Wek belangstelling van kind voor liet bedrijf Nieuwe textielactie tegen zeepindustrie Kisji zal zo spoedig mogelijk aftreden Dames brachten gisteren geen spanning Bijna f 30 miljoen dooi* invasie van toeristen 100 meter in 10 seconden Chroesjtsjef hoopt op een „betere" regering in V.S. Co-op: Geef verbruikers invloed op de particuliere industrie Hoogleraar en lector benoemd aan Leidse Universiteit NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 WOENSDAG 22 JUNI 1960 Prof, Waterink tot textielhandelaren: (Van onze sociaal-economische redactie.) "TiE MIDDENSTANDER, die zijn bedrijf voor het opvolgïngsprobleem wil U behoeden, moet van stonde af aan proberen daarin een zodanige eco nomische situatie te scheppen, dat het voor zijn zoon aanlokkelijk is de zaak over te nemen. Dat is de mening van prof. dr. J. Waterink, paedagoog te Amsterdam, die gisteren in Vlissingen op de jaarvergadering van de Bond van Christelijke detailhandelaren in textiel- en modeartikelen (CTB) \het woord voerde over het opvolgingsvraagstuk. Uiteraard was dit niet de enige stel ling, die prof. Waterink poneerde over deze kwestie. Hg raadde de middenstan ders aan al vroeg bij hun kinderen be langstelling te kweken voor het bedrijf, hen op te voeden tot evenwichtige per soonlijkheden en hen te wjjzen op de dienende taak van de ondernemer. Volgens prol. Watering begaan vele niddenstaroders de fout hun kindenen (vaak tegen hun wil in te dwingen bot iddelbare en hogere studierichtingen, •ijil toch maar 1 op de 25 studenten likt blijkt voor wetenschappelijke ar- :id. De overige 24 wonden opgeleid baan. waarvoor vaak helemaal hersens nodig zijn dan voor ondernemersohap. „Aan rrviddenstan- worden vaak mear eisen gesteld dan velen in hoge functies," aldus de hoogleraar, die hat ondernemerschap een prachtig vak leek voor wie visie heeft Itn lust in zijn wenk. Prof. Waterink adviseerde de detaillis ten voorts het klagen over het vak, zo als dat nog al eens gebeurd, achterwege e laten, ..Het maakt op de kinderen geen >rettige indruk," zo meende hij en sti- mileert hun belangstelling voor het vak dierminst. Ook achtte de hoogleraar het goed. wanneer de middenstander in ie eerste plaats ondernemer is en dan vader. Heeft het bedrijf de man in- xiaats van de man het bedrijf dan wondt de kinderen de ouderliefde onthouden en rijgen zij het land aan dat beroep van Prof. Waterink zag het voorts als de ak van de middenstander zijn kinderen iet verband tussen de dagelijks gods vrucht en het zakenleven te tonen. Hij ichtte het niet juist om de oudere zoon, iie bij zijn vader in de zaak werkt, de Motie studiekosten verworpen De Tweede Kamer heeft gisteren de notie van dr. J. G. H. Tans (soc.) over ergoeding van studiekosten verworpen net 78 tegen 42 stemmen. Voor stemden illeen de fracties van de P.v.d.A. en Ie P.S.P. In de motie werd de regering verzocht :r bevordering van gelijke rntwikke- ingskansen bij het hoger onderwijs een wettelijke regeling te ontwerpen, die on- ier voor allen gelijkelijk geldende toe latingseisen recht geeft op een vergoe- iing van studiekosten, waarvan de hoogte ifhankelijk is van de draagkracht van de iuders of verzorgers en/of van de be- :rokkene". Grootliandelsprijzen onveranderd Het algemeen indexcijfer voor de roothandelsprijzen bleef in april onver- nderd op 139, aldus blijkt uit de ge- van het Centraal Bureau voor de itatistiek, waarbij 1948 als basis is ge- omen op 100. De index voor voedingsmiddelen steeg punt door stijging van aardappelen, ieren, varkens en rundvee, waartegen- ver suiker, copra, tarwe en melk daal- Grond- en hulpstoffen daalden 1 punt, Joor daling bij leder, steenkool en cokes egenover stijging van naaldhout, tinerts n rood koper. Afgewerkte produkten bleven onver- inderd. Veevoeder en veekoeken daal- len evenals vetzuren en oliën, doch niet 'oldoende om het indexcijfer te be- leiding van he>t bedrijf te onthouden, ook als blijkt dat die zoon er modernere idee- en op na houdt. Het vraagstuk van de opvolging is vol gens prof. Waterink ook een vraagstuk van ootmoed voor God. „Durf op tijd de leiding van uw zaak in handen te leggen van de jongere generatie en volg hun ver richtingen dan niet met kritiek maar met belangstelling," aldus de