Jlieuuic fdltsrfK (üoumitt Stroom van kritiek over (Mammoetwet uitgestort Geen ontmoeting met Ben Goerion Tweede Kamer: Vrijheid van onderwijs is niet veilig gesteld een hulp bij bouw atoomduikboot Chief Whip Frondisi in Parijs: Zaak-Eichmann in V.N. Maximum snelheid op buitenwegen hamol weer vandaag! Akkoord verwacht over tolbrug Haringvliet PONDERDAG 23 JUNI 1960 BUREAUS: Steenatraat 17 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11900 Directie; F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi if abeblma tnga bert in tcgfjcnspoct" Rijk van LIEFDE WERK." Zie pagina 5 TOTO-AMENDEMENTEN Zie pagina 5 CADEAUTJES niet so erg Zie pagina 7 Jorgen beslissing over gearresteerde Rus ij 32-JARIGE Russische student Smir- nof, die dinsdagmiddag door de cen- c Haagse recherche is gearresteerd op lenking van spionnage, is nog steeds erzekerde bewaring ingesloten in het fdbureau van politie. De verhoren du- nog voort. Uiterlijk morgenochtend worden beslist wat er met Smirlof gebeuren, of hij zal worden voorge- dan wel 3ls ongewenste vreemdeling - de grens za! worden gezet, het eerste geval zou voor het eerst Rus in Nederland worden berecht ;ens een misdaad tegen de veiligheid 1 de staat. De maximum gevangenis- >f daarop is zes jaar. Van officiële is niet medegedeeld sinds wanneer gangen van Smirnof werden nage- Wel is bekend dat hij maanden- n de gaten is gehouden door de Jmenlandse Veiligheidsdienst. .Is Smirnof zijn vertrek naar Rusland 1 hebben voorbereid, zou men moedelijk ook niet tot arrestatie zijn rgegaan. Het was bekend dat de Rus i naar Rusland zou terugkeren lat zijn vrouw daar de geboorte van tweede kind wilde afwachten. In tember zou S. dan alleen terugkeren Nederland. Vertrek vervroegd len vermoedde echter dat Smirnof te en is gekomen dat zijn gangen wer- nagegaan en dat hij daarom zijn ver- wilde vervroegen. Dit leidt men af het feit dat S. dinsdag een paar kof- liet overbrengen naar de Russische lassade. mirnof is de zesde Rus tegen wie de tste jaren in ons land ernstige ver- ïkingen zijn gerezen. De vijf anderen en de journalist Lev Piassarev, de ede secretaris van de ambassade Wa- Drankof, de militaire attaché kolonel éernof, de marineattaché Zenin en de Soesatsjof. Geen van deze vijf zijn volgd, omdat zij in het bezit waren een diplomatiek paspoort. Zij wer- uitgewezen. Smirnof heeft echter gewoon paspoort, zodat vervolging gens spionage wel mogelijk is. hilder zelf met FLEXA-Dealer ge. a. H. Schutte Zn (Van onze parlementsredactie.) EEN STROOM van kritiek wordt in het thans verschenen voorlopig ver slag van een Tweede-Kamercommissie uitgestort over wat men de Mammoetwet noemt: het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs. In die stroom weerspiegelen zich grotendeels de bezwaren die van uit de onderwijswereld reeds tegen het ontwerp naar voren waren ge bracht. Enkele belangrijke punten van kritiek waarover de partijen in tussen heel verschillend denken zijn: 1. De vrijheid van het onderwijs wordt niet veilig gesteld. Een der oorzaken daarvan is dat het verschil tussen openbaar en bijzonder onder wijs teveel wordt verwaarloosd. 2. Teveel belangrijke beslissingen worden aan de minister overgelaten in plaats van bij de wet geregeld. 3. Anderzijds wil het wetsontwerp teveel regelen, namelijk het gehele sterk uit eenlopende onderwijs tussen de lagere school en de universiteit. 