bij DE TIJD Vorig jaar zevenduizend nieuwe tbc-patiënten Mode van morgen draagt geen rozen Prinses Irene Expogé's !P8ir Chefarine 4 MARCEL S. STELDE MIJ VLIEGONGELUK VOOR 5 HIT PARCDt HET PAROOL lnstelle ZIE 6 PINT r blijkt onvoldoende uit, dat het ee rimrcgcliug betreft. Er worden gee n aangegeven, waarin de raad zie idelijk zou kunnen ontwikkelen lol ee vaardig parlement. Dat is janrnin indaag beschouwd kan worde i al 'gekriti. lit, zal erd of op grond uitbreekt. Wh Jloogt, dat er nog heel ?rlopen, voordat Nieuw-Guinea n stenen tijdperk zal hebben kikkcld lol «Ie papieren fase, waarin parlementair stelsel leeft, heeft volkoi fgelijk. De bevolking moet immers in letterlijke zin nog leren lezen ven, ook in politiek opzicht, ir de regering heeft zelf niet de il- gegei tal zijn, k, die zij als de hare ziet, tot gerond eind te brengen. De tijd. die haar [gelaten zal worden om dit gebied tot zelf- ibestuur te ontwikkelen zal kort, héél korl et is dan ook te betreuren, dat het 1 tot instelling van een Nieuw-Gui- d van dit inzicht in het geheel etuigenis aflegt, dat het geen ter mijn stelt en de indruk wekt alsof hier mee al heel wat zou zijn bereikt. Het is ilcchts een bescheiden begin. DE MAASBODE Terecht houdt zij b.v. rekening nrct d( v mogelijkheid, dat het Nederland niet ge geven zal zijn de aanvaarde taak tot eer ifgerond einde te brengen. Wij menen nog namelijk, dat Nederland iet dit ontwerp van wijziging een vci- hehhen genomen op le kritiek van de toekomstige gespreks- gwanende builenwe- in de afgelopen ja- innen zeggen, heeft ;eleerd, dat de beherende mogendheid het indclijk altijd verkeerd schijnt te doen: r.ij nu het tempo der ontvoogding drukt hoog opvoert. De instelling van de lorps- en streekraden hoe volstrekt on- •lijk op zichzelf ook zal heus ■£fog wel eens worden toegeschreven aan Nederlands verlangen om te verdc- nndig zijn geweest de logica èn de es opzij te zetten, dan blijft nog de mende vraag: Voelt de ambtelijke icreld op Australisch Nieuw-Guinea zich gelukkig met dit Nederlands ini- :gen indcre illui Vlucht naar het einde, het levens- ntuur van Antoine de Saint-Exupé- door P. Bourtemboxurg. Voorwoord Viruly. Vertaling T. de By. Mara- -pocket. Uitgave Meulenhoff Co., msterdam. Biologica, door A. E. Yelts. Ulustra- és J. van Wessum. Uitgave Andries De wonderlamp, door Max Voegeli. 'ertaling Til Brugman. Tweede druk. fitgave Ploegsma, Amsterdam^ De reis rond Kaap Hoorn, door K. 1 an der Geest. Vierde herziene druk. Ploegsma, Amsterdam. Een fel bewogen leven, door Pier aolo Pasolini. Vertaling Jenny Wit- tijn. Uitgave De Boekerij N.V., Baarn Strafbataljon 999, door Heinz-Günther onsalik. Vertaling Halbo C. Kool. Uit- ur( ave De Boekerij, Baarn. De bosgeuzen met de blauwe sjerpen, oor W. ter Horst. Uitgave J. H. Kok .V., Kampen. De kop in de wind, door Chr. A. Pjpeijer. Uitgave J. H. Kok N.V., Kam- rjToto-debat na 4 juli (Van onze parlementsredactie) I De Tweede Kamer zal het wetsont- öulferp tot wijziging van de Loterijwet |n de sportnota pas behandelen na hel Europees debat dat op 4 juli en de ïaarop volgende dagen wordt gehouden. g De mogelijkheid is niet uitgesloten dat =ale Kamer mede voor dit toto-debat nog fc de week van 12 juli zal vergaderen. Tuberculose begint guerilla-oorlog De voorzitter van de Koninklij ke Nederlandse centrale vereni ging tot bestrijding der tubercu lose, dr. M. R. Heynsius van den Berg, heeft gisteren in Utrecht in de algemene vergadering van deze organisatie gezegd, dat de tuberculosesterfte in Nederland vorig jaar opnieuw een daling te zien heeft gegeven. Er deden zich 3,6 sterfgevallen voor per 100.000 