hoogleraar, die na zijn causerie vele vragen van zijn toe hoorders beantwoordde. De jaarvergadering van de CTB ken merkte zich door een uitstekende sfeer onder de zeer meelevende aanwezigen. Er waren tal van gasten, onder wie de burgemeester van Vlissingen. die het woord voerde aan de lunch. In ztyn openingswoord kondigde de bondsvoor zitter, de heer J. Heerema uit Dordrecht, de oprichting van regionale zakenclubs Opnamen langspeelplaat Draaiorgelconcours Ook dit jaar zal in Den Haag weer eei draaiorgelconcours worden gehouden. In de tweede helft van augustus, de plannen zijn reeds in een vergevorderd stadium, zullen in het centrum van Den Haag be kende stadsorgels, zoals De Turk, De Brandweer, de IJzeren Hein en de By- phoon, hun vrolijke klanken laten horen. Ook zullen enkele orgels elders uit den lande naar Den Haag komen. Van een en ander zal een langspeelplaat worden op genomen, zodat de liefhebbers van draai orgelklanken voortaan ook in de huis kamer deze muziek kunnen beluisteren. De twee voorgaande Jaren werd het concours in het Westbroekpark gehouden in samenwerking met het Algemeen Haags Comité. Dit jaar hopen de organi satoren echter over een meer centrale plaats te kunnen beschikken. Wat het be kende Loosduinse orgel De Turk van de heer J. P. van der Bel overigens betreft, dat gaat in het najaar op reis voor een tournee van ongeveer vier maanden door midden-Amerika Uiteraard gaat de eige naar met nog enkele medewerkers ook mee. In verschillende hoofdsteden zal opgetreden en men hoopt met dez« de be- wat i be dheid met het ons land draaiorgel bij te brengen. De heer Van der Bel zal met zijn medewerkers overi gens wel flink bekijks krijgen. Het is na melijk de eerste maal, dat men in deze landen met een draaiorgel geconfronteerd wordt. Een landelijke firma maakt deze (Van i sociaal-economische redactie) de deur tussen de detaillisten in de textiel- en de huishoudelijke branche en de zeep- en wasmiddelen industrie. Inzet van dat conflict is de toepassing van het cadeaustelsel. Hoewel de detaillisten de kwestie liever op vreedzame wijze zouden willen oplossen, zien zij zich toch ge noodzaakt een nieuwe actie te begin nen, die omvangrijker zal zijn dan de eerder gevoerde koffie- en theeactie. Was die koffie- en theeactie meer ge richt op de levensmiddelensector in zijn totaliteit, thans wil men optreden tegen hen, die als eigenlijke promotors van het cadeaustelsel moeten worden beschouwd, zo heeft gisteren de voorzitter van de Bond van christelijke textielhandelaren, de heer j. Heerema uit Dordrecht mede gedeeld op de jaarvergadering van die bond in Vlissingen. De heer Heerema, die de nieuwe actie aankondigde zonder in bijzonderheden te treden of man en paard te noemen, verzekerde de textieldetaillis- ten dat de belangen van mede-midden standers zoveel mogelijk zullen worden ontzien. De heer Heerema vertelde dat de tex- tielorganisaties en de vakorganisaties in de huishoudelijke branche tot hun leed wezen genoodzaakt zijn geworden het ge sloten akkoord ter beëindiging van de koffie- en theeactie op te zeggen. Dit akkoord, dat een wapenstilstand inhield, tijdens welke vertegenwoordigers van de textielbranche, de huishoudelijke bran-he en de levensmiddelensector zouden trach ten tot een overeenkomst betreffende be perking van het cadeaustelsel te komen, bleek zinloos te zijn. Niet alleen zijn naar het inzicht van de detaillistenbond de fabrikanten in de levensmiddelensector (en met name de zeepindustrie) kennelijk niet van zins het geven van cadeaus te staken, ook de commerciële kruideniersorganisaties gaan zich hoe langer hoe meer op het cadeau stelsel toeleggen. De heer Heerema achtte het niet ver antwoord een nieuwe actie langer uit te stellen, omdsvt dit slechts de belangen van de detaillisten schaadt. Hij riep de textielhandelaren op volledig mede te JREMIER KISJI van Japan heeft verklaard dat hij zal aftreden zo- bur. lra het Japans-Amerikaanse veilig heidsverdrag in werking is getreden, "en verwacht in Tokio dat hij nog fkpor het eind van de maand zijn intslag zal indienen. De oppositie 5ja^ist dat bovendien het parlement fordt ontbonden, doch van rege- ingszijde is verklaard dat aan deze lis niet zal worden tegemoetge- 5:omen. Vandaag