te doen. Ds. Groenewoud meen de echter, dat het niet nodig is deze methode over te nemen. Liever gaat de Confessionele Vereniging rustig door met haar werkzaamheden. Uit mededelingen dienaangaande bleek, dat het weekblad De Gerefor meerde Kerk, waarvan het abonnemen tental jarenlang terugliep, thans ge stegen is tot ongeveer 2200. Van de hervormde predikanten z\jn er ruim 150 lid der vereniging. Het aantal medestanders is echter aanmerkelijk groter, blijkens de giften welke Het is niet moeilijk antwoord te geven op de vraag wie in on kringen (zeker op zondag) de meestbesproken man is: het de dominee. Hij is s ochtends de kansel opgegaan, wellicht dezelfde gemoedsgesteldheid waarmee Paulus blijkens brief de Corinthiërs is tegemoet getreden: „Ik kwam tot u zwakheidmet veel vrezen en beven". En misschien moet het Paulus ook nazeggen: en mijn prediking kwam niet met meeslepende woorden van wijsheid". En ach, ook hoort die dominee dan misschien niet het commentaar zijn koffiedrinkende gemeenteleden, hij weet het toch we Ze hebben de meeslependheid gemist en zeggen: „Saaie pre vanmorgen. Ik kon m*n ogen haast niet openhouden!" Of hebben de wijsheid gemist en zeggen: „Hij had er weer veel aan gedaan vandaag! Zeker te druk gehad van de we met z'n bijbaantjes!" Wat een geluk, dat dominee's èn gemeenteleden een Bijb hebben. Ze kunnen zich, ieder voor zich en samen, bezinn op de vraag: „Waarop rust ons geloof?" Op de wijsheid de dominee of op de welsprekendheid van de dominee? Gelu kig niet! Paulus zegt het heel duidelijk: „Ons geloof dient rusten op de kracht van God!" Gelukkig omdat we dan kunnen zeggen: „Wie roèmt, roeme in den Here!" 60 jaar Geref. vereniging drankbestrijding De Geref. vereniging voor drankbe strijding heeft gisteren in de Kei- zersgrachtkerk te Amsterdam liaar zestigjarig bestaan gevierd. Aan de herdenking ging in de Keizersgracht- kerk een wijdingsdienst vooraf. De voorzitter van de jubilerende vereni ging ds. C. M. v. d. Lo, geref. pre dikant te Soest, sprak een welkomst woord. Ds. P. N. Kruyswijk geref. predikant te Amsterdam, hield de ge dachtenisrede. Direct na de dienst ving in een van de lokalen van de kerk de algemene vergadering aan. De voorzitter sprak vermoeid zijn van het organi satieleven waardoor het gevoel saamhorigheid verzwakt. drankmisbruik. Er is „en dat kenmerkend verschil met het verle den, minder bereidheid een offer te brengen. Wel een offer in geld, maar niet van de persoon zelf', zo zei hij. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, hield een toespraak, waarin hij wees op de betekenis die deze ver eniging temidden van de andere geheel onthoudersorganisaties in Nederland neemt. Hierna richtte minister Van Rooy zich speciaal tot de secretaris, de heer J. Feitsma uit IJmnlden, wiens arbeid in de plaatselijke, de provinciale landelijke organisaties gedurende vele jaren van grote betekenis is geweest. De minister deelde mede, dat de heer Feitsma is onderscheiden met liet ere metaal in goud, verbonden aan de orde van oranjc-Nassau. Omdat de heer Feitsma om zijn hoge leeftijd na 25 jaar zich niet meer her kiesbaar stelde, richtte de voorzitter zich met een woord van bijzondere dank tot de aftredende functionaris. In Samenspreking tussen hervormde en gereformeerde synode Als gevolg van het besluit van de sy node van de N. H. kerk en die van de Gereformeerde Kerken in Nederland om op gezette tijden een samenspre king te hebben, heeft in het begin van deze week in het gebouw van de synode van de N. H. Kerk in Den Haag een eerste overleg plaats gevonden tussen de moderamina van beide synoden, al dus een mededeling van het persbu