Jlieume £cihsrt)c tiTourant van Sow jet-student spionage verdacht I-atuur in beslag genomen. Haagse recherche arresteert Rus kort voor vertrek Nederland de zee. Israël de woestijn F ormatieopdracht voor Loemoemba u hamol weer vandaag! Gevecht om personeel Twee satellieten tegelijk in baan gebracht Dolfijn wat intelligentie betreft de gelijke van de mens Vrijdag gesprek Beij Goerion- Frondizi WOENSDAG 22 JUNI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. ■rveertigete jaargang no. 11899 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRIST ELI JK-N ATION A AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoasticf) is gfifblmn mgn bert in tcghcnspoct" Vergelen KOSTERS Het proces TREK-AIR TEXTIEL contra ZEEP (Van een onzer verslaggevers.) De centrale recherche in Den Haag heeft gistermiddag de 32-jarige Rus- sische student Jan Smirnof, verdacht van spionage, gearresteerd. Hij zou getracht hebben de beschikking te krijgen over geheime gegevens. Onder meer zou hij geheime militaire objecten hebben gefotografeerd. Direct na de arrestatie heeft de Russische ambassadeur in Den Haag, de I heer P. K. Ponomarenko, een bezoek gebracht aan het ministerie van bui tenlandse zaken en om vrijlating van Smirnof verzocht. Met eenzelfde I verzoek heeft de ambassade zich gewend tot de officier van justitie, mr. dr. J. C. Mans. P. K. PONOMARENKO protest De gangen van Jan Smirnof wer den al geruime tijd nagegaan door pensen van de Binnenlandse vei ligheidsdienst. De verdenking tegen de Rus, die sinds begin 1959 stu deerde aan het Institute of Social Studies, zijn langzaam gerezen. De laatste dagen was hij bezig zijn ver trek naar de Sowjetunie in juli voor te bereiden. Enkele uren voor zijn arrestatie had hij zijn pension in de Celebes- straat verlaten, nadat een aantal kof fers was overgeladen in een auto met het kenteken van het corps diploma tique. Hij werd terwijl hij liep te winkelen in de binnenstad aangehou den. Onmiddellijk daarna deden vijf rechercheurs een inval in de kamers waar Smirnof met echtgenote en kind woonde. Er werden een band recorder. een film- en een fotoappa- Begin vorig jaar kreeg Jan Smir nof op aandringen van ambassade functionarissen een plaats op het In stitute of Social Studies in Den Haag. Hij studeerde daar sociologie en stond bekend als een goed leerling.. tHij was tot nu toe de eerste en enige [Rus wie studiemogelijkheid aan het instituut is verleend. De rector, prof. dr. De Vries, noem de het voor het instituut een zware slag. Men had tegen Smirnof niet de minste verdenkingen, aldus de rector. Jdie voorts opmerkte dat Smirnof de J^eerstc, maar vermoedelijk ook de laatste Rus is die tot het instituut Jwerd toegelaten, Het is nog niet bekend wanneer de zal worden voorgeleid, aldus de itnfofficier van justitie, mr. Maris. De erhoren worden nog voortgezet. Ook nog niet te zeggen of Smirnof derland zal ongewenste grens zal worden gezet. De echtgenote van Smirnof heeft £Hmet haar kind een onderkomen ge- j zocht in het gebouw van de Russische [ambassade aan de Andries Bickerweg. afd 1 ka- Zij stonden bekenid als zeer vriendelijke en behulpzame mensen en konden goed opschieten met de pensionhouder en echtgenote. Dezen wairen dan ook ontdaan, toen gistermiddag plotselurug rechercheurs het pension bevolkten. Toen hoonden zij voor (heit eerst van de arresta tie. Gedurende de tijd dat S. in het pension woonde, zijn er nooit verdenkingen tegei hem gerezen. }Vel was het opgevallen dat Smirnof verschillende foto- en filmtoe stellen had. Altijd wanneer hen uitgi vooral 's avonds ging hü vaak weg nam hy twee of meer camera's mee. Men nam aan dat hij een verwoed an teurfoboigiraaf was. Daarom werkte het bavtreemdiiinig, dat men nooit een door hem gemaaikite