heeft de Japanse regering de aatste formaliteiten voor de bekrachti- ;ing van het verdrag met Amerika af- lehandeld. Aanvankelijk had men willen 'achten tot na de bekrachtigng door de t oiitf*mer|kaanse Senaat, die in de loop van Tfc dag werd verwacht, doch men achtte inger uitstel blijkbaar onverantwoord lorgen zouden daardoor misschien de atificatie-oorkonden al kunnen worden tgewisseld. Het is volgens zegslieden van de Ja- «nse regering Kisje's bedoeling om voor Academische examens AMSTERDAM. V U 21 Juni Ge »or kand geneeskunde deel II: L H e. Haarlem, mej W T Derks. Zev. (ZH); P M Gerlagh. Oostei eldkamp De Bilt (Utr). B van Veen Peldoorn AMSTERDAM. G U 21 Juni Geslaagd oor kand geneeskunde 2e deel W Dek- er. Zaandam. P J Geerlings. Haarlem; J Mooyer. Volendam: mej T M Brokkaar *J L M den Herder. V I Hochberg F 'udge. H Kettncr. mej J C Krabbendam. B A arfÉHMÉÉdMrfi nej. T unsterdar GRONINGEN21 Juni Geslaagd voi ®nd geneeskunde 2A: C Korver. Aalz Langfeldt Kristiansand (Noorw W •°ng. Leeuwarden; P Rispens. Leeuwa rn; C W L Rogge Haren (Gr J Slofst •jjk; T Lunehof Assen en M Kax TILBURG >nd. econ wetensch J Boel», v d Akker, Den Haag zijn heengaan besprekingen te vo de oppositieleiders. Dezen zijn de veroorzakers van een nieuwe stakings- en massale betogingen, die het land vandaag hebben getroffen. Men wil het werking treden van het veiligheids- drag te elfder ure nog voorkomen. NED. VLASSPINNERIJ De Nederlandsche Vlasspinnerij decla- ;eri over 1959 60 10 (vorig jaar 8)*'» di vidend. Het exploitatiesaldo beliep 272 277 (149.929) en bijzondere baten be droegen f 92.943 (112.545); de winst was f 365.221 (262.474). De prijzen verbeterden door de droogite en Russische terughou dendheid met aanbiedingen. De uitzaai vermeerderde in 1960 tot 22.000 (15.000) i Nederland en 87.000 (63.200) in West- Europa. De pro'duktde 6teeg 10*/», de uit nam toe. Ook in het lopende boek jaar ie het bedrijf volop bezet en de kopen zijn nnet onbevredigend. Tegenover f 96.221 (471.655) investerin gen staat een even grote afschrijving uit de reserve diverse belangen, waaraai de winst f 175 000 wordt toegevoegd, ■na zij f 670.000 (831.994) bedraagt. Algemecnc Credietbank: Opbrengst hu- in en pachten f 211.224 (v. j 188 082); exploitatiekosten en afschrijving f 116.791 1.850)interest f 54.463 (57.421); v f 14.134 (6809); dividendvoorstel 6 '5)%; inte over vrijwillige storting 4*'«. Amsterdamsche GrondbriefbunkHuur- ontvangst f 165.299 (vorig jaar 146 144) ploitatiekosten en afschrijving f 90.301 (74 917), interest f 28 036 (28.597), win f 12.967 (13.199); dividendvoorstel 8 (8)' over verplichte stortingen. Arnhemschc verzekeringsmij. Voordelig saldo-1959 (1958) f 98.176 (84.225); dividend- voorstel 13 (12) pet; premiés en schaden brandverzekering resp. f 2,24 (1,88) min schaden f 1,08 (0,56) min., transport f 0,77 (0,89) min. en 0,74 0.88) min., varia f 1,5 (1,38) min. en f 0,74 (0,68) min. De trans portrekening werd verminderd Het sultaat van de bromfietscascoverzekering ging achteruit en de tarieven werden ver hoogd. De kosten bedroegen f 0,76 (0,77) min., de gekweekte rente enz. f 1,25 (1,75) min. De balanswaarde der effecten f 2,03 (1,69) min. is f 870.000 onder de kelijke waards. werken, opdat een resultaat kan wor den bereikt, waarbjj een belangrijke inperking van de toepassing van het cadeaustelsel zal worden verkregen Dat zou zjjns inziens kunnen geschie den door het sluitend maken van de wet tot beteugeling van het cadeaustelsel, een mening die door de Chr. Midden standsbond wordt gedeeld. Naar de secretaris van deze centrale, mr. M. G. van der Kaa, ons desgevraagd verklaarde, is men in de kring van de C.M-B. reeds begin mei tot de conclusie gekomen dat 't cadeaustelsel een nadere wettelijke regeling behoeft. Deze opvat- tóng leeft ook bij de andere middenstands- eentrales en de werknemersvakorganisa ties en is dan ook neergelegd in een min derheidsnota, die is toegevoegd aan het rapport dat de commissie De Roos on langs heeft uitgebracht over deze materie in het hoofdbedrijfschap detailhandel. Wimbledoii-tenniskampioenschappen Het vertoonde spel van de dames op de banen van de All-England Club in Zuid west Londen was gisteren niet om over te roemen. In