4. De planprocedure en de hoge normen voor schoolstichting leveren gevaren op wijs kan zijn. Het gehele onderwijs wordt in het wetsontwerp in een keurs lijf geperst, dat gezien de ruime delega tiebevoegdheden slechts zeer ten dele door de Staten-Generaal mede wordt vormd, maar in belangrijke mate door de Kroon of de minister. Uit het ge zichtspunt van de vrijheid van onderwijs 3or de vrije scholen een beden kelijke zaak. Ook voor het openbaar onderwijs is het weinig aantrekkelijk. Het wetsontwerp werd reeds op 29 ok tober 1958 door de ministers Cals (o. k. en w.) en Vondeling (toen bewindsman van landbouw) bij de Tweede Kamer ingediend. Mede door de ernstige bezwa ren in onderwijskringen is het voor lopig verslag van 38 pagina's folio eerst thans verschenen. Herhaaldelijk is betoogd dat het wets ontwerp dn strijd (met de Grondwet zou zijn. Deze opvatting bleek echter in de Kamercommissie weinig steun te vin den. Verschillende leden (kennelijk antire volutionairen) zijn echter ongerust over de vraag of de onverkorte handhaving van de vryheid van onderwijs veilig' is gesteld. De minister heeft in de toelich ting bijvoorbeeld geschreven dat ge meente- cn schoolbesturen de regelen en voorwaarden van de rijksoverheid voor de Inrichting van het onderwijs niet mo gen overschrijden, ook niet voor eigen rekening. Met name geldt dit voor sala riëring cn klassesplltsing. Verschillende leden meenden ln dit alles een tendens te ontdekken, die hun instemming niet kon wegdragen. Verscheidene andere (liberale) leden achtten eveneens de aantasting van de vrijheden die de gemeenten op onder wijsgebied bezitten bezwaarlijk en prin cipieel onjuist. Vele andere (k.v.p.-)le- den wezen er edhter op dat het wetsont- werp in feite de bestaande vrijheden voor het onderwijs in verschillende op zichten uitbreidt. Vele weer andere (socialistische) leden vonden dat de taak van de overheid ten aanzien van de stichting van openbare scholen onjuist en in strijd met de geest van de grondwet is geschetst. De over heid heeft hier volgens hen geen nega tieve en afwachtende, maar een positie ve taak. Grote reserve Verschillende (a.r.) leden, die met zeer grote reserve tegenover het wetsont werp stonden, onderstreepten dat de overheid een verschillende instelling moet hebben tegenover het openbaar en tegenover het bijzonder onderwijs. Het openbaar onderwijs is het onderwijs van de overheid. Het bijzonder onderwijs moet door de overheid worden benaderd van uit de gedachte der vrijheid van onderwijs. Het gaat hier om de verant woordelijkheid van anderen. Het kwam verschillende leden voor dat de strekking van het wetsontwerp met deze gedachten in strijd is. Deze strekking is namelijk uniformerend en centraliserend. In de bezettingstijd is duidelijk geworden welk een gevaar zo'n centralisatie voor het bijzonder onder- Deze leden hadden er waardering vooi dat de minister door de nota van wijzi ging van 22 juni 1959 (ingediend na overleg met de drie rechtse fractievoor zitters) in beginsel tegemoet gekomen Is aan de wensen van hen die de princi pieel verschillende benadering van open baar en bijzonder onderwijs door de overheid in de wet neergelegd we te zien. Zij stelden tegelijkertijd echter vast dat het hier alleen een wijziging opschriften betreft, die door de wij ziging van verschillende bepalingen ma terieel nog geconcretiseerd zal moeten worden. Over de mogelijkheid dit door a dementen te bereiken, waren deze leden niet optimistisch gestemd. Zij zouden het daarom op prijs stellen als de minister zelf nota's van wijzigingen zou indienen Het wetsontwerp behelst slechts eer algemeen raam voor een onderwijsstel sel. Het is nog niet duidelijk wat dit in de praktijk zal betekenen. De Kamer zal en aanzien van het overgangsrecht en aanzien van de delegatie i moeten weten, eventueel soms i moeren regelen alvorens zij het oordeel van deze (a.r.) leden met het wetsontwerp zou kunnen instemmen. Dat het