foto te zien kreeg. Men zocht hier echter niets aiahber. Simimof was ook in hst bezit van een bandrecorder, en enige Nederlands ge sproken bandjes. Hij gebruikte deze om de 'Nederlandse taal te leren, soms in het bijzijn van de pensionhouder en zijn wouw. Wanneer S. niet uiitgiiinig 's avonds, omtvinig hij meestal bezoek van even als hij Engels sprekende Russen. Leeggehaald Direct nadat S. in de Haagse binnen stad was gearresteerd, kwamen vijf re chercheurs zijn kamers in het pension be zoeken. Enige uren daarvoor had S. een aantal koffers ingeladen in een wagen van de Russische ambassade. Alle foto- cn filmapparatuur, de bandrecorder, kledipg enzovoort werd door de politie meege- Toen later funotionanssen van de Rus sische ambassade, waar mevrouw Smimof met haar zoontje een onderkomen had ge zocht, arriveerden, waren de kamers en de keuken helemaal leeggehaald. Niette min werden alle kasten die S. in gebruik hads alsmede de twee kamers en de keu ken, door de Russische ambtenaren ver zegeld. Later kwamen dezeliflde mensen weer tenug om de zegels te verbreken. De pensionhouder, die wist dat S. in juli zou vertrekken, heeft zich in verbinding gesteld met de ambassade, teneinde vernemen of hij de kamer voor mevro S. gereserveerd moest houden. Hij kreeg te horen dat mevrouw S. niet terugkeren. Of de recherche bij de in beslag geno men goederen bezwarend materiaal heeft gevonden, is niet bekend. Van de zijde van de Russische ambassade walde over de arrestatie van S. geen taar geven. MEISJES WERDEN NA GEBOORTE VERWISSELD De rechtbank in Frankfort is tot de conclusie gekomen, dat in juni van jaar 1943 twee meisjes, die dezelfde dag werden geboren in de zuigelingenkliniek van Hanau, „met een aan zekerheid gren zende waarschijnlykheid" zijn verwis seld. De rechtbank heeft bevolen de kin deren aan de „rechtmatige" ouders terug Een onderwijzer aan een muloschool te Hanau een plaatsje ten oosten Frankfort had al jaren geleden gecon stateerd, dat één van zijn leerlingen, Heide genaamd, sprekend leek op twee van zijn drie dochters. Zijn derde doch terGudrun leek echter precies op de vader van Heide, een monteur uit dorpje in de buurt van Hanau. De onderwijzer veronderstelde, dat de meisjes na de geboorte verwisseld w en begon een actie om Heide terug te krijgen. De monteur wilde echter verwisseling niets weten Gudrun heeft inmiddels al het onder wijzersgezin verlaten en haar intrek ge nomen in het huis van de monteur. Heide wil de noderwijzer niet als haar vader accepteren en heeft gevraagd om alle weekeinden bij de monteur te mogen doorbrengen. Deze wil de kinderen zelf laten beslissen. Dit kunnen zij echter pas doen als ze meerderjarig zijn. De mon teur heeft nu besloten nieuwe stappen te doen om Heide, die hij als zijn dochter beschouwt, in huis te kunnen houden. Geen uitbreiding van rehabilitatie De minister van buitenlandse zaken, r. J. M. A. H. Luns, heeft geweigerd te voldoen aan een verzoek van de Tweede Kamer om ccn tegemoetkoming van we- iriohtin-gskosten toe te kennen aan men, die met grote opofferingen en levensgevaar Nederlands-Indië vóór de Japanse bezetting verlaten hebben Hij is van mening, dat de voorzieningen oor Indische oorlogsslachtoffers niet oor deze personen gelden en dat hij door 'P dit voorstel in te gaan een geheel nieu- ve figuur zou scheppen. Het ging in dit geval om een adres van en gewezen dienstplichtige bij de Konink lijke Marine, die zich vrijwillig als mili tair had aangemeld en na zijn uitwijking gedurende de oorlogsjaren actief had Verzoek aan Weners: Aan Chroesjtsjef geen aandacht schenken In een vandaag te Wenen gepubliceerd herderlijk schrijven vragen de r.k. bis schoppen in Oostenrijk de bevolking tij dens het bezoek van Chroesjtsjef