reau der Hervormde Kerk. 49 Toen zij goed en wel verhuisd waren, had dok ter Mees haar voorgesteld om meer pensiongeld te gaan betalen, maar Anne had djt aanbod beslist al- ceslagen. „Ik zou werkelijk de gedachte met kunnen verdragen, dat ik op uw kosten leefde, had ze ge zegd. „Maakt u zich maar niet ongerust, ik ben er immers altijd gekomen." Dokter Mees had niet verder aangedrongen, de wilskracht op dat smalle vrouwengezicht deed zijn hart goed; het was verheffend op deze moedige, be heerste wijze een mens te r'— 1 strijden met zijn lot. Maar als medicus verontrustte hem haar uiterlijk, werd magerder, cn soms - mmg|j r niet op haar werd gelet ze meende, dat ze zo krachteloos dodelijk vermoeid zich wel goed voelde; flinker te eten en gaf haar middags wat te gaan Aisten. i extra inspanning worden stoel, dat het leek, of was. Hij vroeg haar, of r* hij spoorde haar aan c~ de raad 's middags w_. - Anne was hem dankbaar voor zijn bezorgdheid om hem plezier te doen, at ze een boterham meer, maar van het rusten 's middags wilde ze niet weten: tijd was kostbaar, té kostbaar om hem werkeloos voorbij to laten gaan. Bovendien zou het i lichaamsrust een %°Dc weken gingen traag voorbij. De kachel in de huiskamer cn in de kamer van dokter Mees ver slonden de opgeslagen steenkool Met angstige ogen zag Anne dc voorraad minderen, ze zou zeker nog voor vijf en twintig gulden nodig hebben en als het lang koud bleef nog meer. Ze durfde haar kas met meer opmaken, ze hoopte nu maar op de ko mende zomer, maar zelfs al rekende ze op het maxi mum aantal gasten, dan zou er toch van sparen voor de winter geen sprake zijn, want nog altijd was de schuld aan Van 't Hof niet afbetaald, de verhuizing had een gedeelte van de gereserveerde som opgeslokt. De grauwe regendagen met hun laaghangende wolkenlucht en hun gure windvlagen waren niet geschikt om Anne op te vrolijken ^en moed te geven; terwijl daarenboven soms het WILLY STRUT gevoel had, dat er iets niet in orde was met haar gezondheid. Zo nu en dan had ~e pijn, een pijn, die ze niet goed thuis kon brengen, en die ergens m haar zij moest ontstaan. Maar daar zweeg Anne over, ze wilde zich wijs maken, dat ze zich die pijn slechts verbeeldde; voor ziek zijn had ze im mers geen tijd en geen geld! Op een dag kwam Paultje met een ernstige trek op zijn gezichtje thuis uit school. Als gewoonlijk ging hij naar zijn speelgoedkastje en haalde er het een en ander uit Anne keek naar hem, toen hij stiller dan anders aan de tafel ging zitten. „Scheelt er wat aan, lieverd?" „Nee, moeder." Ze liep langs hem heen en streek over zijn haar. Dokter Mees vroeg plagend: „Straf gehad, jonge tje?" „Nee, dokter." Toen het bedtijd was en ze hem naar boven bracht, zei hij plotseling: „Moeder, wat is mijn va der eigenlijk, de jongens vroegen er naar. en... ze vonden het zo gek, dat ik het niet wist." Hij zweeg even. zei toen zacht: „Ze hebben allemaal gewoon een vader thuis." Anne sloeg een arm om het kind heen. Hij was nog zo klein en teer in zijn pyama, en er sprak zulk een verdriet uit zijn woorden, dat het haar door de ziel sneed en ze haar tranen nauwelijks kon bedwingen. „Mijn vader," had hij gezegd, welke verlangende gedachte had hem die woorden ingegeven... „Vader," zei ze zacht, „is directeur van een groot kantoor; hij is erg knap, ik denk, dat jij daarom ook zo goed kunt leren en altijd zulke mooie cijfers krijgt." „Was... hoe zag hij er uit, moeder, hebt u hele maal geen kiekje van hem?" „Jawel." Anne sloot een ogenblik de ogen. Vijf jaar geleden had ze Mare voor het laatst gezien, zijn portret had ze zorgvuldig weggeborgen cn nooit meer bekeken, omdat