vrijwel geen enkele partij was van enige spanning sprake. De zeven geplaatste speelsters handhaafden zich zonder al te veel moeite. Alleen de 38-jarige Hongaarse kampioene Suzy Kormoczy kwam even in moeilijkheden tegen de bijna de helft jongere Britse mej. Catt. Maar ook de Hongaarse won (61 en 63). Maria Bueno had 46 minuten nodig om de Belgische kampioene Christianne Mercelis uit te schakelen. Haar grote concurrente Darlene Hard deed het nog vlotter. Via een zege met 61, 64 be reikte zij in 39 minuten de derde ronde Het niet uitkomen van Jean Lehane. de geplaatste Australische speelster, schijnt de kansen van Christine Truman or kwartfinales te bereiken aanzienlijk te vergroten. Christine Truman versloeg Ann Wheeler met 61 62 en de enige tegenstand van betekenis die zij in de komende dagen zal ontmoeten komt van de kant van de 17-jarige Karin Kantze uit California. Heren dubbel In het heren dubbelspel verdwenen de eerste geplaatsten van de lijst van mogelijke titelkandidaten. Het waren Arilla en Gimeno, de als nummer drie geplaatste Spanjaarden, die na een harde strijd met 911 1315 en 36 werden uitgeschakeld door de Mexicanen Con- treras/Llamas. Het pad van de als aspirant-kampioe nen gedoodverfde Australiërs Fraser/ gen hun landgenoten Lane/Phillips Moore waren vier sets (6-2 6—4 9—11 62) nodig om tot winst te komen. Partijen van vijf sets waren bij de he ren geen zeldzaamheid. Het bontst maak ten de Britten Becker en Pickard het. Om de Nieuwzeelanders Gerrard en Ot- way uit te schakelen hadden zij zelfs een set van 2018 nodig (06 2018 2—6 6—3 64( Een ander uitputtend duel werd gele verd door de Amerikanen Buchholz Mackinley en de Indiase spelers Krish- nan en Kumar. De Amerikanen woi tenslotte met 6—2 64 36 57 63. De partij tussen Mulloy/Patty (VS) Ayala/Candy (Chili/Australië) moest bij de stand 75 1416 32 in het voordeel van de Amerikanen worden afgebroken wegens de invallende duisternis. Uitslagen In het toernooi om de tenniskampioen schappen van Wimbledon zijn dinsdag eerst de drie op de eerste dag afgebroken partijen uit de eerste ronde van het he ren-enkelspel uitgespeeld. De uitslagen hiervan luiden: Mulloy (VS) versl. Pickard (GB) 7—5 6—4 15—17 Weekstaat met gouden'cijfers De goudvoorraad van de Nederland sche Bank is blijkens de weekstaat van juni met 61 miljoen tot ƒ4598 min gestegen. Goud en deviezen samen na- met 85 min. toe tot 5413 min., convertóbele deviezen van 823 min. tot 851 min. en het dekkingspercentage 93.43 tot 93.55. De buitenlandse va kantiegangers moeten tussen de ƒ20 min. en 30 min. aan deviezen hebben binnengebracht en het overige van de stijging moet een gevolg zijn van terug trekking uit ons buitenlands deviezen- De centrale bank heeft het uit hoofde van intern bankbeleid nuttig ge acht een deel van de toevloed in goud te veranderen. vreemdelingeninvasie heeft tevens geleid tot vervroegde onttrekking van bankbiljetten, want om de behoeften van ie wisselkantoren te dekken moest men ,-eel bankbiljetten naar de provincies :enden. De inkrimping was slechts 36 min. tot ƒ4398 min. De inkrimping van mloop zou groter zijn geweest zon der de grote behoeften van de wissel- antoren, maar dan zou tevens de de- ezenaanwas kleiner zijn geworden. Het saldo der schatkist daalde met ƒ21 Verhuizen kost soms hartzeer De maeste pensonen, dde zaoh gevestigd hebben in de tuinstad Slotermeer nabij Amsterdam kunnen zich wel in bun nieu we omgeving schikken, maar bij ruim een vijfde doen zich aanpassingsmoeilijk heden voor. In bijna de helft van de ge vallen waren die moeilijkheden zo ernstig, dat hulp van anderen nodig was. Dit betreft niet in het bijzonder van heit platteland komende gezinnen of men sen met lage inkomsten, doch men trof die moeilijkheden gelijkelijk bij mensen uit verschillende sociale lagen aan. Het bleek bovendien met dat deze nieuwge- komenen zich zouden onderscheiden de rest van de bevolking. Voor de man verloopt de aanpassing het best en de meeste moeilijkheden betref fen de vrouwen. Niet zelden zijn zij een gevolg van een onvoldoende doordacht verhuizingsbesluif. Terwijl immers de man bij verhuizing promotie maakt, moet de vrouw maar haar weg in de vreemde stad vinden en de hogere uitgav vangen. Voorts bleek