niets te doen wat als een betuiging van sym pathie zou kunnen worden gezien. De Russisohe premier komt 30 juni in Oostenrijk aan voor een bezoek van acht dagen. Het Oostenrijkse volk is overwe gend rooms-katholiek. Burgemeester J. Tuin van Groningen heeft op een excursie nabij Zwolle een hartaanval gekregen en is opgenomen in het Soph ia-ziekenhuis aldaar; zijn toe stand geeft geen reden tot ongerustheid. Krappe arbeidsmarkt „De ondernemers zyn langzamer hand in de positie gedrongen dat zij hun personeelsbehoefte trachten te dekken 11 koste van hun mede-ondernemers". Met deze woorden schetste rr. F. K. T. Beukema toe Water, voorzitter van de Algemene Werkgevers-Vereniging, van daag op de ledenvergadering in Noordwijk het probleem van de krappe arbeids- Op het eiland Oena Ocna nabij Celebes hebben aardbevingen de huizen bescha digd en de grond opengescheurd; zesdui zend mensen zijn van het eiland verwij dend, doch persoonlijke ongelukken kwa- Ben Goerion op Ypenburg: lijke Luchtmacht zijn vanochtend premier David Ben Goerion van Is raël en zijn echtgenote op Ypenburg aangekomen voor een driedaags be zoek aan ons land. De Israëlische premier verklaarde bij zijn aan komst dankbaar te zijn voor de uit nodiging van de Nederlandse rege ring, welker gast hij zal zijn. jVTA VORIGE WEEK vrijdag te zijn ontheven van een informatieopdracht, 1 is de Kongolese'politieke leider Loemoemba gistermiddag belast met de vorming van Kongo's eerste regering. Deze ontwikkeling volgde op de stemming in de Kongolese Kamer van Volksvertegenwoordigers over het voorzitterschap en andere posten, waarbij Loemoemba's Nationale Kon golese beweging een overtuigende overwinning boekte. Belgische minister-resident ir Kongo, Ganshof van der Meersch, ont hief de vorige week Loemoemba van ziir opdracht, omdat het door hem voorge stelde regeringsteam niet over voldoende 1 in de volksvertegenwoordiging kon beschikken. Loemoemba verklaarde daar-- dat hij zou kunnen rekenen op 84 van de 137 stemmen in de Kongolese kanier. Dat aan tad bereikte hij gisteren bij de stemmingen in de Kamer over de voorzit- n de twee vice-voorzitters niet, maai Vriendelijk l Jan Smirnof woonde met zijn, een paar jaaT jongere vrouw en zijn tweeëneen- halfjarig zoontje sedert twee jaar in het pension in de Cslebesstraat. De familie 58936 is het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 juli het abonnementsgeld voor het 3e kwar taal 1960 a 7-50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze admini stratie. Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres, waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? Dc betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE H.M. de Koningin heeft dinsdag avond op het Gerecht te Leiden de openlucht galavoorstelling bijgewoond van het lustrumstuk van het Leidsche Studenten Corps, Doctor Faustus, van Mar lowe. Mej. E. Deutman bood de hoge gaste bloemen aan. Ontwapeningsgesprek van 2 minuten De ontwapeningsconferentie in Genève, waaraan tien lan den deelnemen, heeft vandaag haar kortste zitting tot dusver gehouden. Deze duurde slechts twee minuten: niemand had iets te zeggen. wel werden in alle drie funoties de kan didaten van de Nationale Kongolese be weging met 74 stemmen verkozen. Vóór deze nederlaag in de kamer had de inmiddels van zijn opdracht ontke ven Kasavoeboc Loemoemba het pre mierschap aangeboden in een reeds doot hem gevormde regering. Loemoemba weigerde dit echter, zeggende dat hy niet kon samenwerken met een rege ringsploeg die hy niet zelf had samen gesteld- De thans in de Kamer voor Loemoemba gebleken meerderheid, ls voldoende oir. Loemoemba tot staatshoofd te doen ver kiezen- In politieke kringen in Leopold- «tad wordt echter gevreesd, dat indien