het verleden immers afgeslo ten moest zijn en geen invloed meer mocht oefenen op haar leven. Ze had haar dagen met arbeid ge vuld, maar toch hadden de herinneringen kans ge zien telkens opnieuw binnen te dringen in die da gen; ze had het kind opgevoed zonder ooit over een vader te spreken en toch was die vader in de ge dachten van het kind. „Hè moeder, laat me dat eens zien." „Morgen", beloofde zij. ,,Hè nee, nu, moeder, toe!" Anne bezweek voor zijn aandrang. „Ga jij dan vast in bed." zei ze, „dan zal ik het opzoeken." Zoeken... alsof ze niet precies wist, waar ze he had opgeborgen... Ze opende de enveloppe niet, voor ze bij Paultje terug was. Hij zag hem In haar handen en keek er zwijgend naar; hij hoopte vurig, dat die vader aardig zou zijn, een vader, om trots op te wezen. Anno ging naast hem op het bed zitten en haalde de foto te voorschijn. De twee hoofden bogen zich er overheen In eenzelfde, verlangende aandacht. Met één oogopslag wist het kind, dat deze n hem beviel. „Mag ik nooit naar hem toe, moe( en komt hij nooit, nooit naar ons toe?" Anne perste haar bevende lippen op elkander. Na een ogenblik vroeg ze: „Hoe vind je vader?" (Wordt vervolgd) zijn plaats werd bij enkele kandidaat stelling tot secretaris gekozen de heer J. Wartena, hoofd van een chr. school te Utrecht. GELUKWENSEN Van dr. W. Drees, die verhinderd was de bijeenkomst bij te wonen, kwam schriftelijke gelukwens binnen. Namens de Vrije Universiteit bood de rector magnificus prof. dr. J. P. Ver dam gelukwensen aan. Dit deed ook dr. J. G. Kunst uit Amsterdam namens de kerkeraad van de gereformeerde kerk in de hoofdstad. Voor de gezamenlijke zusterorganisaties sprak de heer G, Hol uit Utrecht. Na afdoening van de huishoudelijke zaken heeft het hoofdbestuur in een van de zalen van de Keizersgrachtkerk ge recipieerd. Onder degenen die hun ge lukwensen kwamen aanbieden waren vertegenwoordigers van zusterorgani saties, van de kerkeraad van de chris telijk gereformeerde kerk van Amster dam, van het moderamen van de gene rale synode der gereformeerde kerken vele anderen. DE HEER ALGRA: „40+" VOOR het „Friesch Dagblad" op om dc actualiteiten is in deze kw« welks vriendschap wij zeer prijs eeuw de arbeid van de heer Al{ stellen ja voor heel de christelijke van grote betekenis geweest. dagbladpers in ons goede land is het heeft aan het betrekkelijke karakl vandaag een vermeldenswaardige van de actualiteit de noodzakelij] dag. Immers, de heer H. Algra is aanvulling gegeven, die betrekkelijk vandaag vijf en twintig jaar hoofd- hcid als het ware gecorrigeerd, do redacteur van zijn krant. zijn rijke kennis van de historie. Ei De directie van het „Friesch Dag- kennis waarvan hij zijn lezerskrii blad" heeft aan dit jubileum op een ten volle heeft laten profiteren, aardige en tevens treffende wijze re- Dat er een hechte band tussen liëf gegeven. Zij heeft namelijk een heer Algra en zijn lezerskring i: aantal door de heer Algra in de loop groeid, is wel duidelijk. Er heei der jaren geschreven hoofdartikelen onder de Friezen een sterke verbi laten bundelen, zulks voor belang- denheid, zozeer dat men andere sti stellenden. Dezen zullen er een ge- ken binnen ons vaderland daarva waardeerd bezit in hebben. gaarne iets zou willen toewenst De titel, aan deze bundeling van En de heer Algra kent Friesland hoofdartikelen gegeven, is even oor- deszelfs historie. Hij heeft spronkelijk als goed gevonden: kwart eeuw voor Friesland gewaaj „40+". Nu, dit geldt volop van de wij- en de belangen van dat mooie ze waarop de heer Algra zijn lezers- west op bekwame wijze in de publ kring van voorlichting weet te die- citeit