inwoners, tegen 4,3 in 1958. Volgens de heer Heynsius van den Berg is het Nederlandse een der laagste, zo niet het allerlaagste tuberculosesterfte- cijfer ter wereld. Hoewel Je daling van het sterftecij fer op zichzelf een verheugend feit is, meent de heer Heynsius van den Berg, dat aan de bekendmaking ervan het na deel is verbonden, dat men in brede kring zo gemakkelijk denkt, dat het sterftecijfer een getrouwe afspiegeling van de stand van de tuberculose. Een betere graadmeter noemde hij het aantal nieuwe gevallen dat per jaar optreedt. Ook hierin is wel enige daling te bespeuren, doch deze daling was zes of acht jaar geleden veel sterker dan in de laatste periode. In 1959 viel ten opzichte van 1958 in enkele gebieden zelfs een stijging van het aantal ziekte gevallen waar te nemen. In totaal werden in dat jaar bij de consultatiebureaux 7317 nieuwe gevallen actieve tuberculose ingeschreven, per 100.000 inwoners. In 1958 was Daling in aantal ziektegevallen loopt iets terug Herter: toestand in Japan werd fout beoordeeld De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Christian Herter heeft dinsdag verklaard dat persoonlijke di plomatie in geen enkel opzicht als ver vanging kan gelden voor de normale methoden der diplomatie. Voorts zei minister Herter voor een sub-commissie uit de senaat dat de ongeregelde toe stand in Japan die leidde tot intrekking "in de uitnodiging aan president Eisen- jwer dooi» ons foutief is beoordeeld. De minister gaf deze antwoorden op vragen van senator Lyndon Johnson (dem.), voorzitter van de sub-commis sie die thans het wederzijdse Japans- Amerikaanse veiligheidsverdrag in be handeling heeft. Het ministerie van buitenlandse zaken had niet verwacht, zei hij, dat de relle- es zo lang zouden duren .en dat de lassa's betogers zo groot zouden zijn. De beoordeling van de situatie was dus onjuist?, vroeg senator Johnson. Ja, ons oordeel was fout, zei Herter. Op de vraag wie verantwoordelijk moet worden geacht voor die foutieve beoordeling, zei Herter: U kunt het mij in de schoenen schuiven als u dat wenst, doch hij voegde eraan toe dat het een collectieve beoordeling was ge- is een guerilla-oorlog begonnen en dat deze nog uitstekende kansen biedt aan de tbc, blijkt volgens hem wel uit de school-epidcmieën. Dr. Heynsius van den Berg sprak er zijn vreugde over uit, dat de regering zich waar het de tuberculosebestrijding betreft geenszins aan voorbaaig opti- dit gemiddelde 64.34. Het lijkt erop. dat '"isme overgeeft. Hij noemde in dit ver wij in onze veldslag een stuk terrein hand dc in 1959 getroffen maatregelen, hebben gewonnen, doch dat de tuber- d,e het mogelijk maken, op de scholen culose zich gedurende de laatste vier ja- ,,ct belangrijke tuberculine-onderzoek op ren in Nederland weinig of niet verder doeltreffende wijze uit te breiden. Voor heeft laten terugdringen, aldus dr. Hevn- uitlopende op de overheidssubsidie heeft cine iron Tlnrn dC KNCV i den Berg. Juist het aantal nieuw optredende ge vallen geeft de laatste tijd, volgens hem, geenszins aanleiding tot voorbarig opti misme. Hij zei, dat de tuberculose in de rij van .besmettelijke ziekten wel licht de listigste is. Bovendien is zij na de tweede wereldoorlog van gezicht ver anderd. Dr. Heynsius van den Berg stelde, dat van de 7000 Nederlanders die in 1959 wegens tuberculose moesten worden behandeld, er slechts enkele ge weest zullen zijn die beantwoordden aan het beeld dat de leek zich nog zo vaak van tuberculose vormt. Het gaat nu niet meer om magere, uitgeputte mensen en om ligtentjes in een tuin, aldus spre ker, de ziekte verschuilt zich thans graag in mensen