voor vele de scheiding van de familie moei verwerken. Een en ander werd geconstateerd onderzoek door het Isonevo (instituut voor sociaal onderzoek van het Neder landse volk). De Parijse chansonnière Patachou ,die op donderdag 30 juni in de Kurzaal op treedt, komt in gezelschap van de „fan- taisiste" Gerard Sety, die hiermee zijn Nederlandse debuut maakt. Sety wordt in Frankrijk ..de Franse Danny Kaye" genoemd. Hij zingt, goo chelt, trekt uiterst vreemde gezichten speelt toneel. min. tot ƒ587 min. hoofdzakelijk door betaling van lamjlbouwgelden. Het sal do der banken steeg met ƒ167 min. tot 640 min., ten eerste door de deviezen- toevloed, ten tweede de daling van het rijkssaldo, ten derde de inkrimping van de omloop ten vierde door onttrekking van 15 min. aan andere ingezetenen, wier saldo daalde tot 116 mlr\. De banken zijn nu 190 min. boven hun verplicht gemiddelde. De geldmarkt is zeer ruim en het daggeldtarief is offi cieel en werkelijk 1% pet. Voorschotten daalden van ƒ11,4 min. tot 1'1,3 min 63; Mills (GB) versl. Coghlan (Au: 4—6 6—4 3—6 8—6 7—5: Fernandes (Br vesl. Legenstein (Oost) 46 75 3—6 64 6-3. De belangrijkste uitslagen van de t de dag zijn: Dames enkelspel: eerste ronde: Susi Kormoczy (Hong) versl. mej Catt (GB) 6—4 6-3; Christine Truman (GB) versl. mej. Wheeler 61 62; Ann Haydon (GB) versl. mevr. Cawthom (GB) 61 61; Rene Schuurman (ZA) versl. mevr. Panton (GB) 62 62 Yola Ramirez (Mex) versl. mej. Kemp (GB) 6-4 6-4; mevr. Hales (GB) versl mej. Rjazanova (Rusl.) 63 36 61. Tweede ronde- Maria Buene (Braz.i versl. Christine Mercelis (België) 63 6—2; Darlene Hard (VS) versl. Shilcock GB) 61 64; Sandra Reynolds (ZA) versl. mej. Bourbonnais (Fr) 75 6—3: Angela Mortimer (GB) versl. mej Trewby (GB) 62 6—1; mej Dmitrievi (Rusland) %'ersl. mej. Frendelius (Zwe den) 6—2 60; mevr. Brasher (gb) versl. mej. Marsh (Austr.) 64 63. Heren dubbelspel: eerste ronde. Con- treras/Llamas (Max) versl. Arilla/Gime no (Sp) 11—9 15—13 6—3. Emerson/Fra- ser (Austr.) versl. Lane/Philips-Moore (Austr.) 6—2 6—4 9—11 6—2. Holmberg/ Mackav (VS) versl. Hackett/Jackson (Ierland) 6-4 6—0 6—4; Howe/Segal (Austr./ZA) versl. Lejus/Mozes (Rusl) 6—1 6—4 6—1. ARMÏNHARY: Armin Hary, het enfant terrible van de Duitse atletiek, zorgde dinsdagavond in het Leitzigrudstadion van Zilrlch een sensatie van de eerste orde. Op de 100 meter kwam Hary tot een tijd 10 sec. precies, hetgeen 0,1 sec. sneller is dan die van de vijf recordhouders, de Amerikanen Willie Williams, lra Mur- chlson - Leamon King In 1956. Ray Nor ton ln 1959 en Charles Tldwell, die elf dagen geleden tot 10,1 sec. kwam. Aanvankelijk heerste er enige verwar ring bij officials en publiek. Armin Hary was de eerste keer bijzonder snel weg. Zo snel dat een jurylid voor hem 9,9 sec en de ander twee juryleden precies 10 sec. voor hem afdrukten. De wedstrijd leiding besliste dat het een valse start zou zijn geweest en als voorbeeld nam men de tweede aankomende, de Frans man Abdou Seye die 10,3 sec. noteerde en die bij de start reeds direct twee me ter achterstand opliep. Interessant was dat de enige man die werkelijk kon zien of de start foutief zou zijn geweest, de Starier, hem ni^t terugschoot. Er werd gedelibereerd en gègesticuleerd en -men kwam tot de Slotsom: overlopen. Weer startte Hary bijzonder snel, nu tegen de Zwitser Heinz Mueller en de Duitser Juergen Schuettler en weer toverden de wijzers van de chronometers aan de ju ryleden de magische grens van 10 sec. voor. Ditmaal was er geen twijfel over de verrichting en het was een verheugde Armin Hary, die door het talrijke pu bliek uitbundig werd toegejuicht. Armin Hary kan zich nu op reglementaire wijze de snelste man ter wereld noemen. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland verwacht dat de moeilijkheden tussen Oost en West groter zullen worden met het oog op de Amerikaanse presidents verkiezingen, waarin de Russen hun aandeel willen hebben. Deze woorden, gisteren uitgesproken op een bijeenkomst van de Bondsdag fractie der Christendemocratische unie in Bonn, -werden dezelfde dag bevestigd door een rede die Chroesjtsjef hield op het partijcongres in de Roemeense hoofd stad Boekarest. Chroesjtsjef beschuldigde de Ame rikaanse leiders ervan, te willen terug keren naar het diepste punt van de kou de oorlog. Ditterwijl de Russische re gering toch al het mogelijke heeft ge daan om de betrekkingen te verbeteren. De Sowjetunie zal zich echter niet laten beïnvloeden door provocaties en zal niet afwijken van haar buitenlands beleid. dat vreedzaam naast elkaar bestaan houdt. „De leidende mannen in de Verenigde Staten zijn kennelijk niet in staat op behoorlijke wijze betrekkingen te leggen tussen staten met verschillende social- stelsels. Het is aan de Amerikanen te beslissen wie de nieuwe president zal zijn. De Sowjetunie is uiteraard geïnte resseerd in de verkiezing en de vormine van een regering die de fouten welke door de huidige regering zijn gemaak: erkent en herstelt", aldus Chroesjtsjef De Russische leider sprak twee en Het alle grote wereldproblemen revue passeren. De topconferentie misUikt omdat bepaalde westelijke he ren hun verstand hebben verloren, zij gingen beseffen dat het socialisme niet te stuiten was. Overigens zijn de Russen volgens hui\ premier van mening dat de arbeidersklasse geen oorlog nodig heeft om dit socialisme in de wereI vestigen. Andere „indirecte Russische suc cessen" zijn: De bloeddorstige stroman Syngman TN DE ALGEMENE vergadering van Co-op Nederland te Amsterdam heeft het bestuur toegezegd het door een lid opgeworpen denkbeeld te bestuderen van een beleggingsconsortium in de kring der verbruikscoöpe raties, hetwelk ten doel heeft de verbruikers invloed te geven op de par ticuliere industrie. Rhee is uit Zuid-Korea geworpen, Ex-premier Menderes van Turkije, een gehoorzaam volgeling van de Amerikanen, zit in de gevangenis. Ondanks het terreur-regime van de strooplikker Tsjang Kai-Tsjek is op Formosa de Amerikaanse ambassade vernield. Miljoenen Japanners zijn met ver achting en haatgevoelens in opstand gekomen tegen de Amerikaanse be zetting. Maatschappijnieuws Ver. Majanglanden: Verlies 1959 60 f 34.557 (v.j- 50.133) door nakomende repa- .riëringskosten; hiervan komt f 32-290 ten laste van de reserve, die daarna uitgeput is. en de rest gaat naar nieuwe rekening. Bethlehem Steel: Volgens Baltimore Is een schikking getroffen ten aanzien van de staking van 17.000 arbeiders op de scheepswerven; het uurloon wordt ln de loop van drie jaar met 0,24 verhoogd. Ensink, Hilversum Dividendvoorstel 19 (vorig jaar 7) vergadering 5 juli. Noord-Europeesche Houthandel: Divi dendvoorstel 11 (vorig jaar 9) toevoe ging aan reserve div. belangen f 100.000 goederenwinst na belasting en voorzie ningen f 633.574 444.350). interestbaten f 103.644 (126.178); winst na exploitatie kosten en reservering f 238.000 (188 000) verbetering duurde gehele jaar voort er het goede weer en de gestegen bedrijvig heid begunstigden de omzetten; de stand van de boardmarkt was nie gunstig; over 1960 bevredigende r taten verwacht. Rohte en Jiskoot: Inkomsten f 1,08 (vorig jaar 0,83) miljoen; onkosteD f 478.368 (395.726); winst f 402.493 353.266); dividendvoorstel 10 (10) pet contant (v.j. 5 pet in aandelen) over f 2,5 (2.4) min kapitaal; resultaat van afdeling Java- tabak gunstig en verkopen in 1960 niet onbevredigend, doch kosten zullen stij gen; zaken in Domingo-tabak bevredi gend, zaken thans geheel voor eigen re kening, voorraad van bijna f 2 min. op eind 1959 in 1960 geheel verkocht; door toestand op Cuba geen nieuwe zaken Havana-tabak; deelneming in Zuid-Rho- desia wordt gunstig beoordeeld. Kawoeng: Aan aandelihouderevergade- ring op 1 juli zal terugbetaling worden voorgesteld van f 20 per preferent en 110 per gewoon aandeel; totale Inkom sten ln 1959 f 62.306 (vorig jaar 41 965), lasten f 9745 (17.955); winst f 52.562 (24.010). waaruit f 52.034 (23.338) toe te voegen aan de reserve afschrijving evenals de f 150.000 vrijgekomen reserve divers* belangen; res. afschrijving komt dan op f 1,95 (1,75) min.; restant winst dient voor 8 pet. dividend op pref. aandelen. Kieler Woche Koos de Jong beste Nederlander Op de derde dag van de Kieler Woche stond er een zwakke noord-noord westen wind van kracht 1 tot 2. De beste zeilers kwamen nu duidelijk naar voren. Bij de start was het weer de Italiaan Agostino Straulino, die zijn derde ach tereenvolgende overwinning behaalde. Bob Maas eindigde op de zesde