onttrekken van het u.l.o. en et v.g.l.o. aan de werking van de La ger Onderwijswet 1920 niet in strijd met de grondwet zou zijn, was voor tal leden niet vanzelfsprekend. Het leek "JET AMERIKAANSE ministerie "p van buitenlandse zaken heeft jteren informeel uiting gegeven 'ep haar verslagenheid over de ne- jieve houding van de Congrescom- Tsie waardoor de plannen van de perikaanse regering werden ge- Tfarsboomd om Nederland en piikrijk hulp te verlenen bij de |iw van onderzeeboten met (aandrijving. -issen van het State Depart- t leverden kritiek op de invloedrijke Mmenlijke commissie inzake atoom- fcrgie uit het Huis van Afgevaardigden jde Senaat omdat deze haar goedkeu- niet heeft gehecht aan een rege- Usbesluit om de beide bondgenoten (technische bijstand te verschaffen die >r de bouw van de romp van atoomduikboot en het niet-nucleaire (jeelte van de aandrijfmotoren. voorstel tot hulpverlening inge- jnd door de ministeries van buiten- zaken en defensie plus de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie is door de congrescommissie verworpen, aldus een functionaris. Hiermee wordt een belofte ongedaan gemaakt die de Ver. Staten tijdens een bijeenkomst van regeringsleiders in Parijs in 1957 hadden Tijdens een recente bijeenkomst tussen leden van de congrescommissie en aanstaande regeringsfunctionarissen ten de commissieleden geen twijfel hun afwijzende houding bestaan. Deze negatieve houding, aldus een functio- aangenomen dat deze definitief plaatst de regering in de hoogst ona; me positie dat Nederland en Frank- ervan op de hoogte moeten worden gesteld dat de Ver. Staten, aanbod tot hulpverlening staat zijn bijstand te ve Strijd in Tibet ln westelijk Tibet zijn de Chinese ipnisten in zware gevechten met Tibe- Jnse guerillas verwikkeld, polgens onbevestigde berichten hebben Chinezen het normale garnizoen fH) man, dat te Porkha gelegerd Tt een volledige divisie van 15.000 r fsterkt om de guerilles te kunnen be lijden. ndanks het Wijzigen in elk geval juridisch aanvechtbaar dat het bestaande „automatisme" voor deze 90holen door de nieuwe wet komt te vervallen. Grondwet uitgehold Sommige van deze leden (vermoede lijk c.h.). die wel erkenden dat de grondwettelijke basis van ons onderwijs niet is aangetast, waren niettemin van oordeel dat het gébruik van andere dan grondwettelijke termen voor bepaalde vormen van onderwijs toch de grondwet dreigt uit te hollen. Vele (k.v.p.-)leden hadden overwc- (Zie vervolg op pagina 7) Kinderen speelden met vergif Op een vuilnisstortplaats in Gasselter- nijveen (Drenthe) hebben onbekenden een bus, waarin zich een onkruidbestrij dingsmiddel had bevonden, gedeponeerd. Twee kinderen die met deze bus had den gespeeld vertoonden enkele uren later ziekteverschijnselen. Zij zijn ter observatie naar een ziekenhuis in Assen overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. Stakende arbeiders onder krijgstucht De Franse regering heeft gisteravond besloten het personeel van de Parijse on dergrondse en de busdiensten formeel op te roepen als militair, teneinde ze doel matiger te kunnen bestraffen voor de korte, onverwachte stakingen waardoor het vervoer in de Franse hoofdstad de laatste maanden wordt ontwricht. Komplot ontdekt op Pliilippijnen De Philippijnse militaire autoriteiten hebben gisteren een komplot om presi dent Carlos Garcia te vermoorden ont dekt. Het komplot bleek uit documenten, die op een gevangen genomen communis tische commandant der „Huks", de Phi lippijnse opstandelingen, in beslag waren genomen. Op het hoofd van deze commandant, Silvestre Liwanag alias Linda Bie, die als ïo. 3 op de lijst van gezochte Hukleiders 'oorkwam, was een