die weinig of geen goed uitzien. Zij klachten hebben en e Brits vlootbezock aan Nederland Eind juni en begin juli zullen acht schepen van de Britse Marine een niet- officieel bezoek aan Nederland bren gen. De jager Chaplet en de fregatten Ulysses en Paladin zullen van 28 juni tot 4 juli Amsterdam bezoeken. De mijnenvegers Chailey, Brinkley, Brenchley en Brearly brengen van 28 juni tot 2 juli een bezoek aan Utrecht en het fregat Pellew zal van 29 juni tot 3 juli naar Dordrecht gaan. Advertentie 4^ beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! 3i) pijn, griep ol „landerig1 labiel dal U weer mei plei 20 tabl. 1.0.80.Voordelige gezin irerpakking 100 labl. 3.60 (Van onze moderedactrice) Ï~A E mode van morgen hebben we gezien! De Twentse textiel- combinatie Ten Cate-mode toon de gisteren in de salons van de Amsterdamse ontwerper Dick Holthaus de collectie 1961 van zomerdessins. GARNERING Er was veel, maar er bloeiden geen rozen meer uitbundig op de katoen tjes. Hoogstens wierpen ze nog een vage schaduw in grijze tinten op een zachtuitvloeiende achtergrond in dezelfde kleur. Bloemen zijn verdwenen en enorme ruiten hebben dé plaats ingenomen. Ruiten die deden denken aan de gala-japon van onze betovergroot moeders die in crinolines rond- schreden. Alleen is de moderne ruit feller van kleur; niet brutaler maar eerlijker, als het ware de vrijheid van de moderne vrouw symboliserend. We vonden die ruiten zowel bij de zijde-achtige chiné-druk die plm. 7,90 per meter van 90 cm breed moet gaan kosten) als in de dob- bies, waar één van de lijnen dan in reliëf ligt. Ruiten en strepen worden zowel ge drukt als geweven. De strepen za- gen vve ook in de jaquard stoffen, dikwijls in één kleur, waaraan dus juist het reliëf-weefsel levendigheid geeft. Strepen in pasteltinten, even geschei den door een felle toets, geven veel kansen tot een bijzondere verwer king. We kunnen dan immers één of twee kleuren in plooien wegwer ken en krijgen dan een glimp van de tinten bij het bewegen. Garnering Hee! bijzonder is de broderie anglaise Een materiaal, dat zo garneert, dat het model zelfs eenvoudig kan blijven. Naast het klassieke wit en de pasteltinten, zullen ook anthra- ciet, bruin en marine op de markt komen. Al met al een collectie, die Neder land met trots ook op internationaal niveau kan tonen. Wat dan ook ge beurt, want vrijdag zal de show te Parijs en enige dagen later te Frankfort gehouden worden. Intussen draaien de fabrieken in Twente onder hoogspanning. Om een indruk te geven: iedere twintig minuten spuiten 267850 spillen dra den ter lengte van de omtrek dei aarde uit. Op 7350 getouwen wordt dit garen tol doek geweven: 1200 kilometer elke drie dagen Dat is een lap, die de afstand Amster damNice bespant! Per week wordt 355.000 kilogram vezel ver werkt tot 1420 balen die in 29 spoorwagons naast oost en west, zuid en noord verzonden worden. de KNCV in 1959 aan enkele actieve consultatiebureaux reeds een instrumen-| tarium ter beschikking gesteld, om hun J de gelegenheid te geven met het school- j onderzoek te beginnen. „Kidnappers" in de val gelopen Blijkbaar geïnspireerd door de i voering van het zoontje van de Franse industrieel Peugeot hebben drie werk loze Gentenaren deze week getracht een vader van vier kinderen 150.000 Belgische frank af te persen. Zij had den gedreigd, dat het met twee kinde ren slecht zou aflopen" indien de va der niet het bedrag van 11.250 gul den zou verstrekken. De politie kon de man arresteren di- het pakje met geld kwam afhalen. De eigenlijke daders bleken twee werklo zen te zijn, die spoedig bekenden. Aanwinst voor Vlissingen Hotel