Loemoemba een regering zou vormen zonder daarin leden van Kasavoeboc's groepering op te nemen en daarbij zelf als staatshoofd zou optreden, de plannen van de Abako-partij en de Conakat-partij om zich van Kongo los te maken, vaste Verwacht wordt dan ook, dat Loe moemba bij zijn verdere formatiepogin gen enkele portefeuilles zal aanbieden aan het „kartel", dat kortgeleden in het leven is geroepen tegen hem, nadat de verkiezingsoverwinning van de Nationale Kongolese beweging bekend was gewor den. Premier David Ben Goerion van Israël is zojuist uit het vliegtuig gestapt en loopt langs een couloir van het Lucht machtbewakingskorps naar de ontvangstkamer van Ypenburg. Naast de hoge gast de comman dant van de vliegbasis Ypen burg, kolonel B. Slager, mevr. Ben Goerion loopt geheel rechts. Voorts op de foto o.m. minister Luns en de Israëlische ambassadeur H. A. Cidor. PIJPLEIDING KOMT IN JULI GEREED De N.V. RotterdamRijn Pijpleiding Maatschappij deelt mede dat zij er streeft de ingebruikneming van de pijp leiding op 1 juli mogelijk te maken. De zeer droge zomer heeft de bouw begun stigd. In augustus 1959 overschreed de Duitse grens. Het pompstation te Per nis nadert de voltooiing, dat te Venlo kwam in april gereed. Alle zakelijke rechten in Nederland en Duitsland verworven. De geldmiddelen zijn vol doende voor de bouw. De werkzaamheid is uitsluitend gewijd aan de bouw van de pijpleiding, waarvan de kosten voor f 91,9 miljoen zijn geactiveerd. Een winst- en verliesrekening is er dus niet. Borsumij. geen dividend Dc raad van advies en de directie van de N.V. Borneo-Sumaitra Handel Mij. heb ben besloten op 19 juli aan de aandeel houders voor te stellen het dividend te slaan en de ruim f. 500.000 netto-winst te reserveren. Ook over 1958 werd geen dividend uitgekeerd. Schatkistpapier: Stand op 20 (13) juni miljoenen guldens: Promessen 330.4 (330.4), biljetten 3057.5 (3042>. ,Ruimtestunt,> van F.S. ET een fweetraps Thor-Able- Star raket zyn vanochtend twee kunstmanen tegelijk in banen om de aarde gebracht. De raket werd gelanceerd op de Amerikaan se basis te Cape Canaveral. De Ver- M Een dolfijn bezit, wat in telligentie betreft, minstens het vermogen om onze ge- Dr. John C. Lilly, neuro- der dolfijnen het misschien Hij zei dat, in anatomi- fysioloog en hoofd van het mogelijk zal zijn met deze sche zin, dolfijnen wat her- instituut voor wetenschap- dier"1 Pra1™- D» s,u<lle betreft, op rijn minst van de taal der dolfijnen de gelijke zijn van dc men- pelijk onderzoek op het ge- zou de mcnsheid misschien sen, zo niet superieur. De ljjke te Z1"jn, zo zei dr. Lilly, bied der verbindingen op kunnen helpen om in ver- hersens van dolfijnen heb- „Onze omgang de Maagden-eilanden, heeft binding te komen met ben evenveel cellen per tegenover journalisten ver- super-intelligente wezens in oppervlakte eenheid als die klaard, dat als de mensen andere werelden, aldus dr. der mensen, terwijl zij veer meer afweten van de taal Lilly. tig procent groter zijn. kunnen leren hoe wij ons met buiten-aardse wezens kunnen verstaan, als die er ten minste zijn." bepaïem enigde Staten zijn het eerste land dat zo'n kunststukje volbrengt. Vo rig jaar mislukte een dergelijke poging. Een van de nieuwe satellieten zal wer ken ten behoeve van de navigatie ter zee en in de lucht. Zy heeft een doorsnee van negentig centimeter en weegt honderd kilo. De tweede satelliet, evenals de eer ste bolvormig, weegt slechts negentien kilo en zal de zonnestraling registreren. De navigatiekunstmaan heeft de naam Transit-II-a gekregen. Zij is een verbe terde uitvoering van de Transit-I-b, die op 13 april met succes werd gelanceerd en naar verwachting vijftig jaar om de aarde zal blijven draaien. Tegen 1962 hoopt de Amerikaanse