prijs gesteld van 50.000 pesos. Bie, op wie reeds tien jaar lang jacht werd gemaakt, heeft zich gisteravond in de provincie Bataan aan regeringstroepen -gegeven. IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE Met ir. A. G. Maris, directeur van de rijkswaterstaat, heeft premier Ben Goe- rion van Israël gistermiddag een rond vlucht gemaakt boven de Deltawerken. In een tafelrede tijdens het regerings diner dat de Israëlische premier des avonds werd aangeboden, verklaarde &i) dat deze vlucht hem zeer had geïmpo- Premier Ben Goerion had tevoren de maaltijd gebruikt op paleis Soestdük. Ook hieraan herinnerde hij in zijn rede: „Na deze lunch begrijp ik hoe dierbaar de Koninklijke familie de Nederlan- De Nederlandse minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, herinnerde in een toespraak aan de vele historische banden die ons land me't de bevolking van Israël heeft. Hij wees op het belang rijke werk dat de joden in Nederland hebben gedaan op het gebied van kun sten, wetenschappen en handel. Behalve de beide premiers, zaten der anderen de volgende autoriteiten aan.- de voorzitter van de Eerste Ka mer. mr. J. A. Jonkman, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kor- tenhorst. de ministers van justitie, van onderwijs, kunsten en wetenschappen cn van landbouw en visserij, mr. A. C. W Beerman, mr. J. M. L. Th. Cals cn mr V. G. M. Marijnen, de minister van staat prof. dr. L. J. M. Beel. de staatssecreta- I ris van buitenlandse zaken. dr. H. R. var I Houten, de deken van het Corps Dlplo- I matique ln Den Haag, sir Paul Mason cn de Israëlische ambassadeur, de heer H. A. Cidor. Het diner had plaats ln hotel Witte- brug te Den Haag. PRESIDENT Arturo Frondizi van Argentinië heeft gisteren de mogelijk heid van een onderhoud met de Israëlische premier Ben Goerion over de zaak-Eichmann van de hand gewezen. Premier Ben Goerion had, zoals bekend, verklaard, dat hij president Frondizi in Nederland of België zou ontmoeten. Een woordvoerder van Frondizi zei in Parijs dat de Argentijnse president, toen de verklaring van Ben Goerion hem ter ore kwam, persoonlijk opdracht gegeven had voort te gaan met de behandeling door de Veiligheidsraad van de Argentijnse klacht tegen Israël. Het wordt mogelijk geacht dat Frondizi na de behandeling van deze klacht bereid zal zijn tot een onderhoud met Ben Goerion. ARGENTINIË ARGENTINIë heeft de Veiligheids raad gisteren verzocht een re solutie aan te nemen en te verkla ren dat de ontvoering van Adolf Eichmann door Israël uit Argentinië een internationale spanning heeft veroorzaakt, die bij herhaling de in ternationale vrede en veiligheid in gevaar brengt. Argentinië maakt deel uit van de Veiligheidsraad. Israël heeft in het college, maar zij buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir, mag aan de debatten deelnemen. Stemrecht heeft zij echter niet. De Argentijnse vertegenwoordiger, dr. Amadeo, zei dat Argentinië niet de per van Adolf Eichmann verdedigt of alleen maar de rechten van Argentinië, maar dat gepleit wordt voor de rechten van alle landen. Hij zei, dat er verschil lende soorten vluchtelingen zijn en dat het moeilijk is de goede van de slechte te scheiden. In het algemeen geeft dr. Amadeo ech ter de voorkeur aan het asielrecht zoals Argentinië dat aan politieke vluchtelin gen toekent. Hij merkte op, dat in de jaren 19331946 talloze vluchtelingen waren toegelaten, onder wie veel Joden, die vaak valse papieren hadden. Dat de zaak-Eichmann een bijzonder geval is werd door dr. Amadeo bestre den. Beroept men zich op de omvang van Eichmanns misdaden, dan zou niets herhaling van dergelijke schendingen van het internationale