Brittamiia op 1 juli open (Van een onzer verslaggevers) Als burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen op vrijdag 1 juli in 's lands derde havenstad het Grand Hotel Brittania zestien jaar na zijn totale verwoesting heropend zal heb ben, is deze opkomende badplaats een grote' touristische attractie rij ker. Het nieuwe hotel, dat zeven verdie pingen telt en dat samen met het reeds eerder in gebruik genomen res taurant en schouwburgzaal een klei ne drie miljoen heeft gekost, bevat 35 kamers, uitgerust met bad. radio, rijks telefoon en een zonneloggia met 'uit zicht op zee. Het hotel krijgt voorts een lounge, een bar, een conversatiezaal en een ontbijtzaal, alles volgens zeer mo dern ontwerp van de Rotterdamse ar chitecten Boks en Middelhoek. De naam Britannia is al van ouds be kend in Vlissingen. Het oude. nogal pa leisachtige hotel werd verwoest bij de bevrijding, toen de geallieerden het me ter voor meter op de bezetters moes ten veroveren, die er een hoofdkwar tier in hadden gevestigd. Het oude hotel was in 1886 gebouwd voor een bedrag van een goede honderd duizend gulden. Het heette aanvankelijk Grand Hotel des Bains en de exploita tie was in handen ,,van de Maatschan- pij tot exploitatie van gronden. In 1923 ging het hotel, dat een capaciteit van bedden had, over naar de Stoom vaartmaatschappij Zeeland, die het de "Tarn Britannia gaf. Bij het verdwijnen van een directe scheepsverbinding met Engeland werd de exploitatie overgedaan aan een spe ciale naamloze vennootschap, waarin de semeente een minderheidsbelang bezit. Deze N.V. heeft de exploitatie thans In 1954 werd met de bouw van het restaurant de schouwburgzaal begon- Thans wordt de laatste hand ge legd aan het gehele comDlex. dat als een sieraad oprijst aan de boulevari Evertsen en dat Vlissingen nog meer tot trekpleister maakt van vakantie- en congresgangers. Maandagavond om half zeven is de achttienjarige bromfietsrijder. J. J. Ber- tissen. op de Nieuweweg te V/ychen in botsing gekomen met de 47-jarige brom fietser H. G. van de Brink, spoorweg wachter, die met zijn echtgenote op duo, uit tegenovergestelde richting kwam. De jongeman werd daarbij ernstig gewond en overleed tijdens het vervoer per am bulance naar het ziekenhuis te Nijmegen. In handige plastic tabakszak Invul-puzzel In de middelste rij onder II woorden invullen welke met de woorden van de eerste rij als met die van de tweede rij samenstellingen vormen. Bij juiste in vulling vormen de beginletters van de ingevulde woorden het devies van Joh. de Witt. II III OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1 samen. 5. spaan, 10. oker. 12. Arno, 13. Ie. 14. Frits, 17. Tb, 18. ore. 20. oei. 21 die. 22. M.O., 24. we. 25. Amer. 26 kamp. 28. cr. 30 Se, 32. kan, 34. Gen, 36 rok, 38. un, 39. wreed, 41 pa. 42. nipa, 44. Riel, 46. koers, 47. maand. Verticaal: 1. Solon. 2. aker. 3. me. 4. erf. 6. pas. 7. ar. 8. anti, 9. Nobel. 11. dier. 15 r.o., 16. Ti. 19. Emmen, 21. Demer, 23. oer. 24. was. 27 skunk. 29. deel, 31. Skald. 33 Anio. 34. gr. 35. Ne. 37- open, 39. war. 40 dra. 43. p.e., 45. ia. Machinist voorkomt ernstige botsing De snelle reaclie van een treinma chinist heeft gistermiddag een ernstig ongeluk voorkomen. Een personenauto reed in Rijen de niet beveiligde over weg in de Heikantsestraat op. nadat daar juist de trein uit Breda was ge passeerd. Toen de chauffeur plotseling ook een trein uit de tegenovergestelde richting Gilzerijen zag naderen, reed hij in paniek tegen een lichtmast. De auto kwam midden op de spoorlijn tot stilstand. De machinist kon zijn trein echter net op tijd stoppen. Om standers haalden de