voorgestaan, nen. Wat hij schrijft is pittig, spran- Naast deze band is er tussen de h( kelend en boeiend en heeft altijd een Algra en zijn lezerskring een niP stevige en gezonde inhoud. aanzienlijk hechtere. Het is die viL de gemeenschappelijke levensovej tuiging. De heer Algra is christcfi journalist. En welk een mogelijk den zijn er dan. Wat een kansen l Een journalist is een man van de actualiteit, en ook een hoofdredac teur zal dit hebben te zijn. Zijn voor lichting zal bij voorkeur bij de ac- wi?"1 C1 ♦„„I;. ..j* het brengen van het nieuws en bij tualiteit hebben aan te sluiten. Maar voorlichting daarover. Het moi dunkt ons wel eens, voor ander^ - eijn om jaloers over te worden, leden naar het heden. De heer Algra h..„ a vVan mogelijkheden en kan, dan is het te nuttiger, wanneer hij lijnen weet te trekken van het ver heeft de heer Algra in deze vijf twintig jaren veel laten zien. heeft getoond, dit te kunnen. De actualiteit is weliswaar een i de, doch dan een van betrekkelijk ka- heeft, anders uitgedrukt, in het nV rakter. De actualiteit moet worden altijd te kleine koor van de christi beoordeeld, moet worden tot een lijke pers in ons land gezongen i voorwerp van meningsvorming. Een een eigen stem, een stem die k<lr actualiteit is nooit een ding op zich- het anders? ook ver buiten Fricj zelf. Steeds dient men op zoek te land gaarne wordt gehoord, gaan naar de zin en de achtergrond Zo is voor ons allen vandaag i ervan. vermeldenswaardige dag, die Welnu, in dc meningsvorming rond- dankbaarheid oproept. Jaarvergadering in Utrecht (Van een onzer verslaggevers) Op de woensdag te Utrecht gehou den jaarvergadering van de organi satie ter bevordering van het werk de internationale raad van chris telijke kerken, de ICCC, in Nederland deelde de secretaris de chr. geref. predikant ds. J. C. Maris mee dat men het ICCC-kantoor in Amsterdam graag uitgebreid zag tot een infor matiecentrum op oecumenisch ter rein, compleet met bibliotheek, lees zaal en archief. Hij wekte zijn ge hoor op deze taak ter sprake te brengen op die plaatselijke kerkera den, die achter de ICCC staan ten einde ook van deze zijde de nodige financiële steun voor dit plan te krij gen. Ds. Maris vermeldde met veel waar dering de oprichting van het ICCC- jeugdcontact; mede door de activiteit hiervan is het aantal leden der orga nisatie toegenomen: het aantal particu liere leden kwam van 76 op 105. Het aantal bijdragen kerkeraden bleef onge veer gelijk en is 64:32 chr. gereformeer de (de chr. geref. kerken zijn bij de ICCC aangesloten), 18 hervormde, 12 gereformeerde en vrijgemaakt-gerefor- meerde en 2 vrije-evangelische kerke raden. Verder ontvangt men van veel kerkeraden jaarlijks een gift. De secretaris zeide dat de ICCC ge leidelijk meer bekendheid in ons land krijgt, wat niet betekent: meer popu lariteit; er is sprake van meer vrien den maar ook van meer vijanden. Ds. Maris wees met nadruk op het be lang van voorlichting. Er is een gro te mate van onwetendheid, merkte hij op. Hij adviseerde, voorlichtingsavon den te doen houden over het werk van de ICCC. EENHEJDSSTREVEN De eerste referent op deze. door de geref. predikant M. Vreugdenhil uit Rui- nerwold voorgezeten, vergadering was diens chr. geref. collega J. H. Velema uit Apeldoorn, die sprak over: het een- heidsstreven als tijdsverschijnsel. De symptomen hiervan en de factoren er achter schetsend, omschreef hij het hui dig eenheidsstreven als een wereld-ge- lijkschakellngsproces, dat het bed spreidt hij. Ds. Velema wees in dit verband op het zoeken naar een grootst gemene deler, op de devaluering van Gods waar heid, en op het streven naar één we reldkerk, waarvan