recht verhinde- Geen gelij bouw Coen- en IJ timnel De minister van verkeer en waterstaat schrijft aan de Eerste Kamer in zijn me morie van antwoord op de begroting 1960, dat hij gelijktijdige bouw van de Coen- tunnel en de IJtunnel economisch niet verantwoord acht. Ofschoon de groei van het automobiel verkeer hogere toekomst prognoses toelaat is het de vraag of die groei in steden, welke congestie vertonen, niet belangrijk minder groot zal zijn. De minister acht het waarschijnlijk, dat de verbindingen over IJ en Noordzeeka naal in het midden der zestiger jaren niet meer toereikend zullen zijn. Het is daarom gewenst, dat binnen korte tijd met tunnelbouw begonnen wordt. BINNENKORT is een wetsvoorstel te verwachten, dat beoogt de maximumsnelheden op wegen bui ten de bebouwde kommen in te voeren. Het is een onderdeel van een voorstel tot wijziging van het wegenverkeersreglement, dat het departement van verkeer en water staat reeds heeft verlaten. Dit heeft minister Korthals in de memorie van antwoord op de begroting 1960 medegedeeld. Bij deze wijzigng is ook betrokken het met knipperbollen voor- zcbra-oversteekplaatsen op wegen buiten de bebouwde kommen. Tezelfder tijd zullen die knipperbollen uit de be bouwde kommen verdwijnen en zullen daar de zebrapaden volledige bescher ming aan de voetgangers verlenen. Knipperbollen in de bebouwde kom men worden, gezien de maximumsnel heid, te kostbaar en overbodig geacht. Over het invoeren van maximumsnel heden op de buitenwegen deelt de minis ter nog mee van de commissie veiligheid wegverkeer bericht te hebben gekregen, dat de vertegenwoordigers van de K.N.A.C. en de A.N.W.B. in de commissie geen bezwaren hebben gemaakt met be trekking tot het beginsel van een alge mene snelheidsregeling op wegen buiten de bebouwde kommen. Over het invoe ren van minimum snelheden wacht de nog op advies. ISRAËL Mevrouw Golda Meir erkende, dat Israël fouten heeft gemaakt en daarvoor zijn verontschuldiging heeft uitgesproken. Maar de Israëli die Eichmann hebben ontvoerd hebben gewerkt aan het herstel van „een ernstige historische onrecht vaardigheid". Jaren zou men nodig hebben om alle afschuwelijkheden, onder Eichmanns lei ding jegens de Joden begaan, op te som men. Argentinië spreekt van een schen ding van soevereiniteit, maar is het feit dat een man als Eichman vijftien jaar lang op vrije voeten kon blijven niet schending van de soevereiniteit van selijke geest en van het begrip m selijke rechtvaardigheid", vroeg de Israë- Over Amadeo's opmerking van de Jo den die met valse passen Argentinië zijn binnengekomen, zei mevrouw Meir dat zij „dit soort behandeling niet kon aanvaar den". Zij noemde het vreemd dat dr. Ama deo het voor gepast had gehouden, in een adem te spreken over Eichmann en zijn slachtoffers. De Rus Sobolef zei het Argentijnse standpunt te delen Hij verweet de weste lijke geallieerden zwakheid tegenover oorlogsmisdadigers. Argentinië had zich door Eichmann asiel te verlenen, onttrok ken aan zijn verplichtingen. De Amerikaan Cabot Lodge was het in beginsel eens met de Argentijnse ont- werp-resolutie. Hij stelde echter enkele toevoegingen voor. De Brit Pierson Dixon sprak met waardering over de Ameri-, kaanse amendementen. De Israëlische premier Ben Goerion op Soestdijk: naast Ben Goerion en onze Koningin: mevr. Renana-Ben Goerion, mevr. Ben Goerion en mevr. CWidor, echtgenote van de Is raëlische ambassadeur, die zelf grotendeels achter de premitr schuil gaat. Straalvliegtuig met 212 zitplaatsen De Britse luchtvaartmaatschappij B.O. A.C. zal binnenkort een bestelling plaat sen bij de Vickers-Armstrong fabrieken voor levering van tien straal-passagiers- vliegtuigen