wagen, die alleen door de botsing met de lichtmast licht beschadigd was, van de rails. De trein had een vertraging van slechts vijf mi- 15e congres in Amsterdam DE MINISTER van maatschappe lijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft vanmiddag in tegen woordigheid van prinses Irene het derde lustrumcongres der Neder landse vereniging van ex-politieke gevangenen (uit de bezettingstijd) geopend, dat t/m zaterdag a.s. ge houden wordt in „Marcanti" te Amsterdam. Na een welkomst woord namens het gemeentebe stuur door burgemeester Van Hall sprak de minister haar openings rede uit. In zijn jaarrede zeide de voorzitter, mr. G. Ch. Aalders, o.a.: „de dictatuur is niet vernietigd doch openbaart zich in velerlei vormen en in steeds toene mende omvang. Ik denk hierbij niet in de eerste plaats aan Rusland en de landen achter het ijzeren gordijn. Niet alleen met politieke machtsmiddelen, maar evenzeer met economische maat regelen wordt de dictatuur gesteund en afweer onmogelijk gemaakt. Indien de rechten van de mens en de beknotting van de vrijheid alleen voor kwamen in de zuiver dictatoriaal gere geerde staten en landen, zou een een drachtig optredend front van democra tieën heel veel kunnen bereiken, maar juist de in deze zo noodzakelijke eenheid ordt en is ondergraven. Rassenhaat en rassendiscriminatie zyn reële verschijn selen. Ook in landen, die men tot de beste democratieën mag rekenen". Het samenleven van kleurlingen en blanken schept zjjn bijzondere en moeilijke pro blemen, maar haat en discriminatie brengen aldus mr. Aalders deze niet tot een oplossing, doch scheppen eerder nieuwe en grotere problemen. Hoewel het vluchtelingenjaar en de daarvoor gevoerde acties officieel reeds zijn afgesloten is dit congres nog ge plaatst in het teken van dit vluchtelin genjaar. „Laat ons, ex-politieke ge vangenen, het vluchtelingenprobleem blijvend ter harte gaan en laten wij trachten ook in de toekomst, naar ons vermogen, het blijvend leed te verzach ten". aldus de voorzitter. Verheugend noemde mr. Aalders het dat juist de laatste tijd duidelijk blijkt, dat de Nederlandse jeugd niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats belang stelling heeft voor materiële genoegens, maar terug wil grijpen naar de grote betekenis, die de periode 1940—1945 voor ons land en volk heeft gehad. Men zoekt en vraagt deskundige voorlichting en gaat zich realiseren hoe groot de ook voor de jeugd van heden gebrachte offers zijn .geweest. Herinnerend aan de ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan uitgeschreven prijsvraag voor een „verantwoord jeugd boek over het verzet" reeds enige tijd geleden uitgekomen waarvoor de eerste prijs niet aan de auteur kon worden uitgekeerd omdat deze zich niet had willen houden aan de voorwaarde ten aanzien van het uitgeven, deelde mr. Aalders mede, dat deze prijs van ƒ1.500 nu bestemd is voor het vluchtelingen werk en vanavond zal worden overge dragen aan mevr. dr. H. VerweijJon kers tijdens de culturele avond. Ex-vlieger van Trek Air ti jdens proces: Gunstige verklaring van deskundige over verzekeringszaak Vrijdagmiddag 22 januari om een uur stortte een eenmotorige Fokker in zee, vijf mijl uit de Engelse kust by Dover. Dc jonge piloot Bernard Kleijn uit Stol wijk, in dienst van het luchtrecla- mebedrijf ,,Trek-air", kwam by het ongeluk om het leven. Gisteren stond de directeur van „Trek-air", de 42-jarige Marcel S., terecht voor de recht bank te Maastricht. Drie dagen denkt men nodig te hebben voor derlandse credictbank, de heer N. J. het onderzoek tegen S„ die wordt Kast.ren dat de» kwallflcaU» van generlei belang