we hier en daar de contoeren al zien. Ook tekent zich hier- en daar de terreur van de oecumene af. vervolgde hij. Tegenover het onschriftuurlijk heidsstreven, dat als tijdsverschijnsel wordt ontmoet, stelde hij het bijbels eenheidsstreven. De schriftuurlijke een heid, betoogde ds. Velema, wordt door Gods Geest zelf gewerkt door mensen die overwonnen zijn door Gods Woord en wet en die volstrekte ernst maken met Gods oecumenische eis en roeping. Deze motieven beheersen de ICCC:bui gen voor Gods waarheid is ja zeggen tegen de schriftuurlijke oecumeniciteit en neen zeggen tegen alles, wat dat be dreigt. ICCC-secretaris de heer A. Warnaar Jzn. hield een causerie over: wat is en wat doet de ICCC?', waarbij hij ook de historische achtergronden tekende. In de discussie op zijn referaat kwam de houding der geref. kerken tegenover de ICCC ter sprake. De heer Warnaar vond het onbegrij pelijk dat een geref. synode, die uit spreekt dat de oecumenische roeping verder gaat dan de kerken aangesloten bij de geref. oecumenische synode, niet temin direct moord en' brand roept als zij bij de ICCC anderen dan gerefor meerden ontmoet (prof. dr. K. Dijk b.v., beslist anti-wereldraad, zag ln, in de ICCC ontmoet, scml-pelagianisme een struikelblok). De negatieve houding der geref. ker ken niet bij wereldraad én niet bij ICCC aangesloten zag de heer War- ir als gevolg van het feit dat men deze kerken, na de recente kerk scheuring, zeer bevreesd is voor een nieuw geschil. Helaas zijn er in de lei ding van de geref. kerken, aldus de heer Warnaar, die naar aansluiting bij de wereldraad haken. Hij vborzag dat Lz.t. het oecumenische vraagstuk toch tot een crisis in de geref. kerken zou leiden. Raad van Kerken in Indonesië jubileert Dit jaar is het 10 jaar geleden, dat de Raad van Kerken in Indonesië werd opgericht. Bij deze Raad zijn bijna alle Indonesische Kerken aan gesloten. De Raad is ln deze jaren van grote betekenis geweest voor de eenheid en de samenwerking van de Kerken in Indonesië. In het raam van de herdenking van het 10-jarig bestaan zal op 10 juli a.s. in Djakarta een „Festival of faith" worden georganiseerd, samen met de zondagsscholen, de christelij ke scholen en de christelijke jeugd organisaties in Djakarta. Er zal een openlucht-bijeenkomst worden gehouden om als Christen eenheid van geheel Indonesië midden in de hoofdstad van het land getui genis af te leggen van het geloof Jezus Christus. Prof. Baviuck naar V.S. Prof. dr. J. H. Bavinck uit Amster dam ontving een uitnodiging van de Fe derated Theological Faculty in Chicago om daar gedurende de maanden sep tember- -december gastcolleges te ge ven over verschillende zendingsvragen. Alléén een tandarts reinigt Uw tanden beter dan SUPERWHITE TANDPASTA B eroepingswerk GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beiaardklokjes weer terecht De drie oude beiaardklokjes, ïei of juni uit een gesloten ruimte de eerste verdieping van de Zuiderke in Amsterdam waren gestolen, zijn 1 recht. Do diefstal werd enige dag geleden pas ontdekt en ter kennis de politie gebracht. Een berichtje de kranten over de verdwenen klokj werd ook gelezen door een Amsterdau se opkoper, deze had de klokjes onlan gekocht en op zijn beurt weer doorve kocht aan een antiquair in Amsterdai die hem voor de drie stuks in totaal 3 gulden had betaald. De opkoper stelde zich direct met politie in verbinding en de klokjes zulli weer ter beschikking komen van de Zi derkerk. De politie stelt thans f derzoek in naar degenen, die zich a deze diefstal hebben schuldig gemaal Advertentie GULDENS VOORDELIGER!

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2