ma rine vier Transits in zorgvuldig bereken de banen rondom de aarde te hebben. Met behulp van deze Transits zullen na vigators hun positie onder alle weers omstandigheden tot op 160 meter nauw keurig kunnen bepalen. Volgens de hui dige navigatiemethoden is die nauwkeu righeid hoogstens 800 meter. Het Transit-project geniet een grote militaire prioriteit, wat voornamelijk een gevolg is van zijn belang voor de met Polarisraketten uitgeruste duikbo ten. Deze duikboten zullen een antenne boven water kunnen steken om via de dichtstbijzijnde Transit hun positie te be palen. In oorlogstijd zal deze informatie! van het grootste belang zijn om de banen Rome der geleide projectielen, die vanuit de Ajacc: rfon TVt-es-ioc I MSdrl ..Isral koestert gevoelens van oprechte vriendschap en grote bewondering voor het Nederlandse volk. Deze vriendschap is gebaseerd op eeuwenoude historische banden, op culturele waarden die ge worteld zijn in de gemeenschappelijke geestelijke erfenis van beide volken, de bijbel, en op onze pogingen om natuur lijke hindemissen te overwinnen: Ne derland door de zee te bedwingen, Israël door de woestijn terug te dringen", al dus Ben Goerion. Ter begroeting waren op Ypenburg o.m. aanwezig de ministers Luns en Beerman, alsmede de ambassadeur van Israël in Den Haag, de heer Hanan Aharon Cidor. Een dochtertje van de tweede secreta ris van de ambassade van Israël, de drie jarige Oved Yosha bood mevrouw Ben Goerion een boeket bloemen aan. Het dochtertje van de consul-generaal van Israël in Amsterdam, Rephael Migdal, overhandigde de dochter van de minister president, die zich in zijn gezelschap be vindt, een ruiker aan. Door een zgn. „couloir" van personeel van het luchtmachtbewakingskorps be gaf Ben Goerion zich naar het hoofdge bouw op het vliegveld, waar hij een korte venklaring aflegde. Vervolgens be gaven hij en zijn gezelschap zich per auto naar het paleis Soestdijk, waar het noenmaal zou worden gebruikt. Als president Frondizi van Argen tinië vrijdag in Brussel aankomt, zal hij een onderhoud hebben met pre mier Ben Goerion van Israël, zo heeft de Belgische radio-nieuwsdienst gis teravond bekendgemaakt. Het bericht was afkomstig van een Israëlische woordvoerder. Israël schijnt op deze manier te pro beren uitstel te verkrijgen van het de bat in de Veiligheidsraad over de ont voering van Adolf Eichmamn uit Ar gentinië. Zoals bekend heeft de Argen tijnse regering een klacht ingediend bij de raad. De behandeling van de zaak stond voor vandaag op de agenda. Hoewel de geruchten dat Ben Goerion en Fronddzi de kwestie zouden bespreken reeds gis teren in V.N.-kringen circuleerden, was er echter geen enkel bericht over een uitstel van het debat. De regeling van de bespreking is nog niet bekend. Ben Goerion vertrekt vrij dagochtend om 10 uur van Schiphol naar Israël. Mogelijk za'l hij deze reis in Brus sel onderbreken. Aanvankelijk hogere emperaturen De Bilt verwaoht tot donderdagavond: Aanvankelijk vrij zonnig en vooral in het binnenland hogere temperaturen dan vandaag, later plaatselijk enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 23 juni: Zon op 4.20. onder 21.04 uur: Maan op 4.18, onder 20.07 uur. Vrijdag 24 juni 4.27 uur n.m. Strandverwachting Eindelyk hebben w|j zonnig en warmer strandweer gekregen, waarvan w(j ook morgen zullen profiteren. Zwakke wind tussen oost en zuid, middagtemperaturen tussen 20 en 22 graden, zeewater 15 gra den. Vooruitzichten: enkele dagen met mooi strandweer, daarna toenemende on weerskansen. (Advertentie) HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Faro» Nice BerlHn Frankiun MUnchen ZUnct duikboten gelanceerd worden, precies te gh. bew li bew gh. bcw 16 12 0 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1