plaats. Kroonprins Konstantin van Grieken land, die ook in ons land zal starten oij de wedstrijden om de Dragon Gold Cup op het IJsselmeer won dinsdag in de Drakenklasse voor de Duitser Schuldt en de Deen Holm. Koos de Jong was nieuw de beste Nederlander in de Finn- jollen. Met Zomerweelde werd hij t' de achter de Duitser Faul. De Olympi sche zeiler Hans Sleeswijk slaagde er echter niet in zich te plaatsen. Dat kon den ook de drie draken van de K.M.J.C, niet Bij de sharpies was het nu W. Gul- demond die voor een Ned overwinning zorgde. C. G. Guldemond werd dit keer zevende. Voetbal. De Italiaanse voetbalploeg Interaazionale heeft gisteren voor opmerkelijke prestatie gezorgd door het nationale Russische team een 22 gelijk spel af te dwingen, nadat de Italianen bij rust een 21 voorsprong hadden ge had. Waterpolo. Voor de eerste klasse A van de zomercompetitie van de KNZB is dinsdagavond gespeeld de wedstrijd PSVSVH. SVH won met 9—5. Ruimere winst bij Insulinde Cultuur De winst van de N.V. Insulinde Cul tuur Syndicaat is in het verstreken deel van 1960 hoger geweest dan de helft der winst van 1959. De vertegenwoordiging werd op 1 januari verworven van de A.N.I.C. te Milaan, dochter van het Ita liaans staatsoliebedrijf, op commissie basis. Zeer kleine zaken in koffie en soms in andere produkten hebben „enige plezierige" opbrengsten opgeleverd. De directie acht de handel in natuurrubber als basis te smal. Het is de bedoeling de Ingekochte nominaal 147.000 aan delen in te trekken, doch een statuten wijziging alleen voor dit doel is te duur. Er is een aanzienlijk compensabel verlies dat ruim het dubbele bedraagt van het commercieel verlies (eind 1959 426.000) Hoger winst Ogem De opbrengsten van de Overzeese Gas- en Electriciteitsmij. (Ogem) stegen in '59 (1958) tot f 54,3 33,1) miljoen, het gecon solideerde bruto-resultaat tot f 14.9 (13,1) min. Afschrijving vergde f 4.6 (3,9) min., belasting f 3.4 (2.6) min. en het netto resultaat is f 6,9 (6,7) min. Voorgesteld wordt 11 pet. dividend over f 20 min. kapitaal (v.j. 11 pet., waarvan 5 pet. in aandelen over f 18 min.). Het resultaat werd beïnvloed door belastingverhogin gen in Suriname en de Antillen. Het ver bruik in Peru steeg 45 pet. De investerin gen bedroegen f 8.6 (8,9) min. Bij Koninklijk besluit van 10 juni jl- Is met Ingang van de dag waarop hü het ambt aanvaardt, benoemd tot gewoon hoogleraar ln de faculteit der letteren er wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de algemene geschiedenis dr. B. W. Schaper. Prof. dr. Schaper werd op 3 februari 1907 te Voorburg geboren. Hij studeerde geschiedenis te Leiden en legde op 7 april 1933 het doctoraal examen af. Daarna was hij werkzaam In de journalistiek en sedert de oorlog als leraar bij het gymnasiaal onderwijs, laatstelijk als leraar aan een gymnasium te Amsterdam. Op 23 septem ber 1953 promoveerde hij ln Leiden tot doctor ln de tetteren en wijsbegeerte op een disertatie getiteld „Albert Thomas, dertig jaar sooiaal reform/isme". De pro- motte geschiedde met lof. In 1956 kreeg hij aan de universiteit van Amsterdam een onderwijsopdracht in de politieke weten schap en gaf hij aldaar een Jaar college over staatkundige Ideeëngeschiedenis. Met Ingang van 1 september 1957 werd hij aan de Leidse Universiteit benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar met een onderwljs-opdracht in de algemene ge schiedenis. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van de dag waarop hij het ambt zal aanvaarden benoemd tot lector in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidse universiteit om onderwijs Faillissementen (Opgegeven door Van der Graaf Co) Uitgesproken: C W J Jeureen, Ruimzocht 44. Den Haag cur mr R A H L Hendrlkez: ""lgen, Van Loostraat 91, Idem, F A Verrijl; mevr ,W E M van Vcltlhoven-'t Hart. h/o Handelshui* Mor genstond, Qlststraat 9, Idem cur. mr M P Bloemema- J H Jaspers (garage), Broek- hem 46. Valkenburg, cur mr M E CrtJne. Maastricht; Ch M H van Melser (pluimvee- handel), Prov weg E 21. Schlmmert. cur- V PUIs. Beek: C J Wlllems (reclame- T Koppelaar S'.ledreoht; K G Groeneveld. emer, Paganlnistraat 65. Hengelo cur L J M Nlers: J L Aagten (grossier Dr J Wagenaarstraat 44, En Lebbe: in faill M C Kool (Aannemersbodr 1 Kool) Julianastraat 2. Warmond, mr E G Sprey Leiden l.pv- mr F D L Gunning Vernietigd: Moutell Fabr van Cosm Chem en Pharm- Prod (Fabrique de Pro duits de Beauté, de Chemie et de Pharma- cie) N V statutair A'dam. kantoor Hol landerstraat 33 Den Haag ODgeheven: W Kornaat Jr koopm Oude Delft 166 Delft E A Rombout (textiel handel) Ruygenhoeklaan 1. Utrecht: J G Haoets (cafetaria) Socratesstraat 85 Am sterdam: A v d Brom (transportbedrijf en zandhandel). BaakerMraat 26. Hilversum Geëindigd. Nalatensch A F Wenntnk (elerhandel). OZ Achterburgwal :»5. Am sterdam conc cred 3 8 B Visser (SchoonmaakbedrHf Meso). M van Nimwe- an J B Are Soe=terbergstraat 62 Den Haag I rijwiel oorl-, uur: P K W van Berke! (Teehn Handels- ondern Berd^b. Goudceslngel !5a R'dam) privé Kon Jullanapleln 2 Leldsebendam def i!Z Jaar. ing 28/4. bewindv mr Fijn van Draat. Den Haag: aan N V Jacht- •rf Groningen A-korkhc te geven in de geschiedenis van de mo derne Franse letterkunde dr. J. A. Fehr. Dr. Fehr werd op 12 oktober 1906 te Alkmaar geboren. In 1926 deed hij eind examen aan het Amsterdamse conser vatorium. Vervolgens ging hij in Parijs Frans studeren en behaalde hij in 1923 het diploma geschiedenis en geografie. In 1932 legde hij het M.O. B-ex*men Frans af. Van '36 af was hij werkzaam als docent aan de aahool voor taal en letterkunde in Den Haag Per 1 mei 1954 werd hij in Leiden als wetenschappelijk ambtenaar le klasse benoemd nadat hij op 27 maart 1954 het doctoraal examen Romaans etaal en letterkunde had af gelegd. Op 30 maart 1960 promoveerde hij aan de Leidse universiteit tot doctor tr. de letteren en wijsbegeerte. Wallstreet iets gedaald De New Yorkse effectenbeurs daalde gisteren iets bij levendige handel. De opening was verdeeld en levendig, in het eerste uur volgde een daling en de markt bleef lager tot het slot, hoe wel enige verbetering tegen het einde de koersen flink boven het dieptepunt deed sluiten. De meeste verliezen liepen uiteen van enkele centen |ot een dollar, doch bij sommige aandelen, die de laatste tijd favoriet waren geweest, zag men grotere verliezen. Elektronische waarden en de meeste vliegtuigen sloten lager, staal, auto's, spoorweeen, pon ferro-metalen en rub ber waren verdeeld, luchtvaartmaatschap pijen stegen licht. Van de 1226 verhandelde fondsen wa ren 5-18 lager, 438 hoger en 240 onvei- Het gemiddelde van Standard and Poor voor 500 aandelen daalde $0,05 tot $57,11, dat van Ass. Press voor 60 waar den $0,30 tot $221,60, van Dow Jones voor 30 industriëlen 2.59 tot 644,93 punten. Hoger premieontvangst Goudse Verzekering De premie-ontvangst van de Goudse Verezkering Mij. is in 1959 (1958) geste gen tot 15,6 (13,2) miljoen, waarvan ƒ1.13 (1,17) min. herverzekeringspremie i- betaald. De winst bedraagt 1,54 (1,35) min. Voorgesteld wordt 5 pet divi dend. De reserve wordt met ƒ641.960 uit de winst en 358 039 (325.268) koerswinst effecten verhoogd tot 5,5 min. De re serve diverse belangen met ƒ881.781 tot 1.5 min. De premiereserve steeg tot ƒ6.51 (5,15) min., de schadereserve ƒ3.9 (3.24) min. In de afdeling varia bedroeg de premie-ontvangst e.r. 12.2 (10.1) min., tegenover ƒ5,65 (4,73) min., schade, bij transport premies ƒ1,19 (0,93) min., schaden ƒ0.82 (0.62) min., brand, in braak, bedrijf premies 1,09 (1,02) min, schaden ƒ0,53 (0,42) min. De onkosten beliepen 2.05 (2,12) min. De intrest was ƒ0.45 (0,35) min., opbrengst vaste eigen dommen ƒ0,12 (0,15) min. De beleggin gen waren in miljoenen guldens: Vaste eigendommen 2,57 (2,62), hypotheken 3,49 (3,97), effecten naar laatste beurskoer» 7,14 (5.26), schuldbekentenissen 0.41 (0.43) SIEMENS NEDERLANDSCHE SIEMENS MAATSCHAPPIJ N.V, vraagt wegens uitbreiding van haar TEKENKAMERS zwak- en sterkstroom voor het uitwerken van volledige zwak- resp. sterkstroominstallaties ervaren groepsleiders en constructeurs Bij gebleken geschiktheid wordt de gegadigden een prettige zelfstandige werkkring geboden, waarbij zij de mogelijkheid hebben hun capaci teiten volledig te ontplooien. Leeftijd tot ca. 35 jaar. Sollicitaties - onder motto TEK - zijn te richten aan de afd. Personeel der Nederlandsche Siemens Maatschappij N.V., Postbus 1068, 's Gravenhage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9