was, omdat uit- beschuldigd van valsheid m ge- eindelijk de werkelijke schade sou schrifte, poging tot oplichting i worden vergoed. De opgegeven taxa- van een vliegtuig verzekerings maatschappij en fraude met be- lastingopgaven. Niet minder dan 27 getuigen waren opgeroepen door de officier van justitie, mr. A. W. Rosinkh. De verdedigers, i mr. M. Tripels en jhr. mr. L. A |M. van Sasse van Ysselt, hadden zestien getuigen op hun pro- Het eigenlijke onderzoek werd ge daan door de opperwachtmeestervlie ger J. H. Verdelle van de rijkspolitie. Hij vertelde, dat aan het verongelukte toestel veel mankeerde en dat de om gekomen piloot eigenlijk onvoldoende benzine voor de retourvlucht bij zich had. „Ik ga niet voor mijn plezier", had de pili-ot die morgen tegen de ver keersgeleider op het vliegveld gezegd. In zijn familiekring had de piloot merkwaardige opmerkingen over de toekomst gemaakt. Ook had hij maar een parachute meegenomen, terwijl toch was Afgesproken dat zijn directeur, Marcel S, van Londen uit de terugweg mee zou maken. In dc middagzitting van de recht bank ondervroeg de president een ge tuige over de betekenis van de kwa lificatie „nieuw" van het te verzeke ren toestel. Tot grote verrassing van de niet-deskundigen verklaarde later de verzekeringsinspecteur van de Ne- Volgens de dagvaarding zou het vlieg- uig volgens een van te voren gemaak- e afspraak zijn neergestort. De oplich- ing zou bestaan uit het innen van 30.000 aan verzekeringspenr.ingen voor ?n vliegtuig dat voor 1000 Amerikaan- dollars in Israël was gekocht. (De ?rzekeringsmaatschappij was han- •nde het onderzoek nog niet tot uitke- ag overgegaan). Een der getuigen, de commandant enst luchtvaart van het korps rijkspo- as dus niet van wezenlijk be lang. Getuige had na het vliegongeluk en nog vóór hij verdachte had ge sproken ten gunste van verdachte aan de verzekering bericht gegeven van het ongeluk. Met deze verklaring verkreeg de verdediging een niet on aanzienlijke versteviging van haar standpunt. Getuigen van het Fokker reparatiebe drijf verklaarden, dat er geen aanleiding was geweest, het toestel als minder waardig te beschouwen. Het zag er vrij gunstig uit, al was men er zeker van dat het gepn nieuw toestel was. Ook de hoofdinspecteur van de rijks luchtvaart verklaarde dat de gang van zaken bij het betreffende toestel nor maal was geweest, hoewel cr niet ge sproken kar. worden stel. r toe- Ie. dat het Fokker-toestel derd lestoestel was. In Israël hebben dergelijke toestellen jarenlang in kratten verpakt ges'a an. Getuige K. Heckmann uit Kerkra- de, die een tijdlang als vlieger bij „Trek-air" in dienst was geweest, enst iucnivaan van net xorps rijKspo-|„.,f tie, jhr B. W. F. de Beaufort, vertel- f? .z.aak .ef" geheel andere wen- ding. Hij vertelde, dat verdachte hem in mei 1959 had voorgesteld een in Israël te kopen Fokker in zee tc la ten duiken op een zodanige manier dat hij zichzelf kon redden. Tiendui zend gulden was hem als beloning in het vooruitzicht gesteld. Getuige Heckmann had eerst over dit voor stel met een vriend, de landbouwer M. J. Mulders uit Nieuwenhagen, ge sproken. Daarna heeft hij geweigerd Dit werd door de landbouwer Mul ders bevestigd. Verdachte Marcel S. ontkende. Hij zei, dat getuige Heckmann bevooroor deeld was cn onbekwaam voor zijn werk als vlieger. De president hield de getuige, die enkele jaren voor de Verenigde Naties in verscheidene lan den heeft gevlogen, de ernst van zijn beschuldiging voor. De getuige bleef bij zijn verklaring. De zittingen van de rechtbank tul len mogelijk tot zaterdag voortduren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5