die elk 212 passagiers met een kruissnelheid van bijna 1000 kmu zonder tussenlanding over de Atlantische Oceaan kunnen vervoeren. Het nieuwe toestel, de Super VC-10, heeft vier straalmotoren die in het staart- gedeelte zijn geplaatst. Een woordvoerder voor de vliegtuigfabriek deelde mede dat de prijs voor de tien toestellerl ruim 250 miljoen gulden bedraagt. Het contract zal binnenkort worden getekend. Plaatselijk onweer De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Voor het noorden van het land: aanvankelijk nog zon- nig en tamelijk warm met een overwegend matige oos- telijke wind, later kans op jLViH*'* enkele onweersbuien. Ni»" Voor het zuiden van het landveranderlijke bewol king met op dc meeste plaatsen enkele regen, of onweersbuien. Koeler. Overwe gend matige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. (Opgemaakt om 11.15 uur), ZON EN MAAN Vrijdag 24 juni zon op 4.20, onder 21.04 uur; maan op 5.03, onder 20.54 uur. Strandvericachting Na enkele verspreide onweersbuien morgen iets koeler strandweer als gevolg van de matige zeewind. Wel flinke opkla ringen en overwegend droog. Tempera tuur in de middag ongeveer 20 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: niet warm, maar overigens vrij goed strand weer met zonnige perioden. DE MINISTER van verkeer en^ waterstaat verwacht op korte 1 termijn een overeenkomst tussen de staat en de N.V. Brugverbinding voor de bouw van een brug over het Haringvliet bij Numansdorp. Deze brug zal 36 miljoen gulden kosten. Zoals men weet zal ten westen van Willemstad een dijk met schutsluis in het Volkerak worden gebouwd, die samen met een dijk van Flakkee af in haakvorm dit water zal afsluiten. Het is de bedoe ling in het midden van deze haak een verkeersplein te bouwen, aansluitend op de te bouwen brug van Numansdorp af Over deze Deltadijk (Volkerakdam) en de brug zou dan de nieuwe verbinding Rotterdam-Antwerpen komen te liggen. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1960 zegt de minister, dat de N.V. Brugverbinding de brug volgens plannen van het rijk zal bouwen. Het rijk maakt de aanhestedings- stukken gereed en wijst een ingenieur van rijkswaterstaat voor het voeren van de directie van het werk aan. De brug zal door dc naamloze ven nootschap „Ter Bede", dus niet als open bare weg voor het verkeer, worden open gesteld. Men zal dus bruggeld moeten betalen. Dit is voorlopig gelijk gesteld aan bet tegenwoordige veergeld. Vier jaar na het tot stand komen van de Haringvlietdam ten westen van Helle- voe'.sluis-Stellendam kan de N.V. het rijk verplichten de brug tegen kostprijs minus verdiende afschrijvingen over xe nemen. Het rijk zal altijd recht van overname hebben. Het laat zich aanzien, dat de N.V. Brug verbinding de nodige 36 miljoen gulden van institutionele beleggers zal kunnen lenen. De streefdatum voor de voltooiing van de brug wordt voor 1964 aangehou- Zes doden bij explosie in Schotse fabriek Het ministerie van oorlog te Londen heeft meegedeeld dat gisteren zes men sen zijn omgekomen bij een ontploffing in een munitiefabriek te Bishopton in Schotland. Een man werd zwaar gewond, drie personen liepen lichtere verwon dingen op. Drie fabrieksgebouwen wer- ÏSt. De ontploffing had plaats in een onder grondse nitro-glycerine-afdeling van de fabriek. Een enorme, oranje paddestoel- vormige wolk steeg van de plaats van de ontploffing op. Sedert 1953 hebben zich vijf ontplof fingen in deze fabriek voorgedaan. Ook zondag werd nog een personeelslid bij •ntploffing in een laboratorium ge- Advertentie) MANDERSLOOT DONKERSTEEG 14 LEIDEN - TEL. 25982

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1